"DE SCHEEPSBOUWER- HEILIGE VADER getroost door grotere Maria-devotie Arnhemse schoolklas 14 dagen naar Zwitserland 111 L Europese voorhoede houdt krijgsraad in Baden-Baden K ru is woord raadse l s BI u Nieuwe vormen van caritas in moderne maatschappij I Paus wenst het Maria-jaar - -o God het wil - ook persoonlijk te sluiten Roofoverval op Sinterklaasavond Inbrekers maken f 50.000 buit „Prix Goncourt' Jap anse regering afgetreden -ï(hi Schooljeugd beloond voor kinder postzegelactie A Christmas Carol De zaak der Amerikaanse vliegers Staking op de Bahrein-eilanden Mgr. Hanssen spreekt te Rome op internationaal congres lie man 9 Onbekende verdwijnt met 2000 gulden Simone de Beauvoir onderscheiden „Door het kind voor het kind" De politieke eenwording w~ DINSDAG 7 DECEMBER 1954 PAGINA 5 Pauselijke brief bij einde Maria-jaar Sinterklaas-„surprise AmerikaansRussisch atoomoverleg „Normale" eruptie van de Stromboli Spoorbomen niet gesloten Verhuiswagen gegrepen door „Blauwe Engel" Geen persoonlijke ongelukken Mf G.D.U. wenst brede coalitie in West-Berlijn Agenda-commissie V.N. verlangt een debat Jonge politici eisen interne hervormingen Ts n WONDEN GENEZEN SNELLER MET door JEAN BROCARD In de brief, die Z. H. de Paus ter ge legenheid van de sluiting van het Maria- jaar Woensdag a.s. aan kardinaal Mi- cara, de kardinaal-vicaris van Rome, heeft gezonden, spoort de Heilige Vader aan God te danken, dat de herdenking van het dogma der Onbevlekte Ontvan genis een grotere Maria-devotie over heel de wereld heeft opgeroepen. Rome Is daarbij een voorbeeld geweest, aldus de Paus. Na te hebben herinnerd aan de grote bijeenkomsten, waarby enorme massa's pelgrims naar het Pietersplein stroom den, zegt de Heilige Vader, dat de kro ning van Maria op 1 November voor hem onvergetelijk is geweest. Maar ook in geheel de wereld heeft zich met zeer goede resulaten alles wat zich in Rome afspeelde, herhaald, aldus de Paus. De Paus toont zich daardoor bijzonder getroost en verwacht, dat deze toegeno men godsvrucht tot gevolg zal hebben, dat de katholieken meer tot de Heilige Sacramenten zullen naderen, vooral tot de Heilige Eucharistie. Ook hoopt hij, dat de ouders 's avonds in de gezinnen met hun kinderen de aloude gewoonte van het bidden van de rozenkrans zullen volhouden. Hij hoopt daardoor van Ma ria een bijzondere bescherming te ver krijgen tegen het kwaad, dat ons be dreigt. De Paus zegt dan letterlijk: De macht van de duisternis, die getracht heeft de gemeenschap, door de goddelijke Ver losser gesticht, in het begin van haar ontstaan in verwarring te brengen, haar te bestrijden en te vernietigen, richt ook vandaag met nieuwe, zeer machtige middelen haar arglistige aanvallen te gen de Kerk van God. De christelijke Zondagavond omstreeks acht uur ls een gemaskerde man de boerderij van de be jaarde ongehuwde landbouwers gebr. Tan- nemaat te Kotten, gemeente Winterswijk, binnengedrongen. De overvaller vroeg onder bedreiging met een geopend mes, geld. Men overhandigde hem daarna f 2000.waarna hij spoorloos verdween. 55 In de vorige nacht hebben inbrekers de brandkast in een groot magaziyi in de Haagse binnenstad opengescheurd. Uit de brandkast wordt een bedrag van f 50.000 vermist. Het recherche-onderzoek is in volle gang. De jaarlijkse Franse literatuurprijs, de „Prix Goncourt", is toegekend aan Si mone de Beauvoir voor haar roman „Les Mandarins" De scnrijver Jean Giono is gekozen tot lid van de Académie Gon court in de plaats van de overleden schrijfster Colette. De „Prix Théophraste Renaudot" is toegekend aan Jean Reverzy voor zijn boek „Le Passage". De zes jaar oude Japanse regering van premier Sjigeroe Josjida is vandaag afgetreden kort voor dat in de Japanse Rijksdag een vertrouwensvotum tegen hem zou worden gehouden. De kabinets chef, Kenji Foekoenaga, ging vanmiddag naar de voorzitters van de beide Kamers en deelde hun het besluit der reegring mede. Het ontslag kwam na een kabi netszitting van vier en een half uur en een bespreking van vijf uur van Josjida met de kopstukken van zijn liberale party. De 76-jarige Japanse leider, die fel gestreden, heeft voor een kans om zijn Politieke vijanden nog eens aan de tne US te verslaar). gaf met tegenzin toe aan de zware druk in zijn eigen partij. Op de vergadering met het be stuur van zijn liberale partij werd het de premier duidelijk dat de overwrote meerderheid van zijn volgelingen er de voorkeur aan gaf de nederlaag in een motie van wantrouwen in "de Rijksdag te accepteren en rustig in de oppositie te gaan, liever dan te gokken op de overwinning in een dure verkiezing volgende maand. (UP). Een woordvoerder van het Amerikaan se departement van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld, dat het over leg tussen de V.S. en de Sovjet-Unie over Eisenhower's plan voor het vreed zaam gebruik van atoomenergie ,,op vertrouweiyke basis zal worden voort gezet". De woordvoerder beantwoordde op een persconferentie een vraag over de niéuwe nota van minister Molotov over deze kwestie. Deze nota werd een week geleden aan functionarissen van de Amerikaanse ambassade te Moskou overhandigd als antwoord op een me morandum van minister Dulles van drie weken tevoren. (Reuter) De vulkaan de Stromboli, ten Noor den van Messina op een eiland gelegen, is gisteren tot uitbarsting gekomen. Uit drie kraters stroomde kokende lava langs de berghelling naar de zee. Bij de aanraking van de lava met het wa ter ontstonden reusachtige wolken wa terdamp. De uitbarsting schijnt binnen norma- ie grenzen te blijven. De bevolking op het eiland is rustig. (AFP). godsdienst wordt of pp sommige plaat sen op de felst mogelijke manier be streden door schending van haar god delijke rechten, door haar herders de uitoefening van hun ambt te beletten of door hen gevangen te nemen, ofwel wordt zij in de zielen van velen vernie tigd door middel van lasten en valse leer. Zij die zich van de Kerk verwijderd hebben, voeren tégen haar overal strijd door middel van een vloed van ge schriften. Zij gebruiken deze als de ge- schikste wapenen om haar te benadelen. Enerzijds worden lijvige boeken of licht zinnige periodieken op grote schaal ver spreid met de bedoeling de deugd te bespotten en de ondeugd te verheer lijken, anderzijds verspreiden vlugschrif ten hun verderfelijke gif op zodanige wijze, dat de eenvoudige geest van het volk en vooral van de onbedachtzame jeugd tot het kwaad wordt aangezet. Hetgeen in het Maria Jaar begonnen is, aldus de Heilige Vader, moet met kracht worden voortgezet. Wij moeten God door Maria vragen, dat eens betere en rustiger tijden mogen aanbreken, waarin waarheid, rechtvaardigheid en liefde zegevieren. De Heilige Vader vervolgt dan weer letterlijk: Zoals wjj in de Kerk van Santa Ma ria Maggiore dit op bijzondere wijze aan de Allerheiligste Maagd toege wijd jaar hebben ingezet, wensen wij dit, indien het de wil van God is, in gebed voor het schilderij van de Maagd „Heil van het Romeinse volk" te besluiten. En wij verlangen in te genwoordigheid van de onmetelijke menigte van gelovigen, die daar on getwijfeld zullen samenkomen, op nieuw aan onze liefdevolle moeder het gehele menselijke geslacht toe te wij den, dat lijdt door d: wonden van de zonde, verdeeld is door een exces sieve begeerte naar aardse goederen en vol is van bezorgdheid en ver warring vanwege de tegenwoordige en de dreiging van nieuwe gebeurtenis sen. Wij zijn er van verzekerd, dat, het geen wij met de hulp van God van plan zijn om te doen, onze broeders en zonen in Jezus Christus, geestelijk met ons verenigd, gaarne op hun beurt in hun eigen kerken zullen doen. Deze brief is gedateerd op de eerste Zondag van de Advent, 28 November, en Zaterdag j.l. gepubliceerd. Maandagmorgen is op de spoorbrug over het Hoendic* te Groningen een vracht auto (verhuiswagen) gegrepen door de „Blauwe Engel", die juist uit het station van Groningen was vertrokken in de richting Delfzijl. De cabine werd gegrepen en de vrachtauto werd enige meters meegesleurd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Er was wel veel materiële schade. Daar de bestuurder van de „Blauwe Engel" nog snel wist af te remmen is dit ongeval nog betrekkelijk goed af gelopen. Het ongeluk ontstond, doordat de spoorwegbomen niet gesloten waren. De overwegwachter heeft n.l. ook de zorg voor de spoorwegov ergar.g op de weg naar de Fries-Groningse suikerfa briek. Deze overgang vroeg zijn speci ale aandacht, omdat deze op het ogen blik zeer druk is door de bietencam pagne. Vermoedelijk is daardoor de aandacht voor de overweg aan het Hoendiep verslapt. De passagiers van de trein zijn per autobus naar het Noorderstation te Gro ningen vervoerd, waarna de trein naar het hoofdstation terugging. De auto, ei gendom van de cartonnagefabriek „Gro ningen", is door een kraanwagen weg gesleept. 56. Met een frons staart Eric de dikke slavendrijver aan. Het ziet er inder daad nu niet mooi uit. Goed beschouwd blijft er nog maar één ding over te doen: op stel en sprong weg! Maar hoe? Sanno, die voelt dat zijn woorden doel getroffen hebben, krijgt hoe langer hoe meer .praats en als de Noorman hem begint uit te horen, krijgt hij amper antwoord, tot het Branwen begint te vervelen. Eensklaps grist de vrouw Eric de dolk uit de hand en treedt met fonkelende ogen op de Sakser toe. „En nu zult gij antwoorden!" zegt zij, „en vlug ook, want mijn geduld is minder rekbaar dan dat van de Noren!" De lafaard deinst achteruit en hakkelt: „Doe me niets, want ik gil." Zijn dreigement maakt echter niet veel indruk. Met een flitsend gebaar heft Branwen de dolk. „Ik zal niet aarzelen je te doden, mijn vriend." De zwarte ogen van de vrouw bliksemen en het is duidelijk, dat zij meent wat zij zegt. Het gaat hier om het leven van vier dappere Noren of dat van een waar deloze Saksische zwerver. Deze keus kan zowaar niet moeilijk zijn. Een veelzeggende beweging met de dolk doet Sanno voor goed alle weerstand vergeten. Haast onderdanig geeft hij antwoord op de vragen betreffende de aflossing van de wacht op de uit zichthoren; eenmaal bij zonsondergang dus nog niet zo lang geleden tweemaal 's nachts en dan weer bij zonsopgang. Dat zullen wij meteen con troleren, zegt Eric grimmig, en wee je gebeente als je de waarheid niet spreekt. Dan geeft hij bevel de kerel te binden en hem een prop in de mond te doen. Zij kunnen nu niet veel meer doen dan wachten ten minste vier uur en Eric besluit deze tijd te benutten door eens op verkenning uit te gaan. Rustig stapt hij naar buiten. Uit het hoofdkwartier dringt gejoel en ge lach tot hem door. Blijkbaar geeft Heer Edzar een of ander feest. Aarzelend kijkt de Noorman verder rond: De lichtjes beneden op het buitenerf; de schildwacht op de borstwering, op de uitzichttorenDan kijkt hij weer naar de eenzame schildwacht, die voor het verblijf van Edzar slaperig op wacht staat en terwijl een gedurfd plan bij hem post vast, stapt hij kalm op de wach ter toe. Op 15 October van dit jaar kreeg de schooljeugd in heel Nederland de kans om gedurende vijf dagen nu eens straffeloos overal aan de bel te trek ken: de actie voor de kinderpostze gels was begonnen. In nog groter aan tal dan in vorige jaren trokken de kinderen er op uit: ruim 13.000 klassen leverden de ongeveer 400.000 jeugdige medewerkers en de bestellingen stroomden bij honderdduizenden bin nen. Hoe het eindresultaat zal worden valt nog niet te voorspellen, want de verkoop gaat nog door tot 15 Januari. De grote hulp die de schooljeugd, y In Engeland worden al druk voorbereidingen getroffen voor het komende Kerst feest. Een van de aardigste tradities, die tijdens de Kerstdagen tot uiting komen, is het „Carol" zingen. De fotograaf maakte in het Westminster Hospitaal te Londen dit plaatje van een groep zusters, die bezig zijn hun liederen te repeteren. De lantaarntjes, die zij op hun tocht door het ziekenhuis zullen meedragen, waren ook hier present. In het Kurhaus van Baden-Baden is gisteren een Europese voorhoede aan getreden met de bedoeling het ad acta gelegde ontwerp voor een Europees po litiek statuut nieuw leven in te blazen. De werkgroep van de Straatsburgse ad hoe vergadering, die indertijd het ont- werp-statuut heeft uitgewerkt, had in Straatsburg besloten tot zulk een actie over te gaan teneinde de gedachte aan een politieke vereniging van Europa niet te laten inslapen. In de Duitse badplaats, waar de zes Europese ministers van buitenlandse zaken hun eerste negatieve beraad over het statuut hielden, heeft de Duitse president an de werkgroep, Von Bren- tano, thans de Europese activisten weer samengeroepen. Onder de deelnemers aan de twee daagse samenkomst zijn de Fransman Teitgen, de Belg Dehousse en de Neder lander Van der Goes var Naters. Von Brentano, de toekomstige West- Duitse minister van buitenlandse za ken, heeft de vraag aan de orde ge steld, hoe de Parijse verdragen tot uitgangspunt voor een verder strek kende Europese constructie gemaakt zullen kunnen worden. Het ontwerp-statuut voor een poli- De Christen-Democraten in West-Ber- lijn hebben gisteren in een officiële ver klaring laten weten, dat zij voorstan ders zijn van een coalitie met de so ciaal-democraten en de liberalen. De socialisten maakten bekend, dat zij de voorwaarden bestuderen, waaronder het mogelijk zal zijn een regering op brede basis te vormen. De socialisten verklaren, dat er in geen geval een regering met „de ver slagen liberale partij" zal worden ge vormd. Verder zeggen zij geen mo gelijkheid tot onderhandeling met de Christen-Democraten te zien, als deze zouden pogen „welke kans dan ook" aan de Duitse Partij te geven. (AFP-Reuter). tieke gemeenschap was in Maart 1953 door de otraatsburgse „prae-constitu- ante" aanvaard; het was oorspronkelijk bedoeld als middel om er toe bij te dragen de inmiddels overleden Europe se Defensiegemeenschap voor de meer derheid van het Franse parlement aan vaardbaar te maken. onder leiding van de leerkrachten, gaf, valt des te meer te loven, wan neer men weet dat al die vrije tijd belangeloos werd gegeven, want de actie „Door het kind voor het kind" is geen wedstrijd en bijzondere presta ties worden dus ook niet beloond. Het Nederlands comité voor kinderpostze gels werd echter in de gelegenheid gesteld een aantal geschenken onder alle medewerkende klassen te ver delen en één dezer dagen werden daarom de gelukkige winnaars, ten overstaan van notaris K. Abma te Amsterdam, bij loting aangewezen. Het aantal bestellingen dat de kinde ren plaatsten, de welstand van de ouders of de ligging van de school in stad of dorp speelden hierbij dus geen enkele rol. De hoofdprijs een vacantie van veertien dagen in Zwitserland met de hele klas viel ten deel aan klas 3b van het Christelijk Lyceum, te Arnhem. De tweede prijs, een week uit met de hele klas, was voor de vijfde klas van de St. Jo zefschool te Klimmen en de derde prijs een reisje van twee dagen kwam terecht bij de 5e klas van de Ned. Herv. school, te Nuth. Bovendien kreeg in iedere provincie één klas een schoolreisje van één dag cadeau, de gelukkigen zijn: In Zeeland: klas 6 van de prof. dr. Kohnstammschool te Goes; In Fries land: klas 6 en 6 van de Chr. school, Hoorn-Terschelling; In Drente: klas 5 van de openbare lagere school ,t Haantje, 't Haantje/Sleen; In Overij- sel: klas 7 van de R.K. school, te Vriezenveen; In Gelderland: klas le van de centr. openbare school voor VGLO, te Arnhem; In Noord-Holland: de 4e klas van de openbare lagere school te Spanbroek; In Noord-Bra bant: klas 6b van de St. Aloysius- school, te Roosendaal; In Utrecht: klas 6 van de Herv. school, te Wilnis; In Limburg: klas 5 van de St. Augusti- nusschool, te Lutterade, gem. Geleen; In Groningen: klas lb van de open bare ULO-s-hool te Sappemeer; In Zuid-Holland; klas 2c van de „De Vlaggemanschool", te Rotterdam. Tenslotte vonden zes radiotoestellen hun weg naar: klas 6 van de H. Hart- school, te Orthen gem. Den Bosch; klassen 5, 6 en 7 (gecombineerd) van de Prot. Chr. school, te Beuningen (Gld.)klas 3 lb, van de landbouw - huishoudschool, Emmen; klas 6, van de Hervormde school, te Onstwedde; klassen 4, 5 en 6 (gecombineerd) van de OLS, te Huisduinen, gem. Den Helder; klassen 4 en 5 (gecom bineerd) van de OLS, te Niebert, gem. Marum. Tunis. Tot dusver hebben 1404 ver zetslieden of „fellagha's" gehoor gege ven aan de Frans-Tunesische oproep om vóór Vrijdag a.s. hun wapens in te leveren, in ruil voor amnestie en hulp bij het vinden van een plaats in het De agendacommissie van de Algeme ne Vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren met 10 tegen 2 stemmen, by 2 onthoudingen besloten, tot de As semblee de aanbeveling te richten ui terlijk morgen te beginnen met een de bat over de kwestie van de elf Ameri kaanse vliegers, die onlangs in commu nistisch China op beschuldiging van spionnage tot gevangenisstraf zijn ver oordeeld. Vandaag komt de tekst ge reed van een resolutie, waarvan de hoofdzaken zijn goedgekeurd door de zestien landen, die onder het opperbe vel der Verenigde Naties hebben deel genomen aan de strijd in Korea. In deze resolutie wordt het optreden van communistisch China gebrand merkt als een schending van het Kore aanse bestand. Voordat de agendacom missie zich uitsprak voor het plaatsen van deze kwestie op de agenda van de Algemene Vergadering ontspon zich een heftig debat tussen de afgevaardig den van de Sovjet-Unie, Malik, en van de Verenigde Staten, Cabot Lodge, over de vraag, of de elf Amerikanen spionnen zijn of niet. (Reuter-UP) Een commissie van jonge Mohamme daanse politici op de Bahrein-eilanden, een olierijk Brits protectoraat in de Per zische Golf, heeft een staking afgekon digd, die een week zal duren. De jonge leiders verlangen de invoering van een nieuw Wetboek van Strafrecht, een ad viserende Wetgevende Vergadering, door rechtstreekse verkiezingen tot stand te brengen, nieuwe wetten op het gebied van de volksgezondheid en wijzi ging van het onderwijssysteem. De toe zegging van de regering, dat zij binnen kort een nieuw Wetboek van Strafrecht zou invoeren en de andere grieven met de politici zou bespreken, is door de commissie verworpen. Bahrein wordt geregeerd door Sjeich Sir Soelman bin Hamad. Er bevinden zich zeer belangrijke Engelse en Ame rikaanse olievelden en raffinaderijen, maar de leiders van de staking hebben verklaard, dat hun actie van zuiver bin nenlandse aard is. De eno. me olieraffinaderij van de Bahrein Petroleum Maatschappij wordt door kleine groepen Brits en Ameri kaans personeel in bedrijf gehouden. Manschappen van de koninklijke garde bewaken de voornaamste punten en de regering heeft een censuur ingesteld op alle persberichten uit de eilanden groep. (UP) Zuid-Afrika. De afgetreden pre mier, dr. D. F. Malan, heeft formeel ontslag genomen als afgevaardigde van Piketberg, welk kiesdistrict hij sinds 1938 in het parlement heeft vertegen woordigd. Dit was de laatste politieke functie, die Malan nog bekleedde. Horizontaal; 1. letsel toebren gen; 9. Turkse muts; 10. iets; 11. tot en met (afk.); 13. optisch instru ment; 15. gouw (verouderd); 16. twijg; 18. houten bakje; 19. niet nauw; 20. overal; 22. dansorkest; 23. spook; 24. opening in vloer; 26. spijskaart; 28. bijbelse figuur 29. schoorsteenkap; 31. roem; 32. en dergelijke; 33. onkruid; 35. praemissis titu- lis (afk.); 36. droog; 37. duikereend; 39. vol onheil; Verticaal: 1. machinegeweer; 2. autokenteken Finland; 3. omheining; 4. zure vloeistof; 5. ver beneden de oppervlakte; 6. voordat; 7. luitenant (afk); 1 2 3 4 5 6 8 |9 10 11 12 14 V? 16 18 19 ~2Ö 21 22 23 24 24 26 27 28 29 30 31 32 35 34 33 38 39 19. plaats bij Tïel; 29. aangewassen 21. gedwee; grond; 8. behoeftig; 12. afstandsmaat; 14. getand muur- 30. gewicht; werk; projectiel, 33 eierschaal; 15. grappigheid- 25. aanspreektitel 34. rund; 17. hoofdstad van (afk.)36. 0.1 meter; Bulgarije; 27. wolvlokje; 38. met dank (afk.); Op de tweede dag van het interna tionale katholieke Caritascongres te Rome heeft mgr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, een rede gehouden in de Pius XH-zaal van het gebouw der katholieke actie. Zijn rede werd herhaalde malen door ap plaus en bijvalsbetuigingen onderbro ken. Onder de Nederlandse deelnemers aan het congres bevinden zich voorts rector P. H. M. H. Mommersteeg, direc teur van het diocesaan caritatief centrum in het bisdom Den Bosch en mr. H. M. L. H. Sark. van het landelijk sociaal caritatief centrum. Na de opening door mgr. Baldelli, president van de pauselijke commissie voor bijstand, werd het woord gegeven aan mgr. ,Richaud, aartsbisschop van Bordeaux, die de betekenis en de taak van de caritas in onze tijd uiteen zette. Na de Franse prelaat sprak mgr. Hanssen eveneens ip het Frans. Na de geschiedenis in globale lij nen te hebben nagegaan, zeide mgr. Hanssen, dat de geschiedenis van de charitas ongeveer samenvalt met de geschiedenis van de Kerk. Daarbij moest hij vaststellen, dat er twee ka rakteristieken zich voordoen: de ver maatschappelijking en de laïcisatie, welke beide voorwaardelijk te accep teren zijn. Daarop behandelde mgr. Hanssen de vraagstukken, welke zich voordoen bij de incorporatie van de katholieke caritas in de structuren der hedendaagse maatschappij. Hij Advertentie Het was nu Chasseur's beurt om ver- maar doorgaan, totdat de beslissing ge- stormde hij op zijn tegenstander af en baasd te kijken. „Ja, ik kan boksen," vallen is. Ik bedoel hiermee, tot t_n zond een rechtse directe naar diens on- zei hij. Inwendig vroeg hij zich af, of- van ons beiden niet meer in staat is beschermde kin. Verbaasd schoot hij de Man Zonder Wapens inderdaad van verder te boksen." Met een hoofdbewe- hem echter voorbij. Zijn vuist had niets gp ut iuau uuuutz «lutiuaau vail v ci uci cc uunocti. iuci, tcu nwiuucnc- mumv vwuvi vuuzuyi uuu rm 4-^ -n f E m lm «m A plan was om hem een kans te geven, ging in de richting van de man, die met dan lucht geraakt. Hij had hem finaal fillllll IL- I II cl r l< Als dat zo was, had hij een heel goede hem meegekomen was, ging hij verder, gemist. 38) kans, want reeds tweemaal achtereen „Deze heer hier zal toezien, dat het Geërgerd herstelde hij zich en nu wat had hij de bokstitel van de politie in de eerlijk toegaat. Hij zal er ook voor zor- omzichtiger, ging hij wederom op de ge wacht gesleept, zonder dat het hem veel gen, dat in het geval U mocht winnen, maskerde af. Een linkse hoek bestemd moeite had gekost. Men had hem zelfs U per auto direct naar huis wordt ge- voor de maag van de gemaskerde deel- voorspeld, dat hij als beroepsbokser een bracht. Maarwanneer U mocht de het lot van de rechtse directe en goede toekomst zou kunnen hebben, verliezen, dan vertrouw ik, dat U ook doorkliefde eveneens de lucht. Steeds Daar kwam nog by, dat hij zich nog met mijn voorwaarde accoord gaat. meer wond Chasseur zich op en steeds nooit onder het boksen kwaad had ge- In dat geval namelijk verlang ik van heftiger ging hij nu aanvallen, maar el- maakt en nu had hij alle reden om die U, dat U deze nacht volledig met mij ke slag werd ontweken door zijn tegen- kerel eens een lesje te geven. Vol ver- zult samenwerken, zonder echter iets stander, die zelf geen enkele maal een Toen de gemaskerde het woord nam, wachting keek hij dan ook naar de ge- van U te vragen, wat U in conflict poging deed om Chasseur te treffen, herkende Chasseur aan diens stem de maskerde. zou kunnen brengen met Uw geweten Glimlachend bepaalde hij zich er toe Man Zonder Wapens. Het herkennen „Wanneer U inderdaad boksen kunt van politiemanGaat U hiermee de aanvallen van de inspecteur te ont- van de man, die hem voor altijd be- ga ik onmiddellijk op Uw voorstel in! accoord?" wijken en ondanks de kleine ruimte lacheiiik had gemaakt, door hem op hoewel ik er eigenlijk geen tijd voor Slechts kort aarzelde Chasseur, dan waarin het gevecht plaats had, had hij klaarlichte dag eenvoudig te ontvoeren heb. Maar we zullen opschieten. Ik zal vervuld van vechtlust antwoordde hij: hiermee in het geheel geen moeite. Het in het hartje van Parijs, was voldoende eerst even handschoenen halen." „Ja, ik ga op Uw voorwaarden in." om Chasseur woedend te maken. De daad bij het woord voegend ver- Hy luisterde dan ook niet eens naar liet hij het vertrek, zonder daarbij de venkiertinl er. liet wat de gemaskerde hem te vertellen deur weer af te sluiten. °n deinen met ziin handschoe had maar kwam uit zijn stoel overeind. „-.r^pide 7„„ helpen met zijn handschoe Drdityon^ rri»-»rr kn /Ia a/tom 7AÏ1j0m ü»cïi moment ssrzeicte Gtissscur. Zou non. Wapfns staan. -hö 'J er °P wagen? Maarjan verwierp zweet begon Chasseur van het voor- hoofd te stromen. Hij begon ook te hij- Snel ontdeed ook hg zich van zijn bo- gen maar dacht er geen ogenblik aan hij zich door de zyn tempo te verminderen. Hij moest handschoe- die'verwenste kerel raken. Het was toch té gek, dat hij, kampioen van de poli- De meubels werden aan de kant ge- tie, niet eens kans zag één enkele stoot fCila Olctali. V»4T J«rrn 17;' J jiivuuv.io nuiuuii "u" ixtfcxiv LICj lUCt CClla fxtXliö /.ag CCH C11AC1C tw L Je kunt je mooie praatjes voor je 5:'?.!. 5 schoven, zodat er een behoorlijke ruim- te plaatsen. Opeens zag hij een kans. houden!" beet Chasseur hem toe. De wat v^nr cJn Mn te vrlJ kwam- ,Wel niet zo i?root al® een Zijn tegenstander was in een hoek te- Je weet, dat al je vriendjes klaar staan voor de Man Zonder Wapens terug- geen kans om hem uit de weg te gaan. de maag van de gemaskerde richtte en om je te helpen, wanneer ik het zou kwam- Hij had het bovenlichaam geheel Zoals de mannen daar gereed ston- die hij onmiddellijk liet volgen door een wagen je aan te vallen. Wanneer je een ontbloot en had twee paar bokshand- den voor het gevecht ontliepen zij el- linkse hoek. Beide stoten waren raak! vent was. dan zou je het op een eer- schoenen by zich. Het masker had hy kaar niet veel. Chasseur was iets zwaar- Inderdaad, de gemaskerde was ge lijke manier met me uitvechten, maar evenwel niet afgedaan. der gebouwd, maar beiden waren goed raakt. Maar de uitwerking van deze dan zo, dat we gelijke kansen hadden. Hy werd op de voet gevolgd door een gespierd. Op een teken van de zware stoten was wel heel anders dan hij had Niet in een huis,x dat vol met je tra- Srote zware kerel, die eveneens ge- man, die als scheidsrechter zou optre- verwacht. Het leek of Chasseur op een wanten zit". maskerd was. den> kwamen beiden enkele passen naar massieve laag rubber had gestoten. Voor Chasseur nog verder kon gaan „Ik zal U even uitleggen wat de voor- voren en raakten eikaars handschoe- was dé gemaskerde eveneens overeind waarden zijn," zei de Man Zonder Wa- nen even vluchtig aan, ter begroeting. (Wordt vervolgd.) gekomen. De lach om zijn mond week pens. „We boksen volgens de normale Dan begon de strijd. Tot het uiterste niet en geamuseerd vroeg hy: regels, alleen met deze uitzondering, geladen ging Chasseur onmiddellijk tot ,,Kunt U boksen, Inspecteur?" dat we geen rondetijden vaststellen, de aanval over. In elkaar gedoken zeide, dat de liefde de sociale ont wikkeling niet mag tegenhouden, maar de sociale regelingen moet doordringen en completeren. Hier van is het gevolg, dat bij de snelle ontwikkeling van het huidige maat schappelijk leven, verenigingen en in stellingen van caritas dikwijls hun methoden moeten wijzigen, zelfs hun statuten moeten veranderen, en soma zich moeten afvragen of het doel zelf van hun dierbare vereniging of in stelling door de ontwikkeling van het maatschappelijk leven niet is ach terhaald. Er zyn genoeg andere noden, waar aan beter aandacht kan worden be steed en er zyn zelfs specifiek moder ne noden, uitvloeisel van het huidige sociale bestel, die caritatief en in sa menwerking kunnen worden opgelost. Neem bijvoorbeeld het probleem van mensen op Ieeftyd, die geen betrekking meer kunnen krijgen. Daarna behandelde mgr. Hanssen de bepaalde tendenzen in onze sa menleving, waarnaar de caritas zich moet oriënteren. Vooreerst de eer bied der persoonlijkheid, welke eist dat men bij het verlenen van hulp niet een aalmoes schenkt, maar bij stand verleent niet zozeer individueel, maar in gemeenschap. Dat is voor de moderne mens het aantrekkelijke van solidariteitsdienst en gemeen schapsdienst, van Santos-fonds en Priesterstudiefonds en dergelijke in stellingen. Als de parochie-gedachte weer sterk leeft in het besef van de gelovigen, zal ook de parochiële hulp gewaardeerd worden als wederzijdse bijstand, terwijl momenteel de hulp van een parochieel armbestuur ge voeld wordt als eenzijdige bedeling. Een derde vereiste waaraan de mo derne tijd bijzonder hecht, is dat van deskundigheid en doelmatigheid. Onze vrije caritas nu. wil zij stand houden naast de maatschappelijke zorg en wil zü zich de steun verzekeren van ge meenten en bedrijven, waarop zij recht heeft, zal meer moeten viseren op des kundigheid en efficiency. Zij zal de oorzaak van de nood moeten opsporen, daartoe zich op de hoogte moeten stel len van de situatie van het gezin, met het sociale milieu als achtergrond, ge bruik moeten maken van de gegevens van psychologie en sociologie, zoals dat bij het social-casework gebeurt. Dat hiertoe bijzondere scholing, deskundig heid en samenwerking nodig zijn, be hoeft men niet in twijfel te trekken. Zo kan men er in slagen, een per soon of een gezin weer zichzelf te doen zijn en zichzelf te herstellen. Het is uit die oriëntering naar het nieuwe maatschappelijke leven, uit die tendenzen van respect voor de per soonlijkheid, van voorkeur voor we derzijdsheid en uit noodzaak van ef ficiency, dat geboren is het nieuwe initiatief van het sociaal-caritatieve centrum. Als de vele werken en ver enigingen van caritas samenspreken, als zij zich laten voorlichten omtrent de mogelijkheden, die het maatschap pelijk werk biedt, als zij overleg ple gen, wie, en hoe zij het werk zullen aanpakken, dan hoeven zij niet onder te doen voor de best georganiseerde maatschappelijke, zorg en zullen zij het winnen door liefde, die hen dringt. Tenslotte zeide mgr. Hanssen, dat de liefde in de Kerk op dit ogenblik nieuwe impulsen krijgt uit de litur- gisch-eucharistische beweging. Ook schijnt de hele wereld, nationaal en internationaal, meer de drang naar so ciale liefde te gevoelen. Deze moet het kenmerk zijn van onze spiritualiteit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5