MORSE-SEINEN uit de OERTIJD De radio-carboon-methode van Willard DE KALENDER DER EEUWEN GEIJKT RIJMENDE DICHTERS Rotterdamse „wonderdokter standwerkers kampioen Vraaó en Antwoord Zeven getuigen van meineed verdacht Vervoersbeleid van minister juist Nationale wedstrijd te Heerlen ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 PAGINA 8 Langdurige zitting van Dordtse rechtbank Mr. v. d. Heuvel over het subsidiariteitsbeginsel Sinterklaas A.D. 2500 Dolf en Wiel dat zit me dwars zijn ggan tennissen op Mars. Hij doet mij de das om De archaeologen, de onderzoekers van het verre, voorhistorische ver leden, ontvangen de laatste tijd voortdurend Morseseinen uit de oer tijd. En ze zijn er zelfs in geslaagd deze geheimzinnige boodschappen te ontraadselen. Wie zou, na het horen van zo n sterk verhaal, niet geneigd zijn om, het hoofd schuddend, te zeggen: „Vooruit, we hebben al zoveel onzin geslikt over vliegende schotels en dito sigaren, dit kan er ook nog wel hij!" En toch, in dit sterke verhaal steekt méér waarheid dan in alle vertelsels over Marsmannen en Venusbewoners bij elkaar. De ontdekking van de grote geheimen van de nietige atoomkern heeft voor hen niet alleen de deur van de toekomst wagenwijd open geworpen, maar ook de mannen van de wetenschap een sleutel in handen gegeven van de poort, die toegang geeft tot het verre, onbekende verleden. Enkele jaren geleden groef men te Tollund, op het Deense schiereiland Jutland, het lijk van een mens op uit het veenmoeras. Het lichaam was voor zover het te voorschijn was gekomen vrijwel gaaf en wonderwel geconserveerd. Het had een strop om de nek. Gewurgd. De turfstekers her innerden zich de dingen, die tijdens de Duitse bezetting waren gebeurd en vermoedden een laffe moord, in de oorlogstijd gepleegd. Ze hielden op met graven en waarschuwden de politie. Deze kwam. Niet met een politiedokter, maar meteen archaeoloog van een naburige universiteit. Zij had de laatste tijd meer van zulke vondsten meegemaakt. De man lag geen tien jaar, maar al een paar duizend jaren in zijn graf. De archaeoloog kon dat vaststellen. Toch had de man geen zakagenda bij zich, en geen persoonsbewijs, waar op zijn geboortejaar vermeld stond. Het was knap, dat die archaeoloog des ondanks kon vertellen, hoe oud die gehangene van Tollund zo ongeveer was. r, -,i-s Een archaeoloog heeft het, bij zijn studie van de voorhistorie, moeilijk in vergelijking tot een historicus. Een ge schiedkundige beschikt meestal wel over geschreven bronnen boeken, do cumenten. kalenders om zich naar te richten. Die geven hem een vrij dicht chronologisch netwerk, waarop hij als op een stramien zijn verhaal bor duren kan. Zeker, naarmate hfj verder terug gaat in de tijd wordt dat netwerk ijler en worden de mazen wijder maar, in ieder geval, het is er. De archaeoloog mist deze kostbare, duide lijke piketpaaltjes op zijn terrein. Geen geschreven berichten uit de tijd, waar aan hij zijn aandacht wijdt. Hij kan alleen maar werken met stomme getui gen en steunen op het weinige, dat ze hem laten blijken. Resten van aarde werk, van gereedschap en wapenen, van kleren, overblijfselen van een oeroude nederzetting, van graven en urnenvel den. Daarop bouwt hij zijn schemati sche tijdsindelingen van bronstijdperk, stenen tijdperk etc. Wanneer zulk een dode eens een hor loge in zijn zak had, dat was begonnen te lopen, zodra het lichaam stierf. En dat nauwkeurig de jaren aangaf, welke er sedert zijn dood waren verlopen! Dat schijnt een vrij dwaze, hersen schimmige wens. Maar sinds vijf jaar zowat meent de wetenschap dat dit wonderlijk genoeg het geval is. En zij meent de cijfers op het wijzerblad ook zelfs te kunnen lezen. Nog moeilijker dan de archaeologen hebben het de geologen, die naarstig speuren naar de ouderdom van de ver schillende delen van de aardkorst. Voor hen zelfs niet eens een primitief ver sierde potscherf, een kunstig uit een stuk steen vervaardigde strijdbijl of lans punt, of egn stuk half vergaan weefsel. Voor hen alleen wat scherven gesteente, die ze met een hamertje kunnen afklop pen van de rots die hun aaandacht trekt of wat afgesleten zwerfkeien tussen het zand. Geen wonder, dat zij destijds gre tig gegrepen hebben naar de mogelijkhe den welke het merkwaardige radium hun bood. Radium zendt stralen uit, uit deeltjes bestaande, en valt daarbij heel, heel langzaam, uiteen. Op het laatst, als alle straling opgehouden heeft, is alle radium lood geworden. Sommige gesteenten bevatten radium. Door nu de verhouding van het lood tot de rest van het radium te bepalen, konden de geo logen zich wagen aan een schatting van de ouderdom van dit gesteente. Een maatstaf welke enigszins hierop lijkt, is in het jaar 1949 de archaeolo gen cadeau gedaan. Het is de methode van de z.g. radio-carboondatering ter bepaling van de absolute ouderdom van fossiele en andere vondsten. Zij kregen deze nieuwe, interessante methode cadeau van de jeugdige kern- phvsica. Alle levende wezens, en ook alle van levende wezens afkomstige organische stof, bevatten koolstof. De lucht van onze dampkring bevat koolzuurgas, een verbinding van koolstof met zuurstof. De planten kunnen dit, onder inwerking van het zonlicht opnemen en er, in het proces van de z.g. photosynthese, bij aanwezigheid van chlorophyl, de groene bladkleurstof, hun eigen bestanddelen, zoals zetmeel b.v., uit maken. De die ren en de mensen eten die planten en nemen langs die weg deze stoffen op, waaruit zij hun lichaam opbouwen. Drama in de lucht Maar de mannen van het radio-isofö- penonderzoek ontdekten, dat er tussen al deze koolstofatomen een uiterst ge ring aantal atomen van een zware kool stof-isotoop voorkomt, die zij radio-kool stof of radio-carboon noemden, omdat zjj radioactief is. In iedere mens, in ieder dier, in iedere plant komt wat van die radio-koolstof voor. Waar komt die vandaan? Daar hebben de geleerden hun ver klaring voor. Het is een drama van de hoge luchtlagen. Onze aarde wordt voortdurend gebombardeerd door deel tjes uit het wereldruim, de z.g. „kos mische stralen." In de hogere, buiten ste lagen van onze dampkring botsen deze uitermate snelle deeltjes op de stikstofdeeltjes in die dampkring. Er worden stikstofkernen stukgeschoten en daarbij ontstaan kernen van het zware radio-koolstof. Gewone koolstof wordt wetenschappelijk aangeduid als C 12, zware radio-koolstof als C 14. Deze C 14 komt ook terecht in kool- zuurmoleculen, die mét het gewone koolzuur in planten terechtkomen. En zo'n plant trekt er zich niets van aan, of zij met gewoon koolzuur of met ra dioactief koolzuur te maken heeft. Zij verwerkt het een zowel als het an der en dan komen de dieren, en de mensen en die krijgen het binnen. Zonder dat het hun enig kwaad doet. Zo bevat alle levende stof C 14 in een geringe hoeveelheid. En nu gebeurt het. Sterft het levende wezen, dan wordt geen nieuw C 14 meer opgenomen- Maar het horloge begint te lopen. Dat wil zeggen, het aanwezige C 14, dat radioactief is, gaat gewoon door met stralen, met beta-stralen uit te zenden. Dat stralen evenwel is een afbraakpro ces. Het C 14 sloopt, al stralend, zich zelf. Bij sommige radioactieve stoffen voltrekt die sloping, die zelfmoord, zich zeer snel." Bij andere zeer, zeer lang zaam. Bjj C 14 duurt zij vrij lang. Na ongeveer 5900 jaar is, volgens «recen tere onderzoekingen, de helft van de oorspronkelijke voorraad verdwenen. En na nog eens 5900 jaar, wéér de helft van het overschot, enz. Zo geeft de stof zelf aan, hoeveel jaren zij al dood is. Want men kan bepalen, hoe ver de afbraak gevorderd is. Er bestaan namelijk apparaten, ionisatiekamers, Geigertellers, scintillatietellers, waarin men de straling kan horen tikken als een horloge de tikken kan tellen Het aantal tikken wijst uit, hoever het slopingsproces al gevorderd is. Hoe ver der en dus hoe ouder des te min der tikken. De kalender wordt geijkt Dit alles heeft in 1949 dr. Willard Libby van de universiteit van Chicago er toe gebracht, met zijn medewerkers Anderson en Arnold de z.g. „radio-car- boonmethode" voor de absolute ouder- domsbepaling te ontwikkelen. Een me thode, die, hoewel nog lang niet vol maakt ze is ook nog maar bitter jong toch een vrp behoorlijke indruk geeft omtrent verschillende, bjj archae- logen vaak omstreden, data. Het C 14 gaf hem een klok. Beter, een kalender. Een kalender, die hjj Wroetend in de aarde trachten de archeologen het 'verleden der mensheid te ontraadselen. Maar de atoomdeskundige moest hun te hulp komen, om de ouderdom der vondsten nauwkeurig te bepalen. natuurlijk eerst braaf begon te „ijken". Want hij wilde eens kijken, of ze bruikbaar was. Hij begon met een aantal oude voor werpen te nemen, waarvan de ouder dom bekend was. En schreef het ge drag van h u n C 14 neer bij h u n jaar tal. Toen nam hij de archaeologen in de arm en vroeg ze te komen met vond sten, waarvan zij de ouderdom vrij ze ker meenden te kennen. Ze kwamen met een stuk cypressenhout, afkomstig uit de graftons'oe van de Egyptische farao Sueferu. Zij hielden het voor 4575 jaar oud, Libby mat de radioacti viteit er van en vond een klein ver schil het zou een eeuw ouder zijn. Zo ging het ook met een stuk acacia hout uit het graf van farao Zoser, 4650 jaar oud en met een stuk van de brug van het dodenschip van farao Sesostris III. De verschillen waren slechts ge ring. Een prachtkans om zpn kalender te ijken kreeg Libby toen hij mocht experimenteren met een schijf hout van een sequoia, een mammoetboom, die in het jaar 1874 geveld was. Libby's Geiger-telTer toonde aan, dat het hart van de boom zowat 3000 jaar oud moest zijn. En dat klopte prachtig met het aantal jaarringen, dat de plantkundigen hadden kunnen tellen. Zijn radio-kalen der was gejjkt. Op haar betrouwbaar heid gecontroleerd. Een der rotsschilderingen uit de grot van Lascaux, waarvan Libby de ouderdom vaststelde op 15.000 jaar. Toen ging Libby er mee aan het werk. Toen Anthonie van Leeuwen hoek zijn eerste microscoop had ver vaardigd, stopte hij, in een ware be zetenheid, alles onder het kleine lens je, wat hij maar in handen kon krij gen. Zijn hoofse, plichtsgetrouwe ver- slagen-in-briefvorm aan de Royal So ciety in Londen geven er aardige voorbeelden van. Even enthousiast ging Libby aan de slag met zijn ra dio-carboondatering. Het oudste dorp van de wereld, in Irak, 7000 jaar oud. Indianennederzet- tingen in de staat New York en in Da kota, 5000 en 7000 jaren oud. Een stuk bijenwas, 712926 jaar oud, terwijl men dacht dat het 2500 jaar oud was. Turf uit Duitsland, 25002700 jaar oud ge schat, was volgens Libby slechts 1452 jaar. De beroemde voorhistorische te keningen in de grot van Lascaux in Dordogne, waarvan hij kon vaststellen, dat de tekenaar, de Cromagnon-mens!, ze 15000 jaar geleden moest aange bracht hebben. In Alaska vond men overblijfselen van vlees en haar van de oude „super-bison", ingevroren. Ze waren zo goed geconserveerd, dat pool- honden er van gegeten hadden. Maar Libby stelde vast, dat het 28.000 jaar oud moest zijn. Van alles heeft hij onder zocht. Hij stelde vast, dat het Stone- henge, een Keltische ruïne in Enge land, tussen de 3500 en 4100 jaar oud was. De ijstijd spreekt Zelfs het zeewater had zijn aandacht. Het oppervlaktewater van de oceaan vertoonde de gewone verhouding kool stof en radio-koolstof. Maar zoals be kend zinkt in de poolstreken water lang zaam naar beneden en trekt langs de zeebodem langzaam naar de tropen, in een constante circulatie. Libby consta teerde, dat de organische stof in een monster bodemwater tegenover New foundland genomen, ongeveer 1500 ja ren oud was. Waaruit bleek in welk een langzaam tempo deze circulatie zich voltrekt. Libby kon zelfs vaststellen, hoe lang het geleden was, dat het laatste jjsdek uit de ijstijd Noord Europa, Azië en Amerika bedekte. Want on der het grind, gedeponeerd door de gletsjermorene vindt men hout en res ten van bomen, die door de gletsjer bedolven waren. Dat bleek 11000 jaar geleden te zijn gebeurd. Na elfdui zend jaar bereikte de Geigerteller van Libby nog de Morseseinen uit dat verre verleden en hij wist ze te vertalen. Om tot zijn methode te komen, had Libby verschillende veronderstellingen moeten maken, bepaalde dingen moeten aannemen. Zo bijvoorbeeld, dat de ra dioactiviteit in deze lange perioden re gelmatig verandert en niet sprongsge wijs. En dat de activiteit van de kos mische stralen in het verre verleden niet veel verschilde met de huidige. Maar het ijken van zijn kalender wees uit, dat de aanname binnen zekere grenzen niet lichtzinnig was, al moet er aan de methode nog veel verfijnd en gepreciseerd worden. En dank zij de ontsluiering van de ge heimen van de atoomkern begonnen, na vele duizenden jaren, de stille ge tuigen van de voorhistorie en uit over oude geologische tijden zelfs, die eeuwen lang de geleerden alleen maar met wei nig zeggende ogen hadden aangestaard, een luide en duidelijke taal te spreken. Een taal, die door de vorsers naar de jonkheid van leven en aarde met vreug de wordt aanhoord. Mr H. C. M. EDELMAN. Aan een strafzaak, in de loop waar van zeven van de twaalf getuigen onder verdenking van meineed zijn komen te staan, heeft de rechtbank te Dordrecht Vrijdagmiddag en Vrijdagavond acht en een half uur besteed. Het eind van het lied was, dat de zaak tegen de 74-jarige verdachte J. L. te Dordrecht, werd aan gehouden in afwachting van het onder zoek dat tegen zeven van meineed ver dachte getuigen zal worden ingesteld. Deze getuigen werden, nadat de officier van justitie om aanhouding van de zaak had verzocht, terstond voor hem voor geleid. L. werd ervan verdacht zich weder rechtelijk te hebben toegeëigend een bedrag van f 2500, dat hij onder zich gehad zou hebben. Dit bedrag zou deel hebben uitgemaakt van een erfenis, na gelaten door zijn zwager de heer J. B., aan diens negen kinderen en met de uitbetaling waarvan hij zich belast had. Het vreemde van deze zaak was. dat vier kinderen van de overledene ver klaarden het hun toekomende bedrag van f 500 te hebben ontvangen, maar dat de andere vijf beweerden in het geheel niets te hebben gekregen. Reden waar om zij L. ervan beschuldigden het hun toekomende geld te hebben verduisterd. L. ontkende zulks met grote stelligheid. Opvallend was dat de vijf kinderen, die zich benadeeld achtten, en de echt genoten van twee van hen. voortdurend zichzelf en elkaar tegenspraken. Zij kwamen daardoor onder verdenking van meineed te staan en de officier van justitie vroeg tenslotte, nadat hij en de president hun voortdurend op de con sequenties van het pleaan van meineed had gewezen, proces-verbaal op te ma ken van hun verklaringen. Nadat de ge tuigen de processen-verbaal getekend hadden, verzocht de officier de zaak tegen L. aan te houden in afwachting van een onderzoek, dat hij tegen de zeven getuigen zal instellen. Twee van de drie vrouwen werden met een zgn. lopend vonnis naar huis gezonden, omdat zij minderjarige kin deren te verzorgen hebben; de anderen werden in verzekering gesteld (Van onze parlementaire redacteur) Reeds voordat minister Algera hier over in de Tweede Kamer zal spre ken in zijn rede, die Dinsdag wordt voortgezet, heeft de heer N. van den Heuvel (KVP) antwoord gegeven op de beschouwing van ir. Posthumus (P. v. d. A.) over Je wijze waarop de minister het personen- en goederen vervoer langs de weg heeft geregeld. Volgesn mr. Van den Heuvel trekt de heer Posthumus volkomen ten on rechte grenzen tussen levensbeschou wing en zakelijkheid Juist de feite lijke verhoudingen moeten van prin cipieel standpunt bezien worden. Het gaat er alleen maar om of in de richt lijnen die de ministèr heeft gegeven, rechtvaardige verhoudingen zijn gele gen. De richtlijnen zijn gebaseerd op het subsidiaritelisprincipe, dat men met de beste wil van de wereld geen „Prinzipienreiterej" kan noemen. Wel kan worden geconstateerd dat de Kamer deze zaker anders beziet dan de commissie van deskundigen uit de S E. R., die zich op een zuiver economisch vervoersstandpunt stelt Hoe deskundig echter de heren ook zijn. zij zullen toch de particuliere ondernemers, die dooi de ministir in hun oestaan als kleine vervoerders bescheimd worden, geen brevet van onvermogen kunnen geven Daarvoor is de internationale faam van hun werk als vervoerders te zeer ver breid. Er is ook geen sprake van dat het beleid van minister Algera een duw voor de spoorwegen zou betekenen. Wat' het personenvervoer betreft zei de heer Van den Heuvel, dat de „histo rische rechten" allean zullen moeten wij ken voor het algemeen vervoersbelang Van kardinaal belang is dat wordt uit gegaan van het verlenen, van individuele vergunningen. Een goede norm voor de moeilijke kwestie van het rechtsherstel der gedupeerden achtte hij, dat alsnog zoveel mogelijk op samenwerking wordt aangestuurd. Wordt deze redelijkerwijze geweigerd, dan mag men ook niet met „historische rechten" aankomen. Hij was het met de beer Bommer eens, dat de minister duidelijk moet uitspre ken, of de thans gewijzigde richtlijnen een tijdelijk karakter dragen. Zijn in terpretatie luidde, dat zij niet voor on beperkte tijd gehanteerd kunnen wor den. Sint Nicolaas-cadeautjes par excellen ce, die hadden de Zuidlimburgse ko pers gisteren in Heerlen voohet grij pen. Standwerkers uit heel Nederland gunden hun geacht publiek royaal de gelegenheid eens voordelig te winkelen daar de „advocaten van de straat" dit keer een eervolle prijs in de finale om het landskampioenschap standwerken hoger stelden dan een uitpuilende porte feuille. Het was de titel kampioen van Nederland, die de zwemmers, de hoog werkers en de demonstrateurs ertoe aanzette om nog welbespraakter, origi neler en beschaafder te zijn dan anders. Dit waren de eigenschappen zonder welke een prijs op het nationale stand werkersconcours te Heerlen onbereik baar wqs en het zaken doen onmoge lijk. Wonderdokter Joop Hermans uit Rotterdam bezat deze kwaliteiten in zulke mate, dat hij de helft van alle kooplustigen tot zijn clientele mocht re kenen. Hier zorgde ongetwijfeld ook zijn altijd helpend mentholdrankje voor, dat volgens deze eerste klas hoogwerker nog „een lijk met vacantie" springle vend kan maken. Resultaat van dit alles was dan ook dat Joop Hermans met een fraaie wisselbeker, vertegenwoordigend de eerste prijs, huiswaarts keerde (36 van de 40 punten). Zandvoort bleek een goede vertegen woordiger naar Heerlen te hebben ge zonden in de persoon van K. de Voogd, die met 35 punten een tweede prijs be haalde, terwijl Amsterdam het missen van de kampioenstitel enigszins gecom penseerd zag door het feit dat twee Amsterdammers, de heren J. van Vol- tum en L. Lap beslag wisten te leggen respectievelijk op de derde en vierde prijs. De Heerlense stand werkster mei E. Hulsman ging met de vijfde prijs strijken. De organiserende vereniging, de Cen trale voor Straat-, Rivier- en Markt- handel, besloot aan het eind van dit concours de finale om het landskam pioenschap standwerken ieder jaar tot een traditioneel Heerlens evenement te maken. Thuiswerk F. C. G. Mijn vrouw heeft thuis werk gehad, ongeveer 3 weken en heeft met hard werken 197.- verdiend. Kunt u mij nu vertellen, hoeveel belasting daarvan betaald moet worden. Wij heb ben 3 kinderen, resp. 8, 6 en 1 jaar oud. Antwoord: Vermoedelijk niets! U bent verplicht dit op te geven aan de inspectie der inkomstenbalsting, die ter zake een onderzoek zal instellen. Aan gezien de inkomsten van uw vrouw bij de uwe worden opgeteld (van de in komsten van uw vrouw gaan 100.- wervingskosten af) bestaat de mogelijk heid, dat u een aanslag in de inkom stenbelasting zult krijgen, maar dan gaat er ook af de eventueel door u be taalde loonbelasting. Wij kunnen met geen mogelijkheid zeggen, hoeveel de eventuele aanslag zal bedragen, want wij beschikken niet over alle gegevens omtrent uw inkomen en omstandighe den. Aanslag belasting F. W. de H. - 1) Mijn vrouw heeft in het jaar 1952-1953 330.- schoon ver diend. Wij moeten 53.- inkomstenbe lasting betalen. Mijn loon was 48,68 schoon, fs de aanslag van 53.- juist? AntwoordDeze vraag Is ons niet duidelijk. Inkomstenbelasting wordt betaald over een zeker kalenderjaar, terwijl u opgeeft, wat uw vrouw ver diend heeft in 2 jaren. Wilt u volledige inlichtingen, dan zullen we gaarne ver nemen op welk jaar de aanslag (vol gens het aanslagbiljet) betrekking heeft. Verder, wat bedoelt u met „schoon" verdiend? Ten slotte dienen we te weten hoeveel m datzelfde jaar uw loon be droeg (eventueel over de jaren 1952 --n 1953). Ook hier geldt de vraag, wat bedoelt u met „schoon". Wij moeten weten, hoeveel uw loon bedroeg, welke de inhoudingen zijn. Dus niet de netto uitbetaalde bedragen, maar uw bruto loon. 2) Mijn moeder is overleden. Zij genoot ouderdomsrente. Heeft haar man nu nog recht op 100.- uitkering? Antwoord: Haar man kan recht doen gelden op de uitkering over de maand van overlijden van zijn echtgenote. Aan vraag dient te geschieden bij de Rijks verzekeringsbank te Amsterdam. Werkster en ziekengeld Wed. L. - Heeft een werkster recht op ziekengeld? Antwoord: Eerst wanneer een werk ster tenminste 5 dagen (of gedeelte daarvan) of voor dag en nacht in dienst is bij een mevrouw voor uitsluitend huishoudelijk werk, heeft zij recht op ziekengeld. Haar werkgeefster is dan verplicht haar ziekencouponnetjes te geven, terwijl de werkster zich moet aangeven bij een erkend ziekenfonds. De werkgeefster moet van de aanwezig heid van de werkster in dit geval ken nis geven aan de bedrijfsvereniging voor detailhandel en ambachten, Ma liebaan 34 te Utrecht. Is deze werkster in dienst bij een werkgever voor het schoonhouden van bedrijfslokalen. dan is zij in loondienst en heeft zij steeds recht op uitkering. Onbemiddelde uitvinders C. J. D. - Voorzover mij bekend, moet er in Nederland een bureau be staan, dat onbemiddelde uitvinders helpt bij het verkrijgen van octrooi rechten. Kunt u mij het adres van dit bureau verschaffen? Antwoord: U kunt zich in verbinding stellen met de stichting „Het Uitvin dingscentrum", Hulshorststraat 137, Den Haag. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komenOver de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Verkoop woning J. 't H. - Moet van een woning, die bij verkoop op de vroeger gekochte prijs, een winst oplevert, door particu lier winstbelasting worden betaald? Antwoord: Wanneer geen bedrijfs vermogen: neen. Indien wel bedrijfs vermogen, dan vormt hetgeen méér ontvangen wordt bedrijfswinst, met dien verstande, dat bij agrarische bedrijven is vrijgesteld dat deel van die winst, dat toe te schrijven is aan oorzaken buiten het bedrijf gelegen zoals b.v. conjuncturele. Krakende radio Br. A. de K. Mijn radiotoestel kraakt ontzettend als er op het orgel der kerk wordt gespeeld. Wat te doen? Antwoord: Wanneer de radio zo kraakt, als het orgel in de buurt speelt, wijst dit ei op dat de motor, die het orgel van wind voorziet, de schuldige is. Deze zal ontstoord en geaard (met een andere aardleiding dan die, waar op het radiotoestel is aangesloten) die nen te worden. Mogelijk zijn er ook nog slechte contacten in de toevoerlei ding of schakelapparatuur van de mo tor. Laat u de installatie eens door een deskundige nazien. Zonder plaatselijk onderzoek kunnen wij u ook niet verder adviseren. Loon chauffeur H. B. - Ik ben werkzaam als chauf feur, vader van 5 kinderen en verdien 53,50 bruto. Mijn werkgever mag geen Beste Sint, ge treft het slecht met uw schimmel en uw knecht. Van de kindren is er geen; ik ben vaderziel alleen. Fons ligt radioactief Van een Maanse minnehrief. Fieke trouwde op lauwe ster honderdtien lichtjaren ver. Wies voor Cybernetica- cursus naar Amerika. Onze Dora kleine zot i-* ging op stap met een robot. Zwarte Piet, mijn Hansje is zoek! Geef hem voor zijn ruimte-broek. Beste Sint, je witte paard, werd wel ouderwets voor de aard. Zeul niet meer van dak op dak: atoom-ped biedt meer gemak! Math. Kemp Wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de gard, maar of je nu zoet of stout was Op Sinterklaasavond krijg je altijd minstens één das. Je kunt een jaarlang je best doen, de man van de belasting opendoen, je vrouw elke week bloemen geven, in vrede met je buurman leven, kortom: goed oppassen Maar je ontsnapt niet aan de dassen. De kruidenier in Groningen, de smid in Epe, de schilder in Maastricht, de man die in het huis links van u woont, de man die in het huis rechts van u woont en de man van de vuilverbranding in Assen Ze krijgen allemaal dassen. Na de speculaas, de chocolademelk met vellen, de worsten van marsepein, de gedichten op rijm en de taai die te taai was De das. In een moment van wilde en onverantwoordelijke hoop kun je wel eens denken: ik ben er goed van afgekomen, en je trekt tevreden aan je klapsigaar; maar dan surprise! Hou je plotseling een das tussen je kiezen. Dassen met krullen, strepen en ballen dassen om op te vallen dassen met een origineel dessin van Pierre Bal main dassen om uit begraven te gaan dassen die zo goed bij je bruine pak zullen staan dassen om het gaatje in je blauwe overhemd mee te bedekken dassen om nooit van je leven aan te trekken beschaafde dassen voor een afspraak met een (beschaafde) relatie schreeuwerige dassen met de kleuren van de Nederlandse natie dassen in alle maten dassen om dit mee te doen en dat mee te laten Hoor, wie klopt dahr, kinderen? Wie loopt daar door de gang metftrage oude plechtige passen? Het is Sinterklaas met een zak vol dassen. Remco Campert hoger salaris betalen in verband met de C.A.O. zegt hij. Wat mag ik verdie nen? Antwoord: Het komt ons voor, dat u in schaal 2 thuis hoort en uw mini mum salaris zal moeten bedragen 54,28 en na 1 jaar dienst f 57.-. Gaat u voor alle zekerheid nog even naar de afd. Looncontröle der Arbeidsin spectie te A., Tesselschadestraat 9. dan bent u geheel zeker. Dit in verband met de plaatselijke regeling die hier een rol speelt. Overbedeling nalatenschap P.B.J.- Ik ben in het bezit van een schuldbekentenis van mijn broer ter za ke van overbedeling in een nalaten schap. Deze schuldbekentenis is 3 jaar geleden gedateerd en nog steeds heeft hij, ondanks aanschrijvingen, hiet aan zijn verplichting willen voldoen. Wat staat mij nu te doen? Antwoord: Wij hebben uit Uw brief de indruk, dat Uw broer aan zijn ver plichting niet wil voldoen. U kunt in dat geval gebruik maken van een een voudige regeling tot inning van geldvor deringen van 500.- of kleiner. U. kunt namelijk de kantonrechter verzoeken om uitvaardiging van een dwangbevel tegen Uw broer tot betaling. En wel de kantonrechter in wiens ressort de schul denaar woont. Het verzoekschrift moet in drievoud gedaan worden op speciale formulieren. „Verzoek tot uitvaardiging van een dwangbevel", welke U bij Uw boekhandel kunt bestellen. Het verzoek moet worden ingediend bij de griffier van het kantongerecht onder gelijktijdi ge overmaking van een bedrag ad 5.- voor griffiekosten. Het uit te vaardigen dwangbevel kunt u ter hand stellen aan een deurwaarder, die zo nodig het besluit ten uitvoer zal leggen op de bezittingen van de schul denaar. Wjj geven u in overweging uw broer van uw plan tot aanmaning op de hoogte te stellen en hem alsnog gedu rende korte tijd in de gelegenheid te stellen, óf de som te voldoen óf een be vredigende betalingsregeling voor te stellen. Hierbij dient u duidelqk te stel len, dat dit de laatste gelegenheid is voor hem, de zaak onderling op te los sen. Richt u dat schrijven aangetekend tot hem met bericht van ontvangst. (In lichtingen op het postkantoor.) Burgerschapsrechten G. v. N.D. Gaarne zou ik van U willen weten, hoe lang een buitenlan der hier te lande moet wonen en werk zaam zqn om burgerrechten te verkrij gen? Na het eten G. v N.Wat is juist: „Na het eten' of „na den eten"? Antwoord: Na het eten is juist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 8