KATHOLIEKE WERELD BESLUIT HET MARIA-JAAR Ontroerend gebed van de H. Vader Loonsverhoging mag niet door prijsafspraken opgeheven worden Internationale treinen gaan sneller rijden „Woon in een kasteel a drie gulden per dag" Doekje voor het bloeden Toestand H Vader verbetert langzaam Onvoorzichtig Rome een feestende stad Het wapengekletter in Tunis tot zwijgen gebracht Geen derde post- bestellin a Daders van overval op postauto gevat? Nederlands kolen- schip vergaan West-Duitse V.V.V.: De Nederlandse veerfiets Opnieuw noodweer boven Engeland Het weer Vijf doden Gevaar nog altijd niet geweken Reorganisatie Poolse veiligheidsdiensten Brief K.A.B. aan Tweede-Kamerfractie K.V.P. o 50.000 op nr. 15460 Grievende publicatie over Prins Bernhard In Duits tijdschrift Overstromingen in Dublin Guur weer met hagel en onweersbuien Wetsontwerp Credietwezen aangenomen 1 QmM 1 MOTOR-BROMFIETSKLEDING DONDERDAG 9 DECEMBER 1954 78ste JAARCANC No. 26165 ■vv.-mMtiavfa (Van onze Romeinse correspondent) In het feestelijk versierde Rome, dat de feestdag van Maria Onbevlekt Ontvangen als een nationale dag gevierd heeft, is gisteren op plechtige wijze het Maria-jaar besloten. Eerst in de vroege ochtend, de traditionele bloemen hulde aan de voet van het beeld der Madonna op de Piazza di Spagna, waar om acht uur de stedelijke brandweer met de Magyrusladder een krans rose ïozen om het beeld hangt. Daarna de bloemenhulde van kardinaal Micara on de stadsbestuurders. Om elf uur de pontificale Hoogmis in de Santa Maria Maggiore, met bijzondere toestemming van de H. Vader door kardinaal Micara opgedragen aan het pauselijk altaar. Om half vijf in de middag ten slotte het plechtige sluitingslof, dat gecelebreerd werd door kardinaal Tis- sérant. Tijdens deze plechtigheid is de Maria-basiliek verbonden met de ziekenkamer van de H. Vader, van waaruit de Paus zich richt tot de ge lovigen van stad en wereld, hen voorgaat in het bidden van het „Wees Ge groet" en hen tot slot zijn Apostolische Zegen „Urbi et Orbi" schenkt. Tot laat in de avond blijven vele huizen en kerken electrisch, met fakkels of vetpotjes feestelijk verlicht. (Van onze Romeinse correspondent) Berichten uit het Vaticaan meldden Vanochtend, dat de behandelende ge neesheren voortgaan de H. Vader op Voorzichtige wijze oraal te voeden. Men hoopt deze wijze van voeding langza merhand uit te kunnen breiden. De algemene toestand van Z. H. de Paus Verbetert langzaam. Niettemin wordt er in Vaticaanse kringen op gewezen, dat de H. Vader nog altijd niet buiten ge- Vaar is. De Paus heeft in de afgelopen nacht tamelijk goed gerust, doch zijn slaap werd onderbroken door een lichte hikaanval. De vier artsen, die gedurende de laat ste instorting van de Paus de H. Vader terzijde hebben gestaan, zouden vanmid dag om vier uur in het Apostolisch Paleis bijeen komen om de algemene ge zondheidstoestand van de Paus te be spreken en de verdere wijze van behan deling vast te stellen. Er is enig gerucht ontstaan rondom de deelname van onze minister president dr. Drees aan een ge heime bespreking, door enkele socialis tische kopstukken op 1 October j.l. in Engeland gehouden. Men heeft kunnen lezen hoe dit gerucht gegroeid is door een publicatie in de Engelse „Intelli gence Digest" en de reacties daarop van de Zweedse socialistische premier dr. Erlander en de West-Duitse socialisten leider dr. Ollenhauer. Dr. Drees heeft aanvankelijk slechts gezegd zulks ten antwoord op vragen, gesteld door het Eerste-Kamerlid prof. Gerretson dat de beweringen van de „Intelligence Digest" kant noch wal raakten. Volgens dat blad zouden de bedoelde socialisti sche kopstukken hebben aangedrongen op onverwijlde toenaderingspogingen jegens Rusland. Thans heeft dr. Drees daaraan toegevoegd, dat inderdaad zeer Vertrouwelijke besprekingen zijn ge voerd over de internationale situatie in het algemeen en in het bijzonder over de toestand in West-Europa na de ver werping der E.D.G. De verhouding tot Rusland is daarbij natuurlijk ter sprake gekomen, aldus dr. Drees, maar de voor stelling in de „Intelligence Digest" ge geven is onjuist. Eaten wii ons geheel houden huiten de zakelijke inhoud der blijkbaar In ieder geval plaats gehad hebbende geheime besprekingen, waaromtrent dr. Drees iets heeft los gelaten, nadat van andere zijde publicaties waren gedaan. Laten wij ons houden aan het feit, dat zij hebben p'aats gehad en dat dr. Drees daaraan heeft deelgenomen. Dan moe ten wij vooropstellen, dat het 't goed recht van socialistische kopstukken is. te spreken over wat dan ook in het geheim en in het openbaar. Maar dr. Drees is niet een socialistisch kopstuk zonder meer; hij is ook nog minister president van Nederland. En dat is een niet te verwaarlozen realiteit. Het mi nister-presidentschap is nu eenmaal niet een jas, die men naar willekeur kan uittrekken, wanneer men zich voor de gelegenheid in andere gedaante ver tonen wil. Wanneer dr. Drees op een geheime bespreking, zoals in Engeland gehouden, spreekt over „Nederland" en de „Nederlandse houding", dan wordt het gevaar getart, dat men in hem niet een socialistische voorman hoort spre ken, maar een minister-president. Het h'are heel iets anders, wanneer een in buitenlandse zaken gespecialiseerd lid der Tweede-Kamerfractie aan zulke be sprekingen had deelgenomen, dan zou ieder misverstand uitgesloten zijn ge- Weest. Thans ontkomt men niet aan de vraag, °f het wel juist is, dat onze minister president aan de besprekingen heeft deelgenomen. De gevaren voor misvat tingen schijnen zo groot, dat deze zorg- v,,ldigheidshalve hadden moeten worden Vermeden. Stanislav Radkiewicz, de Poolse mi nister voor veiligheidszaken, die deze ki a 'aatste acht jaar heeft be- is hiervan ontheven en tot minis- rij, vo°r de staatslandbouwbedrijven be noemd, aldus bericht radio-Warschau. ®we PooIse regering heeft tevens be- '°;en,,e« reorganisatie van alle Pool- oe veuigheidsdiensten uit te voeren en in we ,twee afzonderlijke ministeries m net leven te roepen. (Reuter.) Het hoogtepunt van de feitelijke slui ting van het Mariajaar is ongetwijfeld het plechtig Lof geweest in de Santa Maria Maggiore. Van enig verkeer was al in geen uren meer sprake geweest rond deze grootste Maria-basiliek. Op het plein voor de kerk stonden de men sen schouder aan schouder. De basiliek zelf was beklemmend, bijna angstig vol. Om klokslag half vijf begon de plechtigheid en bad de deken van het H. College, kardinaal Tisséraut voor de laatste maal het gebed van het Maria jaar voor. Zijn kaarsrechte gestalte her innerde aan de vroegere marine-offi cier; zijn jonge stem heeft het sterk Franse accent behouden. Het koor zong een bede voor de Paus, daarna het feestelijk Te Deum Lauda- mus. Het was iets over vijf het Tan tum Ergo was geëindigd toen door de luidsprekers gezegd werd: aan het ziekbed van de Paus staat een microfoon opgesteld. En even daarna: hier spreekt de Heilige Vader. Onder het gouden plafond der kerk en in de absis, die de schoonste mozaïeken der wereld draagt, over het plein en in de uitmondingen der belendende straten viel alle geluid stil. Dan sprak Pius XIL langzaam en in gespannen, maar met heldere stem waarin ontroering klonk: „In de geest zien Wij vandaag de gehele katholieke wereld als één gezin neergeknield aan de voeten van de Onbevlekte Maagd. Wij danken de Heer, dat Hij als zegel en afsluiting van de talloze gebeden en werken, die in dit jaar van genade naar Hem zijn opgestegen, van Ons als liefdesact het dulden en het offer vroeg. Met het lijden in Onze leden, het offer in Ons hart sluiten Wij blij de het Mariajaar, herhalende met Onze kinderen, over de gehele aarde verspreid: „Wees gegroet Maria, vol van genade...." Nooit wellicht hebben de tallozen zo overtuigd, zo dringend, zo lettergreep voor lettergreep, vol zin en ziel het „Wees Gegroet" horen spreken als deze namiddag. Een zieke en doodzwakke oude man, die Christus' Vicaris is, had als laatste groet van het Mariajaar aan de Godsmoeder het bekendste gebed der Kerk gekozen, het meest gezegde, het te vaak dus het meest tot mondgebed gewordene. Nu hoorde men de archity- pus van het Ave, het oorspronkelijke zo als dit in een ver verleden eens bedoeld en gebeden is door de Samensteller. Om elf uur begon de feitelijke sluiting van het Mariajaar, dat juist een jaar geleden door de H. Vader zelf op zulk een ontroerende wijze geopend was. In de Santa Maria Mag giore, tot in de uiterste hoeken be zet door officiële gasten en pelgrims, droeg de Kardinaal-Vicaris van de stad het H. Misoffer op aan het pau selijk altaar. In de basiliek was de pauselijke Breve opgehangen, waarin de H. Vader dit speciale privilege verleent aan de kardinaal. Rond het middaguur waren zeer ve len naar het St. Pietersplein gestroomd om getuige te zijn van het uitvliegen van honderden witte duiven, symbool van vreugde en ongereptheid. Een der duiven droeg een boodschap aan het pootje voor de H. Vader. Een ogenblik meende de menigte, dat zij een in het wit geklede figuur herkende voor het slaapkamervenster van de H. Vader. Maar ofschoon bekend is geworden, dat de Paus rond dit tijdstip een ogen blik het bed heeft mogen verlaten en wat heen en weer heeft mogen lopen door zijn kamers, is het de witte jas geweest van 's Pausen lijfarts, prof. Ga- leazzi-Lizzi, wiens drager uitzag naar de opstijgende vlucht duiven op het plein. De Franse Resident-Generaal in Tunis, luitenant-generaal Boy er de la Tour, in gesprek met een groepje wegenbouwers in de buurt van de stad Tunis. De Fran se en Tunesische autoriteiten waren te weten gekomen, dat de opstandige stam men in Tunis, de Fellaghas, hun man schappen hoofdzakelijk recruteerden uit kringen van werklozen in Tunis. Teneinde te voorkomen dat de Fellaghas zodoende over een onbeperkte manschap- penreserve zouden blijven beschikken, hebben de regeringen van Tunis en Frankrijk tezamen een plan ontworpen voor wegenbouw en andere publieke werken, dat aan zeer vele handen werk verschaft en de werkloosheid in sterke mate reduceert. Een lid van het Franse Vreemdelingen legioen houdt in het Tunesische plaatsje Gafsa de wacht bij een verzameling ge weren en pistolen, ingeleverd bij de Franse legerautoriteiten door Fellaghas uit Tunis. Vreedzame maatregelen, welke door de Franse regering, in overleg met het gouvernement van Tunis zijn geno men, hebben het verheugende resultaat gehad, dat meer dan duizend vuurwa pens door de Fellaghas werden ingele verd en dat een duizend van deze eer tijds verbitterd vechtende inboorlingen naar hun woonplaatsen terugkeerden, om daar na een periode van oorlog een vreedzaam bestaan te gaan leiden. In een schrijven aan de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. heeft het Verbondsbestuur van de K.A.B. er op gewezen dat het prijsniveau bloot staat aan een vrij sterke opwaartse druk en dat het rechtvaardig aandeel van de werknemers in de gestegen welvaart (zes procent loonronde) slechts te ver wezenlijken is wanneer het prijspeil niet verder oploopt. De kostenstijging, ten gevolge van de loonronde, moet, aldus de K.A.B., indien enigszins mogelijk ten laste komen van de gestegen inkomens der ondernemers, voorzover deze kos tenstijging niet reeds gecompenseerd wordt door de productieverhoging. Het bestuur zet als zijn mening uiteen, dat prijsregelingen en -afspraken de resul taten van de jongste loonronde niet te niet mogen doen. De opwaartse druk der prijzen vereist de nodige tegenkracht, die kan bestaan In een gisteren geëindigde ver gadering van de Internationale Unie van Spoorwegen zijn door de vertegen woordigers der 32 aangesloten landen verscheidene besluiten tot verbeterin gen van het internationale spoorweg verkeer genomen. Zo zal op verschei dene internationale trajecten de reis- duur voor passagiers worden bekort, o.m. in de Parijs-Kopenhagenexpres met een uur. de Arlbergexpres (Parijs- Wenen) eveneens met een uur, de trein reis van Parijs naar Rome met 1 uur 20 minuten, en de treinreis tussen Ostende en Wenen met anderhalf uur. Verder zullen sommige treinverbin dingen worden verbeterd, terwijl ook besloten is tot normalisatie van het rollende en ander materieel. Er zullen spoorwegdictionnaires in vele talen worden uitgegeven. In Polen zal een zestalige dictionnaire verschij nen. Tenslotte besloot men, dat er binnen kort speciaal rollend materieel in ge bruik zal worden genomen voor inter nationale treinreizen. Deze treinen zul len worden geëxploiteerd door een nieu we organisatie, die voorlopig de naam zal dragen van „Europexpress." Aan de vergadering werd actief deel genomen door vertegenwoordigers van Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Po» ien en Roemenië. Deze landen hadden zich tot nu toe van deelneming onthou- Minister Algera deelt in zijn Memo rie van Antwoord over de begroting van de P.T.T. met betrekking tot de klachten betreffende te weinig be stellingen en te late of te vroege uit voering daarvan mede, dat in de ste den en in de dorpen, alsmede daar. waar enigszins belangrijke kom vormin gen zijn, van Maandag tot en met Vrij dag twee bestellingen per werkdag worden uitgevoerd. Deze sluiten aan op de twee hoofdverzendingsgelegen- heden, t,w, die met de nachipcst- trein en die met de treinen van het zogenaamde dagpostnet. Aan een derde bestelling in de grote steden bestaat, gezien het uitstekend functionnerend stelsel van dag- en nachtposttreinen, minder behoefte. In voering van een zodanige bestelling zou moeilijk te verantwoorden zijn, ook niet in de grote steden. Des Zaterdags vindt behalve te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenha- ge en Utrecht, waar onmiddellijk na de eerste nog een aanvullende bestel ling plaats vindt slechts één keer uitreiking van correspondentie plaats. Dit houdt verband met het algemeen streven dat zich vooral na de laatste oorlog heeft geopenbaard om de arbeid op Zaterdagmiddag zoveel mo gelijk te beperken. De minister kan geen aanleiding vinden op Zaterdag middag .veer een postbestelling in te voeren. Griekenland. Een Griekse leger- dakota is gisteren op het vliegveld Eleusis bij Athene brandend neerge stort. Vijftien inzittenden kwamen om het leven. den en de directeur-generaal der Fran se nationale spoorwegen, Louis Armand die herbenoemd werd tot president van de Unie, vestigde in een verklaring de aandacht op deze gewijzigde Oost-Eu- ropese houding. Oost-Duitsland zal deelnemen aan het werk van de bestuurscommissie der Unie. De Amsterdamse recherche heeft twee mannen gearresteerd, oude beken den van de politie, die verdacht wor den de overval gepleegd te hebben op 28 October op een postauto op de Ljjn- baansgracht te Amsterdam, of daaraan medeplichtig te zijn. De politie heeft hun woningen langdurig doorzocht. Beiden zijn reeds meermalen veroor deeld. Ze vielen op doordat ze over veel geld bleken te beschikken. Ze zijn in de Jordaan woonachtig, niet ver van de plaats, waar de overval is gebeurd. Naar men zich herinneren zal werden na de overval eerst de beide postamb tenaren gearresteerd, die in de post auto gezeten hadden. Ze werden later weer vrijgelaten. Bij de overval werd ruim 60.000 buit gemaakt, die in een postzak met aangetekende stukken en een geldkistje zaten. uit verdere verhoging van de produc tiviteit, zelfbeperking van ondernemers zijde en aanmoediging van de concur rentie in gevallen van te sterke binding. De K.A.B. heeft daarom bijzondere sym pathie voor het standpunt van minister Zijlstra dat er thans minder reden is voor prijsafspraken dan in een crisis toestand. Soms kan een minimumprijs of een algemeen bindend advies gewenst zijn. Algemene afspraken en regelingen houden echter het gevaar in dat de consument niet deelt in de gestegen welvaart en dat het algemeen belang wordt geschaad. Wanneer een prijsregeling in een be paalde bedrijfstak nodig is, moet men niet direct grijpen naar uniforme mi nimum- en advies-prijzen, maar naar het systeem van open calculatie. De K.A.B. meent dat- het laatste ook geldt voor het bakkersbedrijf en juicht daar om de opheffing der minimumprijsrege ling voor brood toe, evenals de maat regelen van de minister van Economi sche Zaken ten aanzien van de witwas- serijen en de haarden- en kachelbranche. In de 525e Staatsloterij, 16e lijst, 4e klasse, is een prijs van 50.000 uitgeloot. De prijs viel op lot no. 15460. De prijs van 1000 met een premie van 30.000 viel op no. 5945. De zee voor de Franse kust heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag wederom haar tol geëist, toen een Ne derlands kolenschop is vergaan, waar door vijf personen de dood in de golven hebben gevonden. De omgekomenen zijn de 33-jarige stuurman J. Gerding uit Haren bij Gro ningen, de 22-jarige kok J. C. Kremer uit Exloo (Dr.), de 18-jarige matroos onder de gage R. Scheffer uit Bergum (Fr.), de 16-jarige lichtmatroos E. Bolt uit Sidde- buren en de eveneens 16-jarige licht matroos F. Bruggeman uit Appingedam. Er was geen vrouw aan boord, zoals aanvankelijk werd verondersteld. Het schip, de „Ariel", die 389 ton meet en eigendom was van de N.V. Kustvaart Unie te Groningen, was Za terdag met een lading kolen uit de Engelse haven Cardiff vertrokken op weg naar Bordeaux. Voor de Franse kust ter hoogte van Les Sables d'Olon- ne kwam het schip in moeilijkheden, toen tijdens een ruwe zee grote gol ven over het dek sloegen. Voordat de „Ariel" echter in de golven ten onder ging, kon de bemanning de redding- sioep uitzetten en zich daarin begeven. Bij het overstappen is de kok in zee gevallen en verdronken. De overige bemanningsleden hebben de gehele nacht en Woensdag geroeid om de kust te bereiken. Niet ver van het strand is Woensdagavond de sloep omge slagen. Slechts aan drie personen, de kapitein G. H. Tuil uit Delfzijl, de eerste machinist H. Rijks en de tweede machi nist K. Akkerman, beiden uit Groningen, is het gelukt de vaste wal te bereiken. In navolging van de Britse aristocra tie waarvan talrijke leden hun kastelen en landgoederen voor het publiek open stellen en de bezoekers zelfs gaarne tegen een kleine vergoeding rondleiden hebben nu volgens de jongste publi catie van de West-Duitse vereniging voor vreemdelingenverkeer ettelijke Duitse adellijke families hun kastelen in het Rijnland voor het toerisme ge opend. „Woon in een kasteel voor drie gulden per dag", is de door de West- Duitse V.V.V. aangeheven leus. Ongeveer 30 kastelen zijn voor logies beschikbaar, waaronder het 750 jaar oude kasteel Krop in de Palts. Hier kost een kamer drie gulden per dag. en een kamer met volledig pension zeven gulden per dag. Dit is dan de Ne derlandse versie van de veerfiets. Het is een uitvin ding van een 49-ja- rige werkloze ver tegenwoordiger W. Hazenberg uit Am sterdam. De uitvin ding bestaat uit een op elke normale fiets te monteren apparaat met een sterke veer, die na 1 k.m. trappen ge heel gespannen is en dan tijdens het langzame ontspan nen de berijder of berijdster 4 a 5 km. verder brengt met een snelheid van ongeveer 25 km. per uur. De heer Hazenberg, die on geveer 20 jaar aan zijn uitvinding heeft gewerkt, zegt, dat het opladen van het machientje geen merkbare ex tra inspanning van de berijder eist. Ten minste niet bij het definitieve type, dat de uitvinder voor ogen staat, want het op de foto ge toonde proto-type is nog zeer primi tief en onvolmaakt. Het eventueel in serie te produceren machientje zou vol gens de heer Ha zenberg ongeveer 10 kilo wegen en in de handel onge veer f150.kosten. Op de lijst komt ook voor het kas teel Jagthausen, het vroegere verblijf van Goetz von Berlichingen, de beroem de 16de eeuwse „ridder met de ijze ren vuist" die door Goethe onsterfelijk werd gemaakt. Het hoogste tarief voor een kasteel- verblijf is 25 gulden per dag voor een kamer met volledig pension en gebruik van bad. Tot dusverre adverteert er nog geen kasteel zoals in Engeland met de fa- miliespoken. Het is echter zeker, dat de verminderde inkomens en de hoge belastingen de voornaamste redenen zijn voor het beschikbaar stellen van de „statige verblijven van Duitsland" als hotels met ingebouwd „snob ap peal." Sedert de afloop van de oorlog zijn voor de adellijke Duitse families waarschijnlijk de talrijkste van Europa moeilijke tijden aangebroken. Veel van hun landgoederen zijn in Russische handen gevallen of zijn „gecollectivi seerd" door Oost-Duitse communisten, terwijl in West-Duitsland de belastin gen, de geldhervormingen en de na sleep van de oorlog vaak even grote moeilijkheden zijn gebleken. (UP) Verschillende justitiële autoriteiten hebben aandacht geschonken aan een publicatie in een Duits geïllustreerd tijd schrift, die betrekking heeft op Prins Bernhard. Aan deze autoriteiten is ge bleken dat de Nederlandse importeur van dit tijdschrift geheel te goeder trouw was, en dat hij, zodra hij van particuliere zijde op het grievende ka rakter van de publicatie was geatten deerd, reeds zelf de nodige maatre gelen heeft genomen om de versprei ding tegen te gaan. Dientengevolge be staat er voor de justitie geen aanleiding harerzijds maatregelen ten aanzien van de verspreiding in overweging te ne men. Frankrijk. De Franse ambassadeur in Moskou, Louis Joxe, is na bespre kingen met premier Mendès-France naar zijn standplaats teruggekeerd. Voor de vierde maal in twee weken tijds is Engeland getroffen door een noodweer. Op verschillende plaatsen in het land kwamen overstromingen voor. Op de Theems en voor de kust kwamen verschillende schepen in moei lijkheden. Ook boven Frankijk heeft de afgelopen dagen een noodweer gewoed. In Dublin werden door de storm en het hoge water verscheidene huizen overstroomd. Ook in Devon en Corn wall kwamen overstromingen voor. Lon den werd getroffen door een lichte wer velstorm, waardoor 35 personen ver wondingen opliepen. Zes moesten er in een ziekenhuis worden opgenomen. In Schotland viel op sommige plaatsen meer dan 15 cm sneeuw. Op de Theems kwam de Costaricaanse „Meropi" in aanvaring met het Britse kolenschip „Wimblencn". De „Meropi" moest aan de grond worden gezet om zinken te voorkomen De Japanse „Ari- masan Maroe" kwam in botsing met de Britse „Devanha". Beide schepen werden (Van onze weerkundige medewerker) De diepe stormdepressie, die nu lang zaam over Engeland naar het Noorden trekt, heeft heel wat ongerief veroor zaakt. Boven Ierland werd gisteren de zwaarste Noordwestei storm sinds men senheugenis waargenomen. Over Lon den trok een zware windhoos, die veel schade aanrichtte, terwijl er ook zeer veel regen viel, op enkele plaatsen meer dan vijftig mm. De sneeuwval, die in het Oosten van ons land meer dan één centimeter bedroeg, werd door zachtere lucht gevolgd, zodat vanmorgen vrij wel overal in het land de sneeuw al weer was verdwenen. Het weer blijft ech ter nog zéér guur. Er worden n.l. buien verwacht, welke met hagel en onweer gepaard kunnen gaan. De Tweede Kamer heeft zonder veel verzet de geldingsduur vaa de wet Toezicht Credietwezen met twee jaar verlengd. Deze wet was twee jaar geleden voor eenzelfde periode aan genomen. Wij menen te weten, dat de K.V.P.-fractie er toen nogal groots op was, dat zij de wet tot zulk een korte geldingsduur had weten te beperken. Nu heeft de wet er twee jaar bijgekre- gen, op het motief, dat de periode te kort was geweest om er ervaring mee op te doen. De Kamer gunde de rege ring dus nog twee jaar studie. Het klinkt onsehuldig genoeg. Maar wij zouden gaarne eens meemaken, dat een tijdelijke wet ook eens op de gestel de tijd afliep. Dat zou ons in staat stel len de vreugde van de K.V.P.-fractie te delen, als zij weer eens zo'n succes be haalt. Voorlopig kunnen wij die hele tijdelijkheid, waarmee men moeilijk te verteren wetsontwerpen aanvaardbaar tracht te maken, niet anders zien dan als een doekje voor het bloeden. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot verlenging van de Wet toezicht credietwezen aangenomen met 55 tegen 17 stemmen. Tegen stemden de WD, be halve mr. v. Leeuwen, KNP, CH, Staatk. Geref. en prof. Gerbrandy van de AR. slechts licht beschadigd. De kustvaarder „Downshire" liep in de Dundrumbaai aan de grond. De reddingsboot van Scarborough sloeg op zee om. Een der inzittenden kwam om het leven. De „Queen Elizabeth" kon wegens het slechte weer niet uitvaren en de BOAC heeft de lijn vluchten op New York stop gezet in verband met de hevige stor men boven de Atlantische Oceaan. (Rtr/UP) 1 (Tot Vrijdagavond) Wisselende bewolking met nu en dan buien. Krachtige tot matige Zuid-Westelijke wand. Iets lagere temperaturen. Zon: 8.36-16.29. Maan: 16.52-9.12. BUREAU SMEDESTRAAI 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIItrARIfcP 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt tich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week. f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1