Oesters de Kerstg anzen van de Belgen Tien millioen vorstelijke emigranten c 3 Geallieerden uit oorlog in Korea achter de VS. m m Hoe kan men vermageren en wat is er eigenlijk tegen dik zijn? M DICHTERS V Anti-semieten roeren zich in West-Berlijn Yerseke geeft zich niet over Surprises van het Zuivelfonds Y Jonge vluchtelingen terug naar Oost-zone Muizen verkleuren op stratosfeerreis Dank van het Concertgebouw Orkest Chinese communisten signaleren Amerikaanse vliegtuigen Naumann-zaak niet bewezen Enig middel tegen atoombom: evacuatie '4ir ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 PAGINA 9 Door FRED THOMAS Vrije vaart op de Rijn De kwestie der Amerikaanse vliegers Om 1 kilo af te vallen is het nodig 500 kilo meter te lopen. Alleen minder eten helpt West-Duitse justitie staakt vervolging B.B. in New York: De echte Tot Sint Nicolaas Morgen verkiezingen Meer dan 10.000.000 oesters sluimeren op het ogenblik in de putten van Yerseke. Geen kleine jongens, maar stuk voor stuk exemplaren, die vijf, zes nullen en de hoge onderscheiding Imperial in hun schelp voeren. Het grootste deel van deze oesters vindt in de maand December zijn weg naar België, voor de feestdagen alleen, Kerstmis erf Nieuwjaar, reeds zo'n 4 millioen. Wat de Kerstgans is voor Engeland en Duitsland, dat is de oester overal on de feestdis van onze Zuiderburen, het land van Pallieter, verlekkerd op al ons schelpgedierte, wulken en kreukels evengoed als mos selen en oesters. De oesters van Yerseke vormen het puik van de export, Vorstelijke emigranten, van Keizerlijke komaf. Daar kunnen de concur rerende Denen en Duitsers met geen stukken tegenop. Zo goed als de mos selen, eenmaar gebaad in het water der Oosterschelde, als schoonheidskonin ginnen, in letterlijke zin des woords, overal over onze grenzen feestelijk worden ingehaald. Want alleen de Oosterschelde heeft het vermogen mos selen zo grondig te wassen of te verwateren, zoals de vakterm heet, dat hun exportwaarde tot maximale hoogte wordt opgevoerd. ke situatie die van de Oosterschelde zou kunnen worden nagebouwd, is een hersenschim, waar geen enkele vis serij-deskundige aan gelooft. Ook met beloften van schadeloosstelling laat men zich in Yerseke niet paaien, al lerminst met het voorbeeld der Zui derzee voor ogen, waar zich de Fle- vische gemeenschap in goed vertrou wen aan het grote werk zou geen smet mogen kleven! door Water staat heeft laten liquideren, een morele en materiële afslachting van een volksdeel, stilzwijgend en radi caal of het de verwijdering, het op- Is het wonder, dat men in Yerseke, gesteund door Zierikzee en Tholen, tot het uiterste vecht om de Oosterschelde als open water te behouden, dit devie- zenbassin zonder weerga, waar men de welvaart in de vormvan oesters en mosselen, ongeacht nog de kreeft, de bot en de ansjovis, zo maar voor het opscheppen heeft. Bij wijze van spre ken natuurlijk, want er komt een groot stuk vakmanschap en arbeid aan te pas én een langdurige bedrijfservaring, die wegens haar voortgeschreden rationali satie en de toegepaste moderne metho den, vandaag dé dag als voorbeeld geldt voor heel de internationale cul tuur. De Zeeuwse schelpdierteelt be hoort dan ook tot de economisch meest Het bestuur van het Bedrijfschap Zuivel heeft besloten in deze Sinter klaastijd een bedrag uit het zuivelfonds V van ongeveer 37.5 millioen gulden te rug te betalen. De gelukkigen zijn de genen, aan wie in het melkjaar Nov. 1953/54 de heffing van het zuivelfonds werd opgelegd. Er wordt twintig cent per percent vet per 100 kilogram over door zuivelfabrie ken en standaardisatiebedrijven van veehouders ontvangen melk of room terugbetaald. Op door boerenkaas-pro ducenten bereide kaas wordt f 6.60 per 100 k.g. terugbetaald. Tenslotte zal over iedere honderd liter volle melk, welke door melkveehouders rechtstreeks of via slijters in consump tie gebracht werd, drie kwartjes wor den teruggestort. De politie van Helmstedt, een stad op de grens tussen Oost- en West-Duits- land, heeft meegedeeld, dat in korte tijd ongeveer 200 jeugdige „vluchtelingen" uit Oost-Duitsland via de hier geves tigde grensovergang naar de Sovjet-zo ne zijn teruggekeerd. Als reden voor hun terugkeer gaven zij op, dat zij Kerstmis bij hun familie thuis wilden doorbrengen. De politie huldigt echter meer de theorie, dat de kerstgangers zich voor heen als „politieke vluchtelingen heb- t!Lü!,ge?even -uit zucht naar avontuur, J-Z'J tevens belust zouden zijn ge- tni^ na £ratis reisje per vlieg tuig naar West-Duitsland. (UP) Acht muizen zijn levend teruggeko men van een reis per ballon 25 km. de ruimte in, aldus een strtikel in het Brit se medische tijdschrift. Het haar van verscheidene muizen de eerste zoog dieren, die voor een dergelijk experi ment zijn gebruikt was echter van zwart wit geworden, waarschijnlijk door het bombardement van kosmische deel tjes. (Keuter) (Van onze parlementaire redacteur) De bilaterale besprekingen met ■Duitsland over de 'vrije Rijnvaart heb ben nog geen resultaat opgeleverd. Minister Algera heeft in de Tweede ■Kamer medegedeeld, dat hij in zijn be leid twee uitgangspunten vasthoudt. Det ene is van economisch het ander ^an juridisch karakter. Economisch ge- z.en is de vaart op de Rijn niet alleen p® Duitse aangelegenheid, juridisch is wu Acte van Mannheim, waaraan J';' onherroepelijk vasthouden. Hij V„ de bezorgdheid van de heer het"c Heuvel (K.V.P.), maar achtte Brar,r uVaar'"regime niet in gevaar en *«dcusche oplossingen niet uitgesloten. vaee tf,oavoild !s. nog een lijk in de ra- trem Vfn bl] Leuven verongelukte den ei1 ?n' waardoor het aantal do- \r tc,t 21 is gestegen. gen ii T ,kant der Belgische spoorwe gen,k f'steren meegedeeld, dat het on- fan he> rHHWaarSChijniijk te wijten is over - "f4- te grote snelheid «ver een wissel. (A.F.P. - Reuter) In de biologische afdeling van het Vis serijlaboratorium te Bergen op Zoom staat de oester in het middelpunt van de belangstelling. Dr. P. Korringa, bio loog bij het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek, bestudeert hier voortplan ting, groei, voeding en ziekten van oesters en oesterlarven. De uitkomsten van dit onderzoek zijn voor de oester cultuur van groot belang en dragen er niet weinig toe bij kwaliteit en kwan titeit van de Zeeuwse oesters steeds verder op te voeren. vitale en gezonde takken van de Neder landse visserij; nergens ook heeft het wetenschappelijk visserijonderzoek zul ke belangrijke resultaten behaald als juist bjj de. oestercultuur. Vloot en wal- installaties zijn volop modern, terwijl vervangingen en verbeteringen steeds door het bedrijf zelfworden gefinan cierd, zonder enige overheidssteun. Goede oesterwateren zjjn zeldzaam ter wereld. De structuur der Ooster schelde, haar hydrografische en bio logische eigenschappen, maken dit bassin tot misschien het allerbeste ter wereld, een situatie, door de Na tuur als het ware opzettelijk, haar fijn afgestemd. Eenzelfde unieke kans wordt hier de mosselteelt geboden, althans het voor de exportwaarde be slissende eindproces der verwatering. Want geboren en getogen is een groot deel der Zeeuwse mosselen op de Waddenzee, vanwaar het broed naar de Oosterschelde over gaat om daar de juiste educatie te ontvangen, die op het Wad niet mogelijk blijkt. Ten slotte is de Oosterschelde l\et eni ge water in Nederland, waar kreef ten telen, wat het uitgangspunt is geworden voor de ontwikkeling van Yerseke tot een internationaal cen trum vr i de kreeftenhandel. Dit alles is geen klein werk. De oesters bren gen dit jaar naar schatting 3,5 tot 4 millioen op, de mosselen 9 millioen. Men weet, dat het Deltaplan, zoals dit op het ogenblik geprojecteerd is, ook de Oosterschelde wil afsluiten, waarmee op slag eeta einde zou ko men aan heel de zo lucratieve schelp dier-cultuur, evenals aan de verdere visserij op dit Zeeuwse water. De gedachte, dat elders de uitzonderlij- ruimen gold van een obstakel. Een afslachting, die vandaag de dag rond om het IJsselmeer haar meest tra gische stadium heeft bereikt. Hier voor passen de Zeeuwen en zeker de kwekers en handelaars van Yerseke, zakenmensen van allure en met inter nationale faam. Geleid door een uit hun midden gevormde Commissie van Dertien, waarin ook Zierikzee en Tholen vertegenwoordigd zijn, voeren zij, voorlopig achter de schermen, een taaie, verbeten strijd tegen het haas tig geïmproviseerde, in zoveel details en heel zijn inconsequentie zwakke en kwetsbare Deltaplan. Een groot moreel succes heeft Yerse ke geboekt toen kort geleden de Minis ter President zich persoonlijk van de si tuatie op de hoogte is komen stellen, heel het bedrijf heeft bezichtigd en zich uitvoerig, met de juiste cijfers, heeft la ten voorlichten. Hij was sterk onder de indruk van de activiteit, die jaarlijks rnillioenen hier aan deviezen opbrengt en zeer velen een goed stuk brood ver schaft, waarbjj bet beeld ook in soci aal opzicht gunstig is, omdat het hoog tepunt van de bedrijvigheid juist wordt bereikt in de wintermaanden. Want dit heeft tot gevolg, dat een goede wissel werking bestaat met de agrarische om geving,- een hoge mate van arbeidspro ductiviteit wordt bereikt en in wijde omtrek seizoenwerkloosheid onbekend is. Voor de Minister-President was veel van hetgeen hij zag en hoorde kenne lijk een openbaring. Het heeft de Com missie van Dertien dan ook versterkt in haar overtuiging, dat alleen goede voorlichting van autoriteiten en publiek de zaak van Yerseke redden kan, en dat in brede kring het besef moet worden gewekt, dat ons land zuinig dient om te gaan met zjjn natuurlijke rijkdom men, waarmee het toch al zo karig is bedeeld. Om kort te gaan: het stuk zee nieti moet slachten, waar de gouden oeSr ter groeit. Dezer dagen heeft, zoals gemeld, de dirigent van het Concertgebouw-Orkest te Amsterdam, de heer Eduard van Beinum, aan de directeur van het Metropolitan Museum te Washington een kristallen vaas uit Leerdam aangeboden, als blijk van dank voor de enthousiaste ontvangst van het Concertgebouw-Orkest in Amerika. Van Beinum (rechts) overhandigt hier de vaas aan John Goldsmith Phillips, een der curatoren van het Museum. Het persoonlijk bezoek van de Minister-President is een groot moreel succes geweest in de strijddie Yerseke voert om zijn behoud Het Britse ministerie wan buiten landse zaken heeft bekend gemaakt, dat Engeland de opvatting van de Verenig de Staten steunt, dat in de Verenigde Naties stappen moeten worden onderno men in verband met de elf leden van de Amerikaanse luchtmacht, die in com munistisch China op beschuldiging van spionnage tot gevangenisstraf zijn ver oordeeld. Op het ogenblik wordt over deze kwestie in New York overleg ge pleegd. Diplomatieke waarnemers in Londen menen, dat in de Verenigde Na ties een resolutie aan de orde zal wor den gesteld, waarin het optreden van de Chinese volksrepubliek wordt ver oordeeld en waarin op de vrijlating van de Amerikaanse vliegers zal worden aangedrongen. Vertegenwoordigers van de zestien (Van onze medische medewerker) aak van Uw li chaam geen wan delende voorraad schuur, was de titel van onze vorige kroniek, waarin wij hebben gezien dat de mens in de mo derne tijd zijn lichaam niet hoeft te gebruiken als opslagplaats van over tollig voedsel. Vandaag (een bij uit stek geschikte datum: aan de vooravond van Sinter klaas!) over de vraag hoe men kan vermageren, wat er allemaal tegen dik zijn is en waarom u dus beter doet om het bewaren van voedsel over te laten aan de leverancier of de provi siekast, die er op zjjn ingericht en bovendien in staat zijn overtollige voor raden weg te werken, bijv. in de uit verkoop of door middel van extra voor delige aanbiedingen, U kent dat wel. Ons lichaam kan niet zo gemakkelijk een teveel wegwerken en blijft er dus mee zitten. Hoe moet iemand dan vermageren? De minst belangrijke methode is het lichaam harder te laten werken zodat de reservevoorraden aangesproken wor den. Hiervan moet u echter niet al te veel verwachten. Om 1 kg af te vallen is het nodig 500 km te lopen. Stel, dat u 35 km per dag zou afleggen, dan zoudt u ruim veertien dagen achtereen moeten lopen. Een absurd idee natuur lijk. Daar komt nog bij dat al dat wandelen de eetlust sterk zou prikke len, zodat U meer dan anders zou eten en het effect gedeeltelijk of misschien zelfs geheel teniet gedaan zou worden. Alleen een geforceerde dagmars die uitgaat boven Uw normale prestatie vermogen zou zin hebben, maar als middel tot vermagering niet zijn aan gewezen, omdat herhaalde overbelasting (denk aan de 500 km)' ook niet goed is voor het lichaam en het middel dus even erg is als de kwaal. De andere methode is veel doeltref fender, maar' is bij de meeste dikke mensen heel weinig populair. U begrijpt het natuurlijk al; wij bedoelen: min-, der eten en dat is een groot probleem, want het is moeilijk om matiger te worden met eten en drinken als men dit van jongsaf aan niet gewend is. Qverigens zijn er onder de dikkerds niet veel die ronduit erkennen dat zij een arts. Later zullen wij het nog wel eens hebben over vermageringsdiëten. Nu alleen dit: een dergelijk diëet is alleen goed als het betekent dat men minder eet. Fabeltjes als zou u van zuur mager worden gelooft U natuur lijk niet meer. Iemand die per dag een aantal zure citroenen verorbert, loopt alleen kans zijn maag grondig te be derven. Nog enkele woorden over de nadelen van het dik zijn. Het zijn er vele, wij doen slechts flinke eters zijn. Groot is het getal der genen die ook tegen de arts volhouden „bijna niets" te eten. Zij zeggen bijv. weinig of niet te ontbijten, maar den ken er niet aan dat zij door het ge bruiken van meerdere kopjes thee en koffie al of niet met gebak, koek of koekjes een zeer behoorlijke hoeveel heid voedsel naar binnen krijgen. Er zijn maar heel weinig mensen die erg weinig eten en toch dik blijven. Ziekten als oorzaak van vetzucht zijn zeldzaam. Het is onbegrijpelijk waar om zoveel mensen niet willen inzien dat in het eten de kern van de zaak ligt. Wat te zeggen van vermagerings middelen? Deze vraag is gemak kelijk te beantwoorden. De mees te van deze middelen zijn van geen en kele waarde; enkele middelen leveren wel eens resultaat op, maar zijn ge vaarlijk en mogen dus nooit gebruikt worden zonder advies en controle van een greep. Vooreerst versterkte slijta ge; platvoeten bij oudere mensen zijn soms het gevolg van te groot lichaams gewicht. De gewrichten, vooral de knie en, hebben veel te lijden. Dit heeft niets met 'rheuma te maken, al wordt het er vaak voor versleten. Aderverkal king met alle gevolgen van dien wordt er in hoge mate door bevorderd. Voor al ook het hart moet het op de duur ontgelden. Galstenen en dergelijke komen voor namelijk voor bij te zware mensen en dan nog vooral bij vrouwen. Ook ver schillende maagbezwaren kunnen voort vloeien uit overbelasting door te veel en vooral te gulzig eten. Suikerziekte ontstaat nogal eens bij chronische veeleters. Met dat al is het niet onze bedoeling U vrees aan te ja gen, want wij hebben het al eerder gezegd, vrees is een slechte raadge ver, hetgeen niet wegneemt dat het nuttig is eens over deze dingen na te denken. St geallieerde landen die aan de strijd in Korea hebben deelgenomen, hebben gis teren besloten zo spoedig mogelijk in de Algemene Vergadering van de V.N. de zaak van de elf in China veroor deelde Amerikaanse vliegers ter spra ke te brengen. Inmiddels heeft het communisti sche persbureau „Nieuw China" ge meld, dat negen Amerikaanse mili taire vliegtuigen eergisteren het Chi nese luchtruim boven de provincies Kwantoeng en Kwangsi zijn binnen gedrongen. Hetzelfde persbureau maakte" in een uitzending van radio-Peking melding van een artikel van de communistische professor Wang Tjeh Jai, die internati onaal recht doceert aan de universiteit van Peking. In dit artikel betoogt Wang, dat de conventie van Genève geen en kele bepaling bevat ter bescherming van spionnen. Alle deskundigen op het gebied van internationaal recht er kennen het recht van een land om spi onnen te straffen. Professor Wang gaat hierbij echter van de veronderstelling uit, dat onomstotelijk bewezen is, dat de veroordeelde Amerikanen werkelijk spionnen en geen krijgsgevangenen uit de Koreaanse oorlog zijn, zoals de Wes telijke mogendheden betogen. De waarnemende nationalistisch-Chi- nese minister van buitenlandse zaken, dr. Sjen Tsjoeang Hoean, heeft giste ren in Taipeh, de hoofdstad van For mosa, verklaard, dat aan de Chinese nationalisten bij het nieuwe verdrag tot wederzijdse beveiliging, dat zijn rege ring met de Verenigde Staten heeft gesloten, niet verboden is om hpt Chi nese vasteland aan te vallen. Hij zette uiteen, dat de bevrijding van het Chinese vasteland nog altijd de ba sis vormt van -de politiek van nationa listisch China. Van ambtelijke zijde in Washington is deze verklaring van de minister bevestigd. Het nieuwe verdrag belet de nationalisten niet om commu nistisch China aan te vallen, maar het bepaalt wel, dat nationalistisch China, alvorens dit te doen, overleg moet ple gen met de Verenigde Staten. (Reuter-UP) Het West-Duitse Hooggerechtshof heeft gisteren de vervolging van dr. Werner Naumann, voormalige staats secretaris van het departement van propaganda van Göbbels, en zeven an dere vroegere nationaal-socialistische leiders doen staken wegens gebrek aan bewijs. Het achttal was beschuldigd van tegen de grondwet gerichte activi teit, nadat het in Januari 1953 door de Britten was gearresteerd. De Britse politie verdacht de gear resteerden van een samenzwering om de nazi's in West-Duit'sland weer aan de macht te brengen. De andere zeven zijn dr. Bornemann (oud-districtsleider van de Hitlerju- gend), dr. Scheel (oud-leider van de nationaal-sodialistische studentenvere niging), Zimmermann (oud-bestuurder van een concentratiekamp), dr. Hasel- meyer (schrijver van boeken over „rassenwetenschap"), Siepen (oud-dis- trictsbestuurder), dr. Scharping (gewe zen ambtenaar van het departement van propaganda van Göbbels) en Kauf- mann (oud-gouwleider van Hamburg). (DPA-Reuter) Het hoofd van de Amerikaanse Be scherming Burgerbevolking, Val Peter son, heeft gezegd, dat evacuatie de eni ge redding bood tegen een atoombom aanval op een stad. In, een vraagge sprek, gepubliceerd in het bulletin van atoomgeleerden, zei Peterson, dat on deraardse schuilkelders te duur waren en ook onuitvoerbaar, daar moderne wapens gaten van 65 meter diep in de oppervlakte der aarde kunnen slaan, Een persoon, die gekleed en met af gewend gezicht zich op 25 km van het centrum van een waterstofbomontplof fing bevond, zou in leven kunnen blij ven. Ik liep me onlangs te verbazen om ml die fraaie Sinterklazen. Oo^ sprongen er veel Pielen rond. Daar kwhm de „Anti-Sinten-bond „Laat" las ik op een tiental borden, „Uw zoon geen Sint noch Pieter worden (Je snapt: wanneer het gaat bij tienen valt daar geen cent aan te verdienen.) Daar gingen plots die Sinten vechte Elk riep om strijd: „lk ben de echte. En ied're Piet, met heel veel lef, vocht aan de zijde van z'n chef. Hier lei een Sint, daar Pieter boven. „Wat" riep ik, „moet ik zo geloven? Ik dacht, dat Sinterklaas bestond; hier rollen er tien op de grond Van wie het won bij al dat vechte dacht ik toen maar: „Dat is de echteJ Jac. van Hattum Hoe graag zou ik als de rnillioenen vandaag met een lopend gedicht in passende rijmen verschijnen voor uw eerbiedwaardig gelaat. Zij schrijven nu verzen bij bundels en zelfs de experimenteel voelt vanavond de treffendste rijmen jveer wellen naar de mond- Maar ik die de naam draag van rijmer moet nu dubbel de mindere zijn, of 'k de muze ook aanroep bij twintig sigaren of tien vaten bier. Gedoog niet dat een die zo dikwijls de lier in zijn handen nam zijn mond houdt, als Gij straks gaat rijden op de daken van Den Haag. Want SOU hij geen vers kunnen zingen, dan verdroot hem de pakjesvreugd, ja, de borstplaat zou hem niet smaken, noch zijn letter van banket. t Dus spaar mij uw suikerbeesten, uw noten en peperkoek, maar schenk mij, zo bid ik verslagen, nog heden een rijmwoordenwerk. Michel van der Plas Een woordvoerder van de Joodse gemeenschap in West-Berlijn, Heinz Galinski, heef gisteren gezegd, dat verschillende leden van de West-Ber- lijnse Joodse gemeente anti-semietische brieven hebben ontvangen, waar foto's van Hitier, Göbbels en andere nazi leiders ingesloten waren en waarin te vens gedreigd werd met nieuwe ver volgingen. Galinski, die voorzitter is van de Joodse gemeente in deze stad. zeide van plan te zjjn bij de politie zjjn be klag in te dienen over de anonieme brieven, die over de gewone post ver zonden waren. De brieven luidden: „Wij zijn terug. Het is tijd, dat Duitsland vrij wordt van Joden. Let op 27 Februari, 1956. Dat is de dag". Galinski onthulde, dat vijf vooraan staande leden van de Joodse ge meenschap in West-Berlijn een der gelijke brief hadden ontvangen en hij was van mening, dat de brieven af- gezonden waren door „dezelfde oude anti-semietische elementen" die on langs anti-semietische uitlatingen deden in West-Berlijn op een verga dering van de „Deutsche Partei". Het in West-Berlijn verschijnende Joodse weekblad „Berliner Allgemei- ne" heeft de Joden in deze stad opge roepen om bij de morgen te houden gemeenteraadsverkiezingen hun stem uit të brengen op de democratische par tijen. Het blad schreef, dat de verkiezings campagne in West-Berlijn steeds meer aantoonde, dat men van extreem recht se zijde „steeds meer in de voetspo ren van de vroegere nazi-terreur treedt". Ook veroordeelde het blad een op roep van de communisten tot de Joden, om hun stem op de communistische Hjst uit te brengen teneinde zodoende het neo-nazisme te bestrijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9