Gemeente treedt nog niet toe tot Bouwkas Ned. Gemeenten Halfweg wint van de leiders Het Apostolaat des Gebeds f SCHEEPVAARIBERICEÏEN r WONEN Hillegom wint met 14—6 van verzwakt K.N.C. Visserijgolf 250 525ste STAATSLOTERIJ 4. Kb, - 12. *t Samenwerking met Australië en andere landen Prijsverlaging D.K.W.Ü Garage Den Hout Veertig jaar bij de P.T.T. Okmitenveek V. DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 PAGINA 4 Gemeenteraad Haarlemmerliede en Spaarnwoude Damcompetitie in Kennemerland VULPENNEN J. MUIJS - - - - - - - - - - - - - Wagenweg 166-168 -Tel. 12138 HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING Verslag over 1953 gent. commissie Kantoor Kath. Gezins zorg wordt 15 Dec. geopend Algemene jaarvergadering St. Vincentiusvereniging Bestelauto rijdt verkeers bord aan Aanrijding op Herenweg PALSELIJKE MUWIMKNTIES St. Nicolaasfeest jeugd- rijvereniging „Fit" In de sloot gereden De heer Kampman nam afscheid van de P.T.T. Spreekuur burgemeester St. Nicolaasfeest voor kinderen personeel N.Z.H.V.M. Schaken HEEMSTEDE Nieuwe verlichting op de Heemsteedse Dreef St. Nicolaas in het Minerva-theater Nieuwe zelfbedienings winkel MEUBELSHOW ZANDVOORT 2300 kinderen vieren St. Nicolaasfeest SANTPOORT K.A.B. nodigt Sint uit Schoolbibliotheek gevraagd Dr. Ph. J. Idenburg jubileert Katholieke Illustratie Nieuw-Guinea Resultaten Amsterdamsche Ballast niet lager f De gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude treedt voorlopig nog niet toe tot de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten. Het voorstel, dat gister avond in de geementeraadsvergadering aan de orde kwam,, ondervond tegen- tegenstand van de heer Doeven (KVP) en de heer Rijkeboer (VVD), terwijl de heer Van Essen (WD) voorstelde eerst nog eens naar andere mogelijkheden om te zien. Deze suggestie werd door het College van B. en W. overgenomen. De heer Doeven verklaarde zich voor stander van bezitsvorming, mits daar door de levensstandaard van de betrok kene vrijwel niet wordt aangetast, de vorming moet dus sociaal verantwoord zijn. Aan de hand van een berekening toonde de heer Doeven aan; dat de som, die de toekomstige eigenaar van een huis aan de bouwkas moet betalen, te hoog is. Het raadslid ging daarbij uit van een huis van f 20.000. Per week moet de betrokkene dan ruim f 16 betalen. Wat gebeurd er, zo vroeg de heer Doeven zich verder af, als de levensstandaard daalt? Een ander bezwaar was, dat parti culiere bouwers en architecten gepas seerd worden en dat de premie op wo ningbouw wel eens zou kunnen komen te vervallen. Een ander geluid liet de heer Van Essen (WD) horen. Over het algemeen juichte hij deze manier toe, zijn bezwa ren golden echter de uitschakeling van het particulier initiatief en de standaar disatie van de woningen. Hij meende echter, dat er wel voordeliger instanties waren dan\le bouwkas en hij achtte het nuttig eerst nog uit te kijken naar ande re adressen met particuliere hypotheken. De heer Rijkeboer (VVD) was beslist tegen. Bouwen en investeren is geen Rijksaangelegenheid, maar een voor par ticulieren, zo zei hij. De heer Gijzei (PvdA) meende, dat een weg gekozen moet worden, die in het belang is van degenen, die bouwen willen. De burgemeester, drs. J. J. M. Visser, antwoordde, dat het particuliere ele ment niet geheel en al uitgeschakeld is; men is vrij in het kiezen van een eigen architect en aannemer. Maar dan kost het ook meer, riep de heer Van Essen uit. Het gemeentebe stuur neemt Uw suggestie over en er zullen nadere informaties worden in gewonnen. Er werd verder nog gesproken over de hondenbelasting, die overeenkomstig het voorstel werd gehandhaafd op f 5 per jaar voor waakhonden en op f 20 per jaar voor luxe honden. De heer Rijkeboer (WD) was tegen. Een hond kan een vriend zijn, waarom moet de groep, die er als liefhebberij een hond op na houdt, zo zwaar belast worden? Daar moeten ze dan ook maar geld voor over hebben, meende de heer Gijzel. De burgemeester zal een bedrag van f 1000 ter beschikking staan voor het opknappen van zijn nieuwe ambtswo ning aan de Simonsstraat 6, zulks op voorstel van de heer Van Essen, die wèl de aandacht op zich vestigde door deze royale geste; De competitieleider heeft in de afge lopen week enige malen zijn ogen niet kunnen geloven toen hij de binnenko mende wedstrijdkaarten ontving. Allereerst kwam daar het bericht dat Halfweg, de hekkensluiter, bij Haarlem O.K. het gebracht had tot een voorlo pige 9-7 overwinning waarbij de ver wachting werd uitgesproken dat de einduitslag wel in het voordeel van Halfweg zou uitvallen. Dat zullen dan de eerste punten zijn voor de Zwanen burgers. Maar ook de andere candi- daten voor de onderste plaats hebben zich geroerd. Hillegom won met 14-6 van een verzwakt KNC en DCY 2 deed niet minder en won van VKD met 12-8. Alzo een goede week voor de staart. HDC 2 kon het tegen 't Oosten niet bolwerken en verloor met 12-8 en in Beverwijk werd een strijd gestre den die niet licht vergeten zal worden St Bavo ging met één invaller BDC te lijf. Beide concurrent voor de hoog ste plaats, gaven elkander niets toe en het werd een spanning die men kon voelen. Nadat St. Bavo spoedig de lei ding genomen hfad volgden er enkele remisepartijen, daarna nam Beverwijk de leiding welke opliep tot 9-5 en het scheen dat de Wijkers zouden gaan winnen. Twee partijen werden er ech ter nog door de Heemstedenaren ge wonnen en met de stand 9-9 moest er afgebroken worden. De stelling van de afgebroken partij is iets gunstiger voor St. Bavo, zodat een kleine overwinning mogelijk is. Advertentie koopt men in een speciaalzaak Ged. Oude Gracht 103/105, Telef. 11723 Haarlem Vijf trawlers, 1 logger en 9 kotters zorg den er Woensdag voor. dat de visaf- slag te IJmuiden werd voorzien van 3635 kisten verse vis, 20 stijve kabel jauwen en 3000 kilo tongen. Er waren 2650 kisten verse haring, 185 kisten makreel, 340 kisten schelvis, 150 kis ten gul, koolvis en kabeljauw, 75 kisten wijting en 225 kisten diversen. De handel had Woensdag einde lijk weer iets meer keuze. Al dient onmiddellijk te worden opge merkt, dat er veel vis van slechte kwaliteit werd aangevoerd. Dit hoeft echter geen verwondering te wekken, de thuisreizen van de Noordtrawlers in vliegend stormweer zorgden ervoor, dat er „stormweervis" werd aange voerd. Vis, die te lijden heeft gehad van het stampen van het slingerende schip. De Belgen waspn Woensdag pre sent en kochten de kabeljauw voor 140 tot 194,- per kist. Een mooie prijs. De grote schol werd naar Engeland ver kocht voor 66,- per kist, grootmiddel deed 73,- tot 78,- kleinmiddel 68,- tot 59,- en de onderkantsoorten no teerden nog grif 42.- tot 36,- per kist. Haring deed 15,- tot 17, hetgeen eveneens een goede prijs genoemd mag worden. Makreel noteerde 37,- tot 26,-. Grote schelvis werd verkocht voor 57,- tot 36,- grootmiddel en kleinmiddel voor 57,- tot 43,- en de pennen tot en met de braad voor 60,- tot 36,-. De grote tong bleef beslist duur met 4,60 tot 4,10 groot- en kleinmiddel deden nog 3,- tot 2,58 en de kleine soorten 2,22 tot 2,08 per kilo. De Postboy IJM 35 besomde voor zijn 1100 kisten haring in totaal 19.400,- de Tzonne IJM 1 voor 1150 kisten ha ring 17.600,-, de Abraham VL 77 voor 350 kisten verse vis 10.800,- de Ma ria van Hattum IJM 10 voor 180 kisten verse vis 6.800,- en de Norma Maria IJM 6 voor 250 kisten vis 12.600,- De haringlogger Sch. 27 besomde 7.360,-. Voor de Donderdagmarkt werd er geen aanvoer van de trawlervloot ver wacht. Er was echter een kleine kans op de komst van de trawler Sumatra IJM 62 met haring uit het Kanaalge- bied. De Sumatra IJM 62 had Dinsdag avond 900 kisten verse haring aan boord. Dan gaat langs de kant nog het gerucht, dat de Klaas Wijker IJM 85 met verse vis uit de Noord thuissto- mend is. De rederij kon dit bericht Woensdag echter nog niet bevestigen. Het zal dus mondjesmaat worden met de aanvoer van Donderdag. Uit zee kwamen slechts weinig mel dingen binnen. De haringvisserij in het Kanaalgebied was wisselvallig. Er zijn trekken gedaan onder meer door de Haarlem van 100 manden haring en van 70 manden haring. Daarnaast werden er dagvangsten van.200 tot 300 manden haring uit het Kanaal gemeld. Óm de Noord was weer geen visserij. Het was stormweer en de vloot lag te steken met de kop op de wind. Langs de kust werden er trekken gemeld van 25 Idlo tong en 2 manden andere vis. Ook hier was het weer allesbehalve ideaal voor de visserij. De afgebroken wedstrijden buiten be- schouwing latende is de stand nu: Haarlem O.K. 6 5 1 - 11 71-49 St. Bavo 5 5 - 10 76-24 't Oosten 7 3 3 1 9 73-67 BDC 5 4 1 8 56-44 HDC 2 6 3 3 6 58-62 KNC 5 1 2 2 4 49-51 VKD 6 1 2 3 4 52-68 DCY 2 6 2 4 4 52-68 Hillegom 6 1 5 2 51-69 Halfweg 6 6 - 42-78 te afgebroken wedstrijd. Ook de tweede klassers wilden niet achterblijven en kwamen met de ver rassing dat de leiders DCY 3 en Hoofd dorp beide verloren met 11-9, resp. van Stabiel en Sportief. Halfweg 2 ver loor regelmatig met 15-5 van BDC 3 en de einduitslag van Cruquius-KNC 2 werd 10-10. HDC 3, dat zelf niet speelde kwam nu goedkoop aan de kop van de lijst die er nu aldus uitziet: HDC 3 5 4 1 9 60-40 DCY 3 5 4 1 8 62-38 Sportief 6 4 2 8 65-55 Hoofddorp 5 3 1 1 7 54-46 Stabiel 6 3 3 6 66-54 VKD 2 3 2 1 4 30-30 KNC 2 5 1 2 2 4 50-50 Cruquius 6 1 1 4 3 52-68 BDC 3 7 1 1 5 3 57-83 Halfweg 2 3 1 2 2 22-38 BDC 2 3 1 2 2 26-34 Haarl. O.K. 2 2 2 16-24 In deze week hoopt de competitie leider verschillende van de afgebroken partijen uitgespeeld te krijgen waar door de stand wat overzichtelijker zal worden. Er gaat voor de eerste klas slechts één wedstrijd, nl. KNC ontvangt Beverwijk. Als de thuisclub volledig kan uitkomen kan het er spannen, zo niet, dan moet BDC kunnen winnen. De andere eerste klassers kunnen zich aan de surprises gaan wijden. Voor de tweede klas gaat HDC 3 naar Halfweg 2 en zal zich wel handhaven. VKD 2 krijgt BDC 3 en zal de aanhang niet teleurstellen; Beverwijk 2 moet ook op reis en zoekt het clublokaal van Haarlem O.K. 2 op om daar van de gastheren te winnenOf zouden er nog meer verrassingen in de lucht zitten? De op 6 October door de mariniers- kapel gehouden solistenparade ten ba te van het Marinesanatoriumfonds heeft een bedrag van 1754,20 opgebracht, tot nu toe de hoogste opbrengst, die in Haarlem gebracht werd voor dit doel. Verzilverde lepeltjes zjjn nog ver krijgbaar bij mevrouw L. v. d. Jagt- Bakker. Jan Gijzenkade 215. Advertentie LIMOUSINE vanaf heden f 5995.- Alvorens U een auto koopt in deze prijsklasse, probeer de D.K.W. en Uw keuze is niet twijfelachtig. Verschenen is het verslag van de commissie voor huishoudelijk en ge zinsvoorlichting Haarlem, over 1953. De overstromingsramp was mede oor zaak, dat de deelneming aan het voor- lichtingswerk enigszins terugliep. In de loop van het jaar werd een klein- beeldprojector beschikbaar gesteld. De vertoningen van films bleken een grote belangstelling op te wekken. In sa menwerking met het gezinsbegrotings- instituut te Rotterdam en de Nuts- spaarbank te Haarlem werd opnieuw een bugeteringscursus gegeven voor maatschappelijke werker (sters), be- drijfshoofden en bestuursleden van vrouwenorganisaties. Door middel van de goede samen werking met de gemeentelijke dienst voor sociale zaken kon uitvoering wor den gegeven aan het plan om naaicur sussen te organiseren voor de vrou wen uit de gezinnen, die bij deze dienst in zorg zijn. Het aantal deelneemsters was 250. Ook voor de cursus „bloem schikken" bestond veel interesse. In het kader van de winterpropaganda wer den 10.000 folders per post uitgereikt. Voorzitter van de commissie is de wet houder van sociale zaken, de heer A. J. Angenent. Het nieuwe colonnehuis en kantoor van de stichting Katholieke Gezins zorg en Gezinshulp in Haarlem aan de Wagenweg 23 zal Woensdag 15 Decem ber officieel geopend worden om 4 uur des middags. •De Haarlemse St. Vincentiusvereni ging houdt op Zondag 12 December in bet St. Vincentiusgebouw aan de Groen markt de algemene jaarvergadering. Een H. Mis in de St. Franciscuskapel in de Zoetestraat en een gemeenschappelijk ontbijt na afloop, gaan aan de vergade ring vooraf. De H. Mis wordt om half acht opge dragen. Dinsdag is een bestelauto in aanrij ding gekomen met een verkeersbord op de Houtbrug. Er viel juist een hevige slagregen, waardoor de ruitenwissers van de bestelauto defect raakten. De agent had het stopteken gegeven aan het verkeer, dat uit Noordelijke richting na derde en gaf aanwijzingen aan een auto mobilist op enige meters afstand van het bord. De chauffeur van de bestel auto had daar geen erg in en reed par does tegen het bord aan, dat tegen die schok niet bestand bleek en op onge veer 75 cm. van de grond afknapte. Dinsdagmorgen om half twaalf vond op de Herenweg een botsing plaats tussen 2 personenauto's, die beide in de richting van Bennebroek reden. De bestuurder van de ene wagen, P. A. uit Heemstede, wilde, naar hij later verklaarde, aan de rechterkant van de weg ter hoogte van de Shell afremmen, om de ander te laten passeren. Deze echter, P. H. uit Zwijndreeht meende, dat P. A. naar links zou uitwijken en remde daarom krachtig. Hij verloor de macht over het stuur en botste tegen de wagen van P. A. P. H. werd met een lichte hersen schudding naar zjjn woning vervoerd. De ander bleef ongedeerd. Beide wa gens liepen ernstige schade op. Het enige lichtpunt in een wereld vol angst en dreiging is het ver trouwen op God. Op deze over tuiging steunend weigert de gelovige Christen zich over te geven aan een pessimistische visie op het leven. Gods liefde en almacht zullen te allen tijde in staat zijn chaos in orde, leed in vreugde en oorlog in vrede te doen vekeren. Op voorwaarde evenwel, dat de mens zich tot Hem wendt, zich „be keert." De H. Schrift staat vol van aansporingen tot bekering en steeds wordt daaraan verbonden het uitzicht op een geordend, gelukkig en vredig leven op aarde. Men heeft helaas niet ten onrechte geconstateerd, dat God in de moderne wereld de grote Afwezige is geworden. Maar als wij be denken, dat God aan Abraham be loofde de zondige steden Sodoma en Gomorra te sparen, indien er ook maar tien rechtvaardigen wer den gevonden (Gen. 18.32), dan mogen wjj, op Zjjn barmhartigheid bouwend, de rechtmatige hoop koeste ren, dat het gebed der trouwe Chris tenen in onze tijd de wereld kan redden, hoe somber de toekomst er ook moge uitzien. Zoals Abrahams voorspraak Gods belofte van barmhartigheid ver wierf ter wille van tien rechtvaardigen, zo mogen wjj op Hem vertrouwen uit kracht van ons geloof. Het Apostolaat des Gebeds is over de hele wereld ver spreid. Alleen reeds in ons land ont vangen meer dan een half millioen Ne derlanders, leden van dat apostolaat, maandelijks de tekst der pauselijke ge bedsintenties, die meestal rechtstreeks afkomstig zijn van recente toespraken van Z.Heiligheid. In echt katholieke geest zjjn zij steeds op algemene be langen gericht. De Kerk is immers het universele heilsinstituut voor alle men sen. Voor de maand December luiden deze intenties: 1. Dat door de Onbevlekte Maagd Ma ria het Rijk van de Vrede onder de mensen moge komen. 2. Dat de hogere standen van India mogen verlangen Christus te beminnen en te volgen. Bij de sluiting van het Maria-jaar is het dringend gebed tot de Koningin van de Vrede dubbel actueel. Het bidden om vrede door Maria's voorspraak is bovendien een pauselijke gebeidsinten- tie bij uitstek. Heel de activiteit van van het Apostolaat des Gebeds voor de maand DECEMBER 1. Het Rijk van Christus' VREDE door de Onbevlekte Maagd Maria. 2. De hogere standen van INDIA. de Paus, wiens wapen de vredesduif draagt, is op het bevorderen van de vrede gericht. Om die reden heeft hij tijdens de oorlog, de wereld aan het Ónbevlekt Hart van Maria toegewijd. Elke poging tot vrede vindt in hem haar sterkste en vurigste promoter, zo als de Pax Christi-beweging en Pax Romana. Wanneer wij bedenken, dat er ook nu, tien jaar na de oorlog, nog lang geen vrede heerst, dat de wereldoor log in totaal 80 millioen mensenlevens heeft gekost; dat er momenteel nog 21 milioen displaced personen zijn, 45 millioen daklozen en 1 millioen ouder loze kinderen, dan behoeft het toch wel geen nader betoog, dat een voort durend en vurig gebed om vrede van alle Christenen een eerste en dringende eis is. Laat toch elke katholiek de tekenen des tijds. verstaan en zijn strikt per soonlijke plicht begrijpen. Het deelne men aan het apostolaat des Gebeds is een katholieke ere-taak. In deze maand verbindt het gebed om vrede het feest van Maria's Onbevlekte Ont vangenis, waarop het Maria-jaar geslo ten wordt, met Kerstmis, de vredesbood schap bij uitnemendheid. De viering van de Advent, die ons voorbereidt op de komst van de Vredevorst, moge ge heel in het teken van het gebed om vrede staan. De tweede intentie is een missie-in tentie. Het is de Goddelijke opdracht der Kerk de blijd" boodschap van het Evangelie, die vrede brengt door te ge ven aan alle volkeren. Deze maand vraagt de Paus ons gebed voor de ho gere leidende standen van India. Chris tus boeit hen, velen beminnen Hem reeds, maar voordat allen Hem volgen, zijn Vooral voor deze kasten sterke weerstanden te overwinnen. Moge ons gebed samen met dat van onze Ópper priester hen naar de ware vrede van Christus leiden. Dinsdagmiddag bracht St. Nicolaas een bezoek aan de jeugdrijvereniging „Fit". De feestelijke middag werd be gonnen met een cross in de duinen te Zandvoort. Een groot aantal deelnemers verzamelde zich daartoe om 2 uur bij de duinmanege. Het programma werd vlot afgewerkt. Óp het voor een cross uitstekend ge schikte terrein moesten de jeugdige amazones en ruiters een rijproef af leggen, die bestond uit het nemen van vele natuurlijke en kunstmatige hin dernissen. Over het algemeen werden echter weinig strafpunten uitgedeeld. Het is een verheugend feit, dat de animo voor deze wedstrijden nog steeds toeneemt. Na afloop van deze cross begaven de deelnemers zich naar Kraantje-Lek, waar St. Nicolaas tot allen persoonlijk een woordje sprak en een cadeautje overhandigde. Omstreeks 6 uur verliet de Sint, na hartelijk bedankt te zijn door voor zitter D. Pleyte, Kraantje-Lek. De uitslag van de cross luidde: Minder gevorderden: 1. Michael Brandt, 4.08 min.; 2. Florence Meerum Terwogt, 4.09 min.; 3. Nellie Alleyn, 4.15 min. Gevorderden: 1. Elizabeth Mooy, 3.45 min.; 2. Peter Vermeulen, 3.47 min.; 3. Ineke Baay, 3.55 min. De politie is er achter gekomen, dat de fiets, het brilmontuur en de kapotte klomp, welke voorwerpen onlangs wer den aangetroffen langs de sloot van de Zomerweg, toebehoren aan een chauf feur uit de Haarlemmermeer. Hij bleek, onder de invloed van sterke drank, de sloot te zijn ingereden, maar is er op eigen houtje weer uitgekropen. Woensdag heeft de heer J. Kampman afscheid genomen van het P.T.T.-bedrijf, na 41 jaar in dienst te zijn geweest als besteller-chauffeur. Ten huize van de scheidende P.T.T.- beambte dankte de heer v. d. Kop, chef van de betrokken afdeling, zijn collega voor diens buitengewone plichtsvervul ling en overhandigde hem een sigaret tenaansteker. De heer P. Koomen, voorzitter van het jubileumfonds, bood een prachtige ac- tentas aan en bloemen voor mevrouw Kampman. De burgemeester van Haarlem zal niet op Vrijdag 3 December, maar op Zater dag 4 December zijn spreekuur houden. Zaterdag 4 December zal het comité Kindervreugd een Sint Nicolaasfeest organiseren voor ongeveer 300 kinderen van het personeel der N.Z.H.V.M. Het feest begint om drie uur in het Krelage- huis. De heer D. H. Vrugt viert vandaag zijn 40-jarig jubileum bij de Haarlemse P.T.T. Het pérsoneel van de afdeling bestelling bood vanmorgen tijdens de receptie een plafonnière aan. De heer Vrugt, die door zijn collega's als een prettig en eenvoudig mens be wonderd wordt, zal nog in dienst van de P.T.T. blijven. Op 17-jarige leeftijd kwam de jubilaris zijn bekwaamheden bij het postbedrijf aanbieden. Het is de grote verdienste van de heer Vrugt, dat hij de oprichter van de Postfanfare is geweest. Vanavond zal in intieme kring de feestviering plaats hebben ten huize van de heer Vrugt. Halfweg 2 H.W.P. 3 SlagtBanken de WaardtHaverkort SchreuderA. Komen Dr. Wafelbakker—Huneker StorkHoltkamp KroomanHendriks v. HouwelingenJ. v. d. Berg LuytB. Cornelissen KoopsBaas MesLunenburg Voorlopig Uitslagen onderlinge competitie „H.W.P." Groep IA; KloosHopman 01, Groep 1B- de LangeA. C. Hablous 01, v. d. Spek—v. Deyzen 1—0, Overdijk—W. Cornelissen 10, M. v. d. Bergde Lan ge A. C. HablousBanken 10. Groep 2: A. Komen—Huneker 0—1, Holtkampv. d. Stoop 10. Groep 3: KuyperGoedemans 10. afgebr. 1—0 0—1 0—1 1—0 afgebr. 0—1 1—0 0—1 1—0 In het begin van deze week zijn de werkzaamheden begonnen voor de aan leg van negen stalen natriumlichtmas- ten op de Heemsteedsche Dreef tussen de Blauwe Brug en het Wipperplein. De masten zullen in het plantsoen geplaatst worden op gevaarlijke verkeerspunten, o.a. waar de verschillende lanen uitko men op de Heemsteedsche Dreef. De huidige verlichting blijft voorlopig ge handhaafd. Men koestert de verwachting, dat het gehele project, waarvoor de Heemsteed se raad op Donderdag 29 Juli een cre- diet van f 15.000.beschikbaar stelde, vóór het nieuwe jaar gereed is. Ruim 1200 kinderen hebben Woens dag, dank zjj de winkeliers die daar voor zegels verstrekten, een gezellig St. Nicolaasfeest gevierd in twee bij eenkomsten. Zij werden getrakteerd, kregen een spannende film te zien over wildstropers en aan het slot van het festijn kregen ze van de Sint een hand en een geschenk. Aan vrijwel alle scholen zal de goede kindervriend deze week een bezoek brengen. De heer J. Wester, die reeds 10 jaar een levensmiddelenbedrijf heeft gehad en dit tot steeds grotere bloei wist te brengen, heeft Woensdagmiddag onder zeer grote belangstelling een semi-zelf- bedieningsbedrijf geopend op het. punt Binnenweg - hoek Zandvaartkade. Het systeem van dit bedrijf verschilt in zoverre met andere zelfbedieningswin kels, dat het wijksysteem hier genand- haafd blijft. Een schat van bloemen en veel be langstelling van vrienden en kennissen, waren evenzovele bewijzen van hulde en waardering voor het genomen ini tiatief. De winkelstand te Heemstede is er stellig mee verrijkt. Advertentie modelkamers ^0 WONINGINRICHTING Het Sint Nicolaasfeest voor de leer lingen van alle Zandvoortse scholen is Woensdag begonnen met een tweetal voorstellingen in „Monopoli" voor de leerlingen der tweede en derde klassen. De kinderen waren zeer opgetogen over het poppenspel en de kinderfilms welke vertoond werden. De tractatie viel ui teraard zeer in de smaak. Vandaag bracht de Sint een bezoek aan de kleu terscholen en de eerste en tweede klas sen der lagere scholen. Vrijdag is het wéér een drukke dag voor Sint Nico laas, want omstreeks kwart voor negen zal hü voor de R.K. kerk arriveren en dan aan het hoofd van een stoet kleu ters naar „Monopole" rijden om daar met hen feest te vieren. Voor de grotere kinderen zal door het onderwijzend personeel een kinder- toneelstuk worden opgevoerd „Roderik de tovenaar." 's Middags om half drie voor de leerlingen der vierde en vijfde klassen, 's avonds om half acht voor de oudere kinderen, alsmede die van de R.K. naaischool en de Ulo-school. De samenstelling van dit programma voor 2300 kinderen heeft het St. Nico- laascomité heel wat hoofdbrekens ge kost. De kring Santpoort van de K.A.B. heeft ook dit jaar op zich genomen de rond 650 katholieke kinderen in Santpoort een goed Sinterklaasfeest te bezorgen. Zaterdagmorgen zal de Sint een bezoek brengen aan de kleuter school en Zondagmiddag is de goede heilige op bezoek in Zomerlust. Om 2 uur worden daar de kinderen met gele kaarten verwacht, om kwart over vier de jongens en meisjes met grijze kaarten. De Sint heeft laten weten, dat hij een filmprogramma meebrengt. Het bestuur der Ver. voor Chr. Natio naal Schoolonderwijs te Santpoort heeft bij de gemeenteraad van Velsen een verzoek ingediend om medewerking voor het stichten van een schoolbiblio theek ten behoeve van de leerlingen en het personeel van zijn School met de Bijbel aldaar. De directeur-generaal van de Sta tistiek, dr. Ph. J. Idenburg, heeft Woensdag zijn 25-jarig dienstverband bij het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gevierd. Sinds 1939 treedt hij als directeur van dit bureau op. De heer Idenburg heeft dit jubileum Woens dagmiddag gevierd tijdens een recep tie temidden van een aantal medewer kers. Elke afdeling van het bureau had naar deze receptie een deputatie afge vaardigd. Dr. J. Ch. W. Verctege bood namens de afdelingshoofden een bureaulamp aan en de heer Ph. A. de Jong namens het gehele personeel enkele fraaie plaatwerken. De intocht van Sint Nicolaas in Amster dam mag al door de televisie zijn uit gezonden, menigeen zal nog eens graag rustig de foto's van dit grootse volks feest willen bekijken. De Katholieke Il lustratie van deze week komt aan die wens tegemoet door een geslaagde fo toreportage van de intocht te plaatsen. De bekende illustrator Rudolf Das heeft in ditzelfde nummer voor een aantal fascinerende tekeningen gezorgd van luchtbromfietsen, vliegende schotels en vliegende ledikanten. .J. W. Hofwijk be sluit zijn imposant relaas over een midden-Limburgse verzetsgroep, terwijl Willem van Veenendaal op zijn karak teristieke wijze het uitbreken van de oorlog en de avonturen van een aantal K.L.M.-piloten beschrijft. „Moderne kruisvaarders" worden de Ridders van het Heilig Graf genoemd in een reportage, die interessante gege vens over de commanderije Nederland bevat. Van de reizigers van de Jeep- Express is er een bijdrage over Tagti Djemshid, de hoofdstad van het Perzi sche imperium, vijfhonderd jaar voor Chr. „Artsen op de planken" tenslotte vertelt over het Utrechtse dokterscaba ret. HOGE PRIJZEN 1500 7268 1000 4777 5054 10798 13709 16444 16958 400 10938 12229 12921 14243 19606 21624 200 1182 1488 1632 2587 2695 3034 3111 3230 3769 6740 7092 7595 7711 8249 8841 9041 9183 9285 9889 10264 10503 10770 11061 11157 11377 11454 12001 12958 14960 15722 163o6 17209 18981 19406 20172 20200 20816 PRIJZEN VAN 80— 1017 681 2086 3021 4011 648 5025 994 6121 7200 926 8135 9003 10075 800 11439 1100 247 455 679 829 2019 297 522 937 8008 180 425 651 4002 210 483 692 902 5002 283 487 759 6001 307 594 913 7045 230 628 918 8029 510 695 883 9047 175 450 740 10001 257 502 699 11036 350 647 107 128 830 851 246 249 121 256 036 045 776 881 060 214 6000 203 350 208 238 950 273 430 306 407 114 139 947 584 607 104 106 250 262 460 473 684 706 926 945 072 085 312 318 565 629 961 983 012 032 235 263 452 461 656 707 033 058 263 266 498 513 709 735 911 933 033 045 293 299 516 594 797 819 037 084 505 506 713 733 915 932 102 122 280 425 681 693 953 068 093 524 550 708 710 943 970 048 057 179 184 474 529 746 767 002 019 292 296 523 527 701 713 044 086 364 378 704 706 227 334 912 938 425 515 260 319 064 100 885 267 329 411 522 315 323 367 395 951 580 591 323 415 159 185 420 527 592 751 664 691 728 257 319 485 473 665 758 807 887 545 818 411 449 820 466 556 889 921 953 635 654 763 638 710 833 861 884 896 446 523 556 750 434 509 558 862 788 866 554 578 13183 345 13060 283 973 14099 162 488 679 18067 263 917 954 16111 262 17158 159 18006 318 881 988 19022 028 546 677 20114 197 31362 469 895 957 622 634 695 762 800 802 968 304 441 455 569 603 708 803 856 184 208 309 324 367 375 403 469 680 748 955 265 277 512 616 730 744 780 792 988 295 311 355 507 571 705 870 889 241 287 323 481 496 576 842 972 444 454 471 696 725 743 764 791 125 143 192 212 243 397 418 461 693 696 797 804 918 975 203 419 425 479 761 979 497 512 531 602 645 667 755 S54 NIETEN 124 139 284 288 500 508 709 748 983 110 113 337 368 641 685 996 049 070 269 283 464 501 753 781 074 079 296 326 516 538 758 774 947 951 051 057 336 340 618 625 821 848 087 150 529 532 738 752 953 966 138 143 441 450 721 779 154 182 552 564 717 734 063 074 196 211 581 600 815 862 103 106 321 328 531 532 753 772 090 100 393 441 723 746 141 148 183 198 203 305 323 366 416 433 521 551 572 575 648 768 775 781 825 827 114 121 189 274 291 375 408 442 450 489 711 724 733 789 825 097 112 288 295 523 525 812 832 103 141 330 333 591 597 822 842 969 988 158 217 347 380 658 690 896 953 221 223 551 571 763 803 994 155 160 479 502 781 783 146 153 173 301 378 380 549 557 621 910 926 965 151 176 206 344 460 479 607 669 691 852 886 892 239 241 254 423 424 461 694 739 758 243 252 266 575 577 584 804 846 860 187 192 227 512 524 620 822 825 835 291 302 387 411 463 602 617 626 643 667 745 777 783 831 858 081 155 299 321 633 640 936 937 124 182 334 371 636 639 806 825 210 224 497 536 756 772 163 165 172 334 385 429 654 682 692 940 985 190 242 248 374 440 477 643 647 678 844 848 950 276 307 315 568 586 590 784 796 807 811 820 943 950 12007 021 318 326 458 467 806 833 13001 079 333 335 619 622 776 865 14002 016 245 280 502 535 648 732 15001 021 283 294 501 540 912 921 16003 026 422 491 623 628 857 879 17018 024 243 269 490 493 641 645 809 818 18000 18021 054 167 173 355 363 556 564 742 758 892 976 19020 076 332 354 505 539 746 823 30016 033 364 365 519 534 653 669 31046 060 391 420 834 896 829 862 983 990 043 093 341 353 473 527 848 866 083 097 344 403 649 677 079 080 304 312 556 565 738 762 074 075 356 358 557 590 942 964 043 084 492 498 670 696 904 927 104 116 278 283 553 560 653 713 819 845 876 898 902 914 916 931 991 996 094 104 122 208 239 279 365 391 406 420 429 430 587 661 672 745 786 7S8 898 919 980 118 155 158 196 253 303 435 442 475 481 528 534 682 705 707 719 743 755 163 175 378 399 566 580 795 805 097 100 384 387 617 622 976 112 124 540 541 719 760 974 989 162 166 295 314 581 585 724 733 899 912 181 198 415 429 589 636 841 939 157 231 393 405 710 721 229 268 559 574 790 794 991 174 212 343 369 603 617 761 772 938 943 213 242 479 481 637 640 256 279 431 449 813 850 315 353 620 621 803 852 222 232 372 375 623 639 783 803 960 991 058 061 063 070 074 120 128 153 180 190 274 284 292 348 349 351 397 423 463 494 521 522 523 525 569 605 628 640 657 668 717 721 761 762 772 782 828 847 855 871 089 153 385 402 555 565 831 854 044 045 376 398 552 592 670 715 108 213 500 517 951 973 184 199 412 414 599 607 866 897 094 170 442 452 617 631 788 817 261 264 587 597 990 211 217 429 443 667 700 940 980 215 248 455 480 636 644 833 863 271 323 634 695 246 331 464 463 708 716 987 283 298 504 508 646 647 878 947 338 383 704 719 ADINDA p. 2 Priok n. Pladju. ALBIREO p. 2 Burl. n. Las Palmas. ALPHARD 2 te Recife. AMSTELVAART p. 2 Finist. n. G. v. Mex. AMSTELVEEN 2 te Chalna. BARENDRECHT 2 te Miri. BENNEKOM 2 te Curasao. BREDA 2 te Le Havre. CALTEX UTRECHT p. 2 Kp. Bon n. R'd. ESSO AMSTERDAM p. 2 Kp. St. Vine. n. Sidon. HERA p. 2 Georget. n. Param. INDRAPOERA 2 te Singapore. IVOORKUST 2 te Lagos. JAGERSFONTEIN 2 te Kaapstad. JAVA p. 2 Kreta n. Prt. Said. KARIMATA p. 2 Kp. St. Vine. n. Alg. KIELDRECHT p. 2 Calc. n. Bombay. L.ARENBERG p. 2 Havana n. Galvest. LEERSUM p. 2 Miami n. Fernand. LEKKERKERK p. 2 Vizagap. n. Madras. LiNGE p. 2 Lagos n. Monrovia. MAAS p. 2 Finist. n. Algiers. MAASDAM 2 te Southampton. MALVINA p. 2 Labuan n. Yokoh. MATARAM p. 2 Perim n. Suez. MUIDERKERK p. 2 Ram Head n. Sydney. MYONIA 2 te Portpirie. NOORDWIJK p. 2 Key West n. Havana. NOTOS p. 2 Finist. n. Lissabon. RAKI 2 te Tj. Priok. RIJNDAM 2 te Southampton. SAMARINDA 2 te Dar es Salaam. SAROENA 2 te Surabaja. SOESTDIJK 2 te Prt. Said. STAD ALKMAAR p. 2 Daedalus n. Suez. STATUE OF LIBERTY p. 2 Daedalus naar Mena al Ahmadi. STRAAT MAKASSAR p. 2 Luzon n. Man. TJBA 2 te Antwerpen. TOMINI 2 te Manokwari. TOMORI 2 te Singapore. WATERMAN p. 2 Ouess. n. R'dam. IJSSEL p. 2 Finist. n. Tunis. AMSTELPARK 1 te Penang. ADONIS 1 van Ciud. Truj. n. Mirag. ARDEAS p. 1 Finist. n. Palermo. ATLAS 1 te Oran. AMOR p. 1 Piraeus n. R'dam. ALIOTH 1 te Antwerpen. AMSTELDIEP p. 1 Azoren n. Philad. AAGTEKERK p. 1 Minicoi n. Penang. ALCETAS 1 te Beyrouth. ABBEKERK p. 1 Dungen. n. Genua. BRITSUM p. 1 Ouess. n. Antw. CALTEX DELFT p. 1 Finist. n. Sidon. CALTEX NEDERLAND 1 te Pemis. CALTEX PERNIS 1 te Rotterdam. CALTEX LEIDEN p. 1 Finist. n. Sidon. CHAMA p. 1 Galap. eil. n. Singap. CLEODORA p. 1 Flores n. Frem. CLAVELLA p. 1 Guardaf. n. Aden. CISTULA p. 1 Comorin n. Singap. COTTICA 1 te Madeira. CRONENBURGH 1 van Havre n. Anton. DUIVENDRECHT p. 1 Kp. Race n. Birkenh. DALERDIJK 1 van' Londen n. Hamb. DUIVENDIJK p. 1 Kp. S. Lor. n. Balboa. ORESTES 1 te Kingston. ORION 1 te Izmir. OOSTKERK 1 van Penang n. Colombo. PLATO 1 te Amsterdam. PRINS MAURITS p. 1 Malta n. Alex. PRINS FR. HENDRIK 1 te Montr. PAILOWA p. I Penang n. Djak. PHIDIAS 1 te La Pallice. PLAGIOLA p. 1 Turks Isl. n. Curasao. PHILETAS I te Amsterdam. RUFINA 1 te Sta. Lucia. RIJNLAND p. 1 St. Pauls R. n, A'dam. ROGGEVEEN 1 van Momb. n. Seychellen. SCHIEDIJK 1 te Havre. SARPEDON 1 te Ciud. Truj. SC.HIE 1 te S. Juan. SLIEDRECHT p. 1 Makallah n. Fahah. STRAAT SOENDA 1 te Durban. STAD DORDRECHT p. 1 Kp. Gata naar Setubal. STAD ROTTERDAM p. 1 Aales. n. Narvik. TJILUWAH 1 te Buleleng. TANKHAVEN I 1 te S. Gerong. TERO p. -1 Las Palmas n. Santos. TIBERIUS p. 1 Trinidad n. Curasao. TABINTA 1 te Barcelona. T.TIBANTJET p. 1 Sabang n. Singap. DIDO p. 1 Ouess. n. A'dam. EOS 1 te Rotterdam. ESSO DEN HAAG p. 1 Malta n. Antw. EEMDIJK 1 te Havre. EENDRACHT p. I Kp. Bon n. Tel Aviv. GANYMEDES 1 te Cristobal. GORDIAS 1 te Rotterdam. HILVERSUM p. 1 Perim n. Suez. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.20 gram., 9.00 huisvr., 9.40 gram., 9.45 schoolradio, 10.00 gram., 10.30 schoolradio. 11.00 zieken, 11.40 klein koor. 12.00 Angelus, 12.03 salonork. en solist, 12.33 plattelandsvrouwen, 12.40 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 orgel, 13.45 vrouw, 14.00 fluit en gitaar, 14.25 gram., 15.00 schoolradio, 15.30 zang en piano, lé.00 zieken, 17.00 jeugd, 17.15 kinderkoor, 17.40 piano, 18.00 lichte muz„ 18.30 vragenbeantw., 18.45 gram., 18.55 prof. Romme spreekt, 19.00 nieuws, 19.10 regeringsuitz., 19.30 Avondgebed, 19.45 gevar. progr., 21.00 act., 21.15 de gewone man, 21.20 pol. forum, 21.50 Promenade-ork. en soliste, 22.20 caus., 22.40 gram., 23.00 nieuws. 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws. 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 grain., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.45 huisvr., 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram., 9.40 schoolradio. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kleuters. 10.40 gram., 11.05 radio feuilleton, 11.25 gram. AVRO: 12.00 Me- tropole-ork., 12.33 sport, 12.48 gram., 13.00 nieuws, 13.15 Spaanse en Zuid-Ameri kaanse muz., 13.55 beursber., 14.00 boek, 14.20 alt, fluit, elavecimbel en cello, 14.50 gevar. progr. VARA: 16.00 orgel en zang, 16.30 jeugd, 17.00 piano, 17.20 muz. caus., 18.00 nieuws, 18.15 act., 18.20 accord.ork en solist, 18.45 caus., 19.00 jeugd, 19.10 gram. VPRO: 19.30 caus.. 20.00 nieuws, 20.05 literaire caus., 20.15 Sinterklaas- progr.. 20.30 caus. VARA: 21.00 gram., 21.15 Wordende Wereld, 21.35 buitenl weekoverz., 21.50 Spaanse volksliederen en dansen, 22.15 rhytm. muz. VPRO: 22.40 caus., 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 amus.muz., 23.35 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 14.40 recital, 16.30 ork.conc., 22.45 recital. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 amus.muz., 13.15 ork.conc., 16.00 amus.muz., 18.00 militair ork., 18.30 gevar. muz., 22.00 gevar. muz., 23.35 ge var. muz., 0.20 amus.muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.10 symph- ork.. omr.ork., koor en sol., 16.00 kamer- muz., 17.35 lichte muz., 19.15 operette- conc., 23.30 symph.ork., 0.25 lichte muz., 1.15 amus.muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 ork.conc., 20.00 Troilus and Cressi- da, opera, 23.15 intern, solistenconc. BRUSSEL, 324 m.: 11.45 operettemuz., 13.30 gevar muz., 16.30 ork.conc., 17.10 lichte muz.. 18.00 viool en piano, 18.20 viool en piano, 20.15 ork.conc., 22.30 strijkkwartet. 484 m.: 15.00 Agrippina, opera, 16.05 lichte muz., 17.30 viool en piano, 20.00 Gianni Schicchi, opera. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws. Zoeven verschenen. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.). WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. KRO: 20.15 Weerber. 20.20 Pottenkijker) bij Edmond Nicolas. 20.35 De schelmen streken van Scapin, blijspel. HECUBA p. 1 Hatteras n. Tahiti. HERMES p. 1 Martin, n. Londen. ILOS 1 te Valencia. JAPARA p. 1 Djeddah n. Damman. JUPITER 1 van Cristob. n. Aruba. KOTA GEDE p. 1 Ceylon n. Belawan. LEMSTERKERK 1 te Londen. LISSEKERK 1 te Hamburg. LOPPERSUM p. 1 Gibr. n. Casabl. LINDEKERK p. 1 Ras Fartak n. R'dam. LAERTES 1 te Amsterdam. MIDAS 1 te Kopenhagen. MACOMA p. 1 Param. n. Curasao. MURENA p. 1 Ras Hadd n. Fao. MADOERA p. 1 Tampa n. Baltim. MOLENKERK 1 van Singap. n. Manilla. MENTOR 1 te Alexandrië. NIOBE p. 1 Tersch. n. Helsinki. VAN WAERWYCK p. 1 Formosa n. Hongk. WAAL p. 1 Kp. Gata n. Antw. WOENSDRECHT 1 te Rotterd'am. 1CKENBURGH 1 te Londen. WESTERTOREN 1 van Belem n. Curasao. ZIJPENBERG p. 1 Kp. Gata n. Londen. ZAAN 1 van Holmsund n. Zaandam. ABBEKERK p. 2 Dungen. n. Genua.. ALCYONE 2 te Montevideo. AMSTELKROON p. 2 Kp. Race n. Nederl. ANDIJK 2 te Mobile. ARTEMIS 2 te Curasao. DAPHNIS 2 te Curasao. GAASTERKERK 2 te Rotterdam. GROOTE BEER 2 te A'dam. KEDOE 2 te Takoradi. KOTA AGOENG p. 2 Ouess, n. R'dam. LAURENSKERK p, 2 Finist. n. R'dam. LAWAK 2 te Los Angelos. LEKHAVEN 2 te Rosario. MAASDAM 2 te Southampton. MARIEKERK 2 te Rotterdam. MEERKERK 2 te Durban. MELISKERK 2 te Genua. NESTOR p. 2 Georget. n. Param. OBERON 1 te New York. ORANJESTAD 2 te Madeira. PLAGIOLA 2 te Curasao. PRINS PH. WILLEM 2 te Pt. Alfred. SEVEN SEAS 2 te Sydney. STAD VLAARDINGEN 2 te R'dam. TERNATE p. 2 Finist. n. Antw. WATERLAND 2 te Montevideo. WILLEM RUYS 2 te Rotterd'am. WILLEMSTAD p. 2 Kp. St. Vine. n. Barb. Met de Australische regering, hebben ten aanzien van Nieuw- Guinea besprekingen plaats ge vonden op het gebied van arbeidswet geving, gezondheidszorg, agrarische aangelegenheden, burgerluchtvaart en de coördinatie van het botanisch on derzoek in beide delen van Nieuw- Guinea, aldus deelt de minister van Overzeese Rijksdelen mee in de me morie van antwoord op het voorlopig verslag op de begroting van dit depar tement. Naast deze samenwerking met Australië, vindt samenwerking met an dere beherende mogendheden voor namelijk plaats in het verband van de South Pacific Commission. Op het ge bied van de volksgezondheid en in het bijzonder met betrekking tot de be strijding van ernstige volksziekten als malaria, tuberculose, lepra, filariasis en framboesia, vindt er geregeld contact plaats met deskundigen van de S.P.C. Ook op economisch terrein is er sa menwerking. Onderzoekingen zijn in gesteld naar de landbouwmethoden van de bevolking. Aan de hand van de resultaten daarvan worden aanbe velingen opgesteld ter verbetering van die methoden en ter opvoering van de opbrengsten der voedselgewassen. Ten behoeve van een door het gouverne ment van Nieuw-Guinea ingesteld on derzoek naar de mogelijkheid van ver betering van de visstand in enkele grote meren, werd een bijdrage ont vangen van de S.P.C. Op het gebied van het onderwijs zijn verschillende deskundigen van de S.P.C. met onderzoekingen bezig. Er is opgericht een bureau voor pacific literature, dat zich ook bezig houdt met het verzamelen en op aanvraag ter beschikking stellen van films, filrn- strips, lichtbeelden en foto's, bestemd voor de voorlichting en het onderwijs van de bevolking. In de buitengewone vergadering der Amsterdamsche Ballast MaatschapP-J heeft de voorzitter, mr. M. P. L. Stee berghe, de onlangs overleden directe de heer A. F. de Vilder herdacht. t> sloten werd een gedelegeerd commis ris aan te stellen. Met algemene st men werd mr. Steenberghe in a functie benoemd. deei- Over de gang van zaken m ivo* de de de voorzitter mede, dat hoewe cijfers nog niet bekend zijn, nv f£g> geen gevaarlijke voorspelling [Iel» dat de resultaten niet slechter zijn dan die over 1953.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4