Vier kampioenscandidaten eerste klasse in Westelijke Eerste overwinning van D.K.S. J Slechte dag voor leidende clubs in Engelse league R.K. organisaties stichten een Katholieke Yerplegingsraad PRINS HUBERTUS ZU LÖWENSTEIN WIL HET H. ROOMSE RIJK HERSTELLEN Duitse Actiewordt niet au serieux genomen Vraag! en Antwoord BMHC verliest Van Gelder Zonen bonus van 10 pet. Chelsea wint van Wolverhampton Adviesorgaan voor eigen kring en voor de overheid Geld geïncasseerd met valse paraaf 1 M.T.S. EN BACCALAUREAAT Congres Middelbaar Technische Studenten Verrassing in hockeycompetitie Benauwde momenten voor Britse piloot Opleiding en propaganda Nederland mag onaf hankelijk blijven! MAANDAG 6 DECEMBER 1954 PAGINA 4 Parachute scheurt en slaat driemaal dicht Bewakingscorps Landmacht opgeheven Automobilist opgeroepen Internationale cursussen voor viool en piano Brandje aan boord van .Manoeran" Vrouwen-manifestatie te Djakarta Voor inlijving van West Nieuw-Guinea Examens (Van onze hockey-medewerker) Hilversum is er in feite oorzaak van, dat de Westelijke afdeling van de hockeycompetitie thans niet minder dan vier candidaten voor het kam pioenschap telt. BMHC, dat met twee punten voorsprong op de achtervolgers het lot in eigen handen had genomen, verloor deze Zondag de leiding, door dat het ook moest ondervinden hoezeer Hilversum de laatste weken aan kracht heeft gewonnen. HHYC, Laren en Amsterdam daarentegen maakten geen fout en haalden de volle buit binnen. Het is thans aan Be Fair en Groen Geel om uit te maken, wie van beide deze competitie met de rode lantaarn zal beëindigen. In het Zuiden staan de zaken er geheel anders voor. Daar is slechts één kamproenscandidaat en wel Venlo, dat door zijn over winning op EMHC nog sterker in het zadel kwam. Aan de staart van de ranglijst is hier nog van alles mogelijk en zelfs HTCC spreekt hier theore tisch nog een woordje in mee. Union stelde in het Oosten opnieuw teleur door zich een punt te laten afsnoepen door Arnhem, dat daardoor de derde plaats bezet. te Nijmegen werd het een spannende wedstrijd, die een eindstand van 11 opbracht. DKS boekte zijn eerste over winning van het seizoen en deed daar mede meer dan werd verwacht. Debu tante Zutphen had men immers zeker een gelijk spel toegedacht. Dank zij hardnekkig verdedigen bleef de stand 0p io in het voordeel van de oud-kam pioenen. Men had het reeds voorspeld. BMHC ging een lastige wedstrijd in Hilversum tegemoet en men heeft zich niet ver gist. De ontmoeting was voor de Bloe mendalers zelfs té lastig. De Hilver summers, die er de laatste tijd steeds beter in komen, hebben de gehele wed strijd een veldoverwicht gehad. In de eerste speelhelft kwam dit niet in cij fers tot uitdrukking en bleef de stand dubbelblank. Spoedig na de pauze ech ter wist Mouw uit een lange corner te scoren, doch Elias zorgde er aan de andere kant voor, dat de vreugde van korte duur zou zijn. Even voor het einde was het midvoor Schelling, die de ver houdingen met een doelpunt juist wist weer te geven en de winst bij de Hilver summers bracht (21). HHYC heeft ook de tweede ontmoeting van dit seizoen tegen de buren, TOGO, gewonnen. Wim van Heel nam het zekere voor het onzekere en scoorde vrijwel onmiddellijk na de start, waar Kruize voor de rust nog een doelpunt bij deed. Daarmede was de spanning er echter nog niet uit, want Dudck van Heel zorgde voor een tegenpunt. Met Bromberg in de voorhoede kwam HHYC tot steeds gevaarlijker aanval; len, waarvan er één met een mooi doelpunt werd bekroond via de stick van Van Heel, waarmede de eindstand van 31 werd bereikt. Be Fair is er nog steeds niet m ge slaagd de voorhoede zodanig te wijzigen, dat ook van die linie enige kracht zou kunnen uitgaan. Daarmede is de neder laag tegen Laren direct verklaard, want in het veld gaven beide partijen elkaar weinig toe. Ook de aanval van de be zoekers had veel moeite om tot scoren te kunnen komen, aangezien Hogestijn en Terlingen voor hun taak goed bere kend bleken. Van Erven Dorens wist hen echter een kwartier voor het einde te verschalken en de bal hoog in het doel te slaan (01). Ook de andere degradatie-candidaat Groen Geel gaat gebukt onder de moei lijkheden in de aanvalslinie. Tenminste dit moet men opmaken uit het feit, dat de Hagenaars de gehele wedstrijd verre in de meerderheid waren tegen hun te genstander Amsterdam, en desondanks niet eenmaal de vijandelijke roos hebben kunnen treffen. De hoofdstedelingen kwamen slechts tot enkele aanvallen, die meer succes opleverden en Ledeboer voor de rust, en Vleming even voor het einde gelegenheid gaven tot scoren, (0—2). De stand luidt: HHYC 8 11 Hilversum 7 7 BMHC 8 11 TOGO 7 5 Laren 8 10 Groen Geel 8 4 Amsterdam 6 9 Be Fair 8 3 Gelijk spel van Union In het Oosten zijn slechts twee ont moetingen gespeeld: Leider Union ver speelde ook deze Zondag een punt en wel aan Arnhem. Op het zware terrein De stand luidt: Union Zwolle Arnhem Zutphen 13 7 6 6 Nijmegen DKS PW Hengelo Geen concurrentie In de Zuidelijke afdeling bestaat over de vraag wie kampioen wordt, geen en kele twijfel. De enige, die momenteel nog in staat werd geacht, de spanning er althans enigszins in te houden, was EMHC, maar ook deze ploeg heeft het op eigen terrein tegen Venlo niet kun nen bolwerken. Gezien de spelverhou- ding was een gelijk spel beter op zijn plaats geweest. De ruststand gaf ook alle aanleiding om deze uitslag te ver onderstellen. Voordien immers hadden beide partijen door Van Gasselt en Van Haasdijk gescoord. Na de pauze wist van Gasselt de bezoekers opnieuw een voorsprong te verschaffen. Twee straf- corners en vier lange corners tezamen in de laatste vjjf minuten van de wed strijd ten gunste van de Eindhovenaren, waren niet voldoende om de stand op gelijke voet te brengen (12). HTCC doet het dit seizoen wel heel matig. Deze Zondag was het op papier toch altijd nog zwakkere Tilburg zelfs sterker. Het werd een doelpuntrijke ont moeting, die mede daardoor het aan zien ten volle waard was. In de eerste speelhelft waren het alleen De Beer en Van Grimbergen, die beide partijen een doelpunt bezorgden, doch daarna kregen ook de anderen de smaak te pakken en werd het een zeer toepasselijke strooipartij, waarbij de Tilburgenaren juist in het voordeel bleven. Van Doren, Verbunt en de Beer namen voor Tilburg en Benson met P. Brouwer voor HTCC de doelpunten voor hun rekening (43). Rapidity kon het tegen Zwart Wit niet bolwerken, al was het in de tweede helft wel iets de meerdere. Voor de rust be zorgde Walder de Bredase thuisclub een voorsprong, waarna Luyckx de stand gelijk maakte. Ondanks het overwicht van de bezoekers kon van der Meygaard nog eenmaal met succes doorbreken en de winst voor Zwart Wit behalen (21). De stand luidt: Venlo EMHC Tilburg Zwart Wit Breda HTCC MOP Rapidity Een 21-jarige Britse piloot, Brian Cross, heeft gisteren benauwde ogen blikken doorgemaakt. Toen hij in een Meteor-straaljager een oefenvlucht maakte, geraakte het toestel in een vrille en Cross kon het er niet uitkrij gen. Op een hoogte van 20.000 voet sprong hij uit het vliegtuig. De parachute werd echter openge scheurd, blijkbaar door aanraking met het vliegtuig. Cross zag zijn gehavende parachute driemaal dicht gaan. Telken male slaagde hij er in het doek weer open te krijgen door met de lijnen te werken. Hij kwam terecht in de monding van de Theems, op een plaats waar slechts vier voet water stond. Hij opende zijn rubberboot, die een straaljagerpiloot bij zich draagt, en klom er in. Daarna begon hij vuur pijlen op te laten om zijn redders te leiden. Minder dan een uur nadat hij in het water terecht was gekomen landde een amphibie-vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht bij hem en pikte hem op. Als letsel liep Cross slechts een gebro ken enkel en schrairimen aan het gelaat op. (Van onze Haagse redactie) Met ingang van 1 Januari 1955 zal het Bewakingskorps Kon. Landmacht wor den opgeheven. Dit besluit is genomen door de minister van Oorlog in verband met de wijziging van de Koninklijke Landmacht op voet van vrede. Het per soneel van het korps zsfl worden inge deeld bij het Regiment Van Heutz. De werkzaamheden van het korps, het be waken van militaire dbjecten in Neder land, zal echter normaal door dezelfde militairen worden voortgezet, zodat het besluit van de minister beschouwd moet worden als een organisatorische en ad ministratieve maatregel. •f;\Ty ;':v Roepie Kruize levert zijn aandeel in de overwinning van H.H.IJ.C. tegen TOGO. Hij maakt, tweede van links staande, het tweede doelpunt voor H.H.IJ.C. Van Gelder Zonen te Amsterdam zal voorstellen ten laste van de agioreserve aan houders van preferente en gewone aandelen een belastingvrije bonus uit te keren van 10 pet. in gewone aandelen, ten volle delend in de resultaten van het lopende boekjaar. (Van een onzer redacteuren) Begin Januari 1955 zal de officiële oprichtingsvergadering gehouden wor den van de Katholieke Verpiegings- raad, een in Den Haag te vestigen stichting, die zich ten doel stelt de bijdrage in beschouwing te nemen, die de verplegenden in de zieken- en gezondheidszorg leveren, en de samenwerking en het overleg te be vorderen tussen de R.K. organisaties van instellingen en van werkers, die de belangen van de verpleging en de opleiding van verplegenden op eniger lei wijze behartigen. Aldus de con ceptstatuten, die op de eerste verga dering behandeld zullen worden. De Katholieke Verplegingsraad tracht dit doel te bereiken door de aangeslo ten R.K. Organisaties en de overheid, desgevraagd of uit eigen beweging, van advies te dienen omtrent de on derwerpen, die de Raad zich ten doel stelt in beschouwing te nemen, en de voorzieningen, waarvan de Raad de totstandkoming meent te moeten be vorderen. Bij de Raad zijn aangesloten de Ver. van Katholieke Ziekenhuizen, de Ver. van R.K. Gestichten en Inrichtin gen voor Krankzinnigen en Zwakzin nigen, de Nat. Fed. Het Wit-Gele Kruis, de Stichting Hogere School voor Verplegenden, de Stichting Vronestein, de St. Canisiusbond (reL verplegen den), de Ned. RK. Bond van Zieken- verpiegenden „Salus Infirmorum", de R.K. Docentenbond Pius X, de Ver. van Directeuren van R.K. Ziekenhuis inrichtingen en de Ver. van R.K. Ge stichtsartsen. Zoals bekend, is de minister van So ciale Zaken voornemens een landelijke verplegingsraad in het leven te roe pen, waarin uiteraard ook de katho lieke organisaties vertegenwoordigd zullen zijn. In verband hiermede voelen de katholieke organisaties de behoefte ook een eigen gesprekcen- trom te hebben voor verplegmgsaan- gelegenheden, teneinde in de lande lijke verplegingsraad desgewenst een gemeenschappelijk katholiek standpunt te kunnen innemen ten aanzien van bepaalde principiële kwesties, nadat men zich hierover in eigen kring be raden heeft. Een van de eerste Kwesties, die in de Katholieke Verplegingsraad aan gesneden zal worden, is de herziening van de verpleegstersopleiding (getrap te opleiding, ziekenverzorgsters e.d.). Ook de propaganda voor het beroep van verpleger/verpleegster en de werving van nieuwe verpleegkrachten zullen door de Raad ter hand geno men worden. Een 32-jarige agent van buitenlandse persbureaux had er iets op gevonden. Hij vond dat zijn normale werk hem niet voldoende opleverde. Hij bezorgde al jaren lang dagbladen en grote uit geverijen foto's en kopij uit het buiten land en streek daar een normale ver goeding voor op. Daartoe schreef hij een nota en liet die dan door een daartoe gemachtigde paraferen. Dat deed hij tot April 1952, daarna leverde hij geen foto's en geen kopij meer. Hij leverde slechts eigenhandig geparafeerde nota's bij de kassa's van diverse bedrijven in en incasseerde daarmee in twee jaar tijds de lieve som van 16.500 gulden. Dezer dagen is hij tegen de lamp ge lopen en door de recherche van de Warmoesstraat in Amsterdam ingesloten. Zaterdagmiddag 20 November, te plm. 14.30 uur, werd op het Muzen- plein te Amsterdam een lichtgekleurde auto, door een andere auto „gesne den", waardoor de lichtgekleurde auto over de gehele linkerflank krassen en lakschade kreeg. De bestuurder van de eerste auto riep in de Scheldestraat de hulp in van een politie-agent, die er in slaagde de dader te achterhalen. De aangever zou zich vervoegen aan het politiebu reau Pieter Aertszstraat, maar deed dit niet. Hij wordt thans verzocht zich in verbinding te stellen met het Bureau Overtoom 449 te Amsterdam, tel. 126012, toestel 3. Aan het Amsterdamsch Conserva torium zullen van 4-23 Juli 1955 in ternationale cursussen voor viool en piano worden gehouden door resp. Jo Juda en Jan Odé. Het was Zaterdag een slechte dag voor de leidende clubs in de vier Engelse voetbaldivisies, want in de eerste en tweede afdeling verloren Wolverhampton en Blackburn en in de derde divisie Noord en Zuid konden Scunthorpe Uni ted en Bristol City het niet 'verder brengen dan een gelijk spel. De weers omstandigheden waren wederom bijzon der slecht. Een storm, gepaard gaande met hevige regenval, teisterde spelers, toeschouwers en velden. In de eerste divisie wist Chelsea een verrassende overwinning te behalen, in een uitwed strijd nog wel, tegen de Wolves. Vijf minuten voor het einde scoorde de Engelse international Bentley voor Chelsea het winnende doelpunt, waar mede twee kostbare punten in de wacht werden gesleept. In het vorig seizoen wonnen de Wolves met 81 van Chelsea, wel een verschil dus met de ontmoeting van nu, waarin de overwinning van Chelsea verdiend mocht worden ge noemd. Overigens werd de overwinnin genreeks van Wolverhampton de Wolves hadden negen Leaguewedstrijden gespeeld zonder een ontmoeting te ver- Kezen op kernachtige wijze onder broken. Chelsea kon de punten inder daad goed gebruiken, het was de eerste overwinning in een uitwedstrijd van de Londenaren sinds eind September. Wolverhampton zag de voorsprong van drie punten tot één punt terug lopen. Op de tweede plaats staat Sun derland en Manchester United bezet de derde plaats. Sunderland won van Man chester City met 32. Shackleton, die Woensdag tegen Duitsland had uitge blonken, was ook nu op dreef en scoor de twee fraaie doelpunten voor zijn club in de eerste helft. Dank zij het voortreffelijke werk van doelman Traut- man werd de score van Sunderland niet hoger. De verrassing van de dag was de overwinning van 6—1 van Portsmouth op de cupwinnaars West Bromwicb Albion. Portsmouth was de laatste weken niet op dreef en had achter eenvolgens van Cardiff en Chelsea verloren. Manchester United won met 31 van Leicester City, waarbij de cijfers niet voldoende de meerderheid van de thuis club uitdrukten. Het is overigens opmer kelijk hoe dicht de clubs op elkaar staan op de ranglijst, want nummer één en nummer dertien van de ranglijst ver schillen slechts vier punten. Sheffield United staat thans op de een na onderste plaats van de ranglijst, dank zij een nederlaag van 13 tegen Charlton Athletic. De Zuid-Afrikaan Furmani liet alle drie doelpunten voor zijn club noteren. Matthews was weer de uitblinker in de wedstrijd tussen Blackpool en Arsenal, welke in een gelijk spel 2—2 eindigde. In de tweede divisie is Leeds United wederom naar voren gekomen. Na zes wedstrijden stond Leeds vrijwel onder aan de ranglijst en thans heeft de club evenveel punten als de beide leiders Blackburn en Fulham. Alleen door een beter doelgemiddelde staan de Rovers nog bovenaan. Fulham heeft een aar dige kans laten voorbijgaan om de ieiding van Blackburn over te nemen; tegen Notts Forest kon Fulham het niet verder dan een gelijk spel brengen. De uitslagen luiden: Eerste divisie; Aston VillaCardiff 02, Blackpool—Arsenal 2—2, Charlton—Sheffield Un 31, Huddersfield—Burnley 01, Man chester Un.—Leicester 3—1, Portsmouth- West Bromwich 6—1, Sheffield Wedn New Castle 03, SunderlandManchester City 3—2, TottenhamEverton 13, Wol verhamptonChelsea 34. Tweede divisie: Blackburn—Leeds 1—2, Bristol—Stoke 1—1, Derby County—Lincoln 3—0, Doncaster—Hull 2—2, Fulham—Notts 1—1, Liverpool—Middlesbrough 31, Notts CountyBirmingham 32, Plymouth— Rotherham 2—1. Port Vale—Luton 1—1, SwanseaIpswich 61, West Ham Bury 3—3. Prins Hubertus zu Löwenstein heeft het West-Duitse ministerie van Bui tenlandse Zaken in Bonn al menige zorg bereid. De wat buitenissige acties, die hij sedert 1949 met een beroep op de tradities van het Heilige Roomse Rijk der Duitse natie op touw heeft gezet, remmen maar al te vaak het ver trouwen, dat dr. Adenauer voor het nieuwe Duitsland ook buiten de grenzen heeft weten te kweken. Van de laatste actie, die een deel van 's prinsen „Deutsche Aktion" in de richting van een herstel van het oude Duitse Rijk was begonnen, heeft Hubertus zich ijlings moeten distanciëren om zijn poli tieke figuur te redden. Dat gebeurde echter pas, nadat de diplomatieke vertegenwoordigers van de Duitsland omringende landen zich op de stoep van het nieuwe ministerie van Buitenlandse Zaken als het ware hadden verdrongen in hun haast om plechtig protest te gaan aantekenen tegen de „Deutsche Aktion". Losheim in de Eifel, Elten en de Zelf kant. Voor wat de Elzas, Lotharingen, Eupen-Malmedy en het Deense Ton- dern betreft wil de actie genoegen nemen met bescherming der Duitse cultuur, dat geldt overigens ook voor iedere streek in Oost-Europa, die in oude tijden als een eiland van „Deutsch- tum" gegolden heeft. Als „Duitse staten met bijzondere ontwikkeling" worden in de richtlijnen opgesomd: Luxemburg, Zwitserland, Liechten stein, Nederland en België. Van de drie eerstgenoemde landen wordt ca tegorisch verklaard, dat zij „een deel van Duitsland" zijn. Wat Nederland betreft wordt diepe spijt uitgedrukt over de afscheiding van het Duitse rijk in 1648. Men wil Nederland ech ter blijkbaar zijn staatkundige onaf hankelijkheid niet afnemen en neemt genoegen met „duurzame broederlijke overeenstemming" met Duitsland. Dat geldt ook voor Vlaanderen. „Belgiës Wat deze beweging zich in haar ijver voor een herstel van het Reich" heeft gepermitteerd, wordt in de West-Duitse hoofdstad opgevat als een zeker teken, dat het zojuist begonnen carnavalssei zoen zijn weerslag ook in het politieke leven heeft. De omstreden richtlijnen voor de actie werden dan ook door de toekomstige West-Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Brentano, aangeduid als werk van „een politieke nar" Prins Hubertus bestrijdt nu meet veel ijver, dat hij persoonlijk die politieke nar zou zijn. Velen in de Bondsrepubliek hebben daaraan overigens niet getwijfeld se dert de prins aan het einde der Ber- lijnse conferentie de eis lanceerde in het gehele vroegere Rijksgebied ter stond verkiezingen uit te schreven om een nieuwe rijkspresident als opvolger van Hindenburg te kiezen. Tevoren had Löwenstein zich een outsiderspiaats in de Duitse politieke wereld veroverd door „znn bezetting" van het eiland Hel goland. Toen de rode rots in de Noord zee nog als doelwit van Britse bom- menwerpers werd gebruikt, lapte Hu- bertus met een kleine schaar van dap pere avonturiers alle Britse verboden aan zijn laars en liet hij zich met een vissersboot aan wal zetten. Hubertus stak door dit bravourstuk een goed deel van het succes in zijn zak, dat de Duitse beweging voor de herwinning van Helgoland tenslotte wist te boeken. Op Helgoland begon de victorie van de „Deutsche Aktion", die door prins Hubertus gesticht was, kort nadat htj uit de Verenigde Staten terugkeerde naar zijn vaderland. Als vurig bestrij der van Hitler had hij al vroegtijdig de wijk moeten nemen en terwijl de laatste resten van het oude Duitse Rijk in de smeltkroes werden gegooid, do- .ceerde de prins aan Amerikaanse col leges de geschiedenis van het „Reich." Van Helgoland uit heeft de nazaat der Löwensteins, alle politieke gevoe ligheden vertrappend, een mars naar het Saargebied ondernomen. Sedert jaar en dag tracht hij met artikelen in nationalistisch getinte Duitse bladen de lauwe Saarstemming in het volk wat op te warmen. Op deze wijze heeft hp zijn intrede in de Bondsdag bevochten als afgevaardigde van de liberale par tij. Daar opereert hij op de roerige rech tervleugel. De daar welig gedijende na tionalistische gedachten zijn door prins Hubertus in de vorm gegoten onder het motto: „Herstel der Rijksgedach- te In „die Deutsche Zukunft", het lijfblad van de nationalistische liberalen, strijdt de prins nu dapper voor het „Heim ins Reich" van het Saargebied en van Elten en de Zelfkant en voor het Duitse culturele herstel in de re publiek der Wolga-Duitsers. Dat zijn ook enkele der actiepun ten uit de „richtlijnen" der „Deutsche Aktion", die onlangs ontdekt werden en zoveel opschudding hebben veroor zaakt. Volgens die richtlijnen is Oos tenrijk ertoe geroepen zich weer in het gelid van het nieuwe Duitse rijk te scharen. Daarnaast eist de actie voor het nieuwe rijk de souvereini- teit op, over Oost-Pommeren, West- Pruisen, Dantzig, Oost-Pruisen, Me meiland, Posen, Oost-Brandenburg. Si- lezië, Sudetenland, Italiaans Tirol, afscheiding van het rijk is niet meer ongedaan te maken", zo heet het droefgeestig. Op deze wijze hebben de richtlijnen van de „Duitse Actie" opgeroepen tot een „Groot-Duitse volksbeweging" onde het motto van het nationale lied: „Von der Maas bis an der Memel, von der Etsch bis an der Belt." De vraag is met dat al, of de dromen van de rijks- herleving als een ernstig verschijnsel moet worden opgevat. Voorshands is niet anders bewezen, dan dat het bij de ontdekte „richtlijnen" slechts gaat om een ontwerp, dat door een overijve rig groepje volgelingen van de prins werd opgesteld. Hubertus zelf heeft zich ervan gedistancieerd met de opmerking, dat het stuk van zoveel njuiste rechtsopvattingen uitging, da. het onbruikbaar was. Niet alleen de par- tijdienst van de liberale partij heeft de ontkenning van Löwenstein ge publiceerd, doch eveneens het officiële voorlichtingsbureau der regering. In politieke kringen in Bonn windt ,rren zich over het geval niet al te zeer op. Dat heeft men over Löwensteins ijver voor het herstel van het „Reich" nooit gedaan, aangezien de prins doorgaans als 'n politiek fantast wordt beschouwd. Dat zijn „Deutsche Aktion" brede kringen zou kunnen besmetten met ge vaarlijke politieke gedachten gelooft men in Bonn niet. Hoever zij vertakt is, is niet bekend. Wel zijn bij deze gele genheden ook oproepen om hulp van Duitse activisten aan de prins gepubli ceerd, waarin geklaagd wordt over de .enorme gaten", die in de kas der be weging geslagen zijn. Met spaarzame cheques van niet meer dan honderd mark poogt Hubertus de gaten op te vullen onder motto's als „Duitsers, redt het Rijk", „Sta op, mijn volk" en „Ui terste nood eist uiterste koenheid." A •W* Alle oaen ziin gericht op Ramsey van de Spurs (met wit shirt in het doel), die tracht een doelpunt van Everton, dat op het modderige veld danig kwam opzetten, te voorkomen. Het gelukte echter niet. Het werd 2—1 voor Everton. Op het Zaterdag in Utrecht gehouden congres van de Landelijke Coördinatie commissie van Nederlandse Middelbaar Technische Studentenverenigingen heeft de heer W. A. Vervoort, bestuurslid van het Ned. Inst, van Middelb. en Hogere Technici, een inleiding gehouden over de instelling van het Baccalaureaat in ons land, die naar zijn mening de M.T.S. in het gedrang bracht. De heer Vervoort wees er op, dat het bedrijfsleven behoefte heeft zeer veel behoefte zelfs aan hoger technisch personeel, dat vooral practisch geschoold is en reeds op jeugdige leeftijd ter be schikking komt. De ingenieursstudie in Delft vergt tegenwoordig echter 7 a 8 jaar, reden waarom men aanstuurt op verkorting van de studieduur, b.v. tot vier jaar, bekroond met het baccalaure aat. Het gevolg hiervan is, dat het M.T.S.-diploma op de derde plaats komt en daardoor minder aantrekkelijk wordt. Spr. stelde daarom voor het programma van de M.T.S. enigszins te wijzigen en het baccalaureaat aan deze opleiding te verbinden, mede om overlapping van de opleiding M.T.S. en Delfts baccalaure aat te voorkomen. Prof. dr. D, van Os, voorzitter van de Ver. van Directies aan M.T.Scholen, zag in dit voorstel echter grote moei lijkheden, voornamelijk omdat de bacca- laureaat-studie veel wetenschappelijker gericht is dan het onderwijs op een M.T.S., zodat de laatste dus volledig om geschakeld zou moeten worden. De heer Vervoort bracht hierop in het midden, dat volgens zijn voorstel Delft niet om geschakeld behoeft te worden door de oprichting van een tweede instituut. Uit de vergadering kwam een met klem benadrukt voorstel om de gedach ten van de heer Vervoort in een motie aan het Ministerie van O. K. W. vast te leggen. Prof. van Os ontraadde dit echter, omdat hiermede de instelling van het baccalaureaat toch niet meer voorkomen kan worden. Hij achtte het veel belangrijker te strijden voor een aan de M.T.S. verbonden titel, die in overeenstemming zou zijn met het ge noten onderwijs en de capaciteiten van de afgestudeerden. Medegedeeld werd, dat de L.C.C. van 3 tot 9 Jan. a.s. in Heerlen een interna tionaal schaaktoumooi organiseert, waar voor reeds negen landen ingeschreven hebben. Huur en onderverhuur G.A.B.- Ik leg U hierbij een 4-tal vra gen voor over huur en onderverhuur, wilt U deze beantwoorden? Antwoord: a) Bedoelde dame, Uw onderverhuurster, mag zonder Uw ver gunning niet weer gaan onderverhuren. b) De gehele overeenkomst, indertijd door U aangegaan met Uw hoofdbe woonster, is vervallen door het vertrek van die hoofdbewoonster. U zult derhal ve een nieuwe overeenkomst dienen aan te gaan met Uw onderhuurster en kunt dus op Uw beurt weigeren iets in die vestibule toe te laten. Koffers e.d. dient Uw onderhuurster maar op haar kamer (s) op te bergen of in een gemeenschap pelijke bergplaats, waaronder U een vestibule njet kunt rekenen. c) De tweede onderhuurster, dus de on derhuurster v. Uw onderhuurster, heeft geen recht haar rijwiel te plaatsen in de vestibule. Rijwielen kunnen in een rijwielstalling ondergebracht worden. d) Men kan U zonder meer niet ver plichten aan Uw onderhuurster vergun ning te geven ook weer te gaan onder verhuren. Wij vestigen er echter Uw aandacht op, dat U, gezien plaatselijke omstandigheden, die ons niet alle be kend zijn, er goed aan zult doen U ter zake te wenden tot het huisvestingbu reau in uw woonplaats. Niemand mag verhuizen zonder vergunning van het huisvestingbureau, dat wil dus ook zeggen, dat de tweede onderhuur ster op haar beurt vergunning moet hebben van het C.B.U. Aan gezien U echter hoofdbewoner bent en reeds een onderhuurster hebt aange wezen gekregen, zouden wij derhalve aan Uw onderhuurster niet toestaan, wederom te gaan onderverhuren. Antwoord: Met burgerrechten bedoelt u eigenlijk „burgerschapsrechten". Dit zün rechten, bevoegdheden als staats burger, politieke rechten zoals het ac tief en passief kiesrecht. De Grondwet stelt daartoe als voorwaarde het Neder landerschap of het Nederlands onder daanschap. Vreemdelingen kunnen deze rechten pas krijgen als zij genaturali seerd zijn. Daarvoor moet men 5 jaar in Nederland wonen. Men moet zich wenden tot de a£d. Burgerlijke Stand op het gemeentehuis, die ongetwijfeld behulpzaam zal zijn met het opmaken van een rekest aan H. M. de Koningin op zegel van 0,50. Hierbij moeten over gelegd worden het geboortebewijs en bewijzen waaruit blijkt, dat men meer dan 5 jaar in Nederland woonachtig is. Kosten bedragen 200.-. „Zwabber" P. i. Een speler verloor bij de derde slag zijn geboden „zwabber" bij pandoeren. Moe hij 6 of 8 cent betalen aan de pot. Antwoord: De betalingen bij kaartspel worden in de regel onderling gere geld, meestal is in het door u bedoelde geval 6 cent verschuldigd. Inwoning J.E. Sedert 1949 hebben wij inwoning. De huur bedroeg steeds 6 per week. In 1952 hebben wij andere huurders ge kregen; zij betaalden dezelfde prijs- Kunt u ons zeggen, hoeveel huur wp mogen vragen? Antwoord: Aan de hand van deze ka rige gegevens kunnen wij u onmogelijk inlichten. De onderhuur moet berekend worden naar evenredigheid van het ge hele pand. Heeft een onderhuurder bv. de helft var het pand in gebruik en be draagt de huurprijs van het gehele pand bv. 12 per week, dan moet de onderhuurder 6 betalen. Bovendien is hfl aan de hoofdbewoner verschuldigd 20 pet (van 6) wegens ongerief. Is het verhuurde gemeubileerd of gestof feerd, dan moet hiervoor betaald wor den en wel 20 pet van de verkoopwaar de van meubilering en stoffering per jaar. Dus als de geschatte verkoop waarde bv. 400 bedraagt, dan be draagt de huur hiervoor 20 pet van 400 is 80 per jaar. Verder moet betaald worden voor gebruik van gas, licht en water. Deze kosten mogen met meer bedragen dan de zelfkosten, dus er mag niet aan verdiend worden. Moet het verhuurde ook schoongehouden worden door de verhuurder, dan is hiervoor eveneens een vergoeding verschuldigd. Aangezien ons van uw geval geen ver dere gegevens bekend zijn, kunnen wij geen bedragen noemen. Hiervoor moet u zijn bij de Huuradviescommissie. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komenOver de beslissing dienaangaande kan nïet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres by de ingezonden vragen. S.S Zondagavond omstreeks acht uur is in het verblijf van de Javaanse bedienden aan boord van het s.s. „Manoeran", dat gemeerd lag aan de Sumatrakade te Amsterdam, door nog onbekende oor zaak brand ontstaan. De brandweer bluste de brand met materiaal van het schip. Het verblijf brandde geheel uit. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. De Sjah van Perzië heeft op doorreis naar New York Zondagavond enige tnd vertoefd op Schiphol. Hij kwam daar aan met de Douglas D.C. 6 „Prinses Beatrix en heeft met zijn gemalin alsmede enkele familieleden het diner gebruikt in de Ko ninklijke wachtkamer. Onder auspiciën van de verenigde vrouwen-organisaties is Zaterdag te Djakarta een massademonstratie van vrouwen gehouden, die in een resolutie een eenzijdige inlijving van Westelijk Nieuw-Guinea bij Indonesië eiste. Voorts het verbreken der diplomatieke betrekkingen tussen Indonesië en Neder land, het eenzijdig opzeggen van alle economische en financiële overeen komsten tussen beide landen en het aanduiden van de Nederlandse autori teiten als „agressors." De vrouwen begaven zich in op tocht naar de woning van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Soenarjo en trachtten binnen te dringen in het residentiekantoor en de woning van de Nederlandse Hoge Commissaris, graaf van Bylandt. Zij vonden de deuren echter gesloten AMSTERDAM, 4 Dec. (G.U.) Cand. geschiedenis: mej. M. M. de Bakker (Amsterdam)Cand. rechtsgeleerdheid: mej. M. I. Roessel (Amsterdam), H. I. J. Vogt (Amsterdam) en J. S de Graaf (Amsterdam) AMSTERDAM, 4 Dec. iV.ü.) Theolo gie A. Treurniet ('s-Gravenhage). LEIDEN, 6 Dec. Cand. psychologie de dames F. J. Sominer te Den Haag, L. Ollongren te Leiden en de heer J. van Riemsdijk te Soesterberg. Cand. klassieke-taal en letterkunde mej. C. J- W. H. Engel te Rotterdam. Nederlands recht de dames C. Cool te Amsterdam, H. G. de Ramtz te Den Haag, A. S. Lange te Wassenaar, Ch. Hofkes te Den Haag, A. M. Engelfriet te Den Haag, K. S. van Heuven Goed hart te Leiden, I. M. Tinberg Thomsen te Den Haag, T. Rotteveel te Den Haag en de heren J. van Oei te Delft, J. H. Verhagen te Rotterdam, P. J. A. Ver beek te Rotterdam, J. P. M. Bak te Den Haag, R. J. Stuart te Haarlem, J. L. M. Urlings te Voorburg. E. J. Ph. Roberst te Den Haag. C. J. Vreeden- burgh te Den Haag, F. A. Bibo te Voorburg, M. P. van Soest te Den Haag, J. F. Visser te Huis ter Heide, J. A. van Sandick te Amsterdam en M. Smulders te Schiedam. Doctoraal geneeskunde mej. G. M. Fukkink te Den Haag en de heren O. E. Awani (Nigeria), H. W. Breedveld te Leiden, J. F. Burger te Den Haag, H. A. Bijvoet te Leiden, M. T. A. van Duinen te Wassenaar, J. L. Grubben te Leiden, M. M. Kramer (USA), J. van Oei te Leiden, H. Ovmg te Leiden, C. Druijs te Delft en C. Stuip te Leiden. Arts examen le ged. de dames A. R. Smit te Leiden, M. Wabeke te Leiden en de heren D. D. Goldberg (USA), H. K.de Groot te Leiden, en A. Oosthoek te Arnhem. Arts examen 2e ged. mej. M. J. C. Schraagen te Aerdenhout en de heren A. M. F. B. Crousen te Heerlerheide. D. N. Hupscher te Zwolle. J. Meel te Leiden én P. R. R. Steinmetz te Was senaar. NIJMEGEN, 6 Dec. Doctoraal po litieke en sociale wetenschappen (cum laude) mej. J. H. F. M. Stegeman (De venter), Cand. politieke en sociale we tenschappen Th. W. J. Hillen (Venlo- Blerick). Cand. sociale wetenschappen mej. M. Th. A. C. Kuigens (Eist O.B.), J. Folkers (Maastricht) en H. Beekink (Oss). Cand. Engels weleerwaarde heer J. S. F. Simons (Maastricht) en P. N. M. Zwagers (Arnhem). TILBURG, 5 Dec. Staatsinriching M.O. J. van der Lugt te Vlaardingen en pater B. Eysink te Deurne. Economie M.O Chr. Versteegen te Purmerend en G. Veerman te Oss. UTRECHT, 4 Dec. Doctoraal genees kunde: P. H Berger te Heerlen; J. Buur te Utrecht; H. Dingeldein te Denekamp (OvC. J. M. Dingenouts te Ossen- drecht; F. H. Hoekstra te Amersfoort en F E. Meelhuyzen te Huis ter Heide. Semi arts: D. Folmer te Schoondijke; J- G. M. van der Heijden te Eindhoven, mej. C. M. Schaap te Hilversum; J. Tts- sink te Utrecht en mej. J. Windsma te Utrecht. Artsexamen: mej. H. G. Achter berg te Utrecht; J. A. Brasser te Utrecht, J. Grijns te Bergen op Zoom; G. J. MU' ler te Nijmegen en H. C. Westerveld - Woudenberg. Doctoraal rechten: H. Bunschoten te Utrecht en J. A. Klaye Amsterdam. Cand. sociale geografie. Vlaanderen te Utrecht en mej. M. Lorch te Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4