Toestand van de H. Vader blijft zeer zorgwekkend Mogelijk binnenkort Consistorie aan het ziekbed van de Paus In de Nicolaasstad Bari is Sinterklaas onbekend §m 0 MENDÈS-FRANCE wint het vertrouwen van de Kamer Nci hevig debat over ..affaire van de lekken Sinterklaas gehesen emigrantenschip op Vakbonden en P.B.O. Rijmende dichters H Nachtelijk consult Liturgische kleur van belijders is wit Conducteur uit trein gevallen Afscheid van de „Groote Beer" Ontevredenheid onder vissers Bouw vliegende schotel gestaakt weer !?%i EX-GAULLIST BESCHULDIGT REGERING ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26161 verhoogde bouwkosten, verhoogde BV dragen Op slag gedood Cassatie in zaak tegen N.E.S.B.-leider Woedende premier Canadees minister: DUFFEL MONTY-COATS oeveel zuchten en zwoegen kost het ons, gewone men sen, niet, voordat er een redelijk Sinterklaasvers op papier staat. Rijmen is niet ons vak. Wij hebben met het proza al moeite genoeg. Zou het de buitengewone mensen, die dichters heten, ge makkelijker vergaan? Misschien niet, want dichters komen al licht in de verleiding te dichten en daarmee zouden zij iets verkeerds doen. Want er gaapt een breed verschil tussen een gedicht en een Sinterklaasvers. Maar toch: wanneer het waar is, dat de dichter, al dichtend, meestal rijmt, dan heeft hij waarschijnlijk minder moeite met een Sinterklaasvers dat bij de gratie van het rijm leeft dan wij, schuchtere prozaïsten. Om klaarheid hierin te krijgen is aan een aantal echte dich ters gevraagd een Sinterklaasvers te maken. Wij zijn in de ge legenheid hun producten te publiceren. De lezer treft ze elders in dit nummer aan onder het opschrift: RIJMENDE DICHTERS. BUREAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIfcNilfcl ARIfcf 28 cent» per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week. f 2.13 per maand. I 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544 (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen. Het bulletin, dat 's Pausen lijfarts, prof. Galeazzi-Lizzi, Vrijdagmiddag te 14 uur heeft uitgegeven en waarin gesproken werd over een irritatie van het buikvlies gepaard gaande met abdominale spanning, werd rond 20 uren door een mededeling van het Vaticaanse persbureau gevolgd, dat een lichte verbetering was ingetreden. Mgr. Angelo dell'Acqua, de substituut der staatssecretarie voor gewone kerkelijke aangelegenheden, zou de H. Vader Vrijdagavond bezocht hebben,, een bericht dat later op de avond echter weer in twijfel getrokken werd. Het laatste commentaar was dat de toestand van de Paus ernstig blijft. Behalve de uitputtende krampen van het middenrif, die ookovergeven met bloedsporen tengevolge hadden, is een verergering der peritoniale. irritatie niet uitgesloten, waardoor eventueel een buikvlies- ontsteking zou kunnen dreigen. Nog verder op de avond luidden de infor maties, dat de Paus koorts had en dat o.a. dr. De Stefano, de jonge en be kende chirurg van de grote Romeinse kliniek Salvator Mundi, de nacht in de nabijheid van de H. Vader doorbracht. Het lijkt uitgesloten dat men, gezien de leeftijd en zwakte van de patiënt, nog tot opereren zou overgaan. Met medicamenten tracht men een perito nitis te voorkomen of te onderdrukken. Hedennacht te twee uur kwam officieel het bericht door dat de doktoren Nie- hans en De Stefano met de professoren Paolucci en Gasbarrini in consult wa ren geweest. De geneesheren stelden vast dat. er in de nacht wederom van een lichte maar tastbare verbetering sprake was, die uitzicht zou geven op hoop. De enkele uitlatingen zowel van prof. Paolucci als van dr. De Stefano tegenover privé-personen geven aan dat de medici momenteel een grotere zorg hebben om de hikverschijnselen en het probleem van de voeding van de Paus dan om zijn hart of buikvlies- irritatie. De Kardinaal-Vicaris Clemente Mi- cara heeft hedenmorgen voorgeschre ven dat tot nader order gedurende de H.H. Missen de gebeden voor een zieke ingelast zullen worden en dat geduren de de novene ter ere van de Onbevlek- te Ontvangenis voor het uitgestelde H. Sacrament gebeden zal worden voor de gezondheid van de Paus. De Kar dinaal spoorde de Romeinen aan in overgróten getale de zaligverklaring van de dienaar Gods Placidius Riccardi bij te wonen. Deze zaligverklaring zal Zondagmiddag 5 December in de St. Pieter plaats hebben en zal tevens het karakter dragen van een bidstonde der Romeinen voor hun bisschop, de Paus. Enorm medeleven Van alle zijden blijkt een enorm medeleven met de ziekte van Pius XII. De gehele dag is het een gaan en komen van hoge kerkelijke en wereldlijke autoriteiten die op de staatssecretarie naar de toestand van de H. Vader informeren. Mgr. Mon- tini, die sinds vele jaren de naaste medewerker van de Paus geweest is, bevond zich te Galloro op re traite. Hij heeft deze onderbroken, kwam gisteren naar Rome en is een kort ogenblik in de ziekenkamer van de H. Vader toegelaten. Degenen, die de retraite volgen in de St. Ma- thilda-kapel ten Vaticane bidden na de conferenties gezamenlijk voor de Paus. In de St. Pieter verdringt zich de gehele dag een menigte rond het altaar, waarop het gebeente van de Heilige Pius X rust. Daar bidden Romeinen, pelgrimerenden, evengoed als kerkelijke en wereldlijke dignita rissen van het Pauselijk hof. Weder om stonden tot laat op de avond be langrijk grote groepen personen op het Pïetersplen, dat door de Italiaanse politie aan de door een travertijnen band- aangegeven grenslijn van Vati caanstad in een cordon bewaakt wordt. Auto's en motoren worden niet toege laten om zoveel mogelijk rust en stilte in de buurt van het Apostolisch paleis te doen heersen. President Eisenhower deed op de persconferentie van Vrijdag mede deling van de ernstige gezondheids situatie van Pius XII. De president herinnerde aan de figuur van de rege rende Paus en aan zijn werk voor de vrede en de vrijheid. In Boston waren meer dan tweeduizend afgevaardigden der protestantse kerken van Amerika büeen in hun tweejaarlijkse vergade ring van de Nationale Raad der ker ken. De zitting werd onderbroken voor gebed en de volgende resolutie werd aangenomen: „De raad bidt de Al machtige God dat Zijn algenezende ge nade Paus Pius XII bijstaat in zijn uur van lijden en hij drukt zijn mede leven uit met de Rooms-Katholieke vrienden in hun zorg om de ziekte van hun geestelijk hoofd". Telegrammen uit de gehele wereld worden op het Va- ticaan ontvangen en berichten over bijzondere gebedsuren. Het corps di plomatique bij de H. Stoel zal Zondag a.s. een H. Mis voor het herstel van de Paus bijwonen. Deze Mis zal wor den opgedragen in de Santo Maria Maggiore door mgr. Antonio Giordani. Nieuwe kardinalen De ziekte van de Paus doet weder om onzekerheid rijzen omtrent de ver heffing tot Kardinaal van de huidige pro-staatssecretaris mgr. Tardini en de nieuwe aartsbisschop-elect van Milaan, mgr. Montini. Door de gevoelige ver liezen die het H. College de laatste maanden geleden heeft en de daardoor ontstane incongruentie thsscn het aan tal Italiaanse en niet-Italiaanse Kar dinalen, won steeds meer de overtui ging veld, dat binnen zeer afzienbare tiid de H. Vader in een geheim con sistorie de namen van nieuw te creëren Kardinalen zou bekendmaken. Men sprak van de week vóór Kerstmis, de tijd waarin de vorige Pausen deze con sistories plachten te houden, of van de eerste maanden van 1955. Heden hoort men andere stemmen, die spreken van een consistorie aan het-ziekbed van de H. Vader. De grond is evident, de achteruitgang van 's Pausen gezondheid. Zulk een con sistorie zou geen novum zijn in de his torie. Het staat de Paus zelfs vrij als opperhoofd der Kerk, ook zonder de voorafgaande mededeling in een ver gadering van Kardinalen, de door hem uitgekozenen tot het purper te ver heffen. Deze creatie is volledig kanoniek geldig, wanneer de Paus op duidelijke wijze zijn wjl uitdrukt. Dat bij deze uitspraak gètuigen aanwezig moeten zijn. brengt de voorzichtigheid mede, maar deze getuigen behoeven in strik- (Van onze Romeinse correspondent) Het jaarboek van de Italiaanse kerkprovincie Puglie maakt absoluut geen geheim van het authentieke aardse domicilie van Sint Nicolaas. Het staat op bladzijde 27, een klankvol en ontzag inboezemend adres, de Sint waardig: de exempte prelatuur van het Groot Prioraat van de H. Nicolaas te Bari. Toch heeft geen postbode ooit een der millioenen brieven en verlanglijstjes bezorgd aan de poort der priorij. Die gaan elders heen. De Romeinse heiligenkalender stelt het feest van Nicolaas, bisschop en be lijder, .,p 6 December; in zijn eigen woonplaats' viert men hem evenwel 6 Mei en op pakjesavond blijven kerk en pastorie gesloten: de Sint is afgereisd. Sint Nicolaas kwam naar Bari in het jaar 1087. Hij zou na een leven vol wonderen van mensenliefde, als bisschop te Myra in Klein Azië ge storven zijn in de vierde eeuw. Het verhaal gaat, dat hij eens bij een pel grimstocht naar het H. Land op zee 'door een orkaan werd verrast. Toen zijn schip op het punt stond te vergaan, vielen op zijn gebed storm en golven stil. Bij het zeevolk heeft de heilige sindsdien een streepje voor. Advertentie Daarom stalen Italiaanse vissers zijn lichaam en brachten het naar hun ha ven, naar Bari. Nu komt het stelen van relieken voor-een-goed-doel meer voor in de historié der Moederkerk en Paus Urbanus II moet het feit nogal gemoedelijk hebben opgenomen, want Z.H. consacreerde in eigen persoon twee jaar na de diefstal de crypte van de San Nicola, die Bari aan het bou wen was. Een zilveren altaar staat heden boven de plaats waar de stoffelijke resten werden bijgezet en oude iconografen beelden de heilige uit op de muren der kerk: een geleerd en ernstig patriarch, patroon van de stad, beschermer der zeevarenden. De noden van Bari, van de visserij en van de zeeevaart gaven sinds bijna 900 jaren Sint Nicolaas daar al ge noeg te doen en lieten hem geen tijd zich buiten het werk van alledag nog te specialiseren in pepernoten en roe. Zo heeft geen rood gemutste en getabberde bisschop in Italië van doen met jaarlijkse beloning of be straffing. De rode mijter is onbekend in het ceremonieel der Heilige Room se Kerk, de liturgische kleur van een belijder is wit en de gestrenge H. Congregatie der Riten dichtbij. Befana, de lelijke, maar goedige heks, die per bezem door de lucht vliegt, bezorgt hier in de nacht van 5 op 6 Januari speelgoed aan wie het verdiende of niet en laat steevast na de kous der ondeugd te vullen met as en sintels. Kinderen worden in Ita lië nu eenmaal vreselijk verwend. Nooit reed aldus een episcopaal ruiter over Bari's daken door de schaarse schoorstenen wrong zich nooit een Zwarte Piet, daalden nooit suiker goed en marsepein. In de Nicolaasstad is Sinterklaas kapoentje, goedheilig man en bonne bonne baasje, onbekend. te zin niet per se de Kardinalen in consistorie te zijn. Alsnog- wordt gemeld dat Donder dagmorgen vóór het plotselinge ver ergeren van de kwaal van de Paus hij met mgr. dell'Acqua de laatste hand gelegd heeft aan de Kerstboodschap welke, de Paus van plan is op 24 De cember voor de radio uit te spreken Hierin zou ook de aankondiging voor komen van een consistorie voor de be noeming tot Kardinaal van mgr. Tar dini en mgr. Montini. Mocht de Paus op 24 December niet in staat zijn de boodschap voor te lezen, dan zou dit geschieden door iemand anders. dooT de Kardinaal-Deken Tissérant bijvoor beeld. (Van onze correspondent) Vrijdagavond is de treinconducteur op het baanvak Rotterdam-Breda even voorbij het station Lage Zwaluwe uit dé trein gevallen en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde ongeveer '500 me ter voorbij het station Lage Zwaluwe. Het slachtoffer, de heer Den Hartog uit Amsterdam, is 58 jaar geworden; hij was gehuwd. Hij ,kwam door zijn val in een sloot naast de berm van de spoorlijn te recht. Een passagier, die het ongeluk bemerkte, heeft nog aan de noodrem getrokken. De verongelukte werd nog voorzien van het H. Oliesel. De trein vertrok daarop met een half uur ver traging. VW. Steeds wanneer er gisteren weer een nieuwe editie van een der Romeinse dagbladen verscheen, verdrongen de mensen zich rond de kiosken om een krant te kopen. Met grote ongerustheid volgde men de berichten over de gezond heidstoestand van de H. Vader Op bijzonder spectaculaire wijze heeft Sint Nicolaas de 800 emigranten van verschillende nationaliteiten uitgeleide gedaan, die Vrijdagmiddag om vier uur met het s.s. „Groote Beer" naar hun nieuwe vaderland. Zuid-Afrika, ver trokken zijn. Terecht kon van de Sint gezegd wor den: te land, ter zee en in de lucht. Onder de vrolijke tonen der Sinter klaasliedjes, die het Amsterdamse poli- tiemuziekgezelschap ten gehore bracht, arriveerde de Sint op zijn schimmel me ttwee zwarte Pieten. Hij steeg op de kade van zijn schimmel en nam plaats in een schommejbak, waarbij zich een grappig incident voordeed. De mijter van de Sint kwam in aanraking met de touwen, waarmede de bak aan de haak van een hijskraan was vastgekoppeld, en de mijter viel. Een gejoel van schip en kade weerklonk. Langzaam werd de Sint met een zijner zwarte knechten in de bak opgetakeld, statig zweefde hij over de kade tot boven het schip Zwarte Piet wierp handen vol peper noten naar beneden, waarnaar gretig gegrabbeld werd. Op het achterdek werd de Sint „ge lost". Hier stond kapitein C. Bouman uit Den Haag zijn hoge bezoeker op te wachten om hem namens de jeugdige passagiers hartelijk welkom te heten. De Sint bood de kapitein een fraai gecalli- grafeerde oorkonde aan, waarin gezag voerder en opvarenden een góede reis en behouden aankomst werden toege wenst. Na een korte rondgang over het ach-' terdek, waarbij de Sint vele handjes moest schudden, begeleided de kapitein znij gast naar oud zeemansgbruik tot aan de landingstrap. Toen klonk het be kende vertrekcommando: „Voor en ach ter. stuurman." De trossen werden los gegooid. het „Wilhelmus" en het volks lied van „Die Unie" weerklonken langzaam maakte het schip zich van de kade los. De officier van Justitie bij de recht bank te Almelo heeft cassatie aangete kend tegen het vrijsprekend vonnis, dat deze rechtbank Dinsdag hééft gewezen in de zaak tegen mr. J. A W uit Gro ningen, een van de leiders van de ver boden N.E.S.B. De rechtbank sprak mr. W. vrij van illegale grensoverschrijding. De premier van Frankrijk, Mendès-France, heeft vanmorgen in alle vroegte het Vertrouwen van de Nationale Vergadering gewonnen bij een stemming naar aanleiding van de zaak-Dides. Met 287 tegen 240 stemmen dus een wel heel geringe marge werd de positie van het kabinet gered. De socia listen en radicalen stemden vóór, de Gaullisten waren verdeeld, de com munisten stemden tegen en de M.R.P. onthield zich van stemming. De ex-Gaullisten in de Franse Nationale Vergadering hebben gezorgd voor de nodige sensaties bij de opening van het debat over het uitlekken van de defensie-geheimen. De afgevaardigde Légendre stelde resolute pogin gen in het werk om leden van het zittende kabinet, met name premier Mendès-France en de minister van binnenlandse zaken Mitterand, in ver band te brengen met deze kwalijke affaire. Volgens hem heeft de toenmalige president Vincent Auriol zijn ministers op een bijeenkomst van de Natio nale Defensieraad in 1953 te Rambouillet gezegd: „Er is een verrader onder u." Twee weken later trad de huidige minister van binnenlandse zaken, Mitterand, af als minister van staat. Er ontstond groot tumult in de Nationale Vergadering. Premier Mendès-France sprong bleek van woede op en riep: „Wat bedoelt u? Waar wilt u naar toe?" Minister Mitterand zei later in zijn antwoord: „Indien er een lid van de vorige regéring is, die het met deze afgevaardigde eens is, laat hem dan opstaan en het zeggen." Toen stond Georges Bidault minister van buitenlandse zaken in het vorige kabinet, op en zei: „De reden van uw aftreden was, zoals u juist gezegd hebt, dat u het niet eens was met ons beleid in Noord-Afrika." Légendre zei voorts, dat majoor De Rességuier, de militaire jurist, die met het onderzoek is belast, beschikt over verklaringen, dat Labrusse, sen hoog geplaatst ambtenaar, die thans samen met de communistische Baranès gevan gen zit, berichten over Indo-China zou hebben verstrekt aan de communistisch-gezinde afgevaardigde D'Astier de la Vigerie. Deze zou de inlichtingen op zijn beurt hebben doorgegeven aan Men dès-France, die toen in de oppositie was. De ex-gaullistische afgevaardig de riep in herinnering, dat het week blad „L'Express", dat nauwe betrek kingen onderhield met de groep-Men- dès-France, het afgelopen jaar pas sages uit een geheim rapport van de Nationale Defensieraad heeft ge publiceerd, die betrekking hadden op inlichtingen, die door de Franse op perbevelhebber in Indo-China, gene raal Paul Ely, zijn verstrekt. Premier Mendès-France was buiten zichzelf van woede. „Het is gelogen," riep hij, „het is gelqgen." Légendre antwoordde „Dat zullen wij zien," wanneer u zich tezamen met Turpin (particulier secretaris van de ontsla- gen secretaris van de Defensieraad Mons), hebt te verantwoorden voor de openbare aanklager." Hij vroeg om heropening van het on derzoek en meende, dat de omvang van de spionnagegroep veel groter was dan de vier tot nu toe gearresteerde personen. Een van de betrokkenen was volgens hem zijn mede-afgevaardigde D'Astier de la Vigerie. De minister van Binnenlandse Zaken. Frangois Mitterand, die bleek en ge spannen had zitten luisteren, zei in zijn antwoord, dat de voormalige com missaris van politie, Jean Dides, de regering met opzet had misleid. Zijn „geheime rapporten" over het doen en laten van de communistische partij in Frankrijk waren volgens Mitterand pu re vervalsingen. Na de ontmaskering van Dides was er snelle voortgang ge maakt met het onderzoek. Louis Vallon, een linkse ex-gaullist, zei, in de Nationale Vergadering, dat een deel van de Amerikaanse hulp aan Frankrijk op verzoek van de Amerikaanse regering bestemd was om een anti-communistische propa- ganda-organisatie „Paix et Liberté" te financieren. Een functionaris van de Amerikaan se ambassade, die Vallon Lallier noem de, kende Dides. Vallon spreek er zijn verbazing over uit, dat de magistraat die het onder zoek van de kwestie van het uitlek ken in handen had, Lallier nog niet „op zijn minst als getuige had gedag vaard". (Reuter-UP) Vrijdagmiddag hebben in IJmuiden de opvarenden van vijf trawlers, waar onder de bemanningen van de Tzonne IJM 1 en Abraham VL 77, vergaderd, nadat 's morgens een bespreking tussen vertegenwoordigers van de redersver eniging en de centrale bond van werk nemers in het transportbedrijf geen resultaten had opgeleverd. De opvaren den waren ontstemd over het feit, dat de 6% loonsverhoging beperkt blijft tot de vaste gage. Zij besloten om voor lopig niet uit te varen. Zij willen wach ten tot meer trawlers binnen zijn, om dan met de opvarenden van de inmid dels binnengekomen schepen opnieuw te vergaderen over een algemene actie. Van rederszijde is nog een tussen voorstel gedaan. De reders bleken na melijk bereid, mee te werken aan een verhoging van de vissersionen, op voor waarde, dat dan per schip minder volk mee naar zee gaat. Dit voorstel werd door de vergadering met- hoongelach ontvangen. Intussen vernemen wij van andere zijde, dat het aantal opvarenden van de trawlers niet op alle schepen gelijk is. En wanneer men de uitkom sten van de trawlers vergelijkt, dan behoeft een bemanning van een of twee matrozen minder geen nadelige invloed uit te oefenen op het totaal der vangst of de besomming. (Van een bijzondere medewerker) De betekenis van de vakbeweging neemt toe naarmate het be drijfsleven meer zijn publiek rechtelijke organisatievorm gaat vin den. Dientengevolge toch gaan de be drijfstakken zelf steeds meer bepalen onder welke omstandigheden de be- drijfsgenoten werkzaam zullen zijn. Natuurlijk, de internationale verhou dingen en de onderlinge samenhang blijven factoren, waarop ook door de aparte bedrijfsgenoten slechts een be perkte en can nog een indirecte invloed kan worden uitgeoefend. En boven dat alles blijft het vraagstuk van het algemeen welzijn domineren, hetgeen bepalend is voor de invloed die de landelijke overheid, als behoedster van dat algemeen welzijn, moet blij ven innemen. Onder deze verhoudingen laat het zich verstaan, dat mensen die om al lerlei redenen zich lange jaren afzij dig hebben gehouden van de vakorgani satie, zich thans steeds meer hiervoor beginnen te interesseren. We denken hier met name aan de groep, waar over de voorzitter van de Handels- en Kantoorbediendenbond heeft gespro ken op de jaarvergadering van zijn or ganisatie. Over het algemeen is het administratief personeel jarenlang achterop gekomen met vakorganisatie. Kennelijk was men in die sociale kring van oordeel, dat vakbeweging iets spe ciaal eigens was voor de handarbei ders. Misschien moeten we de verkla ring hiervoor zoeken in het feit, dat de vakorganisatie aanvankelijk bijna uitsluitend een strijdorganisatie was. Nu dit karakter goddank min of meer wegebt en de vakbeweging derhalve steeds meer gaat worden een struc tuurelement in onze samenleving, nu willen ook de anderen er begrijpelij kerwijze bij zijn. Sinds enkele jaren zien we dan ook het merkwaardig verschijnsel, dat het hoger leidinggevend personeel zich in aparte vakgroepen gaat aaneenslui ten. We zouden dit feit niet merkwaar dig noemen, wanneer deze vakgroe pen zich bij de bestaande vakcentrales zonder meer aansloten, in plaats vgn zoals thans geheel gescheiden op te trekken, ofwel wat nog erger is zich z:g. categoraal te orga niseren. Onder een categorale orga nisatie wordt de aaneensluiting ver staan van een bepaalde groep „vak lieden" uit een bepaald bedrijf of zelfs onderneming. Typische voorbeelden zijn de Vereniging van Mijnbeambten en de Organisatie van inspecteurs bij het verzekeringsbedrijf „De Buiten dienst". Enkele jaren geleden heeft professor Molenaar in het sociaal maandblad Arbeid het principiële be staansrecht ook van categorale bon den verdedigd op grond van het vrije verenigingsrecht. Toch vinden deze organisaties bij de grote vakcentrales bestrijding. Vanzelfsprekend baseert zich deze bestrijding niet op principi ële gronden. Zoals de vakbeweging im mers over het algemeen, tegenstand ster is van verplicht vakbondlidmaat schap, zo kan zij evenmin voorstandster zijn, althans ten principale, van een verplichte aansluiting van bepaalde groepen bij bestaande vakcentrales. Er moeten derhalve nuttigheidsover wegingen zijn. die de bona-fide vak bewegingen hebben gebracht tot het gewraakte standpunt. En zo is het ook inderdaad. (Vervolg op pag. 5) Het Canadese departement van defen sie-productie heeft gisteren bevestigd, dat Canada heeft gepoogd een vliegen de schotel te bouwen, maar het heeft de poging laten varen, toen bleek, dat de kosten te groot waren. De Canadese minister voor handel, C. Howe, zei te Southampton op door reis naar handelsbesprekingen te Ge neve, dat de schotel ongeveer honderd millioen dollar gekost zou hebben en het project niet genoeg beloofde om er mee voort te gaan. Advertentie (Tot Zondagavond) Krachtige tot harde, nu en dan stormachtige wind tussen West en Noord-West. Veranderlijke bewol king en bnien. Kouder. Zondag: Zon: 8.30-16.30. Maan: 13.29- 2.33. Maandag: Zon: 8.32-16.30. Maan: 13.51-3.47.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1