De Gaulle wil nog één gesprek tussen CCil CENTRAAL PENSIOEN BUREAU het Westen en Rusland Als dat mislukt echter onherroepelijk herbewapening van West-Duits land PRIJSSTIJGINGS-PSYCHOSE ONGEMOTIVEERD Wervelstorm over Drente en Overijssel Concertgebouworkest op thuisreis Kubelïk: Tournée blauwe hemel zonder wolken Verkeerstoren en brandweer werkten langs elkaar heen Levensverzekering- Maatschappijen: werken samen in Middenstand critiseert Middelhuis Couden priesterfeest van mgr. Giobbe Huid uitslag D.D.D De vertraging in de hulpverlening MAANDAG 6 DECEMBER 1954 PAGINA 3 Grotewohl dreigt met Rood-China Cijfers inplaats van kreten gevraagd Viering te Rome J. A. Middelhuis 25 jaar bij de K.A.B. Benoemingen bisdom Haarlem Chauffeurs gehuldigd De ramp met de „Carpo" Gezagvoerder „Casino"' kon niet helpen Overval te Ravenstein Tweede dader aan gehouden JohanMaurits v.Nassau naar Nieuw-Guinea DE RAMP MET DE „TRITON" Sla at Uw Slag Ivoren beeldengroepje geschenk van de Paus Drie dodelijke ongelukken Door auto gegrepen en gedood Koos Vorrink treedt af als voorzitter P. v. d. A. Advertentie „E.R.K." Levensverz. Mij. N.V.. Nijmegen N.V. Ned. Verz. Mij. „SI Willibrordus" Utrecht N.V. Verenigde Verz. Mijen (V.V.M.). Utrecht Dir. J. A. Duynstee Bezuidenhoutseweg 54 Tel. 's-Gravenhage 773459 Generaal Charles De Gaulle heeft Zaterdag: te Parijs verklaard, dat Frank rijk, eer het overgaat tot het doen van een belangrijke stap als de herbewa pening van West-Duitsland, het initiatief moet nemen tot een gesprek tussen het Westen en Rusland. Frankrijk dient na te gaan of het op die manier mogelijk is te komen tot internationale ontspanning. Blijkt dit onmogelijk, dan dient de herbewapening van West-Duitsland onherroepelijk ter hand te worden genomen en moesten onmiddellijk alle nodige maatregelen wor den getroffen om de veiligheid van Frankrijk en van Europa te waarborgen. Tezelfdertijd verklaarde Bondskanselier Adenauer in West-Berlijn, dat het Westen op de eerste plaats eensgezind de Parijse verdragen zou moeten onderschrijven, eer er opnieuw met Rusland gepraat kon worden. Premier Grotewohl van Oost-Duitsland deelde te Oost-Berlijn mede, dat het Oost- Duitse antwoord op de ratificatie der Parijse verdragen zal zijn de vorming van een nationaal Oost-Duits leger. Generaal De Gaulle sprak te Parijs ter gelegenheid van de Nationale Dag van de Franse Volksconcentratie, de RPF. Meer dan 5.000 van zijn volgelin gen waren naar Parijs gekomen om te luisteren naar de rede, die De Gaulle zelf had aangekondigd als zijn afscheid van het politieke leven. De ratificatie van de Parijse verdra gen hoefde volgens de generaal niet te worden tegengehouden. Het zou voldoen de zijn om de uitvoering daarvan tegen te houden tot Frankrijk het initiatief had genomen tot een gesprek met Rus land. Hc verzocht de Fransen rekening te houden met de Franse belangen die op het spel staan, wanneer het gaat om de herbewapening en de eenwording van Duitsland. Voorts herinnerde hij aan het bondgenootschap, dat in 1944 is gesloten met de Sovjet Unie. Zijn re de was sterk nationalistisch gekleurd. De Parijse accoorden vond hij verre te prefereren boven de verworpen EDG, omdat zij Frankrijk in het bezit laten van een eigen leger en de mogelijkheid van zelfstandig handelen. Eer de verdragen van Parijs ook daadwerkelijk uitgevoerd worden, al dus De Gaulle, zal de NATO her vormd moeten worden, omdat het hui dige stelsel Frankrijk niet de moge lijkheid laat om zelf te handelen. Le ger, verbindingen, bases en voorra den staan uiteindelijk onder een op perbevel, dat niet Frans is. Dat zal eerst moeten veranderen. Bovendien zal de Saarovereenkomst moeten worden uitgevoerd in die zin, dat de Frans-Saarlandse economische unie en de afscheiding van Saarland van West-Duitsland definitief gemaakt moeten worden. Het garanderen van de Saarovereenkomst door Engeland en Amerika zal het accoord zelf ver zwakken, zo meende hij. Men herinnert er in politieke kringen aan, dat generaal De Gaulle verleden week bezoek heeft gehad van ambassa deur Vinogrodov van de Sovjet Unie. Behalve, dat deze hem uitgenodigd heeft naar Moskou te komen ter her denking van het tienjarig bestaan van het Frans-Russische vriendschapsver drag, zou hij hem tevens ingelicht heb ben over zekere Russische plannen met betrekking tot de internationale ont- ontspanning. Men hecht er grote waar de aan, dat de generaal, die inzake Duitse kwesties een groot gezag heeft in Frankrijk, de ratificatie der Parijse verdragen niet in de weg wil staan, maar dat hij een conferentie met Rus land wil tussen de ratificatie en het ten uitvoer leggen van de verdragen. Intussen heeft Bondskanselier Aden auer van W.-Duitsland in West-Berlijn tijdens een persconferentie zijn oude standpunt nog eens benadrukt, dat eerst de Parijse verdragen geratificeerd dienen te worden en dat pas daarna een gesprek met Rusland zin heeft. Zijn Oost-Duitse collega Grotewohl heeft aangekondigd, dat zijn land hierop zal antwoorden met het oprichten van een Oost-Duits leger. Woensdag zal in de Oost-Duitse Volkskammer een desbe treffende regeringsverklaring worden voorgelezen. Adenauer liet tevei.doorschemeren, dat hij na de ratificatie der Parijse ac coorden de portefeuille van Buitenland se Zaken zal overdragen, waarschijn lijk aan de leider van de christendemo cratische Bondsdag-fractie, Heinrich von Brentano. Ten aanzien van de re sultaten van de Oost-Europese confe rentie die verleden week in Moskou is gehouden, meende hij dat deze niets nieuws hebben onthuld. Grotewohl deel de tijdens zjjn persconferentie mee, dat de Chinese communisten hebben aange kondigd de Oost-Europese communisten te zullen bijstaan wanneer deze worden aangevallen. Hij waarschuwde het Wes ten dan ook zich nog maar eens ter dege te bedenken. Over enige tijd zou in Moskou opnieuw e°n conferentie worden gehouden indien het Westen de Parijse verdragen bekrachtigt. Tijdens deze conferentie zouden militaire vraag stukken worden behandeld. Alle belang hebbende landen zouden aan deze con ferentie kunnen deelnemen, aldus Gro tewohl. De Belgische Staatsraad, een college van advies,heeft bereids als zijn me ning te kennen gegeven, dat de Parijse verdragen in hun huidige vorm strijdig zijn met de Belgische grondwet, aange zien een West-Europese commissie in de toekomst de hoeveelheid A-, B- en C-wapens kan bepalen, die elk land, en dus ook België, mag aanhouden. Het parlement zou echter de verdragen mo gen ratificeren, indien bepaalde amen dementen op de grondwet worden aan genomen, die thans reeds in behande ling zijn. (Van onze Haagse redacteur) Met de kreet: „Wü moeten er voor Waken, dat de prijsstijgingen de loon- *onde niet ongedaan maken" worden suggesties gewekt, die volkomen onge motiveerd zijn. Na de z.g. Ioonronde van 4e welvaart is de collectieve angst voor Prijsstijgingen uitgegroeid tot een „prijs stijgingspsychose". Men hoort en leest de meest dwaze dingen over prijsstijgin gen en te verwachten prijsstijgingen, °ver de noodzaak tot regeringsingrijpen en maatregelen tegen prijsopdrijving. Er moeten op dit punt echter cijfers en feiten op tafel gebracht worden en men moet er zich niet afmaken met alge mene kreten. Deze opmerkingen worden gemaakt door drs. K. A. J. M. Samson van het bureau van de N.R.K.M., die in het Wngste nummer van „Stuwing", het blad van de Katholieke Middenstands bond, stelt, dat de goede naam van de ondernemers te grabbel gegooid dreigt te worden. De Katholieke Middenstand is het er t'olkomen mee eens, dat in de branches, Waar werkelijk van een gestegen wel vaart gesproken kan worden en waar de loonsverhoging daarom gemotiveerd Is, doorberekening van de loonsverho- De Nederlandse kolonie te Rome heeft Zondag het vijftig-jarig pries terfeest gevierd van de Pauselijke In ternuntius in Nederland, mgr. Paolo Giobbe. Zondagmorgen heeft de jpbi- laris in de kapel van het Neder lands College een H. Mis opgedra gen, ter intentie van het welzijn van uederland en het Nederlandse volk. uarna volgde een druk bezochte re- ^ePtie. O.a. waren arnwezig de gezant Nederland bij de H. Stoel, jhr. j Mark van Weede, en de Neder- g^se ambassadeur in Rome, dr. H. V. °°n, beiden vergezeld van hun dchtgenote. Tijdens de reseptie heeft j rector van het college, mgr. J. W. T1' Damen, woorden van gelukwens ge- .Proken. De internuntius bracht dank een kort woord, waarin hij zijn «r°te genegenheid voor Nederland neeft uitgedrukt. .Aan het daarop gevolgde diner za- o.a. aan, mgr. dr. J. Hanssen, tsschop-coadjutor van Roermond, gr. dr. Jan Olav Smit en de beide liBt i enwoordigers van Nederland bij 1 Vaticaan en in Rome. - H- de Paus heeft mgr. Giobbe een rs°°nlijk schrijven gezonden, waarin v tr Vader hem prijst voor de grote j diensten, gedurende vijftig jaar aan erlc bewezen, en hem de machti- cai5 verleend, gedurende een pontifi- Mis- aan alle daarbij tegen- zevcr, ?e gelovigen de Apostolische afiJ I geven> waaraan een volle «iaat is verbonden. an de geestelijkheid en de B-iovigen van Nederland schenkt de erïhA er aan 1161 eind van zijn "rijven de Apostolische zegen. ging ongewenst is. Anderzijds moet men er echter ook begrip voor hebben wan neer in de branches, waar de loonsver hoging ongemotiveerd is gegeven (ge zien de schaarste op de arbeidsmarkt stond in de meeste gevallen bij de loon- besprekingen in de bedrijfstak het ant woord van te voren reeds vast: mee doen en voor de volle zes procent) wanneer in die branches doorberekening zou plaats vinden. Anders zou de onder nemer hier de loonsverhoging uit eigen zak moeten betalen ten koste van zijn gezinsinkomen. Overigens blijkt o.m. door de concur- rentie-verhoudingen doorberekening in de prijzen zelfs onmogelijk te zijn. Slechts in enkele gevallen is sprake van een aangekondigde prijsstijging tenge volge van de jongste loonsverhoging. De N.R.K.M. is ook weinig gesticht over een uitspraak van de heer Mid delhuis, die gezegd heeft, dat de KAB te weinig aandacht schenkt aan de mogelijkheden tot coöperatie op het gebied van de levensmiddelendistri butie en de suggestie deed, dat de KAB in het belang van de „beste waar voor de beste prijs" zelf actiever op dit gebied moet gaan opereren. De verbondsvoorzitter Van de KAB toonde zich beducht, dat door het streven om de prijzen meer dan nodig op te voeren de winst van de laatste Ioon ronde geheel of gedeeltelijk verloren zou gaan. Drs. Samson antwoordt hierop, dat er juist in de levensmiddelensector de minste reden is om bevreesd te zijn: de marges zijn hier zeer laag. Wanneer de heer Middelhuis correctief op wil treden in de levensmiddelensector, dan moet hij, aldus het artikel in „Stuwing", de KAB een koffieplantage laten beginnen in Brazilië, een cacaoplantage in Liberia en een theeplantage op Ceylon. Boven dien zal hij dan nog de verbruiksgewoon- ten van de consumenten moeten wijzi gen. H\j zal dan ook ervaren, dat, wan neer hij door zijn optreden de wereld marktprijs kan doen dalen, de aanpas sing van het Nederlandse distributie apparaat van dien aard is, dat dit reeds een maand later in de eindproducten te merken zal zijn. De heer J. A. Middelhuis, sedert 1952 verbondsvoorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, heeft onlangs her dacht, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de K.A.B. als bondspropagan- dist van de R.K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus", met standplaats En schede. De jubilaris zou dit feit liefst onopgemerkt voorbij hebben laten gaan., maar van vele zijden zijn stemmen op gegaan om het jubileum te vieren op een wijze, die de persoon en de functie van de heer Middelhuis waardig is. Het verbondsbestuur heeft daarom be sloten 14 December, aan het einde van het tweedaagse K.A.B.-congres, in de Jaarbeurs te Utrecht een receptie te houden, tijdens welke de verbondsvoor zitter gehuldigd zal worden. Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Leiderdorp (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.) H. C. A. M. Kouwen- hoven, te Amsterdam H. Maria Magd.) K. J. H. Lautenschütz, te Haarlemmerlie- de B. G. H. Keijer, die kapelaan was te Vogelenzang, te Haarlem (H. Joan, de Do per) H. W. van Schie en te Wester-Zwaag- dijk W. van Lammeren, die kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Agnes). Tot kapelaan te Dordrecht (H. Ant. v. Pedua)-(Sliedrecht) P. J, Krom, die ka pelaan was te Rotterdam (H. Hart van Je zus). Op doorreis naar Amerika kwamen Zondagavond de Sjah van Perzië en zijn gemalin met hun gevolg per K.L.M.-machine uit Teheran op Schiphol aan. Het gezelschap gebruikte in de koninklijke wachtkamer het avondeten, alvorens zich aan boord, te begeven van het K.L.M.-toestel, dat het gezelschap via Prestwick en Gander naar New York zou brengen. De Sjah zal tot omstreeks Februari in de V. S. verblijven me* Een wervelstorm heeft Zaterdagavond het dorp Wdnneperveen aan de Belterwijde in Overijssel getroffen. Een botenhuis, gelegen in de Belterwijde, werd geheel van de grond gelicht en ettelijke tientallen meters verder op het water neerge gooid. Ook aan de boten in het meer en aan bomen en huizen werd zeer veel schade aangericht. De foto geeft een doorkijk door het vernielde botenhuis. Op de achtergrond een zwaar geteisterd hotel. Een wervelstorm heeft Zaterdag avond het dorp Wanneperveen aan de Belterweide in Overijssel getroffen. Een in de Belterweide gelegen boten huis werd opgelicht en sloeg tientallen meters verder op het water neer. Tal loos vele bomen, waaronder vele vrucht bomen, werden uit de .grond gerukt. In het water gelegen punters werden met geweld op de wal gesmakt. Hooibergen sloegen om en kwamen veelal in grach ten terecht. Bijna alle woningen in Wan neperveen hebben schade opgelopen. Het electriciteitsnet viel uit. Een deel van het dorp is de gehele nacht van Zaterdag op Zondag zonder stroom voorziening geweest. De wervelstorm heeft ook Zwartemeer en Klazienaveen geteisterd. Ook hier viel het licht uit. Verscheidene daken werden van de woningen afgerukt. Er was veel glasschade. Radarmast omgewaaid Tijdens een der hevige windstoten is Zaterdagavond een bijna zestig meter hoge radarmast van de luchtmacht op het bastillon te Schoonhoven omge waaid. Het gevaarte raakte in de val het dak van een bij de marechaus see in gebruik zijnde barak en sloeg daarna met enkele bochten op het ter rein zonder ernstige schade aan te rich ten. De stalen koker met een middel lijn van ongeveer 35 cm. werd hier en daar als een haarspeld ingedrukt De marechaussee Waleboer, die juist uit een jeep stapte, ontkwam maar net aan de dood. Hij kreeg slechts een klap van een der kabels terwijl de mast vlak naast hem neerviel. Een slachtoffer De hevige storm heeft Zaterdagmid dag in de Rotterdamse haven een slacht offer geëist. De veertig-jarige schipper A. Wennekes was aan boord van het sleepschip „Onderneming", dat in de Schiehaven ligt, bezig met het dichtleg- gen van de luiken. Tengevolge van een hevige rukwind raakte een luik los en werd over het schip geslingerd. Het trof W. tegen het hoofd. In bewusteloze toe stand werd hp op het gangboord aange troffen. De GGD bracht hem naar het Coolsingel-ziekenhuis. Bij aankomst bleek hij te zjjn overleden. Elder.s in Europa De hevige storm, die het afgelopen weekeinde via Noord-West Europa naar Scandinavië is getrokken, heeft ook el ders in Europa grote schade aange richt. In Engeland werd bij Fleetwood aan de Noord-Westkust een zeewering over 300 meter weggeslagen, waardoor grote stukken land overstroomden. Ook elders kwamen overstromingen voor langs de riviermonden. In Fleetwood in Engeland moest het gemeentebestuur evacuatiemaatregelen nemen. Tachtig bewoners van een te huis voor ouden van dagen, dat het GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Advertentie Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D. D. D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest. VLOEISTOF BALSEM ZEEP Het Concertgebouworkest heeft zijn monstertournée door de Verenigde Sta ten beëindigd. Vrijdagavond gaf het in Hoboken, na een reis van 55 dagen, waarin per bus 13000 km werd afgelegd, zijn 45ste en laatste concert. Het was een concert op de valreep .Immers reeds daags daarna, j.l. Zaterdag dus, hebben de musici zich ingescheept op de „Noordam". Het weer was toen prach tig en iedereen hoopte op een terug reis, die iets minder onstuimig zou zijn dan de heenreis. De ontvangst van het laatste concert overigens was niet over weldigend. De altijd correcte New York Times schreef: „Er was zonder twijfel een uit stekend orkest aan het werk, maar het was duidelijk, dat de musici niet in de beste lichamelijke en geestelijke condi tie waren." De New York Herald Tribune koos een nog sierlijker vorm en volstond met de opmerking, dat het Concertge bouworkest de gedenkwaardige in druk die het bij zijn eerste concert te New York maakte als een van de beste orkesten van Europa heeft bevestigd. Overigens, die ietwat matte indruk die het orkest dan klaarblijkelijk Vrijdag avond heeft nagelaten, doet niets af aan het onvergelijkelijke succes van deze artistieke tournée. Hoe groot dat succes wel is, bleek het beste, toen Rafael Ku- belik Zondagmorgen op Schiphol aan kwam. De heer Kübelik moest te Pa rijs twee concerten geven en kon dus niet, zoals de heer en mevrouw Dr. van Beinum, de terugreis per boot met het orkest maken. „Dit is de eerste maal," aldus de heer Kubelik, „dat een Europees orkest in Amerika zelf, en zonder tegenspraak RAFAEL KUBELIK van de Amerikanen, heeft bewezen be ter te kunnen musiceren dan enigerlei orkest in de Verenigde Staten, die van New York, Philadelphia, Boston, Chi cago, Cleveland en Californië incluis." „Deze tournée had geen schaduwzij den," zo ging hij opgetogen verder, „en deed denken aan een blauwe hemel zon der wolken. Het Concertgebouworkest heeft Amerika getoond wat in muziek hoven voorbeeldige techniek vermag uit te gaan. Toevallig heeft het dat gedaan op een manier die nog technisch vlekke loos was bovendien. Het scheen wel als of iedere uitvoering nog gelukkiger slaagde dan de vorige Welk een harmo nie, welk een bezieling, welk een onver moeibaarheid. Bij mijn eerste kennis making met het Concertgebouworkest sprak ik van iets als oud goud. Nu be grijp ik waarom: de orkestleden hebben man voor man een gouden hart. Wij waren als één groot, eendrachtig gezin. Geen inzet mislukte en in de ge hele tournée is bijvoorbeeld het koper niet het kleinste ongelukje ontvallen. Ook de plaatsvervangende hoboïsten wa ren voortreffelijk. Tussen de bedrijvigheid door speelde ik schaak met Jan Damen en de eerste kla rinettist De Wilde. Daar had ik niet buiten gekund: schaken is mijn grote en enige tijdverdrijf. Ik weet niet," besloot Kubelik, „wat mij sterker heeft getroffen: mijn succes j.l. Vrijdag met de Eerste Symphonie van Mahler, die in Amerika zelden wordt gespeeld of de vreugde, die ik als toehoorder ondervond bijvoorbeeld in Washington, waar Van Beinum de Vier de van Beethoven dirigeerde en ik moeite had mijn ontroering meester te blijven. Het was alles uniek, een monu ment van harmonie;" Aan boord van de „Noordam" zich koesterend in milde zonneschijn heeft de voorzitter van de vereniging van or kestleden, de heer Dirk Mesman, de chauffeurs, die het orkest dwars door Amerika gevoerd hebben, hartelijk toe gesproken. Er was om in de juiste terminologie te blijven veel applaus en er waren geschenken. Eerlijk gezegd, dat mocht ook wel. Op de hele tournée één foutje. U herinnert zich dat. Het was op 14 October. De vrachtauto met avondkleding was door de orkaan „Ha- zei" opgehouden. De mannen „met hun gouden harten" musieeerden toen in hemdsmouwen. meest gevaar liep, werden naar veili ger oorden gebracht. In Londen moes ten een aantal bussen uit de dienst wor den genomen, omdat de overmatige re gen in de benzinetanks liep. Een uit hangbord viel tussen winkelende Lon- denaars op straat. In Edinburgh werd het dak van een kerkje gelicht en kwam op een oude Ford terecht. Twee huwelijken die juist ingezegend zouden worden, werden naar een andere kerk verwezen. Een boom voor het land huis van premier Churchill in Chart- well, viel op de electrische leiding. De premier liet kaarsen aanrukken om het diner waaraan hij bezig was te kun nen voortzetten. De zeventig bewoners van Foula, een der Shetland-eilanden Vijn al sinds half November geïsoleerd dbor het slechte weer. In West-Duitsland werden velen ge wond. De stromende regen deed in Düsseldorf, Hamm, Kasteel en Hanno ver ruïnes van gebombardeerde wo ningen instorten. Glasscherven en dakpannen vlogen overal rond. In Wrexen stortte een dertig meter hoge schoorsteen neer. Hij kwam terecht op een papierfabriek. Drie personen werden gedood en twee gewond. Een passagiersvliegtuig van de BEA werd bij het landen op de vlieghaven van Hamburg door de bliksem getroffen, maar werd niet beschadigd. In Bre men stond het water bijna twee me ter hoger dan normaal. De treinveerdienst tussen Gossen- brode ten Noorden van Lübeck en Ged- ser op het Deense eiland Falster moest uit de dienst worden genomen. Het is een van de twee veerdiensten die de treinen tussen West-Europa en Scan dinavië overzetten. De haven van Gos- senbrode was door de storm vrijwel leeggezogen. De Scandinavië expresse naar Hoek van Holland, die gistermor gen uit Kopenhagen vertrok, moest over Frederica en Padborg omrijden, waardoor grote vertraging ontstond. Tal van kleinere veerdiensten zijn ge staakt. „De radiotelegrafist van de „Casi no" heeft een te eenzijdig beeld gege ven van het voorgevallene ter hoogte van de Engelse Zuidkust, waarbij het Nederlandse kustvaartuig „Carpo" met man en muis is vergaan, terwijl de (on der Liberiaanse vlag varende) „Casi no" dicht in de buurt was. De gezag voerder van de „Casino" heeft geen hulp kunnen verlenen aan de zinkende „Carpo", daar zijn eigen (Duitse) be manning, alsmede het schip en de la ding. hierdoor te veel risico zouden lo pen", aldus een Zondagavond op schip hol door de heer W. B. Chatfield, per soneelschef van de „Keystone Shipping Company", die de belangen in de Ver enigde Staten van de rederij, die eige naresse is van de „Casino", behartigt, afgelegde verklaring. „De stemming aan boord van de „Ca sino" liet reeds te wensen over. Er be stond reeds geruime tijd een vete tus sen de gezagvoerder en de machinist. Men heeft deze aangelegenheid aange grepen, om de gezagvoerder in discre- diet te brengen", aldus de heer Chat field. Hij deelde nog mede met de eigenaar van het Nederlandse schip over het ge beuren te hebben gesproken. „Deze deelt geheel onze mening", aldus de heer Chatfield. Drie Duitse bemanningsleden van het Liberiaanse tankschip „Casino" hebben Zaterdag te Antwerpen het schip verlaten bij wijze van protest, om dat de kapitein geweigerd zou hebben schipbreukelingen van de vergane Ne derlandse kustvaarder „Carpo" te hel pen. Enkele dagen eerder had, zoals ge meld, reeds een aantal Duitse opvaren den het schip te Rotterdam verlaten. De derde officier, de eerste machi nist en de eerste hofmeester verzoch ten Zaterdag te Antwerpen naar Duits land te reizen. De politie te Brussel heeft de 32-ja- rige Nederlander G. alsmede een Ne derlandse vrouw C. van B. aangehouden. De vrouw was in het bezit van sieraden afkomstig van een in Nederland gepleeg de diefstal. Men meent, dat G. met een zekere C.V., onlangs te Overpelt aangehouden, de dader is van de gewapende overval gepleegd te Ravenstein, waarbij de ont vanger der posterijen met drie revol verschoten werd gedood. (UP.) Het ligt in het voornemen Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau" on der bevel van kapitein-luitenant ter zee W. F. van der Valk Bouman. het ko mende voorjaar naar Nieuw-Guinea te laten vertrekken ter overneming van de taak van Hr. Ms. fregat „Van Kinsber- gen". Commandant kapitein-luitenant ter zee F. Bruijn. De „Van Kinsbergen" zal naar men verwacht eind December naar Nederland terugkeren. Zoals is gemeld, zal het vertrek van de „Johan Maurits van Nassau" zoveel mogelijk worden vervroegd. Het is de bedoeling dat dit vertrek omstreeks 1 Februari zal geschieden. Uit de gebeurtenissen op het vlieg veld Shannon op Zondagochtend 5 Sep tember, toen de KLM-Superconstella- tlon „Triton" onmiddellijk na de start in de achter het vliegveld stromende rivier de Shannon neerstortte, is 'n ern stige les te trekken. Op de zesde dag van het openbare onderzoek, dat in Dublin naar de oorzaak van het onge luk, maar tevens naar die van het stag neren der reddingspogingen, aan de gang is, is thans wel heel duidelijk ge bleken, dat in theorie alles op het vliegveld tot in de puntjes is geregeld maar dat de practijk heel anders is. De stagnatie van twee uur in de hulpverlening heeft de volgende oor zaak gehad: allereerst een foutieve ob servatie van een radarpost, die meende de „Triton" 23 mijl ten Westen van het vliegveld op het radarscherm te hebben gezien, vervolgens een gebrek aan samenwerking en overleg tussen de verkeers- en controletoren enerzijds en de gecombineerde veiligheidsdienst an nex brandweer anderzijds en tenslotte een tekort aan practische intelligentie en doortastendheid van een aantal per soneelsleden dezer diensten. De vertraging is niet te wijten aan een gebrek aan plichtsbetrachting of aan plichtsverzaking. De vertraging ton de hulpverlening van ruim twee uur, wellicht zelfs bijna 2% uur, heeft zeker één passagier die bij tijdige hulp ge red zou zijn, het leven gekost Dat is de man geweest, die zich twee uurin het water aan de staart van de „Triton" heeft vastgeklemd en er uitgeput af gleed en verdronk, juist toen de eerste reddingboot het wrak bereikte. Een ernstig gebrek aan overleg tus sen de verkeerstoren en het brandweer gebouw is Zaterdag in het openbaar onderzoek onweerlegbaar aan het licht gekomen. Men was er zich in de radiopost en de verkeerstoren van stonde af aan van bewust, dat er iets met de KLM- machine aan de hand was. Men heeft terstond na de start, contact trachten op te nemen met de cockpit van de Triton", doch slaagde daarin niet. Ook na de ten onrechte gerustellende mede deling van de radarpost, heeft men telkens opnieuw gepoogd de „Triton" op te roepen. Maar in de toren en in de radiocontrólepost wist men niets van het gesprek der twee douanebe ambten en de daaruit gevoegde telefo nische waarschuwing aan de brandweer om te kijken of de „Triton" soms ver ongelukt was. Wel ging de telefonisch gealarmerede sectiechef in het brand weergebouw boven op een balcon de omgeving bekijken doch toen hij in het donker niets ontdekken kon, ging hij weer aan het werk en liet de zaak zoals die was. „Als er een vliegtuig zou zijn verongelukt", zo redeneerde hij, „dan zou de verkeerstoren dat natuurlijk onmiddellijk hebben opge merkt en zou die hebben gewaar schuwd". En dat deed de verkeers toren nu juist niet, die bleef zonder de brandweer in te lichten op eigen houtje naar de „Triton" zoeken. Nog steeds blijft het de vraag of de douanebeambte Kemey wel reden tot zijn ongerustheid had, toen hij de „Tri ton" zag opstijgen, want volgens alle andere ooggetuigen was de start nor maal. Maar al was het dan misschien toeval, dat hij alarm sloeg, zijn aanwij zing: „Dat toestel is vast in de rivier gestort" en zijn advies aan een lid van de veiligheidsdienst, het brandweerge bouw of de verkeerstoren te waar schuwen, heeft slechts tot het negatieve resultaat geleid, dat de sectiechef plichtsgetrouw boven in het gebouw van de brandweer even de duisternis in keek, maar, toen hij niets zag of hoorde, weer aan zijn werk ging. De secretaris van Z.H. de Paus heeft aan de organisatoren van de actie „Slaat Uw Slag" die deze weken wordt gehouden ten behoeve van zes katho lieke instellingen, doen weten dat de H. Vader een uit ivoor gesneden beelden groepje van de H. Familie als bijzondere prijs ter beschikking heeft gesteld. Het kostbare snijwerk is zeventien en halve cm. hoog en is in een lederen schrijn gevat. Het geschepk is in deze vorm gekozen omdat alle zes begunstigde in stellingen werkzaam zijn in het belang van het gezin. De 83-jarige mej. A. de Boer uit Tilburg werd Zaterdagavond aangere den door een personenauto, waarvan de bestuurder de wagen even achteruit wilde zetten. De bejaarde dame kwam te vallen en is vrijwel onmiddellijk daar na overleden. De 67-jarige grondwerker A. van S. uit Spijkenisse is te Rotterdam overre den door een achteruitrijdende vracht auto. Hij is kort na het ongeluk over leden. Tussen Goes en Middelburg ter hoogte van Lewedorp is de 26-jarige mej. B. uit Goes uit de Zaterdag in volle vaart rijdende trein gevallen. Ze was op slag dood. De bejaarde mevr. S. uit Amsterdam, is bij het oversteken van de Provincialeweg nabij' "het station te Assendelft, gegrepen door een auto uit de richting Amsterdam. Zij werd daarbij op slag geodod. De heer Koos Vorrink zal zich tij dens het in Februari 1955 in Leiden te houden tweejaarlijkse congres van de Partij van de Arbeid niet als voor zitter herkiesbaar stellen. Zoals bekend heeft hij enkele maanden geleden reeds bedankt voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De heer Vorrink is reeds sedert me dio 1953 ziek. Sedertdien heeft ir. Vos het voorzitterschap van de P. v.d. A. waargenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3