Televisie-service -f F' Sinterklaas brengt 30.000 gulden in Amsterdam De wondere wereld van de Stille Zuidzee Mr. clrs. Th Regout voor en Wetenschap Geloof The snows of kilimanjaro" Sint Nicolaas inspecteert de wacht in Haarlem Nieuw theehuis op Keukenhof Driedaags Hollandfestival in Stuttgart dTltOËN De bevestiging van het statuut voor het Koninkrijk Plechtigheid in de Ridderzaal Sint bij het Noordhollands Phiiharmonisch Orkest „Bandeloos" in Cinema Palace „Ik kan het niet geloven" CENTRALE VERWARMING Paus heeft kalme nacht gehad 't Silver Stoepke „HET HEMELBED" H. J. Maertens N. V. Deze week in Lido Als twee het ééns zijn Ongelijkmatig verhaal SLEUTEL WEG? GltOEft o. ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 PAGINA 2 IJsvereniging Haarlem Kortebaanwedstrijden op programma Bromfietser verleende geen voorrang (■arage Parklaan WASSERIJ DUYN POMPDRIJVER WAS NIEUWSGIERIG En ging er met boeken vandoor Diefstal van 28 gulden Haar hospita bestolen Tijdens repetitie in Concertgebouw Verkooplokaal NOTARISHUIS InboedeSveiling 14/15 Dec. '54 Grote Houtstraat 49 „DE SLEUTELSPECIALIST" ST. HUBERTUSGROEP SPEELT TONEEL ERNSTIGE VAL Ouderavonden der- Broederscholen Luxor Roxy Frans Hals Minerva Rembrandt HILLEGOM toneelsucces der laatste jaren' BLOEMENDAAL - TEL. 22143 Orgelbespeling in Teylersmuseum Cursus Stichting „Jong Haarlem-Vooruit" Burgerlijke Stand Sportagenda ZONDAG H.H. MISSEN SANTPOORT Zondagsdienst AUBERGE BONVERRE FRANS RESTAURANT JANSWEG 20 TELEFOON 17630 Conferentie van twintig minuten met twee kardinalen 55 Het was een goedgevulde schouwburg zaal, ook deze Vrijdagavond weer be volkt door de leden van de vereniging „Geloof en Wetenschap", waarvoor de voorzitter, mr. F. Vorstman, de heer mr. drs. Th. Regout inleidde, die hij een kind in huis noemde en bij voor baat de dank van de leden wilde bren gen voor wat ze deze avond te zien, te leren en te genieten zouden krijgen. Mr. drs. Regout begon zijn betoog, met te vertellen, hoe hij reeds voor de oor log gedacht had, of het mogelijk zou zijn een filmreis te gaan maken naar Japan, maar dat hij, door de angst voor spionnen, hiervan toen had afgezien. Nu na de oorlog Japan helemaal open stond voor de toeristen, besloot hij het er maar op te wagen. De tocht werd in Februari van dit jaar aangevangen, gekozen werd de vliegroute via India, Bangkok en Hong kong. Op vlotte en echt boeiende wijze gaf spreker dan een beschrijving van de reis, uit wat hij en zijn vrouw er van optekenden en op de kleurenfilm vast legden. Door IndfiT Door Indië werd een afstand van 3000 km. afgelegd, door een droog en dor N.-Indië. Wat een armoede heerste er -in de kleine stadjes met hun krioelende menigte. Steeds werd er de bedelnap toegestoken door de kleine knuistjes van een jongen of een meisje, met de stereotiepe roep: „No pappa, no mamma, no money!" Dit vormde een grote tegenstelling tot de geweldige rijkdom van de Maharadja's, wier po sitie echter sinds 1947 totaal is veran derd en nog slechts een zwakke af schaduwing is van de vroegere heerlijk heid. Tenslotte werd Benares bereikt aan de Ganges-rivier. Vandaar ging het via Calcutta en Bangkok, de hoofdstad van Thailand, naar Hongkong. Voordat de tocht werd ondernomen, was er gecorrespondeerd met prof. Van Stralen, die berichtte: Japan is een uitermate duur land; er zijn grote moei lijkheden met de taal te overwinnen; wel kan er vrij worden gefilmd. Beslo ten werd toen niet naar de grote in dustriesteden te gaan, zoals b.v. Osaka, maar naar de kleine industriedorpen, waar de Japanners hun verfijndi hand werk uitoefenen en naar de vissersdor pen, waar de Japanse meisjes naar oesters duiken. In Japan is men altijd tussen duizenden. Er is een overbevol king, die na 1945 was gehalveerd, maar in deze Archipel, niet groter dan En geland en Ierland, leven nog altijd 85 millioen mensen. Het is er niet meer als voor de oor log, toen men er een paar sokken kocht voor 0.20 en een fiets voor een rijks daalder. Thans zijn er de arbeidslonen en de prijzen der grondstoffen ook veel hoger geworden, zodat Japan voor ho peloze economische moeilijkheden is gesteld. Spr. schilderde het volkskarakter van de Japanners als uiterst artistiek, fijn besnaard en fijngevoelig?" maar hard voor eigen leed en gesloten voor dat van anderen en daardoor wreed. Iedere dag werden in dit land nieuwe emoties van schoonheid opgedaan. Door de bloeiende berglandschappen van deze vulkanische eilandenreeks ging de reis van Zuid naar Noord; van Na gasaki, waar het huisje van Butterfly nog staat, naar Horosjima, waar de eerste atoombom aan 75.000 mensen het leven kostte, terwijl er 120.000 gewon- Het ziet er nog niet naar uit. dat lief hebbers van de schaatssport binnenkort op de ijzers zullen staan. Maar dat neemt niet weg. dat het bestuur van de IJs vereniging Haarlem e.o. alle mogelijke plannen onder ogen heeft gezien, om belangstelling voor de ijssport en niet minder voor de baan aan het Klever park op te wekken. Er worden-in het nieuwe seizoen wed strijden gehouden op de lange en op de korte baan. Het korte-baanrijden is voor het Haarlemse publiek nieuw. De orga nisatoren zullen trachten Friese hard- rijdsters voor deze wedstrijden te inte resseren. Verder vermeldt het program ma schoolwedstrijden (m.o. en u.l.o.), kunstrijden, het klassieke oud-Holland se schoonrijden en ijshockeywedstrijden. De baan leent zich uitstekend voor ijs hockey en men verwacht dén ook een grote belangstelling. Vermoedelijk zul len wedstrijden gehouden worden tus sen stedenteams. Het gebouw op het ijsbaanterrein hoopt men binnenkort klaar te hebben. De rolschaatsbaan zal in het komend voorjaar gereed zijn. den werden geteld, om te besluiten met het kille Noordelijke eiland Hokkaido, bij de grens van Siberië, waar nog de laatste resten wonen van een oerbevol king, de baardige Aino's, die zich de laatste 40 jaar heel sterk vermengd hebben met de Japanners. Voor de pauze werd het eerste deel van de prachtige kleurenfilm gedraaid, die meer het prozaïsche deel van Japan liet zien, terwijl na de pauze het meer poëtische Japan van de kersenbloesem, de geisha's, het land van de reizende zon en de tempels, deze avond besloot. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Gisterochtend gebeurde er een aan rijding op het kruispunt Spanjaards laan, Fonteinlaan, Zuiderhoutlaan. Een bromfietser, een 24-jarige verzekerings agent uit Amsterdam, verleende geen voorrang, met het gevolg dat de brom fietser in botsing met de personen auto kwam. De bromfietser liep enkele hoofdwonden op en klaagde over in wendige pijnen. Hij werd in het Diaco- nessenhuis verzorgd en kon te voet naar huis terugkeren. De bromfiets i fortuneerd schrijver van succesroman- werd zwaar, de "auto licht beschadigd, netjes, die over de aardbol zwerft om Van de film ,,The snows of Kiliman jaro" met de namen van Henry King als regisseur, Darryl F. Zannuck als productieleider en sterren als Gregory Peckj Susan Hayward, Ava Gardner en Hildegard Kneff (alweer) liggen de troeven op tafel voor een glad gemaak te industrie-film in optima forma. Het verhaal is ontleend aan een short sto ry van Ernest Hemingway en behandelt het avontuurlijke bestaan van een ge> St. Nicolaas en zijn zwarte knechten brachten gistermiddag een bezoek aan de kinderen van het kader der 168ste en 198ste üfdeling zware luchtdoelartillerie LUW A en van het kader dat vroeger gediend heeft bij het regiment Ypenburg. De regimentscommandant, luitenant-kolonel C. v. Dommelen, woonde een deel der feestelijkheden bij. Sint Nicolaas keerde daarna in een jeep, geëscorteerd door veertig militairen, naar de Koudenhornkazerne terug, waar hij, na dat hij de wacht had geïnspecteerd, ontvangen werd door de garnizoenscommandant van Haarlem, majoor W. J. van Westerhoven Naar wjj vernemen ligt het in de be doeling om in het voorjaar van 1956 op de Keukenhof te Lisse een nieuwe thee- schenkerij op te zetten. De plannen voor het project- zijn reeds in een vergevor derd stadium. Aanvankelijk was men voornemens reeds in het komende voor jaar enige verbeteringen aan het hui dige theehuis aan te brengen, doch hiervan heeft men afgezien. In het aanstaande seizoen worden op de Keukenhof in Lisse nog meer bui tenlanders verwacht dan tijdens het af gelopen voorjaar. Er worden reeds nu vele pl«nnen uitgewerkt om de buiten landers te animeren in 1955 naar Lisse te komen. Medio Januari zal er in Lon den een Holland-avond worden belegd, waarop enkele Keukenhof-films zullen worden vertoond. Deze avond moet be schouwd worden sis een inleiding op een grootscheepse actie, waarbij ver schillende Nederlandse maatschappijen betrokken zijn. In Duitsland heeft men. contact opge nomen met de legerleiding van het Ca nadese en .Amerikaanse leger. In over leg daarmede wordt in Stuttgart een driedaags Holland-festival georgani seerd. De Amerikanen pakken dit nogal groots aan want de Schermer dansers, Advertentie Verkoop Onderhoud - Separatie Officieel Citroën-agent v. Haarlem en omstr J Slot, Parklaan 26, TeL 14163. Haarlem. De bevestiging van het statuut voor het Koninkrijk door H. M. de Koningin zal Woensdagmiddag 15 December met groot ceremonieel geschieden. De Ko ningin en de Prins zullen zich in de gouden koets van paleis Voorhout naar het Binnenhof begeven en in deze koets naar het paleis terugkeren langs de zelfde route, welke gevolgd wordt bij de opening van de zitting der Staten- Generaal. Langs de weg en op het Bin nenhof zal ook hetzelfde grote militaire eerbetoon plaats vinden als op Prinsjes dag. In de Ridderzaal tegenover de troon zullen de delegaties van de drie Rijks delen plaatsnemen; elf leden van Suri name, twaalf van de Nederlandse An tillen en elf van Nederland. Tussen de troon en de zitplaatsen der delegaties zal een kleine tafel staan, waarop later de acte van bevestiging getekend zal worden. Nadat H. M. de Koningin op de troon heeft plaats ge nomen spreekt de minister-president een rede uit. waarin hij mededeelt dat het statuut voor het Koninkrijk der Ne derlanden, waarin de nieuwe rechtsorde is neergelegd, op de door de Grondwet voorgeschreven wijze is aanvaard. Ver volgens verklaart de minister-president van Suriname hetzelfde voor zijn land en tenslotte houdt de minister-president van de Nederlandse Antillen een rede van gelijke strekking. Nadat de vroegére secretaris-generaal van de conferentie, mr. Th. J. v. d. Peijl, de inhoud van de acte van bevestiging zal hebben voorgelezen, verlaat de Ko ningin de troon om aan de tafels deze acte in drievoud (één exemplaar voor elk der Rijksdelen) met haar hand tekening te bekrachtigen. Vervolgens tekenen de minister-president van Ne derland, de minister van Overzeese Rijksdelen, de minister-president van Suriname en de minister-president van de Ned. Antillen. De plechtigheid wordt besloten met een toespraak van H. M. de Koningin. De belangstelling voor het gebeuren in de Ridderzaal is zeer groot. H. M. de Koningin heeft het voor nemen des avonds aan de leden der de legaties een maaltijd aan te bieden in het Koninklijk Paleis te Amsterdam. die eveneens hun medewerking ver lenen, en duizenden bloemen zullen met chartervliegtuigen naar Duitsland wor den overgebracht. Ongeveer half Mei zal een philharmo- nisch orkest van het Amerikaanse leger een concert op de Keukenhof geven. In de eerste week na Pasen wordt er een zogenaamde Friese dag gehouden. A tvertentie A M STEK» A M SE V AART 20 TTI..11053 MANGELWAS KANT EN KLAAR, binnen 4 dagen retour. In een particuliere leesbibliotheek te Haarlem vervoegde zich een dezer da gen een 43-jarige pompdrijver uit Vel- sen. Toen hij wilde vertrekken, had hij enkele boeken bij zich en de biblio thecaresse vroeg, wat hij daarmee wil de. De man werd kwaad en gooide de boeken, zeven in getal, neer. De politie werd gewaarschuwd en later kon de man in Velsen worden aangehouden. Het bleek, dat hij de boeken wilde stelen. Het bleek verder, dat hij reeds eerder in een Haarlemse bibliotheek twaalf boeken had gestolen en in IJmuiden drie. Alle boeken konden in beslag genomen worden en te bestem der plaatse worden terugbezorgd. Bij de Haarlemse politie werd door de eigenares van een parfumeriezaak in de binnenstad aangifte gedaan van |S "diefstal van 28'gld. Zij vermoedt, dat een man die een spiegel kocht deze diefstal op zijn geweten heeft. De man wilde namelijk,, dat de spiegel goed verpakt werd, omdat hij per trein ver der moest. De winkelierster vervajder- de zich even, om pakpapier te halen en van die gelegenheid moet de man hebben gebruik gemaakt om het geld uit de toonbanklade weg te halen. Vol gens de winkelierster is een vergissing met geld uitgesloten. Toen 's avonds de kassa werd opgemaakt bleek er 28 gld. te kort te zijn. De Haarlemse politie heeft een 48- jarige vrouw aangehouden, die bij haar hospita, bij wie zij in pension was, een lederen damestas ter waarde van 25 gld. had gestolen. De vrouw bekende de diefstal, en de tas kon aan de hos pita worden teruggegeven. De dames, leden van de KAV-kring Nocrd zullen Dinsdag 7 Dec. a.s. in het De leden van het Noord-Hollands Philh. Orkest hebben vanmorgen tijdens een repetitie in hei Gemeentelijk Con- qertgebouw bezoek ontvangen van St. Nicolaas en Zwarte Piet. St. Nicolaas bewoog zich snelvoetig als een haas en wij hebben de indruk, dat zijn bezoek nieuwe zoden heeft gezet aan de dijk in de maatschappelijke opbouw van Haarlem. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de Voorzitter van het bestuur van het Noord-Hollands Phiiharmonisch Or kest, de heer L. Bouwman, en wethou der D. J. A. Geluk. St. Nicolaas bleek bijzonder muzikaal te zijn, want hij presteerde het op een trompet een liedje te blazen tot glorie van zichzelf. Dat weerhield hem ech ter niet om op geestige wijze aan ver schillende orkestleden réprimandes uit te delen. De heef Bouwman kwam met lijstje wensen en een daarvan was een dringend beroep op Sinterklaas om het paukenstel, dat in het buitenland is be steld, maar pas op lange termijn gele verd kan worden, een beetje spoediger in, Haarlem te bezorgen. Advertentie Het diner wordt in de Burgerzaal van KAJ-gebouw in de Lingestraat bijeen- het paleis gegeven; er zullen ongeveer vijftig gasten aanzitten. De afkondiging van de nieuwe rechts orde zal 29 December geschieden. In Nederland gebeurt dit door plaatsing van de acte van bevestiging en van het statuut bij proclamatie in het Staats blad en in een buitengewoon nummer van de Nederlandse Staatscourant. In Suriname om 9 uur 's morgens en in de Ned. Antillen om 10 uur 's morgens zal de acte worden voorgelezen in een plechtige buitengewone openbare ver gadering van de respectieve Staten. De publicatie van acte en statuut geschiedt bij proclamatie ook daar in de daarvoor aangewezen bladen. Dit zal ook het ge val zijn in Ned. Nieuw-Guinea. komen, om er in eigen kring het St. Nicolaasfeest te vieren. De bijeenkomst zal direct na het Lof beginnen. Advertentie Directeur W. N. WOLT2R1NK AW' Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dage lijks aangenomen. Eigen afhaaldienst. zal het een twee drie voor Elkaar komen met de ringen voor verloving, wanneer je kiest uit de zaak met de grootste sortering op dat gebied: de kleine zaak met de grootste keuze stof voor zijn boeken op te doen. Daar bij ondervindt hij doorlopend last en moeilijkheden van de vrouwen, met wie hij verhoudingen aanknoopt. Totdat de laatste hem alle vorige doet vergeten door haar trouw en toewijding, wan neer hij door een infectie op de rand van de dood komt te zweven en in de wildernis van Afrika zonder medische hulp de komst van het reddende vlieg tuig moet afwachten. Met name bij de scènes, die in de wildernis spelen heeft King soms een goed en bijna geïnspi reerd gebruik gemaakt van beelden en geluiden uit de natuur, die uit de aard der zaak door hun exotische inslag ge makkelijk de aandacht boeien. In zijn soort een uitblinker, doch als zodanig opgezet glamourproduct met alle ingre diënten die het goed verkoopbaar ma ken. Er zijn zo langzamerhand al heel wat films tot ons gekomen, die het probleem van de ontsporende jeugd „behandelen" Ditmaal is het een Deense film; naar het schijnt hebben justitie en reclasse ring daar te lande aan het ontstaan er van meegewerkt. Wij mogen dus aan nemen, dat zij met de beste bedoelin gen gemaakt is. Die zijn echter lang niet overal ge realiseerd. De pretentie is blijkbaar het verband aan te tonen tussen de naoor logse maatschappelijke omstandighe den en de jeugdcriminaliteit. Maar dit is er met de beste wil van de wereld niet uit te halen. Het is de gewone his torie van een stel jeugdige boeven; reeds in het begin is het al mis, met of zonder oorlogsnasleep, en zo blijft het. Van een geleidelijke ontwikkeling in de hoofdpersonen van onschuldig Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Het St. Nicolaasfeest voor dg kinde ren van de verschillende parochiale scholen in de parochie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten wordt opgeluisterd door de St. Hubertusgroep met een-ko misch verkennersstuk „Een yell voor de Bolle" van Arie v.d. Lugt. Deze week waren ouders en belang stellenden uitgenodigd', om naar het spel van zoon of vriendje te komen zien. Ze hebben zich er een uitstekend beeld van kunnen vormen, hoe intens de schooljeugd van dit stuk zal smullen in Knollendorp. In dit vredig dorpje wordt de boel op stelten gezet door een paar juwelendieven, die ook in de om geving opereren en hun plannen in code over een geheime zender aan hun me dehelpers doen weten; de dorpse poli tie, met de commissaris aan het hoofd, weet er niet goed raad mee. Dat de schurken toch gegrepen worden, is in hoofdzaak te danken aan de puzzle-hob by van de Bolle, die met de verken- nersgroep, de Vossen, toevallig in dit bewogen tijdvak in Knollendorp kam peert. De meespelenden en de andere mede werkers achter het gordijn hebben stuk voor stuk hun beste beentje voorgezet. De waardering voor het gepresteerde kwam van de zijde der bezoekers door een dankbaar applaus na elke flits er waren er zeven plus elf close-ups terwijl velen hebben zitten schudden van de lach om de komische momenten, die in dit stuk sterk waren te beleven! In de pauze bracht een welpengroep een paar aardige verkennersliedjes. Kapelaan E. Klaver, de aalmoezenier, legde in zijn dankwoord de nadruk op de moeite en zorg, die er aan de op voering zjjn besteed onder de bekwame regie yan hopman Houthuizen. We zijn er van overtuigd, dat de aan wezigen weer gaarne aan een toekom stige uitnodiging van de St. Hubertus- groêp gehoor zullen geven. Op de Bloemendaalsestraatweg te Santpoort is de. 49-jarige Haarlemmer N. H„ die daar op een scooter met matige snelheid reed, door een kat, die plotseling de weg overstak, lelijk ten val gebracht. De man bleef op het weg- dek liggen en werd daarna bij een der omwonenden binnengedragen. Medisch onderzoek wees uit dat de man zijn lmkerscheenbeen, zijn rechtersleutel- been en enige ribben gebroken had. Hij is per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem ge bracht. In het parochiehuis aan liet Teyler- plein werd twee avonden een bijeen komst gehouden van de ouders van leerlingen der Broederscholen. Het pro gramma vermeldde o.m. de opvoering van het Mariaspel „Maria's Zeven Vreugden'. Broeder-Overste Ignatius sprak tot de ouders over het onder werp „Maria en de opvoeding". Voor beide avonden b.estond grote belangstel ling. kwajongensspel tot volslagen misdadig heid is dan ook nauwelijks sprake. De delinquenten komen een tijdlang in ge vangenissen en verbeteringshuizen te zittenom daar in handen te vallen van mensen van minstens even zwaar kaliber onder hun medegevangenen, die op officieuze wijze de bevolking de zer huizen terroriseren. Een nogal twij felachtig en ongelijkmatig product. De keuring verklaart de film toegankelijk voor achttienjarigen en ouderen. Don Camillo is een begrip geworden in onze samenleving. Duizenden heb ben met deze figuur en diens tegen speler, burgemeester Peppone, kennis gemaakt en wij twijfelen er niet aan, of nog velen zullen dit tweetal weer eens aan het werk willen zien. Luxor brengt deze_ week alleen nog van avond „t)e kleine wereld van Don Camillo", en Zondag en Maandag „De 'erugkeer van Don Camillo". Aan be- 'igstelling zal het niet ontbreken, i iereen kan er heen. Lord Lister is nu wel een bekende figuur op het witte .doek. Deze- gentle- man-inbreker blijkt een handige jongen te zijn en liefhebbers van sensatie, waar voor de Lord zonder twijfel zorgt, moe ten dqs de film „Wie is K.M.?" gaan zien. Avonturen en spanning ontbreken niet, evenmin het plezier, want ook de humor krijgt in deze film zijn deel. 14 jaar. Tegen de achtergrond van het Mexi caanse landschap voltrekt zich in deze gekleurde Amerikaanse film een verbitterde strijd van de opstandelin gen tegen de corrupte regeringsstrijd krachten van de Midden-Amerikaanse staat. Een Ierse goudzoeker, die zich aanvankelijk overal tracht buiten te houden, wordt door het optreden van de regeringsstrijdkrachten gedwongen zijn toevlucht te zoeken bij de opstan delingen, die hij tenslotte naar de overwinning leidt. Een jeugdige aan voerster van de opstandelingen draagt er zorg voor, dat de bioscoopbezoeker naast een overvloed van spanning en avonturen ook de gebruikelijke amou reuze verwikkelingen te verwerken krijgt. Boor veertienjarigen in Frans Hals. Vanaf Dinsdag draait in dit theater „De zonde van Molly". 18 jaar. Jungle Jim, een andere Tarzan, be leeft in „De Koppensnellersvallei" weer veel benauwende avonturen, die uitein delijk te danken zijn aan het optreden van twee arglistige blanken. Deze, de blanken, trachten een vallei in handen te krijgen, waar zij petroleum in de bo dem weten. Daartoe proberen zij een bevriende inboorling tot opperhoofd van de stammen te maken en schuiven de schuld van de moorden,- die in de 'vallei plaats vinden, op Jungle Jim en zijn aanhang. Gelukkig keert alles ten goede als een regeringsambtenaar ten tonele verschijnt. Spannend amusement voor 14-jarigen en ouderen. Vanaf Maandag tot en met Donder dag draait in dit theater de bekende film „Roman Holiday." Alle leeftijden. Wie zijn hart verpand heeft aan een film vol gevaarlijke, avonturen, zél met genoegen de film „Broeders zonder vrees" in Rembrandt zien. De roman tiek van het zeilschip uit de vorige eeuw, de jacht op walvissen, een mui terij aan boord, dat alles waarborgt een spannende rolprent. Vooral wan- lieer Robert Taylor, Stewart Granger en Anna Blyth de hoofdrollen vervullen. Toegang 14 jaar. „Ik kan het niet geloven", riep mevr. v. d. BergDiepen uit, toen zij met haar echtgenoot en drie kinderen uit de mond van St. Nicolaas vernam dat zij 30.000 gulden rijker waren geworden. Een mengeling van ongeloof en blijdschap stond op hun hoogrode gezichten te le zen. Hadden zij de eerste prijs gewon nen in een slagzinnenprijsvraag van een Rotterdamse zeep- en wasmiddelen maatschappij? Met vijftien auto's en met een veertig tal motorrijders was de St. Nicolaasstoet naar de Curagaostraat 70 te Amsterdam gerecjpn. De 40-jarige heer J. M. v. d. Berg, was om een wissewasje door zijn patroon, die in het complot was opge nomen, naar huis gestuurd. Het 12-jarig dochtertje Mirjam was met een soortge lijk verzinsel van het R. K. Meisjesly ceum gehaald. Men begreep er niets van toen ineens de huiskamer gevuld was met St.* Nicolaas en een dringende menigte zeepmensen, foto'grafen en jour nalisten. „Wat komt u doen?" vroeg heel gewaagd de heer v. d. Berg. St. Nico laas legde iedereen het zwijgen op en sprak met de hem eigen, overtuiging de gat-in-de-lucht-springende tijding uit. Eiigenlijk verhoogde hij daarmee nog het ongeloof van het gezin. Maar als bewijs schonk hij drieduizend gulden vooruit, terwijl de kinderen enige ca deautjes in ontvangst mochten nemen. Mevrouw kon er niet over uit. Doch de heer v. d. Berg, die in zijn functie van directie-secretaris van een Amsterdamse houthnportmaatschappij wel wat gewend is, had een keurig dankspeechje klaar. „Wij weten nog niet wat we met het geld gaan doen, maar de tijd leert ons alles. Tot mijn spijt moet ik u nu ver laten, want ik zou vanmiddag voor za ken naar Rotterdam gaan". Maar hier greep de directeur van de heer v. d. Berg in. „Dat gebeurt niet, hoor. Nu is het feest". Dat het voor dit gezin feest was, werd langzamerhand recht duide lijk. De blijdschap bereikte een tweede hoogtepunt met de plechtige medede ling van de heer v. d. Berg's directeur. „Toevallig heeft de vergadering van aandeelhouders enige dagen geleden be sloten u tot procuratiehouder te benoe men". Hiervoor moest men even gaan zitten om het te verwerken. FILMS: REMBRANDT: „Broeders zonder vrees", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: ,3ancteloos", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Zo. en Ma. „De terugkeer van Don Camiljo", a. 1. Di. en Wo. „De schoon heidsspecialist", 18 jaar. Do. „Staatsvijand nr. 1", a. 1, Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „The snows of Kilimanjaro" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 6.50 en 9.15 u. FRANS HALS: Zo. „Opstand in Mexico 14 jaar. Ma. tot en met Do. „De zonde van Molly", 18 jr. Tijden 2.30, 7 en 9.15, Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Lord Lister, de gentleman inbre ker". Ma. tot en met Do. „Zo lang je bij me bent", 14 jr. Tijden: Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Do, 2.30 en 8 uur. MINERVA: Zo. „Koppensnellersvallei'.', 14 j. Tijden: Zo. alleen 2.30 uur. Ma. tot en met Do.: „Roman Holiday" 8.15 uur en Wo.middag om 2.30 uur. Zondag 5 December Teyelrs Museum: 2—3 uur: Orgelbespe ling door Anton de Beer met toelichting van Prof. A. D. Fokker. Maandag 6 December Stadsschouwburg: De Haagse Comedie: „Het donker is licht genoeg" (Ab. A), 8 u. Grote Kerk: Beiaardbespeling door A. Pe ters 15.3016.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur. Zo. van 1315 uur. Tinholtbuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen drik Goltzius. Geopend van 113 uur. Zo. van 1—3 uur. Huis van Looy: Werken van Jacobus van Looy tot en met Zo. Geopend 1012.30 en 13.30—17 uur. Zo. 1417 uur. Boot: de Smidse: Miniatuurspoorwegen (Spaarne). Geopend 9—12, 2—5 uur. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Th. A. Klinkhamer, Konin ginneweg 6. telefoon 11596: Grijseels Van Mees, Lange Veerstraat 19. tel. 11000, Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. ZIEKENVERVOER G.G.D., Tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., Tel. 21400, Heemstede: Fa. Buiten man en Co., Raadhuisplein 7, Tel. 38523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door: Elswout Apotheek, Bloemencfaalse- weg 341. Overveen, tel. 16760; Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-stat., tel. K 25508249. OVERVEEN De Zondagsienst voor artsen zal wor den waargenomen door W. W. v. Olden- borgh, Bloemendaalseweg 223, Overveen. telef. 22884. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door d'okter G. S. Nout, Camp- laan 20, tel. 38763 en dokter W. v. d. Lin de, Heemsteedse Dreef 253, tel. 34606. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. dë Witstraat 9, tel, 34673. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Advertentie Dinsdag: 7 Dec., 8 uur, het grootste met de beide beroemde filmsterren Lily Bouwmeester en Frits v. Dongen Plaatsbespreking K 2520 - 5347 Advertentie Op Zondag 5 December zal in het Teylersmuseum tussen 2 en 3 uur een. orgelbespeling plaats hebben door de heer A. de Beer. De muziek, die op het éénendertigtoonsorgel wordt ge speeld, zal worden, toegelicht door prof. dr. A. D. Fokker. Het programma luidt als volgt: 1. Muziek op zes noten. a. Adagio espressive, Mart. J. Lürsen. b. Koraal, #em. c. ïmprovisando, Jan v. Dijk. d. Canzonetta, idem. 2. Muziek op acht noten. Bagatellen. a. Stad en land, A. de Klein. b. Twee koekkoeken, idem. 3. Passacaglia (onveranderlijke bas). 5. Suite, Henk Badings. a. Preludio. b. Arietta, c, Recitativo. d. Interludio. e. Menuetto. f. Postludio. 5. Preludium en Fuga, Henk Badings. Van enkele kanten is het bestuur van de stichting „Jong HaarlemVooruit" verzocht een cursus te organiseren voor personen, die onvoldoende of niet kun nen lezen en schrijven. Door allerlei omstandigheden, zoals b.v. langdurige ziekte tijdens de oorlogsjaren, zijn en kelen niet in staat geweest tijdens hun leerplichtige leeftijd normaal onder wijs te volgen. In overleg met het gemeentebestuur zal nu voor hen het bestuur van de stichting „Jong Haarlem.... Vooruit" een cursus lezen en schrijven instellen. Nadere inlichtingen en aanmelding verstrekt de afd. Onderwijs,, stadhuis, Haarlem. GEBOREN: M. M. van den Heuvel— Buskermolen, z.; L. I. KeijzerBouma, z.; C. G. Raaphorstvan der Voort, d.; F. SmitLijklema, d. ONDERTROUWD: G. H, van der Beek en E. M. Morlang; C. L. van Steen en P. M. Nelissen. OVERLEDEN: P. Orsel, 63 j., Raam- vest. M. E. Boersma—Umans, 82 j„ de Clercqstraat. M. RepkoEmmelot, 76 j„ Lange Herenvest. J van der Steen— Granneman, 63 Kamperlaan. Ph. Th. Stol, 76 j., Parklaan. J. M. Ausseb—van Dijk, 68 j., Garenkokerskade. F. Kui perDavidson, 78 j„ Hazepaterslaan. Haarlem: EDOSittardia, HFC DWV, Onze GezellenJHK, EHS Bloemendaal, DCOHEDW. Heemstede: HBCTYBB. Halfweg: NAS—WMS. Lisse: LisseWarmunda. Noordwijkerhout: VVSB—DOSR. Zandvoort: Zandvoortmeeuwen Blauw-Zwart. Santpoort: Velsen—RKAFC. Velsen: VSVEindhoven. Beverwijk: DEM—Alc. Victrix, Beverwijk—AFC, Kinheim—HSV. Wük aan Zee: Wijk aan ZeeCSV. Heemskerk: ADO—KW. Uitgeest: USVU—EVC. Castricum: VitesseZVV. H. Bavo, (Kathedraal): 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30, (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. II. Jozef: 6.45, 8, 9.15, (Hoogmis) en 11 u. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis) 11 en 12 u. H. Hart (Kleverpark): 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) cn 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- straat): 6.30, 7.45, 9, (Hoogmis) ên 11 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstraat weg) 6.30, 7.30, 8.45, (Hoogmis) 10.15 en 11.30 uur. H.H. Petrus en Paulus (Tesselschade- straat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid: 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 11 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen): 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 u. H. Agatha, Zandvoort: 7.30, 9, (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo, (Heemstede): 7.15, 8.45, 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart, (Heemstede): 7, 8.15, 'Hoogmis), 9.45, 10.45 en 11.45 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30, 9, (Hoogmis) en 11 uur Advertentie Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. K 25608320. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 2560—8249. De Paus heeft een tamelijk rustige nacht gehad en is tegen het ochtend gloren ingesluimerd. Om acht uur werd in zijn tegenwoordigheid weer de Heilige Mis opgedragen. De Heilige Vader za rechtop in bed toen hij communiceerde. Vanochtend heeft hü twee kardinalen Eugène Kardinaal Tisserant, deken van het Heilig College, en Nicola Kar dinaal Canali, voorzitter van de P"?,* ficale commissie van kardinalen Vaticaanse Staat aan zijn hed nen ontvangen. Zij hebben twintig nuten met de Heilige Vader gec reerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2