Uitbreidingsplan Parkwijk 1955 vastgesteld wordt in Pastorale benoemingen in Haarlem en omgeving Kerstinzameling „Stille Armen" in Haarlem en omgeving Orgelbespeling in Teylers Museum m EN RUSTELOOS SCHILDER VAN HET LANDSCHAP Batig slot van bijna 2% millioen PLANNEN TOT UITBOUW HET B.L.O. VAN Pastoor H. W. van Schie benoemd in parochie van Sint Jan. kapelaan B. G. H. Keijer in Haarlemmerliede AGENDA Jaarlijkse actie gaat weer beginnen BRONCHITIS? In Parijs: „Papa de Sorbonne" M Joyriders gesnapt Bedrijvigheid om de Falcon te redden RUCKLEYC Jan Lary vijf en zeventig jaar Mogen Uw handen gezien worden? MAANDAG 6 DECEMBER 1954 PAGINA 2 TOELICHTING B. EN W. OP HAARLEMS BEGROTING 95 Steun amateurs in de k^inst Tarieven watergebruik Openbare Werken O., K. en W V reemdelingenverkeer Begroting Haarlem 1955 BEHANDELING IN BEGIN MAART Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel Burgerlijke Stand ST. NICOLAAS BIJ BEJAARDEN Lezing over suikerziekte Kleuter sticht brandje In slaapkamer van grootouders - /TTTTv UmixturaIJ ZieZpftZimiff mimmm Gemeenterekening 1952 Twee in Zandvoort, een op de Leidsevaart DRIE AANRIJDINGEN St. Nicolaasfeest bij N.Z.H. HOE DE STORM HUIS HIELD HEEMSTEDE St. Nicolaas op bezoek Liederavond van Heem- steedse Kunstkring Melkhandelaar door motor rijder aangereden WASSERIJ DUYN BLOEMEN DAAL Feestmdidag voor Bloemendaalse bejaarden Beurs van Amsterdam - - Beurs van New York B. en W. van Haarlem hebben in een nota aan de leden van de raad een toelichting gegeven op de posten der verschillende hoofdstukken van de gemeentebegroting 1955 en daarbij een vergelijking gemaakt met de ge raamde cijfers van de begroting 1954. Omdat wij reeds de vorige week deze cijfers hebben gepubliceerd, evenals de subsidies aan de verschillende stede lijke instellingen, volstaan wij thans met de vermelding van de voornaamste commentaren op de begrotingskosten, waarin gesproken wordt over de plannen, die het college voor het komende jaar heeft uitgestippeld. de belangen van hen die door deze bouw zullen worden genoodzaakt zich elders in deze' gemeente te vestigen. Het college hoopt in het nieuwe be grotingsjaar een voorstel aan de raad te doen tot vaststelling van een uit breidingsplan in onderdelen „Parkwijk", strekkende tot afronding van het oos telijk gedeelte der gemeente tussen de Amsterdamse Vaart en de Schipholweg. In verband met intensievere bewer king en de uitbreiding van het straten- oppervlak wordt het personeel van de reiniging met tien man uitgebreid. Het college merkt op, dat de perso neelsvoorziening bij diverse takken van dienst in het afgelopen jaar nog vaak moeilijkheden heeft ondervonden. Er is sterk naar gestreefd om waar het no dig was tot een voldoende uitbreiding te komen, maar men slaagde daarin niet. Bij hogere functies is het aanbod van geschikte gegadigden gering, zodat de voorziening niet in een tempo kan geschieden als ware te wensen. Dit is ook oorzaak dat de benoeming van twee taakanalisten pog geen plaats kon heb ben. Nochtans hoopt het college in 1955 met taakanalyse en werkclassificatie een begin te maken. Het ziektekostenprobleem voor het gemeentepersoneel heeft nog steeds de volle aandacht van het college. B. en W. zijn met de raad van oordeel, dat de huidige regeling niet voldoet aan de eisen, welke aan een voorziening moe ten worden gesteld. Verschillende syste men en berekeningen zijn thans bij het college in studie. De voorbereidingen om te komen tot een erkende geneeskundige dienst, als bedoeld in de ongevallenwet zijn in een vergevorderd stadium Een eventuele totstandkoming wordt ten zeerste toege juicht omdat hierdoor een goede verzor ging van het personeel door eigen ge neeskundigen van de G.G.D. wordt ge waarborgd en bovendien de kosten aan premie ingevolge de ongevallenwet zul len worden verlaagd. Zoals wij de vorige week reeds op merkten is er in de begroting voor 1955 een hogere post geraamd voor de be strijding van de verkeersveiligheid. Het subsidie aan de verkeersonderwijscom- missie is gebracht op f2000. B. en W. overwegen, of, naast de uit breiding, welke de schoolartsendienst reeds heeft ondergaan, verdere uitbrei ding wenselijk is, terwijl voorts in on derzoek is op welke manier in de hulp voor spraakgebrekkigen kan worden voorzien. De opbrengst van de verkoop van water en die van de meterhuur zijn samen bijna een ton hoger geraamd. In dit cijfer komt allereerst tot uitdruk king de gebruikelijke stijging van het waterverbruik in Haarlem. In de ra ming is ook verwerkt de met ingang van 1 Januari 1955 door te voeren ver hoging en herziening van de tarieven voor de grootverbruikers. Aangezien de kostprijs per M3 voor de grootverbrui kers, als gevolg van de voorgenomen uitbreiding van de capaciteit van het waterbedrijf, komt te liggen boven de tarieven van de grootste grootverbrui kers, overwegen B. en W. deze tarie ven aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen. Het college overweegt eveneens, of het niet nodig zal zijn de tarieven van de kleinverbruikers te her zien. De woningbouw zal in het komend jaar in zo snel mogelijk tempo worden voortgezet. Het ligt voorts in de bedoe ling om evenals in 1954 reeds met suc ces geschiedde, de bouw voor midden standshuurwoningen door particuliere ondernemers aan te moedigen, zonder uiteraard daarmede de noodzakelijke bouw van woningwetwoningen tekort te doen. Aangezien bij het huidige peil der rijksbijdragen slechts 'n uiterst sober type woning kan worden gebouwd, waar bij slechts in beperkte mate aandacht kan worden besteed aan de aestheti- sche verzorging, hebben B. en W. het plan te zijner tijd een bedrag van ge meentewege beschikbaar te stellen ter verfraaiing van het uiterlijk aanzien der complexen. Voor 1955 staat een belangrijk aantal openbare werken op het programma Aanleg en verbetering van wegen en bruggen hebben daarbij de bijzondere aandacht, in het bijzonder die welke verband houden met de openlegging van het iindustrieterrein en de in de naaste toekomst te verwachten verkeerstoene- ming als gevolg van het straks gereed komen der tunnels bij Velsen. Als voor beelden kunnen worden genoemd de verbetering van de wegbanen aan het Prinsen Bolwerk, het Staten Bolwerk, de bouw van de Prinsenbrug en de Vrouwenhekbrug, de verbetering van de Delftlaan en de KleverparkwegBrede- rodestraat. Voortgang wordt gemaakt met de verbetering van de wegdekken op de stadsbusroutes, terwijl ook een begin zal worden gemaakt met de ver dubbeling van de ringbaan van het binnen de gemeente gelegen gedeelte van de Schipholweg. De voorbereidingen voor de bouw van het nieuwe politiebureau worden vol gend jaar in studie genomen. Bijzondere aandacht zal daarbij worden gewijd aan De bouw van openbare en bijzondere scholen voor de verschillende takken van onderwijs, nodig om het stijgende aantal leerlingen te kunnen huisvesten, zal in 1955 in snel tempo voortgang vin den. Ondanks dat er plannen in voorbe reiding zijn zal het niet mogelijk zijn dc voor het begin van de cursus 19551956 nodige permanente schoolgebouwen tij dig gereed te hebben, zodat de stich ting van een aantal noodlokalen nood zakelijk zal zijn. Commissies zijn bezig met plannen, welke beogen het B.L.O. uit te bouwen met enkele typen van scholen waaraan de behoefte zich steeds meer doet gelden, zoals: school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, school voor moeilijk opvoedbare meisjes en school voor slechthorenden: voorts zal vergro ting van het aantal debielenscholen een eis zijn. Momenteel wordt een onder zoek ingesteld naar de mogelijkheid waarop en de vorm waarin zou kunnen worden tegemoet gekomen aan de be hoeften aan vakopleiding van zwak be gaafde en debiele kinderen. Binnenkort kan de raad een voorstel verwachten tot verbetering van de sub sidieregeling voor het bijzonder kleu teronderwijs. Daarbij zal gebruik worden gemaakt van de gegevens, neergelegd in het rapport van het Nederlands Eco nomisch Instituut (dit rapport publi ceerden wij een maand geleden, red.). B. en W. betreuren het dat men er nog steeds niet in is geslaagd de juis te persoon te vinden voor de vervul ling van de functie van gemeentelijk inspecteur voor het L.O. De oprichting varr een paedagogisch centrum heeft de grootst mogelijke aandacht van B. en W. De zaak ligt echter niet eenvoudig, omdat hier tal van facetten aan zijn verbonden, die een nauwkeurige studie vragen. De op lossing van dit probleem kan slechts met de grootste behoedzaamheid ge schieden en vraagt derhalve veel tijd. Daarom achten B. en W. het niet raad zaam nu reeds een datum te noemen. Een vorm van coördinatie der bemoei ingen van het gemeentebestuur op het gebied van de kunst, inbegrepen de culturele vorming van de schoolgaan de jeugd, wordt onder ogen gezien. Op het gebied van de culturele zorg blijft het college er naar streven om naast alles wat er gedaan wordt om een goede prestatie van de beroeps- kunstuitoefening in Haarlem een blij vende plaats in te ruimen en deze zo veel mogelijk binnen het bereik van een ieder te brengen ook ten aan zien van de amateurkunst stimulerend té werken. Zelfwerkzaamheid op ar tistiek gebied achten B. en W. van bij zondere vormende waarde. Het college zoekt nog naar de wegen om op dit terrein enige binding tot stand te brengen. Volgens B. en W. is duidelijk ge bleken, dat de verschillende activi teiten van de laatste jaren om het vreemdelingenbezoek te bevorderen een goed resultaat hebben gehad. Het college meent dan ook dat de belang rijke bedragen, die uit de gemeentekas zijn en in de toekomst zullen moeten worden beschikbaar gesteld, werkelijk in het belang van de burgerij worden uitgegeven. B. en W. zijn er echter enigermate in teleurgesteld, dat de ma teriële steun van de groepen die hier bij meer direct belang hebben, niet zodanig is als het college meent te mogen verwachten. Dit in tegenstel ling tot gelijksoortige gemeenten als Haarlem. FILMS: REMBRANDT: „Broeders zonder vrees", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Bandeloos". 18 jaar. Tijden: 2, ,4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Ma.: De terugkeer van Don Ca- millo". Tijden: 2, 7 en 9.15 u. Di. en Wo.: „De schoonheidsspecialist", 18 jaar. LIDO: „The snows of Kilimanjaro" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 6.50 en 9.15 u. FRANS HALS: Maandag: „Opstand in Mexico" 14 jaar. Di. tot en met Do. „De zonde van Molly" 18 j. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. ROY,Zo lang je bij mij bent", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. MINERVA: „Roman Holiday". Iedere avond om 8.15 uur, tevens Woensdagmiddag om 2.30 uur. Maandag 6 December Stadsschouwburg: „De Haagse Comedie": „Het donker is licht genoeg" (Ab. A). Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters van 15.3016.30. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur. Zo. van 1315 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, O verveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen drik Goltzius. Geopend van 113 uur. Zo. van 13 uur. Huis van Looy: Werken van Jacobus van Looy tot en met Zo. Geopend 1012.30 en 13.3017 uur. Zo. 14—17 uur. Boot: de Smidse: Miniatuurspoorwegen (Spaarne). Geopend 912, 25 uur. „Is het mogelijk de waarde van een mens met meer waar heid te bepalen dan naar wat hij doet, dan moet het zijn naar wat hij geeft!" SOUTH. „Stille Armen". Kent u hen nog? Die mensen, die zich allerlei kleine gerief lijkheden moeten ontzeggen, die vroeger wel eens betere tijden gekend hebben, doch die nu, vaak buiten hun schuld, rondtobben om de financiële eindjes aan elkaar te knopen. De tijden zijn duur, hun spaargeld is op gegaan aan de meest noodzakelijke levens behoeften. Zij hebben te weinig, om iets extra's te kopen. Om deze mensen wat levensvreugde te ge ven, houdt ons Comité ieder jaar een inza meling. En welke tijd is daarvoor meer geschikt dan de Kersttijd? Wilt u dit Chris telijk feest in ware Christelijke zin vieren, toont dan uw naastenliefde en brengt vreugde in de vele gezinnen, die het, spe ciaal nu, zo moeilijk hebben en misschien hun geloof in hun medemensen beginnen te verliezen. Als u de dankbare gezichten zoudt kun nen zien, zoudt u geen moment aarzelen, een flink bedrag te geven. Stort uw grote of kleine bijdrage bij de Twentsche Bank N.V., Zijlstraat te Haarlem, postgiro No. 4000. (Op het strookje mermel- De surprises op het feest yan Sint Nicolaas zijn vanmorgen voor verschil lende parochies in Haarlem pas goed los gekomen door enkele pastorale benoe mingen. Als opvolger van de onlangs overleden pastoor G. A. Jongejan is in de paro chie van Sint Jan aan de Amsterdam straat benoemd pastoor H. W. van Schie uit Wester-Zwaagdijk. Pastoor van Schie werd op 9 Februari 1902 te Alkemade geboren en priestei gewijd op 29 Mei 1926. Hij was achter eenvolgens kapelaan te Middelburg (vi caris in Veere), Rotterdam (H. There- sia), Amsterdam (H. Bonifacius) en Zwaag. Op 29 Mei 1948 werd hij be noemd tot pastoor te Wester-Zwaagdijk. De parochie van de H. Jacobus te Haarlemmerliede-Spaarnwoude zal reeds na een jaar afscheid moeten nemen van pastoor K. J .H. Lautenschütz. Deze is benoemd tot pastoor van de parochie van de H. Maria Magdalena te Amster dam. Amsterdammer van geboorte is hij reeds vroeger kapelaan in Amsterdam (St. Willibrordus buiten de Veste) ge weest. Op 11 April 1953 werd hij in Haar lemmerliede tot pastoor benoemd. In die korte tijd heeft pastoor Lau tenschütz veel werk verzet voor zijn parochie en onder zijn pastoraat heeft de kerk van Haarlemmerliede eindelijk haar toren teruggexregen, nadat deze in de bezettingstijd was gesloopt. Dat zijn parochianen hem in alle op zichten waarderen bleek wel bij de viering van zijn zilveren priesterfeest op 14 Juli van dit jaar. De openbare behandeling van de ge meentebegroting 1955 van Haarlem zal in de raad geschieden Woensdag 2, Don derdag 3, Vrijdag 4, Woensdag 9, Don derdag 10 en Vrijdag 11 Maart 1955. De leden van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel, de partement Haarlem, zullen Donderdag 9 December bijeenkomen. Om 13.00 uur zal in de Kroonzaal van Brinkmann de heer H. Offerhaus, directeur Algemene Zaken van het Kon. Instituut voor de Tropen, tot hen spreken over het on derwerp: het Kon. Instituut voor de Tropen en de Instandhouding van Tropenervaring in Nederland. Geboren: G RomeijnGrobben, N SegboerStruijs, z„ W Luikinga van Pellecom, d., J Verhagende Smit dochter. Ondertrouwd: A C Schaap en J M Si) vis, H Harte veld en W. Smit. Overleden: C Rackwitz, 75 j., Vos- maerstraat, H Ch H Barkmeyer, 51 j., Eksterstraat. de z., De zeereerw. heer H. W. van Schie, benoemd tot pastoor van de parochie van de H. Joannes de Doper aan de Amsterdamstraat. St. Nicolaas zal Donderdag 9 Decem ber. 's middags 2 uur, in de grote zaal van het gebouw St. Bavo de leden van de Kath. Bond van Bejaarden en Ge- penionneerden een bezoek brengen. Het feestprogramma is gevarieerd sa mengesteld; er worden o.m. filmvoor stellingen gegeven, die worden afge wisseld met muziek. Vrijdagavond 10 December zal mej. Maud Smit, arts in 't St. Elisabeth's Gast huis, in restaurant Brinkmann te Haar lem, voor de afdeling Haarlem en om streken van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken, een lezing houden over suikerziekte. Tot opvolger van Fastoor Lauten schütz is thans in Haarlemmerliede be noemd kapelaan B. G H. Keijer uit Vo gelenzang. Deze werd gebo ren in Amsterdam e» priester gewijd op 14 Juni 1930. Hij was kapelaan in Grootebroek, Wate ringen, Boskoop, Muiden en Diemen. Op 14 Augustus i342 werd hij tot kapelaan benoemd i.e Vogelenzang. Niet minder dan twaalf jaar is hij dus in deze parochie werk zaam geweest. In het Teylers Museum had Zondag middag de laatste bespeling plaats in dit seizoen in het Museum ontbreekt een verwarmingstoestel van het door Prof. Fokker ontworpen orgel in de oude, rei ne stemming volgens de berekening van Huigens. Het programma bevatte ditmaal louter werken van hedendaagse, Nederlandse componisten. Van Martin Lürzen en Jan van Dijk werden kleine stukken: „Muziek op 6 tonen", van Arie de Klein „op 8 tonen" uitgevoerd. Bij de keuze van deze tonen zijn de componisten van een bepaalde toon uitgegaan en hebben hieraan in beide richtingen andere to nen (hoofdzakelijk kwinten en de har monische septiem) toegevoegd. Door deze tonen in meer diatonische volgorde naast elkaar te plaatsen verkregen zij voldoende tonenmateriaal om te kunnen componeren, bovendien op een orgel van zeer bescheiden klavieromvang (reeds eerder gebouwd) te kunnen uit voeren. Men hoorde werkjes, waarin van het melodisch of wel van het harmonisch element was uitgegaan. Ook „Bagatel len", waarvoor onderwerpen, zoals „Stad en Land" en „Twee Koekoeken" als grondslag waren gekozen. Deze werk jes toonden aan, dat genoemde compo nisten voldoende vertrouwd zijn met de oude, reine stemming en klankmogelijk heden van het orgel en zij met de hun ten dienste staande middelen hun ge voelens min en meer kunnen uiten. Wellicht voldeden de „Bagatellen" het meest, omdat de luisteraars (waaronder zich nog wel menigeen zal hebben be vonden, die de oude stemming nog niet geheel eigen is) aan het uit te beelden onderwerp een steunpunt hadden. Ook een „Passaglia" van de Klein bezit door zijn „onveranderlijke bas" een zeker hou vast. Op deze bas heeft de componist meerdere goed sprekende, zeer geva rieerde bovenstemmen aangebracht. Dit werk kwam wat muzikaliteit betreft nog boven het voorafgaande uit. Ver daarboven staat echter de muziek van Henk Badings. Van hem werd de 6-delige Suite gespeeld. In elk deel val len specifieke klankbeelden op, die zo wel verrassen door ongekende timbres als door samenklanken. Vooral in Ba dings' werk bemerkt men, dat er in de oude stemming talrijke, tot nu toe on gekend mooie klankkleuren zijn aan te brengen, de harmonische mogelijkheden onuitputtelijk zijn en bij een hoogst ar tistiek gebruik van de hulpmiddelen het orgel verre van vals voor het op heden daagse muziek ingesteld oor, doch zuiver aandoet. Alleen vereist de Badings' mu ziek een herhaald, rustig en onbevoor oordeeld beluisteren. Het spontane applaus na de Suite on derschreef onze conclusie, was mede een bewijs van grote waardering voor het veeleisende spel van de organist Anton de Beer, die zich geheel en al toelegt op 31-toons-orgelmuziek en zeer gunstige resultaten verkrijgt. Professor Fokker gaf te voren een overzicht van het gebruik der reine stemming vóór de Bach-tijd, het ter wil le van de modulatie-mogelijkheid op toetsinstrumenten (bij zang a eapella en strijkinstrumentenspel is het aanwenden van de reine stemming altijd mogelijk gebleven!) in gebruik nemen van de ge- lij kzwevende temperatuur en de oplos sing volgens de berekening van Hui gens, die na 3 eeuwen door Prof. Fok- ker's klavier met 31 tonen per octaaf is toegepast. Tevens wees de spreker op de daardoor ontstane mogelijkheid tot het wederom aanbrengen van fijnere nuan ces, die, sinds het aanwenden van de ge- lijkzwevende temperatuur is verloren gegaan, alleen in oude volkskunst (Ier land, Alpen, Hongarije en Balkan) be waard zijn gebleven. Prof. Fokker leidde elk nummer in, zeer ten gerieve van de luisteraars. Een zeer leerzame, interessante en boeiende middag! O. K. In de slaapkamer op de eerste ver dieping van een huis aan de Assendel- verstraat stichtte de 3-jarige kleindoch ter Kitty van het gezin, dat het huis be woont, een vuurtje van enig papier. Een buurvrouw zag de vlammen en waar schuwde de grootouders, die in de voor kamer zaten en van het gevaarlijk ge drag van hun kleindochtertje niets ge merkt hadden. Met enkele emmers water werd het vuur geblust Er werd aan het meubilair schade aangericht tot een be drag van ongeveer 200. Advertentie V AIVI fHy| één theelepeltje (beval geen suiker of siroop) direct gepenseelde dig-gebouwde, zeer schilderijtjes op. Een volgende woonplaats vond Jan Lary in Driehuis, waar hij woonde tot hij in '42 genoodzaakt werd om te evacueren naar Drente. Hij rustte echter niet voor dat hij erin geslaagd was in Haarlem te komen, waar hij sedertdien is geble ven. Zwiitserland. Daarna woonde ik achter- Is dit slechts een opsomming van de 'n^ndel.and"schap"schiidër Jan La- eenvolgens in Heeze (Brabant) in het nomade-achtige beweeglijkheid van La ry vijf en zeventig jaar. Bij bekende hotel van Jan van Dijk die er ry, met zijn herinneringen en anecdotes orgen wordt de in Haarlem wo- Bij gelegenheid van zijn 70-ste verjaar dag bespraken wij de ere-tentoonstelling alleen maar schilders wilde huisvesten, zou een feuilleton te vullen zijn. in Hilversum, in Laren ik was toen Behalve met schilderen heeft Jan La- het Van Looy-museum en sindsdien lid van de Gooide Schildervereniging ry nogal wat gepubliceerd in tijdschnf- heeft hij nauwelijks meer gewerkt, om- en van "Sint Lucas" in Loenen aan de ten: artikelen over kunst en vrije ge- dat hij reeds kort daarna ziek geworden Vecht en vervolgens in Zeeland. Ook dit dichten, m hoofdzaak natuur-impressies. is en thans nog niet geheel is hersteld, eilandenrijk, dichterbij en kleiner van Het is m dit verband wel interessant In zijn huis aan de Schouwtjeslaan heeft schaal, heeft Lary zeer geboeid. Hij heeft te vermelden dat, in de periode waarin hij ons te woord willen staan en op on- er zijn beste schilderijen gemaakt. De hij m Driehuis woonde, hij met zijn derhoudende wijze vertelde hij ons over ruimte, het dampige koele licht en de vrouw een half jaar in Parijs heeft door zijn veelbewogen leven: de twaalf jaren afwisseling van spaarzame duinen en gebracht. - vlakke P°lders leverden hem eenvou- Aan de universiteit aldaar be. haalde hij het diploma voor taal en welke hij in Haarlem woont mogen gel den als zijn langste verblijf in een plaats. De traditie van zijn familie heeft hij door Jan Lary, die morgen vijf en zeventig letteren. Hij was zijn zwervend bestaan wel in ere gehou den. Zijn voorouders woonden oorspron kelijk in Zwitserland, maar vestigden zich later in de Provence. Een der Lary's, de overgrootvader van de jubilaris, kwam met Napoleon naar ons land, bleef aanvankelijk in Brabant, waar hij een Nederlandse vrouw trouwde en vestigde zich tenslotte in' Dordrecht, waar ook onze zegsman werd geboren. Als wij hem horen vertellen, hoe hij daar de H.B.S. doorloopt, in Amsterdam de handelsschool, op zijn 18e jaar naar Indië vertrekt en in enkele jaren tijds opklimt tot inspecteur bij de Kon. Ned. Petroleum Mij., vragen wij ons af hoe het dan zit met dat schilderen. Dat is niet zo vreemd, zegt Lary dan, ik heb van mijn vroegste jeugd af getekend en geschilderd en ben dat steeds door blij ven doen. Mijn oom Roland was een bekend schilder in Dordrecht en mijn vader maakte muurschilderingen en ont wierp toneeldécors, hij was lid van „Pictura" en won in een tekenwed strijd een medaille, samen met Jan Veth en Koldewey. Die aanwijzingen en cri- tiek op mijn werk vormden mijn op leiding. In Indië heb ik veel geschilderd, het is het mooiste land dat ik ter wereld ken. Toen ik als correspondent in de vreemde talen bij prof. Melchior Treub aan de Plantentuin in Buitenzorg werk te, hield ik mijn eerste expositie. Zij werd geopend door de toemalige gou verneur-generaal Idenburg. In het begin van de eerste wereld oorlog kwam ik voor goed terug naar Europa om mij uitsluitend aan het schideren te wijden. Voordat ik definitief in Holland bleef werkte ik nog in het Schwarzwald en in jaar wordt w$: toen 58 jaar en werd door zijn me de-studenten „Papa de Sorbonne" ge noemd. Er bestaat een boekje van de schrijver Saint Mar- cet dat getiteld is: „Les aventures amareuses de Jean de Saint Lary". Een exemplaar daarvan is in het bezit van Jan Lary en op de titelpagina staat gedrukt, dat dit boekje doorgege ven moet worden zodra een na-neef twintig jaar gewor den is. Zo heeft Jan dit ontvangen van zijn oom Roland en op zijn beurt wacht hij thans totdat een zijner na-neven de gestelde leeftijd heeft bereikt om het verslag van de avontuurlijke bele venissen van Jean de Saint Lary aan latere geslachten door te geven. De rust waartoe Jan Lary de laatste jaren gedwongen is, moge spoedig weer plaats maken voor de rusteloze bedrijvigheid, die zijn leven en dat van zijn voorouders zozeer heeft geken merkt. L. T. den: voor het Comité „Stille Armen"). Giften kunnen, zoals ieder Jaar, ook be zorgd worden aan het bureau van de Nieu we Haarlemsche Courant, Smedestraat 5, of gestort worden op het gironumer van de courant: 143480, met de vermelding „Stille Armen". Het Comité voor de Stille Armen: Ere-presidente: mevrouw C. Cremersde Biuijn. Voorzitter: mr. Th. A. Westra. Secretaris: mr. J. M. Wicherink. Leden: A. J. M. Angenent, ds. J. A. van Arkel, mr. P. E. Barbas, mr. A. Beets, D. Boer, mevr. Is. DroogDeckers, P. A. Dy- kema, D. van Egmond, mr. J. Ekering, mr. F. van der Goot, W. F. Happé, D. G. Ha- zekamp, N. J. Hoeflake, ds. L. Hoorweg, P. J. Kapteijn. pastoor J. W. Keij, mevr. M. E. Landde Vries, B. W. Lasschuit, mevr. T. van Löben SeisLucardie, mevr. M. C. Lu- cassenvan Idsinga, mevr. J. van Nispen van Wely, F. S. Noordhof, A. J. M. van Os, R. Peereboom, J. Plaat, mevr. N. Pliester— de Vries, mevr, Roeters van Lennepvan Bassen Jongbloet, A. Ph. Romeijn, H. W. M. van Run, mevr. mr. E. A. J. Scheltema Conradi, kapitein M. Souverein, dr. C. Spoelder, J. W. A. Stalpers, mevr. C. Steen huisPolman, D. H. Suerink, J. C. Tadema, J. J. Thöne, Th. Verhoeven, ds. G. J. van Waardenburg, W. van Willige, deken W. N. Ziilstra. Op ons bureau werd reeds ontvangen: Z. f 25.—. B. en W. van Haarlem hebben aan de raad de rekening van inkomsten en uit gaven der gemeente over 1952 aangebo den. De rekening sluit voor wat betreft de gewone dienst met een batig slot, groot 2.422.523,61. De kapitaaldienst sluit met een gelijk bedrag aan in komsten en uitgaven. Het totaal van de inkomsten be draagt 46.642.169.48. Hierbij komt we gens het sluiten van de dienst 1952 nog te verhalen inkomsten een bedrag van 117.087,92 (totaal 46.819.257,40). Het totaal der uitgaven beloopt 44.453.434,63. In Haarlem hebben zich de afgelopen dagen twee gevallen van joyriding voor gedaan en tweemaal is het de politite gelukt spoedig de hand op de plezier- makers te leggen. Vrijdagavond kropen twee jongens van 17 en 18 jaar in een luxe wagen, die stond geparkeerd in de Stoofsteeg. Zij stoven weg in de richting Zandvoort. In dit dorp werd echter een normale controle door de politie gehouden, zodat zij tegen de lamp reden, en werden aangehouden: de plezierrit was ten einde. Een bankemployé bevond zich in de nacht van Zaterdag op Zondag om streeks drie uur op de Leidsevaart. Hij zag daar een onbeheerde auto staan, compleet met contactsleuteltje en al. De verleiding was te groot, hjj zette zich achter het stuur en reed er vandoor. De eigenaar van de wagen had echter zijn gedrag gevolgd en waarschuwde de po litite. Deze wist de pleziermaker nog op de Leidsevaart tot stilstand te brengen. De bestuurder, de 40-jarige J. B., werd een tijdje ingesloten en later weer vrij gelaten. Op het Frans Halsplein is Zaterdag avond ongeveer zes uur de 75-jarige voetganger C. M. aangereden door een auto, toen h(j onvoorzichtig de rijbaan overstak. De bestuurder van de auto had nog door krachtig remmen gepoogd een aanrijding te voorkomen, doch zon der succes. De bejaarde man liep een hoofdwonde en een hersenschudding op en werd ter verpleging opgenomen in het ziekenhuis St. Joannes de Deo. Op de hoek van de Dreef en de Pa viljoenslaan is Zaterdag een bakfiets, beladen met gebakjes, aangtreden door een bestelauto. De bestuurder van de bakfiets, een bediende van v. d. Veld, wilde naar links de Paviljoenslaan inrij den. Door zijn manoeuvre reed echter een bestelauto tegen de achterzijde van de bakfiets op. De gebakjes rolden over de rijbaan en een aantal bestellingen konden dientengevolge niet worden uit gevoerd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Bij een botsing op de hoek van de Zanenkade en de Hofdijkstraat tussen een personenauto en een autobus van de N.Z.H., Zaterdagmiddag, ontstond schade aan beide voertuigen. De aanrij ding was een gevolg van het niet ver lenen van voorrang door de chauffeur van de N.Z.H.-bus. De personenauto werd zwaar beschadigd. Zaterdagmiddag bezocht de Sint het Krelagehuis, waar ongeveer 350 kinde ren uit volle borst het „Zie de maan schijnt door de bomen" zongen. Het comité „kindervreugd" van de N.Z.H. verwelkomde St. Nicolaas met een aardig woordje van de voorzitter van het comité, de heer H. J. Kooy. Hier na kwam een lawine van snoepgoed, chocolademelk en dergelijke lekker nijen los. Om 4 uur vertrok de heilige man, uitgeleide gedaan door een pittig melo dietje van de N.Z.H. harmoniekapel. Deze heerlijke middag voor de kin deren en ook een beetje voor de ouders werd besloten met een film voorstelling. Om half een vanmiddag lagen de sleepboten en de Falcon nog steeds buiten de pieren van IJmuiden. Van af de kop van de haven kon men af en toe de schepen zien liggen, maar aan binnenkomen viel nog niet te denken in verband met het tij. Pas daarna zou een poging ondernomen kunnen worden. De vraag is echter of de Falcon, die steeds meer watjr maakt, het zo lang zal houden. Van morgen is de sleepboot „Stentor" met een aantal pompen uit IJmuiden ver trokken, om de „Falcon" met oebulp van de pompen boven water te hou den. De reddingboot „Doris Rijkers" is in IJmuiden binnengekomen en heeft o.a. de kapitein van de Falcon bij de kustwacht aan wal gezet. Even later is de reddingboot „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden uitgevaren om voor even tuele assistentie in de buurt te zijn. De „Dorus Rijkers" bleef voorlopig in IJmuiden liggen. Advertentie Ja, dank zij de nieuwe wetenschap pelijk bereide handcrême SUNBALM behoren rode, ruwe handen thans definitief tot het verleden. SUNBALM is erg prettig in het gebruik. Het heeft een opvallend weldadige diepte werking en maakt de huid niet kleve rig of glimmend. Uw Apotheker of Drogist zal U graag een tube SUNBALM handcrême verkopen, omdat het zo uitzonderlijk goed is. Door de hevige wind is Zaterdag de 27-jarige mevrouw H. I„ toen zij uit de bus op de Jan Gijzenkade stapte, omver- gewaaid. Door de val verwondde zij haar rechter onderbeen, terwijl ook haar gebit beschadigd werd. Zi; werd naar het Grote Gasthuis vervoerd. Eveneens door de storm zijn Zaterdag middag enkele pannen var.' huizendaken aan de Nic. Beetsstraat gewaaid, die te recht kwamen tegen de ruiten van de woningen aan de overzijde. Er werd enige glasschade aangericht. Ten slotte rukte Zaterdagmiddag een windstoot het loonzakje uit de hand van een jongen, die juist over de Gravenste- nenbrug wandelde. Het zakje kwam in het water terecht. De jongen riep de havendienst te hulp, die kans zag het waardevolle voorwerp weer op te vis sen. Meer dan 400 kinderen van de leden der Katholieke Arbeidersbeweging heb ben Zaterdag- en Zondagmiddag weer een buitengewoon geslaagd St. Nico laasfeest mogen vieren, waarmede een bi.ina dertigjarige traditie op schone wijze opnieuw uiting is gekomen. René van Duinen zorgde met zijn pop penkast en zijn sprekende hond Bobby voor de nodige gezelligheid en had ver der als muzikale clown zijn jeugdig enthousiast publiek volledig in de hand. Dat het meest indrukwekkende moment de komst van St. Nicolaas was, spreekt vanzelf en alle kinderen kregen zeer mooie geschenken van de kindervriend uit Spanje. We mogen nog wel verklap pen dat dit volijverige comité ook nu weer drie maanden onder aanvoering van de heer H. A. Meeuwenoord hard heeft gewerkt om alles tot in de puntjes voor elkaar te krijgen. Ook in het Minerva-theater waren een groot aantal kinderen bij elkaar gekomen om St. Nicolaas te begroeten, die hier namens de gezamenlijke win keliersverenigingen de jeugd onthaalde. Vei'der was hier de aandacht vooral gericht op de spannende film over de wiïdstrooers, die voor de jeugd werd vertoond. Op Maandag 13 December organi seert de Heemsteedse Kunstkring in het Minerva-theater een liederavond. Annie Hermes, alt en Felix de Nobel, piano, zullen vele liederen uitvoeren, waarvan de teksten met grote zorg zijn uitgezocht. O.a. staan op het program ma: Frans Schubert, Benjamin Britten en Henk Badings. De avond begint om kwart over acht. Vanmorgen om half acht is de melk handelaar Van de Wijden uit de Jan van Goyenstraat aangereden door een motorfiets, waardoor hij met een ge broken been moest worden opgenomen in de Mariastichting. Het ongeluk gp- beurde op de Jan van Ostadebrug. De melkhandelaar was juist bezig zijn be laden bakfiets tegen deze brug op te duwen, waarbij hij vermoedelijk met ziin lichaam het achterlicht afscherm de. Zo is het te verklaren, dat de mo torrijder hem niet opmerkte en tegen hem aanreed. -s 4MSTERH,iMSEVAART20 TtX. 11053 MANGELWAS KANT EN KLAAR, binnen 4 dagen retour Bejaarden van 70 jaar en ouder, die anders niet in de gelegenheid zijn er eens uit ,e komen, worden uitge nodigd op een feestmiddag, die zal worden gehouden op DONDERDAG 30 December in theater Monopole te Zandvoort. Opgave van deelname onder ver melding van naam en volledig adres wordt gaarne ingewacht ten raad- huize te Overveen, uiterlijk voor 14 December, waarn- nadere mededelin gen zullen volgen. Zij die een bijdrage willen geven vooi deze feestmiddag gelieven te stor ten. op postrekening no. 329890 ten name van mevr. W C. de Clercq-van Houten, te Aerdenhout, onder ver melding: feestdag bejaarden. (Niet officiële koersen Vorig Opening slot 6/12 J% Nea 1953 102% 'v Nea itföi 102% JY« Nea 194b 101% jCI Nea 1950 101% IV4 Nea 101% >-3% Nea *94V 100% 100ft j Nea 52-b<i oei cac 101% tnscm Grtbk 1946 3 pC 99& eü da na e i Mu eert 213 •i .K 319% 321 v an oezKei s da tent 164% ajve-L»eili eert 273 v an Ueidei 279% Aun Hi'(•govern cert 279% 280 niievei cert 404% 404 Nea Kabei 263 eniüpfc 378% 390 mi ii eetioieum 538 543 .Amsterdam Rubber 104% 104 Holt Ainerka Lijn 184 ivon Nea Stoom b Mil 185% 187% .Nea ScheeDV Unie 155 157 tl V A 139% 140 Üeli ivtn eert 131% 132% Anaconda Luppei Bethlehem SteeJ uryslej corp ieneraj Fiectric xenerai Motors ts.ennecotl Copper vlontgomery Ward North American Co tacfio Corp 'eptjhih <teej Royal Dutch ,t Udtuij >Jli itliern Pacific wuthern Railway l'.dewater 11 S Steel Stemmingvast. 2/12 44% 94 91 941/2 76 27 V2 38% 67 69% 63% 46 58% 50% 69% 26V2 67% 3/ia 44% 94% 6454 46 9214 9414 77 2754 38 H 67% 70% 59',* 50% 70(4 2554 68%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2