Matig Engeland sterker dan zwak Duitsland Alleen ROXY hem verrassen! 'n ROX y .Ja cjïaag Besluiteloosheid over Schiphol Kapitein en stuurman van „Casino verdedigen zich Het alcohol-misbruik in Frankrijk is schrikbarend groot izzUEJJl. Herkenrathmoedige doelman H.H.Y.C. klopt Brabo: 18—3 Opkopers worden gesloten groep Tweede Kamer vraagt eindelijk tot beslissing te komen Conflict uiting van vroegere ontevreden heid bij bemanning Lage score (31) in Wembley-stadion genéést Matthews weer oudste en beste speler L.AIT - TABAC Ondanks arbeidstekort toch emigratiewerk Vestigingscursus en vakcursus minimin Voor alle mannen die ik verrassen wil blijft mijn devies: EEN CAFE OP ELKE HONDERD INWONERS Opnieuw twee stoffelijke overschotten aangespoeld DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 PAGINA 7 in elk huisgezin: JeugdelftaJ verliest van militaire ploeg In hoger beroep Profclub Utrecht ver liest kort geding Propaganda buitenlandse voetbalpools Drie Tilburgers verbaliseert! Kath. Gezondheidszorg betrekt nieuw pand L=J=J Ir. Haveman te Genève: Nieuwe schepen voor K.P.M. en V.N.S. f De „Carpo"-scheepsramp A. J. Koster neemt afscheid Fritz Herkenrath, de kleine, moedige Duitse doelman, heeft zijn ploeg voor een débacle behoed. Met tal van blauwe plekken op zijn lichaam en enigs zins strompelende heeft hij het veld verlaten, maar hij kan er zich dan ook op beroemen met tal van moedige duikelingen op de, schietgrage, voeten van de Engelse aanvallers evenzoveel „zekere" doelpunten voorkomen te hebben. Duitsland, met nog slechts drie man van de ploeg die wereldkampioen is geworden in het veld gekomen, is namelijk geen partij geweest voor het Engelse elftal. Engeland zegevierde met het grootste gemak met 31. En toch, ondanks deze zege zal geen Brit het durven wagen nu met een trots gezicht te verkondigen, dat de periode van malaise in het Engelse voetbal voorbij is. Want niet alleen heeft Engeland met „slechts" 31 gewonnen, het heeft bovendien voetbal van een vrij matig gehalte gedemonstreerd. Voor de Duitsers is er ondanks deze derde nederlaag in successie sinds de verovering van de wereldtitel één troost. Zij hebben het honderdste doelpunt gemaakt tegen een Engelse landenploeg. Het is, wij geven het toe, een weinig verzachtende pleister op de- wonde voor de ploeg, waarvan de elf spelers tezamen nog niet zoveel landenwedstrijden hebben gespeeld als Billy Wright, de aanvoerder van de Engelsen, alleen; namelijk éénenzestig. Advertentie Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten De doelpuntenhonger van H.H.IJ.C. is niet te stillen. Na de Duitse teams, die met grote cijfers werden verslagen, bracht het Belgische Brabo (Antwer pen) voor de competitie om de West- Europa-cup een bezoek aan H.O.K.IJ. te Den Haag. De Belgen zullen er geen prettige herinneringen aan bewaren. De eerste speeltijd konden zij nog stand houden. Voor H.H.IJ.C. scoorden Zu- kiwski (twee keer) en St. Onge. In de tweede speeltijd draaide de Haagse doelpuntenmachine op volle toeren. Klein scoorde eenmaal, Schwencke twee maal, Zukiswski vond drie keer het Belgische doel, Buijs eveneens en St. Onge een keer. Dat bracht het totaal op dertiem Voor Brabo zorgde Verstre pen voor een tegenpunt. Het werd in de derde speeltijd tenslotte 183. Dietz, Buijs, Bijlsma, Zukiwski en Schwencke waren de makers van de Haagse doel punten; Morris, de Amsterdammer He- reur, die met Smit en Overakker als gast bij de Belgen meespeelde, scoor den voor Brabo, waardoor de eindstand 183 in deze eenzijdige vertoning was bereikt. Onder zeer matige publieke belang stelling is in het Utrechtse stadion een lichtwedstrijd gespeeld tussen het Ne derlands jeugdelftal en het Nederlands militair elftal. De eerste helft, die in een 11 ge lijke stand eindigde, was wel het meest boeiende. De beide ploegen wogen toen tegen elkaar op en gaven zeer goed spel te zien. De militairen openden de score reeds na vijf minuten door de links buiten Rijnvis uit een verre voorzet van Van der Wel Een nass vanuit het mid den van Moulijn gaf de middenvoor De Wit een unieke Kans, die de TSC-er benutte (11). Na rust was het spel van de Neder landse jeugd veel minder. Het ontbrak hun niet aan techniek, maar het indivi duele spel in de voorhoede maakte dit voetbal niet aantrekkelijk. Twee doel punten van Brusselers kort na elkaar deden het hele jeugdelftal ineen storten. Door sterk verdedigen trachtte het een hogere score te voorkomen. Maar vijf tien minuten voor het einde bracht Rijnvis de stand op 41. De president van het Amsterdamse Gerechtshof, mr. F. L. Nepperus, heeft uitspraak gedaan in het kort gediég in hoger beroep tussen D. O. S. en de profclub „Utrecnt". D.O.S. was in ap pèl gegaan tegen een vonnis van de president van de Utrechtse rechtbank naar aanleiding van een kort geding te gen D. O. S. aanhangig gemaakt door de profclub „Utrecht" De president van het Hof verklaarde de profclub „Utrecht" niet ontvankelijk omdat de N.V. eerst als rechtsobject wordt erkend, nadat de akte van op richting is verleden en de ministeriële goedkeuring is verkregen. Een N.V. in oprichting is dus geen rechtsobject. Ook de N.V. onder firma, die door de advocaat van de profclub „Utrecht", mr. F. P. van Ravenswaay, op 3 Novem ber genoemd is, kan niet aanvaard wor den, omdat uit de dagvaarding niet op te maken is wie de persoon c.q. perso nen op de aohtegrond is (zijn), aldus le president ven het Hof. Op grond van overtreding van de Loterijwet, art. 2, heeft de Tilburgse politie dezer dagen proces-verbaal op gemaakt tegen drie personen (allen Til burgers), die er van worden verdacht de organisatie en propaganda te bevor deren van enkele buitenlandse voetbal pools. Formulieren en gelden werden in beslag genomen. Reeds enkele weken geleden stelde de politie een onderzoek in, ten einde de onder verdenking staande personen te kunnen verbaliseren. Dezer dagen gelukte dit, toen men de hoofdpersoon J. J. H. aantrof bij het verrichten van correspondentiewerkzaamheden voor een der pools. Proces-verbaal werd opge maakt en dit zal, zo wordt aangenomen, het begin zijn van een „sneeuwbal", die zal voortrollen over vele gemeenten in ons land, waar men activiteiten op dit terrein veronderstelt. De Justitie is n.l. voornemens paal en perk te stellen aan deze voetbalpools, waaraan het deelne men niet, doch het bevorderen ervan wel strafbaar is. In Tilburg werd nog proces-verbaal opgemaakt tegen J. A. M. S., die als drukker fungeerde en tegen A. L. Z., een sub-agent van de organisatie. In de demi-finale van de internationa le tennis kampioenschappen van Victo ria, welke te Melbourne worden gehou- het Amerikaanse herendub- bel Trabert - Seixas met 10-12, 6-2, 3-6, 6-2, 6-4 van de Australiërs Hoad en •tiosewall gewonnen. In de andere hal ve eindstrijd heren dubbelspel klopten ae Australiërs Hartwig en Rose met 6-1, 12-14, 6-2, 7-5, Fraser en Richard son (Austr.-V.S.) Talrijk zijn de scoringskansen van de Engelsen geweest, maar het slechte schieten en het op het laatste ogenblik falen waar het de afwerking van de aanvallen betrof, waren de oorzaken van de ogenschijnlijk lage score. Stan ley Matthews sneed weer door de ver dediging van de tegenstander, zo ge makkelijk, zo luchtig maar ook zo ge vaarlijk, dat het een lust was om te zien. Een of twee spelers passeren was niets voor hem. Soms liet hij zelfs drie of vier tegenstanders zijn hielen zien en dan volgde er gewoonlijk een zuivere pass langs de grond of een goed geplaatste voorzet. De dagen van Tommy Lawton, van Carter, van Man- nion, zijn voor het Engelse elftal ech ter nog steeds niet teruggekomen. Wel probeerden Posipal en Liebrig door zware persoonlijke dekking een cata strofe te voorkomen, maar de taak van Liebrig om middenvoor Allen te hou den was hopeloos als ieder ogenblik Stanley Matthews, voor wie Kohlmeyer geen partij was, in het strafschopgebied opdook en de gehele Duitse defensie uiteenrafelde. De Engelse critici verklaarden na af loop: het was een aardige wedstrijd er werd af en toe behoorlijk voetbal gespeeld, maar van superklasse was het Engelse elftal niet, om van de Duitse ploeg maar te zwijgen. Zo zal deze wedstrijd niet lang in de herinnering van de 100.000 toeschouwers blijven. Gelukkig kon de F.A. na afloop een Advertentie s standvastig, weet je. ar tevreden met Roxy, stige Amerikaan, vol geur zacht van begin tot eind. Onveranderlijk en karaktervol, is Roxy voor karaktervolle mannen. Redenen Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange Ook verkrijgbaar in dozen van 50 stuks. s tr voor de matige vertoning. Nog nimmer in de geschiedenis van de Engelse voet balbond is een recette van ruim 51.000 pond sterling in het Wembley-stadion binnengekomen. In de zevenentwintigste minuut scoor de rechtsbinnen Bentley van dichtbij. Maar verder dan dit ene doelpunt kon de Engelse voorhoede het voor de rust niet brengen. Drie minuten na de rust kon Allen eindelijk eens van een kans profiteren, toen Finney na schitterend individueel spel hem het leder in vrije positie toespeelde. Ondanks het feit dat de Duitse ploeg volkomen defensief speelde viel een doelpunt aan de an dere kant, dertien minuten voor het einde. Na goed werk van de achttien jarige middenvoor Seeler en een fout van Wright kreeg de vrijstaande links buiten Beek de bal, die met een zui ver schot vlak langs de paal doelman Williams passeerde. Enkele minuten la ter ging Shackleton er alleen van door en ditmaal kreeg Herkenrath geen kans door snel uitlopen een doelpunt te voor komen. Zo won Engeland met 31 van Duitsland. Het werk van de Katholieke Gezond heidszorg, voortgekomen uit het Wit- Gele Kruis, heeft zich dermate ont plooid, dat naar nieuwe huisvesting voor het bureau omgezien moest wor den, die verkregen is in een riant per ceel van het Wilhelminapark te Utrecht. Bovendien zijn hier gehuisvest het centrum van de Katholieke medische opvoedkundige bureaux van de katho lieke organisatie ter bestrijding van het alcoholisme, het centrum van de bu reaux voor huwelijksvoorlichting, ter- wijl bovendien een ruimte voor het Wit- j Gele Kruis beschikbaar is gesteld. De nieuw record bekend maken, ai^ troost inwijding van deze kantoren geschied de Woensdagmiddag door de deken Geert Jan van Rooy heeft bij inter nationale zwemwedstrijden te Leipzig op de 100 meter vlinderslag een ge makkelijke zege behaald. De Aegir- man. noteerde 1 min. 12.8 sec. van Utrecht, mgr. -A. Wiegerink, die in een toesDraak later de ingebruik neming van dit bureau beschouwde als een symbool van het volwassen worden van de Katholieke Gezondheidszorg. Er was een zekere achterstand, die langzaam maar zeker zal worden inge lopen. Het samengaan van de ver schillende verenigingen stemt tot ver heugenis, omdat een dergelijke hechte band tussen de geestelijke gezondheids zorg, het Wit-Gele Kruis met andere instellingen het werk alleen maar ten goede kan komen. Prof. dr. W. Buitendijk, die als voor zitter van de Kath. Centrale Ver. van Geestelijke Volksgezondheid de gasten had verwelkomd, hield vervolgens een indrukwekkende rede, waarin hij uit eenzette, dat er een verhouding moet bestaan tussen de geestelijke volksge zondheid en de kerk en hiermede de diepste gronden van het katholieke werk van de geestelijke volksgezond heid benaderde. Ten slotte sprak L. v.d. Meerendonk, voorzitter van de nationale federatie van het Wit-Gele Kruis enkele woorden van gelukwens. Een grote tijd voor de melkboer De Nederlandse commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, heeft Woensdag op een bijeenkomst van de intergouvernementele commissie voor Europese migratie te Genève ver klaard, dat de Nederlandse economie zich op het ogenblik op een hoogtepunt bevindt. Er is thans in Nederland een tekort aan arbeidskrachten, er zijn on geveer 100.000 onbezette plaatsen. Deze omstandigheid leidt tot vertra ging van het emigratie-program, maar de Nederlandse regering realiseert zich, dat deze toestand van tijdelijke aard is en dat het op de lange duur niet mogelijk zal zijn, dat Nederland zijn jaarlijkse bevolkingstoeneming in eigen land te werk kan stellen, aldus de heer Haveman. Binnenkort is een wettelijke vesti gingsregeling te verwachten voor de opkopers van oude materialen en af- valss.offen. De handel hierin zal dan een „gesloten bedrijf" worden, waar mee voorkomen zal worden, dat iemand, die een afgetrapte broek aantrekt, een oude pet opzet, een bakfiets huurt en zich lorrenboer noemt, zonder meer een bonafide handelaar is. Dit deelde de heer G. H. Lukassen uit Den Haag, voorzitter van de Alg. Ned. Ver. van Opkopers van Oude Materialen en Afvalstoffen „Oud Maakt Nieuw", gisteren op de in Utrecht gejiouden al gemene vergadering mede. Hij voegde er aan toe, - dat de regeling voor deze branche minimum-eisen zal stellen aan handelskennis en vakbekwaamheid, re den waarom reeds een vakcursus is samengesteld, die met 52 lessen en vijf studiedagen de aspirant-opkoper enige theoretische kennis bijbrengt. „Men be hoeft geen H.B.S.-diploma te hebben om de cursus te kunnen volgen, zelfs de hele lagere schoolopleiding is .net noodzakelijk", deelde de heer i_,ukassen ter geruststelling mede. Er zijn momenteel 3600 opkopers in het land; bijna de helft is georganiseerd. Hun afgevaardigden verrasten het be stuur met een ongevraagde contribu tieverhoging van 20 tot 25 gulden per jaar, speciaal om het vakblad vaker te laten verschijnen. In zijn openings woord klaagde de voorzitter over de concurrentie van malafidfe opkopers, meest werklozen, die hetfvak omlaag halen, en van charitatieve instellingen, die zich op deze handel werpen om iets te verdienen en zich er meestal niet van bewust zijn, dat hierdoor de be roepsopkopers schade wordt gedaan. De Koninklijke Paketvaart Maatschap pij te Amsterdam en de Vereenigde Ne- derlandsche Scheepvaartmaatschappij te 's-Gravenhage hebben ieder opdracht gegeven tot het bouwen van een enkel- schroef motorvrachtschip van 11.850 ton draagvermogen. De schepen, die zusterschepen zullen worden, zullen accommodatie hebben voor 12 passagiers. De KPM heeft de opdracht verstrekt aan de werf van P. Smit Jr., te Rotter dam en de VNS aan de werf C. v. d. Giessen en Zonen te Krimpen aan den IJssel. (Van onze parlementaire redacteur) De luchtvaartdeskundige van de K.V.P.-fractie, de heer Visch, heeft in de Tweede Kamer over het „drama Schiphol" gesproken in een toon, die van grote teleurstelling getuigde. Ook het vorig jaar had dezelfde klacht by de begroting van Verkeer en Water staat geklonken en nog steeds zijn de beheersvorm en de status van de lucht haven, die een nationaal belang verte genwoordigt, niet geregeld. De heer heer Visch was van oordeel, dat ons land te klein is om meer dan een continen tale luchthaven te exploiteren en dat wfj ons dus met alle kracht op Schiphol moeten concentreren. Dat betekent, dat er van alle kanten snelwegen naar Schiphol zullen moeten lopen en dat er samenwerking moet worden gezocht met andere instanties, ook in West-Duits- Iand. Helicopter-vcrhindingen met an dere delen van Nederland zullen even eens moeten worden voorbereid, al is de heer Visch zich bewust dat dit een toe komstbeeld is. De heer Visch vond, dat men zich wat Schiphol betreft van een echt Neder landse kant heeft loten kennen: een eindeloze reeks commissies, gemeente lijke, provinciale sn rijksinstanties heb ben er zich mee bemoeid, zonder dat men tot zaken is kunnen komen. Het allereerste wat gebeuren moet is, dat het semi-permanente stationsgebouw aan de eisen van de internationale lucht vaart voldoet. De minister van Waterstaat, die na zijn ziekte door de Kamer bij dit begrotings debat met uitingen van vreugde over zijn herstel werd ontvangen, zal alleen de middagvergaderingen aanwezig kun nen zijn, zodat de oehandeling van de ze begroting wel een viertal dagen in beslag zal nemen. Verkeersperikelen Er werd over zeer veel details van de uitgebreide bemoeienissen van dit de partement gesproken. De veiligheid van het verkeer vulde een groot deel van de discussies. De neren Zegering Had- ders (VVD) en Van der Zaal (AR), wa ren niet te spreken over de regeling voor bromfietsers. De vijf millioen fiet sen in ons land maken het nodig, dat zij zoveel mogelijk van de rijwegen worden geweerd. Ook zal de regering niet kunnen ontkomen aan het aanleg gen van speciale bromfietspaden. De heer Verkerk (AR) maakte de minister attent op het feit, dat 16-jarigen op mo tor- en bromfietsen mogen rijden. Zij worden zelfs op tractors toegelaten. Ook het feit, dat vele leerlingen van autorijscholen vaak niet over de ele mentaire kennis van de wegregels blij ken te beschikken had hem getroffen. Hij vroeg of de minister de Commissie Veiligheid bij het Wegverkeer om een afgerond plan tot regeling van het be drijf der autorijscholen wilde vragen. Voorts werd gesproken over talloze tekortkomingen in de verkeersvoorzie- ningen: niet goed zichtbare knipperlich ten, veerdiensten, to hen, onvoldoende zorg voor voetgangers enz. De directie van de Ned. Spoorwegen werd geprezen door de heer Van dei Zaal, omdat zij al het mogelijke doet om voor de 7224 kruisingen tussen rails en weg maat regelen te treffen. De minister werd dank gebracht voor de extra 11 mil lioen die hij op de begroting heeft ge bracht om ons wegennet aan te vullen. Dijkverbetering De heer van Koever den (KVP) sprak over de positie der rivierdijken en bleek verre van gerust over de dijkhoogte en -sterkte, terwijl Lij het Rijk aanspra kelijk stelde voor de schade die in Gel derland en Overijssel is ontstaan door overstromingen. De Nederl. Spoorwegen werden be sproken door de lieer Zegering Had- ders, die vond dat dit bedrijf bij het vervoer langs de weg plaats dient te maken voor de particuliere vervoerders. Dat het bedrijf gunstige resultaten heeft geboekt is niet op de eerste plaats te danken aan de portie vervoer langs de weg die het zich heeft verworven. Hij vroeg om een reductie voor schoolrei zen met een instructief doel. De heer Van der Zaal vond, dat de Ned. Spoor wegen gelijk hebben wanneer zij op ta riefsverhoging aanstuien. Het bedrijf moet onafhankelijk blijven. Het beleid van de K.L.M. vond waar dering bij de heer Visch. Dat ook hier de tarieven verhoogd moeten wor den is te billijken in verband met de stij ging van de onkosten. Het bedrijf schijnt echter van plan te zijn het afbetalings systeem voor passagierstarieven te wil len invoeren. De heer Visch wilde gaar ne precies weten wat er aan de hand is. Hij stond er critisch tegenover. Voorts vroeg hij van de directie een ruime blik op de positie van de confessionele vak bonden. St. Raphael heeft al sinds 1949 leden onder het vliegend personeel van de K.L.M. en is dus zeker representa tief te achten als het erom gaat de be langen van het personeel te vertegen woordigen. Dit was n.l. destijds als voor waarde gesteld door de directie. Advertentie w Er heerst nog altijd groot rumoer rondom de „Casino" en haar equipage. Het staat nu wel vast, dat er een zo goed als geheel nieuwe bemanning wordt aangemonsterd. Zoviel de rederij als de agenten en de ontvangers hebben thans hun volledig vertrouwen in ka pitein en officieren met uitzondering dan van de marconist, die zich aan het hoofd van de „stakers" schijnt te heb ben gesteld uitgesproken. Er is echter nog geen melding ontvan gen dat er een nieuwe bemanning on- inds Karei de (Temoignage Chretien) Grote en Lode wijk de Heilige zijn de Franse bestuurders doende de dronken schap te bestrijden en het alcoholmisbruik door regelingen in te perken. Vanzelfsprekend heeft de eerste Nationale Verga dering in 1790 in de eerste dagen van de vrijhems- roes deze beperkingen onmiddellijk opgeheven. Met Napoleon begint dan voorgoed de strijd tussen Re gering en Nationale Vergadering over wat men beslist prozaïsch noemt „gegiste dranken". In dat conflict is het jaar 1808 een historisch jaar. De instelling namelijk door Napoleon'zelf, die blijkbaar toen al ervaren moest, dat de liefde van het Fran se volk langs het gehemelte gaat, van het verheven instituut van de „bouilleur de cru". Deze hoogge plaatste figuur in het alcoholische leven van de Fransman is tegelijkertijd voorwerp van aller gene genheid op het platteland en mikpunt van de ste delijke en weldenkende verachting. De „bouilleur de cru" is in eerste aanleg de grondeigenaar, die het recht heeft zelf alcohol uit zijn vruchten te distille ren. Hij laat dit doen door een wandelende distilla teur. Sindsdien worden braaf wetten aangenomen, laatstelijk nog in 1953. De „bouilleur de cru" rijdt de dorpen een of twee maal per jaar af om tegen de kostprijs voor huis gebruik een soort brandewijn te stoken uit de boom gaardproducten. die de liefhebbers zelf aandragen. Een 10 of een 20 tal liter is belastingvrij en voor de verdere liters kan men het meestal wel op een min of meer belastingvrij accoordje gooien met de bouilleur. Het is niet zozeer de wiin die het alcoholmisbruik veroorzaakt, als wei de huisbrande wijn in de Westelijke provincies van het land. Aan dit alcoholmisbruik dankt Frankrijk zijn slechte plaats in de statistieken. De laatste officiële statis tiek toonde aan, dat Frankrijk bovenaan stond met een gebruik van 30,5 liter zuivere alcohol per vol wassene per jaar. In Italië is dit 14,2; Amerika 9,4; België 8,8 en Duitsland 6,1. Nederland staat er he laas niet bij. Koning Alcohol is sinds jaar en dag een van de meest gevreesde vorsten. De Regeringen René Mayer en Pinay legden het af tegen zijn macht. Elke burger betaalt zijn tribuut. Volgens statistieken van de Verenigde Naties geeft een Ftansman voor elke 100 dollar 4,1 dollar aan drank uit; de Zv.itser één dollai, de Engelsman 0,7 en de Amerikaan 0,4 dollar. Het aantal grond eigenaren, dienaren van deze, de volksgezondheid vernietigende macht was in 1864 64000, thans zijn er 3.450.000 in Frankrijk. Op elke veertien Fransen één, die gezamenlijk bijna 100.000 wandelende distillateurs in het leven houden. Er zijn 45000 bakkerijen, maar 450.000 kroegjes. Op elke 100 inwoners een café. Deze volksbrouwers hebben een machtige steun in de politieke wereld. Er is een soort boutade in het politieke leven hier die zegt, dat geen Regering of Parlement sterk genoeg is om deze geprevilegieerde klasse onschade lijk te maken. Elke Regering die dit onderneemt is moreel een moedige Regering, maar politiek een afgeschrevene. Of de melk-drinkende Mendès- France, volgens de Franse kranten in Amerika pas omgedoopt tot „superman" melkdrinken kweekt blijkbaar soepele geesten deze morele moed tot een politieke daad kan omzetten, wordt een nieuwe test voor zijn verrassende persoonlijkheid. Bij de Nationale Vergadering heeft de Regering Mendes- France acht ontwerpen van wet ter bestrijding van het alcoholisme aanhangig gemaakt. Enerzijds wil de Regering het alcoholgehalte van sommige dran ken verminderen, en het beroep van de wandelende distillateur aan banden leggen, anderzijds een ver bod opleggen tussen 's morgens 5 en 10 uur sterke drank te verkopen, de reclame controleren en kracht dadig ingrijpen tegen door dronkenschap veroorzaak te delicten. Volgens velen gingen deze maatregelen van de Regering Mendès-France niet ver genoeg, maar in de practijk is vorige week gebleken, dat de eerste poging tot het uitdrijven van deze duivel uit het Franse volk naar de smaak van de Volksvertegen woordiging al te ver ging. Naar aanleiding van een paragraaf in de begroting van Landbouw, die slechts beoogde de 11 Juli 1953 genomen wettelijke maatregelen, waarbij de „volksbrouwer" een ver gunning nodig had, eens gewoon duchtig uit te voeren, ontstond vorige week een groot protest in de Nationale Vergadering. Een communist kwam met het zegenrijke voor stel, de Regering te weerhouden deze misdaad aart het eenvoudige volk te begaan door het betreffende decreet in te laten trekken. In stemming gebracht, stemden 264 leden voor de communist; de socialis ten zochten een uitweg door zich van stemming te onthouden, en tegen stemden de in de oppositie verkerende Katholieke Volksrepublikeinen, vele radi calen, de U.D.S.R. en de onafhankelijken van over zee. De alcoholstrijd is daarmede in eerste instantie voor de Regering verloren. Zelfs is het de eerste keer, dat de Regering Mendès-France in de minder heid is. Dit incident voorspelt weinig goeds voor de komende behandeling van de acht bovenvermelde wetsontwerpen, tenzij de politieke wereld intussen geneigd zal zijn meer naar de Franse pers, die een hevig protest heeft laten horen, te luisteren dan rekening te houden met de koning-kiezer. Het Franse weekblad „La France Catholique" schrijft hierover namelijk de volgende ernstige woor den: „Wij voor ons hebben altijd met verbazing, om geen sterker woord te gebruiken, de gelatenheid be schouwd waarmede de geestelijkheid en de Katholie ke Actie in de Westelijke departementen staat ten opzichte van deze gesel, waardoor zovelen naar de gekkenhuizen of naai een voortijdig graf worden gebracht. Zoals het „existentialisme" verwoestingen aanricht op Saint-Germain-des-Prés, en het commu nisme ernstige problemen opwerpt in de banlieues van de grote steden, zo is ook het alcoholisme in de departementen van de Vendée, de Orne, Calva dos. Morbihan en de Cotes-du Nord een even vrees wekkend verschijnsel." derweg is, zo dat het vertrek uit Rot terdam nog wel even zal duren. Slechts drie man van de oude equipage, dek en marinepersoneel, blijven de „Casi no" trouw. Zowel de kapitein, Franz Krammer, als de eerste stuurman, Onne Nannin- ga. hebben in hun scheepsverklaring en ook aan de pers verklaard, dat zij al het mogelijke tot redding hebben gedaan. De weerberichten zowel van Franse als van Engelse kant waren uitermate slecht en aan de hand van het logboek kan volgens hen bewezen worden, dat de „Casino" zich ongeveer drie uur bij het wrak heeft opgehouden, ondanks het buitengewoon zware weer en de huizenhoge zeeën, die het manoeuvre ren, vooral met een tankschip, bijzon der moeilijk en riskant maakten.... Eerst wilde de „Casino" aldus hun relaas aan lij de „Carbo" als het dit schip tenminste geweest is, wat nu wel aangenomen wordt benaderen, om als het mogelijk was de equipage aan boord te nemen, maar desondanks werd de „Casino" naar stuurboord ge dreven. Er was intussen reeds groot al arm gegeven, touwladders en lijnen waren in gereedheid gebracht en er werd overwogen om olie uit de lading overboord te pompen, om een deel van de zee enigszins te kalmeren. Zover kwam het echter niet, omdat het de „Casino" niet gelukken mocht dicht ge noeg bij te komen. Toen men na enige tijd nog vrij dicht genaderd scheen te zijn, ondanks de stortzeeën, die over het dek sloegen, doofde plotseling alle licht van het in nood verkerende schip. Nog even scheen het, alsof er een bootje met een klein lichtje ergens ronddreef, maar ook dit licht verdween plotseling en het werd aardedonker rondom de" „Casino". Met de schijnwerpers werd de water vlakte afgezocht, zo vervolgde de kapi tein, maar we bespeurden niets dan water. De „Casino" stoomde vervolgens voor zover onder deze omstandigheden mogelijk was, naar de plaats des onheils en stopte daarna. Overal aan boord werd uitgekeken of er schipbreukelin gen te zien waren, maar niemand gaf te kennen dat hij iets zag, behalve dan en kele wrakstukken. De „Casino" was intussen dwars in de wind komen te liggen en was in ge vaarlijke positie geraakt. Teneinde het eigen schip voor vernietiging te behoe den moest het ten slotte weer voor de wind gebracht worden. Verder bij draaien was onmogelijk, daar het schip niet aan zijn roer gehoorzaamde. Nadat wij naar Lansend, waarmee wij steeds in verbinding hadden gestaan, nog de laatste berichten en de positie hadden opgegeven, werd tegen half twee des nachts het zoeken opgegeven. Landsend seinde, ervoor te zullen zorgen, dat de kustwacht met ondersteuning van vlieg tuigen de omtrek zou laten afzoeken, waarop de „Casino" de reis naar Rot terdam voortzette. Bij dit weer was het een volstrekte onmogelijkheid gebleken een boot uit te zetten. De ontevredenheid van de bemanning verklaarde men daaruit, dat het ook op de heenreis al zwaar weer was geweest, hetgeen extra zwaar werk had meege bracht, Bovendien was er een nieuwe kok aan boord gekomen en verandering van menu geeft wel eens onaangenaam heden. De gehele „rel" zo meende de kapitein was opgezet door twee of drie man. Te Plymouth zijn Dinsdag door de Franse treiler Marie Noelle" de stof felijke overschotten van twee zeelieden aan land gebracht, die, naar men aan neemt, deel hebben uitgemaakt van de bemanning van de Nederlandse kust vaarder „carpo", die dezer dagen in een storm by de Zuidkust van Enge land met man en muis is vergaan. De door de Franse treiler opgepikte stoffelijke resten zijn die van een jon geman van ongeveer 17 jaar en van een man van middelbare leeftijd. Van de Zondag aan de Engelse zuid kust aangespoelde stoffelijke overschot ten waarvan, zoals reeds gemeld, een reeds geïdentificeerd is, als dat van het lid van de bemanning van de „Car po" A. van Drongelen. blijkt thans het andere dat van een ander lid van de bemanning, C. Keidenier, te zijn. In een daartoe in het Jaarbeuwres- taurant belegde receptie is gisteren af scheid genomen van de bondspenning- meester van de Nea. Katholieke Bond van Vervoerspersoneel St. Raphael, de heer A. J. Koster. Hij is van 11 Au gustus 1919 in gesalarieerde dienst van de bond geweest en heeft nu de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt. Als vervolg daarop hebben op de af scheidsreceptie talloos velen hem de beste wensen voor zijn verdere jaren toegesproken. Aangezien velen hun woorden vergezeld lieten gaan van ca- deaux werd het voor de scheidende organisatieman een vervroegd St. Nico- laasfeest. Onder meer kwamen hun op wachting maken de oud-directeuren van de Ned. Spoorwegen dr. W. Hupkes en G. F. Giesbergen, de voorzitter van de K.A.B.. de heer J A. Middelhuis, de voorzitter van de Prot. Chr. Bond van vervoerspersoneel de heer A. Meines en een groot aantal vertegenwoordigers van bonden en instellingen van de K.A.B.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7