VIRULY urenlang onder een kruisvuur van vragen Oorsaak eerst na de start opgetreden VAf BESLAG OP DE HOND Enorm kazernecomplex verrijst bij Schaarsbergen 0% Geen verwijt aan Shannon Duimendraaiende ambtenaren Rechtsgeding tegen gemeente Hoge omzet en winst bij Philips De man zonder hart ONDERZOEK TRITON-RAMP Zo wordt deze Sinterklaasavond met récht onvergetelijk Geurige geschenken in smaakvolle verpakkingen Schenk Schenk vreugde DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 PAGINA 3 Landingslampen niet ingetrokken Geen radiocontact Alleen nog dure appels naar West-Duitsland Nee, het kostelijkste familiefeest van het jaar - Sinterklaasavond - mag in Uw fotoalbum beslist niet langer ontbreken! Er is immers geen enkel belichtingsprobleem als U zo'n eenvoudige flitsinstal- latie gebruikt en vooral: de vol maakte flitsfilm in Uw toestel hebt die altijd rake flitsfoto's oplevert: -ledereen kan flitsenl geeft Uw fototoestel kattenogen Vraag Uw handelaar de gratis flash/der* Stadhuisbouw Schiedam Door architecten prijswinnaars Hogere invoerrechten voor sigaretten Als geschenkzending of reisbagage Directeur Leidsche Courant ridder St, Gregorius Eén jaar voor advocaat 40.000 verduisterd Geschenken met dit merk hebben een oude en rijke traditie evenals het St. Nicolaasfeest zelf. Op 5 December TILANUS-MEDAILLE VOOR M. VINK Voor goede Wijn fymeRS €N VAN OCN /lOOGCN' Prins Bernhard bezoekt herhalingsoefeningen door ft JEAN BROCARD Commodore Viruly heeft Woensdag een vuurdoop ondergaan. Hij heeft moe ten ervaren, wat een kruisverhoor be tekent volgens alle regelen der Angel saksische rechtspraak. Urenlang heeft "'j, als getuige onder ede gehoord, op talloze vragen een antwoord moeten Seven, die alle betrekking hadden op *Un handelingen tijdens de luttele se inden van het opstijgen en het ver- engelukken van de „Triton" bij het Vliegveld Shannon in Ierland. In de grote zaal van King's Inns te öublin luisterden de aanwezigen ge spannen naar de scherpe, deskundige en niet aflatende ondervraging van de on vermoeide en onuitputtelijke luchtvaart- deskundige der Ierse regering MacBride. Diens kruisvuur van vragen werd een enkele maal door de president van het hof onderbroken met de opmerking, dat hij zijn vragen iets minder suggestief moest stellen, omdat het hof gaarne de onbevangen mening Van Viruly wenste te horen. Een enkele maal sprong ook de advocaat der K.L..M, McGonical, op °m weer eens een protest te lanceren, maar als de rust dan weer hersteld tvas, ging de heer MacBride, zijn vra gen nauwgezet formulerend, onver stoorbaar met zijn kruisverhoor verder. Ergens moet een oorzaak van de ramp Zijn: of er mankeerde iets aan het Vliegtuig, of Viruly, dan wel een zijner bemanningsleden heeft een fout ge maakt en MacBride is vastbesloten, die oorzaak bloot te leggen. -Daartoe volgt hij een systeem, dat hiertoe het beste kan leiden: iedere vraag, hoe overbodig die soms ook mag lijken, stellen. Urenlang heeft Viruly vragen moeten beoordelen, die tot in de kleinste de tails afdaalden. Soms was het geheel onduidelijk, in welke richting de vra gen zich bewogen. Telkens opnieuw Probeerde de heer MacBride nauwkeu rig de uiterst korte tijdspauzen vast te stellen, die tussen de onderscheidene handelingen en waarnemingen in de Oockpit verlopen zijn. Naar bekend, is betoogd, dat tussen het opstijgen en het verongelukken slechts 32 seconden wa ren verlopen. Tussen het verhoor van de heer Mac Bride door stelde de president, Justice Teevan, een aantal vragen. In antwoord hierop zeide Viruly o.a.: „Toen ik voelde en aan de instru menten zag, dat we naar beneden gin gen, trok ik de stuurknuppel naar me toe, en ik kan me herinneren, dat ik een ongewoon heftige weerstand in het wiel voelde". Hij voegde er op verdere vragen van de president aan toe, dat hij gedurende de gehele dag na het ongeluk er niet het minste idee van had wat er feite lijk gebeurd was. Teevan: „Maar iets is er dus met het toestel verkeerd gegaan?" Viruly: „Inderdaad". Teevan: „Was er al iets verkeerds aan het toestel, of ging er iets verkeerd?" Viruly: „Ik geloof dat er iets ver keerd ging". Teevan: „Wat voor abnormaals is er dan gebeurd? Er moet toch iets ver keerds gebeurd zijn, anders zou het toe stel toch niet neergestort zijn?" Viruly: „In de dinghy heb ik me later met de eerste vlieger afgevraagd, wat feitelijk de oorzaak was. Wij nebben toen allerlei veronderstellingen gemaakt, zoals een plotselinge sterke neerdruk kende windvlaag of het losschieten in de vlucht van een der rubber dinghies uit de vleugel. Ik geloof niet dat de motoren niet op de juiste kracht ge draaid hebben". Later kwam de kwestie der landings lampen aan de orde. De onvermoeibare MacBride stelde de vragen. Het bleek, dat de landingslampen van een Super- constellation, die in de vleugels zijn ge bouwd, juist als het landingsgestel uit geschoven en ingetrokken kunnen wor den. Ze kunnen dan uiteraard ook aan gestoken worden, zodat de lichtbundels naar voren schijnen. Volgens de in structies van de Lockheedfabrieken moeten die lampen binnen de vleugels blijven, wanneer het toestel sneller gaat dan 155 knopen, aangezien ze anders enig gevaar voor de veilige vlucht van het toestel kunnen opleveren. Volgens Viruly heeft de Triton vlak voor zijn val 160 knopen gevlogen, doch de lam pen werden in het wrak nog in uit geschoven positie aangetroffen. Hoewel hem met nadruk gezegd werd niemand en niets te ontzien en iedere aanleiding tot critiek, die hij misschien mocht gevoelen, openhartig en eerlijk uit te spreken, wenste Vi ruly geen woord van verwijt te rich ten tot het personeel van de lucht haven Shannon wegens de uitgeble ven, althans ernstig vertraagde hulpverlening. ,Die hulpverlening hing er van af of zij wisten dat er iets gebeurd was. Ik weet niet wat ze precies op Shannon wisten", zei hij. „Shan- luchthavens die ik ken. De bereid- non is een van de meest efficiënte willige hulp die wij er altijd krijgen is boven iedere lof verheven. Als zij ons in dit geval niet tijdig hulp heb ben verleend, dan zal dat te wijten zijn aan het tekort aan inlichtingen over het ongeval. Toen wij eenmaal aan wal waren gekomen, hebben zij ons voortreffelijk geholpen". MacBride: „Uit gerust uw critiek. U hebt daartoe alle vrijheid". Viruly: „Ik heb die vrijheid niet nodig". In het verdere verloop van het ver hoor werd vastgesteld, dat de verkeers toren nooit onmiddellijk radiocontact met de cockpit van het juist gestarte toestel neemt, teneinde de op dat mo ment druk in de weer zijnde bemanning niet onnodig lastig te vallen. Een raadsman, die namens het perso neel van Shannon sprak, liet vervolgens door Viruly bevestigen, dat men juist gehandeld had op het vliegveld, wan neer men er van uitgaat, dat de radio installatie van de'Triton uitgevallen was. Dit was weliswaar niet gebeurd, maar de installatie was kort te voren onklaar geweest, zodat de veronderstelling niet geheel uit de lucht gegrepen was. Vandaag wordt een begin gemaakt met het horen van de overige leden der Tritonbemanning. Alleen de beste kwaliteiten appelen uit Nederland, en hiervan de grote ma ten, mogen thans nog naar West-Duits- land worden geëxporteerd. Met ingang van Maandag 29 November is er name lijk een exportverbod voor appels naar West-Duitsland, welke als regel op de veilingen geen 21 cent per kg. opbren gen. Nederland is thans nog het enige land dat fruit naar West-Duitsland mag exporteren. Advertentie ggfllfet I Ook als U het voor het eerst doet. maakt U met de ultra-snelle en vltra-gevoellge CEVAPAN 33 tilm altijd rike flitsfoto's. (Van onze Haagse redacteur) -e ®nige tijd geleden wilde tie*1 deurwaarder ter execu- b® Van een betekend dwang hof beslag leggen op een haa ging deze ambte- ana er n'et z°zeer om onder n dere de hond in beslag te hnfen' doch uitsluitend de tin ,en wel omdat de belas- Wj dise bijzonder aan Wan gehecht was en dus, nLeer na inbeslagneming Penbare verkoop zou drei- ko£ we! over de brug zou ho?e2 bond is, als men er net Burgerlijk Wetboek op ••"Pluist, een zaak en wel een werende zaak. Bij tenuit- oerlegging van het dwang- evel zou dan ook inder- 8ad op het dier executo riaal beslag kunnen worden gelegd. Het lot van de hond moet de deurwaarder wemig geïnteresseerd hebben; hij speculeerde slechts op de liefde van de belastingschul dige voor het dier. Een groot dierenvriend was de ambtenaar in kwestie ken nelijk niet. Misschien had hij wat te ijverig in Van Loenen's com mentaar op de Gemeentewet gelezen. De zakelijke schrij ver van dit standaardwerk schiet namelijk plotseling nijdig uit wanneer hij het over de hondenbelasting krijgt. Hij heeft hét over de „bevliegingen" van mensen, die honden houden en ver klaart, dat een poes van na ture ordelijker is aangelegd dan een hond. Verder heeft ,nu een en hij het over „de hond, tuchte loos als hij is" en legt hij al zijn afgrijzen neer in de uit spraak, dat de hond eenmaal uit zijn aard ongemanierd, onordelijk onzedelijk creatuur is", Dit schreef in 1934 de heer Van Loenen, grondig kenner van de Gemeentewet en ge meentesecretaris van Bever wijk. De deurwaarder was met zijn snode voornemen dus wel in geacht gezelschap. Er is echter een andere ge meentelijke functionaris uit dezelfde regionen opge staan, die van een beslag op een hond bepaald niet wil weten. In het blad „Gemeen- tefinanciën" schrijft de heer A. Zadel, gemeenteontvanger van Velsen, dat beslag op huisdieren eigenlijk verbo den zou moeten worden. Er wordt zo niet tegen de letter, dan toch tegen de geest van de wet gezondigd, wanneer om de beslagene speciaal te treffen uitslui tend zijn hond in beslag wordt genomen. Het Wet boek van Burgerlijke Rechts vordering wil ook de schul denaar beschermen. De exe cutie van roerende goederen brengt hem leed en dit leed behoeft niet vergroot te wor den door juist die roerende goederen, waar hij het meest aan gehecht is, het eerst te verkopen. Ter geruststelling van de dierenbescherming zij hier aan toegevoegd, dat de hond uit bovenstaand verhaal tem slotte niet in beslag genomen is; niet uitsluitend en zelfs niet onder andere. Duimen draaiende ambtenaren, men zou ze niet meer veronderstellen in deze tijd van efficiëncybureaux en Rijksaccountants. Toch heeft dr. Droesen, die namens de K.V.P. de laatste artikelen van de landbouw begroting besprak, ze gisteren in de Tweede Kamer ten tonele gevoerd. In het Scheidsgerecht voor de Voed selvoorziening had hij een jongeman ontdekt, die zoveel vrije tijd had, dat hij uren lang met niets anders bezig was dan het oplossen van kruis- woordpuzzles. Minister Mansholt luisterde aandachtig toe en keek nog scherper naar de spreker, toen deze vertelde hoe de chef van deze dui mendraaiende ambtenaar hem had gezegd: „Als je nu in plaats van al die dingen op te lossen er zelf eens een ging maken De minister schoot recht en deed de toezegging dat een ernstig onderzoek zal worden ingesteld. In 1949 heeft het gemeentebestuur van Schiedam een prijsvraag uitgeschreven onder de Nederlandse architecten voor een ontwerp van het nieuwe stadhuis. Aan deze prijsvraag nam een aantal architecten deel en op advies van de jury werden, ofschoon de uitslag on bevredigend werd geacht, enige hoofd premies toegekend. De jury adviseer de tevens het verlenen van een op dracht. B. en W. van Schiedam stellen zich, nu binnen afzienbare tijd tot de bouw van het nieuwe stadhuis zal wor den overgegaan, op het standpunt, dat ze wat betreft de architect niet aan de uitslag van de prijsvraag gebonden zijn, en behouden zich het recht voor een andere architect dan de winnaar der premies aan te wijzen. De betrokkenen hebben zich inmid dels tot de permanente commissie voor de prijsvragen gewend. Zij achten zich door het besluit van Schiedam tekort gedaan en eisen daarom schadevergoe ding en uitbetaling van het architecten honorarium. De betrokken architecten zijn: ir. H. van Balen te Amsterdam, ir. F. C. J. Dingemans en J. Huysmans te Maas tricht, ir. A. van Kranendonk te Den Haag en D. Zuiderhoek te Amersfoort. In verband met deze eis stellen B. en W. thans de gemeenteraad voor te gen de betrokkenen te procederen. In 1948 heeft de minister van Finan ciën aan de douane-ambtenaren een richtlijn gegeven over de waarde, aan te geven bij invoer van sigaretten, die als reisbagage worden medegevoerd of als geschenkzending aan ingezetenen worden toegezonden. Terwille van de eenvoud en de uniformiteit werd aan bevolen, als maatstaf Voor de bereke ning van de belasting aan te nemen anderhalve cent per sigaret. Intussen zijn naar het oordeel van het ministerie de omstandigheden zoda nig verbeterd, dat de destijds gelden de invoerrestricties grotendeels konden worden opgeheven. De waarde van als geschenkzending of als reisbagage ingevoerde cigaretten zal thans worden gesteld op drie cent per stuk. De reiziger, die deze waar dering te hoog vindt, kan zelf een aan gifte doen, die dan door de douane wordt beoordeeld. De directeur van de N.V. ,,De Leid sche Courant", de heer C. M. van Ha- mersveld, is gisteren ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als direc teur tot ridder in de Orde van St. Gre gorius benoemd. De jubilaris ontving deze onderscheiding uit handen van deken M. A. Jansen, die de talrijke verdiensten van de heer Van Hamers- veld op wereldlijk en geestelijk gebied in Leiden en omstreken uitvoerig be schreef. De uitreiking had plaats in een besloten bijeenkomst, waarbij het voltallige personeel van het bedrijf aanwezig was. De rechtbank te Den Bosch heeft de Bossche advocaat mr. H. W., die voor deze rechtbank terecht heeft ge staan wegens verduistering van onge veer f 40.000 ten nadele van cliënten van het advocatenkantoor mrs. Van Leeuwen en Verhoeven veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest en ontzegging van de bevoegdheid om de advocatuur uit te oefenen voor de tijd van vijf jaar. De eis luidde een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Advertentie 12 50 I1 K.ÖLNISCH EAU DE COLOGNE! TROIKA ÉAU Ot COLOGNE Woensdag is te Amsterdam de jaar lijkse algemene vergadering gehouden van het «Genootschap tot bevordering van natuur-, genees- en heelkunde. Haar is aan de 38-jarige Utrechtse chirurg M. Vink de Tilanus-medaille uitgereikt. De onderscheiding is ingesteld door de Amsterdamse chirurg prof. dr. C. B. Tilanus. Zij wordt eens in de tien jaar toegekend aan degene, die een waar devolle bijdrage heeft geleverd op het gebied der chirurgie. Dokter Vink is in de Domstad ver bonden aan de Diaconesseninrichting. De onderscheiding werd hem verleend voor zijn experimenteel en klinisch onder zoek over de ontstaansmogelijkheden van recidive na operaties bij kanker van de darm. Hij heeft deze onderzoe kingen verricht in het laboratorium voor experimentele chirurgie van prof. dr. I. Boerema in het Wilhelminagasthuis, te Amsterdam. Op de bijeenkomst heeft prof. dr. C. J. Gorter gesproken over ,,De radio techniek en de natuurkunde''. Hij stipte o.m. aan, dat de electronica en de radiotechniek het economische leven hebben veranderd en grote wijzigingen in de natuurkunde hebben meegebracht. Prof. Gorter sprak verder over het belang van een intense wisselwerking tussen een wetenschap en haar toepas singen. In een scherpe splitsing van beide liggen grote gevaren. De Philips' Gloeilampenfabrieken heb ben gedurende de eerste negen maanden van dit jaar een omzet behaald van 1.287 millioen, d.i. 20% hoger dan in de overeenkomstige periode van 1953. De winst na aftrek van belastingen bedraagt voor de periode Jan./Sopt. 1954 78 millioen tegen 54 millioen in dezelfde maanden van het vorige jaar. Per 30 September j.l. waren in Neder land 49.600 personen bij Philips werk zaam. (Van onze correspondent) De legering van parate troepen in Nederland is in een nieuw stadium ge treden met het gereed komen al thans grotendeels van de leger plaats Schaarsbergen bij Arnhem. Ruim 2000 van de 3300 manschappen, voor wie deze legerplaats bestemd is, hebben er reeds een onderkomen, n.l. een gardebataljon Grenadiers en een gardebataljon Jagers. Zij zullen gelei delijk met andere parate onderdelen worden aangevuld. Een bezoek aan de nieuwe leger plaats toont op bjjna overweldigende wijze het verschil met de vooroorlogse kazernes. Overal is het licht en fris, overal ruim en bijna riant. Het enor me gebouwencomplex, dat een inhoud heeft van 160.000 M3. bestaat uit vier afdelingen: in de eerste liggen de Advertentie l/M*I Ijl Velperweg 23-Arnhem Wijnkopers sinds 1842 woonverblijven, cantines, ontspannings zaal en acht logiesgebouwen, de twee de afdeling omvat sportgebouwen, sportvelden en de bioscoopzaal, de der de afdeling wordt ingenomen door vier magazijnen en drie garages en ten slotte zijn er de lokaliteiten voor de bevelvoering, met wacht- en burelen. Alle gebouwen worden verwarmd vol gens het nieuwste oliestooksysteem. U zult een idee krijgen van de om vang van het complex als U weet dat het zich uitstrekt over een ter rein van 16 ha. Er werd aan ver werkt; 6000 ton cement, 18.000 ton zand, 18.000 ton grint, 12.000 M3 be ton, 1200 ton betonijzer, 95.000 M2 bekisting, 2.500.000 metselstenen en 15.000 m. klinkerisoliet. Voor de 6 km. wegen tot en tussen de gebou wen is gebruikt; 15.(KM ton paklaag, 5250 ton steenslag, 720 ton parelgrint en 1.000.000 klinkers. Op 3 Maart van dit jaar is men met vele honderden arbeiders aan de bouw begonnen. Momenteel werken er nog 500 man aan. Zoals reeds gemeld vond Dinsdag middag de eerste commando-over dracht plaats. Kolonel A. van Santen droeg daarbij het commando over het 31ste reg. inf. over aan lt. kol. T. Beets. Prins Bernhard is vanmorgen in zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklijke Landmacht in gezelschap van enige officieren van zijn staf naar Duitsland vertrokken om een bezoek te brengen aan de herhalingsoefenin gen van de derde divisie aldaar. Van daag inspecteert de prins de troepen in Vogelsang en morgen die, gelegerd in het Sennelager. 34) Blozend wilde Chasseur nog iets in het midden brengen, maar zijn ver weer stuitte af op het lachen van Per- neau, die de grootste schik had in de verlegenheid van de jonge Inspecteur. „Kom, we praten er niet meer over. We zullen alleen vragen of de vrouw nog een kopje koffie voor ons heeft... En >wie weet, misschien heeft ze ook nog wel bericht van haar charmante kennisje". Op deze manier ging het nog een poosje door en Chasseur constateerde op een gegeven moment, dat hij de hele zaak van de Man Zonder Hart een tijdlang had kunnen vergeten, iets wat hem de laatste weken practisch niet meer was overkomen. Hij zag de gehele geschiedenis nu ook lang niet zo zwaar in als achter zijn schrijftafel in het sombere politiebureau. Zonder enige terughouding bracht hij het gesprek dan ook op de gebeurtenissen van de afge lopen nacht. Zichtbaar tot genoegen van Perneau, die <Jeze kwestie niet had willen aan roeren, omdat hij meende, dat dit pijn lijk zou zijn voor Chasseur. Toen deze echter eenmaal zelf over de kwestie begonnen was, vroeg Perneau honderd uit en de politieman in hem ontwaakte weer. Alleen ten aanzien van de Man Zonder Wapens had hij een andere mening dan Chasseur, maar dat was deze al lang bekend. Chasseur wist, dat Perneau een grote bewondering had voor de man die buiten de wet om zulke prachtige resultaten wist te be reiken tegen de misdadigers en dat was dan ook niet zonder redenen, want het was de Mar Zonder Wapens geweest, die Perneau, in de tijd, dat deze nog commissaris was, uit de gevangenis had geholpen. Er gingen zelfs geruchten, dat het ook voornamelijk door het toe doen van dezelfde man was geweest, dat Perneau kort voor zijn pensionne ring nog zijn hartewens in vervulling zag gaan en tot Hoofdcommissaris werd benoemd. Perneau stak zijn be wondering voor de onbekende dan ook nooit onder stoelen of banken. Ook nu weer, was zijn commentaar op Chasseur's verhaal over de ont voering van Lunel, duidelijk genoeg. "Zonde, dat zo'n man geen functie heeft bij de politie!" „Inderdaad. Het zou misschien geen slechte politieman zijn geweest", was het antwoord, dat Chasseur wat kortaf gaf om dan meteen verder te gaan. „Maar hij is nu in elk geval géén poli tieman maar een misdadiger! Daarom kan hij ook niet verwachten, dat hi) anders dan als zodanig zal worden behandeld. Wanneer het me nog eens gelukt hem te pakken te krijgen, be hoeft -lij niet te rekenen, dat ik me door sentimentele overwegingen zal laten weerhouden hem te arresteren". Gilmlachend had Perneau toegeluis terd. „Van jouw kant bezien heb je groot gelijk, maar ik zelf ben blij, dat ik geen politieman meer ben, want ik heb in mijn loopbaan heel wat mis dadigers achter de tralies .geholpen, maar tegen hem zou ik beslist niet zijn opgewassen. Slechts door toeval zal hij misschien nog eens in handen van de politie vallen en dan nog ben ik nieuwsgierig, hoelang ze hem zullen kunnen vasthouden". Toen hij het ont stemde gezicht van Chasseur zag ver volgde hij. „Maar laat ik je niet in een slecht humeur brengen... vertel me liever eens of je al vorderingen hebt gemaakt in die zaak van dat lachende monster. Je was zo vriendelijk me de verschillende gegevens te bren gen, maar ik moet toegeven, dat ik er totaal geen aanwijzing in heb kunnen vinden. Ben jij misschien gelukkiger p-pweest „Nee, dat niet, maar wel heeft Lunel me vannacht op een idee gebracht, toen hij me vertelde welke vragen zijn ontvoerder hem heeft gesteld. Twee van die lui, waarop de moordenaar het had voorzien, bleken betrokken te zijn bij een schandaal, dat zich onder de studenten heeft afgespeeld een jaar of wat geleden. Ik heb vanmorgen ten minste al rechercheurs uitgestuurd om uit te zoeken welke van de mensen, die daarbij nog meer betrokken waren, hier nog in Frankrijk zijn en wat ze op het ogenblik uitvoeren. Het is misschien een heel verkeerd spoor, maar ik kan me niet veroorloven zelfs de kleinste moge lijkheid te verwaarlozen". Hier aarzel de hij evenEn bovendien schijnt ook de Man Zonder Wapens in dezelf de richting te zoeken". Inderdaad zocht de Man Zonder Wa pens in dezelfde richting. Met opzet had hij Lunel toestemming gegeven om al les over zijn belevenissen wereldkundig te maken. Ongetwijfeld zou Lunel hier over geen moment gedacht hebben wan neer Jean hem zou hebben verzocht zijn mond te houden. Jean vond het echter niet sportief, de politie en speciaal In specteur Chasseur gegevens te onthou- den waarover hij zelf ook beschikte. Met zijn drie vrienden was hij die och tend al vroeg uit het Paradijs der Vrij gezellen vertrokken. Elk vertrokken ze echter in een andere richting, met de namen bij zich van de personen, waar over ze alles te weten wilden komen, wat er maar te weten viel. Door zich uit te geven als journalist of wanneer dit niet zo goed uitkwam als oude stu dievriend van de man die ze zochten, gelukte het hun om van vrijwel alle gezochte personen de adressen en nog verschillende andere gegevens te pak ken te krijgen. Toen ze tegen de avond weer in de bibliotheek van het Paradijs der Vrij gezellen bijeen waren begon Jean de verzamelde gegevens te schiften. Een deel van de gezochten viel met een al af doordat ze gestorven waren of in het buitenland verbleven. Dan wa ren er nog enkelen die in een uithoek van Frankrijk verbleven zodat er ten slotte nog drie resteerden, die in Pa rijs woonden. Zorgvuldig ging Jean de gegevens van deze drie na. Twee van hen waren indertijd student en de der de was Briand, de oom van het meis je, dat indertijd onder zulke tragische omstandigheden was overleden. De bei de studenten waren door Lunel niet ge noemd in verband met de kleine Ma deleine, zodat Jean na overleg met de anderen besloot om de val welke zij in gedachten hadden voor de Man Zonder Hart, op te stellen bij monsieur Briand. De gegevens die Francois over Briand had verzameld waren niet erg gunstig voor deze man. Hij leefde op grote voet maar waarvan hij precies leefde was niet erg duidelijk. Weliswaar gaf hjj zich uit voor makelaar, maar het was een publiek geheim, dat Briand wel te vin den was voor een zaak waar een lucht je aan zat, wanneer hij er maar iets aan kon verdienen. Zijn wouw, een zuster van Madeleine's overleden moe der, had niets in te brengen bji haar man. Madeleine, die in het huis van Briand van haar twaalfde jaar af was opgegroeid, nadat haar ouders waren overleden, had geen prettig leven ge had. Van haar tante had z(j weinig steun ondervonden, terwjjl haar oom haar voortdurend liet voelen, dat ze ge nadebrood at. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3