Demonstratie in Djakarta Onjuist en onbetrouwbaar Ierland geteisterd door grote overstromingen Stookholm krijgt ondergrondse Overval op Amsterdam postauto in opgehelderd Buit vrijwel geheel gevonden Chauffeur met walvis door de wereld useum aan de Zaan Het weer Toestand van 1 de H. Vader verbeterd STORMMIST EN SNEEUW OVER EUROPA Zweedse Venetië van het Noorden heeft verkeersprobleem opgelost 70dagen ziekenhuis- verpleging Gewicht van 33.000 Handschoenen met lamsvacht VRIJDAG 10 DECEMBER 1954 78sfe JAARCANC No. 26166 Medisch bulletin: Schichtig paard werpt boer omver Aan gevolgen overleden Kardinaal Mindszenty Katholieken in V.S. vragen om vrijlating Opening Keukenhof HAVENSTAKING IN BRISTOL VARKENSPEST OP DE VELUWE Ziekenfondspatiënten Gratis brilleglazen SLACHTOFFERS VAN SCHEEPSRAMP Stampaard op tournee; hij zal er een paar jaartjes zoet mee zijn. Stampaard is niet de eerste die met een walvis op stap gaat. De Europese tournee van een lichtere uitgave (Jo nas: 27.000 kg.) is maar amper ten einde. Deze Jonas trok eerst per schip door Europa, maar toen de be langstelling te wensen overliet, kwa men de Duitse eigenaars op het idee om een speciale wegkolos voor Jonas te charteren. De firma Dercks in Wij- chen kreeg opdracht om deze walvis- car te bouwen en de expediteur gebr. Groothuyse in Beek bij Nijmegen kreeg de zorg voor het transport toegewe zen. Toen enige tijd geleden een Italiaan- se firma er in slaagde om een nog grotere walvis (33.000 kg.) te conser veren en op te slaan voor een we reldtournee, kwam men vanzelf bij deze twee Nederlandse firma's te- recht i Aavertentie (tot Zaterdagavond) Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist en plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag iets kouder dan vandaag, f.wakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen. Zon: 8.38-16.29. Maan: 18.10-10.05. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnemenlen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 7. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter* hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents pet week, t 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544 Op verzoek van professor Ricardo Galeazzi-Lizzi, 's Pausen lijfarts, ziin gistermiddag twee maagspecialisten, de professoren Antonio Gasbarrini en Ra- faele Paolucci, de Zwitserse specialist dr. Paul Niehans en professor Galeaz zi-Lizzi zelf bijeengekomen in de zieken kamer van de H. Vader voor een al gemeen onderzoek van diens gezond heidstoestand. Na afloop van hun be zoek gaven zij een bulletin uit, waarin gezegd wordt, dat de gezondheidstoe stand van de H. Vader, in overeen stemming met de verwachtingen, de laatste dagen duidelijk en in toenemende mate is verbeterd. Een beeld van de ravage, welke de overstromingen in de omgeving van Dublin aanrichtten. Een spoorver- keersbrug ligt zwaar beschadigd en doormidden geknapt in de stroom. Teneinde de opdracht, die de Franse premier gegeven heeft aan zijn Moskouse ambassade, h.l. bij de Sovjet-regering te infor meren, wat zij nu eigenlijk denkt van zijn, Mendès-France's, in de vergade ring der Verenigde Naties te New York geuite denkbeeld te gaan praten over de sluiting van een Oostenrijks vredesverdrag, in het juiste perspec tief te zien, moet men enkele andere feiten van de laatste weken mede in ogenschouw nemen. Voorop staat, dat Mendès-France de politieke methodiek van het parallel lisme aanhangt: hij wil de Parijse ac- coorden legaal doen afwerken en ver volgens laten uitwerken, en tegelij kertijd wenst hij met de Russen te onderhandelen over een vreedzame regeling van de Europese situatie. Daarvan uitgaande, heeft hij de vo rige maand van zijn bezoek aan de V.S. gebruik gemaakt om plotseling en onverjvacht in zijn speech voor de Verenigde Naties enkele nieuwe denk beelden te lanceren. Hij opperde op korte termijn het sluiten van een Oostenrijks vredesverdrag, waarbij Frankrijk zich bereid verklaarde om de termijn voor de ontruiming van het land van de bezettingstroepen tot twee jaar te verlengen. Dit als con cessie tegenover de Sovjet-Unie. In de tweede plaats opperde hij een con ferentie der Vier Mogendheden in Mei te houden. Van het een noch van het ander ■waren de bondgenoten op de hoogte, niettegenstaande het feit, dat de Franse premier vier achtereenvolgen de dagen met de hoogste autoriteiten te Washington geconfereerd had. Sedertdien zijn enkele weken ver- "pe".In die tussentijd is het dagblad c ,"de"> een krant, die zeer nau- heeryendSès°Frerh0Ud1t Z°W+el d<ï r-., es~p,ance als met generaal ^rnet vuur het denkbeeld ™rHpn rin?gln' dat de Par«se ac" coorden door het Franse parlement onder voorbehoud zullen worden goedgekeurd. Men moet volgens dat plan een artikel toevoegen aan de ratificatie-ontwerpen, behelzende dat de ratificatie thans in beginsel wordt goedgekeurd, doch automatisch van de baan zal zijn (in feite niet zal ge schieden) als voor een bepaalde da tum blijkt, dat er een ontspanning tussen West-Europa en de Sovjet unie mogelijk is. Generaal De Gaulle verklaart op 4 December j.l. zijn standpunt ten opzichte van de Parijse sccoorden: het luidt thans goedkeu- van de accoorden door het par- eihent, maar geen daadwerkelijke ahficatie dan wanneer definitief in ^°sprek met de Russen gebleken is, dat er geen „détente" mogelijk is. De overeenstemming tussen de publica- p6s van „Le Monde" en generaal De ^aulle is frappant. TVyat doet nu Mendès-France, die W met De Gaulle gelijk eenieder weet goede vrienden is? Hij Verklaart zich beslist tegen iedere clausulering van de ratificatie-ont werpen, maar tegelijkertijd streeft hij zo snel mogelijk en in deze laatste demarche wederom eigenmachtig naar het verkrijgen van contact met de Sovjet-Unie. Slaagt hij in deze Poging, dan vloeit daaruit een psy chologische werking voort, die zeer Velen voor ontspanning zullen hou den, maar die in feite niets anders is dan de hoop op ontspanning, het kind de wens, dat het toch nog moge- Jk zal zijn de Duitse herbewapening tegen 'te houden. Vervolg op pag. 3) De Ierse hoofdstad kon vannacht her ademen. Het water dat gisteren grote delen van de stad heeft blank gezet, is vannacht uit minstens 2.500 beschadigde huizen, waarvan meer dan de helft ver laten was, weggezakt. Gisteren was de Tolka-rivier buiten haar oevers getre den en had een groot deel van het ha vengebied en de buitenwijken in het Noord-Oosten van Dublin onder water gezet. In sommige straten stond het water twee meter hoog. Gisteravond hebben de ingenieurs van de stad een deel van een spoordijk op laten blazen om de rivier te ontlasten. Gisterochtend was een stalen spoorbrug weggeslagen, waardoor de Tolka bijna in haar loop gestuit werd. Vannacht om drie uur zeiden de ingenieurs, dat het ergste voorbij was en dat men de crisis te boven was. De gisteren afgekondigde noodtoestand blijft vandaag nog van kracht, terwijl reddingsploegen gezin nen blijven helpen, die uit hun huizen verdreven zijn. De gehele dag is gisteren door werk lieden van de stad en de genie ge zwoegd om de rivier voor het hoog tij van gisteravond birinen haar oevers te krijgen Hun laatste kans was een gat te maken in de dijk, die eens de Ierse Zee heeft buitengesloten. Gejuich klonk op toen het hoog tij kwam en ging zon der verdere schade en het water naar zee begon terug te zakken. De autori teiten verklaarden vannacht dat men de toestand nu meester is. De ziekenhuizen in Dublin zitten overvol slachtoffers van de overstro ming. Minstens 900 personen zijn be handeld. Van niemand is de toestand echter ernstig en er zijn geen doden gemeld. Het Rode Kruis zegt, dat min stens duizend gezinnen dakloos zijn In het ziekenhuis te Venlo is overle den de 47-jarige landbouwer H. uit Hel den. Deze is tijdens werkzaamheden op zijn akker door een schichtig paard om ver geworpen en heeft vermoedelijk daarna een kar over het lichaam gekre gen. Met zware inwendige kneuzingen was hij opgenomen. H laat een vrouw en acht kinderen achter. geworden en 2.500 huizen beschadigd zijn. Ongeveer 700 personen zijn on dergebracht in hulpcentra in de stad en anderen zijn opgenomen bij vrien den en familie, die door het Rode Kruis van extra dekens en bedden voorzien werden. De katholieke ver eniging voor sociaal welzijn heeft in het gehele gebied der overstroming hulpposten ingericht en aan minstens duizend daklozen een warme maaltijd verstrekt. De autoriteiten zeggen, dat het nog onmogelijk is de schade te schatten, die het water heeft aangericht. Een woord voerder van een verzekeringsgroep gaf als zijn mening, dat de meeste over stroomde huizen niet door verzekering gedekt waren. De gezondheidsdienst heeft de waarschuwing uitgegeven, dat het drinkwater gekookt moet worden om het uitbreken van ziekten te voor komen. Gezegd werd dat er geen reden tot ongerustheid is, maar uiteraard kan het water door de grote overstromingen besmet zijn geraakt. Reeds is de eerste hulp uit het buitenland aangeboden, namelijk door het Amerikaanse Rode Kruis in Washington en het Britse Rode Kruis in Noord-Ierland. Ook de Ierse Midlands schijnen onder een zware overstroming te hebben ge leden. Volgens de eerste berichten is de rivier de Shannon buiten haar oevers getreden. Er zouden ongeveer 4500 lan derijen ondergelopen zijn, waarvan 2000 langs de Shannon. Over slachtoffers is nog niets bekend geworden. In het En gelse graafschap Leicestershire trach ten de boeren hun vee binnen te halen van de overstroomde weiden. In Rears- by stond het water enkele decimeters hoog. Op enkele punten op de weg Lei- cester—Londen stond het water meer dan een meter. In het gebied van het Kanaal stond een Zuiderstorm met een snelheid van 120 km. per uur. Een verkenningsvlieg tuig van de Franse luchtmacht deed na sporingen naar zeven treilers, die wor den vermist, met in totaal 73 man aan boord. Van de zeven vermiste treilers worden er vijf uit Concarneau (Bretag- ne) als verloren beschouwd. Aan boord van deze vaartuigen bevonden zich 46 opvarenden. Begeleid door negen Sleepboten, twee meer dan normaal, vertrok de 83.000 ton metende Queen Elizabeth" een dag te laat uit Southampton naar Cherbourg. De veerdiensten tussen Engeland en Frankrijk werden gedeeltelijk gestaakt. Langs de kusten van Frankrijk en En geland werden bomen ontworteld en daken van huizen afgerukt. De storingen, met inbegrip van de krampen, zijn verdwenen, en het is mogelijk geworden de rechtstreekse voeding geleidelijk te hervatten, het geen heeft geleid tot een bevredigend herstel van krachten. De Paus is weer in belangrijke mate in staat rustig te slapen. De ademhalingsorganen, de spijsver tering en het hart zijn in goede conditie evenals de bloedsomloop, aldus het bul letin. De Paus heeft nergens meer pijn. Het wordt raadzaam geacht om de injecties van aminozuren te staken, doch die van plasma nog enkele malen te herhalen. De vitaminentherapie zal voortgezet moeten worden. De voeding zal volgens een streng dieet worden toegediend en er zal opnieuw een nauw keurig onderzoek van de ingewandssap pen worden uitgevoerd. Het is van be lang, dat de Paus meer rust geniet. Zo dra de toestand van de H. Vader zulks toelaat, zal een radiologisch onderzoek naar de spijsverteringsfuncties worden ingesteld. In het bulletin wordt er nog voor ge waarschuwd, dat de uiteenlopende dia gnosen in vele publicaties als onjuist dienen te worden beschouwd. (UP—Reuter) De vereniging van Amerikaanse ka tholieken tot vrijlating van kardinaal Mindszenty heeft de Hongaarse rege ring dringend verzocht, de kardinaal met Kerstmis uit zijn gevangenschap te ontslaan. in het verzoekschrift, dat gericht is aati de secretaris-generaal van de Communistische Partij in Hongarije, vviist de Amerikaanse vereniging op de hoge leeftijd van de kerkvorst en zijn ziekte. De thans 62-jarige kardinaal is be gin 1949 tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. (KNP) De openingsdatum van de Keukenhof tentoonstelling 1955 in Lisse is thans definitief vastgesteld op Donderdag 24 Maart Op het Medan Merdeka te Djakarta heeft een grote menigte een demonstratie gehouden voor annexatie van Nieuw- Guinea bij Indonesië. Talrijke leuzen sierden het spreekgestoelte, dat op het plein was opgesteld en werden meegedragen in een optocht, waarin velen zich na afloop van de bijeenkomst begaven naar het paleis van president Soekarno, de ambtswoning van de Nederlandse Hoge Commissaris en de ambtswoning van de minister van Buiten* landse Zaken, mr. Soenarjo. Gisteren is in Bristol in Engeland een wilde staking uitgebroken, waarbij 1000 havenarbeiders het werk hebben neergelegd in verband met een geschil over de lossing van vlees. De arbeiders voeren aan dat sedert de opheffing van de vleesdistributie zij enig sor- teerwerk moeten verrichten en dat hierdoor hun verdiensten kleiner wor den. Als eerste hield een ploeg van 20 mannen die op een Nieuw-Zeelands schip bezig waren met werken op en vervolgens gingen alle arbeiders van het schip af. De stakers legden toen hun klacht voor aan een bijeenkomst van havenarbeiders en er werd beslo ten tot een algemene staking (U.P.). De laatste veertien dagen zijn in de omgeving van Lunteren tien gevallen van varkenspest geconstateerd. Ook uit de buurtschappen rond Barneveld en uit de Achterhoek komen vrijwel iedere dag meldingen binnen. Terwijl Amsterdam, het Nederlandse „Venetië van het Noorden", nog steeds worstelt met een steeds urgenter wor dend verkeersprobleem, heeft Stock holm, het Zweedse „Venetië van het Noorden, een oplossing in het verschiet. Over drie jaren zullen onder de kana len, meertjes en straten van de Zweed se hoofdstad snelle electrische trein stellen door tunnels schieten en het bo vengrondse personenverkeer ontlas ten. In het geprojecteerde „grote" on dergrondse net zullen dan twee kleine ondergrondsen zijn opgenomen, die reeds aanwezig zijn in hel Westen en Zui den van Groot-Stockholm. Een van de twee kleine ondergrondse netten is eind November opengesteld in de model-voorstad „Vaellingby" ten Westen van Stockholm, die een prachtig voorbeeld is van de moderne Zweedse architectuur. De voorstad, die vier ja ren geleden gereed is gekomen, biedt 50.000 mensen huisvesting. De geprojecteerde ondergrondse ver binding tussen de beide bestaande netten zal ongeveer 40.000 kronen per meter kosten. De gemeenteraad van Stockholm heeft voor een traject van 13 kilometer onlangs 520 millioen kronen gevoteerd. Ongeveer 500 arbeiders zijn onder het hart van Stockholm thans bezig tunnels te boren van Kungsgatan (de Konings straat) in het centrum naar Slussen (de Sluis), waar Stockholm overgaat in de Zuidelijke voorsteden Het deei tussen Kungsgatan en Slussen zal 80 millioen kronen kosten en in het voorjaar van 1958 gereed komen. De StOckholmers zullen dan zonder overstappen via de ondergrondse in circa vijftig minuten de dertig kilometei van Vaellingby naar Hoegdalen kunnen afleggen. Hoegdalen is een der zuidelijke voorsteden. De ondergrondse betekent een uit komst voor de stad, aangezien ook in Stockholm het verkeei met het toene men van de bevolking steeds ingewik kelder wordt. Het ingenieuze „kronkel viaduct" in het centrum van de stad bracht indertijd de verkeerspolitie ge ruime tijd enige vei lichting, maar de verkeersintensiteit in de straten is gelei delijk zo groot geworden, dat alleen nog de vervolmaking van het onder grondse net uitkomst zal kunnen bren gen. Het stadsbestuur van Stockholm-is voornemens de trams te handhaven, al thans voorlopig. (U.P (Van onze verslaggever) Naar hoofdinspecteur H. A. M. v. Rooy van het politiebureau Raampoort te Amsterdam ons mededeelt, mag aangenomen worden, dat de twee door de Amsterdamse recherche gearresteer de Jordaners inderdaad de daders zijn van de beroving van de postauto op 28 October j.l. op de Lijnbaansgracht te Amsterdam. De buit is vrijwel geheel teruggevonden, dank zij de vondst van een groot blik, gevuld met gestolen geld. De gearresteerden zijn twee Amster damse scharrelaars, de 33-jarige F. H. en de 37-jarige H. S., beiden goede bekenden van de politie en meermalen veroordeeld. Ze werden na de overval op de postauto duchtig in de gaten ge houden zonder dat de politie enige directe aanwijzingen tegen hen had, dat ze debet zouden zijn aan de diefstal van de postzak met aangetekende stuk ken en het geldkistje met totaal f 63.000, die bij de overval op de postauto ver dwenen zijn. F. H. werd aangetroffen bij een auto, waarvan de politie ver moedde dat hij die gekocht had. Bij verhoor van de verkoper bleek dat dit juist was. H. had f 4000 voor deze tweedehands wagen betaald. Hij werd Maandag gearresteerd en in zijn woning vond de politie bij huiszoeking f 3800 in kleine coupures. Ook de auto was in kleine coupures betaald, juist zulke coupures als in de postzak en het geld kistje hadden gezeten. Bij zijn verhoor beweerde H. dat hij het geld had ge spaard, maar de politie wist wel beter. En toen de politie bovendien nog al lerlei vrij kostbaar speelgoed in zijn woning aantrof stond voor haar vast öat hij niet op oirbare wijze aan het geld was gekomen, hoezeer de gear resteerde ook de waadde van het ge kochte probeerde te onderschatten. „Dat speelgoedtreintje? - heeft maar een gulden gekost", beweerde hij. En voor een kinderautootje had hij maar een paar kwartjes betaald. Enzovoorts. De politie wist, dat de gearresteerde altijd met een kameraad opereerde, de de 37-jarige S. Daarom heeft zij ook hem gearresteerd en wel Dinsdagmor gen vroeg. S. beweerde al evenzo dat hij van de prins geen kwaad wist. Donderdagmiddag deed de politie echter een belangrijke vondst: een doodgewone blikken bus, die b.v. voor een grote hoeveelheid jam gebruikt wordt, werd in een onderstuk aange troffen, waar H. zijn auto stalde- De bus was met een deksel gesloten en stond zo maar voor het grijpen in de autostalling in het centrum van Am sterdam. De bus bleek geheel gevuld te zijn met geld en weer in dezelfde kleine coupures - van f 10 tot en met f 100 - die bij de diefstal zijn verdwe nen. Donderdagavond was men nog niet klaar gekomen met de telling van het geld maar hoofdinspecteur v. Rooy verzekerde ons dat vrijwel al het ge- stolene is achterhaald op de f 4000 na die voor de auto is betaald en nog wat geld, dat de gearresteerden hebben uitgegeven. Hun verhoor duurt nog voort; in het bijzonder wil de politie weten hoe zij de postauto hebben be roofd, althans hoe zij de achterdeuren hebben kunnen openen en geweten hebben wat zij er uit moesten halen. De zak met de aangetekende stukken leek n.L precies op andere postzakken en toch wisten de dieven dat ze juist die zak moesten meenemen. Hoofdin specteur v. Rooy heeft wel een ver hoe dit gebeurd kan zijn, maar zolang het verhoor in dit opzicht nog geen positieve resultaten heeft opge leverd wenst hij zich daar niet over uit te laten. De gearresteerden zijn echter „zware jongens" en dat ze spoe dig wat zullen loslaten - ze zijn vrij wel dag en nacht verhoord - lijkt niet direct waarschijnlijk. Maar voor hoofd inspecteur v. Rooy staat vast dat de ge ruchtmakende overval op een postauto ln de avond van 28 October, die post zakken en geldtrommels "vervoerde van bijkantoren en postagentschappen naar het centraal depot in de Van Hallstraat te Amsterdam, is opgelost. (Van onze Haagse redacteur) De Ziekenfondsraad heeft besloten tot een nieuwe regeling voor de ver strekking van brillen, de vergoeding bij ziekenhuisverpleging en de kosten voor sanatoriumverpleging; aldus heeft minister Suurhoff Donderdag avond in de Tweede Kamer medege deeld. Naar wij vernemen komt deze rege ling hierop neer, dat volwassen zieken fondspatiënten gratis brilleglazen zullen krijgen en dat bij kinderen tot twaalf jaar voor glazen plus monturen een ver goeding van zes gulden wordt gegeven en boven twaalf jaar een vergoeding van negen gulden. De vergoeding voor ziekenhuisverple ging zal worden uitgebreid van tweeën veertig tot zeventig dagen. De uitkering bij sanatoriumverpleging, welke thans 75 pet. van de kosten bedraagt met een maximum van zes gulden per dag, wordt gebracht op 75 pet. van de werke lijke kosten. Nog in overweging is een nieuwe re geling voor de verstrekking van hoor- apparaten aan kinderen. Bij de ramp van de Nederlandse ko lenboot „Ariel", die, zoals gemeld, vóór de Franse kust is vergaan, -jjn omge komen de 33-jarige stuurman J. Ger- ding uit Haren bij Groningen, de 22- jarige kok J. C. Kremer uit Exloo (Dr.), de 18-jarige matroos onder de gage R. Scheffer uit Bergum (Fr.), de 16-jarige lichtmatroos E. Bolt uit Sid- deburen en de eveneens 16-jarige licht matroos F. Bruggeman uit Appinge- dam. Er was geen vrouw aan boord, zoals aanvankelijk werd verondersteld. (Van onze correspondent) Ongeveer 35 oude Zaanse woningen zullen in de toekomst verdwijnenom in de Kalverpolder aan de Zaan opnieuw te verrijzen. Er zal daar n.l. een openluchtmuseum gebouwd worden met een specifiek Zaans buurtje. De uit omstreeks 1700 daterende Snuifmolen aan het Blauwe Pad is een onderdeel van dit museum, evenals de oude huisjes aan zijn voet. Na een eeuw dienst te hebben gedaan als snuifmolen, kreeg het gebouw een andere bestemming: er werd n.l. een mosterdfabriek in gevestigd en gedurende vele tientalen jaren maalde hij mosterdzaad. In het begin van deze eeuw veranderde de bestemming andermaal: de molen werd een kistenmakerij. De laatste vijftien jaar stond hij leeg en raakte steeds meer in verval. Thans heeft de gemeente Zaandam hem aangekocht voor f8000. De chauffeur F. Stampaard uit Beek bij Nijmegen zal vermoedelijk a.s. Woensdag aan het avontuur van zijn leven beginnen. Dan zullen de le grens- bomen omhoog gaan om hem met zijn enorme truck en oplegger doorgang te verlenen voor een reis die hem door een groot deel van Europa, Afrika en Amerika zal brengen. Truck en op legger, gebouwd bij de fa. G. Dercks in Wijchen, meten tesamen 24.40 meter. Stampaard zal de reis echter niet al léén maken. Terwille van zijn mede passagier heeft de oplegger een draag vermogen van vijfendertig ton, juist voldoende om een enorme walvis van 33.000 kg. te vervoeren. Daarmee gaat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1