Zeer grote bezorgdheid in Vaticaanstad Z. H. de Paus getroffen door twee hartaanvallen Hoeveel ambtenaren? Begin 1955 wetsontwerp ouderdomsvoorziening Spoorwegramp in België eist 20 slachtoffers Extra trein met Duitse voetbal supporters bij Leuven ontspoord INDONESISCHE politie laat beruchte vijver dichtgooien RR Gebed voor de H. Vader gevraagd Eenzijdige werkverdeling Volgend jaar ook regeling kinderbijslag voor zelfstandigen Een dichtende dief Station Hilversum niet ondergronds Kantoor van Frans weekblad doorzocht Londen ontraadt overhaaste acties Nieuw kabinet in Zuid-Af rika Vonnissen uit zaak- Struthof vernietigd liet weer Justitie tracht sporen uit te wissen VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26160 Pauselijke brief aan Duitse bisschoppen BONN: „ANSCHLUSZ" NIET RECHTSGELDIG - smmm t - t Villon maakt school De Chinese spanningen Gematigde ministers zijn aangebleven IS iefmijcutujj! Teddy gevoerde windjackets Mishandeling arrestanten BUREAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraai 171, tel 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Or* H. v. Run en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AÜVERTENI IE TARIEF 28 cent* per mlllimeier» hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.15 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur avonds teL 21544 TOESTAND H. VADER ZEER CRITIEK Gistermiddag om half vier is de H. Vader door een hartaanval getroffen. De pauselijke lijfarts, prof. Galeazzi-Lizzi, achtte het nodig onmiddellijk de pro-staatssecretaris, mgr. Tardini te waarschuwen, terwijl ook 's Pausen naaste verwanten, zijn zuster Elisabeth en zijn neefs, de prinsen Carlo, Marcus Antonius en Julius Pacelli op de hoogte werden gebracht en naar het Vaticaan werden ontboden. De andere zuster van de Paus, de 82-jarige gravin Giuseppina, is niet in kennis gesteld van de ernst van de toestand. Dit in verband met haar eigen delicate gezondheid. De H. Vader is ten tijde van de aanval buiten kennis geweest. Toen hij daarna even bij kennis kwam heeft de Pauselijke Sacrista, mgr. Van Lierde, hem de laatste H.H. Sacra- ren ^Over"'dit "vraagstulT vonden "wij het menten toegediend. De toestand wordt als zeer critiek beschouwd. Vanmor- J!— 5" gen werd bekend gemaakt, dat de toestand ernstiger geworden is. Wel had de H. Vader „een niet te slechte nachi" gehad. Om half negen gisteravond maakte prof. Galeazzi-Lizzi in een communiqué bekend, dat de H. Vader een hartaanval had doorstaan. Zijn algemene ge zondheidstoestand was echter veel slechter geworden. Later werd in Rome vernomen, dat rond tien uur gisteravond de toestand opnieuw critiek werd. Rond die tijd zou de Paus opnieuw een hartaanval hebben gehad. De H. Vader was opnieuw buiten bewustzijn geraakt. Omstreeks middernacht zou een lichte verbetering zijn ingetreden. Van officiële Vaticaanse zijde ontkent men evenwel, dat de H. Vader voorzien zou zijn van de laatste H.H. Sacra menten en dat hij een tweede hartaanval zou hebben doorstaan. De vraag of er niet te veel ambte naren zijn en of zij allen wel een volledig bezette dagtaak hebben behoort tot de meest geliefde onderwer pen van gesprek althans bij hen, die Zich hetzij uit prijzenswaardige burger zin, hetzij uit begrijpelijke interesse voor de besteding van de belastingpen ningen, interesseren voor de wijze van werken van de Overheid en hare diena- volgende opmerkenswaardige artikel in ,,De Gemeenteraad", het orgaan van de federatie van verenigingen van tot de K.V.P. behorende gemeenteraadsleden: „Meer ambtenaren kan het noodzake lijk gevolg zijn van meer overheidsvoor zieningen. Wanneer v de overheid de ene dag voor, de andere dag na, onze wensen kenbaar maken en van haar verwachten, dat zij haar beschermende vleugels al verder en verder uitslaat, dan is het niet verwonderlijk, dat er meer ambtenaren nodig zijn, althans worden aangesteld. De sterkte van het burgerlijk rijks personeel bij de Departementen van Algemeen Bestuur en de daaronder res sorterende diensten bedroeg volgens een in de Memorie van Antwoord bij de begroting-1955 van Binnenlandse Za ken gevoegde staat per 31 December 1953 - 103.079 en 8 maanden nadien op 31 Augustus 1954 - 105.849, een vermeer dering derhalve van 2.770. In deze cij fers zijn begrepen resp. 39. <06 en 37.881 arbeidscontractanten. Wie geen vreemdeling is in Jeruzalem weet dat lang niet allewfP volledig bezette dagtaak hebben. Wel licht is dit bij zeer grote lichamen ook een onbereikbaar iets. Het verschijnsel „ipt alleen bij overheidslichamen voS* Ons is bet gAa! bekend uit een groot particulier bedrijf, waarin bij toe val werd ontdekt, dat een employe een kleine twintig jaar lang zich min ot meer onledig had gehouden, zulks con form een eenmaal verkeerd gegev vprkperd begrepen opdracht, met net irfvuUen van uitvoerige staten, welke staten door dezelfde employe onmiddel lijk daarna netjes en systematisch in Pet archief werden opgeborgen, zonder dat er verder ooit iemand naar omkeek. Wijlen Dr. Plesman wilde ieder plezier doen hebben in het werk. Dat komt niet, redeneerde hij, indien men een gevoel van overbodigheid moest hebben. Daar om liet hij bij een bepaalde afde mg leder uitvoerig opgev waarin zijn dagtaak bestond. Het gevolg was herin deling en overplaatsing, maar overigens bleken de taken dusdanig omschreven, dat geen over- en zelfs nachturen vol doende zouden zijn geweest om die ta ken uit te voeren. Wij gevoelen er niets voor de ambte naren af te schilderen als degenen die onvoldoende werken tegenover alle wer kers in het particuliere bedrijfsleven, arbeidende in het zweet huns aan- schijns. Maar twee recente gevallen gaven ons toch weer eens te denken over de vraag of het niet anders zou kunnen Een werkstudent krijgt ge legenheid op eer der ministeries iets te gaan verdienen. Hij is er na enkele we ken vertrokken', hij kwam met ®n'-v.9u~ siasme en idealisme en ging gedesillu sioneerd heen; er was voor hem nie alleen niets te doen, maar de afdeling waarop hij was geplaatst, had een der gelijke overbezetting aan personeel, dat hij het niet langer kon aanzien...... Een andere jongeman kreeg een positie biJ een ander departement; hij is ambiti eus, werkzaam, hij wil vooruitkomen in de wereld, maar haalt zich P00?" zlln ijver het ongenoegen van zijn collega s op de hals, velen hunner toch moeten ontslag vrezen indien allen de handen uit de mouw steken Haasten wij ons te vermelden, dat van bovengenoemd cijfer 2.770, waar mede in enkele maanden het ambtena rencorps is gestegen, alleen Oorlog 1961 ambtenaren voor zijn rekening nam en wie heeft er de moed te beto gen dat Oorlog met minder toe kan'. Er wordt veel stille armoede geleden onder midden- en lagere ambtenaren, die nog lang niet aan hun t<niet-hoge vooroorlogse koopkracht toe zijn. Het di eet hunner kinderen reikt niet tot het noodzakelijke Zou het mogelijk zijn met minder ambtenaren eenzelfde totale hoeveel heid werk te verzetten als thans ge schiedt? Geef de mensen een kans op en een prikkel tot verdiende promotie niet naar rang en dienstjaren, maar naar capaciteiten, toewijding en ijver en de vraag kan bevestigend worden beantwoord. Voorlopig ware echter al veel bereikt indien men vast besloot, en in dat vaste voornemen volhardde, voorlopig in geen geval tot nieuwe aan stellingen over te gaan. Het kan, daar van zijn wij overtuigd. „Financiën" ging in bovengenoemde periode met 169 ambtenaren achter- en dus vooruit. In dien Oorlog ook mee gaat doen, bewa ren we de vrede." Een interessant vraagstuk is hier mede aan de orde gesteld, name lijk: hoe kan men bepalen hoeveel ambtenaren de overheid nodig heeft om haar taak naar behoren te kunnen ver- Hierbij dient onderscheid te worden gemaakt tussen arbeid welke ligt op bestuurlijk niveau en die welke een iheer administratief, uitvoerend karak ter heeft. Onder arbeid op een bestuurlijk m- Veau verstaan wij de werkzaamheden Van die ambtenaren, die als het ware zorgen van de overheid delen. Dat zijn de ambtenaren welke belast zijn biet de arbeid welke -verband houdt *het vragen van beleid en bestuur; de haaste of meer verwijderde medewer kers dus van een minister, een college van Gedeputeerde Staten, een college Van burgemeester en wethouders, enz. z'j krijgen dagelijks te maken met de eindeloze reeks van vraagstukken waar- Voor de overheid wordt geplaatst, en Van elk afzonderlijk wordt geëist een Partikeltje van de wijsheid, voortva rendheid en besluitvaardigheid welke ue overheid-als-zodanig moet opbrengen. Deze taak, ernstig opgevat, vraagt de Sehele mens en het is onze overtuiging, nat deze categorie ambtenaren het Physiek en geestelijk soms lang niet gemakkelijk heeft. „Leegloop" zal aan ne top van de ambtelijke pyramide niet gemakkelijk ontstaan. Naarmate deze pyramide breder Wordt en men dus :omt in de sector der administratieve, uitvoerende, arbeid, Rond elf uur gingen de lichten in de Vaticaanse bureaux uit en werd het kantoor van de Persdienst gesloten. Sinds het middaguur hadden talrijke Italiaanse en buitenlandse journalisten in het kantoor op nadere berichten ge wacht. Voortdurend werd de dienst op gebeld door bij het Vaticaan geaccredi teerde diplomatieke missies. De Pause lijke gardes hebben de toegangen tot het Vaticaan afgezet en de Romeinse politie bewaakt het Sint Pietersplein, zodat de zieke geen overlast hoeft te ondervinden van het stadsverkeer. Over al op straat rond het Vaticaanse paleis wachtten zwijgende mensen op moge lijke berichten. Velen van hen knielden neer om te bidden. De Romeinse bladen gaven gistermiddag extra bulletins uit. Zes van de voornaamste kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders hielden, kort nadat het ernstige nieuws bekend was geworden, een bijeenkomst op de twee de verdieping van het Vaticaans Paleis. Tot hen behoorden mgr. Tardini, de pro staatssecretaris, mgr. Dell'Acqua van het Staatssecretariaat, de pauselijke Sacrista, mgr. Van Lierde en de voor malige pro-staatssecretaris, mgr. Mon- tini, die onlangs is benoemd tot aarts bisschop van Milaan. Kort na de crisis, die vier uur en een kwartier heeft ge duurd, betrad mgr. Dell'Acqua de zie kenkamer van de H. Vader om enige zaken met hem te bespreken. Van Vaticaanse zijde is bovendien meegedeeld, dat er bij de H. Vader nog altijd geen organische afwijking is geconstateerd. Door de therapie van de laatste weken, waardoor de patiënt zeer weinig voedsel tot zich heeft kun nen nemen, was hij evenwel zeer ver zwakt Midden in de behandeling is de Paus overvallen door een hartaanval, de eerste die hij heeft meegemaakt. Voor de eerste maal werd dan ook melding gemaakt van hartzwakte van de patiënt. In Vaticaanse kringen vreesde men gisteravond, dat de H. Vader de nacht niet halen zou, maar vanochtend bleek de toestand iets ver beterd te zijn. Hij had een „met te slechte nacht" gehad, maar de toe stand werd nog altijd ernstig genoemd. Prof. Galeazzi-Lizzi heeft gisteravond twee radiogrammen laten maken, waar uit bleek, dat zich geen nieuwe ziekte verschijnselen hebben voorgedaan. Eer der op de avond was bekend gemaakt, dat de behandelende geneesheren een operatie overwogen, indien de algemene gezondheidstoestand van ae H. Vader dit toe zou laten. Clemente kardinaal Micara, de vica ris van Rome, heeft vanmorgen de vol gende oproep gericht tot alle katholie ken ter wereld: „Wij achten het onze plicht -u mede te delen, dat de ge zondheidstoestand van de H. Vader thans van dien aard is, dat het hem niet mogelijk zal zijn op 8 December aanwezig te zijn bij de plechtigheid tot besluit van het Maria-jaar in de Santa Maria Maggiore, hoe vurig wij ook ge hoopt hadden, dat hij zijn plaats temid den van zijn kudde kon innemen. Wij maken van deze mededeling gebruik om de gehele geestelijkheid, godsdien stige gemeenschappen dn alle gelovi gen uit te nodigen vurig te bidden, dat door de tussenkomst van de H. Maagd Maria, wier glorie en verering de Paus zo innig is toegedaan, hem zijn volle kracht moge worden teruggegeven en dat hij nog lange tijd gespaard moge blijven als voorwerp van onze kinder lijke liefde." De burgemeester van Rome, Salvatore Rebecchini, las tijdens een vergadering van de Romeinse gemeenteraad een verklaring voor, waarin hij liting gaf aan de gevoelens van diepe bezorgdheid waarmee de Romeinse bevolking het zorgwekkende nieuwe over de toestand van de H. Vader had vernomen. Hij sprak de vurige wens uit, dat de „de fensor civitatis" (verdediger van de stad), „onze geliefde bisschop" spoedig zal herstellen en nog lange tijd ge spaard blijft voor Rome, Italië en de hele wereld. De Italiaanse premier, Mario Scelba, heeft onmiddellijk contact opgenomen met het Apostolisch Paleis. Hij heeft verzocht voortdurend op de hoogte te worden gehouden. Namens het Italiaan se volk heeft hij een telegram van deel neming gezonden, waarin tevens uiting wordt gegeven aan de beste wensen van de Italianen voor de gezondheidstoe stand van de H. Vader. (AFPKNPReuterUP) Z. H. Exc. de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, mgr. B. J. Alfrink, vraagt namens het Episcopaat een bijzonder gebed van alle gelovigen voor Z. H. de Paus. De priesters zullen van Zaterdag af de Oratio pro Papa inlassen: Tamquam pro re gravi. In een brief aan de Duitse bisschoppen heeft Z. H. Paus Pius XII opnieuw de overtuiging uitgesproken, dat de school wetten in enkele Duitse landen in strijd zijn met het in 1933 gesloten rijkscon cordaat. „Helaas wordt, zoals wij ver nomen hebben, in enige streken van Duitsland het aan de katholieke ouders van nature gegeven recht om hun kin deren katholiek op te voeden, geschon den en met voeten getreden", zo heet het in de pauselijke brief. De bisschop pen worden door de Heilige Stoel aan gemaand het ouderrecht te blijven ver dedigen. De West-Duitse regering heeft giste ren op Oostenrijks verzoek een verkla ring uitgegeven, waarin zij de onaf hankelijkheid en zelfstandigheid van Oostenrijk officieel erkent. De regering beschouwt de „Anschlusz" van Oosten rijk als opgeheven, aldus de ver klaring. Zoals bekend zijn enkele West-Duitse rechtbanken in hun uitspraken uitge gaan van de rechtsgeldigheid van deze „Anschlusz". (DPA) Bovenstaande spotprent ontlenen wij aan „De Gemeenteraad" (orgaan van de federatie van verenigingen van gemeenteraadsleden, leden der K.V.P.). „De Gemeenteraad" zette er onder: „Binnen 8 maanden is het aantal ambtenaren gestegen met 2.770". De prent brengt ironisch in beeld wat wij voorzichtig een eenzijdige werkverdeling" zouden willen noemen. (Men zie ook ons hoofd artikel van heden). wordt de kans groter dat de personeels formatie omvangrijker is dan voor een goede gang van zaken bij de dienst noodzakelijk is. Bij omvangrijke departementale- en andere administraties is het voor de leiding gevende personen niet gemakke lijk om na te gaan ol elke ambtenaar wel een volle dagtaak heeft. Een belangrijke taak ligt hier voor deskundigen op het gebied van organi satie en „efficiency." In navolging van het particuliere be^ bureaux. Kort geleden heeft de minis ter van Financiën medegedeeld, dat op zijn departement als eerste efficiency- onderzoek wordt ingesteld. Wij weten niet of de vermindering het aantal der onder dit departement ressorterende ambtenaren een eerste resultaat is van dit onderzoek. Wij menen echter wel, dat een ob jectief onderzoek, op tactische wijze in gesteld, naar de organisatie van alle belangrijke overheidsdiensten en de daar toegepaste arbeidsmethoden en werkverdeling tot vereenvoudiging van drijfsleven maakt de overheid in toe-1 en bezuiniging op het overheids- nemende mate gebruik van efficiency-1 apparaat zal leiden. V t: j Enige bewoners van Portsmouth, de havenstad aan de Engelse Zuidkust, wuiven een oude bekende, het voormalige Engelse koninklijke jacht „Victoria and Albert", vaarwel, terwijl het vaartuig uit de haven naar de sloper wordt gesleept. Het onvermijdelijke einde werd voor de „Victoria and Albert" een week uitgesteld, omdat stormen het vertrek uit de haven onmogelijk maakten. Minister Suurhoff stelt alles in het werk om in het eerste kwartaal van 1955 het wetsontwerp betreffende de definitieve ouderdomsverzekering in te dienen. Aldus deelt hij in zijn memo rie van antwoord aan de Tweede Ka mer mede. Voorts hoopt hij het wetsontwerp kinderbijslag voor zelfstandigen nog volgend jaar te kunnen indienen. Het zal niet gemakkelijk zijn, op basis van het advies van de SER tot een wets ontwerp te komen. De grote mate van eensgezindheid, welke het ouderdoms- advies kenmerkte, ontbreekt goeddeels aan het advies omtrent de kinderbij slag voor zelfstandigen. De regering bestudeert de vraag stukken die samenhangen met het K.V.P.-rapport inzake de weduwen- en wezen voorziening. Nagegaan wordt welke consequenties een volksverzeke ring ten deze met zich zal brengen. Als gevolg van de aanhoudende zeer gunstige conjunctuur en de dienten gevolge optredende spanningen op de arbeidsmarkt, kon sedert het begin van dit jaar worden geconstateerd, dat de vraag, die in hoofdzaak naar jeug dig en jong personeel uitging, aan vankelijk nog moeilijk, doch in toe nemende mate gemakkelijker, door de gewestelijke arbeidsbureau's kon wor den omgebogen naar ouder personeel. Van begin Januari tot eind Augustus Voor het Arnhemse gerechtshof, stond Woensdag een 36-jarige Ensche- deër terecht, die in eerste aanleg door de Almelose rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld was we gens het plegen van een aantal inbra ken in Twente. Inmiddels was een reclasseringsrap- pcrt uitgebracht over verdachte, waar in werd geadviseerd, hem door een psychiater te laten onderzoeken. Ver ondersteld werd, dat verdachte door een of andere afwijking tot het plegen van inbraken was gekomen. De procureur-generaal die in herin nering bracht, dat de man, al drie keer is veroordeeld en thans opnieuw terecht staat voor een serie inbraken, vond dit overbodig, maar het hof achtte het niettemin gewenst. De verdediger, kon zich daarmee verenigen. Hij had een onderhoud ge had met deze verdachte en daarbij versteld gestaan van de kennis van deze als arbeider opgevoede inbreker. Hij valt tussen de kade en het schip: hij werd als arbeider getest door de AKU te Emmen en daar had men hem te verstaan gegeven, dat hij te goed was voor dat werk. Dit is zijn con flict; hij is anders da- de gewone arbeider. Hij heeft geestelijke son netten geschreven, die tot de beste behoren die de laatste jaren zijn ge publiceerd, zo zei de raadsman. Hier moet wel sprake zijn van een afwij king; wellicht haalt de psychiater het defect eruit. In Hilversum wordt geen ondergronds station gebouwd. Dat heeft de afdeling voorlichting van de Ned. Spoorwegen ons meegedeeld, naar aanleiding van enkele publicaties, waaruit zou kunnen blijken, dat dit wel het geval is. Men onderzoekt in deze plaats wel hoe de spoorbaan in een vallei kan worden gelegd. Het plan om het station dan ook maar onder de grond te bouwen is bij die onderzoekingen (nog?) niet naar voren gekomen. werden ruim f5.500 werkzoekenden van 40 jaar en ouder geplaatst, het geen neerkomt op 35 pet. van het aantal plaatsingen. Hiervan waren ruim 34.000 geplaatste werkzoekenden boven 50 jaar. Het ligt in de bedoeling een lange re vacantieduur voor jeugdige werk nemers in het algemeen voor te schrijven. Binnenkort zal bij de SER een voorstel aanhangig worden ge maakt met betrekking tot het af schaffen van ploegen- en nachtarbeid voor jeugdige werknemers, waarbij df minister aan de leeftijd van 18 jaar denkt. Franse officieren van de contra-spi- onnagedienst hebben gisteren het kan toor van het linkse weekblad France- Observateur en het huis van de direc teur-hoofdredacteur Gilles Martinet doorzocht. Zij deden dit op bevel van autoriteiten, die een onderzoek instel len naar het uitlekken van de Franse defensiegeheimen. Dit werd in het blad meegedeeld, waarin de redactie een verklaring af drukte, dat er niets tegen het blad was ondernomen, toen het een actie voerde voor het beëindigen van de Indochinese oorlog. De redactie merkte op, dat de actie samenviel met de huidige actie van het blad tegen een herhaling in Noord- Afrika van de in Indo-China begane fouten, aldus de verklaring. (Reuter) Amerika In San Francisco hebben de radio-telegrafisten het werk neerge legd, omdat zij een loongeschil hebben met de vereniging van reders, die lijnen exploiteren in de Stille Oceaan. Het spoorwegongeluk met een trein met Duitse voetbalsupporters nabij Leuven blijkt de ernstigste treinramp te zijn, die zich de laatste jaren in Bel gië heeft afgespeeld. Het aantal dode lijke slachtoffers is tot 20 gestegen en het aantal gewonden bedraagt meer dan 80. Gisteravond laat had men het stof felijk overschot van een vijftal slacht offers nog niet kunnen vrijmaken uit de verwrongen staaimassa's. De trein, samengesteld uit 12 stalen derde klasse wagens van de Deutsche Bundesbahn, getrokken door een Bel gische locomotief, vertrok Donderdag ochtend om 5.15 uur uit Ostende. Hij werd via Mechelen naar Leuven gedi rigeerd met het oog op de electrifica- tiewerken op de lijn Brussel-Luik. Ver schillende andere treinen zouden de zelfde weg volgen, terwijl sommige over een andere lijn naar Duitsland terugkeerden. Het ongeluk deed zich voor op het baanvak Mechelen-Leuven, op enkele honderden meters voor de brug van -Wiisele en vlak bij de brug over de Dijle. Aan deze laatste brug worden sinds enkele tijd verbredingswerken uitge voerd. Normaal gaat het verkeer op dit baanvak over dubbel spoor, doch wegens de werkzaamheden moeten de treinen, die in de richting Leuven rij den, even voor de brug van het linker spoor op het rechter spoor worden ge leid. De wissel bevindt zich op een honderdtal meters voor de brug. Er is daar een electrisch signaal aange bracht en andere signalen nog verder van de brug duiden aan, dat men vaart moet minderen. Op enkele meters van de eerste wissel is er echter ook nog een twee de, die het rechter spoor verbindt met een ander spoor. Het ongeval moet zich hebben voorgedaan op het ogenblik, dat de locomotief uit de eerste wissel kwam en over de tweede reed. Vandaag viel nog niet uit te maken, waaraan de ramp te wijten is. De ma chinist ligt met een hersenschudding in het ziekenhuis en ken nog niet worden ondervraagd. Een eerste onderzoek heeft uitgewezen dat de snelheidsme ter van de locomotief geblokkeerd stond op 78 kilometer. Overdreven snel heid schijnt dus niet uitgesloten te zijn. Bij het ontsporen reed de locomotief een twintigtal nr.eter verder over de berm en schoof vervolgens, gevolgd door de sliert wagens, naar beneden. De berm, die op deze plaats een 3 a 4 meter hoog is, begaf het onder dit enorme gewicht en brokkelde af. Ter wijl grote wolken stoom ontsnapten, kantelde de locomotief en viel op zijn rechterzijde in het veld. De eerste twee wagens, die erop volgden, kantel den eveneens, rolden naar beneden, vie len gedeeltelijk tegen de locomotief aau en stonden ten slotte schuin tegen de berm. De tweede wagen was gedeeltelijk in de eerste gedrongen, terwijl een reusachtig betonblok in de eerste wa gen drong. De derde wagen werd even eens meegesleurd. Hij viel naast de tweede en werd ingedrukt. De vier an dere wagens ontspoorden, drongen licht in elkaar, maar bleven naast het spoor staan en werden niet zo erg beschadigd-. Geen van de spelers van het Duitse team bevond zich in de verongelukte trein. Onder de gekwetsten bevindt zich evenwel een reservespeler. Toen men hem in de namiddag uit de wrakstuk ken haalde was zijn eerste vraag: „Mijn benen, hoe is het met mijn be nen gesteld?" Een geneesheer kon hem na onderzoek gerust stellen. De Duitser slaakte een zucht van verlich ting: „Dan zal ik toch nog kunnen spelen". Groot-Brittannië heeft een beroep op communistisch China gedaan, overhaas te acties tegen de eilanden ter hoogte van de Chinese kust, die zich in han den van de Chinese nationalisten be vinden, te vermijden, aldus wordt in diplomatieke kringen te Londen verno men. Het „Foreign Office" liet de Chi nese zaakgelastigde Hoean Hsiang, on langs weten, dat Engeland hoopt, dat de regering te Peking zich zal onthou den van acties, waardoor waarschijn lijk de spanning in dat gebied zou toe nemen. De Chinese reactie op de* Britse stap is niet bekend gemaakt. Tezelfdertijd drong de Britse rege ring er in besprekingen te^ Londen en Washington bij de V.S. op aan, hun in vloed aan te wenden teneinde een even tuele nationalistische aanval op het Chi nese vasteland te voorkomen. (Reutei) De Zuid-Afrikaanse premier Strydom heeft gisteravond zjjn nieuwe kabinet bekend gemaakt, waarin hij alle gema tigde ministers van het kabinet-Malan aanhoudt, maar tevens twee nieuwe ministers opneemt, waarvan er een zijn zwager is, de secretaris van de nationa listische partij, De Klerk. Politieke waarnemers verheugen zich over het aanblijven van de moei gematigde mi nisters van de voormalige premier-Ma - lan, aangezien men gevreesd had, dat het kabinet ingrijpende veranderingen zou ondergaan onder het leiderschap van de vurige nationalist Strydom. Premier Strydom kondigde aan, dat hij van plan was een wijziging in de grondwet voor te stellen, die de porte feuille van Buitenlandse Zaken tot voor heen verbond met het premierschap. Hij wenst de voormalige minister van Eco nomische Zaken, Louw, die in net ka binet-Strydom voorlopig is aangewezen de portefeuille van Financiën te behe ren, in de toekomst, na de grondwets wijziging, tot minister van Buitenland se Zaken te benoemen. Politieke waarnemers tonen zich ver heugd over de benoeming van de heer Schoeman tot minister voor het trans portwezen, waardoor minister Sauer wordt vervangen, die indertijd aan he vige critiek blootstond voor de wijze waarop hij de spoorwegcrisis heeft trach ten op te lossen. <up> De doodstraffen tegen zes voormalige Duitse SS-mannen, die de leiding had den in het grootste concentratiekamp in Frankrijk tijdens de oorlog Struthof zijn gisteren door het Hof van Appèl nietig verklaard wegens een fout in de gerechtelijke procedure. De 3S-ers werden in Juli j.l. te Metz veroordeeld wegens misdaden in het kamp, waar tien duizend mensen zijn omgekomen. In Ahaus aan de Nederlandse grens zijn protestmarsen gehouden wegens het feit, dat een andere uit deze streek afkomstige oorlogsmisdadiger door een militaire rechtbank in Lyon ter dood is veroordeeld. Tijdens 'de betoging sprak een vertegenwoordiger van de Duitse Oudstrijdersbond: „Het doet er niet toe of de veroordeel de misdaden heeft begaan of niet, maar wij kunnen tien jaar na de oorlog voor zulk een vonnis geen begrip meer heb ben". (Reuter - ANP) Advertentie gü SSTf TR 4 HAARLEM TEL 13439 fi A DAM TEI 717162 (tot Zaterdagavond) Aanvankelijk opklaringen, morgen weer toenemende bewolking en later op de dag enige regen. Overwegend matige, later tot krachtig toene mende wind tussen Zuid-West en West. Minder zacht. Zon: 8.29-16.31. Maan: 13.11-1.02. Op last van Indonesische politie-auto- riteiten is de vijver in de tuin van een huis aan de Lembangweg in Bandoeng, waarin enige Nederlandse arrestanten met hun hoofd onder water zijn gehou den om hen daardoor te dwingen be paalde voor anderen bezwarende on juiste verklaringen af te leggen, dicht gegooid, aldus wordt vernomen van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. In de recente nota's van de Neder landse regering aan Djakarta, waarin ernstig werd geprotesteerd tegen de mishandeling van Nederlandse arrestan ten in Indonesië, werd melding van deze vijver gemaakt. De Indonesische rege ring heeft in haar nota van 8 October het bestaan van deze vijver op de door het Nederlandse Hoge Commissariaat in Djakarta aangegeven plaats ontkend. Op 17 November is een nieuwe Neder landse nota overhandigd, waarin nog maals en ditmaal aan de hand van een duidelijke situatietekening de ligging van de vijver wordt aangege ven. Van het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage vernemen wij thans, dat men van Indonesische zijde medio November het water uit de vij ver heeft laten weglopen. Ongeveer tien dagen geleden hebben rechercheurs en politiemannen, die per vrachtauto bij het bewuste perceel aan de Lembang weg te Bandoeng aankwamen en die voorzien waren van spaden en schop pen, de vijver dichtgegooid, zulks op last van de politie-autoriteiten. Enkele Nederlandse arrestanten, die in het huis aan de Lembangweg waren onderge bracht, zijn sindsdien naar elders over gebracht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1