Mgr. MONTINI in de Sint tot bisschop gewijd Pieter Het Ierse rampgebied Hammarskjöld vraagt Tsjou om een onderhoud Nederlandse coaster vergaan H. Vader richt zich via de radio tot wijdeling en gelovigen Grootste vliegdekschip ooit gebouwd te water gelaten Amerika behoudt atoomvoorsprong Poging om de vrijlating te verkrijgen van in China vastgehouden vliegers Luchtincident boven Israël Huren te hoog voor arbeidersgezinnen Twee zusterschepen in aanbouw Autobandieten in Bonn gegrepen Moskou verwerpt Amerikaans protest Het weer Middelhuis FORRESTAL: 59.650 ton Nederlandse immigrant in Canada verdwenen Indonesische ambtenaren uit Ambon gevlucht MAANDAG 13 DECEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26168 Opvarenden gered Admiraal Strauss: A merikaanse generaal: 49e luchtdivisie moet atoomaanval uitvoeren Nieuwe provinciaal der Witte Zusters Israëlische jagers dwingen Syrisch toestel tot landen In Egypte: doodstraf geëist tegen Joodse spionnen Vraagstuk bij K.A.B. in studie Nederlandse schepen in Hamburg in botsing Amerikaanse veteraan: „Geen Kerstversiering uit het Sovjet-blok" Geleerde slachtoffer van radio-actieve straling Teddy gevoerde windjackets BUREAU SMEDESTRAA! 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 1. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Ors H. v. Run en W. Severlr». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERltNlIElARIEP 28 cents per mlinmeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS S0 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tet. 21544 Op 12 mijl ten Zuid-Westen ran Hoek van Holland is Zondagochtend de Ne derlandse kustvaarder „Friblo" vergaan. Het schip onder commando van ka pitein J. Blokzijl, was op weg van IJ- muiden naar Londen met een lading ijzer. De bemanning, die geheel gered werd, bestond uit: J. Blokzijl, gezagvoerder en eigenaar, uit Vlaardingen, G. Haan, best-man, uit Oude Pekela, de matroos, J. Kool, uit Zuilen bij Utrecht en G. Keizer, matroos-kok, uit Ruinerwold. Zaterdagavond had het schip IJmui- den verlaten. Zondagochtend omstreeks kwart voor tien begon de motor abnor maal te roken. Bij controle bleek dat er ongeveer 50 cm. water in de machine kamer stond: de oorzaak hiervan is on bekend. De bemanning werd ogenblik kelijk gewekt, waarna men de redding boot uitzette. Om kwart voor elf verliet de beman ning het schip, dat later zonk. Men be- g;on te roeien in de richting van het lichtschip „Goeree" in de hoop daar op gepikt te worden door passerende sche pen. Omstreeks half twaalf werden de drenkelingen aan boord genomen door de „Prins Frederik Willem" van de Oranjelijn, die op weg was van Ant werpen naar Bremen. Later werden zij overgenomen door de loodsboot „Sirius", die hen om streeks drie uur 's middags aan wal zette in Hoek van Holland. De „Friblo" was verzekerd voor 70.000. Het schip was 167.19 bruto re- gisterton groot. De reddingboot .Maiia Blankenheim" uit Veere, die ter assistentie was uitge varen, hoefde geen hulp meer té verle nen en keerde omstreeks vier uur on- verrichterzake terug. Admiraal Lewis Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft in een vraaggesprek met het tijdschrift „TJ. S. News and World Report" verklaard, dat de V.S. op het gebied van atoomwerktuigen „zeer snelle en bevredigende vorderin gen" maken en hun voorsprong op de Sovjet-Unie behouden. De admiraal deelde mee, dat de Ame rikaanse regering ongeveer 8.5 milliard dollar in de productie van atoc menergie heeft belegd en dat het huidige program nog voorziet in een uitgave van een half milliard dollar voor nieuwe fabrieken en installaties. Daarna zullen de lopen de uitgaven der commissie jaarlijks om streeks twee milliard dollar bedragen, aldus de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. (A.F.P.). De 49ste Amerikaanse luchtdivisie, die in Engeland gestationneerd is, zou bij een Russische invasie in Europa belast worden met een atoomaanval op de Sovjet-Unie. Dit heeft brigade-gene raal John D. Stevenson, commandant van de divisie, verklaard ter gelegen heid van een demonstratie met de nieu we Amerikaanse jachtbommenwerper „Thunderstreak" op de basis Bentwa- ter in Suffolk. De divisie ligt al twee jaar in Engeland. Aanvankelijk, aldus generaal Stevenson, was de opdracht geheim, maar wij kunnen er nu over spreken, omdat ook de Russen intussen op de hoogte zijn. (A.F.P.) Mère Marie Pascalis (C. Middelhoff) is benoemd tot provinciaal-cverste van de Witte Zusters (zusters-missionarissen van Onze Lieve Vrouw van Afrika). Evenals de onlangs overledene provinci aal mère St. Eugène zal mère Marie Fascalis haar verblijf te huize Lavigene in Boxtel vestigen, Mère Marie Pasca lis bevindt zich nog in Centraal-Afrika en zal na een reis door het Tanganyika- gebied, over enige maanden te Boxtel arriveren. (Van onze Romeinse correspondent) Tijdens een schitterende plechtigheid in de Sint Pieter te Rome, die in hieer dan een opzicht herinnerde aan plechtigheden waarbij de H. Vader Zelf tegenwoordig was, is gisteren mgr. Giovanni Battista Montini tot bis schop gewijd. De plechtigheid werd gecelebreerd door de deken van het H. College van kardinalen. Z.Em. Eugène kardinaal Tissérant, die in deze functie optrad namens de Paus zelf. Het heeft lange tijd in het voornemen Van de H. Vader gelegen zijn vroegere medewerker als pro-secretaris van staat Persoonlijk te wijden, maar zijn recente ziekte maakte dit onmogelijk. De basiliek was tot in de uiterste hoeken gevuld met officiële gasten, maar ook biet duizenden Milanezen, die speciaal naar Rome gekomen waren om hun nieuwe aartsbisschop geluk te wensen. Aan het slot van de plechtigheid heeft de H. Vader via radio-Vaticana een speciale boodschap tot de wijdeling en de aanwezige gelovigen gericht en hun Zijn Apostolische Zegen gegeven. teMne<5eenra|'jS?he J'agers hebben gis- vooTde lsrai^]1 «*>toestel, da* een te dalen u kust vlook. gedwon- Te? Avfv VHf etKV,iegveld Lydda van via- bemanningsleden en Ïn hef hntel ifnn i,W,frd?n vastgehouden in het hotel van het vliegveld. Een vijf de passagier, de Amerikaan Ralph Krohn Hansen, mocht zijn reis onmid dellijk voortzetten. Zowel Syrië als Is- Jaël hebben een klacht ingediend bij de fsraelisch-Syrische wapenstilstandscom- ttnssie. Israël heeft Syrië ervan beschuldigd, dat het lijntoestel boven de Israëlische h^ritoriale wateren heeft gevlogen. yrië ontkent dit en ook de Amerikaan- Passagier beweert, dat het toestel v% j r buiten de territoriale grenzen van aël is gebleven. heeft °Penbare aanklager in Egypte die I doodstraf geëist tegen 13 joden sninn van worden beschuldigd een öen i a|e" en sabotagecomplot te lei- beklo ESyPte ten gunste van Israël. De te zijn n hebben gezegd onschuldig c?.mplot zou er op gericht ge- EneeiJ21Ün de onderhandelingen tussen het e,, en Egypte over de zone van zou ^uez-kanaal te doen mislukken. Ook gen ?te gef)00gd ziJn de betrekkin- 2nnrf„ bevriende landen, in het bii- verfwv?!6 Verenigde Staten, te doen een nteren. De beklaagden zouden ben arnmunitiefabriek in Egypte heb- hun Pgericht ter ondersteuning van Zou sabotage-activiteiten. De groep het J;?rantwoordelijk zijn geweest voor licht?„ n van tijdbommen in de in- ten 'ngencentra van de Verenigde Sta- n ln Cairo en Alexandrië. Milaan had een afvaardiging van liefst tienduizend personen gezonden, de vele vrienden van mgr. Montini, vrienden uit alle klassen van de maatschappij, zijn vele buitenlandse vrienden, inzonder heid uit het Corps diplomatique en on telbare belangstellenden vulden de Va ticaanse basiliek. Om half tien begonnen de langdurige plechtigheden. De kardi naal-deken Z. Em. Eugène Tissérant was consecrator, medeconsecratoren waren de bisschop van Brescia, mgr. Tredici, en de Vicaris Capitularis van het bisdom Milaan, mgr. Bernareggi, bisschop titu lair van Famagusta. De Sint Pieter was voor deze gelegen heid in feesttooi gestoken, de kristallen luchters hingen van het gewelf en onder de bogen, de pilasters waren met rood damast bekleed. De wijding en de con celebratie der H. Mis vonden plaats in de grote ruimte tussen het pausaltaar en de „tribuna", de absis. Er waren tri bunes opgeslagen voor de afvaardigin gen, de eregasten, het corps diplomati que en het Romeinse patriciaat. De bisschoppelijke insignia heeft de nieuw gewijde ten geschenke gekregen van vrienden cn medewerkers. Z.H. schonk hem het borstkruis, het Corps Diplomatique de bisschopsring. De handschoenen kreeg mgr. Montini van zijn vroegere collega ter staatssecretarie mgr. Tardini en de prelaten der secre tarie gaven het pastorale en de mijter. De grote bisschopsmantel kwam van het Lombardisch College van Rome. rrviel een diepe stilte, toen via de luidsprekers werd aangekondigd, dat de H Vader de plechtigheid zou besluiten met het geven van Zijn Apostolische Zegen. Met heldere, haast krachtige stem sprak de Paus over de voortreffelijke kwaliteiten van zijn vroegere medewerker, over zijn teleurstelling de nieuwe aarts bisschop van Milaan niet persoonlijk de wijding te hebben kunnen toedie nen. Nadat de Paus tenslotte het volk van Milaan geluk gewenst had met zijn nieuwe aartsbisschop gaf hij Zijn Apostolische Zegen. Een luid gejuich steeg op nadat de laatste woorden van de H. Vader verklonken waren. ,,Viva il Papa"! De nieuwe wijdeling is niet, zoals verwacht werd, na afloop van de plech tigheden door de H. Vader in specia le audiëntie ontvangen. Men neemt aan, dat de Paus moest rusten, nadat hij twee en een half uur lang de wijding via de radio gevolgd had. Bovendien heeft hij de nieuwe aartsbisschop afge lopen Donderdag reeds ontvangen. Bij die gelegenheid heeft hij hem een schitterend gouden bisschopskruis ten geschenke gegeven. In de namiddag heeft mgr. Montini een bezoek gebracht aan de St. Caroluskerk, waar de ML lanezen die in Rome vertoeven plegen te bidden. Daarna is in het Columbus- hotel een schitterende receptie gehou den. waarvan vele kerkelijke en we reldlijke hoogwaardigheidsbekleders ge bruik hebben gemaakt om de nieuwe dignitaris geluk te wensen. De Italiaanse televisie zond de solern niteiten uit, evenals de Vaticaanse zen der in combinatie met de Italiaanse. Er werden commentaren gegeven in het Italiaans, Frans, Duits, Spaans, Engels en Nederlands. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft premier Tsjou en Lai van communis tisch China telegrafisch om een per soonlijk onderhoud verzocht, dat kort na 26 December zou moeten plaats vin den. Hammarskjöld wil tijdens deze ontmoeting trachten de vrijlating te be werken van de elf Amerikaanse vlie gers, die kortelings door communistisch China ais spionnen tot langdurige gevan genisstraffen veroordeeld zijn. Tevens zou hij willen pleiten voor alle andere militairen, die aan de zijde van de Ver- „De Beschikking Bijdragen Woning- wetbouw 1950, op grond waarvan thans de woningwetwoningen worden gefinan cierd, gaat uit van het beginsel, dat de huren van deze woningen 145 pet. moe ten bedragen van de huurprijs, die op 31 December 1950 werd betaald voor soortgelijke woningen van vóór 27 De cember 1940. Maar in werkelijkheid is dit percentage in de loop van 1952-1954 opgelopen tot 160, 170 en 185 pet, ter wijl volgens de jongste officiële mede delingen op het departement aanvragen zijn goedgekeurd voor woningwetwo ningen, die de 200 pet. overschrijden. Aldus de heer Middelhuis in zijn ope ningsrede. Hij wees er op, dat huren van 10 tot 13 gulden per week voor nieuwbouwwoningen in de grote steden geen uitzondering meer zijn en dat zelfs hej loon van vakarbeiders nog op een zodanig peil is, dat zij deze hoge huur prijzen niet kunnen opbrengen. In het loonbeleid is met deze stijging geen rekening gehouden. Daardoor komt de woningwetbouw, de bouw van ar beiderswoningen, steeds minder bin nen het bereik van de bevolkingsgroep, waarvoor deze primair bestemd is. „Wij zullen bij de komende huurver hoging en huurpolitiek in het algemeen sterk op onze hoede moeten zijn. Een commissie van deskundigen uit onze beweging heeft dit vraagstuk thans op nieuw in studie. Waakzaamheid is ge boden, opdat de bewoners van nieuw bouwwoningen ook niet tot de vergeten groepen komen te behoren," aldus de heer Middelhuis, die er echter prijs op stelde te verklaren, dat de K.A.B.ge zien zijn tot dusver gevoerde beleid, groot vertrouwen heeft in minister Wit te. In de haven van Hamburg zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag twee Nederlandse schepen met elkaar in aan varing gekomen, waarbij beide schepen zware schade hebben opgelopen. Het zijn de „Leuvekerk" (7236 ton), van de V.N.S., die uitvoer en wegens schade boven de waterlijn terug moest keren, en de „Van Spilbergen", die schade aan stuurboord en de achterplecht opliep. Het laatste schip, dat eveneens op de uitvaart was, heeft Zondagochtend de reis naar Amsterdam voortgezet. enigde Naties in Korea gevochten heb ben en die door communistisch China nog altijd worden vastgehouden, in strijd met de wapenstilstandsbepalingen. Vrijdag had de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties een re solutie aangenomen, waarin de secre taris-generaal verzocht wordt geschik te stappen te ondernemen om de vrijla ting van de door China vastgehouden geallieerde militairen te bewerken. On middellijk daarop heeft Hammerskjöld contact opgenomen met de leiders van de belangrijkste delegaties ter V.N. Naar verluidt, zou de Russische afge- vaardigde hem hebben aangemoedigd Tsjou en Lai om een onderhoud te vra gen. Hammarskjöld heeft de regeringen van Indië, Zweden, Engeland en Rus land, die allen communistisch China er kend hebben, verzocht hem te helpen bij zijn pogingen om Tsjou en Lai te spreken te krijgen. Zonder verder de vereiste diplomatieke formules in acht te nemen heeft Ham marskjöld zich daarop telegrafisch tot Tsjou en Lai gewend en hem om een onderhoud in Peking verzocht op een datum kort na 26 December. Naar ver luidt, zou hij de tussenliggende tijd wil len gebruiken voor diplomatieke bena dering van de Chinese regering. De Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties had in haar resolutie van Vrij dag de secretaris-generaal verzocht vóór of op 31 December rapport uit te bren gen over zijn bevindingen. (UP—Reuter—AFP) De Nederlandse kustvaarder „Friblo" van 167 ton is Zondagmorgen op de Noordzee vergaan. De uit vier koppen bestaande bemanning werd gered door de „Prins Willem Frederik" van de Oranjelijn. De eigenaar van het schip is kapt. J. Blokzijl; het vaart voor rekening van de N.V. „Miiller en Reitsma". Het scheepje was onderweg van lJmuiden naar Engeland met een lading ijzer. Men ziet hier de geredde bemanning. V.l.n.r.: de 19-jarige „bestman" G. de Haan uit Assen; de 17-jarige matroos J. Kool uit Utrecht; kapt.-machinist J. Blokzijl en de 20-jarige kok-lichtmatroos G. Keizer uit Ruinerwold. Zaterdag is op de Amerikaanse ma rinewerf in Newport News het groot ste Amerikaanse vliegdekschip, dat ooit gebouwd werd, te water gelaten. Het is de 59.650 ton metende „Forrestal", ge noemd naar de voormalige Amerikaan se minister van Defensie, James For restal. De doopplechtigheid werd ver richt door de weduwe van de overle den minister. Er zijn nog twee zuster schepen van de „Forrestal" in aan bouw, de „Saratoga" en ie „Ranger". Voor de bouw van een vierde schip is reeds toestemming verleend. De bouw kosten van de „Forrestal" bedragen 198 millioen dollar. Het schip zal over een jaar in gebruik genomen kunnen worden. Het nieuwe vliegdekschip kan onge veer negentig straalbommenwerpers en -jagers vervoeren. De bommenwerpers zullen geschikt zijn voor het afwerpen van atoombommen. De jagers hebben een vliegbereik van ongeveer 16000 km. Twee nieuwe Britse vindingen zijn bij de bouw van het schip toege past: een rechthoekig dek en een stoom- catapult. De bouw van de „Forrestal" betekent een overwinning van de vloot in de strijd om een plaats in de atoom oorlogvoering. Leger, luchtmacht en vloot voeren een heftige strijd om de voorrang in dit soort oorlogvoering. De minister voor de Vloot, Charles Thomas. heeft, bij het te water laten een redevoering uitgesproken, waarin De 23-jarige Thomas Jordens, een Nederlandse immigrant in Canada, af komstig uit Blerick bij Venlo, is op geheimzinnige wijze verdwenen, nadat hij bij zijn bank een bedrag van 700 dollar had opgenomen teneinde naar Nederland te kunnen vliegen om zijn zieke moeder te bezoeken. 24 November is hij per auto van zijn pension vertrokken. De auto werd 9 December op een parkeerterrein in Toronto aangetroffen. Hij had daar sinds 25 November gestaan. Jordens heeft zijn reisbiljet voor de vlucht naar Nederland gekocht, maar dit de zelfde dag ingeleverd tegen terugbeta ling van de passage. Een luchtopname van een overstroomde landstreek in het Ierse graafschap Ath- lone. Zij vertoont hetzelfde trieste beeld, dat wij maar al te goed uit het ramp gebied in Zeeland en Zuid-Holland kennen: ondergelopen boomgaarden, wegen en huizen, die als kleine eiland jes uit het water oprijzen De West-Duitse politie heeft giste ren in Bonn vijf jongemannen aange houden, die misschien betrokken zijn bij de reeks overvallen op de grote Duitse autosnelwegen. Het vijftal heeft een aantal auto's gestolen, waaronder de grote Opeis die veel door de ban dieten bij hun nachtelijke overvallen werden gebruikt. (Reuter) Merton Trice, de voorzitter van de Amerikaanse organisatie van oudstrij ders. heeft gisteren een beroep gedaan op het Amerikaanse volk om geen kerst- ornamenten en -versieringen te kopen, die vervaardigd zijn in Rusland of zijn satellietlanden. Hij noemde het in een verklaring „belachelijk" om dergelijke producten te kopen uit landen met „goddeloze ideologieën". Trice zei vernomen te hebben, dat in de jaren 1947-1953 er een toeneming plaats gehad had in de kleinhandelsom- zetten van kerstversieringen, ingevoerd uit Rusland en zijn satellieten, van 40.000 dollar tot 4 millioen dollar. (UP). hij opmerkte, dat het voor de toekom stige oorlogvoering van eminent be lang is goed-geoutilleerde vliegbases te bezitten, van waar men tegenaanvallen kan doen. De zee speelt daarbij een be langrijke rol, aldus Thomas, en daar om moeten de V.S. goede en grote vliegdekschepen hebben. De „Forrestal" is het grootste oor logsschip ter wereld. Echter niet 't groot ste schip, want de Queen Elizabeth en de Queen Mary zijn beide groter. Wel is het het langste en het breedste schip dat ooit gebouwd is. Het vliegdek zelf is ongeveer 16.000 vierkante meter groot en zou dus de Queen Elizabeth en de Queen Mary naast elkaar kunnen herbergen. Het schip heeft een snelheid van 40 mijl per uur en heeft een zwa re luchtafweerbewapening. De „Forres tal' was te groot om op de normale manier van stapel te kunnen lopen. Daarom zijn de toeschouwers getuige geweest van het vier uur lang vollopen van het dok, tot het schip vrij op het water kwam te liggen. (UP-Rtr.) Rusland heeft de Amerikaanse pro testnota over het neerschieten van een Amerikaans foto-verkenningsvliegtuig in de buurt van het Japanse eiland Hokkaido op 7 November, verworpen. Zaterdag is een desbetreffende nota aan de Amerikaanse ambassade in Moskou overhandigd. De Russen merken op, dat dergelij ke incidenten vermeden kunnen wor den, als de Amerikaanse toestellen bo ven Russisch gebied wegblijven. Het meegeven van beschermende jagers aan Amerikaanse vliegtuigen die in dit gebied opereren, zoals Amerika in zijn protestnota van 17 November heeft aan gekondigd, draagt volgens de Sovjet nota alleen maar bij tot het uitlokken van nieuwe incidenten. Negen en twintig Indonesische ambte naren die heimelijk sympathiseerden met de aanhangers van de republiek der Zuid-Molukken zijn volgens een woordvoerder van het Indonesische le ger uit Ambon gevlucht na de verijde ling van een aanval op Ambon. De woordvoerder deelde mede dat de beraamde aanval een onderdeel zou zijn geweest van Nederlandse pogingen onrust te zaaien en daardoor het streven van Indonesië naar souvereiniteit over westelijk Nieuw - Guinea te doorkrui sen. (U.P.) Dr. Sjotaro Mijatsji, een 45-jarige physicus, die verbonden was aan de universiteit van Nagasaki in Japan en die zich speciaal bezig hield met de effecten van radio-actieve stralingen, is zelf het slachtoffer van zijn vak ge worden. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag overleed hij plotseling aan een hart aanval. Bij de sectie kwam echter vast te staan, dat tengevolge van zijn werkzaamheden het getal van zijn wit te bloedlichaampjes aanzienlijk was gedaald. Deze ernstige verzwakking van zijn lichamelijke conditie heeft vol gens deskundigen van de universiteit geleid tot de fatale hartaanval. Polen. Volgens het Poolse pers bureau heeft twee procent van dege nen, die bij de gemeenteraadsverkie zingen van afgelopen Zondag hun stem hebben uitgebracht, tegen het Natio nale Front gekozen. Ongeveer 97% stemde vóór het (communistische) Na tionale Front. Aavenen tte (tot Dinsdagavond) Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Tot krachtig of hard toenemende Zuidelijke wind, later ruimend naar West. Iets hogere tem peraturen. Zon: 8.40-16.28. Maan: 22.12-11.34.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1