HAARLEM, stad van ideale grootte Kleine gemeenten moeten kernen van eigen bestuur blijven „De Spaarnestad" Mariatentoonstelling in broeder school aan Nagtsaamplein Slechte resultaten van R.K. eerste klassers Het donker is licht genoeg Plechtigheid in Kathe drale Basiliek Stüle Armen DURE ANTHRAGIET BROEDER ANSGAR 25 JAAR KLOOSTERLING Muzikale kok van het ziekenhuis Sint Joannes de Deo Radio-reparatie Christopher Fry stelt teleur Meisje in pyama gevlucht Weer kunst aan de Grote Markt TT. Vader keurt decreet goed HAARMODE 1954-1955 MOLENDIJK'S KAPSALONS H. J. Maertens N. V. TAFELTENNIS DINSDAG 7 DECEMBER 1954 PAGINA 2 Mr. Dr. C. VAN HAREN VOOR R.K. RAADSLEDEN: VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES (le kwal.) Afm. 20/30 10.65 p. H.L. ALLEEN-VERKOOP Brandstoffenhandel Fr. Varkenmarkt 6—10 (Spaame bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 Tien leden van K.Z.O.D. gaan exposeren In ,JHet Huis van Looy" Sociale Raad houdt jaarvergadering Sint Adelbertvereniging Burgerlijke Stand Vrachtauto te water Ongeval op Kennemerplein Het ideale Haarlem Betrouwbare Kath. Grafische Bond Wielernieuwtjes Verrassende reacties Waterpolo V.Z.V. 1Kroosduikers 1 4—2 'Haarlem 1D.J.K. 1 42 De kringcompetitie Basketball In Haarlem-Oost Politie belt aan en krijgt geen gehoor AFVALSTOFFEN VAN ENERGIEBEDRIJF Bewoners Harmenjans- straat e.o. klagen Nationale loterij van „Herwonnen Levenskracht" Vakschool voor woning inrichting Geen spreekuur Volleybal Ter sluiting van het Mariajaar Etalage(s) Leffelaar weldra in ere hersteld Kindertekeningen uit heel de wereld in Haarlem Kamer muziekavond „Ziekenzorg" Verenigde Kath. Dammers Zaligverklaring Pius IX Beurs van Amsterdam Badminton Beurs van New York Maandagmiddag hield mr. dr. C. Ch. A. van Haren, advocaat te 's-Graven- hage, in de raadzaal van het Haarlem se stadhuis een causerie over het vraag stuk „Gemeentegrenzen". De bijeen komst was belegd door de afdeling Haarlem van het Instituut voor be stuurswetenschappen welker voorzitter, de heer A. de Keulenaar, o.a. burge meester Cremers van Haarlem en de gemeentesecretaris mr. Phaff welkom heette. De heer Van Haren begon zijn in leiding met te wijzen op het onder scheid dat men moet maken met de gemeente als gemeenschap en als doel- organisatie of bestuursvorm. Kleine gemeenten hebben meer het karakter van gemeenschappen terwijl bij de grotere meer de doelorganisatie over heerst Wat is er in Amsterdam nog over van de gemeenschap, zo vroeg spr. zich af; het is daar meer een conglomeraat van openbare diensten en bedrijven. Annexatie mag alleen aan de orde worden gesteld als dit in het sociologisch belang van de kleinere gemeenschap is. Het zou een dodelijke verarming zijn van het openbare leven als men bij de beoordeling van dit vraagstuk afstand zou nemen van de gemeenschap en zich zou bepalen tot de doelorganisatie. Als men spreekt over annexatie als aantasting van de autonomie der gemeenten, dan vergeet men de geruisloze annexatie die elke dag verder gaat door overneming van taken der gemeente door rijk en pro vincie. Als dat zo doorgaat zullen de gemeenten delen van de staatsorgani satie worden. Men noemt de minister van Binnenlandse Zaken wel de be hoeder van de gemeentelijke antono- mie, doch spr. kon dit gezien de practijk van de laatste tien jaren niet beamen. Spr. wees in dit verband op het politie-vraagstuk en Bescher ming Bevolking. De burgemeesters kunnen het nu een vroegere burge meester van Amsterdam niet meer na zeggen: ik heb geen andere chef dan de wet. Men praat over opheffing van ge meenten even gemakkelijk alsof dit een filiaal is van een concern. Een ge meente is echter een levend organisme dat men niet mag aantasten als de noodzaak niet is aangetoond. 's-Gra- venhage wil annexatie omdat het uit zijn grenzen barst, maar dat is geen argument om Voorburg, Rijswijk en Advertentie is de goedkoopste brandstof! Grootste warmte. Minste as. Langste brandduur. (Super kwal.) Afm. 20/30 11.15 p. H.L. Een lOtal leden van het Genootschap Kunst Zii Ons Doel is voornemens een tentoonstelling van him werk in het Huis van Loojj te houden, ingaande 11 De cember tot en met 1 Januari '55. Deze expositie omvat schilderijen, aquarellen, tekeningen en enig beeldhouwwerk. De opening zal geschieden door mr. H. E. Phaff. gemeente-secretaris van Haar lem, op Zaterdag 11 December 's mid dags o'm 3 uur. Het is de bedoeling van het Bestuur op Dinsdag 14 en 21 December 's mid dags te 3 en 's avonds te 8 uur een rondleiding op de tentoonstelling te houden. Door de bereidwilligheid van houden. Door de bereidwilligheid van enige ingezetenen is in verschillende zaken van de stad een schilderij ge plaatst met een opwekking tot het pu bliek de tentoonstelling te bezichtigen. De namen der exposanten zijn: W. A. van der Calk, Jan van Geen, Julia Giesberts, Jas. Hoogwaut, Ge rard Huyssen, C J. Laan, Anton Mal- kenbaan, A. Potgieter, Leen Spieren burg, S. Walbrecht. Vrijdag 10 December zal de jaarver gadering van de Sociale Raad worden gehouden. De rekening en verantwoor ding 1953 staan o.a. op de agenda. De heer Kerstholt treedt als lid af. Als candidaat voor deze vacature stelt het bestuur de heer P. B. M. Muzingen voor. vice-nresident van de Bijzondere Raad der St. Vincentiusvereniging te Haar lem. Maandag 13 December zal dr. G. L Muskens uit Nijmegen voor de leden van de afd. Haarlem der Sint Adelbert vereniging een causerie houden over ..Tekorten in ons middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs". Aanvang 8 uur. GEBOREN: A. Baars—Punt z; G. M. B. MeijerSchuttelaar, z; W. Chr. Dou- maMelius, z; J. A. NeeskensKossen. z; D. BerkhoutHalderman. z: M. C. L. Eichhorn—Krom. z: M. M. Keesom Veneker, z; W. H. C. Ruytervan Enge lenburg. z: J. C. van EekenNuijten, d; A. MolVeldman, d: H. van Kouteren de Heij, d; M. Chr. Van der KlugtPor- tegies, d; M. E. C. Wagnervan den Berg, d; W. Koopman—Smink. d; M. HeijselaarVersloot d: M. M. Keesom Venneker, d; S. M. HoonhoutKoning, d; H. W. C. WijkhuizenNolet, d; J. J. de VriesPrinsen, d. ONDERTROUWD: A. Grooteman en E. P. M. Middeldorn; H. A. M. Cliteur en P. A. Th. Spuls; E. L. van Lent en C. Houtkoooer. OVERLEDEN: A. G. Houtkamp Loogman, 65 j., Prinsen Bolwerk: J. M. Schuijtvlotvan Halm, 64 j., Krelage- straat: A. C. NeervoortPaulsen, 67 j Gasthuisvest: C. Visser. 66 j„ Semarang- straat: G. E. Slot. 44 j., Vera.erdeweg: G Zaagsma, 61 j.. Jan van Walréstraat: C. MijndersSieraad, 78 j.. van Keulen straat; J. Ph. Metz. 74 i Pallasstraat: M. Bulcaen. 57 j., Meeuwenstraat: F. H. Engelken. 62 j., Maerten van Heems kerkstraat. Leidsendam te annexeren. Het ge meentebestuur van 's-Gravenhage zegt: daar wonen onze mensen. Men loopt echter achter de f riten aan als men de mensen als het ware met de gemeente grenzen achterna gaat lopen. Men late de mensen de vrijheid van keuze van hun woonplaats. De toewijzing van bouwvolume is er op gericht de men sen te dwingen om in de stedelijke agglomeraties te gaan wonen; men drijft ze van het platteland naar de stad omdat men het platteland onvol doende bouwvolume geeft. Maar als de woningnood tot het verleden be hoort, zullen velen de steden weer ver laten en naar buiten trekken. Spr. stelde de vraag of de grote stad recht heeft op onbeperkte uitbreiding en of men deze groei moet afremmen. Men vergete niet, dat stijging van het aantal inwoners geen toeneming van de welvaart betekent. Nieuwe industrieën zou men niet in grote steden moeten toelaten; er is in Nederland nog een groot areaal van industrieterreinen buiten de Randstad Holland. Spr. be grijpt dat men voor specifieke belangen, zoals de havens van Amsterdam en Rotterdam bepaal de maatregelen moet nemen. Voor de ontwikkeling van Schiphol echter is het belang van de luchtvaart primair en het heeft nog geen enkele Gistermiddag reed een vrachtauto op de Zomerkade te dicht langs het wa ter, waardoor de wagen omsloeg en in het water terecht kwam. Met een kraanwagen is het voertuig weer op het droge getrokken. De chauffeur heeft zich tijdig in veiligheid kunnen stellen, voordat de auto omkiepte. In de vroege morgen van Maandag omstreeks half vijf is een personen auto tegen een verkeerszuil op het Kennemerplein gebotst, omdat de be stuurder daarvan plotseling moest uit wijken voor een wielrijder, die van richting veranderde zonder dit aan te geven. De wielrijder is doorgereden, terwijl de auto ernstige schade aan de neus heeft opgelopen. De bestuurder liep geen verwondingen op. Eventuele getuigen van dit ongeval gelieven zich te melden aan het bureau van de Ver keerspolitie aan de Lange Wijngaard straat moeilijkheid opgeleverd dat Schiphol niet binnen de gemeentegrens van Am sterdam ligt. Sprekende over Haarlem, noemde spr. dit een stad, evenals Nijmegen en 's-Hertogenbosch bijvoorbeeld, van ideale grootte. Men kan de in woners in cultureel en economisch opzicht voldoende bieden en er is voldoende differentiatie in de be volkingsopbouw. Het is niet nodig, de groei van dergelijke gemeenten af te remmen. De IJmond biedt weer een ander facet aan het vraagstuk der gemeente grenzen. Het denkbeeld is geopperd, Velsen, Beverwijk en Heemskerk in één openbaar lichaam te laten samen werken. Spr. verwachte dat daarin de ruzies dan nog zullen voortduren als de Velsertunnel al weer te klein zal blijken te zijn. Op de kleine gemeenten terugkomen de, betoogde spr. dat men niet dom weg een minimum aantal inwoners kan stellen. Dit moet van geval tot ge val bekeken worden. Elke gemeente heeft niet dezelfde dynamiek. Als men twee plattelandsgemeenten tot één gemeente samenvoegt, schept men minderheden die oorzaak zijn van grote moeilijkheden. Alleen als de staatkun dige vereniging een bevestiging vormt van wat sociaal en cultureel tot een eenheid is gegroeid, kan men hier toe overgaan. Wat de grote steden betreft, Brussel, New York en Londen, zijn voorbeel den hoe men een bestuurslichaam over de gemeente-grenzen heen kan creëren. Van de randgemeenten wordt ten deze een wijs beleid gevraagd. Als deze zich niet gedragen naar de eisen welke in het kader van de grote stedelijke agglo meratie worden gesteld, dan verdie nen zij te verdwijnen. Moeilijkheden behoren te worden opgelost. De kleinere gemeenten moeten zo lang mogelijk kernen blijven van eigen bestuur. Het zou een grote verarming zijn als het openbaar bestuur niet meer die krachten kan aantrekken die zich uit belangstelling beschikbaar stellen voor een functie in de plaatselijke ge meenschap. Daarvoor is de betekenis van de vrije gemeente in de vrije staat te groot. Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1 - Tel. 19706 Bus 3-4-8 Film en kloosterjubilé passen niet goed bij elkaar, maar toch zou men aan de aanstaande jubilaris denken, als men de onlangs vertoonde ziekenhuisfilm zag. De beelden van verscheidene ver trekken, zoals ziekenzalen, laboratoria, röntgenologie, operatiekamer enz. flit sen voorbij, natuurlijk met het nodige gesproken commentaar. Plotseling klonk: een plaats in het ziekenhuis, minstens zo voornaam en onontbeerlijk als een operatiekamer, en men zag een grote keuken, in vol bedrijf, dampende ke tels, allerlei machines. Maar daar kwam allicht de gedachte bij op, wat heeft men aan het ziekenhuis, als er geen be kwame specialisten werkzaam zijn? En al heeft men dan een nog zo goed in gerichte keuken, een bekwame kok mag er niet ontbreken. Daar nu de Broeder-Kok van het zie kenhuis St. Joannes de Deo op de feest dag van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvan gen de dag herdenkt, dat hij voor 25 jaar het kloosterkleed mocht ont vangen, mogen wij toch niet nalaten hem even in het zonlicht te zetten. Zo'n zilveren kloosterjubilé kan niet ongemerkt voorbij gaan en daar Broeder Ansgar sinds November 1949 In het zie kenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem werkzaam is, maakt men zich daar ge reed het feest zo hiisterriik mogelijk te vieren. In het klooster krijgt men nu een maal een toegewezen taak en alhoewel, de Broeders van St. Joan de Deo in de ziekenverpleging werkzaam zijn, moeten er toch verschillenden zijn, die andere, dikwijls zeer voorname functies ver vullen. Ongetwijfeld is de functie van kok zeer voornaam; in deze bediening heeft de jubilaris zich zeer bekwaamd, zodat hij op heden deze functie vervult in Haarlem en dagelijks de zorg heeft voor de voeding van 300 personen; als dat nu allemaal gezonden waren en al len hetzelfde aten was het vrij een voudig; hoevelen echter, verpleegd in een ziekenhuis, vragen een bijzondere voeding. Niet altijd is Broeder Ansgar in Haarlem geweest, zelfs niet de langste tijd van zijn kloosterleven, dit kan echter nog komen, wellicht blijft hjj tot zijn gouden feest in de keuken de scep ter zwaaien. Na zijn eerste Professie in 1931 vertrok hij al spoedig naar Beek bij Nijmegen, waar de Broeders het Sa natorium Kalorama bedienen; daar verbleef hij enkele jaren; werkte een jaar in Haarlem en ging 20 November 1936 als hoofdkok terug naar voornoemd sanatorium om daar te werken tot No vember 1949. Echter niet alleen om t» werken en te bidden, zoals een goed kloosterling betaamt, maar ook om avonturen te beleven, zoals hij liever geen tweede maal zou doen Bij de be vrijding van ons vaderland kwam het sanatorium in de vuurlinie te liggen en moesten allen, patiënten zowel als de bewoners van het dorp, evacueren naar enkele boerderijen in de omtrek, later naar Eersel. Hetgeen in die bange uren beleefd werd, vormt een geschiedenis op zich. Het zou wel aanbeveling ver dienen de jubilaris te "'erzoeken dit al les op schrift te stellen; het zou werke lijk een „sterk verhaal" naar volle waar heid zijn. Hij had de zorg voor de voedsel-voorziening en „men" vertelt dat hij hele zijden spek in de grond verborgen hielden wie weet, wat nog allemaal meer! Nu in de dagen van vrede geeft hij zich met hart en ziel aan de hem op gelegde taak en gebruikt ook zijn muzikale talenten ter opluistering van de eredienst in de kapel. Hij is de cantor van het zangkoor, en mocht hij er bij uitzondering een keer niet zijn, men merkt het dadelijk. Zijn grootste ontspanning is dan ook goede muziek- en zanguitvoeringen te beluisteren. 8 December zal Broeder Ansgar, na een voorafgaande retraite, op plechtige wijze zijn E.H. Geloften vernieuwen in de kapel van het Moederhuis te s-Her togenbosch. Daarna gaat hij in het hem zo goed bekende Kalorama het Zilveren feest medemaken van zijn confrater Victorinus. Zaterdagavond 11 December komt hij 's avonds in Haarlem terug, waar het feest met een plechtig lof ingezet zal worden. Zondag 12 December zal rector Mgr. C. v. Trigt een plechtige hoogmis om 8.30 uur opdragen in de kapel van het ziekenhuis. Daarna vangen de meer profane fees telijkheden aan, felicitatie door per soneel enz., terwijl van 11.30 uur tot 12.30 uur receptie gehouden wordt, waarop h»t de jubilaris niet aan belang stelling zal ontbreken. FILMS: REMBRANDT: „Broeders zonder vrees", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Bandeloos", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. LUXORDi. en Wo.: „De schoonheidsspe cialist", 18 jaar. Do.: „Staatsvijand no. 1". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „The snows of Kilimanjaro" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 6.50 en 9.15 u. FRANS HALS: „De zonde van Molly", 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. ROXY„Zo lang je bij mij bent". 14 J., 2.30 en 8 uur. MINERVA: „Roman Holiday". Iedere avond om 8.15 uur, tevens Woensdagmiddag om 2.30 uur. Woensdag 8 December Stadsschouwburg: „De Haarlemse Toneel club" voert „Hélène" op (dil.). TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur. Zo. van 1315 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen drik Goltzius. Geopend van 11—3 uur. Zo. van 13 uur. Huis van Looy: Werken van Jacobus van Looy tot en met Zo. Geopend 1012.30 en 13.30—17 uur. Zo. 14—17 uur. Boot: de Smidse: Miniatuurspoorwegen (Spaame). Geopend 912, 25 uur. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Het Pensioenfonds voor de Grafische Vakken bestond 4 December 25 jaar. Het bestuur van de afd. Haarlem van de Kath. Graf. Bond besloot deze ge beurtenis niet zonder meer voorbij te laten gaan en zij bezorgde alle gepen- sionneerden van de afdeling een groot St. Nicolaaspakket. Door het aftreden van de heer F. Groot als voorzitter van de Beverwijkse Rennersclub „Kennemerland" is door het bestuur als opvolger voor hem ge kozen de oud-Tourrenner en baankam- pioen van Nederland Arie Vooren. De nieuwe „Kennemerland"-praeses wordt terzijde gestaan door de heren: J. Kuit- waard, secr.; G. Kuilman, penningm.; T. Arenthals, 2e voorz.; J. v. d. Schaar, 2e penningm. Na een druk en succesvol seizoen waarin de lenners 147 prijzen behaalden en het bestuur vijf open wed strijden organiseerde wordt op Vrij dagavond 17 December in het Kennemer- theater de jaarlijkse feestavond gehou den. Het jaarfeest van de Haarlemse wie lervereniging H.S.V. „De Kampioen" wordt op Zondag 8 Januari in het Ge meentelijk Concertgebouw gehouden. De ze avond treden voor de Haarlemse wielermensen op: Nol van Dijk, confe rencier; het Majoco-trio; de kunstfluiter Johny van 't Zelfde; The Mounties; Ste- fani met partnerin en het geheel met muzikale omlijsting van Cor van Gooi. De Beverwijkse amateur-wielrenner Jan Hofland, die in het afgelopen sei zoen 13 overwinningen behaalde, waar bij de klassieke „Acht van Bolsward", is samen met de nationale kampioen Van Dongen en de renners Van der Broek en Van den Dungen door de KNWU aangewezen om deel te nemen aan de Ronde van Egypte in Januari 1955. In dit Mariale jaar heeft ongetwijfeld op vele Haarlemse scholen de figuur van Maria bijzondere aandacht gekre gen en is de H. Maagd op verschillen de manieren gehuldigd. Wel héél bijzon der geschiedt dit thans door de leer lingen van de St. Franciscus Xaverius- en de St. Lambertusschool en de VGLO- school aan de v. Zeggelenstraat, van wie tesamen ongeveer 600 werkstukken van uiteenlopende aard. maar alle be trekking hebbend op de Moeder Gods, zijn gerangschikt in de gymnastiekzaal van de St. Franciscusschool. Twee weken geleden richtte broeder overste Ignatius een oproep tot de leer lingen en indirect ook tot de ouders om mee te werken aan een Maria-tentoon- stelling teneinde daar het Mariale jaar waardig uit te luiden. Het gevolg van deze oproep is thans te bezichtigen: op tientallen verschillende manieren is een episode óf gebeurtenis uit Maria's le ven uitgebeeld. De voorstellingen zijn VZV 1 heeft Zaterdagavond de eerste overwinning in de bekercompetitie he ren geboekt, door Kroosduikers 1 met 42 te kloppen. In een aanvankelijk ge- lijk opgaande strijd namen de Kroos duikers door Siedenburg de leiding. Na het draaien ging het de Velsenaren be ter af. Door Bakker, Mossel en Grave- maker werd de 10 achterstand omge zet in een 31 voorsprong. Nadat Sie denburg nogmaals de VZV-keeper had laten vissen, verkreeg VZV een over wicht, welke door Swier benut werd om de VZV-overwinning op 42 te bren gen. De helft van de wedstrijden voor af deling A is nu gespeeld; de stand is: DAW 1 2 2 0 0 4 12 3 Meeuwen 2 2200472 VZV 1 3 1 0 2 2 6 10 Kroosd. 1 3 1 0 2 2 7 12 Neptunus 1 2002077 Voor de centrale wintercompetitie kwam DJK op bezoek bij Haarlem. Door doelpunten van Paanakker en Ijzer werd met een 20 voorsprong voor Haarlem aan de tweede helft van de wedstrijd begonnen. Na de pauze wisten Vega en Van Rijk een DJK-aanvri met een doelpunt te bekronen. Uit een vrije worp verkreeg Haarlem door IJzer we derom de leiding en in de strijd om de overwinning kreeg de geheel vrijliggende Haarlem-midvoor Paanakker de bal toe gespeeld en scoorde onhoudbaar, 42. Daar HVZ 1 en DWT 3 gelijk waren geëindigd in de eerste klasse heren van de 'zomercompetitie, werd Zaterdag avond een beslissingswedstrijd gespeeld om het kampioenschap. Met blanke stand ging de rust in. In de tweede helft ging DWT 3 met de eer strijken, door twee maal in te schieten. Met deze 20 over winning heeft DWT 3 beslag op de kam pioenstitel gelegd en promoveert het naar de bondscompetitie. Uitslagen kring-wintercompetitie: Dames. Tweede klasse: DWT 3VZV 1 3—3 Heren. Derde klasse: DWT 2Haar lem 2 33. Vijfde klasse: Haarlem 3—DWR 2 1—1; DWT 4—HPC 3 1—1. Zesde klasse (veteranen). Haarlem 4 HVGB 5 2—1; HPC 4—DWR 3 3—4. Afdeling meisjes: DWT a—Haarlem 2—2. Er is slechts een bescheiden program ma afgewerkt. In de hoogste afdelings klasse ging het de R. K. teams alles be halve voor de wind. GTCT 2 enHBC 3 verloren beide met 160, resp. van To- gido 1 en Hotac 1, terwijl HBC 2 er te gen TOG 2 weinig beter van afkwam en met 82 geklopt werd. Het enige goede nieuws kwam uit het Noorden, waar Rapidity Prowano met 6—4 de baas bleef. De situatie in de eerste klasse is thans als volgt: Togido 2 7 7 14 60—10 Hotac 8 6 2 14 57—23 Rapidity 7 5 1 1 11 42—28 Togido 1 8 5 1 2 11 53—27 HBC 3 6 3 3 6 24—36 TOG 2 7 3 4 6 33—37 Winfried 7 2 1 4 5 29—41 Prowano 8 2 6 4 30—50 HBC 2 7 1. 6 2 16—54 GTTC 2 7 7 16—54 Is de situatie voor de R. K. eerste klas sers over het algemeen weinig gunstig, Het Nederlands toneel, dat vrijwel uitsluitend op het buitenland steunt, zou in zijn taak te kort schieten, indien het ons niet in kennis bracht met Christopher Fry. Comedia heeft inder tijd een stuk van hem gebracht, de Haag se Comedie heeft er twee gespeeld; het- is zonder meer verheugenswaardig en prijzenswaardig, dat dit gezelschap we derom een stuk van Fry op het reper toire heeft genomen. Nederland kent nu alle vier stukken, welke Fry zelf „stem mingskomedies" noemt en welke zon der enige twijfel geplaatst moeten wor den bij het belangrijkste en waardigste van de moderne toneelschrijfkunst. Fry is dichter, een speels en handig en vir tuoos woordkunstenaar, bij wie men ech ter ook de muziek van de zuivere in spiratie hoort; hij heeft het rijke, weel derige, nobele woord op het toneel in ere hersteld. Nu de Haagse Comedie zijn „Het donker is licht genoeg" gis terenavond in de Stadsschouwburg heeft gespeeld, zij dit allereerst en uitdruk kelijk uitgesproken. Edoch, ook voor Fry schijnt te gelden, dat een mooie reputatie verwachtingen wekt, welke niet altijd vervuld kunnen worden. De herinnering aan bijvoor beeld zijn „Venus bespied" is de herin nering aan overrompelende rijkdom van het woord, spits, knap, sprankelend, onvermoeibaar speels, brillant. De kennismaking met „Het donker is licht genoeg" doet aan die herinnering geen goed. Men kan het soberder noemen en ingetogener, zoals in het programma wordt gezegd, maar het lijkt ons eer lijker, indien wij het ontnuchterend noemen, veel minder poëtisch. Het is een speels beekje, maar geen glinste rende fontein. Het bedwelmt niet zoals „Venus bespied" ons wel bedwelmde en in een schone roes bracht. In de uitwer king van zijn gegeven stelt Fry teleur. De verwezenlijking van zijn idee: de allesomvattende liefde, konden wij niet vinden in gravin Ostenburg, die de per sonificatie van deze liefde moet zijn. De rol stelde Fie Carelsen voor een on uitvoerbare taak. Zij gaf gestalte aan een innemende aristocratie, een bekoorlijk gastvrouw, die spits en onderhoudend de conversatie leidde en beheerste. Zij kon evenwel niet waar maken, waarom iedereen haar zo'n diepe verering toe droeg; er was minder sprake van alles omvattende liefde dan van lichtvoeti ge charmante ironie. De ironische toon werd zeer goed ge troffen door Joh. Valk en Henri Eerens als respectievelijk vriend en lijfarts van de gravin, twee figuren in wie men ge heel kon geloven. Paul Steenbergen, die wel nooit teleurstelt, maakte van Ri chard Gettner een beheerst gekleurde karakterrol in de bijna dwingende toon, welke men van hem kent. De zachte, weemoedige vermoeidheid van Fie Carelsen in het derde bedrijf, hel spel van Paul Steenbergen en van o.a. Pieter Lutz en Piet Kamerman verhie ven Fry's stuk onder de regie van Cees Laseur tot een toch belangwekkende voorstelling maar zij brachten het stuk niet op het niveau, waarnaar Fry gegrepen heeft, doch dat hij niet kon bereiken. Dat niveau lijkt overigens to taal onbereikbaar voor schrijver en spelers in een komedie, waarin de hoofd figuur onbereikbaar hoog wordt ge plaatst, de hoogte namelijk waarop eer vrouw „de hoedanigheden van ware goddelijkheid bezit". Hk. A. in de tweede klasse gaat het gelukkig heel wat beter. In groep A staan Win- fried 2 en GTTC 3 gezamenlijk boven aan. Voorts komen in deze afdeling uit TYBB 2, dat het momenteel niet slecht doet, en Oranje-Zwart 2 en Geel-Wit die lelijk in de verdrukking zitten. In groep B staat Oranjë-Zwart prachtig bo venaan met een fraai gemiddelde van 564 en de volle winst uit zes wedstrij den, GTTC 4 staat hier op de tweede plaats. TYBB is zich hier aan het her stellen na een zeer zwakke start. Rapi dity 2 heeft een goede plaats in de mid denmoot, maar voor Winfried 3 is de si tuatie zeer duister. De dames hebben in de derde klasse weinig in te brengen. Winfried neemt een goede vierde plaats in, HBC rukte snel op naar de zesde plaats, maar TYBB en Velsen staan beide onderaan. Heren: le kL: Rapidity—Prowano 6—4, GTTC 2—Togido 0—10, TOG 2—HBC 2 8—2, Hotac—HBC 3 10—0. 2e kl. A; Winfried 2—VGZ 7—3. 3e kl. B: ZPSV—Columbia 4—6, DIOS 2—TOG 5 10—0, GTTC 7—Johez 3 6—4. VTC—Oranje Zwart 3 7—3. 3e kl. C: GTTC 6—Oranje Zw. 5 91, H'stede 4—Prowano 3 1—9, Hotac 3— TYBB 3 9—1, Johez—VGZ 3 10—0. 4e kl. A: Rapidity 5—Hotac 5 1—9, Plaatw. 2—IX'kerk 5—5, Hotac 5— Doko 8—2, Prak—H'kerk 2 10—0. 4e kl. B: teZaanen 5—TYBB 4 4—6, teZaanen 3—Togido 6 10—0, DIOS 5— VTC 5 73, BoruProwano 4 46. 4e kl. C: Togido 7Spinnew. 19, Geel Wit 3—DIOS 4 0—10, VTC 3—Co- rodex 73, TYBB 5Columbia 2 010. 4e kl. D: Doko 2—Togido 8 8—2, te Zaanen 6—Spinners 2 010, VTC 2—Co lumbia 3 10—0, Johez 4—HBC 6 2—8. Dames: 3e kl.; Togido—TYBB 10—0, Prowano TOG 73, teZaanenH'stede 55. VelsenJohez 010. 4e kl. A: Rapidity 2CSV 010, Doko —VGZ 5—5, VTC—Hotac 3—7. 4e kl. B: DIOS—teZaanen 2 9—1, GTTC Togido 3 100, Spinnew.Boru 100 4e kl. C: ColumbiaHBC 2 82, Spinnew. 2Johez 5 91. 4e kl. D: Spinnew. 3—GTTC 2 1—9 TYBB 3teZaanen 3 32, Geel Wit— Oranje Zw. 3 73, Johez 3Prowano 2 7—3. De uitslagen van de deze week ge speelde competitie basketball-wedstrij den luiden: Dames: Schoten Giants 1—Exercitia 1 18—5. Rapiditas 2—1HJ 1 9—17; ZB VS 2—The Typhoons 3 2—0 (regl.). The Typhoons 3SC Haarlem 3 02 (regl.) Antilopen 2SC Haarlem 2 18—14. HOC 1—The Withe Stars 1 30—20. Heren: Harlem Tigers 2IHJ 3 18— 17. Rapiditas 1SC Haarlem 2 21 —23 The Typhoons 1The Withe Stars 41— 36. IHJ 2Exercitia 1 3032 (na verl.) SC Haarlem 1HOC 1 4220. Antilopen 3—HOC 2 14—24. Black Pirates 2—Har lem Tigers 2 3020. gemaakt van klei, hout, karton, glas, leer en nog ander materiaal. Vele te keningen en aquarellen sieren de wand. Het is verbazingwekkend te constate ren, over hoeveel fantasie, vindingrijk heid en gevoel voor verhoudingen de kinderen van de laagste klassen veelal beschikken. Het blijkt uit de opzet van hun tekeningen, de overwogen opstel ling van de figuren in een bijbels tafe reeltje van klei of hout en uit allerlei détails. Natuurlijk hebben in veel ge vallen de ouders meegeholpen, en dat was trouwens ook de bedoeling van de hele actie: het gehele gezin moest be trokken zijn bij deze Maria-hulde. De inzendingen van de hogere en VGLO-klassen kenmerken zich door een minder kinderlijke aard en iets gedurf der vormgeving. De variatie is ook gro ter, zoals begrijpelijk is. Alle werkstuk ken zijn gemaakt in eigen tijd; slechts één eerste klas heeft gewerkt in klas sikaal verband, waarvan de producten apart werden geëxposeerd. Vanavond van 510 uur is de opmer kelijke tentoonstelling nog te bezichti gen. Maandagavond bereikte de Haarlemse politie een verzoek van de Rijkspolitie in Dodewaard (Betuwe) om aanhouding van een 23-jarig meisje, genaamd M. P. R., dat gezocht werd wegens door haar gepleegde flessentrekkerij. Twee re chercheurs begaven zich naar het huis waar zij verbleef, in de Amsterdamse Buurt, en belden daar aan. Ze kregen echter geen gehoor, zodat zij terugkeer den naar het bureau. Even later ver voegde zich daar een man, die vertelde van zijn zoontje gehoord te hebben dat er was gebeld. Het bleek, dat het zoontje, dat in dezelfde kamer sliep als het gezochte meisje, van het bellen wakker was geworden en zijn vader had gewaarschuwd. Het meisje was door het zoontje ook wakker gemaakt en toen zij hoorde, dat de politie aan de deur was geweest, schoot zij een jas aan over haar pyama, vluchtte de tuin in, klom een schutting over en beland de bij het huis van de buurman. Aan hem deelde zij mee, dat zij thuis on enigheid had gehad, en zij vroeg, of zij door het huis naar buiten mocht. De buurman stond haar dat toe en zo wist zij (voorlopig) uit handen van de po litie te blijven. De vluchtelinge was bij haar ontsnapping gekleed in pyama met daaromheen een bruine jas. Zij droeg rode pantoffels. De recherche heeft 's avonds nog een aantal tuinen afgezocht, zonder resultaat. Het meisje had in Dodewaard een fiets gekocht van ongeveer ƒ200 en van dit bedrag maar enkele guldens afbe taald, waarna zij met fiets en al ver dween. Ook van enkele andere winke liers heeft zij goederen betrokken zon der deze ooit te hebben betaald. Het raadslid mevrouw E. Smitz-Peper heeft aan B. en W. van Haarlem ge vraagd, of het college er kennis van draagt, dat de bewoners van de Har- menjansstraat en omgeving ernstige hinder ondervinden van het neerslaan van afvalstoffen van het Energiebedrijf. Zij dringt er bij het college op aan deze aangelegenheid te onderzoeken en mogelijk alles in het werk te stellen om aan dit euvel een einde te maken. Binnenkort wordt de 7de nationale loterij van „Herwonnen Levenskracht" gehouden, waarvan de baten bestemd zijn voor de t.b.c.-bestrijding. Er zijn prijzen beschikbaar gesteld voor een totaal bedrag van t 3000.—-. De loten zijn verkrijgbaar bij de parochie-co- mité's en in het gebouw St. Bavo. Enige tijd geleden is in Haarlem een vakschool voor woninginrichting opgericht met medewerking van de Stichting vakonderwijs te Utrecht. Er zal onderwijs worden gegeven in het stofferen van meubelen en woningen, in het maken van meubelen, in teke nen en verkoopkunde en in stijl- en kleurleer De lessen worden gegeven in de A. H. Gerhardschool en op de werkplaatsen van de firma Krom en Rose. Het een en ander is ter plaatse tot stand gekomen door een samen werking van de patroonsvereniging St. Reinoldus en de Ned. Bond van meu belpatroons. Deze federatie beheert de nieuwe vakschool. De heer Jac. Haan Jr is tot directeur van de school be noemd. Hoofdleraar is de heer F. Ken- selaar. Het dagelijks bestuur bestaat uit de heren J. A. J. Vos, voorzitter. E. Meyerink, secretaris-penningmeester (kantoor Pieter-Kiesstraat 57). Het initiatief tot hét stichten van de school is genomen, omdat de Haarlem se bedrijven in de meubelbranche een groot gebrek hebben aan geschoold personeel. Behalve op het vakdiploma is het onderwijs ook gericht op het behalen van het vestigingsdiploma De school telt thans 30 leerlingen van ver schillende leeftijden. De wethouder van Openbare Werken er Volkshuisvesting, W. F. Rappé, zal morgen geen spreekuur houden. Ter herinnering zij gemeld, dat Haar lems bisschop, mgr. J. P. Huibers, mor gen Woensdag 8 December des avonds 8 uur een pontificale Avond mis in de Kathedrale Basiliek zal op dragen ter sluiting van het Mariajaar. Deze plechtigheid zal door verschil lende geestelijke en wereldlijke auto riteiten worden bijgewoond. De bisschop houdt een toespraak en zal volgens Pauselijke volmacht de Pauselijke Zegen geven, waaraan een volle aflaat is verbonden. Verwacht mag worden, dat zeer ve len de plechtigheid zullen bijwonen. Destijds hebben zeer velen het be treurd, dat de Kunsthandel Leffelaar op de hoek van de Grote Markt en de Grote Houtstraat verdween. Etalages vooral gaven aan de Grote Markt een bepaald aspect, dat men niet graag wilde missen. De heer Leffelaar con centreerde ziin handel echter in zijn zaak aan de Wagenweg en het pand op de Grote Markt werd in gebruik genomen door een verzekeringsmaat schappij. Wij vernemen nu, dat de etalage (s) van het verzekeringskantoor binnen kort een geheel ander aanzien krijgt (en) met dien verstande, dat de heer Lef felaar op verzoek van de betrokken verzekeringsmaatschappij er voor zal zorgdragen, dat in de etalage (s) kunst werken worden geëxposeerd. Vrijdag 17 December om half 5 zal wethouder D. J. A. Geluk op de tweede verdieping van de stoffenzaak van de Gebrs. Gerzon in de Grote Houtstraat een tentoonstelling openen van een in ternationale collectie kindertekeningen. De tentoonstelling wordt gehouden on der auspiciën van de Nederlandse afde ling van Art for Worldfriendship. De tekeningen zijn afkomstig uit Duitsland, Scandinavië, Frankrijk, Indië, Italië, de Verenigde Staten enz., allemaal landen, die deelnemen aan de internationale uit wisseling van kindertekeningen, tenein de door deze „wereldtaal" het contact en de vriendschap tussen de volkeren te stimuleren. In Haarlem zal de expositie worden gehouden van 18 December tot en met 4 Januari. Op ons bureau ontvangen: mevr. D. D. f 2,50. Giften kunnen bezorgd worden ter redactie van onze courant, Smedestr. 5, of gestort worden op ons gironum mer 143480 (ten bate „Stille Armen"). Het comité voor Jonge Toonkunste naars houdt Donderdag 9 December een kamermuziekavond in de Renais- sancezaal van het Frans Halsmuseum. De avond, die om 8 uur begint, zal wor den verzorgd door muziekkring „De Cantorij". Maandag 13 December a.s. houdt het algemeen ziekenfonds „Ziekenzorg" zijn jaarvergadering in hotel „De Leeu werik". Aftredende bestuursleden zijn de heren P. Bruyn, E W. Goedhart, A. Scholten en W. Sterk. Er zijn geen te- gencandidaten. In verband met het feest van Maria Onbevlekte Ontvangenis zal V.K.D. morgen geen clubavond houden. De h. Vader heeft gisteren een decreet goedgekeurd, dat de inleiding vormt tot de zaligverklaring van Pius IX. Het pro ces kan jaien in beslag nemen. De H. Congregatie der Riten heeft het decreet voorbereid. Pius IX heeft de Kerk van 1846 tot 1878 bestuurd. Tijdens zijn pontificaat wierpen de Italiaanse nationalisten de verhoudingen tussen Kerk en staat om ver en werd de Paus „de gevangene van het Vaticaan" in 1870. De Paus weigerde de nieuwe Italiaanse staat te erkennen en verliet hét Vaticaan niet. In datzelfde jaar kondigde de Paus het dogma af van de pauselijke onfeilbaarheid. (UP) (Niet Olflcieie Koersen) Het programma van de volleybal-com petitie van Woensdag a.s. luidt: Dames: die Raecsse 3MHBS 1; HBC 1de Blinkert 1, PSVH 1die Raeckse 2; VCR 1—Leonidas 1; OVRA 1 Rapiditas 2; OSS 1-AVC 1; OVRA 2—VVVH 1; PWM 1—SSO 1; HVS 1— Vesmia 1; PSVH 2Gios 1; de Blinkert 2—AW 1. Heren: Rapiditas lPSVH 2; Velox 1 —PSVH 1; VCR 1—VCK 1; HBC 2—Leo nidas 1; Brandweet 1- VCR 2; PSCB 1— Cios 3; Gios 1Leomcias 2; AVC 1de Blinkert 3; Santpoort 3Gios 2. Het is voor de vereniging Duinwijck deze week wel bijzonder succesvol ver lopen. Alle Duinwijck-teams wisten het tot een overwinning te brengen, waarbij vooral het vierde Duinwijck-team een wachUoer heeft verricht De Duinwijck-uitslagen van deze week zijn: Vredenburgh 1—Duinwijck 3 1—6, Duinwijck 4PI. Meppers 1 43, EGBC 3- Duinwijck 5 25, Duinwijck 6Vel sen 2 61. 3% Neo 1853 Nea 1953 3% Neo 1948 iy4 >Ct Nea 1950 3% Nea 1954 j-3% Nea i947 t Nea 1Z-64 oei tac mscm CirtbK 1946 3 pC Nea Handel M11 eert a.K U Van tjeiKeli Palent alve-Deliï eert Van Geloei kon Ho,-covens eert unilevet eert Nea Kabel Pmlips kon Petroleum .Amsterdam' ttuDbei HoU Amerka Lijn kon Nea Stoomb Mö Nea Seheepv Unie H V A Dell Mil Cert Vorig Opening slot 7/12 102(8 1031/4 101% 101% 101% 100% 101 ft 206% 315 167% 272% 295 277% 397 262 388% 537 102 183 184% 155% 137% 127% 100)1 305 277% 391% 381 536% 99 184% 154% 137% 129% Anaconaa coppei rfethlehem Steel :nryslei Corp ieneraJ Electric ieneral Motors kennecott Coppei Montgomery Ward North American Co. rtacfio Corp eptihiK Steel Royal Dutch ,eït Union Uil utnern Pacific Southern Railway Tidewater U S Steel Stemming: vast 3/12 44% 94% 64% 46 92% 94% 77 27% 38% 67% 70% 59% 50% 70% 25% 68% 6/12 45'/* 95 65 46(4 93% 95% 77% 28 38 67% 71% 58% 52% 74 25% 68%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2