,DE SCHEEPSBOUWER-^ Kath. Bond „Voor het gezin" gaat in Arnhem nieuw bureau betrekken STRIJD VOOR HET GEZIN OP ALLE FRONTEN De man zonder hart Minder agrarische producten naar Frankrijk Mohammedaanse Broederschap in Egypte ontbonden Actie voor de grote gezinswoning Prins Bernhard bij de Derde Divisie Franse concessie inzake wijnleveringen Montgomery: wèl ontvangen Strydom wenst meer apartheid Nehroe voor socia listische economie HET FRANS-NEDERLANDSE HANDELSACCOORD MAANDAG 6 DECEMBER 1954 PAGINA 5 Heropening van olie raffinaderij te Rangoon Najaarsvraag op de diamantmarkt Duitse meisjes werken in Groningen Vereniging opgericht Sociaal Wetenschappelijke Onderzoekers J ongeren weekend „Drakenburgh" Vestiging van sigaren fabriek te Rucphen Stevenson wenst Economische hulp in plaats van militaire verdragen Onassis krijgt surséance van betaling Daniël Wayenberg naar Amerika Dr. Van Royen benadert State Department Over neutrale houding der Verenigde Staten inzake Nieuw-Guinea door JEAN BROCARD Contingent Nederlandse industrieproducten verhoogd Rotterdamsche Lloyd bestelt weer een nieuw schip Minder gunstige Duitse betalingsbalans Invoer sterk gestegen Met algemene stemmen V.N.-Assemblée accoord met Eisenhower's atoomplan Amerika vraagt debat in de V.N. Over door China gevangen genomen Amerikanen Churchill's telegram In Januari zal de Katholieke Bond „Voor het gezin" zijn Centraal Bureau gaan vestigen in de Ernst Casimirlaan te Arnhem. De groei van de bond, de toenemende activiteiten en de daarmee gepaard gaande grotere werkzaam heden waren oorzaak, dat het kantoortje te Helmond, waar de bond sedert zijn heroprichting in 1944 gevestigd is, al lang niet meer aan redelijke eisen voldeed. Die toenemende werkzaamheden worden mede veroorzaakt door de groei van de, grootste vijand van de Bond „Voor het gezin", de Nederlandse Bond voor Sexuele Hervorming. De Katholieke Bond heeft immers in zijn doelstel lingen staan: de bestrijding van de ongeoorloofde geboortebeperking, in het bijzonder van het neo-malthusianisme. Daar, mede onder invloed van de na-oorlogse omstandigheden en het gebrek aan woonruimte het aantal leden van de N. B. S. H. en de toepassing van de door haar gepropageerde onchris telijke practijken hand over hand toenemen, moet uiteraard ook de tegen-actie groeien. Hoe zwaar de opgave voor de katho lieke bond is, bli.ikt wel als men be denkt, dat de N.B.S.H. met zijn hon derdduizend leden precies viel maal zo groot is als de Bond „Voor het gezin". Niet het minst tot het katholieke Zui den richt zich de Bond voor Sexuele Hervorming en het feit, dat men daar dorpen aantreft, waarvan meer dan de helft der gezinnen lid is van deze bond bewijst wel, dat goedgerichte tegenacties van katholieke zijde bepaald niet over bodig zijn. Belangrijk in dit opzicht zijn zeker de verschillende voorlichtingscursussen en de huwelijksscholen. uitgaande van de katholieke Bond. Van grote betekenis is ook een beter inzicht bij de ouders van het belang van een tijdige en ver antwoorde voorlichting aan hun kinde ren. Nog steeds verwaarlozen al te veel ouders uit een verkeerd soort gêne deze uiterst belangrijke opvoedingstaak, met het gevolg, dat het kind door anderen wordt ingelicht en meestal niet op een wijze, die een positieve bijdrage be tekent tot een gezonde en harmonische uitgroei van zijn persoonlijkheid. Bin nenkort zal van de hand van dokter Deelen een boekje over de juiste wijze van voorlichting door de ouders ver schijnen. Het ligt in de bedoeling dit boekje op ruime schaal te verspreiden. De Bond „Voor het gezin" streeft er naar in alle opzichten positief werk te doen. Positieve voorlichting, zoals wij reeds boven schreven, maar ook acties om de omstandigheden voor de gezin nen te verbeteren. Uit deze overweging is voortgekomen de actie voor de grote gezinswoning. Deze actie beoogt de ge meentebesturen, woningbouwverenigin gen en particulieren te stimuleren gro tere woningen te bouwen naar de be hoefte in de gemeente en de bewoning Van deze grotere woningen voor de ge zinnen met vüf en meer kinderen mogelijk te maken door het uitkeren Van een huurtoeslag. Andere acties, die reeds hun nut hebben bewezen, zijn die van de vacan- tiescholen, waarvan per jaar ongeveer 180.000 kinderen profiteren, van de kin derspeeltuinen en de voortreffelijk wer kende „babysitcentrale" in Den Haag. Er zijn plannen voor een actie om aan rustbehoevende moeders rust te ver schaffen, hetzij door assistentie in de huishouding, hetzij door een vacantie Voor de moeders. Een nieuw actiepunt, dat ook reeds veel succes blijkt te hebben is de Katholieke Pensioncentrale. Op ver zoek verleent de katholieke Bond „Voor het gezin" zijn medewerking bij het zoeken van een goed pension of kosthuis. De ervaring heeft ge leerd. dat voor jeugdige personen, die uit het eigen gezin weg moeten, dik wijls het nieuwe milieu, waarin zij geplaatst worden, van doorslaggeven de betekenis is voor het verdere leven. Onder zijn leden, verspreid over 150 afdelingen in het land, telt de Bond velen, die de mogelijkheid hebben om iemand bij zich in huis te nemen, ter wijl men dan tevens verzekert is van een goed en veilig tehuis. Zoals ook bij De Burma Oil Cy. is voornemens een olieraffinaderij te Syriam, bij Rangoon, te heropenen. De raffinaderij zal niet zo groot zijn als de oude, die in 1942 verwoest werd, maar men verwacht, dat het land zich na de opening voor de voornaamste petroleumproducten zelf kan bedruipen. De regering is voorne mens een vloot van sleepboten en sche pen aan te kopen voor het vervoer van de ruwe olie van de Chauk olievelden, in centraal Birma, naar de raffinaderij. Ook op de Amsterdamse diamant markt is de najaarsvraag merkbaar, zo zegt het marktoverzicht van het dia mant-handelsblad. Er ging de laatste weken vrij veel om en er was vooral belangstelling voor alle soorten pique- goederen, zowel in de melee's als in de grovere sorteringen. De prijzen hiervan vertoonden dan ook een vastere stem ming. Getinte melee was minder ge vraagd, maar toch kwamen ook hierin zaken tot stand. Grote belangstelling was er verder voor goedgemaakte ba- guetten. Verschillende buitenlandse ko pers bezochten de markt. De ruwmarkt bleef vast en vooral voor de pique en Spotted goederen werden hogere prijzen gevraagd. Drie Groninger kledingfabrieken ne- S?®n een proef met tewerstelling van fr^itse meisjes. Vijftig Duitse meisjes J^Jfden per autobussen via Nieuwe- 5c"ans heen en weer gebracht. Indien ?e2e proef slaag zullen in groter ver end Duitse vrouwelijke arbeidskrach- £en worden aangetrokken, want het te- v?rt aan vrouwelijk personeel in de £ioordelijke kledingindustrie is groot, fmt Duitse Arbeidsbureau zal bij deze ^Werkstelling bemiddeling verlenen. Be Verenigde Staten hebben besloten ?'u.ehoeksregelingen te trèffen voor hun °mtenlandse afzet van agrarische pro feten uit de overtollige voorraden. Een e re§ebng zal worden getroffen met Do„marlten- °nder deze regeling zal £TFiaenïarken tegen betaling in Deens L' ,,we en andere producten tot jar waarde van 4 millioen dol- ,°e Amerikaanse overschotten vein i °Pen- De koopsom in Deens j zal op een speciale rekening wor- ecn..!®?t0^ en worden gebruikt voor s-n j°f militaire hulpverlening vist wp,veïdeAand" Het staat n°S ".et ten'glho^pin °P 0626 WijZS zai wor" andere activiteiten kan men van deze service profiteren of men lid is of niet. De Bond wil namelijk in alle apzichten ten dienste staan van het gezin en het gezinsleven in het algemeen en niet uitsluitend van dat van haar leden. Overigens is de lidmaatschapsprijs, waarbij inbegrepen het abonnement op het veertiendaagse tijdschrift „Het Ge zin", zeer laag. Voor verspreid wonende leden f 4 per jaar. voor leden in een plaats, waar een afdeling is gevestigd, slechts f 3. Een nieuwe, belangrijke taak is de katholieke Bond „Voor het gezin" op gelegd, doordat hij tevens zal moeten gaan fungeren als toporgaan voor de Oudercomité's. Weliswaar is het vraag stuk van de Oudercomité's nog pas in een beginstadium en is het aantal voor alsnog niet zo erg groot, maar het is te verwachten, dat zich binnen niet al te lange tijd vele nieuwe oudercomité's zullen formeren, waardoor de werk zaamheden voor de Bond ongetwijfeld nog aanzienlijk in omvang zullen toe nemen. Dat het niet langer mogelijk is, al deze werkzaamheden te blijven verrich ten in een klein voorkamertje met be hulp van een enkele typiste, behoeft wel geen betoog. De katholieke Bond „Voor het gezin" verheugt zich bijzon der, dat men er thans in geslaagd is een beter en ruimer onderkomen te vinden, al zal dat, evenals de noodzake lijke personeelsuitbreiding niet geringe kostenverhogingen mee brengen. Men vertrouwt echter, dat velen, die het be lang van het werk van de bond besef fen, zullen willen helpen om het ook verder mogelijk te maken. Dezer dagen is te Utrecht opgericht een vereniging voor sociaal weten schappelijke onderzoekers, zo deelt de secretaris drs. Thoenes mee. Het sociaal onderzoek heeft zich na de oorlog zo sterk uitgebreid, dat het, zowel voor het onderzoek, als voor de onderzoekers, van belang werd geacht tot een orga nisatie te komen, die een zekere mate van coördinatie in het onderzoek be vordert en die een gemeenschappelijke basis tracht te vinden, waarop men kan komen tot een aanvaardbare formule ring van 1 plichten en rechten van de vakbeoefenaar. Secretaris is drs. P. Thoenes, Erasmusweg 1013, Den Haag. Op 18 en 19 December a.s. wordt in de volkshogeschool „Drakenburgh" een weekend gehouden, waar respectievelijk door prof. dr. v. d. Wey O.Carm. en dr. E. Brongersma gesproken zal worden over de religieuze en sociale idealen der jongeren. Gabriel Smit zal een voor dracht houden over de jongere en jong ste dichters. De sigarenfabriek Hudson te Roosendaal gaat in Rucphen een nevenfabriek begin nen, waar honderd arbeiders werkzaam zullen zijn, voornamelijk aan de fabricage van kleine sigaartjes. Deze nieuwe fabriek wordt gebouwd op het nieuwe industrie terrein van de gemeente Rucphen, dat zal worden aangelegd tegenover het bestaande en grotendeels uitgegeven industrieterrein aan de Sprundelseweg. De vestiging van de Hudson vindt plaats in Rucphen, deels omdat uitbreiding in Roosendaal bij de bestaande fabriek niet mogelijk is, deels omdat de industrialisatie van het economische noodgebied Zuid- West-Brabant op de arbeidsmarkt-een gro tere vraag heeft doen ontstaan, zodat het gewenst bleek de fabriek te bouwen in de omgeving waar de arbeiders wonen. In de naaste toekomst kan er mogelijk enige spanning ontstaan tussen vraag en aanbod van aroeidskrachten in dit gebied, maar de cijfers van de te verwachten be volkingstoename rechtvaardigen een nog verder gaande industrialisatie in dit ont wikkelingsgebied. Een belangrijk deel van de oudere ar beiders zal zich wellicht moeilijk weten aan te passen aan de nieuwe verhoudingen en dit kan een tijdelijk tekort veroorzaken. Ieder jaar komen er echter vele tientallen jeugdige arbeiders van lagere- en am bachtsscholen, waarvoor werkgelegenheid zal moeten worden verschaft. Eisenhower's tegencandidaat voor de verkiezingen van 1952, Adlai Stevenson, heeft gisteren voor 1200 leiders van de democratische partij in New Orleans verklaard, dat de Amerikaanse buiten landse politiek meer de nadruk op de economische en sociale dan op de mi litaire sector moet leggen. Hij meende, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken nog niet duidelijk had ingezien, dat Rusland de accenten reeds in deze geest verlegd had. Paul Butler, de li berale democraat, die Zaterdag tot na tionaal voorzitter van de party werd gekozen, deed een scherpe aanval op president Eisenhower, die naar zijn mening in gebreke zou zijn gebleven de regering, de republikeinse partij en het Amerikaanse volk te leiden en te verenigen. Stevenson wees in zijn toespraak op de toestand in Azië, waar naar zijn mening een goed gefundeerd hulppro gram meer zou uithalen tegenover het communisme, dan een reeks van mili taire verdragen. Hij waarschuwde de regering bovendien, dat zij haar eigen militaire macht niet moest overschat ten. Tot slot kondigde Stevenson aan, dat een democratisch geregeerd Con gres waarschijnlijk betere mogelijkhe den bood voor de ontwikkeling van de liberalisatie van de handel. Hij deelde mede, dat zijn partij de republikeinen niets in de weg zou leggen om het regeringswerk beter te doen dan tot dusver. (UP-Rtr) De Griekse reder Onassis heeft van de regering van Peru uitstel van be taling gekregen voor drie dagen wat betreft de betaling van 3.000.000 dol lars voor het terugverkrijgen van de vijf walvisvaarders, waarop de rege ring van Peru beslag heeft laten leg gen wegens het vissen binnen de door haar ingestelde 200 mijls-zone. Onassis heeft vergeefs getracht een gerechtshof de Peruviaanse eis ongeldig te laten verklaren en uit niets blijkt, dat hij van plan zou zijn de dwangsom te betalen. De regering heeft uitstel verleend, omdat in de door haar ge stelde termijn van vijf dagen enkele feestdagen vielen. Hij had morgen moeten betalen. Chili, Peru en Ecuador hebben intussen zes aanvullende ver dragen gesloten om hun 200 mijls-zone te beschermen (U.P.). De te Parijs wonende Nederlandse pianist Daniël Wayenberg is voor een tweede tournée van drie maanden naar de Ver. Staten vertrokken. Evenals het vorig jaar zal het eerste concert van deze nieuwe reeks in de Car negie Hall van New York worden gegeven. Er volgen dan concerten met orkest en recitals in Chicago, Cincinnati en andere plaatsen in de Ver. Staten. De tournée zal Begin Maart 1955 keert Wayenberg terug naar Parijs. 55. „Spreek dóór!" sist Eric Branwen toe. Onderwijl geeft hij Erwin, Axe en de Heruli een teken en deze verlaten haastig en zo geruisloos mogelijk het vertrek. Branwen knikt begrijpend en vervolgt op dezelfde toon haar verhaal, waarbij zij er echter ter de ge op let, veel te spreken, maar weinig te zeggen. Zij laat af en toe haar stem dalen tot een geheimzinnig gefluister en praat, alsof haar leven er van af hangt, hetgeen echter helaas in dit geval maar al te waar is. Als hun drie metgezellen er namelijk niet in slagen, de luistervink onschadelijk te maken, is het met hen allen gedaan De minuten gaan voorbij en de spanning is voelbaar. Dan, eensklaps, klinkt nabij een der vensters nauw hoorbaar een gesteun en weinige tellen later verschijnen Erwin en Axe, met een hevig worstelende kerel tussen zich in. „Wel wel, als ik het niet dacht", mompelt Eric. „Onze trouwe Sanno!" Met een snel gebaar ontneemt Eric de kerel de grote dolk en trekt de lap van diens mond. Als je één kik geeft, ben je er geweest," gromt Eric onheilspellend. De slavendrijver gluurt angstig rond en is een bezwijming nabij, als de Noorman hem stevig bij de haren grijpt. „Zo, en vertel nu eens, braaf smidje, wat heb je alzo gehoord!" De kerel gluurt angstig van de een naar de ander, maar zodra hij bemerkt dat er geen direct levensgevaar is, neemt zijn moed toe. Uitdagend snauwt hij: Genoegom jullie alle vijf te laten opknopen!" „Ach kom, maar hoe wou je daar nog de kant voor zien te krijgen?" prevelt Eric zoetsappig, „dan had je eerder weg moeten lopen, hé? Dat komt er van, als je te veel wilt horendan loop je tegen de lamp!" De dikke Sakser loert bedachtzaam rond. Dan kruipt een sluwe grijns over zijn gezicht. „Wat denkt ge met mij te kunnen beginnen, flinke Noorman?" smaalt hij. ,Je kunt me binden en ergens opsluiten, nietwaar? Ja ja, je kunt me doden ook, héhèh Maar ze zullen hier mijn afwezigheid bemerkenZe zullen gaan zoeken, en dat kan twee dagen duren of drie, maar vinden doen ze mii tóch. Je denkt handig te zijn, dappere Noorman, maar je kunt een levensgrote kerel als ik niet wegmoffelen of het een gebraden haas is." En ondanks hun overmacht van het ogenblik beseft Eric met verbeten woede, dat de kerel nog gelijk heeft ook. De hernieuwing van het Frans-Neder landse handelsacoord, die onlangs be kend is gemaakt, is niet, zoals men ge neigd zou zijn te geloven, de gewoon lijke aanpassing van de bestaande over eenkomsten met enkele kleinere cor recties. De onderhandelingen zijn bij zonder moeizaam geweest, omdat we zenlijke veranderingen zijn aange bracht in de regeling van de ruilhandel tussen de twee Landen, voornamelijk op verzoek van Frankrijk. Wij menen te weten, dat de Franse onderhandelaars er op hebben aange drongen, dat het importvolume van Nederlandse agrarische producten aan zienlijk verlaagd zal worden. Het con tingent boter zou in het nieuwe accoord geëlimineerd zijn. Frankrijk is zelf exporteur geworden van de meeste agrarische producten en 't was niet te vermijden dat de contin genten die sedert enkele jaren in deze sector van Nedeland gereserveerd wa ren eens ter discussie zouden worden ge steld. Verleden jaar is reeds over deze kwestie gestreden, waarbij Frankrijk hardnekkig haar positie met betrekking tot de wijnleveringen gehandhaafd heeft in ruil voor het kopen van agra rische producten boven de Schelde. Maar dit jaar heeft het land dit voor deel niet kunnen behouden, daar de noodzakelijkheid om de invoer van Z. K. H. Prins Bernhard heeft een bezoek gebracht aan de West-Duitse legerplaat sen, het Sennelager, Hohne en Vogelsang, waar de manschappen van de Neder landse Derde Divisie, op het ogenblik vóór herhalingsoefeningen in Duitsland, zijn gelegerd. Men ziet hier de Prins „ergens in West-Duitsland" in gesprek met een overste op een verbindingspost. De Prins draagt het uniform van inspecteur-gene raal der Infanterie. agrarische Nederlandse producten te verlagen belangrijker leek, dan het handhaven van de uitvoer van wijnen. Nog andere compensaties zijn trou wens toegezegd aan Nederland, dat overigens kon wijzen op de aanzienlij ke vermindering van de export het laatste half jaar, waarin de handelsba lans bijna voortdurend ongunstig is ge weest. Ook moet in herinnering worden gebracht dat de overschotten voor Ne derland, waarvan de Franse statis tieken vroeger gewag maakten, hoofd zakelijk te wijten waren aan de leve ringen van goud aan Frankrijk. Deze leveringen zijn sedert enige tijd sterk verminderd. Frankrijk heeft er dus in toegestemd dat de contingenten van Nederlandse industriële producten in diverse geval len verhoogd zullen worden om de ver laging van de agrarische export te compenseren en om de handelsbalans enigermate te verbeteren. Indien onze informaties juist zijn, dan zijn het voor al de leveringen van electrisch materi aal, die zouden kunnen profiteren van de nieuwe bepalingen. Wij bevinden ons dus op een keer punt van de Fans-Nederlandse handelsbetrekkingen. Het is voor de toekomst van belang om te zien, of het einde van de afzet van agrarische pro ducten in Frankrijk zich zal manifes teren in een verkleining van de handel tussen de twee landen of dat de ver groting van de afzet van industriële producten er in zal slagen om het tota le handelsvolume te handhaven of mis schien nog uit te breiden. Maar Nederland moet eveneens nauwlettend toezien op de algemene tendens in de Frgnse handel, die sedert een jaar gekenmerkt wordt door een uitbreiding van zaken zowel met het buitenland ais met de Franse Unie en door een steeds meer wegwerken van het tekort, zodat voor October zelfs een overschot geregistreerd kon wor den, dank zij belangrijke leveringen aan de Franse overzeese gebieden. De Nederlandse ambassadeur in de Ver. Staten dr. J. H. van Royen heeft het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelgenoot gemaakt van de ernstige bezorgdheid van zijn regering dat de neutrale houding van de Verenigde Staten inzake de kwestie Nieuw-Guinea door enige landen werd uitgelegd als ten gunste van Indonesië zijnde, zo hebben diplomatieke functio narissen te Washington medegedeeld. Dr van Royen zou hebben gezegd dat als een gevolg van de Amerikaanse houding een aantal landen die anders tegen de Indische resolutie in de poli tieke commissie van de V.N. zouden hebben gestemd, nu blanco stemden. Hij zou r.ls het standpunt van zijn regering hebben weergegeven dat hoe wel de Indische resolutie gematigder was dan de oorspronkelijke Indonesische resolutie deze duidelijk de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw-Guinea raakte en daardbor evenmin aanvaardbaar was als de Indonesische resolutie. (UP) 37) Ondanks dat wilde hij echter toch geen pogihg onbeproefd laten. Zoekend keek hij de kamer rond om te zien of hij een slagwapen kon ontdekken. Toen hij niets anders zag, dat dienst zou kunnen doen besloot hij een van de stoelen te nemen. Nadat hij de stoel in de nabijheid van de deur had neerge zet ging hij er op zitten, wachtende tot er iemand zou binnenkomen. Eindelijk, na bijna een uur hoorde hij aan de andere kant van de deur enig gerucht. Snel en voorzichtig stond Chas seur op en nam plaats achter de deur met de stoel hoog opgeheven boven zijn hoofd. Hij had goed gehoord. Langzaam ging de deur open. Met zijn spieren tot het uiterste gespannen stond Chasseur klaar om toe te slaan. Tot zijn verwondering kwam er ech ter niemand binnen en ging integen deel de deur weer dicht. Verbaasd vroeg Chasseur zich af, wat dat te betekenen had, toen de deur eensklaps met grote kracht werd open geworpen en tegen Chasseur aangesla gen. Zo verrast was de Inspecteur hierdoor, dat hij achteruit wankelde en de stoel liet vallen. Voor hij tijd had zich ook maar enigszins te herstellen trad dezelfde gemaskerde man weer binnen die hem ook zijn eten had ge bracht. Rustig zette deze de stoel weer op zijn plaats bij de tafel en sloot de deur achter zich. Verwijtend sprak hij tot de verbouwereerde Chasseur: „Maar Inspecteur, hoe kunt U nu zoiets doen, U. zoudt de meubels kunnen beschadi gen en ik weet zeker, dat U daarvan later spijt zoudt hebben." Met een blik op de lege schalen op tafel ging de man verder. „Het doet me in elk ge val plezier, dat U het karige maal hebt willen gebruiken en dat het U blijkbaar wel heeft gesmaakt ook. Jam mer dat U niet van wijn houdt, maar ik zal U straks koffie brengen. Alleen reken ik er op. dat U dan de meubels rustig op hun plaats laat staan. Trou wens, wanneer U mocht denken, dat U door uit deze kamer te komen zoudt kunnen ontsnappen, dan moet ik U tot mijn grote spijt teleurstellen want en kele meters verder staat U weer voor een gesloten deur." Onder het spreken had de gemasker de het eetgerei op het dienblad gezet en verliet nu de kamer weer, waarbij raakte. Terwijl Franqois en John in het Pa radijs der Vrijgezellen waren achterge bleven om te zorgen voor de gevan gene, of liever gezegd voor de logé, zoals Jean Inspecteur Chasseur noem de, waren de drie anderen er met de auto op uitgetrokken om de situatie bij Briand te verkennen. Wanneer 't enigs zins mogelijk was wilde Jean nog deze nacht trachten een val op te stellen voor de moordenaar. Wellicht duurde het nog lang voor deze ooit een bezoek bracht aan Briand; mogelijk kwam hij kon toestaan. Lang duurde het gesprek dan ook niet. Al spoedig kwam Victor terug wandelen en nam zijn plaats naast de anderen weer in. „Het is juist zoals ik al dacht. Er is inderdaad vanavond feest bij Briand. Hij schijnt vandaag een nieuw kantoor te hebben geopend en ontvangt nu alle mogelijke belangrijke relaties om dat feit nog eens te vieren. Hij had ten minste geen tijd om een gesjochte ver zekeringsagent te ontvangen van avond." „Heb je idee of er erg veel gasten er zelfs nooit, want nog steeds was er' komen?" informeerde Jean. geen bewijs, dat de theorie van de Man Zonder Wapens juist was, maar Jean wilde in elk geval niet het risico lopen, dat hij te laat zou zijn. Toen de auto de villa passeerde brandde er in verschillende vertrekken „Heel veel zelfs," antwoordde Vic tor. „Die huisknecht zei tenminste, dat zijn hoofd omliep, want dat er veel meer mensen kwamen dan men had verwacht." „Wel, als er dan toch zoveel gasten licht. Voor het huis stonden enkele auto's komen, dan lijkt het me niet onaardig om er zélf ook maar op bezoek te gaan," zei Jean opgewekt en dan ver- geparkeerd. Alles wees er op, dat er heel was mensen in 't huis waren. Van uit zijn eigen wagen sloeg Jean het huis enige tijd gade. Terwijl hij dit deed reed er weer een auto voor en door de haas hij Chasseur rustig de rug toekeerde als tig geopende voordeur kwam een be- L. I - 1 4 u IJ 4 U 1 t n J -J rl /Ia iL n n f wilde hij laten zien, dat hij niets van hem te vrezen had. diende naar buiten snellen, die de chauf- volgde hij „We zullen ons alleen eerst even moeten verkleden, want zonder avondkleding worden we beslist niet toegelaten. Ook ditmaal had Chasseur weer in stappen van enkele dames en heren, alle talen gezwegen. Toen de deur g^sio- Deze waren nauwelijks binnen toen er ten was, dacht hij aan de eenvoudige wijze waarop men zijn ontvluchtingspo ging had verijdeld en eens te meer moest hij erkennen, dat de Man Zonder Wapens en zijn vrienden volledig tegen hem waren opgewassen om nog niet te zeggen dat zij hem in vrijwel alle op zichten de baas waren. Met een zucht nam hij nogmaals de roman ter hand, waaraan hij al eerder was begonnen en trachtte hij zich te ver- ting, dat er weer een gast arriveerde, diepen in de avonturen van een mees- Jean en Fu zagen hoe Victor met de ter-detective, die alle moeilijkheden in bediende stond te spreken. Deze laatste een handomdraai oploste, zonder dat schudde telkens het hoofd. Blijkbaar zelfs zijn haar daarbij in de war ge- vroeg Victor hem iets, wat hij niet In snelle vaart ging de grote zwarte feur behulpzaam was bij het doen uit- auto terug naar het Paradijs der Vrij gezellen. Verrast keek Chasseur naar de deur van het vertrekje, waarin hij was op gesloten. Hij had geen enkel gerucht ge hoord en nu zwaaide deze opeens open en trad een zeer elegante, in avondcos- tuum geklede heer binnen. De kleding was in alle opzichten af, van de keurige lakschoenen tot aan de onberispelijk ge strikte das. De enige dissonant werd gevormd door het grijze masker, dat de bovenste helft van het gelaat bedekte. Na een lichte buiging nam hij plaats in de stoel tegenover Inspecteur Chas seur, die het boek waarin hij getracht had te lezen, terzijde had gelegd. (Wordt vervolgd) weer een auto arriveerde en hetzelfde beeld van zoëven zich vertoonde. „Waarschijnlijk een feestje," opperde Victor. „Ik zal eens even gaan informe ren," zei hij en meteen verliet hij de auto en wandelde naar de voordeur van Briand's huis. Hij behoefde niet aan te bellen, want toen hij de hoge stoep be trad ging de deur al open en verscheen de bediende, blijkbaar in de verwach- De Kon. Rotterdamsche Lloyd, die de vorige week een nieuw vracht- pas sagiersschip met een draagvermogen van ongeveer 10750 ton bestelde bij de Rotterdamsche Droogdok Mij., neeft nu opdracht gegeven voor de bouw van een zusterschip hiervan aan de N.V. C. van der Giesen an Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan de IJsel. Het is de bedoeling, dat dit sehip, dat eveneens geheel air- condi tioned zal zijn, in Januari 1957 in de vaart zal komen. De Kon. Rotterdamsche Lloyd heeft nu vijf nieuwe schepen, met een geza menlijk draagvermogen van ongeveer 54.000 ton in bestelling. Voor het eerst sedert jaren vertoont de Westduitse betalingsbalans een te ruggang der overschotten. Het ge leidelijk vrij worden van het deviezen- verkeer, de toegenomen invoer en de druk van de schuldaflossingen wor den als oorzaken daarvan genoemd. De eerste tien maanden van dit jaar hebben een stijging van de invoer met 17 procent te zien gegeven, wanneer men naar hoeveelheid rekent zelfs met 25 procent. Daarnaast heeft het herstel van de Duitse kapitaaldienst als ge volg van de schuldenovereenkomst van Londen reeds in het derde kwartaal van dit jaar tot een passief saldo van de kapitaaldienst van 89 millioen ge leid. De door de opheffing van de Sperrmark vrijgemaakte rekeningen hebben tot deze ontwikkeling bijge dragen, hoewel de van deze rekenin gen getransfereerde bedragen niet bij zonder hoog zijn geweest Een Egyptische volksrechtbank heeft Zaterdag het doodvonnis uitgesproken tegen zes leiders van de Mohamme daanse Broederschap. Het geestelijk hoofd van de Broederschap, Hassan el Hodeiby, werd eveneens ter dood ver oordeeld, maar de Revolutionnaire Raad wijzigde Zaterdagavond zijn v .- nis in levenslange dwangarbeid. De an dere doodvonnissen zullen waarschijn lijk morgen worden voltrokken. Andere volksrechtbanken zijn vandaag begon nen met de behandeling van grote reek sen zaken tegen leden van de Broeder schap. Gisteren heeft de Revolutionnai re Raad de Mohammedaanse Broeder schap verboden en ontbonden ver klaard. De militaire leiders van Egypte blij ken van zins schoon schip te maken met de orthodoxe Moslim-organisatie van de Mohammedaanse Broederschap. Duizenden leden zijn in de afgelopen drie weken gearresteerd. Negentien personen zijn reeds berecht. De volks- reehtbank, die Zaterdag vonnis heeft ge wezen in de zaak tegen de leiders van de organisatie, heeft bij monde van haar president, minister Gamal Salem, verklaard, dat zij de revolutionnaire Raad zal aanbevelen de hele Broeder schap in Egypte uit te roeien. Zij telt in het land ongeveer vijf millioen aan hangers. Samen met Hodeiby stonden terecht Mahmoed abdel Latif, de tinslager uit Cairo, die onlangs een aanslag heeft gepleegd oi» het leven van premier Nasser, Toessoef Talaat, de leider van het geheime leger van de Broeder schap, en enige functionarissen van dit leger uit Cairo. Zij allen verklaarden, De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft Zaterdag Ei senhower's plan tot vorming van een internationale atoombank met algemene stemmen aanvaard. De Sovjet-Unie stemde eveneens voor het plan hoewel twee door haar ingediende amendemen ten werden verworpen. Voorzitter mr. Van Kleffens noemde deze algemene goedkeuring een historische beslissing van de volkerenorganisatie. Het plan was vervat in een resolutie, die was ingediend door de VS, Enge land, Frankrijk. Canada, Australië, Bel gië en Zuid-Afrika. In de resolutie wordt de oprichting aanbevolen van een, inter nationaal lichaam, dat zich speciaal zal belasten met het onderzoek naar vreedzaam gebruik van atoom-energie. Voorts wordt tegen volgend jaar Au gustus een internationale wetenschap pelijke conferentie over dit onderwerp bijeen geroepen. (Rtr-UP) De Amerikaanse afgevaardigde bij de VN, Cabot Lodge, heeft secretaris generaal Dag Hammarskjöld verzocht de kwestie van de elf Amerikaanse vlie gers die door communistisch China als spionnen veroordeeld zijn, op de agen da van de Algemene Vergadering te plaatsen. De Agendacommissie zal van daag dit verzoek bestuderen. Intussen hebben de Chinese communisten giste ren een Canadese vlieger, die boven Korea was neergeschoten, in vrijheid gesteld. De vijftien landen die voor de Ver enigde Naties in Korea gevochten heb ben, hebben het Amerikaanse verzoek volledig goedgekeurd. Amerika vraagt een debat over de elf Amerikaanse vliegers, maar ook over alle andere geallieerde militairen, die na het slui ten van de wapenstilstand door com munistisch China gevangen gehouden zijn, in strijd met de bestandsovereen komst. (UP-Rtr.-AFP) dat Hodeiby onschuldig was aan de aanval op Nasser. Hodeiby werd er van beschuldigd in contact te hebben gestaan met president Naguib. De regering had speciale veiligheids maatregelen getroffen toen de von nissen bekend werden gemaakt. Ze ven beklaagden kregen levenslang, twee werden tot vijftien jaar veroor deeld en twee werden er vrijgespro ken. Negen politieke en godsdienstige orga nisaties in Pakistan hebben geprotes teerd en Egypte gewaarschuwd tegen zijn vijandige houding tegenover de Mohammedaanse Broederschap. Zij hebben gedreigd de kwestie voor de Verenigde Naties te brengen. Verte genwoordigers van alle politieke par tijen in Syrië hebben eveneens gepro testeerd tegen het Egyptische optreden. (Reuter-AFP-UP) Veldmaarschalk Montgomery is Za terdag per vliegtuig in Londen terug gekeerd na een reis door de Verenigde Staten. Bij zijn aankomst verklaarde hij, dat hij in 1945 inderdaad een tele gram had ontvangen, waarin Churchill hem verzocht de buitgemaakte Duitse wapens goed te bewaren, voor het geval men de Duitsers weer moest bewapenen en met hen samen de Russen zou moeten bestrijden. Montgomery zou dit weekeinde naar het telegram zoeken en de premier van zijn bevindingen in kennis stellen. Een week voor zijn tachtigste verjaar dag maakte Churchill tijdens een toe spraak in zijn kiesdistrict Woodford ge wag van het telegram. Er is groot po litiek rumoer ontstaan over deze uitla ting. Zelfs de ..Times" vroeg zich af waarom Churchill dit „in 's hemels naam" op dit ogenblik gezegd had. De socialisten hebben hem daarop verleden week Woensdag vragen gesteld in het Lagerhuis en de premier heeft zich ver ontschuldigd met de mededeling, dat hij er niet zeker van was of het tele gram verstuurd was. Linkse socialisten dringen thans aan op het aftreden van Churchill, De nieuwe premier van Zuid-Afrika, Strydom, heeft in een redevoering in Transvaal verklaard, dat zijn regering de apartheidspolitiek zal uitbreiden. Te gelijkertijd stelde hij echter de Engelse bewoners van het land gerust en deelde hij mee, dat zij niets te vrezen zullen hebben, „wanneer Zuid-Afrika straks een republiek geworden is." Strydom verklaarde, dat de apart heid misschien ook uitgebreid zal moe ten worden tot gebieden buiten Zuid- Afrika om te voorkomen, dat het Eu ropese ras in de verdrukking zou ko men. De nieuwe regering zal haar ui terste best doen, zo deelde hij mede de christelijke civilisatie en het Europe se ras te handhaven en te versterken. De Indische premier en minister van buitenlandse zaken Nehroe, heeft gister avond voor de fractiegroep van de Congrespartü verklaard, dat het enige doel, dat een land als Indië zich kan stellen, een soort socialistische econo mie en een controle van het industriële beleid in deze geest is. Men kon daarover niet twijfelen en de partij en het Indische volk zouden daarvan wel overtuigd moeten wor den. Een dergelijk beleid hield niet in. dat Indië de Sovjet-Unie of China zou moe ten navolgen, aldus de premier. (AFP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5