ZWITSARUB Over onderwijs hebben deskundigen en belanghebbenden het minst te Te weinig echt M.O. en werkelijk V.H.M.O. K.A.B. achter loonrapport van Stichting van de Arbeid Minister dankt Nederlandse delegatie bij V.N. Tandartsen en apothekers tegen verhoging loongrenzen Tweede Kamer over loon- en bezitsvorming Stichting voor bejaardenzorg in bisdom Haarlem Kardinaal De Jong eerste getuige in het proces Oplaaien van strijd op Ambon Dr. G. Muskens voor Haarlemse St. Adelbert: Brochure over Mandement op komst Nederland thans in gunstiger positie Kortsluiting Adres aan de Kamer Prof Gerbrandy te laat Opera-arts voor Van Kleffens Lichtpunt in het Triton-onderzoek Mariabeeld in Noodzaak van coördinatie bepleit Verkouden kinderen? DINSDAG 14 DECEMBER 1954 PAGINA 3 Zaligverklaring Titus Brandsma een Zwitsal preparaat Indonesisch minister naar de Molukken Witte boord en overall KAB-voorzitter over: Samenwerking in de RaaJ van Vakcentralen Gouden munten gevonden Waarschuwingslampje uitgebrand OPDRACHT VOOR CH. BOOST Naar wy vernemen, zal Z. Em. Kar dinaal de Jong als eerste getuige op treden in het proces ter zaligverklaring Van prof. dr. Titus Brandsma O.Carm. Voor de bisschoppelijke rechtbank, Vvaarvan de reeds aangekondigde in stelling binnenkort te verwachten is. We menen te weten, dat prof. dr. F. A. M. van Welie, hoogleraar in het ca- "oniek recht te Nijmegen, is aange kocht als president van de rechtbank °P te treden. De vice-postulators, de Paters Carmelieten dr. A. Staring en Starman, zijn reeds ver gevorderd biet hun voorbereidend werk. Nader vernemen wü, dat het in de bedoeling ligt de eerste officiële zitting Van de rechtbank te houden in het .Huis met de blauwe ruitjes" te Amers foort, waar Kardinaal de Jong reeds ?nige jaren verblijft, teneinde Z. Em. }n de gelegenheid te stellen een ver klaring omtrent pater Brandsma als of ficieel stuk voor het zaligverklarings proces af te leggen. Reeds eerder heeft de Kardinaal, die wijlen Titus Brandsma indertijd opdracht gaf de betekenis van de katholieke pers in Nederland tegen over de bezetter te verdedigen, de gro te figuur van de in het concentratie kamp omgekomen Carmeliet geschetst in het bijzijn van beide vice-postulators. Advert ent it Advertentie Genezende warmte door wrijven met Volgens in Djakarta niet bevestigde berichten zouden ongeveer negenhon derd aanhangers van de Republiek Zuid- Molukkem op Ambon aan land zijn ge bracht. Dit zou geschied zijn door een Neder landse onderzeeboot. Zowel Nederlandse autoriteiten als de chef-staf van de In donesische landmacht gen.-maj. Bambang Sugeng echter ontkennen de medewer king van een dergelijke onderzeeboot. Sinds jaar en dag bevindt zich n.l. geen Nederlandse onderzeeboot in deze wa teren. Intussen schijnt de toestand zo ern stig te zijn dat de Indonesische minister van Defensie het nodig oordeelde teza men met Bambang Sugeng naar de Mo lukken te vertrekken. Nader werd ech ter medegedeeld, dat hij naar Makassar gereisd is om veiligheidsproblemen te bespreken. Er schijnen in Ambon wa- Pchs aan land te zijn gebracht, waarvan. Volgens Bambang Sugeng. een groot deel 'ff beslag is genomen. Door het snel op treden van het Indonesische leger zijn tie plannen van de R.M.S. doorkruist, al dus weer de Indonesische chef-staf. Enige tientallen ambtenaren, die zich Voor de R.M.S. of Nederland hebben ge toond. hebben de stad Ambon inmiddels Verlaten. Over het velen hevig interesserende onderwerp „Tekorten in ons Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs" heeft de Nijmeegse leraar dr. G. L. Muskens gisteravond een vrijmoedige en mede daardoor boeiende inleiding gehouden voor de Haarlemse afdeling der St. Adelbertvereniging. De belangstelling was opval lend groot, vooral van de zijde der speciaal uitgenodigde docenten bij het V.H M.O. uit Haarlem en omgeving. „Laat u door geen mens ter wereld wijs maken, dat alleen maar enkele specialis ten verstand hebben van onderwijs en dientengevolge recht van spreken hebben". Met deze markante uitspraak opende dr. Muskens zijn bij voortduring door mar kantheid gesierd betoog. Hij wenste een aantal evidente feilen aan te tonen, niet negatief-afbrekend, doch alleen maar critisch. Vooreerst: écht middelbaar onderwijs is er weinig. Zeker, we hebben onze HBS. Maar sinds jaren is deze de weg van het voorbereidend hoger onderwijs opgegaan. Sinds 1917 geldt de HBS zelfs als het officiële voorbereidende onder wijs voor meerdere hogescholen en vele faculteiten. Aldus heeft de HBS niet meer een voornamelijk middelbare be stemming. Werkelijk voorbereidend ho ger onderwijs is er echter al evenmin veel: iedere leerling wordt gedwongen een enorme ballast mee te nemen, wel ke hij voor zijn universitair vak niet rechtstreeks nodig heeft. Waar komen de leerlingen in de praktijk om? Min der om een kunnen dan om een kennen te verwerven, terwijl toch op het kun nen, in zoverre het een geschiktheid tot begrip en tot oordelen betekent, de nadruk dient te vallen bij de opleiding tot een hogere studie. Een ander gebrek: er gaan te veel leerlingen naar het VHMO, hetgeen blijkt uit de vele afvallers na enige tijd. De mogelijkheid tot doubleren werkt mede een teveel aan leerlingen- zonder-perspectief in de hand. Tijde lijk hoopt men, dat zij het wel zullen halen, maar velen van hen vallen la ter af. Niet alleen voor wat het belang van de leerling zelf betreft, maar ook met het oog op de behoefte der maat schappij zijn er te veel leerlingen op HBS en Gymnasium. Het „boordenpro- letariaat" wordt erdoor bevorderd en de afkeer van de overall wordt niet ge corrigeerd. Te weinig leraren Eeri volgend punt: er zijn te weinig leraren. Veertien procent is onbevoegd, tot merkbare schade van het onder wijs. Oorzaken van dit tekort? Er is een neiging tot psychologische en maat schappelijke devaluatie van het leraars ambt, ironisch gesymboliseerd in het De Verbondsraad van de Katholie ke Arbeidersbeweging, gisteren in de Jaarbeurs te Utrecht bijeen, heeft als zijn oordeel uitgesproken, dat in het algeniee de gedachten, die ten grond slag liggen aan het rapport van de fooncommissie van de Stichting Arbeid, kunnen worden onderschreven. Bij de ^erdere behandeling van dit rapport zal jf?or het Verbondsbestuur zoveel moge- Mik rekening gehouden worden met de PPmerkingen van de eigen commissie fnzake de loonpolitiek. Ver bondsvoorzitter Middelhuis gaf toe Gat het rapport van de Looncommissie yan de Stichting van de Arbeid enigs zins afwijkt van het K.A.B.-rapport, maar wees er op, dat de K.A.B.-ver- mgenwoordigers te kiezen hadden tus sen een compromis en totale verwer- Net laatste heeft men niet gewild. is het rapport van de Stich- in dp «SM? voorlopig en komt het nog trachten waar de K.A.B. alsnog zal liiken m.Ainige desiderata te verwezen- ke de toekomstige loonpolitiek. de^ samen'werv °p gestelde vragen nu clntf^en verKm? in de Raad van Vak" broken is, hebben de vak- v°or-overleg meer, het- fnoo pp holft moeiHjkheden aanleiding fnddethnis' LM benadrukte de heer Middelhuis, dat de K.A.B. tot samen- Klng'p,TSPH^?tel hiervan, bereid lijft, maar dat zij de band niet ver broken heeft en dan ook niet bereid fs een knieval te doen. „Als het N.V V het alleen kan, kunnen wij het ook!" Ook over hetgeen de heer Middelhuis met betrekking tot de prijsverhoging had gezegd, werden opmerkingen ge blaakt. Van de zjjde van de R.K. Bond Jjan Bakkersgezellen werd betreurd, dat he K.A.B. zich achter het besluit van J*e minister tot opheffing van de mini- yfum-broodprijs had geschaard en te- oren de vakbond niet gehoord had, me tegen de opheffing was omdat de nimrnumprijs juist de consument be- do jmt' ?e heer Middelhuis antwoord er: dat dit een kwestie van algemeen eieid was en dat het Verbondsbestuur hor,®17?1,6 hjo moet blijven zien, ook als Paalde vakbonden er uit begrijpelijke verwegingen anders over denken. Enige afgevaardigden pleitten voor "voering van een werkweek van 5 da- boo e" van sen 48 urige werkweek voor wor branches, die buiten de arbeids- delh,,Van ,1919 ZalleP- De heer Mid- "eihuis antwoordde, dat de K.A.B. eerst reeonLWensSn vervuld wil zien - nood- famii'o? weduwe? en wezen. absoluut sïï o n-~ alvorens hierop in te gaan. Overigens is er reeds een com- rnissie van de S.E.R. bezig met de be studering van de arbeidswet 1919 om onrw gaari wel,ke grepen er nog meer ahooi ,zouden kunnen vallen. Wat het bsolute familieloon betreft, deelde spr .16de' Gat afschaffing van de kinderby- orJL r 0t eerste en tweede kind gè- W?Penleerd moet worden door een nsverhoging, die ongeveer 10 pet. be dragen zal, waaruit een premiebespa ring van 3 pet. voortvloeit. Binnen enkele weken zal er een K.A.B.- brochure verschijnen over het Mande ment. Zij zal een geheel ander karak ter hebben dan de brochures van N.V.V. en C.N.V. en voornamelijk antwoorden bevatten van vragen der leden over het Mandement, speciaal bestemd tot voor lichting van ''et kader. In verband met de uitbreidende werk zaamheden wordt de leiding van de cultuurdienst en van de centrale pro- pagandadienst gesplitst. De heer L. Beu- mer zal voortaan alleen de propaganda leiden, terwijl de heer Th. Loerakker leider van de cultuurdienst wordt. De ledenwinst van 1 Januari tot 1 October 1954 (plm. 7500) achtte de heer Middel huis aan de schriele kant. De grote actie „Naar de 40.000" zal de stoot ge ven tot grotere ledenwinst. destijds (bij het rumoer om de sala rissen der leraren) naar voren gebrach te ideaal, dat de leraar qua salariëring zou moeten worden gelijkgesteld met een ingenieur in overheidsdienst. Waar blijven nu de verbeteringen? On danks de kreet tot vernieuwing, die se dert de oorlog niet van de lucht is ge weest,' blijven ook de gemakkelijk door- voerbare correcties uit. Laat men be ginnen met de HBS 6-jarig te maken en volop het karakter te geven van voorbereidend hoger onderwijs. Men stichte daarnaast een school die écht middelbaar onderwijs geeft. En men er- kenne het lyceum eindelijk eens wette lijk; het bestaat al 50 jaar, maar juri disch kent men het nog steeds niet. Over al deze punten is eenstemmig heid onder de deskundigen. Maar toch gebeurt er niets. Hoe komt dat? Over onderwijsproblemen hebben het minst te zeggen de deskundigen (de leerkrach ten) f ii de belanghebbenden (de ou ders), ook al zou het democratisch be ginsel een tegengestelde praktijk met zich mee moeten brengen. Hoogst merk waardig is, dat op het gebied van het onderwijs de volgende respectievelijk door de diverse „zuilen" aangehangen beginselen tot een farce worden: het subsidiariteitsbeginsel (katholiek), de souvereiniteit in eigen kring (protes tants-christelijk) en de functionele de centralisatie (socialistisch). Er is im mers geen gebied, waarop de staat zo veel vermag als op het gebied van het onderwijs. Bij de potentieel uitzicht bie dende omstandigheid, dat de politieke partijen het tenslotte te vertellen heb ben, voegt zich het tragische feit, dat aan het onderwijs blijkbaar geen po litieke winst te behalen is. Droevig figuur van KVP Het beeld van na de oorlog is in dat opzicht droevig. Sinds 1946 is de por tefeuille van onderwijs steeds door KVP-figuren beheerd. Maar wat is er gebeurd? Een door prof. Gielen opge steld wetsontwerp is door prof. Rutten ingetrokken. Laatstgenoemde bracht een lezenswaardige nota plus een nieuw wetsontwerp. Maar dat kon niet meer door hem in de Kamer worden gebracht. Bij de jongste kabinetsforma tie is mejuffrouw dr. De Waal voor heen deskundig op buitenlands terrein secretaris van O. K. en W. gewor den met speciale opdracht tot bestude ring van het VHMO. Zij zal daar wel licht eerst mee klaar zijn tegen het vermoedelijke einde van de ambtspe riode van de huidige minister. De be kwame mejuffrouw Nolte is na de laat ste verkiezingen niet in de Kamer te ruggekeerd als onderwijsspecialiste. Al les bijeen levert de KVP-politiek in de zen een bedroevend beeld. Moet de vernieuwing van de zijde der Kerken komen? Zij hebben wel een grote macht, maar zijn als zo danig noch bekwaam noch geroepen tot vernieuwing. „Ouders aller leerlingen Wat kan de niet-technisch-deskundige doen? Hij zal, mits behorend tot de meer ontwikkelden, iets moeten doen. Anders doet niemand het. Belangheb benden en deskundigen zullen elkaar moeten vinden in een gezamenlijke, krachtige, opinievorming, waarvan nieuwe stootkracht kan uitgaan. „Ou ders aller leerlingen, verenigt u!" En organiseert u tegen het eenzijdig staats- centralisme. Wat de persoonlijkheidsvorming be treft merkte dr. Muskens aan het slot zyner inleiding op, dat het tijd werd begrip voor orde bij te brengen in plaats van voor systeem, voor eer lijkheid in plaats van voor volgzaam heid en angst. Een te verwachten langdurige ge- dachtenwisseling, waarbij constructieve voorstellen werden gedaan en tegenge stelde meningen werden geuit, maar waarbij de spreker tevens de gelegen heid kreeg zijn ideeën nader te ver duidelijken en gewekte misverstanden recht te zetten, vormde het (late) slot van deze haast tot een werkvergadering geworden bijeenkomst der Haarlemse St. Adelbertvereniging. In ons gisteren gepubliceerd verslag van de openingsrede van voorzitter Mid delhuis op de Verbondsvergadering der K.A.B. is een alinea weggevallen, die betrekking had op de verbroken samen werking in de Raad van Vakcentralen. De heer Middelhuis heeft er op ge wezen, dat van katholieke zijde steeds naar samenwerking is gestreefd. „Maar als onder die samenwerking verstaan moet worden, dat wij onze zelfstandig heid ais katholieke organisaties zouden moeten opgeven om in algemene organi saties te treden, dan is het duidelijk, dat er by ons aan zo'n nieuwe samenwer king geen behoefte bestaat". Spr. ont kende, dat de K.A.B. de grondslag van deze samenwerking, de eerbiediging van eikaars beginselen, zou hebben aange tast. Uit de geschiedenis van de Neder landse arbeidersbeweging blijkt, dat de eigen vorm van drie richting-organisa ties het resultaat was van de practijk van het leven. „Dat was het, wat men wenste te be houden. omdat het in het verleden voor ons volk, vooral op critieke ogenblikken, doelmatig was gebleken. Men zou el- kaars principes en zelfstandigheid eer biedigen en, met het doel zekere een heid in de Nederlandse arbeidersbewe ging tot stand te brengen, permanente, geregelde samenwerking tussen alle or ganen van die Nederlandse arbeiders beweging scheppen. Welnu, het behoort tot het wezen van onze zelfstandigheid als katholieke organisatie, dat we vrij willig de richtlijnen van Pausen en Bis schoppen aanvaarden". In de gemeente Putten is bij graat werkzaamheden een arinkkannetje van Duitse makelij gevonden, dat een twin tigtal gouden munten bevatte, n.l. 19 gouden rijders van Karei van Egmond, hertog van Gelre en één Philippusgul- den van Philips te Schone. De munten zijn in het begin der 16e eeuw geslagen ten zijde van het bewind der beide her togen. De vondst is ondergebracht in het gemeente museum te Arnhem. (Van onze parlementaire redacteur) Ook minister Kernkamp heeft bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer de gelegenheid aange grepen om zijn vreugde erover uit te drukken, dat in de kringen van de Ver enigde Naties meer begrip is ontstaan voor het Nederlandse standpunt, dat de kwestie-Nieuw-Guinea geen koloniaal probleem is. Het verwerpen van de resolutie in de Alg. Vergadering is daarvan het bewijs. Prof. Kernkamp bracht hulde en dank aan minister Luns en de gehele Nederlandse delegatie voor hun onvermoeid streven, om tóch aan de onderhandelingen deel te nemen, ook al was Nederland ervan overtuigd, dat de Ver. Naties onbevoegd waren hier over enigerlei uitspraak te doen. Inter nationaal is ons land thans in een be langrijk gunstiger positie gekomen, doordat wij ons ook deze gelegenheid niet hebben laten voorbijgaan om ons standpunt krachtig naar voren te bren gen, aldus minister Kernkamp. Alvorens de Kamer, met alleen de communisten tegen, de begroting van Overzeese Rijksdelen aannam, heeft de minister er nog eens op gewezen, dat wij ons met Nieuw-Guinea toch niet moeten vergissen, door een economi sche, een sociale en een culturele ont wikkeling te willen forceren in een land. dat duizenden jaren bij Europa ten achter staat. Bij de culturele ont wikkeling en met name ook het onder wijs, gaat het om een geestelijke aan passing van een zeer primitieve geest bij onze moderne cultuur. Tal van psy chologen zijn van oordeel, dat er op zijn minst drie generaties mee heen die nen te gaan, alvorens daarbij van een eigen cultuur zal kunnen worden ge sproken. De minister moest toegeven, dat op één punt de ontwikkeling al op gang is gebracht, maar dat is nu juist een be denkelijke kant daarvan, n.l. de poli- Advertentie ontstaat door sto ring in de leiding Hoofdpi|n ver koudheid en reu mottek. ontstaan door storing in het lichaam Hiertegen helpt steeds het beproefde BuifCX preparaat Het hoofdbestuur der Kon. Ned. Maat schappij ter bevordering der Pharmacie en het hoofdbestuur van de Ned. Maat schappij tot bevordering der Tandheel kunde hebben zich tot de Eerste en de Tweede Kamer gewend met een adres naar aanleiding van de indiening van het wetsontwerp tot verhoging der loon grenzen in de desbetreffende sociale (Vervolg van pagina 1) Over de loonvorming zei de heer Roe mers (PvdA) dat hij verheugd was te horen dat van verschillende zijden thans de gevaren van de vrijere loon vorming worden ingezien. De voordelen daarvan werden door anderen uitvoe rig uiteengezet. De heer Zegering Hadders had ge vraagd om liever de arbeiders een aan deel in de winst te geven en zo de stij gende kosten voor de bedrijven te ont lopen. Dat zou onsociaal zijn, denk maar aan groepen als de wijkverpleeg sters, waarvoor uit de Kamer een mo tie is ingediend omdat ze bij hun col lega's in de ziekenhuizen achterblijven, aldus de minister. Hij kon dr. de Kort de toezegging doen, dat er over de bezitsvorming bin nenkort een mededeling komt met be trekking tot het wegnemen van de be lemmeringen die aan schenkingen door werkgevers voor dit doel aan hun ar beiders in de weg staan. De opmerking van prof. Lemaire (KNP) dat zwarte lonen in het rechtsgevoel zo zijn inge burgerd, dat regeringsmaatregelen daartegen als onrechtvaardig worden beschouwd, bestreed de minister. Zijn ervaring was dat juist in het rechtsge voel van de arbeiders de strijd tegen het zwarte loon gewaardeerd wordt. De minister temperde het algemeen optimisme van de Kamer, iie de hoog conjunctuur als uitgangspunt van vele beschouwingen had genomen. Op lange termijn zijn er aanwijzingen dat wij zeer voorzichtig moeten zijn. Onze ex port en onze ruilvoet zijn tere objec ten, die reeds nu beschermd moeten worden, met het oog op een conjunc tuuromslag, zo herhaalde minister Suur- hoff wat enige ambtsgenoten van hem reeds aan de Kamer hebben doen we ten. Het program van sociale wetgeving dat de minister thans denkt uit te voe ren bestaat uit de volgende punten: de definitieve ouderdomsvoorziening, een definitieve regeling van de kinderbijslag ook voor zelfstandigen, een vernieuwde invaliditeitsverzekering (met inbegrip van weduwen en wezen), een nieuwe zie kenfondswet en nog een aantal aan vullende regelingen, waaronder een blindenwet. De ouderdomsvoorziening brengt grote technische problemen met zich mee. De heer Stapelkamp, die ge vraagd had om van de vier verschillen de pensioenfondsen die er nu bestaan (van de Ouderdomswet, de Invaliditeits wet, de bedrijfspensioenen en de on dernemingspensioenen) èèn enkel fonds te maken, kreeg ten antwoord: tech nisch onmogelijk. Wij kunnen niet het verleden geheel afbreken. Van verschillende zijden werd de vraag gesteld, of niet de tijd is aan gebroken om een kortere arbeidstijd in te voeren. De consequenties van een 45-urige werkweek moeten nu al bestu deerd worden, aldus de heer van Vliet. In dit verband sprak men ook over de arbeidsmarkt. De minister gaf een overzicht van de maatregelen die de re gering treft om de overspannen toe stand daarvan zoveel mogelijk te ver minderen. Men doet dat met scholing en herscholing van arbeiders, met be middeling voor moeilijk plaatsbaren, Prof. Gerbrandy kwam gisteravond een half uur te laat de vergadering van de Tweede Kamer binnen. Als vice-voorzitter was het zijn taak de hoge vergadering te leiden, zodat de heer Burger de voorzittersstoel ver liet om voor de oud-minister plaats te maken. Prof. Gerbrandy, die altiid iets origineels verzint, maakte bij de pauze zijn excuses en hing een ver haal op over de onmogelijkheid om enig vervoermiddel te krijgen, zodut hij genoodzaakt was geweest de tram te nemen, die een half uur stil ging staan „Natuurlijk omdat men be merkte dat er iemand in zat die naar de Kamer moest", aldus prof. Ger brandy. met inkrimping van de aanvullende werkgelegenheid en bevordering van de binnenlandse migratie, en beperking van het bouwvolume, maar dat alles is maar een druppel op de gloeiende plaat. Niemand was nog gekant tegen het volhouden van de emigratie. De landen die onze emigranten na alles wat wij met hen geregeld hebben, niet meer zouden krijgen, zouden raar opkijken, al dus minister Suurhoff om het nog eens uit te leggen. Een felle sneer van de socialistische minister aan het adres van de com munisten, die over gewetensdwang had den gesproken in verband met het Bis schoppelijk Mandement, luidde: in het huis van de gehangene spreekt men niet over de strop verzekeringswetten, waarin het stand punt van de minister, thans niet langer met de verhoging te wachten, wordt be treurd. Het ware naar hun oordeel juis ter, uit de huidige situatie, zoals de mi nister die beschrijft, de tegenovergestel de conclusie te trekken en met de ver dere verhoging der loongrenzen dus nog even te wachten. In het adres wordt herinnerd aan de voorgeschiedenis van het thans ingedien de wetsontwerp. In een brief van de mi nister, van 20 September 1954, deelde deze o.a. mede te mogen aannemen, dat tegen een verhoging van de loongrens tot 6000,- per 1 Januari 1955 geen be zwaar moer aou bestaan, omdat naar zijn mening als gevolg van deze loongrens verhoging geen nieuwe groepen van werknemers in de verplichte zieken fondsverzekering zouden worden opge nomen. Op uitnodiging van de minister heb ben de organisaties van medewerkers op 13 October 1954 hun standpunt nog eens mondeling kunnen toelichten. Zij heb ben daarbij, onder handhaving van hun reeds genoemde bezwaren, tevens opge merkt, dat, ook al zou de voorspelling juist blijken te zijn, dat de onderhavige verhoging der loongrenzen geen aanzien lijke uitbreiding van de kring van ver plicht verzekerden ten gevolge zal heb ben, de genoemde verhoging toch stellig op grond van bij velen te dien aanzien levende verlangens een prikkel zal vor men voor de verhoging ook van de in komensgrens voor de vrijwillige verze kering, hetgeen dan in ieder geval tot een omvangrijke uitbreiding van de kring der verzekerden zou leiden. Ten aanzien van de tandheelkundige verzorging der ziekenfondsverzekerden wijst het hoofdbestuur van de Neder- landsehe Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde nog in het bijzon der op de omstandigheid, dat aan zie kenfondsverzekerden een beperkte tand heelkundige hulp wordt gegeven, waar door een steeds groeiend deel der bevol king bij het verkrijgen van de status van verplicht verzekerde een andere, meer beperkte hulp gaat ontvangen dan het tot dusverre gewend was, terwijl de tandarts een ernstig beletsel ziet ont staan om een groot deel van hetgeen de tandheelkunst vermag, in toepassing te brengen. tieke ontwikkeling, die vooral van In donesië uit wordt aangepakt! Dit zal dus heel bijzonder de aandacht moeten hebben. Met het Nederlands als voertaal wordt reeds een proef genomen op enkele volksschooltjes. Tot geruststelling van pater Stokman kon de minister mede. delen, dat dit juist scholen van de Ka tholieke missie zijn. Zonder zich bewust te zijn van de mogelijkheid om de communisten op de tenen te gaan staan, zei de minister, dat slechts drie kranten en tijdschriften, die daar aanleiding toe geven, uit Nieuw- Guinea worden gfeweerd. Hij noemde enkele politieke bladen en zei, dat er verder nog een aantal pornografische geschriften op de lijst staan, waarvoor de heer Wagenaar wel geen belang stelling zou hebben. De communist liet via de voorzitter mededelen, dat hij hierin de suggestie had gevoeld, dat hij die belangstelling vermoedelijk wel zou hebben! De minister ontkende natuur lijk deze bedoeling te hebben gehad. Mr. Eelco van Kleffens, de voorzitter van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, kon gisteren als gevolg van een plotselinge strotten hoofdontsteking geen toespraak hou den tijdens een lunch van de „United Nations Correspondents Association". Hij liet zich verontschuldigen door jhr. Quarles van Ufford, die de jour nalisten het volgende vertelde: „Mr. van Kleffens vond het een on prettige gewaarwording toen hij gis teren met keelpijn wakker werd. Hij vroeg zich af wat operazangers ple gen te doen onder dergelijke omstan digheden en belde daarom Rudolf Bing op". Bing is de directeur van de Metropolitan Opera. „De heer Bing beval hem een geneesheer aan. Mr. Van Kleffens wendde zich tot deze en kreeg de stellige verzekering dat hij voor vier uur 's middags van de ont steking zou zijn verlost". (U.P.). Bij de voortzetting van het onderzoek naar de oorzaak van het verongelukken van het K.L.M.-vliegtuig „Triton" heeft Sean MacBride, vertegenwoordiger der Ierse regering, Maandag gezegd, dat het niet werken van een electrische lamp mogelijk tot het ongeluk kan hebben bijgedragen. Het betreft hier een kleine electrische lamp, die aangaat, wanneer het lan dingsgestel. bij het opstijgen, nog niet volledig is ingetrokken. MacBride zeide dat de lamp, met vergunning van de K.L.M., van het „Triton"-wrak is ver wijderd en dat bij onderzoek was ge bleken, dat zij uitgebrand was. „Indien de gezagvoerder van de „Triton", door het niet werken van de ze lamp, niet wist dat het landingsge stel nog niet volledig was ingetrokken, toen hij beval gaf de klep te sluiten, kan dit het intrekken van het landingsgestel hebben vertraagd, daar beide mecha nismen door hetzelfde hydraulische sys teem bediend worden. Dit op zichzelf zou, volgens de mij. ten dienste staande gegevens, niet vol doende zijn geweest om het omlaag stor ten van het toestel te veroorzaken, doch het zou er wel toe hebben kunnen bij dragen," aldus MacBride. Ter gelegenheid van de sluiting van het Mariajaar is op de berg Arrarat in Willemstad op Curacao een Mariabeeld onthuld. Het beeld is uit witte steen gehouwen door de Venezolaanse beeldhouwer Don Fernandes del Villar. Het steekt hoog boven de stad uit. Op uitnodiging van de Diocesane Stichting vooi Bejaardenzorg in het Bisdom Haarlem kwamen Maandag te Haarlem veie vertegenwoordigers bij een van verschillende organisaties, die zich in het bisdom bezig houden met de zorg voor bejaarden. De vergadering droeg voor een belangrijk deel een in formatief en oriënterend karakter, wes halve hier in grote lijnen slechts het besprokene zal worden weergegeven. De voorzitter, de heer W. van Berkel, deelde mede, dat deze diocesane stich ting op 6 December j.l. is opgericht op uitdrukkelijk verlangen van de bis schop. Vanwege het Diocesaan Charitatiet Centrum werd reeds enkele jaren ge leden een sectie „Bejaardenzorg" op gericht. Inmiddels ontwikkelde de si tuatie zich echter zo, dat een landelijke stichting voor de bejaardenzorg te Utrecht werd opgericht. Ondanks alle goede intenties, waarmede gestart werd, derailleerde deze stichting en werd zij per 1 Januari van dit jaar geliquideerd. Op instigatie van het Nederlands epis copaat werd toen een landelijke fede ratie opgericht met de bedoeling de gehele bejaardenzorg te bundelen. Deze federatie zou dan gevormd moet wor den door vijf diocesane stichtingen. Ter vergadering bleek gisteren, dat voor de Haarlemse stichting reeds een bestuur geformeerd is, dat tenslotte zo aangevuld moet worden, dat daarin vertegenwoordigers van diverse orga nisaties voor bejaardenzorg zitting heb ben. Bisschoppelijk commissaris is rec tor W. Bokeloh uit Den Haag. De secretaris van de stichting, drs. J. Banens, gaf aan de hand van cijfers uit een Kaski-rapport aan, hoe nood zakelijk de nieuwe diocesane stichting is. Het is namelijk gebleken, dat jaar lijks bij de tehuizen een groot aantal aanvragen moet worden afgewezen, n.l. 22% van de totale capaciteit. In het bisdom zijn er in de tehuizen samen 5700 bedden; 1200 aanvragen moeten er dus worden afgewezen. De aandacht werd er verder op ge vestigd, dat 47% van de tehuizen in het Haarlemse diocees van vóór 1900 dateert en in vele gevallen voldoen die tehuizen niet aan de moderne eisen. De financiële situatie kan bo vendien in het algemeen niet roos kleurig genoemd worden, want van de 84 tehuizen in het bisdom zijn er slechts 23, die een sluitende begro ting hebben. Met nadruk wees de secretaris er nog op, dat de tehuizen niet de belang rijkste zorg van de stichting mogen uitmaken. De huidige tehuizen vangen namelijk 6.3% van de katholieke be jaarden op; die zorg is natuurlijk wel belangrijk door de millioenen-inves- teringen, die met de bouw van de te huizen gepaard gaan. Zeer grote aandacht verdienen echter de bejaarden, die - zelfstandig of inwo nend - in de huiselijke kring vertoe ven, en vaak in kommervolle omstan digheden. Samenvattend kan dus gezegd wor den, dat de stichting zal stimuleren, waar niets gedaan wordt, coördineren waar verschillende organisaties werk zaam zyn en adviseren waar dat - ge vraagd of ongevraagd - nodig mocht zijn. De penningmeester, de heer W. v. d. Bruggen, deelde mede, dat de Stichting voor het komende jaar een bedrag van f 17.250 nodig zal hebben. Velerlei op- en aanmerkingen kwa men er uit de vergadering en men achtte het niet geheel juist, dat men zonder meer met deze nieuwe stichting geconfronteerd werd zonder enig voor overleg. Die critiek kwam vooral van de zijde van de bejaardentehuizen, die onderling geen enkele verenigingsband kennen en dus moeilijk vertegenwoor digers in het stichtingsbestuur kunnen afvaardigen. Met name door de heer D. L. M. Smit uit Haarlem werd er op aange drongen dat de verzorgingstehuizen eerst een eigen vereniging zouden stich ten, waartoe een commissie van leken en religieuzen de voorbereidingen zou moeten treffen. De heer Smit wilde evenmin stante pede een financiële binding, vooral niet zoals die werd voorgesteld (1 cent per bejaarde per verzorgingsdag), omdat die belasting verhaald zou moeten wor den op de bejaarden zelf of op de ge meenschap, waartegen het bestuur van een tehuis aanleunt. Staande de ver gadering werd besloten de gevraagde commissie te formeren. Ir. C. H. Kluiters, hoofd ing.-directeur van de wederopbouw en volkshuis vesting in Limburg, sprak over de mo derne huivesting voor bejaarden. Hij verklaarde, dat de tijd nu voorbij moet zijn, waarin het nog mogelijk is dat in een gesticht man en vrouw gescheiden moeten leven. Hij belichtte de moderne eisen, die aan de tehuizen moeten wor den gesteld. Hij bepleitte verder het bouwen van aparte woninkjes en gaf de vergadering enige belangrijke wen ken en adviezen. Zo gaf hij de raad om niet al te lichvaardig over te gaan tot radicale modernisering van oude tehui zen die veelal ingebouwd in een bin nenstad liggen. Dan moet het vaak een sanering worden, die grote kapitalen zal vergen. Men doet er daarom beter aan de moed op te brengen om - on danks alle tradities - het oude gebouw te verlaten en ergens anders buiten dt binnenstad een nieuw gebouw te zetten. Dan wordt het kostbare geld in ieder geval goed besteed. Het was tenslotte drs. J. Viester, die de financiële aspecten belichtte inzake de exploitatie van bejaardencentra. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan Ch. Boost een opdracht verstrekt tot het schrijven van een monografie over de Nederland se film. De persdienst van bovengenoemd mi nisterie deelt ter toelichting het volgen de mede: De uitgeverij „Contact" te Am sterdam verzorgt in samenwerking met het ministerie van O. K. en W. een serie monografieën op kunstgebied ten behoe ve van het buitenland. De eerste uitga ve was een boekje „Graphic Arts" (van W. Jos de Gruyter). In voorbereiding zijn. behalve het hierbovenbedoelde werkje over de film, monografieën over de „Nederlandse let terkunde" (auteur P. Dubois), over „Het Toneel" (auteur W. Ph. Pos) en over beeldhouwkunst

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3