ADENAUER'S kansen staan gunstig in de Bondsraad Franse rapporteurs bevelen ratificatie van de Parijse verdragen aan Otiv T)E SCHEEPSBOUWER- RUSLAND stelt nieuwe Korea-conferentie voor Bibliotheekraad bepleit K ru is woord raadse l Haags Gerechtshof acht zelfmoord uitgesloten Verrassingen van een perfecte organisatie Visserijproblemen in Tweede Kamer HAMEA VN. weigeren Noord-Korea en Rood-China uit te nodigen McCarthy door de Senaat berispt N. V. Jan J failliet Eduard van Beinum kolonel van Kentucky Dokter O: „Uw Hof heeft een onschuldig man veroordeeld DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 PAGINA 5 Televisiezendernet komt in uitvoering Hoofdstad Operette Een Geschenk voor de handen In Februari te Panmoenjon W K.V.P.-Antillen niet achter Yrausquin Meerderheid in Staten voor formateur Rapport over lectuurvoorziening Subsidiesysteem voor volksbibliotheken Alom verkrijgbaar Nieuwe stemming volgt nog Concertgebouworkest in Amerika Oplossing van Woensdag Overwegingen Berkelse moordzaak Generaal-majoor vlieger J. Bach naar de K.L.M. Valse muntbiljetten in omloop Advertentie Bondskanselier Adenauer zal vandaag de Parijse verdragen in de com missies van de Bondsraad toelichten, doch het ziet er niet naar uit, dat zijn strijd in deze kamer van vertegenwoordigers der landen zo moeilijk zal zijn als aanvankelijk werd verwacht. De intussen gehouden verkiezingen in twee landen hebben de lucht enigszins opgeklaard, in zoverre dat dr. Adenauer er verzekerd van kan zijn, dat zij zijn positie in de Bondsraad zeker niet zullen verzwakken, waarschijnlijk zelfs zullen verbeteren. In elk geval zijn door de verkiezing van nieuwe landdagen in Hessen en Beieren de in deze landen reeds gevallen beslissingen tegen de Saar-overeenkomst practisch vervallen. De belangrijkste slag heeft dr. Adenauer bovendien intussen reeds zonder enige strijd kunnen binnenhalen: de deskundigen van de Bondsraad hebben zich aangesloten bij het standpunt der regering, dat voor de Saar- overeenkomst geen toestemming van de Bondsraad nodig zou zijn. Dat standpunt is nog niet door de lan delijke minister-presidenten zelf bekrach tigd, maar er is hoegenaamd geen twij fel aan, dat dit zal gebeuren. In feite be tekent dit dus, dat de eerste en oorspron kelijk het moeilijkst lijkende horde al is weggenomen voordat dr. Adenauer er aan toe is. De verdragen, die in elk geval wel aan de toestemming van de Bondsraad on derhevig zijn, zijn in de Bondsraad zeker van een meerderheid. In Frankrijk hebben twee rappor teurs, die waren aangesteld om de Parijse overeenkomsten over de Westelijke defensie te bestuderen, gisteren de commissie van buiten landse zaken van de Franse Nationale Vergadering als hun mening te ken nen gegeven, dat Frankrijk de ver dragen moet bekrachtigen. De dissidente Gaullist generaal Bil- lotte zei, dat de overeenkomsten zeer bevredigende punten opleverden voor Europese eenwording op militair gebied en niet onverenigbaar zijn met vreed zame betrekkingen tussen Oost en West. De conservatief Jacques Isorni zei, dat de wijzigingen in de oorspronke- JncéttuïUen Ir' t.f Hti* JS?:^rrrrrrrrr.>swt- 'www™®*»' De laatste parfum-creatie van L.T. PIVER, Paris Parfums resp. f 2.95, 6.25 en 14.- Lotions resp. f 5.75 en f 22.50 De begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is door de Twee de Kamer aanvaard, nadat minister Mansholt over het laatste onderwerp nog met de Kamer had gediscussieerd. Ilij heeft medegedeeld, dat hij niet kon overgaan tot het toekennen van een bedrjjfstoelage voor de op non actief komende IJsselmeervissers. Reeds in 1952 had de Kamer tegen het advies van de regering in afgewezen om de maaswijdte van de netten te vernau wen. Dit heeft, zoals de biologen des tijds wel voorspeld hebben, mede tot gevolg gehad, dat de visstand achter- Uit is gegaan. De minister verwacht, dat de commissie-van der Zaal zo spoe dig mogelijk rapport zal uitbrengen over de situatie. Hij wil dit eerst af wachten. Wel is er een sociale rege ling om in de nood te voorzien. De heer van der Zaal zei, dat het pro bleem zeer moeilijk was. De minister deelde mede, dat bin nenkort de export van vis naar België vermoedelijk vrij zal komen. Hij be treurde dat niet meer initiatief is ont plooid met de verre visserij, waarvoor de regering een garantieregeling heeft ontworpen en deed toezeggingen ten aanzien van een betere controle op de Visserij in de Waddenzee. Hij eindigde zijn vispraatje met de verzekering, dat de snoekbaars van het IJsselmeer vrij is van iedere bijsmaak. De regering heeft besloten de Neder landse Omroep-zendermaatschappij N.V. NOZEMA opdracht te geven tot uitvoe ring van het door die maatschappij ont worpen plan betreffende het televisie zendernet voor ons land, dat voorziet in steunzenders te Appelscha, Markelo. Roermond en Goes. lijke overeenkomsten van Bonn betref fende Duitse souvereiniteit grote voer delen hadden opgeleverd. Verwerping van de overeenkomst zou „het Frans- Duitse antagonisme verlengen tot nieuwe rampen gebeuren". Het Franse hoge commissariaat m West-Duitsland heeft in een mededeling aan Adenauer zijn „verwondering" uit gesproken over verklaringen van gene raal Matzky na afloop van onlangs ge houden manoeuvres van de West-Duitse grenspolitie. Generaal Matzky, commandant van deze politie, had gezegd, dat zijns 'nziens de sterkte van de grenspolitie van 20.000 op 60.000 man gebracht diende te wor den en dat deze troepen met pantser- afweerwapens moesten worden uitge rust. (AFP-ANP-Reuter). De Hoofdstad Operette zal in het be gin van de volgende maand te Ant werpen een serie voorstellingen geven van ,,Sag' beim Abschied leise Servus" en wel op 4, 5 en 6 December in de Cercle Artistique. In de zomer van dit jaar is de Hoofdstad Operette ook reeds in België opgetreden, namelijk in een festival te Brugge. Advertentie 52. In een gespannen, wel haast vijandige stilte sluit de vrouw de deur en wandelt zelfverzekerd het vertrek, binnen. „Wat verschaft ons de eer van dit late bezoek?" vraagt Eric stijfjes, terwijl hij snel op staat. „Komaan, vriend Einar, zo laat is het immers nog niet?" mompelt de vrouw onschul dig, „maar vergis ik mij of is mijn bezoek u werkelijk onwelgevallig? „Dat hangt er van af, met welke bedoelingen gij komt", antwoordt Eric droog, „die zijn mij namelijk nog steeds niet duidelijk Een moment kijkt de Noorman haar scherp onderzoekend aan. Dan vervolgt hij ern stig: „Gij hebt mij het leven gered en daar dank ik u voor. Zo ge ooit, in nood of moeilijkheden verkeert, kunt ge altijd een beroep op mij doen De vrouw schuift langs hem heen en gaat met een beminnelijk knikje op een kruk zitten. „Ik kan begrijpen", herneemt Eric peinzend, „dat ge indertijd de strandjutters wijs maakte, Edzar te kennen, om uit hun gevangenschap te komen. En als gij iets bezat of wist, wat voor Eazar van waarde zou kunnen zijn, is het ook te verklaren, waarom ge dit risico durfde nemen. Ik kan ook nog begrijpen, dat u gedwongen werd te bewe ren, dat ik één van Ragnar's mannen ben en dat wij elkaar kennen, vrouwe, omdat ik in mijn slaap over Ragnar gesproken heb „U is zeer scherp zinnig", onderbreekt Branwen hem met een vaag lachje, „maar waar schijnlijk vraagt ge u nog steeds af waarom ik u het leven redde, niet waar? En wellicht ook, hoe het mogelijk is, dat ik in zo'n korte tijd op goede voet sta met Heer Edzar". .jHet eerste alleen boezemt mij belang m", zegt Eric nuchter, „maar vertel mij nu niet, dat ge mijn leven redde louter uit dankbaarheid voor hetgeen ik voor u gedaan heb, want dat was waarachtig niet veel". „En toch, toch is dit de reden.of misschien ook nietzegt Branwen. „Ik zie, dat gij een eerlijk man zijt. Moedig, scherpzinnig, vindingrijk, en eerlijk. Eigenschappen, welke mij uitstekend te pas komen. Ik heb hulp nodig voor mijn arme vader, die door de Noor delijke Saksers geroofd is. Edzar bezit vele schepen en krijgers: daarom ging ik naar hem om hu lp. Maar nu ik Edzar ken, weet ik, dat hij, a>s hij de Noordelijke Saksers verslagen heeft en ontdekt, wie mijn vader is hetzelfde zal doen als zij deden: hem gevangen zetten. Daarom zoek ik uw hulp. Een man als u zou dit kunnen verhinderen"„Maar wie is uw vader dan?" vraagt Eric eensklaps nieuwsgierig. „Cendrach, de scheeps bouwer van Ragnar de Rode", antwoordt de vrouw met een veelbeteke nend lachje. De K.V.P. op de Ned. Antillen heeft besloten niet aan hei tot standkomen van een nieuwe regeringsraad onder leiding van de heer Yrausquin te zul len medewerken. Ook de Unie Natio naal Aruba schijnt een dergelijk ant woord te hebben gegeven. Met de heer Gernarts op Bonaire en de leiding van de Curagaose Onafhan kelijke Partij schijnt de formateur overeenstemming te hebben bereikt over het door hem ontworpen voorlo pige programma. Zijn regeringsraad zou dus kunnen steunen op de 11 stemmen van het democratische blok en de stem van de heer Gerharts en die van de heer Van der Hoeven (COP), in totaal dus 13 van de 22 Statenleden. Bovendien zou de regering kunnen rekenen op de loyale oppositie Van de KVP en mo gelijk ook van de UNA. De overige oppositie zou dus gevormd worden door de 7 zeteis, die de Nationale Volkspartij (van dr. Da Costa Gomez) en de Arubaanse Volkspartij (van Hen- ny Eman) hebben. De afgevaardigde van de Sovjet-Unie in de politieke commissie van de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties, Jacob Malik, heeft gisteravond het voorstel gedaan in Februari te Pan moenjon of Kaesong een nieuwe inter nationale conferentie te beleggen over Korea. H\j drong aan op afschaffing van de V.N.-commissie voor de eenma king en het herstel van Korea en ook op beëindiging van de handelsembar go's tegen Noord-Korea en China,- die door de Verenigde Naties zijn ingesteld. Tevoren had de politieke commissie met 39 tegen 9 stemmen bij 10 ont houdingen besloten een Russisch voor stel om communistisch China en Noord- Korea uit te nodigen de behandeling van de Koreaanse kwestie in de Al gemene Vergadering bij te wonen te verwerpen. Zuid-Korea wordt wel bij het debat uitgenodigd. De Russische afgevaardigde zei, dat men niet kon verwachten het probleem op een zakelijke manier te kunnen be handelen, indien communistisch China en Noord-Korea niet aanwezig waren. Prins Wan Waithajakon van Thailand, een van de drie voorzitters van de be sprekingen over Korea te Genève, stel de daarna formeel voor vertegenwoordi gers van de Zuid-Koreaanse regering uit te nodigen om zonder stem aan het debat deel te nemen. Dit zou in overeenstemming zijn met vroegere ge bruiken. De Amerikaanse vertegenwoordiger James Wadsworth sprak zich in de „sterkst mogelijke bewoordingen" uit tegen het uitnodigen van Noord-Korea en communistisch China. Deze landen hadden voortdurend de aanvaarde nor men voor internationaal gedrag getart. Over het rapport van de Rijkscom missie inzake lectuurvoorziening die in 1949 is ingesteld en 21 September j.l. weer is opgeheven, hebben wij kortelings reeds bericht, vooral in verband met het daarbij gevoegde minderheidsmemorandum van de drie katholieke leden van de commissie. Het rapport, dat thans is verschenen, bespreekt o.m. de subsidiëring der bi bliotheken. Die der openbare leesza- |en en bibliotheken dient te worden vQortgezet, maar het is, meent de com missie, ook noodzakelijk de plaatselijke bibliotheken, die niet aan dezelfde nor- jhen voldoen, te subsidiëren. Organisa- lles en instellingen, die zich uitsluitend Pi in hoofdzaak voor hun leden met bibliotheekvoorziening bezig houden, wil ae commissie buiten een dergelijke subsidieregeling houden. Dat was een yan de punten, waarop de katholieke minderheid een andere mening verde lgde: zij wilde die uitsluiting niet. In- 'Ussen acht de grote meerderheid van ?,e commissie het praematuur reeds 'hans verder uitgewerkte voorstellen mor die subsidieregeling op te stellen: da? iin te stellen bibliotheekraad zou vo er kunnen doen, na bestudering van de huidige situatie De bibliotheekraad zou moeten wezen een bij de wet ingesteld centraal or- hu?' ac'v'srrp,ul lichaam voor de over heid t.a.v. de overheidsbemoeiing met *Jet gehele gebied van dt bibliotheek voorziening, o.a. t.a,v, de subsidiering, "ovendien zou de raad toezicht moe- *en uitoefenen op het beheer van de gesubsidieerde instellingen. De leden van de raad zoudeu op aanbeveling van de organisaties moeten worden be noemd. Aan de raad zou een inspec teur verbonden moeten zijn, belast met het feitelijke toezicht. De boven aangeduide plaatselijke bi bliotheken zou de commissie niet recht streeks willen subsidiëren. Het is trou wens moeilijk het terrein van de z.g. volksbibliotheken te overzien. De sub sidiëring zou moeten gelden voor „groeps- bibliotheken", die worden omschreven als „instellingen, welke leiding en voor lichting geven aan een nader te bepa len aantal plaatselijke bibliotheken, wis selcollecties van boeken uitzenden en voldoen aan bepaalde voorwaarden." Het subsidie zou het best kunnen wor den gesteld, op een nader te bepalen aandeel en de subsidiabel te achten kos ten, 25 pet, wil men het gewenste effect bereiken. De katholieke minderheid wijst op de noodzaak voor de overheid om zich zo veel mogelijk van organisatorische vormgeving te onthouden. Ook moet er rekening mee gehouden worden, dat sommige bibliotheken en groepsbiblio- theken zich nog in een bepaalde rich ting aan het ontwikkelen zijn. Het over heidstoezicht moet zich beperken, aldus wordt betoogd, tot het onderzoek of het beleid bij de aanschaffing niet in strijd is met de openbare orde en de goede zeden en of de subsidie ook voor de lectuurvoorziening wordt besteed. De subsidieregeling zal voorts periodieke herziening behoeven, totdat de toestand zich zal hebben gestabiliseerd. De min derheid stelt een commissie van advies voor, waarin de verschillende vormen van lectuurvoorziening evenredig zijn vertegenwoordigd. Wadsworth zei, dat de regering van Peking nog honderden leden van de V.N.-strijdkrachten, die bij militaire operaties gevangen waren gemaakt, in strijd met de Koreaanse wapenstilstand vasthield. Hij behoefde niet uit te weiden over het nieuws dat onlangs in de kran ten had gestaan aangaande de ver oordeling van dertien Amerikanen op verzonnen beschuldigingen van snion- nage. Ook de Britse afgevaardigde Anthony Nutting sprak ziph uit tegen het Rus sische voorstel. Engeland en Amerika ondersteunden echter het Thailandse voorstel om Zuid- Korea uit te nodigen, dat met 43 tegen 5 stemmen bij 10 onthoudingen werd aangenomen. Malik zei later, dat Wadsworth' ver wijzing naar de dertien Amerikanen niet ernstig kon worden opgevat. China was niet in oorlog met de Verenigde Staten of met de Verenigde Naties. Indien Amerikaanse vliegers boven Chinees grondgebied verschenen, wer den zij op dezelfde wijze behandeld als vliegers van andere nationaliteit die boven Amerika zouden verschijnen, „indien deze dezelfde soort opdracht hadden als zij die boven China ver schenen." Advertentie De Amerikaanse Senaat heeft gis teravond bij voorlopige stemming be sloten Joseph B. McCarthy te desa voueren wegens „belediging'^ van een subcommissie uit de Senaat in de pe riode 1951-52. Tevoren waren drie voor stellen om de beschuldigingen tegen de Republikein uit Wisconsin te laten vallen, met 66 tegen 21 stemmen ver worpen. De z.g. commissie Watkins had op twee punten haar afkeüring over Mc Carthy uitgesproken: wegens een wei gering samen te werken met een sub commissie voor de verkiezingen en on behoorlijk gedrag tegenover de leden, en ten tweede: belediging van briga dier-generaal Ralph W. Zwicker. Met de eerstgenoemde beschuldiging ver klaarde de Senaat zich accoord, punt twee zal later in behandeling worden genomen. Mc-Carthy zelf was niet aanwezig bij de stemming. Eerder had hij tegen over journalisten verklaard, dat hij "Iff zijn onderzoek naar communistische invloeden zou doorgaan. CUP) De rechtbank te Utrecht heeft-bij vonnis van 1 December 1954 de N.V. jan Jongerius te Utrecht in staat van faillissement verklaard. Tot rechter commissaris is benoemd jhr. mr. D. Rutgers van Rozenburg, tot curatoren mr. F. B. van Keulen, advocaat in Utrecht en de heer H. B. Bulten, tech nicus te 's Gravenhage. Sedert 7 De cember 1951 was aan de N.V. surceance van betaling verleend, met benoeming van beide laatstgenoemde heren tot be windvoerders. De N.V. omvat verscheidene garage bedrijven in Utrecht en Amsterdam, een groothandel in petroleumproducten en een grote constructiewerkplaats. Er zijn in totaal ongeveer 900 werknemers bij deze zaak betrokken. Hoewel er sedert begin 1952 een duidelijke verbetering in het bedrijf is ingetreden bleef er een groot tekort aan liquide middelen, waar in ondanks vele pogingen niet kon wor den voorzien. Met name ontstond de laatste maanden een achterstand in de betaling der tijdens de surséance opeis baar geworden belastingen en sociale lasten. Gehoopt wordt voor zoveel mo gelijk de verschillende bedrijfsdelen nor maal voort te zetten. (Van onze correspondente in New York) Het Amsterdams Concert gebouworkest heeft nu ze ven duizend mijlen door Oostelijk en Midden-Ameri- ka gereisd, in twee en twin tig verschillende staten ge concerteerd en in totaal vijf en veertig concerten ge geven. Het was een gran dioos succes, waarvan de toppunten in de grote ste den als Chicago, New York en Washington werden ge vierd. Amerika is onbe schrijfelijk enthousiast over het Concertgebouworkest. Maar..», wat vindt het or kest van Amerika? Wel, zeggen de patriot tische musici - en sommigen van hen zeggen het met ge voel en een snuf je heimwee: „Geef mij toch Holland maar!" „Maar, is het Amerikaanse landschap dan niet mooi?" O ja, het landschap wel, de wildheid, de ongereptheid en de ruimte ervan, maar die stadjes, die allemaal- dezelfde-stadjesIn de bussen zijn heel wat iro nische opmerkingen ge maakt, als weer - of het nu in Wisconsin, in Michigan of in Canadees Ontario was - een „main street" werd binnengereden, waar de „drugstore", de kruidenier, de stomerij, de bakkerswin kel, de bar en de cafetaria het karakter aan plegen te geven. Van deze stadjes uit bekeken worden Zaandam en Giethoorn, dorpen als Deurne in Brabant en Op- hoven in Limburg, de char mantste juwelen van ons vaderland. Wat echter Amerikaanse producten betreft, daarover schenen bij de leden van het Concertgebouworkest geen klachten te bestaan. Getuigenis daarvan zullen zij geven, wanneer zij de gangplank in Rotterdam af komen; waarschijnlijk zal men geen orkestleden, maar slechts opeengetorende pak ken en dozen van boord zien wandelen. stoord zijn beste solisten- Alhoewel de organisatie buiging maakte en rustig op van de reis perfect was, zijn plaats ging zitten. Hier- werden in sommige hotels na kwam er aan het ap- de koffers wel eens te laat plaus m de zaal helemaal gebracht of verkeerd be- geen einde zorgd. Daar gewoonlijk niet Verdere vergissingen be veel tijd bestond om nog perkten zich alleen tot die voor het concert uit te zoe ken waar iemands rok-cos- tuum was terecht gekomen, hield men onder zulke om standigheden een haastige costuum-collecte, zodat de soort als waardoor een or kestlid naar goede Holland se gewoonte 's avonds zijn schoenen buiten de hotel deur zette. Maar eilacie, 's morgens vond hij ze hele- ongelukkige zich voor de maal niet terug. Op, zijn uitvoering alsnog kon doen arme kousevoeten heeft het tooien in door verschillen- moedige lid het hele hotel de collega's bijeengebrachte afgezocht, tot hij ergens in attributen als wit dasje, diepe, nooit vermoede ruim- hemd, jas, etc. Een keer ten, - in de buurt waar bleek bij zo'n collecte dat w«nkeMe/S pjegen^te z^- helaas niemand een zwarte pantalon te missen had, weshalve het slachtoffer toen maar in zijn grijze pantalon achter een violon cel is gaan zitten. De eerste een reus van een neger vond, die de schoenen op sleeptouw had genomen, in de veronderstelling dat ze aan de vinder behoorden, hetgeen een zeer logische cellist, ~Tibor de Machula, is gedachtengang was daar niemand in Amerika iets ook eens in soortgelijke moeilijkheden geraakt; ook zijn koffer was in het hotel achtergebleven en daar het buiten de deur zet, tenzij hij het kwijt wil wezen. Dergelijke anecdotes zijn concert juist over de grens er vele: een respectabel or- in een andere staat plaats vond, kon hij niet in een taxi springen om de koffer te halen: de taxi's van de ene staat mogen n.l. niet over de grens van een an dere staat rijden. Dies werd kestlid, die zich van de an deren door een gedistin- gueerde baarddracht onder scheidt, werd door de Ame rikanen steevast „zo'n typi sche Hollander" genoemd, ofschoon hij de enige Ame- toen de H. Hermandad te hulp rikaan onder de orkestleden geroepen, die met gierende was.... De eerste concert sirenes een race over de meester, Jan Damen staatsgrens gemaakt heeft en triomfantelijk met het costuum weerkeerde. Het gespannen Amerikaanse pu bliek kon er toen niets aan doen, dat het de plechtig binnentredende De Machula voor de dirigent aanzag, en lander, die al veertig jaren prompt in applaus uitbarst- in Amerika woonde. De te. Waarop de cellist onver- ex-Hollander, die zo'n mu- die een verwoed schaker is, werd ergens in een hotel lobby gevonden, waarin hij volkomen verloren voor deze wereld aan het schaak bord zat met een uit ner- gensland opgedoken vader- ziekliefhebber was, dat hij - naar zijn confessie luid de - als jongen in Amster dam dubbeltjes uit het kerkzakje stal om naar het Concertgebouworkest te kunnen gaan luisteren, had gehoord dat zich een groot schaker onder de orkestle den bevond, en was daarom van heinde en verre geko men om een partijtje te spelen Eduard van Beinum keert terug met o.m. de indruk wekkende titel van „Kolo nel van Kentucky" (dat is een hele sprong als je ser geant in het Nederlandse leger bent) en R. Kubelik is inmiddels „Arkansas-tra veller" geworden, een titel die eveneens niet te ver achten valt. Van beide zij den heeft men elkander trouwens behoorlijk geëerd. Aan de Amerikanen, die de zaak gefinancierd hebben, zijn fraaie testimonia met gouden draad omwonden, uitgereikt, en ook de tul penbollen zijn met het no dige ceremonieel afgeleverd, soms zelfs aan fascinerend glimlachende schoonheids koninginnen, gekleed „in een soort van Sinterklaas- costuum met een kroontje op" zoals de oneerbiedige uitdrukking van orkestleden luidde. Maar tulpenbollen, ere titels en testimonia kunnen niet uitdrukken wat de ont zaglijk vermoeiende reis van ons Concertgebouworkest heeft gedaan voor de be trekkingen tussen Neder land en Amerika. Nederland kan de orkestleden en diri genten niet dankbaar ge noeg zijn. Zij moesten dage lijks honderden mijlen rei zen, maar 's avonds, hoe uitgeput ook soms, vergaten ze alles zodra ze hun instru ment in de hand namen. Dan bestond de wereld al leen nog maar uit muziek en dan kwam die geest over hen, die een New Yorkse criticus deed opmerken, dat „het Concertgebouworkest als één instrument werkt". Horizontaal: 1. modder 4. spieraandoening 8. in één woord (afk.) 9. plaats op Zuid- Beveland 10. in 11. straatwijsje 12. vestibule 13. neerslaand vocht 14. primitieve wo ning 15. langwerpig rond 17. sloep 19. cirkelvormig 20. strook water 21. zangnoot 22. azijn 23. sukkel 24. Midd. Techn. School (afk.) 25. soortgelijk ge wicht 26. populaire be naming voor bril 27. soldeerijzer 28. het rijden 29. eerbetoon 30. cijfer 31. Afrikaanse ri vier 32. gestold sap van de gomboom Verticaal: 1. schilderachtig 2. hert 3. bez. vnw. 4. droefenis 5. kip 6. boom 7. makker 9. 11. 12. 13. 14. 16. 17. 18. 20. 21. 23. 24. smal afvoerka naal handeling vrouwenmuts betuiging van erkentelij kheid dierenverblijf naad kledingstuk middenruimte in circus vermogend het verwerven van kennis boomscheut insecteneter 26. rij 27. buil 28. geestrijke drank 29. takel 30. ontkenning (Eng.) 31. achter Horizontaal: 1. er, 4. on, 5. ok, 7. tel. 9. 10, 10. to ko, 12. over, 14. rr, 15. ka, 17. kabel jauw. 23. ms, 24. re, 25. me, 26. ad, 28. koran, 29. ren te. Verticaal: 2. rot, 3. se, 4. oor, 6. ko, 7. tor, 8. lok, 9. Ie, 21. krab, 13. vara, 16. el, 17. km, 18. as, 19. eden, 20. jaar, 21. ur, 22. we, 25. ma, 27. de. (Van onze Haagse redactie) „Recht doende op het hoger beroep verklaart het Hof het misdrijf van moord bewezen, verklaart verdachte deswege schuldig en strafbaar en veroordeelt hem tot levenslange ge vangenisstraf'. Zonder het minste vertoon van emotie sprak mr. Th. L. van Berckel, president van het Haag se gerechtshof, Woensdag dit von nis, het zwaarste vonnis, dat in Nederland gewezen kan worden, uit in de zaak tegen de Berkelse arts. Dokter O., die de motiveringen van het vonnis met gebogen hoofd had aangehoord, richtte zich nog even op voor hij de zaal werd uitgeleid. „Uw H^f heeft een onschuldig mens veroor deeld", waren zijn laatste woorden, die hij met trillende stem uitsprak. Nerveus verliet de tot moordenaar verklaarde arts de rechtszaal. Hij zag er slecht uit, zijn gezicht was spierwit en hij had blauwe kringen onder de ogen. Ook in tweede instantie had men zijn verweer niet aanvaard en hem wegens moord op zijn echtgenote, evenals dit door de Haagse arrondis sementsrechtbank was gebeurd, tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. In de overwegingen van het vonnis wordt gesteld, dat het Hof op grond van de inhoud der bewijsmiddelen be wezen acht en de overtuiging beeft gekregen, dat verdachte het hem ten Lste gelegde misdrijf heeft begaan met die verstande, dat hij te Berkel en Rodenrijs op 24 September 1952 o- zettelijk en met voorbedachten rade zijn echtgenote van het leven heeft be roofd door na te voren in kalm over leg het plan te hebben beraamd en het besluit te hebben genomen haar opzettelijk cyaankali, opgelost in een vloeistof en gemengd met kinine, aa.i te reiken, te laten innemen en op drinken en aldus te bewerkstelligen, dat zijn vrouw werd vergiftigd op een dusdanige wijze, dat haar dood daarvan het gevolg is geweest. Het Hof zijn voorts geen feiten en omstandigheden gebleken, die een zelfmoord van mevr. O. zelfs maar in de geringste mate waarschijnlijk ma ken. Het Hof acht geen termen aan wezig alsnog een onderzoek door deskundigen te doen instellen naar de mogelijke suïcidale neigingen van mevr. O. Het Hof gaat het betoog dat de dood van mevr. O. kan zijn veroorzaakt door een slechts bij een microscopisch onderzoek vSst te stel len hersentumor voorbij, omdat het als uitgesloten is te beschouwen, dat een zodanige tumor de dood heeft veroorzaakt. Deze mogelijkheid wordt namelijk niet alleen door dr. Hulst op grond van zijn deskundig onder zoek uitgesloten, maar ook de getuige- deskundige Nelemans heeft verklaard, dat mevr. O., zelfs al zou bij de sectie een hersentumor zijn aangetroffen, gestorven is door vergiftiging door cyaankali. Het Hof laat hierbij de rapporten van prof. dr. Carp omtrent de geest vermogens van verdachte, alsmede de verklaringen van deze deskundige daaromtrent buiten beschouwing, om dat prof. Carp in de procedure niet overtuigend enige malen zijn oordeel heeft gewijzigd, onder welke omstan digheden het Hof andere rapporten en verklaringen van deze deskundige in de onderhavige procedure geen ge wicht vermag toe te kennen. Het Hof accepteert wel de ver klaring van dr. Hoelen, waarin deze zegt, dat hij bij dokter O. geen enkele stoornis van zijn geestver mogens heeft kunnen ontdekken, noch enige aangeboren afwijking in de ontwikkeling van deze vermo gens, mede gelet op de persoonlijk heid van verdachte, zoals deze bij de terechtzitting is gebleken Het Hof acht dan ook geen termen aan wezig een nader psychiatrisch on derzoek in te laten stellen. Hoge Raad cassatie aangetekend tegen Naar een van de verdedigers van de Berkelse arts, mr. M. H. Huygens, mede deelt, heeft hij namens zijn cliënt bij de het vonnis van het Haags gerechtshof. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen mag binnen af zienbare tijd de benoeming verwacht worden van generaal-majoor-vlieger J. A. Bach tot hoofd van de afdeling „Ge neral Operations" bij de K.L.M. Deze functie werd voorheen vervuld door de heer H. van Balkom, die kort geleden de leiding op zich heeft geno men van het Bureau Veiligheid van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij. De heer Bach is thans directeur Mate rieel Luchtmacht Diverse valse muntbiljetten van één gulden, twee gulden vijftig en tien gul den zijn de laatste dagen in omloop ge bracht. In het land van Heusden en Al- tena, met name van Wijk en Aalburg uit, zouden deze biljetten in circulatie zijn gekomen. De valse biljetten worden opgevouwen uitgegeven, zodat de ver valsing niet djrect opvalt. De Rijkspo litie bevestigde deze berichten. Er if een uitgebreid onderzoek gaande.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5