Haarlemse St. Vincentius legt de jaar-kaarten op tafel „De Spaarnestad" Wereldtentoonstelling 1958 in Brussel zoekt meer ruimte Een late maar uitzonderlijk rijke oogst in Oostenrijk Stille Armen 1 Te weinig jongeren worden tot het liefdewerk getrokken Op weg naar een Interparochieel Charitatief Centrum GROOT TEKORT AAN HOTELACCOMODATIE D Nederland zorgt voor bloemen Opbrengst van de wijngaarden is tweemaal zo groot als in normale jaren Nieuwe St. Josephschool telt vijf klaslokalen U HEEFT ER GEEN OMKUKEN N AAR... r NU OOK IN HAARLEM! J BRONCHITIS? MAANDAG 13 DECEMBER 1954 PAGINA 2 Illustratieve cijfers VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES DE KATH. VROUWEN- BEWEGING Ajd. Haarlem Groep Gilde Burgerlijke Stand WASSERIJ DUYN binnen 4 dagen retour. Mr. H. Phaff opent ten toonstelling K.Z.O.D. R. Heiloo overleden CURSUSSEN voor DAMESCOUPEUR - HERENCOUPEUR - COUPEUSE DE ROTTERDAMSE SNIJSCHOOL Levering van maat- en confectiepatronen Steun Wettig Gezag mag gaan schieten Vragen raadslid „Casa blanca" Kienavond Kath. Midden stand foêpfc/Czecff Waterstanden Mogen Uw handen gezien worden? BLOEMEN DAAL GEMEENTEZAKEN Gemeentebestuur stelt de bouw voor Lager alcoholgehalte maar ook droger In de algemene jaarvergadering van de Haarlemse Sint Vincentiusver eniging heeft de secretaris, de heer P. B. M. Muringer, uitvoerig verslag gedaan over het wel en wee van de vereniging in 1953. Hij vestigde daarbij de aandacht op het gemis aan een parochieel-sociaal-charitatief-centrum. Van enkele parochies kan men spreken van een gemeenschap, waarbij alle krach ten worden ingeschakeld. De drie conferenties van Haarlem-Noord (H.H. Elisabeth en Barbara, H. Liduina en Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten) geven gelukkig een duidelijk bewijs van een gemeenschap bij het organiseren van de „Kerst-actie". Tot een bundeling van alle krachten over de gehele stad Haarlem in een Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum is men aldus de heer Muringer nog niet gekomen. Het episcopaat heeft richtlijnen ontworpen voor een vrijwillige samenwerking van de bestaande organisaties in sociaal-charitatieve centra. Een ordening dus ten opzichte van elkaar en een coördinatie in de hulpverlening. De secretaris spoorde iedereen aan alle krachten te geven aan de totstandkoming van een dergelijk centrum. Uit zijn verslag bleek verder, dat het aantal leden van de herenconferentie 193 bedraagt, van de enige damesconferentie 4. Bij de conferenties zijn er 9 leden (5%) in de leeftijd van 2030 jaar, 74 leden (38%) 3050 jaar en 110 leden (57%) boven de 50 jaar. Bij de bureau-leden zijn deze cijfers resp. 1 (2%), 13 (27%) en 34 (71%). In de conferenties St. Jan de Doper is 80% der leden boven de 50 jaar, de conferentie St. Jozef is de „jongste", n.l. 80% der leden valt in de groep 3050 jaar. De Bureau-leden van de conferenties H. Antonius en H. Liduina bestaan voor 100% uit leden boven de 50 jaar. Ook hier is de conferentie St. Jozef de „jongste", n.l. 75% is in de leeftijd van 3050 jaar. Voor de continuïteit van de vereniging aldus de heer Muringer is het van groot belang, dat zij zodanig is samengesteld, dat de jongeren klaar staan om het door de ouderen begonnen werk voort te zetten. Vaak wordt nog de klacht gehoord, dat de jongeren zich niet thuis voelen in de gewone conferenties, omdat het ouderen-element daarin te zeer overweegt. Dit „jon geren-probleem bracht hij met nadruk onder de aandacht der vergadering. Gemiddeld 65% der leden bezocht de wekelijkse vergaderingen. De eigen bij dragen der leden kwamen in totaal op f3.168 (het jaar daarvoor f 3.196)^ waar mede de dalende lijn zich heeft voort gezet. De kerkcollecten liepen iets terug. n.l. van f 21.221 tot f 20.275, de inzameling buiten de vergaderingen, de bijdragen van leden-begunstigers en donateurs, erfstellingen, legaten en schenkingen gaven een totaal van f 18.034. De totale ontvangsten van de confe renties beliepen een bedrag van f 49.617 (vorig jaar f 48.740 de uitgaven f 50.888 (vorig jaar f48.820). waarvan f23.043 ondersteuning in natura en f 12.157 in geld. Het aantal bezochte gezinnen steeg van 339 tot 341. Blijkens de statistieken werden er 4 huwelijken en 8 kinderen gewettigd, 6 personen bekeerd of tot hun godsdienstplichten teruggebracht. 29 kinderen op katholieke scholen voor L.O. en 1 kind in een gesticht geplaatst. Advertentie Een kitje van onze niet te over treffen WALES ANTHRACIET en de haard of kachel suddert rustig door. (Super kwal.) Afm. 20 30 11.15 p. HL. (le kwal.) Afm. 20 30 10.65 p. H.L. ALLEEN-VERKOOP Brandsloffenhandel Fr. Varkenmarkt 6—10 v (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 De Kath. Vrouwenbeweging afdeling Haarlem, groep Gilde, houdt Dinsdag 14 December om 8 uur bij Brinkmann een expositie van de artikelen door haar leden vervaardigd of geschonken voor haar Kerst-actie. Tevens is er tentoon stelling van de gemaakte goederen door de Monica-naaikrans. Vóór de pauze zal een K.R.O.-film vertoond worden. Woensdag 15 December een bezin- ningsavond om 8.30 uur in de kapel Sancta Maria, Florapark 2. GEBOREN: M. LourenburgHage- nauw z.; C. A. A. Kostervan Dijk z.; L. KruijerDekker z.; A. M. Piscaer ten Berge z.; Chr. A. LipholtStevens d.; W. E. LammerseKoelemeijer d.; A. M. Nieuwendijkvan Wees, 2 d.; C. W. PironRijsdijk d.; T. OliemahsMaarse d.: M. A. M. GahrmannHousmans d. ONDERTROUWD: B. C. Goebert en C. Maathuis. GETROUWD: L. van der Tas en L. J. Einthoven; Chr. J. Vaal en L. van Leeu wen; J. J. Wullems en N. de Vries; J. de Boer en W. van Abs; G. J. de Jong en G. A. Spliethoff. Advertentie A M STFKD AMSE V A ART 20 TEL. 11Q53 MANGELWAS KANT EN KLAAR, Voor vacantie of herstel werden 189 kin deren uitgezonden, 28 zieken werden er bezocht en in ziekenhuizen onderge bracht, 5 personen op ambacht of in dienst geplaatst, terwijl nog 1 politiek delinquent onder toezicht was. Voor de laatste maal maakte de secre taris gewag van de „Algemene commis sie voor kinderverpleging en kinderbe scherming". Op last van het ministerie van Justitie moesten jongens en meisjes weer onder één voogdijvereniging ko men. Er kwam een fusie tot stand tus sen de voogdij-afdeling van de Martha- vereniging en die van de St. Vincentius vereniging, en in 1954 is men gestart onder de nieuwe naam „R.K. Vereniging voor Kinderbescherming". Aan het begin van dit jaar had de oude commissie nog 98 pupillen en 1 vrije pupil. Daarvan werden er 57 in gezinnen en 37 in gestichten geplaatst. Wegens het bereiken van de meerder- jarigheidsgrens werden 8 pupillen af gevoerd; 7 nieuwe voogdijen werden aanvaard. Uitlenen van boeken In het jaarverslag werd hulde ge bracht aan de heer J. Loots, die reeds 20 maal de algemene vergadering in zake het liefdewerk der uitleenbiblio- théken presideerde. Het aantal lezers liep terug van 1249 tot 1222. Uitgeleend werden 111.418 boeken (vorig jaar 97.578K Slechts een klein aantal van de bezochte gezinnen komt in de betrok ken bibliotheken boeken halen, n.l. 63. Ook de aanvragen van boeken uit de R.K. Leeszaal zijn nog zeer miniem, n.l. 141. De post ontvangen leesgelden steeg van f6.253,12 tot f7.199,25. De belangstelling voor de spijskokerij blijkt te minderen. In 1953 werden van Januari tot 19 Februari aan de confe renties slechts 4997 porties spijs uitge reikt. De spijsuitdeling tegen geredu ceerde prijs is dan ook tijdelijk stop gezet. Alleen voor de vaste afnemers blijft de keuken nog koken met een om zet van ongeveer 15.000 porties. Via het algemeen magazijn konden verstrekt worden 64 1- en 2-persoons- dekens, 94 paar schoenen, 4 overhem den, 3 ledikanten, 29 1- en 2-persoons- stromatrassen, 67 stel ondergoed, 21 werkbroeken en pantalons en 87 rozen kransen. Door aankoop van „rampgoederen" kon eveneens in ruime mate hulp wor den geboden. De financiële resultaten van het „Algemeen magazijn" waren be vredigend. De ontvangsten bedroegen f 3.942,95, de uitgaven f 3.118,32. „De Vrije Tijd" Uit het verslag blijkt voorts, dat de commissie „De Vrije Tijd" er steeds naar streeft het programma interessant, leerzaam en onderhoudend te doen zijn. Daarbij is ook ruimte gelaten voor ont spanning, welke geheel past in het doel, dat de commissie zich voor ogen heeft gesteld. Daarom is het jammer te moe ten constateren, dat er nog vele Vincen- tianen zijn, die niet voldoende van het nut en de betekenis van dit werk door drongen zijn en dit teveel en bagatelle nemen. Het bezoek aan de contact- avonden zou nog belangrijk kunnen verbeteren, wanneer de gezinnen door het persoonlijk woord van de huisbe zoekers gestimuleerd zouden worden deze avonden, die gemiddeld door 60 personen werden bezocht, eens te gaan bijwonen. Het genoemde aantal zou veel groter kunnen zijn, daar de toneel- en filmavonden gemiddeld 250 belangstel lenden trekken. De commissie voor kinderuitzending kon ruim 200 kinderen gedurende 3 of 4 weken uitzenden en de commissie „Stille Armen" ontving van begunstigers f 1.175 en via collecten f 22,30. Aan gezinnen werd uitgegeven f 1.877,50. R.K. Woonwagenliefdewerk In het jaarverslag werd tenslotte ge memoreerd, hoe na de laatste oorlog er van het eertijds zo bloeiende R.K. Woon wagenliefdewerk slechts een schaduw was overgebleven. Het oude kamp, aan de Oude Weg gelegen en behoorlijk in gericht, was verdwenen, het kamp schooltje vernield, de kapel als nood kerk naar Dordrecht verkocht. Het nieuwe kamp, ver van het centrum in de Waarderpolder gelegen en slechts te bereiken via een particulier pontje, werd van tijd tot tijd bezocht door een der geestelijken van de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara. Het R.K. Woonwagenliefdewerk Haarlem was weliswaar niet dood, maar sluimerde wel wat al te stevig. In 1953 werd het liefdewerk opnieuw ingericht. Kapelaan Steenland zou als met de zielzorg belaste geestelijke het liefdewerk met raad en daad terzijde staan. In de zomer bleek het kamp bezet door een zestal gezinnen, die door woningnood gedwongen toevlucht hadden gezocht in een woonwagen of wat daarvoor moest doorgaan, oude tram of autobus. Aan alles bleek men gebrek te hebben. Over de tot dusver verkregen resultaten mag men tevreden zijn. Men staat vaak versteld van de openheid, waarmede men ongevraagd van verschillende zaken op de hoogte wordt gebracht. In een enkel geval werd zelfs de aangeboden steun geweigerd, men kon voorlopig voor zichzelf zorgen, maar bezoek werd op prijs gesteld. De vergadering Het jaarverslag nam uiteraard een belangrijke plaats in tijdens de alge mene vergadering, welke voorafge gaan werd door een H. Mis in de St. Franciscuskapel aan de Zoetestraat en een gemeenschappelijk ontbijt. De jaarvergadering stond onder lei ding van de president, de heer Th. Verhoeven, die in zijn inleidend woord enkele actuele punten besprak. Door het vertrek van de vice-president, de heer Kerstholt, naar Amsterdam, werd in deze vacature voorzien door de benoeming van de heer P. B. M. Muringer to vice-president. Deze zal dus de functie van secretaris neerleg gen. Wie hem als zodanig zal opvol gen is nog niet bekend. Zaterdagmiddag opende de gemeente secretaris, mr. H. E. Phaff, in Het Huis van Looy een tentoonstelling van wer ken van leden van Kunst Zij Ons Doel. Nadat de 'neer Saue'r, voorzitter van K.Z.O.D., de aanwezigen in hun diverse kwaliteiten had begroet, verzocht hij een ogenblik stilte te betrachten ter na gedachtenis aan Reiner Heilo, die de zelfde morgen was overleden. Reinier Heiloo is veertig jaar penningmeester van K.Z.O.D. geweest en heeft voor de vereniging grote verdiensten gehad in moeilijke tijden. Enige jaren geleden moest hij aftreden door de ziekte, waar aan hij thans is overleden. Mr. H. E. Phaff stelde voorop, scep tisch te staan tegenover het openen van kunsttentoonstellingen door leken, hetgeen langzamerhand een gebruik ge worden is. Een zekere materiële waarde kan het openingswoord eerst vertegen woordigen als het komt uit de mond van een kunstcriticus of -historicus, dan wel van een persoonlijke vriend, die de bedoelingen van de exposant kent. Daarom wilde spr. niet op aard en kwaliteit ingaa.n, maar zich bepalen tot enkele vriendelijke algemeenheden, genomen vanuit het oogpunt van de man die het leven geadeslaat vanuit het stadhuis. De traditie die Haarlem heeft als schil- derstad heeft zich tot op de huidige dag kunnen voorzetten; de traditie van met name de 17e eeuw is een zware belasting voor de huidige kunstenaars. Daarom achtte spr. het een gelukkige omstan digheid dat er twee groepen schiilders in Haarlem naast elkaar bestaan, elk met een eigen werkterrein. Deze orga nisatievorm werkt prikkelend op beide groeperingen en dwingen elkaar, zich op het eigen standpunt te bezinnen. Voor de belangstellende leek is een duidelijke plaatsbepaling gewenst, de aanblik van de veelheid van stromingen in de hui dige kunstbeleving is verrassend. Voor de kunst is het alleen maar be langrijk dat ze gedragen wordt cn dat ze gezien wordt, maar praten over kunst is overbodig en gebeurt veel te veel. Daarom wilde spr. er verder het zwijgen toe doen. EN ALLE RIJKSVAKDIPLOMA's. Leeftijd voor voorbereidende klas Japonnen- vak en Dameskleermaakster 16 jaar. INSCHRIJVING 's WOENSDAGS van 39 uur n.m. Dir. B. F. Miltenburg, Leraar N.O. TEMPELIERSSTRAAT 35, TEL. 12693 HAARLEM De plaatselijke commissie Steun Wet tig Gezag heeft in Haarlem een afde ling der koninklijk goedgekeulrde schietvereniging „De Vrijheid" opge richt, die ten doel heeft de vrijwilligers der reservediensten dichter tot elkaar te brengen door het houden van vrij willige schoetoefeningen, en hun schiet vaardigheid te verhogen. Steun Wettig Gezag heeft toestemming gekregen om eens per 14 dagen een schietoefening te houden in de manége aan de Linnaeus- laan. Vrijdag 17 December des avonds om 8 uur zal de eerste schietoefening worden gehouden. Het raadslid de heer J. Willemse (P. v. d. A.) heeft aan B. en W. van Haarlem gevraagd of het college ken nis heeft genomen van een publicatie in „Het Vrije Volk" over de toestand waarin Inige. gedeeltelijk onbewoonbaar verklaarde, woningen in de Rozenprieei- straat verkeren. Waarom zijn er geen voorzieningen getroffen, zodat b v. aan de rattenplaag in deze „ruïnes" een einde komt? aldus de heer Willemse. Het hotel-café-restaurant ,,Casa blan ca" te Zandvoort zal in het komende seizoen niet meer op dezelfde wijze wor den geëxploiteerd. Het hotel zal met eet- en conversatiezaal door de firma Rinkel in exploitatie worden genomen; het café zal tot winkel worden verbouwd. De Katholieke Middenstand te Heem stede organiseert op Dinsdag 14 De cember des avonds te 20 uur een kien avond in de foyer van het Minerva- theater. De avond is toegankelijk voor de leden met hun echtgenoten en gro tere kinderen. Advertentie /77TT\ één theelepeltje 'MIXTURAl (bevat geen suiker of siroop) FILMS: REMBRANDT: „Intermezzo", 14 1. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: ..Captain Kidd and the slave- fiirl" *3 j. Tijden: 2, 4.15 en 9.15 u. CINEMA: „Lucky me", a.l. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Onderwereld van Mont-Martre", str. volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: t. e. m. Wo.: „De Onver- schrokkenen", 14 j. Do.: „Het balboekje", 18 j. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. ROXY: „Achter gesloten gordijnen", voiw. Tijden: 2.30 en 8 uur. MINERVA: Di.: „Dagboek van een dorps pastoor", 14 j.. 8.15 uur. Maandag 13 December Stadsschouwburg: Ballet der Lage Lan den, 20 uur. Minerva: Annie Hermes, alt, met begelei ding van Felix de Nobel (Heemsteedse Kunstkring). Aanvang 20.15 u. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters. Van 15.3016.30 uur. Dinsdag 14 December Stadsschouwburg: „De Haagse Comedie" met „Het donker is licht genoeg", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur. Zo. van 13—15 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, O verveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953 Teyler's Museum: Tekeningen van Hen drik Goltzius. Geopend van 11—3 uur. Zo. van 13 uur. Boot: de Smidse: Miniatuurspoorwegen (Spaarne). Geopend 9—12. 2—5 uur. Huis van Looy: groepstentoonstelling van „Kunst zij ons doel". Geopend van 1017 uur. Zo.: 1317 uur. Kunsthandel Leffelaar: Kersttentoon stelling: aquarellen, appliqués, weefwerk, ceramiek. Geopend van 10—17 uur. Tot 1 anuari. Maandag 13 December Hoog water: 5.49 u. en 18.08 u Laag water: 1.25 u. en 13.50 u Dinsdag 14 December Hoog water: 6.35 u. en 18.56 u Laag water 2.12 u. en 14.37 u (Van onze Brusselse correspondent) e plannen voor de Brusselse wereldtentoonstelling van 1958 zullen grondig moeten worden herzien, aldus heeft de commissaris-generaal Moens de Fernig verklaard, die zopas in België is teruggekeerd na een informatiereis in de Verenigde Staten en Canada. Voor deze tentoon stelling bestaat in Amerika n.l. zo'n grote belangstelling, dat men met twee millioen bezoekers van overzee rekening moet houden. De laatste te Brussel gehouden wereldtentoonstelling, die van 1935, besloeg een oppervlakte van honderdduizend vierkante meter. Er waren toen 26 deelnemende landen. Voor die van 1958 had men 56 uitnodigingen verstuurd en men meende het met tweehonderdduizend vierkante meter te kunnen stellen. Volgens baron Moens de Fernig mag men aannemen, dat nagenoeg 50 landen op de invitatie zullen ingaan, zodat een half millioen vierkante meter amper zal volstaan om de ruimte-honger van de deelnemers te bevredigen. De Cana dese regering heeft alvast aanspraak gemaakt op 10.000 vierkante meter voor haar officieel paviljoen. Noorwegen, dat in 1935 met 250 vierkante meter genoegen nam, wenst er thans 1500. ming brengen. In heel België zijn 60.000 hotelbedden voorhanden. De hoofdstad bezit er 12.000. Dit is totaal ontoereikend en men zal in ruime mate op het par- ticulier initiatief een beroep moeten doen. Daarnaast overweegt men de bouw van logementscentra naar Ameri kaans recept, zg. „motels" die de fun- damentele elementen van het modern comfort bieden en die naderhand in de toeristencentra van de Ardennen zou den kunnen worden gebruikt. Het pro bleem van de aanvoer wil men oplos* sen door de aanleg van een aantal nieu we wegen, door een versnelde electri- ficering van het spoorwegnet en door het inrichten ran een speciale helicop- terdienst. Tegen 1958 moet de „ring" rond Brussel voltooid zijn zodat de be zoekers de tentoonstelling kunnen be reiken, zonder door de thans reeds aan ernstige verkeersopstoppingen lij dende hoofdstad te moeten rijden. Men maakt ook plannen voor de aanleg van twee reusachtige parkeerterreinen met een totale oppervlakte van 50 hectaren waar 30 000 wagens zonder moeite plaats zullen vinden. Negen landen hebben tot dusver vast toegezegd: de Verenigde Staten, Cana da, Finland, Luxemburg, Monaco. Noor wegen, Nederland, de Heilige Stoel en Thailand. Deze expositie die de groot ste in haar soort belooft te worden (de eerste had plaats te Londen in 1851) valt in het jaar waarin de Beigen zul len herdenken dat Belgisch Congo vijf tig jaar eerder aan het moederland werd gehecht. Een Congo-tentoonstelling wordt het daarom niet, al ligt het dan in de bedoeling grote aandacht te be- steden aan hetgeen de Westerse wereld tot de materiële en morele ontwikke ling van Afrika neeft bijgedragen. De organisatoren willen vooral de nadruk leggen op de noodzaak 's mensen acti viteit te richten op een beter onderling begrip, op de ontwikkeling van het so ciaal gevoel en op het wekken van een ware geest van humanisme. Van 15 April tot 15 October zal de expositie open blijven en men schat dat ten minste 25 millioen mensen haar zullen bezoeken. Twee problemen ko men hier direct op de voorgrond: hoe zal men deze mensen onderdak ver schaffen en hoe zal men ze op de kort ste en aangenaamste wijze ter bestem- De hoofdgebouwen van de vorige ten toonstelling staan er nog. Zij zpn ge- legen op de Heysei en ieder jaar trekt de jaarbeurs van Brussel er duizenden bezoekers heen. Men zal een groot aan- tal nieuwe gebouwen optrekken die met de oude tot een harmonisch architec tonisch geheel zullen worden verenigd. De commissaris-generaal wist te ver- Advertentie (Ja, dank zij de nieuwe wetenschap-* >pelijk bereide handcrème SUNBALM* behoren rode, ruwe handen thans J definitief tot het verleden. SUNBALM jis erg prettig in het gebruik. Het< l heeft een opvallend weldadige diepte- >werking en maakt de huid niet kieve-< irig of glimmend. SUNBALM is ver- (krijgbaar bij Apothekers en Drogis-< ten. Een gratis proef-tube wordt U gaarne toegezonden na inzending) Svan deze advertentie aan N.V. (Rowntree, afd. H„ Herengracht 209, (Amsterdam. De raad van Bloemendaai komt Don derdag 16 December 's middags kwart over twee in het gemeentehuis te Over- veen in openbare vergadering bijeen. Ter voorziening in de vacature van de commissie van toezicht op het mid delbaar-onderwijs hebben B. en W. op de aanbeveling geplaatst: 1. mevr. M. ten CateOud, Arnoldlaan 1 en 2. me vrouw A. Verschuur—Stuterheim, Mid- denduinendaalseweg 3, beiden te Bloe mendaai. B. qc W. stellen de raad voor mede te werken tot de aanschaf van 24 leer lingensets, elk bestaande uit een tafel en een stoel, tot de uitbreiding van het, verharde gedeelte van de speelplaats en de verharding van het toegangspad bii de Christelijke school aan de Domp- vloedslaan. In overeenstemming met de opvatting van het R.K. Kerk- en Schoolbestuur te Bloemendaai stellen B. en W. van Bloemendaai thans de raad voor toe stemming te verlenen tot de bouw van een vjjfklassige school op het terrein van de Bispinckstlchting. Het nieuwe schoolgebouw zal een einde maken aan de ongelukkige huisvesting van de St. Josephschool, welke thans is onderge bracht in huize „Sparrenheuvel", beter bekend onder de naam „Bisplnckhuis". 16 Juli 1953 besloot de raad aan het schoolbestuur medewerking te verlenen voor de bouw van een school met drie leslokalen. Dit besluit werd op 11 Fe bruari 1954 ingetrokken. Op deze datum werd besloten tot de bouw van een school met vier lokalen, zulks overeen komstig de verklaring van het school bestuur, dat de school door tenminste 121 leerlingen zal worden bezocht. De drie klassen, die nu in het Bis- pinckhuis zijn ondergebracht, tellen te zamen 114 leerlingen. Het gemeentebe stuur is met het schoolbestuur van mening, dat een nieuwe school met vier lokalen reeds onmiddellijk na de tot standkoming een gebrek aan ruimte zal vertonen. B. en W. menen, aldus ver meldt het raadsstuk, dat thans terecht is verzocht te mogen overgaan tot de stichting van een school met vijf in- plaats van vier lokalen. Het schoolbe stuur heeft verklaard, dat de school na het gereedkomen door tenminste 166 leerlingen zal worden bezocht. (Van onze Weense correspondent) Toen de Oostenrijkse minister van Financiën, dr. Kamitz, onlangs zijn begroting aan het parlement voorlegde, sprak hij uitdrukkelijk over een goed gemotiveerd optimisme. Oostenrijk mag dan om begrijpelijke redenen wat later zijn gekomen met een gunstig budget, het staat nu in alle geval op eigen benen en gebruik makend van een spreuk uit de wijnbouw zou men kunnen zeggen: een late oogst is een goede oogst. Oostenrijk heeft niet alleen geen schulden meer in het buitenland, maar Dovendien kon het zijn binnenlandse begroting met een batig saldo afslui ten. Het zogenaamde Oostenrijkse „wonder" is niet zozeer een gevolg van de wereldconjunctuur, die in 1951 met het Korea-conflict optrad, als wel de vrucht van andere en meer duurzame factoren, vooral van zuinigheid, spaar zaamheid en voorzichtige berekening. Aan de toenemende export heeft een stijgende productiviteit beantwoord, met als gevolg lage prijzen op de wereld markt. De werkloosheid kon in het afgelopen jaar tot een minimum worden beperkt, terwijl de vraag naar vakarbeiders op verschillende terreinen zo groot is geworden, dat men zelfs van een tekort kan gaan spreken. Het is bijna niet meer mogelijk de nieuwbouw nog hoger op te voeren of nog meer huizen en gebouwen te repareren. Men heeft zelfs geen steigers genoeg meer. Niet alleen het nationale vermogen blijkt te zjjn :oegenomen, maar ook het reële inkomen van de gemiddelde Oostenrijker is in het laatste jaar weer met 4.6 pet. gestegen, terwijl de prijzen stabiel konden blijven in enkele ge vallen dank zij het energieke ingrijpen van de regering. De koopkracht is toe genomen, onder meer door de aanzien lijke belastingverlaging van gemiddeld 20 tot 25 pet. aan het begin van dit jaar; en nu kon de minister een nieuwe verlaging van nogmaals 10 pet aankon digen. Aan deze economische sanering beantwoordt dan tevens een poging tot de zo nodige culturele reconstructie, waaraan de regering nu eindelijk kon beginnen door de subsidies voor cultu rele zaken met 150 millioen te verho gen. Oostenrijk komt dus weliswaar wat laat, maar de oogst is er des te rijker door geworden. Dat geldt in letterlijke zin juist voor de wijnbouw, want terwijl de druivenpluk gewoonlijk op de feest dag van de H. Theresia op 15 October wordt afgesloten, valt de oogst nu twee weken later, maar is daarom des te rijker, onder andere in tegenstelling met Spanje. Alle hahden zijn nu aan het werk om de oogst binnen te halen en te verwerken met steel en al, want daaraan ontleent de wijn zijn speciaal bouquet. Maar nu blijkt opeens, dat men niet voldoende kuipen, tobben en wijnvaten heeft, zo groot is de over vloed. Wij hebben ons hiervan kunnen over tuigen in het wijngebied rondom het stadje Retz, ten Noord-Westen van We nen vlak tegen de grens van Tsjecho- slowakije aan. Ondanks alle pogingen om de werkwijze te moderniseren, kun nen de wijnboeren het werk bijna niet aan, want al gebruiken zij nu al lange tijd niet meer het traditionele mes maar de meer moderne druivenschaar, en al bedienen zij zich hier en daar van trac tors voor het vervoer van de zware tobben en kuipen, het eigenlijke pluk- k. n kan niet machinaal worden gedaan, omdat de wijnstokken op smalle terras jes tegen de berghellingen staan, waar zelfs geen kruiwagen tegenop kan. Da genlang sjokken de dragers met hun kuipen op de rug de hellingen op en af. Op sommige punten is men begonnen met de aanleg van een primitief zweef- gondeltje om de druiven naar het dal te transporteren, maar achteraf is toch gebleken, dat deze nieuwigheid te veel geld kost en eigenlijk het werk niet wezenlijk vergemakkelijkt, omdat men de gondel niet kan verplaatsen. En zo trekken de dragers onverdro ten langs de bergen om 's avonds doodmoe in bed te vallen; maar 's morgens staan ze weer vroeg op, in de trotse overtuiging dat dit wijnjaar een bijzondere plaats zal krijgen in de annalen van de Oostenrijkse wiju de oogsten uit de jaren 1499, 1763 en 1811 De Opbrengst is namelijk twee maal zo groot als in normale jaren en haalt bijna twee millioen hectoli ter. Bij een dergelijke overvloed ligt het alcoholgehalte wel iets lager, na melijk tussen 16 en 17 pet., in plaats van tussen 18 en 21, maar daarvoor is de wijn „droger" en daarom bij zonder in trek als gewone tafelwijn, waaraan de meeste Oostenrijkers de voorkeur geven. Toch blijft deze bui tengewone opbrengst nog altijd be scheiden, vergeleken met de normale oogsten in „echte" wijnlanden als Frankrijk en Italië. Oostenrijk is dan ook niet op export van zijn wijn in gesteld, zodat een normale opbrengst geheel aan binnenlands gebruik op gaat, dat is ongeveer een millioen hectoliter. En nu beginnen al tijdens het plukken de zorgen over de ver koop van het overschot van een mil lioen. Zeker, de Oostenrijkers zouden wel meer kunnen en willen drinken, als de t>rÖs maar lager was, maar de regering schijnt n' van plan te zijn de belasting op sterke drank, die vrij hoog is, te verlagen. Maar dat zijn zorgen voor later. Op de berghellingen rondom Retz, in de Wachau en in 'et gebied rondom Ba den met de zware en zoete wijnsoorten wemelt het nu van plukkers en dragers. Hele gezinnen zijn er mee gemoeid. Voor al in de omgeving van Retz hebben wij mannen, vrouwen en kinderen aan het werk gezien in "e hooggelegen wijngaar den langs de Tsjechische grens, van waar men een uitzicht heeft op de dor- Op ons bureau werden heden de na volgende bedragen ontvangen: A. T. te Haarlem 2.50; H. F. T. te Haarlem 5; H. J. W. te Haarlem 5; mevr. D- P. te Haarlem 2.50. Totaal 15. Bij het comité „Stille Armen" werd ontvangen: H. P. f 10. Via „de Twentschc Bank N.V." werd ontvangen: Fa. W. V. Z. 25; Modem. C.H.V. f 50; N. B. M. 50; N. N. 2.50; N.V. v. W. K. G. 25; Kousenf. N.V. H. 100; H. J. M. B. 5; N.V. H.A.C. 25; Jhr. P. J. B. 10; S. B. t 5; Fa. F. C. M. Jr. 25; Wed. E. M. J. F.—B. 5; Fa. J. H- 50; W. K. 50; R. C.—H. 25; A. J. v. S. 5; Keesje 15; Drukk- J. 25; E. J. M. K.—G. 10. Giften kunnen bezorgd worden ter redactie van onze courant, Smede- straat 5, of gestort worden op ons gironummer 143480 (ten bate „Stille Armen"). tellen dat men vooral veel aandacht zal besteden aan de groenbeplanting. Men verwacht dat Nederland daar met zijn bloemen een groot aandeel in zal hebben. Een van de meest geslaagde reali saties van de expositie van 1935 was een reconstructie van „Oud België" Men overweegt thans de bouw van een „oud Brussel" maar dan op grote re schaal. Liefhebbers van sterrenkun de zullen weer 'n bezoek kunnen bren gen aan het Planetarium. De plannen makers lopen ook nog met een pro ject rond om een toren te bouwen die Brussel aan het hoogste bouwwerk ter wereld zou helpen. Men spreekt inderdaad van 448 meter (de Eif- feltoren die voor de wereldtentoon stelling van 1889 werd gebouwd meet 300 meter; de Empire State Building te New-York inbegrepen de televi sie-antenne van 60 meter verheft zich tot 447-488 meter) Deze toren zou nagenoeg in het centrum van het expositieterrein op een heuvel worden opgetrokken en in de top zou men een draaiend lichtbaken monteren. De expositie van 1935 beschikte slechts over een hall dozijn ingangen, maar die van 1958 zal er ten minste tien tellen. Twee zullen uitkomen in het park van Laeken; één ervan wordt ech ter 'voorbehouden aan de Belgische Ko ninklijke familie en zal zich recht tegen over de ingang van het koninklijk ver blijf van Laeken bevinden. De hele zone in de omgeving van het park zal „stilte zone" zijn, bestemd om de hoogste gas ten te ontvangen. Het is 'dan ook geen toeval dat het Vatikaan zich daar reeds een plaatsje heeft gereserveerd. pen Gradlersdorf en Boppitz achter het ijzeren gordijn. De plukkers wijzen ons op een paar kleine wijngaarden van vroegere vrien den en buren aan de overkant, die hun druiven niet zelf meer kunnen plukken, omdat een dubbele prikkeldraadver sperring dwars door de wijngaarden loopt. Daarom hebben de Oostenrijkers de zorg voor deze wijngaarden .oor- lopig overgenomen; ze verkopen de wijn en schrijven in hun huishoudboekje nauwkeurig de opbrengst op...voor la ter. Het is Zondag, maar de druivenpluk kers uit Retz blijven aan het werk met toestemming van hun pastoor, want ook hij weet dat de wijn beter wordt naar mate hij sneller in het vat komt. Bij het invallen van de scnemering begint de kerkklok van Retz te luiden voor het lof. De druivenplukkers slaan even een kruis en gaan dan weer door met hun werk. Nog even zien wij de witte con touren van de dorpskerk van Boppitz aan de overkant, hoogstens op een ki lometer afstand. De mensen aldaar, even goede katholieken als hun Oosten rijkse buren, moeten de klok van Retz elke avond horen luiden. Maar vanuit die bijna grijpbare en toch zo verre wereld dringt geen enkel geluid tot ons door. Wij zien alleen de draadversper ring met de witte isolatieknoppen op de palen. De burgemeester van Retz vertelt ons, dat hij sedert 1948 de kerk klokken van Boppitz niet meer heeft horen luiden... de annalen van de Oostenrtjkse wpn- „„„ra Jcuipe"* bouw, even rijk en onvergetelijk als Langs de Oostenrijkse berghellingen sjokken de dragers met hun zware

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2