ME MIS A smeekt katholiek Nederland om hulp Tussen neus en lippen ,St. Eloy sticht sociaal- economisch bureau Dringend beroep van leken op leken Ing Strijd om West-Nieuiv-Guinea is niet geëindigd Geen samenwerking ten koste van eigen zelfstandigheid enomen met houding Y.N. INDONESISCH KABINET: VREUGDE VAN MINISTER LUNS GETEMPERD Amerikaanse houding stelt teleur Verbeteringen nodig van: kinderbijslag, weduwen- en wezensorg Financieringsstop oorlogsschade RATTENVANGER VAN MAASTRICHT Naar bedrijfstaks^ewijze organisatie MAANDAG 13 DECEMBER 1954 PAGINA 3 -New York Times' Vijf Gapucijnen in het goud Een dode bij auto-ongeluk te Waalwijk Ontsnapte verpleegde na houdt de vs inter jdertig inbraken gegrepen uit handen en voeten Door toedoen van twee illwoners v\v\v\l\VV\v\vvvvVV\^ K.A.B.-voorzitter tot N.V.V.: H.H. Wijdingen „Vlaamse Gaai" voor hoofd aalmoezenier Verhoeven In bepaalde gebieden CONGRES OVER VOLKSZANG Dagelijks bestuur K.V.P. (Van onze speciale verslaggever) Gisteren is te Rotterdam, ter voorbereiding van de komende nationale Kerkdeurcollecte, een druk bezochte jaarvergadering gehouden van het bestuur der onvolprezen Medische Missie Actie (Memisa) met vertegen woordigers der lokale afdelingen in Nederland en contactpersonen van Plaatsen, die nog niet over een eigen comité beschikken. Met toestemming van het Hoogwaardig Episcopaat is deze collecte voor heel het land vast gesteld op Zondag 16 Januari a.s. Zozeer waarderen de bisschoppen dit bewonderenswaardig initiatief van echte katholieke lekenactiviteit, dat zij, ieder in het eigen diocesaan blad, een persoonlijke aanbeveling publiceren }[°or de komende inzameling. Er wordt een beroep gedaan op heel katholiek Nederland om de onvermoeid werkzame Memisa zo ruim mogelijk financieel te steunen, zodat die keurgroep van Rotterdamse artsen kan voortgaan de °nbeschrijfelijke medische nood in de missiegebieden te lenigen. Wat hier gepresteerd wordt mag een voorbeeld heten voor heel de wereld. In oprechte bewogenheid met de lichamelijke ellende der inheemse bevolking stellen öeze artsen hun kennis, tijd en werkkracht belangeloos ter beschikking om Paar mogelijkheid soelaas te brengen in dat nameloze lijden. Daarom smeken ZÜ letterlijk hun geloofsgenoten om hulp bij deze apostolische liefdeplicht van de eerste orde. Sinds 1952 hebben steeds meer parochies aan deze collecte deelgenomen. Elk volgend jaar is de opbrengst dientengevolge met rond f 20.000 gestegen. In 1954-offerden 980 parochies f87.313,43. Nog ruim 600 Parochies in het land doen echter tot nu toe niet mee. Een edelmoedig ant woord hunnerzijds op dit dringend appèl zal het mogelijk maken op 16 Ja- Puari a.s. het ideaal van een ton te bereiken. Het ware te wensen, dat allen, die Pog afzijdig staan, het bewogen re- Has hadden kunnen beluisteren van de Pas uit Nieuw Guinea teruggekeerde Phssiearts M. Dorren. Wanneer deze deskundige het aandurft de gezond heidstoestand van een volk, dat dreigt P't te sterven tengevolge van onder an dere het hoge mortaliteitspercentage der zuigelingen, nog betrekkelijk gun- stig te noemen, omdat bepaalde ern stige ziekten als pokken, cholera, pest, dje elders de bevolking meer dan de- pinieren, onder de Papoea's niet voor- bjmen, wat dan te zeggen van streken Waar naast de Nieuw Guinea teisteren de malaria, framboesia, lepra en t.b.c. °ok die ziekten nog geregeld hun slachtoffers eisen? Tegen elke kwaal staat de Papoea volkomen machteloos. Het gezondheidsprobleem is in N. Guinea waarom primair medisch. Momenteel werken in Zuid Nieuw Guinea, een gebied dat viermaal zo groot is als Nederland, vier artsen in drie medische centra. Daar alle Verplaatsingen te voet dienen te ge schieden is het duidelijk dat de zeer verspreid wonende bevolking niet regelmatig te verzorgen is. Daar komt nog bij, dat het Gouvernement, dat de artsen ven het (hoog)nodige Voorziet, onmogelijk aan de kostbare eisen der moderne wetenschap kan voldoen. De gezondheidszorg is in Hieuw Guinea uitsluitend uitgave, daar de Papoea niet in staat is tot ook maar de geringste persoonlijke bijdrage. Men kan echter niet van de staat eisen, dat hij aan alle be hoeften tot in de- perfectie tegemoet komt. Het ontbrekende moet dooi- de Particulier georganiseerde charitas Worden aangevuld. Dokter Dorren Advertentie Niet krabben. Deheldervloel- XTITTÏX bareD.D.D.kalmeertdejeuk H H in enkele seconden, doodt de W Jj tU J.\ ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiëm gENEESMIDDEL TEGEN IRA H A "Bftt UiPAANDOENINGEN M jLj*. JLP» Vl-OElSTOF BALSEM - ZEEP Ge „New-York Times" is ingenomen ?et het besluit van de algemene verga- ?ering der Verenigde Naties om de pWestie-Nieuw-Guinea niet verder in ^handeling te nemen. Het blad schrijft: „Wij geloven dat j^rstandig oordeel de overhand heeft ~®houden bij de weigering van de alge mene vergadering der V.N. zich accoord *e verklaren met de regeling, die voor lag in hernieuwde Nederlands-Indonesi- che besprekingen over Westelijk Nieuw- Guinea en een rapport over de vorde- rihgen daarvan aan de V.N. Een behoud van Nieuw-Guinea door Nederlanders is zeker geen bedrei- van de vrede, tenzij de Indonesiërs aie ervan maken. Uit de jongste berichten uit Indonesië yalt niet op te maken dat het bewind Djakarta zich in een positie bevindt een bevredigende regering aan de jaPoea's van Nieuw-Guinea te verschaf tte Het bezwaar tegen deze Indonesi- °he regering is niet louter dat zij met enthousiasme door de communisten w°rdt ondersteund, ofschoon dat haar atuurlijk verdacht maakt, maar veel •neer dat zij volken, die een minderheid ei j cn' onder de voet heeft gelopen daarmee blijft voortgaan. is-8een orde in het Indonesische staat !L kwestie van het niet in ken is ë-e rogeren over onwillige vol- wanorde. Onder m?rijke. br°\ T"" de het zeker onverstanmmStandlg,hede? Z°U de Papoea-mindertieid8 z'ÖJeu hSr toe- stemmmg, onder daf'beXd te plaat wees in dit verband op de prachtige hulp van de Memisa. Niet alleen blijkt de medische missiecursus, aan missionarissen gegeven, in de prac- tijk van onschatbare waarde te zijn, ook de regelmatig gezonden medicij nen, verbandmiddelen en instrumen ten vormen een onmisbare steun, me disch zowel als missiologisch. Voor al in een zeer primitieve cultuur im mers, ais die der Papoea's, is de medische verzorging noodzakelijke voorbereiding voor de eigenlijke mis sionering. Men tracht dan ook hulphospitalen in te richten met inheems lager personeel, dat een katholieke opleiding krijgt. Maar de meest elementaire leermidde len ontbreken. Toch vormen juist deze inheemsen, die ondanks hun noodzake- lijk-primitieve opleiding onder hun stamgenoten als bewonderde geletter den gelden, de beste propagandisten voor de geloofsverkondiging. De zuige lingensterfte hoopt men te kunnen tegen gaan door middel van kampong-ver zorgsters, die in Meraukee worden ver trouwd gemaakt met de beginselen der verloskunde en babyverpleging. Maar ook hier heerst een volledig ge brek aan aangepaste leermiddelen, die slechts door particulier initiatief kun nen worden verschaft. Om in de directe grootste nood te voorzien is de opbouw van een inheemse elite noodzakelijk, die evenwel uitsluitend in internaten kan geschieden gezien de toestanden in het land. Ook hier betoogde dokter Dorren, in naam van alle missionaris sen, dat alleen van de particuliere cha ritas de aanvullende hulp kan komen. Dit ooggetuigeverslag over de on metelijke schrijnende ellende van medemensen in-nood maakte een diepe indruk op het geboeide gehoor. Als een aangrijpende cri de coeur ervoer men dokter Dorren's vraag: ,,Kunt U zich voorstellen hoe het mij te moede is wanneer ik in onze Ne derlandse steden overal de voortref felijkste zuigelingenvoedings- en verzorgingsmiddelen geadverteerd zie, terwijl in Nieuw Guinea de ba- bies bij tientallen onder mijn handen sterven uit gebrek aan het alernood- zakeljjkste?" Overtuigender aanspo ring om de komende collecte gran dioos te doen slagen is moeilijk denk baar. Vervolgens hield rector P. A. Dings, diocesaan vertegenwoordiger van de Memisa in het bisdom Roermond, een vurig betoog over propagandametho den voor het medische missiewerk. Vooraf wees hij op de dogmatische achtergrond van de missieplicht, die hij, behalve op het uitdrukkelijke Godde lijke gebod, terecht op de onderlinge saamhorigheid en verantwoordelijkheid van alle mensen baseerde. Alle katho lieken in het moederland dienen één machtig thuisfront te vormen, dat de missionarissen en missieartsen een blijvende steun is. Missiewerk is geen romantiek, maar rauwe werkelijkheid en heldendom, waarvoor het gebed hoofdzaak en het geld noodzaak is. Vijf laters Capucijnen vieren Vrijdag hun gouden priesterfeest, in ons land zijn dat de paters AngeJus te Breda, Ernestus te Jmuider-Oost. Fabianus in Tilburg en Richardus te Udenhout. Op Borneo is het pater Marius Zom, ie te Singkawang zijn vijftigjarig pries terfeest herdenkt. Advertentie :.v-...v.v Sinds enkele weken zijn de repetities voor de Passiespelen in Tegelen, die in 1955 weer worden gehouden, begonnen En het is nu zo ver, dat de schaar eraan te pas moet komen om de baarden en het haar, die in de afgelopen maanden naar hartelust mochten groeien, te fatsoeneren. De Nederlandse kampioen-grimeur, de heer Seelen, neemt hier een van de apostelen onderhanden. De Indonesische ministerraad heeft Zondagavond na een bijzondere ka binetsvergadering medegedeeld, dat afwijzing van de Indische resolutie in de algemene vergadering van de Verenigde Naties niet betekent, dat de strijd om Westelijk Nieuw-Guinea geëindigd is. De regering zal haar pogingen voortzetten. Het kabinet kwam bijeen om het verslag van de minister van Buitenlandse Zaken, Soenarjo, over de kwestie-Nieuw- Guinea in de V.N. aan te horen. De bijeenkomst duurde zes-en-een-half uur. In een na de vergadering uitgege ven bekendmaking wordt gezegd: Zoals bekend, staat het vraagstuk- West-Nieuw-Guinea nog steeds op de agenda van de Veiligheidsraad als onderdeel van de „Indonesische kwes tie" en ook op dé agenda van de poli tieke commissie, want de Indonesische resolutie inzake het Westelijk deel van Nieuw-Guinea is nog niet afgevoerd van de agenda van deze commissie. Dat 34 landen, die tezamen meer dan de helft van de wereldbe volking vertegenwoordigen, vóór de re solutie stemden, al is een meerderheid van twee derden niet bereikt, bewijst, aldus het communiqué, dat de steun voor Indonesië veel groter is dan die voor Nederland. De regering betreurt de houding van de landen die tegen de resolutie stemden. Dit bewijst duidelijk, dat zij het kolonialisme willen handhaven en dat zij oplossing van het conflict door onderhandelingen en langs vreed zame weg in overeenstemming met het Handvest van de V. N. verwer pen. Het hoofd van de Indonesische dele gatie ter Verenigde Naties, Abu Hanifah, zei in een vraaggesprek dat hij en zijn hele delegatie en ook de gehele bevol king van Indonesië „dit alles" natuur lijk getreurden. Het zal voor de Indone sische regering moeilijker zijn te we ten, hoe zij, in het licht van de ont wikkeling in de V.N., moet optreden. Het geheel is een onverkwikkelijke zaak, omdat de Indonesische nederlaag in de V.N. radicale elementen in In donesië kans zal geven moeilijkheden te veroorzaken en „het is voor de In donesische autoriteiten niet mogelijk, hiÜ 's voor ons een voldoe- Vers' dat de Algemene Vergadering der ledigde Naties, waarvan alle zestig de n bij de stemming aanwezig waren, ver tesolutie over Nieuw-Guinea heeft tcr lv')rpen. Teleurgesteld zijn wij ech- t\v„ <lat de Verenigde Staten, met nog la) 6 kleine landen (Haïti en Guatema lan ®emeeud hebben zich van stem- oiy, K.te moeten onthouden. Niet alleen 8ennf betrekkingen van goede bond- de n> maar ook om de mérites van Ver*aal5 zelf hadden wij dat zeker niet aldus minister Luns Zater- Ba'aS °P 6611 I>ersconferentie in hij minister voegde daar aan toe, dat bewH uitslaS van de stemming een derlfte/let' dat de tactiek van de Ne- discm? regerin&> óm wel aan alle VoorTes deel te nemen en nog eens van tvA, z°veelste maal het standpunt te ederland uiteen te zetten, de juis- dat iewe8st Het gunstig resultaat is. Natie ,v°or het forum der Verenigde v/ereirf uitgesproken, dat men in de Njpi terdege beseft, dat de kwestie- Rebr^u?uinea niet kan worden onder- dismn?t" onder de noemer „koloniaal Zelfhp t fuist het principe van het land w U (lgsrecht was voor Neder- net hoofdmotief om zich te verzet ten tegen overdracht der souvereinitiet aan Indonesië. Bij de eerste stemming in de politieke commissie, aldus minister Luns, hebben vele landen zich van stemming ont houden. De reden daarvan zal wel ge weest zijn, dat men in der haast Gr Wcis in do commissie slechts een enkel uur ter bestudering van de reso lutie de porté daarvan niet geheel heeft begrepen. In de Algemene Ver gadering was het inzicht blijkbaar wel doorgedrongen tot alle leden, dat deze resolutie van Indié in wezen van de zelfde strekking was als de oorspron kelijke door Indonesië ingediende reso lutie en dat zij slechts schijnbaar min der ver ging. Nu de lucht is opgeklaard hoopt de Nederlandse regering alsnog tot betere betrekkingen met Indonesië te komen, waarnaar zij steeds heeft gestreefd. De minister wees er nog op, dat zijn verklaring op een persconferentie in New York, dat de regering de resolutie, als zij zou worden aangenomen, toch naast zich neer zou hebben gelegd, niets nieuws was na de soortgelijke verklaringen van minister Drees in het Nederlandse parlement en ook van de Ned. delegatie in de vergadering der V. N. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Waalwijk een ernstig auto ongeluk plaats gehad, waarbij een per soon gedood en een ander zwaar ge wond werd. De bestuurder van een personenauto, de 24-jarige heer J. Trom mels, bemerkte te Iaat een brug over het Oude Maasje bij Waalwijk. Door de gladheid van de weg slipte de wagen en botste tegen hekken en brugleunin gen op. Er ontstond een enorme rava ge. De bestuurder en de naast hem zit tende heer L. Verwiel werden uit de wagen geslingerd. Eerstgenoemde werd vrijwel op slag gedood, V. moest met een bekkenfractuur opgenomen worden in het St. Nicolaas Ziekenhuis te Waal wijk. Een derde inzittende kreeg een shock. j van Voorschoten heeft de rijkspolitie te Voorschoten de op 3 November uit de rijksasyfs voor psychopaten te Avereest ontsnapte W. de G. kunnen arresteren, die in Voorschoten die avond verschei dene huizen was binnengedrongen. Tijdens 'n voorlopig verhoor heeft de G. hekend dat hij een dertigtal inbraken heeft gepleegd o.a. in Geidrop, Heeze, Venray, Breukelen, Eindhoven, Lies hout, Veghel, Boxtel en Voorschoten De totale buit zou ongeveer 2100 heb ben bedragen. Toen hij Vrijdagavond in Voorscho ten aan de achterzijde een huis was binnengegaan, werd hij betrapt door de vrouw des huizes. voor het huis van iedere Nederlander en voor iedere Nederlandse vestiging een politie-agent te plaatsen." De enige oplossing, die er thans schijnt te zijn, is wachten tot de Ne derlanders de volgende stap doen. De Amerikaanse nieuwscommenta tor, Walter Winchell, heeft gezegd, dat Indonesië Australië vlootsteunpunten in W. Nieuw-Guinea heeft aangeboden in ruil voor Australische steun voor de Indische resolutie over Nieuw-Guinea in de algemene vergadering van de V. N. Australië heeft het Indone sische aanbod van de hand gewezen, aldus Winchell. Hij schoot een alarmpistool, dat hij op haar richtte, een paar maal af en verdween naar een door sloten omge ven terrein. Daar is hij door twee bur gers, die hem achterna waren gegaan, overmand. Advertentie N.V. lm- en Exportmij. v.h. Wilmerink Muller, Amsterdam Prccisie-ploegen De slanke, 29-jarige mejuffrouw Burns van het eiland Man heeft in de- stromende regen tij dens de Britse ploegkam- pioenschappen haar 23 mannelijke mededingers verslagen door op een zware tractor de rechtste voor te trekken. 'Zij was de enige vrouw on der de deelnemers aan de nationale ploegkam- pioenschappen. Me j. Burns droeg hoge rub berlaarzen, een rubber regenjas en een zuid wester. Deze weinig ele gante kleding was inder daad niet overbodig, want gedurende de ze ven uur, dat zij ploegde en zwoegde, regende het pijpestelen. Zij ploegde echter voort en won daarmee de veelbegeerde eerste prijs in het pre- cisieploegen. Het lag in de lijn der verwachtin gen, dat na de Verbondsraadsverga- dering van 14 Juni van dit jaar, die in het teken van het Mandement stond, hedenmorgen niet veel meer over dit onderwerp gezegd zou worden in de toespraak, waarmee de heer J. A. Mid delhuis do Verbondsraadsvergadering van de Katholieke Arbeidersbeweging in de Utrechtse Jaarbeurs opende. De gevolgen van het bisschoppelijk schrij ven kwamen echter wel ter sprake, met name de verbreking van de sa menwerking in de Raad van Vakcen- tralen, hoewel er geen nieuwe gezichts punten naar voren traden. De Ver bondsvoorzitter kon verwijzen naar zijn bekende commentaar via de radio, maar voegde er aan toe, dat de ver houding tussen de vakcentralen in de meer persoonlijke sfeer geluk kig vriendschappelijk gebleven is en tot dusver geen nadelige invloed heeft ge had op het overleg in vele instanties, waar de vakcentralen elkaar geregeld ontmoeten. Sprekend over de brochure van Rup- pert, die het C.N.V. onlangs uitgegeven heeft, merkte de heer Middelhuis op, dat hij hierin geen andere en sterkere motieven dan van de bisschoppen om geen lid te worden van de socialisti sche vakbeweging had gevonden. „Opnieuw rijst de vraag of wij, dezelf de taal sprekende en het over dezelfde dingen hebbende, elkaar wel verstaan. Dan wei, of onze protestantse vrienden de eerste twee hoofdstukken van het Mandement wel voldoende hebben be studeerd." Prijsbeleid De heer Middelhuis sneed zoveel pro blemen aan, dat het onmogelijk is ze alle in dit bestek weer te geven. We moeten ons dus beperken en volstaan o.m. wat de beschouwingen over het prijsbeleid betreft grotendeels een herhaling van wat de K.A.B. dezer da gen aan de Tweede Kamer-fractie van de K.V.P. schreef met een enkele opmerking. We voelen er niets voor, aldus spr., het welverdiende stukje gro tere welvaart via de weg van onnodige prijsverhogingen aan de werknemers te laten ontfutselen. De kostenstijging, die van de loonronde het gevolg is, moet indie i enigszins mogelijk, ten laste ge bracht worden van de gestegen onder- Bij wijze van spreken nota maar moest ver- Radio Moskou heeft be- scheuren- kend gemaakt, dat er de De onverzadiglijke fiscus laatste drie jaar in de Het Belasting-advies Sovjet-Unie zóveel wo- Bureau in Camden in de ningen zijn gebouwd, dat staat New York heeft de gezamenlijke bevolking een nieuwe, vereenvou- ter grootte van een pak- van Parijs en Londen er digde tabel voor de in- Zonnestroom Een New Yorkse inge nieur heeft een experi menteel radiozendertje je sigaretten gebouwd, in gehuisvest zou kunnen komstenbelasting opge- dat gevoed wordt door worden. Het verheugt ons, steld. Het is een uitdenk- de zon. Wanneer, het zon- dat de omroeper hier aan sel van de ambtenaar T. toevoegde, dat dit niet licht het zendertje be reikt, wordt voldoende de bedoeling is. e ectrisch vermogen op gewekt om er mee te werken. Het zendertje heeft een radius van ruim Vergissing Een inwoner van Goslai Ponto. Het systeem be tekent voor de staat een jaarlijkse besparing van 250.000 dollar. De staat New York was er derhalve bijzonder dertig meter. De bouwer (West-Duitsland)die een mee in zijn nopjes en be van het zendertje gelooft rekening ontvangen hud loonde het systeem met dat de ontwikkeling van voor zi0n ei9en begrafenis, een prijs van 675 dollar - belde de begraafplaats waarop T. Ponto echter op, zeggende, dat hij sprak een bedrag van 121,50 dol lar aan belasting moest betalen. Hij viel door zijn schuld moest vol- het winnen van de prijs die doen. kreeg hij ten ant- bovendien in een hogere de woord, dat er sprake belastingklasse en heeft lichtgevoelige elemen ten het misschien moge- lijk zal maken binnen de van ug de „eeuwigheid, komende tien jaar kleine zlJn_ vfaa9, hoe hy radiozenders en -ont vangers te bouwen, hun vermogen van zon krijgen en in de moest zijn van een „ver- nu reeds spijt van zijn praktijk bruikbaar zijn, gissing" en dat hij de vondst. Z. H. Exc. mr. W. Mutsaerts zal Zater dag 18 December in de kapel van de Bisschoppelijke Kweekschool te Den Bosch het H. Subdiaconaat toedienen aan de eerw. fraters Lebuinus Tiedink, Werenfridus Stokman, Pacificus van Beurden, Florentinus Nabuurs, Ewaldus van den Vossenberg en Wenceslaus de Wolf, allen van de abdij van Berne te Heeswijk, aan de eerw. frater Petrus Ruykrok van de orde der Kruiishereni en aan de eerw. fraters Adrianus v. d. Wilk, Gerardus Klarenbeek, Antonius Huibers, Josef Peters, Wilhelmus van Loenhoud, Adrianus Bontje, Leonardus Jansen en Johannes van Berkel, allen van de congregatie der Priesters van het H. Hart van Jezus. Het H. Diaconaat aan de eerw. frater Andreas Duif van het Cisterciënser- klooster Mariënkroon te Nieuwkuyk, aan de eerw. fraters Paulinus van Mid delburg, Walfridus van Helmond, Ma- turur van 's-Gravenhage, Wigbertus van Hengelo, Libertus van Heeswijk, Fer- dinandus van Mierlo-Hout, Marcus van Didam, allen van de orde der Capu cijnen; Bonaventura Noorde, Stanislaus Grimbergen, Gelasius Amesz, Sanctes Buunen, en Jean Marie In 't Veld, al len van de orde der Augustijnen; An tonius Gorissen, Johannes Bechtold, Jo- sephus van den Asdonk, Rainerius Schrooten, Arnoldus Schreurs, Francis- cus Heckman, Renatus Michiels, Lu- dovicus Moors, Gulielmus Bisscheroux, Jacobus Dassen, Matthias Schoffeleers, Hubertus Swerts, Johannes van Haaien, Geradus Cuppen, en Josephus Monseux, allen van de Sociëteit der Montforta- nen en Johannes van Duijnhoven en Laurentius de Raadt, beiden van de congregatie der Oblaten van de H. Franciscus van Sales. Het H. Priesterschap aan de eerw. frater Jacobus Liduinus de Raay van de congregatie der Priesters van het H. Hart van Jezus. De hoogste onderscheiding in de Ne derlandse Verkennersbeweging, de z.g. Vlaamse Gaai is Zaterdag toegekend aan hoofdaalmoezenier A. J. Verhoeven van de Kath. Jeugdbeweging. Deze on derscheiding werd hem verleend wegens zijn grote verdiensten voor de naoorlog se opbouw van de Kath. Jongensbewe ging, in het bijzonder die van de Ver kenners. Zaterdag zijn hem de versier selen overhandigd tijdens een bijeen komst van commissarissen op St. Wall- rick in Overasselt. nemers-inkomens. „Wij hebben waar dering voor het prijsbeleid van onder- nemerszüde in het eerste halfjaar 1954. We kunnen ons echter niet aan de in druk onttrekken, dat thans ondanks de verdere stijging van de arbeids productiviteit met 4,5 pet. de neiging om de prijzen te verhogen groter is dan voordien." Weduwen en wezen Met betrekking tot de „.vergeten groe pen" vroeg de heer Middelhuis specia le aandacht voor het noodlijdend be staan van achterblijvende weduwen en van gezinnen, die zijn aangewezen op de invaliditeitsrente. Hij stemde daar om van harte in met het K.V.P.-voor- stei betreffende een noodregeling voor weduwen en wezen. Evenmin als de K.A.B. indertijd geaarzeld »heeft de noodvoorziening ouden van dagen, on danks grote en principiële bezwaren, te aanvaarden in afwachting van een voorziening op basis van wettelijk ver plichte verzekering, is de beweging thans bereid de voorgestelde noodrege ling voor weduwen en wezen op de zelfde voorwaarde eveneens te aan vaarden. De heer Middelhuis sprak voorts over afschaffing van de knider- bijslag voor het eerste en tweede kind (noodmaatregel uit de armoede- positie van 1946) en terugkeer tot het absolute familieloon als basis van het systeem van loonpolitiek, d.w.z. dat het loon van de volslagen werk nemer voldoende moet zijn voor vier personen, terwijl kinderbijslag wordt verstrekt van het derde kind af. Het is steeds de bedoeling geweest hier toe terug te keren zodra de econo mische omstandigheden dit zouden toelaten. „Hieruit volgt, dat afschaffing van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind direct gepaard moet gaan met een zodanige loonsverhoging, dat deze voor de gezinnen met kinderen een voldoende compensatie biedt voor de vervallen kinderbijslag. Dit vraag stuk is thans in studie." In Juni 1954 heeft de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting besloten, dat na 1 Januari 1955 geen rentevergoeding meer zal worden gegeven voor bijdragen, ingeschreven in het grootboek voor de we deropbouw, voorzover deze betrekking heb ben op toegebrachte oorlogsschade aan op stallen, die gelegen zijn of waren in be paalde gebieden. Bij dit besluit is uitge gaan van de overweging, dat in die gebie den dan voldoende gelegenheid heeft be staan om tot herbouw of herstel van deze objecten over te gaan. Deze z.g. rentestop is thans gevolgd door een financieringsstop. Dezer dagen heeft de minister van Financiën namelijk be paald, dat bij de besteding van een bijdra ge in deze gebieden geen financiële faci liteiten zullen worden verleend, indien de aanvrage daartoe niet voor 1 April 1955 bij de gemeente is ingediend. De gebieden, waarvoor het bovenstaande geldt, zijn: de provincie Groningen, met uitzondering van de gemeente Groningen, de provincies Friesland, Drenthe, Overijssel en Utrecht, de provincie Noord-Holland, met uitzondering van de gemeenten Am sterdam, Den Helder, Velsen en Zandvoort, de provincie Limburg, met uitzondering van de gemeente Venlo. In de cantine van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen te 's-Gravenhage is gisteren een vongres over de volkszang begonnen, vandaag houden de ruim honderd deel nemers zich bezig met de volksdans. De secretaris-generaal van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen mr. H. J. Reinink, sprak een woord van welkom. „Ons volk is muzikaal", zeide hij, „maar het zingt slecht, omdat het de waarde van goe de liederen niet kent." De leider van het congres, dr. P. J. Meertens uit Amsterdam, die het congres opende, was dankbaar voor de steun, die de Nederlandse Volks- zangraad daadwerkelijk van het mi nisterie van O. K. en W. ondervindt. „Het congres mag niet los worden gezien van de toekomstige, grootse viering van de vijfde Mei". zeide hij verder, „op die dag zal, hoopt men, het Nederlandse volk waardige liederen zingen". De eerste spreker was dr. J. Poll- mann, lid van de volkszangraad uit Amsterdam, die een inleiding hield over „traditie en vernieuwing in de volkszang". Hij sprak over de stijlken merken van het oude volkslied, welke het nieuwe volkslied en dit moet eens komen, meende hij zal moeten dragen. Vele „would-be" volksliede ren van na de oorlog vallen zijns in ziens in het genre dat in een cabaret thuis hoort. Hij progagandeerde het echte nieuwe volkslied, dat de goede kenmerken van het oude draagt. Mej. dra. M. Veldhuyzen hield's avonds een inleiding over „Waar staan wij met de meerstemmigheid bij de volks zang?" In het verleden viel reeds een streven naar meerstemmigheid te be speuren en ook thans bij de herleving van het volkslied gaat het verlangen in die richting. Er zijn en waren felle tegenstanders, die overigens niet altijd ongelijk hadden en hebben en er waren even felle voorstanders, die overal en altijd meerstemmigheid wensten. Men tracht thans in deze aan gelegenheid het midden te houden. De muzikale vernieuwing heeft voorts nieuwe musiceervormen gebraent. Zij deed een beroep op de componisten en op de competente werkers te stre ven naar de levering van goed mate riaal en op de zang- en koorleiders goed te kiezen. In zijn Zaterdag gehouden vergade ring heeft het bestuur van de Katho lieke Volkspartij als leden van het da gelijks bestuur gekozen mej. Agnes Nolte, en de heer Ch. Matser. Het dagelijks bestuur bestaat thans uit de volgende personen: mr. H. W. van Doorn (voorzitter), prof. dr. Jos. J. Gielen (vice-voorzitter)H. M. van Lieshout (vice-voorzitter) P. Alberts (penningmeester), C. Cosijn (voorzit ter jongerenorganisatie), mej. Nolte en de heer Matser. Algemeen secretaris is dr. L. A. H. Albering. Advertentie Het verdelgingsmiddel BRUMOLINE van de thans verkrijgbaar bij elke drogist. BRUMOLINE doodt rat en muis Tijdens de raadsvergadering van de Nederlanose Katholieke Metaalbewer- kersbond „St. Eloy" heeft de voorzitter, de heer J. G. van den Brink, Zaterdag te Utrecht medegedeeld dat de bond een sociaal-economisch bureau heeft gesticht. De moderne sociaal-economische ont wikkeling verplicht de vakbond, die bij wil blijven, tot aanstelling van specia listen, die een deskundig oordeel kun nen vormen over allerhande technische vraagstukken, waarmede de bond in verscheidene opzichten wordt gecon fronteerd, aldus de heer van den Brink, lil het sociaal-economisch bureau van de bond is deze coördinatie tot stano gekomen. Het geeft advies aan het bondsbestuur, de bezoldigden, het bondskader, over sociaal-economische-, bedrijfs-economische- en financiële vraagstukken, alsmede omtrent hel(H ning, tariefstelling „mertrating", werkclassificatie en bedrijfsorganisatie. De vorming van het bureau bevordert verdere concentratie in de katholieke vakbeweging en wel met name tot een bedrijfsbond in de metaalnijverheid, zo zei de heer van den Brink. Het nuttig effect van de in het nieuwe orgaan samengebundelde deskundigheid is vooralsnog beperkt tot de metaalbe werkers, doch op het geëigende ogen blik kan het worden uitgebreid tot de belangenbehartiging van de overige loontrekkenden in deze industrie. Deze mogelijkheid biedt een bedrijfsbond, waarvan alle katholieke werknemers in de metaalnijverheid lid kunnen zijn. De hantering van de bedrijfstak als maatstaf levert volgens de voorzitter enige moeilijkheden op in ondernemin gen, waarin onderdelen van meer be drijfstakken voorkomen, zoals bii het Philipsconcern. In deze onderneming komen verscheidene fabrieken voor, die niet tot de metaalindustrie behoren. Een hanteerbare grensafbakening van het organisatieterrein binnen deze grot» onderneming kan alleen tot stand ko men in goed overleg met de vakbond, die hiervoor in aanmerking komt. Dat is voor de katholieken de Nederlandse katholieke bond van werknemers in in dustriële bedrijven „St. Willibrordus". Met het bestuur van deze organisatie heeft „St. Eloy" de organisatorische indeling van de katholieke vakbeweging bij Philips besproken. Dit overleg heeft tot volledige overeenstemming geleid. Op de weg van beroeps- naar be dt iitetaksgewjjze organisatie is, naar de mening van „St. Eloy", door deze rege ling- weer een flinke stap gezet. Voorzitter van den Brink meent dat bd herhaling is bewezen, dat het opere ren met verschillende katholieke vak bonden in eenzelfde bedrijfstak vijf in de metaalnijverheid tot onaange naamheden en tot schadelijke gevolgen leidt. Het vormen van een beambten- bond is zijns inziens slechts een halve oplossing van het vraagstuk ener doel matige aan deze tijd aangepaste organi satievorm der katholieke vakbeweging. Op den duur kan de bedrijfstak illeen als primair organisatie-criterium gel den. Dan alleen kan de vakbeweging in de publiekrechtelijke- en in de 'pri vaatrechtelijke organen haar rol spe len aldus de heer van den Brink. Op deze vergadering werd medege deeld dat het aantal leden de 49.000 is gepasseerd. Aan Albert Kutile is de samenstelling opgedragen van een St. Eloy-boek. Wanneer „St. Eloy" 't 50.000-ste lid zal hebben ingeschreven, zal dit boek aan elk lid als jubileumgeschenk worden aangeboden. Op de volgende bondsraadvergade ring. die te Utrecht zal worden gehou den op 20, 21 en 22 Juni van het ko mende jaar, zal de voorzitter afscheid nemen. Hij zal dan ,r ïaar voor „St. Eloy" werkzaam zijn geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3