Vijftig jaar raaio dij ae Koninklijke Marine Liften voor militairen verboden Loslaten minimum-broodprijs in strijd met middenstands be leid DRIE DODEN in het verkeer Salomons De familiekrant der Plaag en gevaar voor autoverkeer Paus heeft ziekbed even verlaten Bondsvergadering te Utrecht Treinongeluk onder Roosendaal Feestelijke viering in Amsterdam De Westward Ho als verloren beschouwd weer 78ste JAARGANG No. 26164 WOENSDAG 8 DECEMBER 1954 Vanaf 1 Januari Geen rijbewijzen voor bromfietsers Gedurende tien minuten Amnestie-actie Tunis een groot succes Voorzitter R.K. Middenstandsbond Zesde overspanning in Moerdijkbrug De zaak-Montesi Merkwaardige krant in Gasselternijeveen W1HTERSPORTKLEDING BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FFRD BOISTR 4S A DAM TEI 71716? ADVERTENllfcl ARIfcf- 28 cent» per mitnmeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, I 2.15 per maand, t 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur avonds tel. 21544 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertentie» 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr» H. v. Run en W. Severln. Een dezer dagen verschijnende land en luchtmachtorder en circulaire zee macht zal, met ingang m 1 Januari 1955, het door woord of gebaar vragen om te liften voor militairen van zee-, land, en luchtmacht verbieden. In een brief aan alle militaire gezaghebbers ontvangers van de land- en lucht machtorders zegt de minister van Oorlog dat ,,het ernstige tekort aan openbare vervoermiddelen in de eerste jaren na de bevrijding de gewoonte van het liften in het leven heeft geroe pen. Het herstel van het openbare ver voer heeft dit verschijnsel sterk doen teruglopen en van karakter doen ver anderen. Was het aanvankelijk een mid del om reisgelegenheid te scheppen waar deze ontbrak, thans is het een me thode om gratis te reizen. Bovendien heeft het gebruik zich in hoofdzaak ver plaatst naar een bepaalde bevolkings groep: de militairen. Indertijd, toen voor militairen met bewegingsvrijheid de verplaatsingsmo- gelijkheden nog zeer beperkt waren, heeft Z.K.H. de Prins der Nederlanden in zijn hoedanigheid van inspecteur- generaal der strijdkrachten een beroep gedaan op automobilisten om aan mi litairen bij voorkeur een lift te verschaf fen. Dit heeft er wellicht toe bijgedra gen voor militairen een gebruik te handhaven, dat voor burgers aan het uitsterven is. Thans volgen aanzienlijk grotere aan tallen militairen een langdurige oplei ding hier te lande en zijn voor hen voor zieningen getroffen en regelingen van kracht, welke hun behoefte aan gra tis vervoer niet groter doen zijn dan die van talrijke andere Nederlanders. Zou men verwachten, dat de behoef te aan liften thans beperkt is tot en kele individuele gevallen, ir. werkelijk heid dreigt niet zozeer het liften zelf als wel het in massa door militairen vra gen om een lift een plaag en gevaar voor het autoverkeer te worden. De minister bereiken de laatste tijd hier omtrent ernstige klachten. Het verschijn sel dat in en om garnizoensplaatsen grote groepen militairen op onordelijke en opdringerige wijze de deelnemers aan het motorverkeer lastig vallen met het duidelijke oogmerk om van hen te profiteren, kan niet gehandhaafd wor den, aldus de minister. Terwijl in de garnizoenen het militaire week-end-ver- keer, voorzover dat betalend of voor rijksrekening geschiedt ordelijk en waar dig geregeld is, dreigt het vragen om een lift op vele plaatsen tot een onwaar dige, hinderlijke en somtijds gevaarlij ke wanorde te ontaarden of is daarin reeds ontaard." (Van onze parlementaire redacteur) Minister Algera heeft in de Tweede Kamer medegedeeld dat er geen rijbe wijzen zullen komen voor bromfietsers. Dit standpunt heeft Nederland namelijk internationaal aanvaard. Wij kunnen nu niet in eigen land anders gaan handelen. Bovendien vroeg de minister zich af, of dit wel de belangrijke vermindering van het aantal ongevallen met brom fietsers tengevolge zal hebben, die som mige Kamerleden ervan verwachten. Het bewijs is niet gegeven dat de onge vallen met bromfietsen door gebrek aan rijvaardigheid zouden ontstaan. Ook beschikt de minister niet over gegevens die betrekking hebben over het aantal ongevallen van snelle en langzame bromfietsen. Van Vaticaanse zijde werd vandaag het gunstige nieuws bekend gemaakt, dat de II. Vader voor ongeveer tien mi nuten het bed heeft verlaten en rond gewandeld heeft in zijn slaapkamer en zijn studeervertrek. Gisteravond gebruik te hij een maaltijd van eieren en aard appelpuree, nadat hij eerder op de dag wat vloeibaar voedsel tot zich had ge nomen. De artsen van de Paus spreken van een goede vooruitgang en hopen, dat de H. Vader spoedig de barium-oplos- sing tot zich zal kunnen nemen, waar door het mogelijk wordt röntgenfoto's te nemen van zijn maag en na te gaan wat de oorzaak is geweest van zijn re cente instorting. (TJ.P.) De Franse resident-generaal in het protectoraat Tunis, generaal Boyer de la Tour, vliegt vandaag naar Parijs om premier Mendès-France mee te delen, dat zich tot dusver al 1.998 verzetslie den hebben overgegeven. In totaal zijn 1.553 wapens ingeleverd. De termijn voor de straffeloze aanmelding loopt pas overmorgen af. Toch kan nu reeds gezegd worden, dat de „Operatie-Am nestie" een groot succes is geworden. Men schat het aantal z.g. „fellagha's", dat het gewapende verzet in Tunis thans nog zou kunnen voortzetten, op een kleine 800 man. (AFP-UP) Tijdens een buitengewone vergadering van de Koninklijke Studenten Schietver eniging te Amsterdam is vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, oud-chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, geïnstalleerd als ere-lid van deze ver eniging. De praeses van de K.S.S., eerste luitenant J. C. A. Maasland (links), overhandigde aan admiraal Rost van Tonningen (rechts) de oorkonde behorende bij het ere-lidmaatschap. gingen ontleend aan de sociale recht vaardigheid. De heer Koops vroeg echter ook be grip voor een volkomen normale prijs vorming, mede gebaseerd op de wer kelijk gestegen kosten in die branches waar de loonsverhoging is gegeven zon der dat daar van een gestegen welvaart sprake is. Men zal het moeten verstaan, dat nu er sinds Januari 1954 ongeveer 15 procent loonsverhoging heeft plaats gevonden, enige zij het onbetekenende gevolgen in de prijssector niet te ver mijden zijn. Er is echter geen enkele aanleiding tot die vrees voor prijsstij gingen welke de laatste weken zo na drukkelijk wordt gedemonstreerd. Met name wees spreker de aantijgingen aan het adres van de middenstand met kracht van de hand. Sprekende over de gewijzigde om standigheden, die grotere verantwoorde lijkheden voor de organisatie meebren gen, gewaagde de voorzitter met vol doening van de belangrijke wijziging in het overheidsbeleid ten aanzien van de middenstand, die mede voor een groot deel te danken is aan de arbeid van de beweging. De eigen verantwoorde lijkheid is hierdoor echter groter ge worden, want uit de middenstandsnota is gebleken dat het overheidsbeleid ten aanzien van de middenstand tot on vruchtbaarheid gedoemd is wanneer er geen doelbewust en stelselmatig beleid van de middenstand en zijn organisa ties zelf tegenover staat. Met de nota alleen zijn wij er beslist nog niet, aldus de heer Koops. Het zal er voor een groot deel op aankomen dat bij de ontwikkeling van het algemeen beleid zowel op economisch als op sociaal en fiscaal gebied nu ook voortdurend en stelselmatig aandacht besteed zal wor den aan de specifieke middenstands aspecten daarvan in het kader van het algemeen belang. Wat de taak voor het komende jaar betreft noemde de voorzitter het in de sector van de P.B.O. tot stand brengen van de toporganen van 't middenstands bedrijfsleven, een hoofdbedrijfschap de tailhandel, een hoofdbedrijfschap om- bacht en de raad voor het midden- en kleinbedrijf. De beslissing van de regering inzake de minimum broodprijs getuigt van een weinig positieve houding ten aan zien van de betekenis van de gezonde bedrijfsregeling voor het middenstands- bedrijf en past geenszins in het kader van een structueel beleid, waarvan de middenstandsnota een uitgangspunt vormt. De getroffen beslissing gaat in betekenis ver uit boven de kwestie van de broodprijs alleen en raakt een be langrijk aspect van het middenstands- beleid als zodanig. De houding van de regering bevreemdt ons des te meer na de desbetreffende debatten rond de middenstandsnota, waarin toch de er kenning is uitgesproken voor de posi tieve betekenis van de bedrijfsrege ling in 't middenstandsbedrljf, als mid del om gezonde sociale en economische verhoudingen in de daartoe in aanmer king komende branches te verkrijgen en te behouden. Het zijn juist de struc tuur van het middenstandsbedrljf en vaak ook de aard van de producten die dergelijke bedrijfsregelingen onontbeer lijk maken. Aldus sprak hedenmorgen de heer J. A. Koops, voorzitter van de Ned. R. K. Middenstandsbond, op de jaarlijkse bondsvergadering in de Jaarbeurs te Utrecht. Hij kon zich niet aan de in druk onttrekken, dat deze maatregel van de regering mede geïnspireerd is door psychologische overwegingen, sa menhangend met de niet immer gemoti veerde vrees voor prijsstijgingen, waar door het effect van de laatste loonronde te niet gedaan zou worden. Hij deed een beroep op de leden bij hun prijs vorming de juiste normen in acht te blijven nemen, in de mening dat ook thans prijsverhogingen slechts verant woord zijn indien zij voortvloeien uit economische overwegingen en overwe- overweg even buiten het kerkdorp Nis pen een Belgische trein van Essen naar Roosendaal in volle vaart opgebotst te gen de zwaar geladen vrachtauto van de Nispense expediteur Geerts. De stoomlocomotief sloeg de wagen vrijwel in tweeën, het wrak over een af stand van tweehonderd meter mee sleurend. De chauffeur van de auto kon zwaar gewond doch nog levend uit de wrakstukken worden bevrijd. Zijn zoon, die vanwege de zeer dich te mist op de treeplank van de wagen had gestaan om uit te kijken, zag kans voor het ongeluk gebeurde weg te springen en direct de buurt te alarme ren. Op de onbewaakte overweg te Miste, gemeente Winterswijk, is Dinsdag een bakkers-bestelauto, bestuurd door de 22-jarige J. Ansink, wonende te Miste, gegrepen door de „Blauwe Engel". De bestuurder werd vrijwel op slag gedood. De auto werd enkele tientallen meters meegesleurd en totaal vernield. Het slachtoffer was gehuwd en was vader van twee kinderen. (Van onze correspondent) Op de Amersfoortseweg tussen Oud en Nieuw Milligen is Dinsdagavond we derom een dodelijk ongeluk gebeurd. De 46-jarige heer P. Koopmans uit Bussum is daar met een bestelwagen tegen een boom gereden en heeft bij deze botsing zijn nek gebroken, waar door hij ter plaatse overleed. Omtrent de oorzaak van het ongeluk heeft men nog geen zekerheid. De heer K. heeft in ieder geval hard gereden en is waar schijnlijk geslipt op het natte wegdek. De wagen is hierbü naar de linkerzijde van de weg gegleden, juist op het mo ment, dat er een tegenligger naderde. De bestuurder van deze tegenligger néémt aan, dat de heer» K. een botsing heeft trachten te voorkomen en heeft gepoogd tussen de bomen langs de weg door te rijden. Hij heeft eerst een boom geschampt en is vervolgens met volle vaart tegen een volgende boom gere den. De heer Koopmans was vooral in de Bussumse schaakwereld een zeer be kende figuur. Inmiddels is in het ziekenhuis te Apel doorn de 73-jarige voetganger A. J. L. die onlangs door een motor werd aan gereden, overleden. Het aantal doden tengevolge van verkeersongelukken is hierdoor dit jaar in de gemeente Apel doorn reeds tot 26 gestegen. De 31-jarige vertegenwoordiger B. de G. uit Assen is Dinsdag in Bergum om het leven gekomen toen hij door de gladheid van de weg met zijn auto slipte en tegen een boom botste. Dinsdagmorgen is op de onbewaakte oudste verbindingsmiddelen ingericht. Hier was o.a. het eerste telegram te zien, dat op 9 November 1904 aan ko ningin Wilhelmina en prins Hendrik van de buitengaats varende hr. ms. „Hertog Hendrik" naar het wachtschip hr. ms. „Admiraal van Wassenaar" te Amsterdam werd verzonden, en ook het antwoord van het koninklijk paar. De deelnemers verenigden zich tegen het middaguur aan een echte marine- maaltijd. In de namiddag werd in het marine electronisch bedrijf te Oegst- geest een receptie gehouden. Bij de Koninklijke Marine is op 5 December 1904 de „Dienst der draad loze telegrafie" ingesteld. Op deze ge denkwaardige dag deed de radio of ficieel haar intrede bij het varende deel der strijdkrachten. Ter ere van dit jubileum waren gisteren ongeveer 230 zowel actief dienenden als gepension- neerde officieren en onderofficieren bij het tegenwoordig „Marine radiodienst" geheten dienstvak voor een reünie op het Marine-etablisseemnt in de hoofd stad bijeen gekomen. In de met vlaggen versierde kleine cantine sprak de kapitein ter zee H. Insbrücker, hoofd van het bureau toe gepaste electrische techniek, een woord van welkom, waarbij de aanwezigen staande met een minuut stilte zij die waren heengegaan herdachten. Kolonel Insbrücker stelde, nadat een driewerf hoezee op de landsvrouwe was uitge bracht, voor: een telegram aan H. M. de Koningin en Prins Bernhard te zen den te rere van het jubileum. Aan het slot van zijn welkomstwoord deed hij mededeling van de koninklijke onderscheidingen, die ter ere van het 50-jarig bestaan zijn verleend. Benoemd werden tot Officier in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden (bij bevordering) kapitein lui tenant ter zee J. Focke, Ridder in de orde van Oranje Nassau luitenant ter zee van vakdiensten J. P. van der Lee- lie (reeds drager van de gouden ereme daille van deze orde). Aan de opper- radio-radarmonteur W. C. J. Mijnders werd de eremedaille in goud, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau verleend. De opperseiner E. de Bruyn is, als eerste seiner, benoemd tot lui tenant ter zee van vakdiensten 3e klas se. De staatssecretaris van Marine heeft aan de oppertelegrafist J. J. San ders een tevredenheidsbetuiging doen toekomen. De oudste reünisten waren de 76-ja- rige vice-admiraal C. J. E. Brutel de le Rivière en de 74-jarige adjudant seiner F. Vetter uit Hilversum. Er was een kleine expositie van de Dinsdag is de zesde nieuwe over spanning in de Moerdijkspoorbrug ge plaatst. De mist veroorzaakte wel enige stagnatie, maar de werkzaamheden ver liepen toch naar wens. Volgend jaar Mei volgen de vier resterende brug- delen. individueel verslapt in de regel al na enkele maan den en toch wilde men graag de familierelaties onderhouden. Vastgesteld werd dat enkel leden van de fami lie Salomons een abonne ment op deze bijzondere krant konden nemen voor kunnen worden. Vooral die „burgerlijke stand" is hoogst belangrijk. Daaruit leest men ook zo duide lijk het internationaal ka rakter van de familie, want er staan geboorten geregistreerd uit merk waardige plaatsen in Bra zilië, Canada of Austra lië, maar ook uit Zuid laren en andere plaatsen meer in de omgeving. „Oom Hendrik" is direc teur, algemeen redacteur, reis-redacteur en adminis trateur. Hij zorgt dat het abonnementsgeld op tijd binnen komt en dat iedere aboriné zich als ijverig correspondent gedraagt. Acties om abonné's te wer ven oehoeft hij niet te or ganiseren, maar daar te genover staat, dat wanneer er iemand toetreedt tot de familie Salomons, de algemeen-redacteur Oom Hendiik moet zorg dragen voor een uitvoerige le vensbeschrijving com pleet met stamboom opdat de nieuweling op die manier wordt voorge steld aan alle familiele den „waar ook ter we reld". Het 400 ton metende Nederlandse motorschip „Westward Ho", dat sinds 29 November vermist wordt, zou vol gens nieuwe aanwijzingen ter hoogte van Drigg gezonken kunnen zijn. Drigg ligt aan de Ierse zee, tegenover het eiland Man. Er zijn Dinsdag luiken, deuren van hutten, een loopplank, een boothaak en een roeiriem aan het strand gevon den, die naar men gelooft van het schip afkomstig zijn. twee gulden per jaar (de krant verschijnt driemaan delijks) Daarbij werd te vens bepaald dat „aange trouwd" ook tot de familie gerekend werd. Een hoofdartikel treft men in de Salomons-bode niet aan, maai voor de rest is het contact oi gaan een echte krant. Elke abonné is te vens rayon-correspondent, society-verslaggever en verzorger van de burger lijke stand, voor zover er voor deze rubriek meldin gen in eigen kring gedaan (tot Donderdagavond Vanavond en vannacht regen of natte sneeuw. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt en hier en daar een bui. Zachter dan vandaag. Krach tige, later matige wind tussen Oost en Zuid. Zon: 8.35—16.29. 3Iaan: 15.47—8.03. Ethiopië Enorme mensenmenigten juichten gisteren keizer Haile Selassi toe, toen hij na zijn reis van twee maanden langs Europese hoofdsteden terugkeerde in Addis Abeba.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1