Nevel van onzekerheden K.Y.P.-PLAN Weduwen en Wezen bij S.E.R. in studie Mogelijk in het voorjaar een wetsontwerp Ph. de Vries verdronken Twaalf „gulden regels voor Duitse touristen Fabrieksbrand in Halïweg bleek opzet ORR Toestand H Vader iets minder goed Met auto in de Weespervaart geraakt Minister Meyers geeft: Atoomlocomotief in studie genomen Folitie-inspecteur te Kerkrade betrapt Opheffing apartheid in Belgische Congo Voorbarig en onkies Geen kolentekort Nutting verklaart Britse houding Dak zonder huis in de sneeuw Het weer DINSDAG 14 DECEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26169 SKiTt.S'S'r Indonesië ar- Lijntje naar het Loo verdwijnt Geen reden tot ongerustheid KERSTTOESPRAAK VAN DE KONINGIN mm 55 Maatschappij in V.S. bewaart stilzwijgen Geschrijf over Prins Bernhard Stappen bij Duitse regering WOENSDAG Quaieriemper, geboden vasien- en onihoudingsdag Smokkel per dienstauto Vliegen op afbetaling met de K.L.M. Voor gebied rond New York Eerste consequentie: vecht partijen in Léopoldville Prijzen op wereldmarkt echter hoger Bij communistische aanval op Formosa Directeur en bedrijfsleider opgesloten WOLLEN JUMPERS-VESTEN Zacht Decemberweer Rijksgebouwen vlaggen BUREAU SMEDESTRAAI 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden'. Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr» H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per mlllimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het rechi voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, t 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Het stemt tot voldoening dat de Algemene Vergadering der Ver. Naties eind vorige week de resolutie van India heeft verwor pen waarin de hoop werd uitgespro ken, dat Nederland en Indonesië hun Pogingen om een oplossing te vinden inzake de kwestie Nieuw-Guinea zou den voortzetten. De vereiste twee der de meerderheid werd namelijk niet Verkregen. Ongetwijfeld betekent dit een desillusie meer op Soekarno's doornige pad naar de verwerving van Indonesia's souvereiniteit over Nieuw- Guinea. De niet steeds onverdachte uit gestoken hand van Indië om tussen Oost en West te bemiddelen heeft Djakarta niet kunnen helpen. Was de aanvankelijke Indonesische resolutie Van dien aard, dat haar aanvaarding door de Ver. Naties toch .wel, ondanks de scherpe afwijzing van onze rege ring, een zekere morele druk zou hebben uitgeoefend, nu de veel gema tigder resolutie van India geen succes heeft gehad is de politieke dreiging Van die zijde althans voorlopig van de haan. Zoals gezegd stemt dit tot vol doening. Een belangrijk aandeel in deze gang van zaken heeft ongetwijfeld de Nederlandse delegatie gehad, welke achter de schermen een grote activiteit heeft ontplooid, door verschillende Weifelende delegaties te wijzen op het goed recht van Nederland om zijn Verplichtingen jegens de inheemse be volking van Nieuw-Guinea na te ko men tot deze bevolking zelf rijp is over haar lot te beschikken. De Nederlandse regering heeft bij blonde van minister Luns de hoop uitgesproken, dat „nu de lucht is op geklaard", de betrekkingen met Indo nesië zullen verbeteren. Dat wij hier in, wijs geworden uit het verleden, Weinig vertrouwen hebben, zal men ons wel.niét euvel duiden. Wij geloven er niets van, dat de Indonesische kop stukken, na de mislukking in de Ver. Naties, het hoofd in de schoot zullen leggen. Integendeel, de lucht lijkt ons Verre van opgeklaard, hetgeen de Ne derlanders in Indonesië wel zullen be merken. Trouwens de hele affaire Nieuw-Guinea blijft ons verontrusten. Gok na het Kamer-debat van vorige Week. Er moge met enige goede wil een zekere eenheid in de algemene opvattingen vallen te constateren, de Sccent-verschillen in de grote partijen over het toekomstige beleid zijn nog groot genoeg om te doen vrezen, dat Op beslissende momenten een verre gaande verdeeldheid gedemonstreerd Zal worden. Er zijn in deze zaak nog méér pun ten. die ons verontrusten. De Nederlandse delegatie heeft in de Ver. Naties een vrij logische redenering opgezet, waaróm Nederland thans met meer met Indonesië kan onder handelen over Nieuw-Guinea. Deze vedenering luidt ongeveer als volgt: Toen de souvereiniteit over Neder - landsch-Indië aan Indonesië werd over gedragen, bestond er een unie tussen Nederland en Indonesië. Het was met oen deelgenoot, dat Nederland had toegestemd over Westelijk-Nieuw- Guinea te onderhandelen, doch In donesië maakte dit jaar een einde aan de unieverhouding. Indonesië was aanvankelijk een fede- Tale staat, doch later een unitaristische staat geworden. Volgens de overeen stemming van 1949 zou Indonesië de deelstaten het recht van zelfbeschik king toekennen. Op basis van deze Voorziening begon Nederland met on derhandelingen over de toekomstige status van Westelijk-Nieuw-Guinea. Nederland is ingevolge de voorzienin gen van het handvest verplicht het becht van zelfbeschikking voor de be woners van Nieuw Guinea te eerbiedi gen. ..Het zou duidelijk een schending van deze voorzieningen en van onze ver plichtingen zijn", aldus de Nederland- Se afgevaardigde de heer Von Ballu- seck. „Het gebied en de bevolking ®yer te dragen aan een andere mogendheid, zonder de betrok kenen zelfs ook maar te raadplegen". Het klinkt alles zeer logisch. Inder daad is in Augustus j.l. een accoord ge sloten tussen Nederland en Indonesië ®en accoord, waarbij Nederland een iet wat onbegrijpelijke haast en vlotheid aan den dag legde volgens hetwelk ue Unie tussen beide landen werd opge heven. Maar de wet is in de Kamer in tussen nog steeds niet ter sprake geko men. Is men soms beducht, dat een twee dl meerderheid niet gehaald zal wor- als de afgevaardigden eens precies bepalingen van de overeenkomst ™n( bestuderen? Of zullen ook hier weer den ?'ihe duistere formuleringen aan accoord treden als in het oorspronkelijke draeht ?Yer de souvereiniteitsover- binet er J 49? of is men het in het ka- hiervoor steeds niet over eens, of derde meerderiw J°ne' d.an wel, twee schil van menii - vlrelst ls« welk ver is gebleken? ln het verleden reeds E "schikt hvooVOlgende is weinig ge lief Prof F T?n hoopvol perspec- «r dagen KchIf kei 2 van het charter der souvereini- teitsoverdracht, waarin over Nieuw-Gui hea wordt gesproken, voor het Interna tionaal Gerechtshof brengt. Het is zeker niet denkbeeldig dat Nederland er dan ongunstig zal afkomen, gezien het feit, dat men daar met andere objectiviteits- hiaat^taven het rechtsgeschil zal meten dan welke in West-Europa gangbaar zijn. p.iet zonder reden acht hij dan ook de j b de overeenkomst van Augustus aan ndonesië toegekende bevoegdheid, het dchtsgeschil over Nieuw-Guinea ter be- j^lechtmg aanhangig te maken voor v, Internationaal Gerechtshof, verwer- Pelijk. Zoals men ziet is er ook na het succes de ^er' Naties voor ons weinig reden ril verlere gang van zaken met een ge- hart tegemoet te zien. Nationaal en "«nationaal verkeert Nieuw-Guinea dnÜ s,eeds in een nevel van onzekerhe- Van'xiMogelijk ügt hier ook de oorzaak hoi,*- voor Nederland zo teleurstellende ouding van Amerika in de Vergadering der Verenigde Naties. a?® spoorlijn naar paleis Het Loo te •;P doorn zal binnen afzienbare tijd zijn verdwenen. Arbeiders van de ♦io°°ivYG.gen zÜn druk doende het lijn- c.j dat koning Willem III indertijd ten ehoeve van de koninklijke trein liet azuren, op te breken. (Van onze parlementaire redacteur) De verschillende politieke partijen hebben zich allen reeds verenigd met de gedachte, dat er een noodoplossing moet komen voor de weduwen en wezen, in de geest van het plan dat de K.V.P. met dat doel heeft opgesteld. Dit is gisteren bij de behandeling van de begroting voor Sociale Zaken in de Tweede Kamer duidelijk gebleken. Ook minister Suurhoff heeft tenslotte de toezegging gedaan, dat de plannen door de regering ernstig bestudeerd zullen worden. De minister zei het nog met enige aarzeling. Hij hoopte te kunnen overwegen daartoe over te gaan. Men zal echter eerst de conse quenties moeten onderzoeken. Daarbij zal een belangrijke rol spelen de vraag wat dit plan betekent in verband met een op handen zijnde definitieve xegeling van het probleem der weduwen en wezen. Wanneer die overweging ertoe leidt het plan te aanvaarden, dan zal het op de kortst mogelijke termijn aan de SER worden voorgelegd. De maagspecialist, die de H. Vader de afgelopen weken behandeld heeft, prof. Antonio Gasbarrini, heeft gisteren na een bezoek aan zijn patiënt ver klaard, dat het herstel van de Paus gisteren iets langzamer verliep dan de vorige dagen. Gistermorgen had de H. Vader een lichte verhoging, maar gis teravond was de temperatuur weer nor maal. Men neemt aan, dat het week einde hem meer vermoeid heeft dan hij verdragen kon. Zijn radiorede van Zondagochtend en het volgen van de bisschopswijding van mgr. Montini, zouden veel van zijn krachten hebben gevraagd. De grootste moeilijkheid voor de be handelende artsen is, dat de H. Vader zich niet stoort aan hun advies om rust te nemen. De H. Vader studeert en bidt voortdurend. De Osservatore Romano meldde gisteren, dat er de afgelopen weken ontelbare brieven en telegrammen ten Vaticane zijn gearri veerd met wensen voor een spoedig herstel van de Paus. Ook Nederland wordt genoemd onder de landen, die de H. Vader hun wensen hebben doen toekomen. Van Vaticaanse zijde werd gisteren meegedeeld, dat er geen enke le reden is tot ongerustheid over de tijdelijk mindere vooruitgang in de ge zondheidstoestand van de Paus. Dezelf de lichte inzinking heeft, zich voorge daan verleden week Donderdag, daags na de plechtige sluiting van het Maria- jaar, waarbij de H. Vader eveneens een korte radiotoespraak heeft gehou den. H.M. de Koningin zal Eerste Kerstdag van 13.00 uur tot 13.15 uur een Kerst toespraak voor de radio houden, die zal worden uitgezonden in een nationaal programma. Dr. de Kort, die namens de KVP aan het debat deelnam, meende de gegron de hoop te kunnen koesteren dat het wetsontwerp dat daaruit zal ontstaan wel in de eerste helft van 1955 zal kun nen worden ingediend, maar daar plaatste de minister een dik vraagte ken bij. Terwijl de PvdA bjj monde van de heer van Lier zich voor een volks verzekering verklaarde, was dr. de Kort nog geenszins overtuigd dat dit de noodzakelijke vorm en het sluitstuk van deze weduwen- en wezenzorg zal moeten zijn. Dit onderwerp paste als onderdeel in het debat over het probleem van de vergeten groepen, waar alle fracties over hebben gesproken. De minister heeft nog eens uiteengezet dat de re gering dit zo'n moeilijk probleem vindt vooral omdat men niet weet wie onder de vergeten groepen vallen. Zelfs al had men cijfers van alle Nederlanders die ertoe behoren, dan zou men nog niet hun zeer uiteenlopende posities ken nen. Het vervangen van de loonrondes, waarvan wij er nu acht gehad hebben, door een algemene prijsverlaging, waar onder meer de heren Zegering Hadders (WD) en Stapelkamp (AR) voor pleitten, noemde minister Suurhoff een ondeugdelijk middel. Daarmede zouden wel veel meer dan alleen loon- trekkenden tegemoet worden gekomen, maar om redenen van technische aard was het volgens hem onuitvoerbaar. Geef de vergeten groepen een huurtoe- slag, was een idee dat de heer v. Vliet (KVP) de minister aan de hand deed. Hij wees ook dit af, omdat het niet mogelijk is te bepalen wie de toeslag dan in concreto zou moeten krijgen. De heer Stapelkamp keerde zich te gen de gedachte van een noodvoorzie ning voor weduwen en wezen. Hij wil de liever wachten tot er een defini tieve wet zou komen. Maar daarbij vond hij de minister tegenover zich als verdediger van het noodkarakter van het KVP-plan. Hij wees op de noodvoor ziening ouden van dagen, die wêl aan stonds na de bevrijding definitief had kunnen worden gemaakt, maar dan zou den de ouden van dagen toch jaren lang op een uitkering hebben moeten wachten. Met de hulp aan de vergeten groepen hing het probleem van de loon politiek reeds samen. (Vervola op pap 3) Maandag is op het Weesper Zand pad de 60-jarige mr. Ph. de Vries, adj.- regeringscommissaris voor het Radio wezen, met zijn auto te water geraakt en verdronken. Volgens de 46-jarige C. Wouters, makelaai te Bussum, die achter hem had gereden, reed de heer De Vries op wat onzekere wijze door de bocht. De auto van de heer De Vries zal vermoedelijk 80 km hebben gereden. Door het struikgewas heen kwam de wagen midden in de Weespervaart te recht. De 32-jarige rentmeester Th. J. Wil- lemink uit Haarlem, die vóór de heer De Vries uitreed, werd door een voorbij ganger aan de overzijde op het ongeluk opmerkzaam gemaakt Hij keerde terug en daar hij een geoefend waterpolo speler is, sprong hij te water na eerst een lijn van de veehouder Hennipman, die daar woont, om zijn middel te heb ben gebonden, daar hij vreesde van de kou bevangen te worden. Jammer ge noeg was deze lijn even te kort. De heer Willemink zwom naar de wal en knoop te er vlug een stuk bij aan, maar juist op het moment dat hij voor de tweede maal bij de auto kwam, zonk deze in het diepe water van de Weesper Vaart. In middels was door passerende automobi listen groot alarm geslagen, zodat de G.G.D., de brandweer en de radio-auto- dienst uit Amsterdam spoedig ter plaat se waren. Ook de vrijwillige brandweer van Diemen verleende assistentie. Eerst na een uur slaagde men erin de auto, die midden in het water lag, boven te krijgen. Toen waren de le- Duitse touristen doen er goed aan zich bescheiden te gedragen, zich on opvallend te kleden en ervan af te zien bindende adviezen uit te delen, als zij in een ander land zijn. Dit advies is door dr. Franz Meyers, minister van binnenlandse zaken van Noordrijn-Westfalen, gegeven in een circulaire aan plaatselijke districtsraden, nadat klachten ontvangen waren over hinderlijk en lawaaiig gedrag van Duitse touristen. Meyers zeide, dat touristen, die ontevreden zijn met alles wat zij op hun reizen zien, maar thuis moeten blijven. Hij deed twaalf „gulden regels" voor touristen aan de hand en hij meent, dat die onder de aandacht gebracht moeten worden van alle Duitsers, die naar het buitenland gaan. Een Amerikaanse spoorwegmaat schappij, de „Denver and Rio Grande Western Railroad bestudeert sinds twee jaar de mogelijkheid om atoom energie te gebruiken voor de aandrij ving van locomotieven. Volgens een blad in Grand Junction, de „Daily Sen tinel", zou de maatschappij een atoomlocomotief hebben gebouwd, die al proefritten zou hebben gemaakt op de lijn DenverSalt Lake City en die er uit zou zien als een gewone Diesel locomotief. De motor zou zijn gemaakt onder toezicht van het leger en de nationale commissie voor atoomenergie, aldus het blad. De voorzitter van de maatschappij, Wilson McCarthy, ontkende dit en zei, dat er nog over geen enkel ontwerp een beslissing is genomen. Verder zou den alle inlichtingen door de nationale commissie voor atoomenergie verstrekt moeten worden. (A.F.P.). De Nederlandse regering heeft naar aanleiding van publicaties in een Duits geïllustreerd weekblad over Prins Bern hard de Duitse regering verzocht te willen nagaan of het mogelijk is ver dere publicaties te voorkomen en of tegen het betreffende blad maatregelen kunnen worden getroffen. 1. Vergeet niet dat u in Duitsland één temidden van millioenen bent, maar dat u in het buitenland een Duitser bent naar wiens woorden en daden uw land beoordeeld wordt. 2. Probeer niet uw nationaliteit te verbergen, maar draag er zorg voor dat de buitenlander er op prettige wijze kennis van neemt. 3. Indien u meent dat in het buiten land alles slechter is dan thuis, blijf dan thuis. Indien u van gevoelen bent dat in het buitenland alles beter is, blijf er dan. 4. Weest zwijgzaam als u in het bui tenland bent. Hoe meer u uw stem tempert, des te luider zullen andere mensen de hunne aan u laten horen. 5. Kleedt u onopvallend en draag geen fez. 6. Zing alleen wanneer u daarom verzocht wordt. 7. Lucht uw kennis niet, wanneer de buitenlander meer weet dan u. Indien u meer weet, praat er niet over, en u verwerft aldus een vriend. 8. Denk er aan, dat alleen de woor den voor deugden en ondeugden in een andere taal vertaald kunnen worden. Wat ze betekenen zult u voor uzelf uit moeten vinden in elk afzonderlijk land. 9. Indien iets vreemd lijkt, probeer het te begrijpen. Indien u dat niet kunt, geef dan pas in laatste instantie de andere mensen de schuld. 10. Indien u in het buitenland uw mond opent, doe dat alleen om te leren, niet om te doceren. 11. Wees zuinig op uw reizen, maar niet een gierigaard. Drink minder dan uw gastheer, opdat u meer tijd zult hebben zijn gastvrijheid te prijzen. 12. De buitenlander zal misschien pro beren zich achter zijn nationale eigen aardigheden te verbergen, maar wees indachtig dat hij, evenals u, slechts een mens is. (U.P.). Aan de De Ruyterkade te Amsterdam is het beroemde Kon Tiki-vlot, waar mee Thor Heyerdahl en zijn metgezellen de gevaarvolle tocht over de Stille Oceaan maakten, van Peru naar Polyne sia, door een machtige drijvende dok aan boord gehesen van de „Roosdijk", welk schip voor het vervoer naar Duitsland zal zorgen. Het gevaarte zal n.l. op zijn Europese tournee, tijdens welke reeds diverse landen werden aan gedaan, waaronder ook Nederland, nu Duitsland bezoeken en daarna naar Zwitserland worden getransporteerd. De Kon Tiki tijdens de reuzenzwaai van de vaste wal naar de „Roosdijk". Aan het wellicht lucratief nevenbe roep van de Kerkraadse hoofdinspec teur van de gemeentepolitie H., het smokkelen van koffie, is door de speur zin van de douane een eind gekomen. Bij een nauwkeurig onderzoek van de dienstwagen, waarmee de man de grens wilde passeren, vonden de doua niers dezer dagen een voorraadje kof fie. De hoofdinspecteur is in afwach ting van het onderzoek geschorst. Reeds geruime tijd smokkelde H. re gelmatig hoeveelheden koffie van onge veer vijftig pond naar Duitsland. Door gebruik te maken van dt dienstauto van de Kerkraadse politie liep deze koffie- smokkel gesmeerd. De Nederlandse douane was er echter achter gekomen dat deze hoofdinspecteur grote hoeveel heden koffie bij Kerkraadse winkeliers opkocht. Om te controleren of de ver moedens omtrent de bestemming van deze koffie juist zouden zijn luidde Vrijdagavond voor de douane het con signe: scherpe controle op dienstauto's. Hiervan werd hoofdinspecteur H. het slachtoffer, daar zijn „dienstreis" naar Aken reeds aan het Kerkraadse grens- kantoor een vervroegd einde vond. Bij het doorzoeken van de auto vond de douane 30 kilo koffie. De K.L.M. zal in samenwerking met een van de grootste Amerikaanse bank instellingen, te beginnen 1 Januari in het gebied van z.g. „greater New York" de gelegenheid openstellen tot vliegen op afbetaling. Credieten zullen worden verleend van minstens 60 dollar aan personen boven de 21 jaar, die in „greater New York" woonachtig zijn en/of daar hun werkkring hebben. In de Belgische Congo hebben de autoriteiten nieuwe maatregelen uitge vaardigd ter ondersteuning van hun politiek voor een geleidelijke afschaf fing van het rassenonderscheid. Aan Congolezen werd vorige week toege staan om na tien uur des avonds het Europese deel van de hoofdstad Léo poldville te betreden en ook werd aan Europeanen toegestaan om de Congo- lezenwijken te bezoeken na dat uur. Het eerste gevolg van deze verzach ting van de bepalingen was dat er een massale invasie van de Europese bars plaats vond door Congolezen, waaruit ettelijke vechtpartijen voortvloeiden. De autoriteiten hebben daarop de restrictie ingevoerd, dat slechts Con golezen, die in het bezit zijn van een verklaring van goed gedrag na tien uur in de Europese wijk alcohol mo gen gebruiken. Tot dusver is het experiment be perkt tot Léopoldville. Mocht het daar slagen dan zullen andere steden met gemengde bevolkingen volgen. (U.P.). vensgeesten van de heer De Vries ech ter reeds geweken. Mr. de Vries is in 1894 te Hoorn ge- Een speciale verslaggever van een niet nader te noemen katholiek ochtend blad is naar Rome gereisd om aldaar studie te maken van de mogelijkhe den, die een eventuele pauskeuze in het vooruitzicht stelt. Zó speciaal is de verslaggever aan het werk gegaan en boren. "Hij" was van" 1925'tot 1940 advö- zover is hij reeds met zijn studie ge- caat en procureur in Den Haag. I vorderd, dat hij reeds mécr doet dan Gedurende de jaren 1945 en 1946 be- j verslaan; hij adviseert, kleedde hij de functie van secretarisNa terecht de voor de hand liggende der Stichting Radio Nederland in over-1 opmerking te hebben geplaatst, dat er gangstijd. Daarna werd hij adjunct-rege- van de 64 candidaten voor de pauselij- ringscommissaris voor het Radiowezen £e troon slechts weinigen zijn, en gedelegeerde voor televisiezaken. Verder was mr. De Vries voorzitter van de juridische commissie van de „Union Européenne de Radiodiffusion" en lid van de commissie van advies voor het auteursrecht. De jaarlijkse behoefte in Nederland aan steenkolen wordt steeds groter. Voor dit jaar heeft men zeker 15 mil- lioen anthraciet nodig, waarin Nederland ongeveer voor de helft zelf voorziet. De rest moet ingevoerd wor den uit Duitsland, Verenigde Staten, België en enkele andere landen. We gens de verhoogde vervoerstarieven en de hogere prijzen in het buitenland, kunnen niet altijd brandstoffen van de allereerste soort aanigekocht worden. Als gevolg van de verdere industria lisatie, de bevolkingsaanwas en de technische veranderingen op het platte land is uiteraard de vraag naar an thraciet vergroot. De Nederlandse steenkoolproductie is op het zelfde peil gebleven, da rdoor heeft men meer kolen dan andere jaren moeten in voeren. Vroeger was de invoer nooit veel groter dan vijf millioen ton per jaar. Er behoeft echter geen onrust te ontstaan dat er dit jaar misschien een tekort aan kolen zal komen, aangezien er op de wereldmarkt geen gebrek aan anthraciet heerst. De Nederlandse pro ductie van eierkolen of cokes is voor het eigen land eveneens voldoende, doch deze steenkoolsoorten kunnen ook uit het buitenland betrokken worden. De goede kwaliteit en de lage «prijs van de Nederlandse steenkool zouden in het buitenland uitstekend in de smaak mallen, als wij onze kolen konden missen. In 1953 bedroeg het geëxpor teerde gewicht aan kolen 16.000 ton en in dit jaar zal dat niet veel meer zijn. Het hoofd van de Britse delegatie naar de Verenigde Naties, Anthony Nutting, heeft in een Amerikaans tele visieprogramma op een vraag over de houding van Engeland bij een aanval op Formosa verklaard, dat c1" een aan val op een lid van de V.N. zou zijn en Engeland als lid van de V.N. bij de zaak betrokken zou worden. Enige Labour-afgevaardigden hebben reeds een motie ingediend, waarin ge protesteerd wordt tegen deze verkla ring. die er naar verlangen, vestigt hij onze aan dacht op de figuur van kardinaal Gil- roy van Sydney, van wie hij zegt: „Kardinaal Gilroy heeft in de eerste wereldoorlog als radio-telegrafist op een schip gediend, maar men hecht weinig waarde aan deze voorspelling." Uiter aard doet men dat, zouden wij schuch ter in het midden willen brengen, want hier is minder sprake van een voor spelling dan van een mededeling, al zijn wij er wel achter gekomen, dat de aangehaalde zin verband houdt met een voorafgaande mijmering over de zogenaamde voorspellingen van Mala- chias. Kardinaal Giiro.v exit, dus. Volgt dan de Armeniër kardinaal Agagianian, die in de Kaukasus geboren is, evenals Stalin, maar de speciale verslaggever verzekert ons, dat de Romeinen daar helemaal niet boos om zijn, want ten eerste spreekt die kardinaal een hele boel talen en ten tweede kan hij „als een Italiaan doorgaan, indien er geen echte Italiaan te vinden is." Hier staan wij voor een raadsel. Le zen wij goed, dan moeten dus alle Ita lianen dóórgaan en de Armeense kar dinaal mèt hen. Maar de bedoeling zal wel zijn, dat de kardinaal kan door gaan voor een Italiaan. Enfin, laten we er geen probleem van maken, want er zullen nog wel enkele Italianen over blijven. Mgr. Montini behoort niet tot de fa- vorietea van de speciale verslaggever. Wel van de huidige paus, zoals u weet en zoals ook de speciale verslaggever weet, maar wie heeft hier te beslissen? Mogen we de s.v. geloven dan be staat de mogelijkheid, dat mgr. Mon tini ooit nog eens paus wordt, maar nu lijkt ziji. tijd nog niet gekomen. Het lijkt waarschijnlijker dat de naam van een Italiaanse kardinaal uit de bus zal komen. Bijvoorbeeld die van de 82-ja- rige aartsbisschop van Florence, maar die is wel te oud. Dus niet bijvoorbeeld; integendeel zouden at willen zeggen. Maar daar is cok nog de 48-jarige aartsbisschop van Genua. Ook bijvoor beeld. Maar die heeft zijn jeugd tegen zich. Dus alweer niet bijvoorbeeld. De aartsbisschop van Bologna misschien? Nu is hij nog maar „oom kardinaal", waarom zou hij geen „oom paus" kun nen worden? Enz. enz. Enfin, eigenlijk weet de speciale ver slaggever het 'och ook niet. Hij acht de mogelijkheid wel aanwezig 'dat er tenslotte dan toch iemand gekozen wordt, die hij niet vermeld heeft. Want „de kunst van het compromis is Rome niet vreemd." Welaan dan, beminde gelovigen, mo ge de Heilige Geest alle aarzeling over winnen en te rade gaan bij de speciale verslaggever van het niet nader te noemen katholiek ochtendblad. Het is maar een kwestie van een compromis. Wat zei u? Leeft de Paus nog? Gaat het hem zelfs beter? Wat zou dat, voor een katholiek ochtendblad? Donderdag j.L brak in een van de ruimten van de lingerie- en confectie fabriek Berko te Halfweg brand uit. Het bleek een binnenbrand te zijn met een vrij sterke rookontwikkeling. De vrijwillige brandweer van Halfweg was in een ommezien met het blussen ge reed. Er bleek geringe schade te zijn toegebracht aan opgeslagen goederen. Na afloop werd een onderzoek naar de oorzaak van de brand ingesteld, waarvan het resultaat was, dat de groepscommandant van de rijkspolitie te Halfweg, adjudant Gerritsen, over ging tot de arrestatie van de directeur en de bedrijfsleider van de firma Berko. Het vermoeden werd geuit, dat de brand opzettelijk was veroorzaakt om een uitkering te ontvangen van de verzekeringsmaatschappij. Politie en brandweerdeskundigen kwamen tot de ontdekking dat dit vermoeden juist was zoals de officier van justitie bij de Haarlemse arrondissementsrechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo, ons gisteroch tend mededeelde. Op last van de of- Een huis zonder dak is een tamelijk nutteloze zaak, maar een dak zonder huis is heel iets anders. In Rigi, in Zwitserland, staat een dergelijk bouwwerk en men is er wat gelukkig mee. Het is een zogenaamde „weekender" en is uitgedacht door de architecten Dahinden en Wipf. De voordelen? Het zijn er vele. In de eerste plaats staat het dakhuis toch recht, ondanks de hellende grond, waarop het is gebouwd. Bovendien is het goedkoop, heeft het koele kamers in de zomer en is het 's winters behoorlijk geïsoleerd tegen de kou, want daarvoor zorgt de sneeuw, die inmiddels al weer is gevallen. ficier van justitie zijn de directeur en de bedrijfsleider ingesloten. Het onder zoek van justitie en politie naar nadere bijzonderheden werd ook vandaag nog voortgezet. Aavertenlte (tot Woensdagavond) Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk regen, vooral in het Noorden van het land. Matige tot krachtige Zuid westelijke wind. Zacht. Zon: 8.41-16.29 Maan: 23.27-11.52 (Van onze weerkundige medewerker) In de afgelopen nacht trok een klei ne depressie van Engeland juist over het midden van ons land naar het Oosten. Dit had tot gevolg dat de wind in het Noorden tijdelijk naar Oostelij ke richting draaide, terwijl in de Zui delijke provincies een Zuidwestenwind met regen zeer zachte lucht aanvoer de. Zo werd vanmorgen in Vlissingen 15 mm. regen gemeten terwijl in Gro ningen en Friesland maar enkele drup pels zijn gevallen. De depressie nam vanmorgen in betekenis af. De tempe ratuur van 79 gr. C. ligt voor De cember flink boven normaal. Het is te verwachten dat het zachte weer nog enige dagen zal aanhouden. Wel blijft het wisselvallig, want boven de Oceaan beweegt een volgende depressie in de richting van West-Europa, welke mor gen de kans op meer wind en later ook op enige regen zal doen toenemen. Ter gelegenheid van de bevestiging van het stauut van het koninkrijk der Nederlanden zal Woensdag aan alle rijksgebouwen de Nederlandse vlag (zonder wimpel) worden uitgestoken. Mexico. Op een verkeersweg ten Zuiden van Tierra Blanca in Mexico is gisteravond een autobus tegen een trein opgereden. 29 personen verloren bij ait engeluk het leven (UP).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1