Omgeven met pracht en praal van Prinsjesdag HISTORISCHE DAG VOOR HET KONINKRIJK Het Statuut met de West plechtig bevestigd De Koningin in Gouden Koets naar de Ridderzaal Volkomen gefantaseerd complot in Indonesië In eigen hand De zweer van Don Lucas Kunstmatige aardbeving ontketend in Beieren Tas met 16.000 gulden uit bestelauto gestolen H. Vader kan slechts herstellen" langzaam (L\ Vasum" op de helling I0RR Nederlandse arrestanten overgeleverd aan wdlekeur Zondag de dag van Sla Uw Slag-actie Ons nieuwe feuilleton Samenstelling van de bodem wordt onderzocht Parlement verwerpt wantrouwensvolum 16 mille gestolen in Zandvoort In de Warmoesstraat te Amsterdam Professor Paolucci: Drie gewonden bij autobotsing Het weer J WOENSDAG 15 DECEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26170 Columbia Mgiï Brazilië Ministers van Buitenlandse Zaken: E.H.B.O.-K.R.O.-loterij Kwestie-Cyprus in V.N. Nieuw-Zeeland wil agendapunt verdagen Betogingen in Athene BOYCOT TEGEN NEDERLANDERS? Indonesië Bewoners waren in België Hotel des Indes te Djakarta Wagendie ongeluk ver oorzaakte, doorgereden IS iefctei/cu tuj/l FALCON GABARDINEJASSEN BURfcAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 121, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie; W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W, Severln. NIEUWE HAARLEMSCKE COUR ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m-m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave ven redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week. f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze Haagse redactie) Voor het Koninkrijk is het vandaag een historische dag, die in het Haagse regeringscentrum bijzondere luister heeft gekregen. De bevestiging van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden, waarover sinds April 1952 door de delegaties van de drie betrokken landen in vaak moeizame onder handelingen uitvoerig overleg is gepleegd, is in de feestelijk versierde Rid derzaal in aanwezigheid van Hare Majesteit Koningin Juliana en Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Bernhard officieel bevestigd. De Nederlandse regering heeft begrepen, dat zij het heuglijke feit niet duidelijk genoeg naar voren kan brengen. 7ij besloot daarom terecht tot toepassing van het allerfraaiste decorum dat voor officiële plechtigheden in Nederland bestaat. De Koningin is naar de Ridderzaal gereden in de met acht paarden bespan nen Gouden Koets, voorafgegaan en gevolgd door het escorte, dat daarbij hoort. De Koninklijke Marechaussee, de Koninklijke Militaire Kapel, de Grenadiers hebben de koets omstuwd zoals dat ieder jaar op Prinsjesdag gebruikelijk is. ST EUSTATWS lOOO In 31 km 3 Dominica NEDERLAND op gelijke school OPPERVLAKTE 33 SOO km2 AANTAL INWONERS 10 SOO OOO SABA IOOO In» 9 km 2 ol iep a rriNAoenij LANOBOUWAPCAAL 33000 4tlMtPAL EP Goud Bauxiet ZUPA^AO 1O6OO 447 Br,ts -K->to Venezuela Sm. sswfcs V PELT 54448 Guyana Paramaribo/'i* "3 83000low S Fran «r Guyana vV ^'i supiNAvr Fiiv: 230 OOO jV - 'ri 143 82 2 km j fc heid uitsprak, en die getuigden van „de meest aangrijpende en ingrijpen de gebeurtenissen van deze tijd", waaronder Zij ook het aanvaarden van de souvereiniteit door de jonge staat Indonesië rangschikte, terwijl Zij eraan herinnerde hoe wij niet meer tegenover maar naast Indone sië stonden „hoezeer ook geschon den en gescheurd en vol van lidtekens van wrok en spijt". Toen een eenvoudige haast kille plechtigheid, waarvan het zetten van een paar handtekeningen de meeste indruk maakte op de schaarse aan wezigen. Thans een feestelijke verga dering, voorafgegaan door een Konink lijke tocht door de Residentie, die een ogenblik alle grauwheid en kilte van de laatste donkere dagen van het jaar vedreef. Een vorstin.' toegejuicht door Haar volk en ontvangen in de oude Ridderzaal met zijn vele her inneringen aan een groots verleden. (Zie ook pag. 3) Vele Nederlandse arrestanten in In donesië zijn, verstoken van elke hulp, overgeleverd geweest aan de willekeur der politie. Een aantal hunner is ern stig mishandeld. Deze misstanden zijn het gevolg van het eigenmachtig optre den van de politie, die, onder de recht streekse bevelen van de minister-pre sident gesteld, aan elke leiding en con trole van parket en Justitie is ont trokken en van deze oppermachtige po sitie gebruik maakt om, met de terzi j - deschuiving van het strafprocesrecht, in stryd met alle beginselen van een be hoorlijke rechtsbedeling, het justitiële apparaat aan eigen doeleinden onder geschikt te maken. In dit licht moet ook de tegen de heer Schmidt c.s. in gestelde strafvervolging worden gezien. Aldus merken de ministers van Bui tenlandse Zaken op in hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. De getuigenverklaringen, afgelegd door zich in de macht der politie be vindende arrestanten, leiden tot de con clusie, dat het proces tegen Schmidt ten doel heeft door de rechter het bestaan te doen vaststellen van een Nederlands complot tot omverwerping van de wet tige Indonesische regering. In werkelijkheid is hier sprake van een volledige opzet die ten doel heeft de rechter te bewegen, op grond van De dag van vandaag is een histori sche dag voor het Koninkrijk der Nederlanden. De beide rijksdelen overzee, die al sinds vele jaren geen koloniale status meer hadden, zijn thans officieel toe aan een nieuwe staatkundige regeling, die inhoudt, dat zij niet meer van Nederland uit geregeerd worden, maar het bestuur over hun gebied in eigen handen ne men. Over deze regeling, die neerge legd is in een Statuut voor het Ko ninkrijk, is lange jaren onderhandeld en. er zijn heel wat moeilijkheden en misverstanden geweest, die uit de weg moesten worden geruimd al vorens het Statuut door de drie lan den kon worden aanvaard. Deze zomer was het zover, dat de drie delegaties zich met dit staatsstuk accoord konden verklaren. Daarna zijn volgens goed gebruik in een par lementaire democratie de drie parle menten afzonderlijk in de gelegen heid gesteld de zaak nog eens op zijn staatkundige mérites te bezien. Ook dat is zonder grote zwarigheden tot een boven verwachting gunstig resul taat gebracht. Zelfs het meest criti- sche element in de Nederlandse Sta- ten-Generaal heeft zich, bij alle be zwaren die men nog had tegen zuiver staatsrechtelijke onderdelen, van har te verheugd over het tot stand komen Van een nieuwe rechtsorde. De grond slag van die rechtsorde, zoals wij dat reeds hebben gehoord in de merk waardige, zeer vooruitstrevende rede Van Koningin Wilhelmina, toen zij onder de oorlog als koningin in ballingschap tot haar volk in Oost en West sprak over de nieu we beginselen van het Koninkrijk, bestaat uit de volgende elementaire begrippen: vrijwilligheid in de aan vaarding en gezamenlijke verant woordelijkheid van het gehele volk tegenover de wereld en van de ver schillende bevolkingsgroepen tegen over elkander en tegenover zichzelf in de practische uitwerking. Koningin 'Wilhelmina heeft het destijds zo kern achtig gezegd: „Ik weet, dat geen po litieke eenheid en verbondenheid op den duur kunnen blijven bestaan, die niet gedragen worden door de vrij willige aanvaarding en de trouw van de overgrote meerderheid der bur gerij." zy herinnerde er in die don kere jaren aan, dat een op die grond slag gevestigde rijkseenheid aan stuurt op de verwezenlijking van het doel, waarnaar de Verenigde Naties streven, zoals dit onder meer in het Atlantic Charter is belichaamd, waar mede Nederland aanstonds kon in stemmen, omdat het de grondslagen bevat van onze eigen opvatting van recht en vrijheid, waarvoor wij in de loop der geschiedenis goed en bloed geofferd hebben. Het is wel merkwaardig en het stemt tot grote vreugde, dat de strijd voor deze beginselen, waarin Nederland in de laatste oorlogsjaren opnieuw zijn gerecht aandeel heeft gehad en die ook na de oorlog op vredelievende wijze in tal van nieuwe regelingen en onderhandelingen is voortgezet, nog geen week geleden in de Alge mene Vergadering van diezelfde Ver enigde Naties een sprekend bewijs Van erkenning en goedkeuring heeft gekregen. De stemming over de reso lutie inzake Nieuw-Guinea heeft ons de bevestiging gegeven, dat wij in onze strijd voor die beginselen op de goede weg zijn. De plechtigheid, die zich vandaag In de Ridderzaal in Den Haag heeft Voltrokken, is er een des te vreugde- Voller feit door geworden. De beves tiging van het Statuut voor het Ko ninkrijk der Nederlanden is geschied in de overtuiging, dat hiermede geen fraze wordt gedebiteerd, maar dat net consciëntieuze werk, dat aan de Vaststelling van dit staatsstuk in Jarenlange onderhandelingen is voor st gegaan, inderdaad de basis heeft geschapen voor de onderlinge bij stand, overleg en samenwerking, die voor het Koninkrijk der Nederlanden een nieuwe toekomst openen. In de Ridderzaal sprak de Koningin na de ondertekening van het Statuut met de West een rede uit in het bij zijn van de drie delegaties die de onderhandelingen hebben gevoerd, de ministerraad van Nederland, de leden van de Raad van State en Hoge Raad, de leden van de Staten-Generaal ditmaal als gasten aanwezig het Corps Diplomatique, de voormalige gouverneurs en tal van functionarissen en oud-functionarissen uit de drie landen. Later zal, zoals dat ook voor wijzigingen van de Grondwet is voor geschreven, het Statuut nog plechtig overal in den lande worden afgekon digd. Ditmaal ging het om de beves tiging en het zetten van handtekeningen onder dit staatsstuk, waarbij onze ver houding tot de West definitief is ge regeld, nadat hieraan een z.g. inte rim-periode was voorafgegaan, waarin de autonomie reeds voor een groot deel was geschonken. Door de entourage en het groot ce remonieel was op deze Woensdag middag de bevolking van Den Haag, vooral de jeugd, aangevuld met vele belangstellenden van buiten, onder wie uiteraard vele kleurlingen uit de beide rijksdelen, naar het Binnenhof gestroomd alsof het Prinsjesdag was. In de Ridderzaal werd ditmaal geen Verenigde Vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal gehouden, zoals op Prinsjesdag, maar een plechti ge vergadering van de Koningin met de drie delegaties van Nederland, de Antillen en Suriname, waarbij tal van genodigden aanwezig waren. Onder hen bevonden zich zoveel mogelijk bewoners van de beide rijksdelen. Altijd zijn er in Nederland velen uit de West, die hier hun vacantie door brengen of om zakelijke redenen hier zijn. De secretaris-generaal van de Ronde Tafel Conferentie, mr. Th. J. van der Peijl, had deze gegadigden allen voorzien van eèn plaats in de zaal, waar sinds de grafelijke tijd al zoveel plechtigheden zijn gehouden. De Gulden-Vliesridders zijn er bijeen geweest, Karei de Stoute heeft er in grote Bourgondische stijl zijn rechtszit tingen gehouden en ook in de tijd van de Republiek en het latere Konink rijk is de Ridderzaal vaak het middel punt geweest van plechtigheden die een nationaal karakter droegen. De beide ministers-presidenten van Enge land en Zuid-Afrika, Churchill en Smuts zijn hier na de oorlog door de Staten-Generaal gehuldigd. Hetzelfde geschiedde bij de ontvangst van de minister-president van Canada, die na de bevrijding ons land bezocht. Opvallend was de tegenstelling van deze plechtigheid tot die welke eveneens op 'n soortgelijke December dag werd gehouden in het jaar 1949, toen in het Paleis op de Dam de staatkundige verhouding tot In donesië werd geregeld in het in middels al weer opgeheven Unie- Statuut. Hoe geheel anders was het karakter van die plechtigheid, waarover niemand in Nederland zich toen spontaan kon verheugen, al was men het, zoals de Koningin toen opmerkte, wel eens met het begin sel waar het om ging. Hoe geheel verschillend ook waren de woorden die Hare Majesteit bij die gelegen- De organisatoren van de „Sla Uw Slag-actie zullen Zondagmorgen bij het uitgaan van de H.H. Missen aan alle kerkbezoekers een gratis courant aanbieden, een blad, dat bij de „Blik semactie" behoort. Die courant moet men bewaren, want de mogelijkheid bestaat, aldus verzekeren ons de or ganisatoren, dat men geen krant maar bankpapier in handen heeft. De courant wil katholiek Nederland laten beseffen, dat het loterij-element niet de boventoon mag voeren, doch al leen richting heeft willen geven aan een zo volledig mogelijke steun aan de zes doelen die het gezin en ons allen van zo nabij geraken. 101 waardevolle prijzen zijn aan deze geheimzinnige krant verbonden, het ge heim maakt de KRC in een speciaal avondprogramma op 2e Kerstdag be kend. Hoewel men de krant gerust in het licht kan leggen, niet behoeft te verwarmen, op alle mogelijke manie ren kan vouwen (want ook daar kan het geheim wel in schuil gaan), doet men goed de krant zuinig te bewaren bij het lot of bij de loten. Wanneer men 25 loten heeft gekocht of zal kopen, behoeft men echter slechts één krant te bezitten. Een oplaag van niet minder dan anderhalf millioen exemplaren waarborgt u een voldoen de verspreiding. De zes organisaties, die van deze grootste loterij, ooit door EHBO en KRO opgezet, zullen profiteren, zijn: De Nederlandse Katholieke Sport bond: het Katholiek Verbond voor Kin derbescherming; de Stichting Nationa le Katholieke Gezinszorg; het Katho liek Nationaal Bureau voor Geestelijke Gezondheidszorg; de Katholieke vacan- tiehuizen- en Jeugdherbergcentrale; de Katholieke Nationale Jongensjeugd zorg en de Katholieke Nationale Meisjes jeugdzorg. De politieke commissie van de V.N. heeft gisteren besloten een Nieuw-Zee- landse resolutie inzake Cyprus eerder te behandelen dan een door Grieken land ingediende resolutie over de kwes tie Cyprus. In de Nieuw-Zeelandse re solutie wordt voorgesteld de kwestie- Cyprus voorlopig te verdagen nadat eerst de voornaamste standpunten uit een zijn gezet. Griekenland had ge vraagd, dat de V.N. zich zouden uit spreken ten gunste van toepassing van het zelfbeschikkingsrecht op Cyprus. Intussen hebben opgewonden studen ten gisteren in Athene betogingen op touw gezet tegen de Britse en Ameri kaanse ambassades. Zij eisten aanslui ting van Cyprus bij Griekenland en zet ten hun eisen kracht bij door het wer pen van stenen. 49 burgers en 25 poli tiemannen liepen bij deze demonstra ties verwondingen op. (Reuter—AFP—UP) Vandaag beginnen wij met ons nieuwe feuilleton: De zweer van Don Lucas, een vertaling van La Ulcera van. de Spaanse schrijver J. A. Zunzu- negui. Het is een humoristische roman. Het toneel is een vissersdorp aan de Golf van Biscaje. De hoofd persoon is een van die „Indianos" zo noemt men in Spanje de emigranten, die uit Zuid-Amerika zijn te ruggekeerd die in hun jeugd hun dorp verlaten hebben, overzee hun fortuin hebben gemaakt en dit nu bij hun dorpsgenoten wel besteden tot hun grote eer en de glorie van hun geboorteplaats. De hispanoloog dr. G. J. Geers, lector te Groningen, heeft voor de vertaling gezorgd. De Nederlandse uitgave is van de N.V. Standaard-Boek handel, Amsterdam. Juan-Antonio de Zunzunegui heeft met het boek La Ulcera de Spaanse Nationale Literatuurprijs behaald, de hoogste Spaanse onderscheiding voor Letterkunde. Tevoren had hij reeds vele boeken op zijn naam en ook na de in 1949 verschenen „Ulcera" heeft hij nog drie romans gepubliceerd. De echt menselijke inslag van het verhaal zal onze lezers, vertrouwen wij, boeien en amuseren. Op een van de hellingen van de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam wordt op het ogenblik hard gewerkt aan een nieuwe tanker, welke wordt gebouwd in opdrach tvan de N.V. Petroleum Maatschappij „La Corona" in Den Haag. De „Vasum", zoals het schip zal worden gedoopt, heeft een draagvermogen van 31.000 ton en zal op 15 Januari a.s. door H. K. H. Prinses Beatrix worden te water gelaten. Over twee maanden zal het resultaat bekend worden van de waarnemin gen, die 40 Europese geleerden hebben verricht tijdens de hevigste aard beving, die tot dusver door mensenhand is teweeggebracht. In de buurt van Bad Tölz in Beieren, ongeveer veertig kilometer van München, heeft men op een diepte van 700 meter onder de grond een torpedo met 2.000 kilo explosieven tot ontploffing gebracht. Enkele seconden nadat de detonator zijn wérk had gedaan, spoot uit het boorgat een honderd meter hoge fontein van rook en water op. Een dof gerommel werd door de bergen in de om geving teruggekaatst. De Beierse autoriteiten hadden uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen. Drie hele dorpen waren tevoren geëvacueerd en een aanzienlijk gebied was tijdelijk tot verboden zone verklaard. De be doeling van dit alles is meer kennis te vergaren over de samenstelling van de bodem in de Beierse Alpen. een reeks geprefabriceerde bekente nissen, die goeddeels onder bedrei ging en na ernstige mishandelingen werden afgedwongen door in gevan genschap vertoevende getuigen die thans met represailles worden be dreigd, indien zij zouden weigeren bekentenissen onder ede te bevesti gen, de betrokkenen te veroordelen wegens deelneming aan een volkomen gefantaseerd complot. Daarbij ontziet zich het Openbaar Mi nisterie bij het betrokken gerecht in Djakarta blijkbaar niet zijn medewer king te verlenen aan het onmiskenbaar streven van de politie om het prestige van de rechter, die naar eer en geweten zijn taak poogt te vervullen, te onder graven. In het internationale rechtsverkeer be staan weinig effectieve middelen om het onbeantwoord of onvoldoende beant woord laten van protestnota's te bestrij den. De regering poogt om door publi catie van de feiten de aandacht te vra gen van allen, die van goeden wil zijn, ook in Indonesië, opdat dit zal bijdra gen tot het maken van een einde aan de gesignaleerde misstanden in het be lang van de Nederlandse arrestanten en de rechtsorde in act algemeen. Mocht dit niet voldoende uitwerking hebben, dan zal zjj niet nalaten te overwegen, of nog andere wegen openstaan om een rechtvaardige en menswaardige behan deling van die Nederlanders te bevor deren. Een nieuwe partij met de naam „Pantjasila", waarvan de invloed en het ledental niet is na te gaan, heeft be sloten van 29 tot 31 December een driedaagse boycot tegen de Nederlan ders in Indonesië te voeren om „soli dariteit te tonen met de Westirianse patriotten in hun strijd om het Ne derlandse kolonialisme uit West-Irian te verdrijven". De motie van wantrouwen, die tegen het kabinet Ali Sastroamidjojo is inge diend door de oppositiepartijen in het Indonesische parlement, is Dinsdagavond in het parlement verworpen. Er werden 92 stemmen voor de motie uitgebracht en 115 tegen, bij 6 onthoudingen. De motie, die is ingediend door de Masju- mi, de socialistische, de katholieke en christelijke partijen, vond haar oorzaak in de recente reorganisatie van het ka binet en de slechte economische en fi nanciële toestand in Indonesië. Op de vergadering waren 213 leden aanwezig, hetgeen het grootste aantal is, dat ooit een vergadering van het voorlopig parlement heeft bijgewoond. Voor de motie stemden o.a. de Masju- mi, de heer Hazainn van de P.I.R., de P.S.I., de katholieke partij, de demo craten, de protestants-christelijke partij en enkele partijlozen. Tegen waren de P.N.I., de communisten met 21 stem men, de progressieven, de Parindra, de P.S.I.I., de Sobsi en een aantal kleinere partijen en enkele partijloze leden. De Partai Murba onthield zich van stem ming. Toen de heer en mevrouw v. Duyn, wonende in de Kostverlorenstraat te Zandvoort, Dinsdagavond van een een- dagsreisje naar België terugkeerden, bemerkten zij dat ongenode gasten hun huis waren binnengedrongen. Door vernieling van een glas-in-lood- raam was men in het kantoor gekomen, en uit het bureau werden zestien bil jetten van duizend gulden vermist. Aan de bureaulade vielen geen sporen van geweldpleging te constateren. Het bericht, dat Hotel des Indes te Djakarta aan de Sovjet-ambassade zou zijn verkocht voor de prijs van 5 mil lioen, wordt door de directie van het hotel categorisch tegengesproken. Een tas met zestien a achttien dui zend gulden is gistermiddag tussen twee en drie uur uit een bestelauto van een sigaretten-importfirma ver dwenen. De auto stond geparkeerd in de Warmoesstraat te Amsterdam. Vol gens mededeling van de chauffeur van deze auto is de tas met geld uit zijn wagen verdwenen toen hij even bij een cliënt binnen was. De chauffeur, die in dienst is van een firma te Scheveningen, brengt iedere week een bezoek aan Amsterdam. HU levert dan de bestel lingen sigaretten bij verscheidene gros siers en grote winkeliers af en incas seert meteen de gelden. Gisteren was hU vertrokken met een hoeveelheid si garetten ter waarde van f 30.000. Vol gens de importeur moet de dief bekend zijn met de route, die ziin employé iedere week volgt. De 29-jarige chauffeur Gerrit W. Thiel moest een bestelling van 30.000 sigaretten en vijf pond tabak afleveren bij een groothandel in tabaksfabrika ten in de Warmoesstraat no. 18. Voor het pand stonden echter verscheidene auto's geparkeerd, zodat hij doorreed en eerst ca. 30 meter verder een plaats vond om zijn wagen neer te zetten. Drie keer liep de chauffeur van de wagen naar de zaak om de goederen over te bren gen. Twee maal liet hij de wagen onaf gesloten staan, maar de laatste keer sloot hij de deur af. De man incasseerde een bedrag van ruim elfhonderd gul den en ontdekte bij zijn terugkomst, toen hij het geld in de tas wilde stop pen, dat deze uit de bestelruimte was verdwenen. Als de diefstal inderdaad in de korte spanne tijds dat hy afwezig was is ge- Voor deze gelegenheid waren tussen Staffelsee en Hinterrisz 35 seismogra- fische stations opgericht. Bovendien verleenden alle seismologische institu ten in West-Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk, Noord-Italië en Zwitserland hun medewerking. Uit de gegevens, die bij deze kunst matige aardbeving zijn verkregen, hoopt men conclusies te kunnen trek ken ten aanzien van de samenstelling van de bodem tot een diepte van der tig kilometer. Men wil vooral weten, of zich onder de kalkbergen nog kalk steen bevindt, of dat het Alpenmassief rust op een laag leem en mergel. Ook de eventuele aanwezigheid van bodemschatten zal voor de geleerden en technici van belang zijn. Men meent, dat er rijke aardolielagen zijn. De snelheid, waarmee de bodemtrillingen zich voort planten, stelt de geleerden in staat hier iets meer over te zeggen. Oorspronkelijk had de kunstmatige aardbeving op 4 December moeten plaats hebben, maar technische storin gen waren oorzaak, dat men verschei dene dagen moest wachten. Het is niet de eerste keer, dat grote hoeveelheden springstof na de oorlog in West-Duits land tot ontploffing zijn gebracht. Op Helgoland en in een mijn in het Zwar te Woud heeft men enorme hoeveelhe den oude Duitse munitie laten springen. De aardbeving vormt bij de Beieren het gesprek van de dag. Zij schijnen het moeilijk te kunnen geloven, dat deze reusachtige ontploffingen geen ander doel hebben dan de nieuwsgierigheid van de geleerden te bevredigen. Men wijst er op, dat de nationaal-socialisten tegen het eind van de oorlog voortdurend schermden met de militaire betekenis van een z.g. Alpen-redoute. Gisteravond deden wederom alarme rende geruchten over de gezondheids toestand van de H. Vader in Rome de ronde, doch officieel is verklaard, dat deze geruchten geen enkele grond heb ben. Het is waar, dat de H. Vader gis termiddag door de hem behandelende geneesheren is bezocht, doch dit bezoek was volkomen normaal, daar de voor gaande visite op 9 December is ge weest en de eerste op 3 December. Het tijdsverloop tussen de bezoeken is dus normaal. De toestand van de H. Vader wordt op het ogenblik als stationnair gekenschetst, en er is geen sprake van achteruitgang. Evenmin is er sprake van nieuwe storingen of koorts. De verbetering, die geconstateerd was, nadat de H. Vader zich op normale, zij het bescheiden, wijze kon voeden, was vanzelfsprekend zeer snel, omdat de H. Vader uiterst verzwakt was. Het eerste herstel ging daarom in een snel tempo, maar men mag niet verwachten, dat dit herstel zich in hetzelfde tempo zal voortzetten. Na zijn bezoek aan de H. Vader heeft prof. Paolucci gisteren in een inter view gezegd, dat er absoluut geen rede nen zijn tot ongerustheid. „Ons bezoek was een volkpmen normaal routine-on derzoek en was niet het gevolg van een of andere nieuwe factor in het ziekte proces. Er is een zekere vertraging waar te nemen in de verbetering van de ge zondheidstoestand van de H. Vader, doch dit geeft geen reden tot ongerust heid. Wij kunnen verklaren, dat het ver loop volkomen bevredigend is. De huidige toestand kan gemakkelijk verklaard worden, wanneer men in ogenschouw neemt, dat de H. Vader na een tamelijk lange periode van vermin derde, kunstmatige voeding wederom overging op de normale zij het aange paste voeding. Dit werd vanzelfspre kend gevolgd door een snelle terugkeer van krachten. Thans gaan de zaken nor maal en met de voorziene vermindering in tempo. Z. H. is echter niet jong meer; daarom is er ook geen aanleiding tot onrechtvaardig optimisme, maar even min voor pessimisme. Ons bezoek had als eerste doel het dieet wederom aan te passen en voorbereidingen te tref fen voor het röntgenologisch onder zoek, dat in de komende dagen zal worden verricht. Gisteren ontving de H. Vader, zoals gebruikelijk, mgr. Tardini en mgr. Dell'acqua voor normale afhandeling der zaken. Gisteravond om 9 uur was de H. Vader nog in zijn studeerkamer bezig. (KNP) schied, Is het wel een bijzonder bra- vourstukje geweest, want vijftien huizen verder, op no. 48 is het politiebureau gevestigd. Daar deed de onthutste chauf feur aangifte. Rechercheurs hebben de auto op vingerafdrukken onder zocht. Deze diefstal vertoont een merkwaar dige overeenkomst met de bekende dief stal uit de geldauto van de P.T.T. op 28 October j.l„ waarbij een bedrag van 63.000 gld. werd ontvreemd. Toen wa ren de deuren, gelijk ook hier het ge val is, evenmin gesloten, doch alleen met een routinegebaar in het slot ge gooid. En zo wordt de Amsterdamse po litie na 47 dagen opnieuw geconfron teerd met een vooralsnog raadselachtige gelddiefstal. Te Heiloo is Dinsdagmorgen een ge compliceerd verkeersongeval gebeurd, dat werd veroorzaakt door een tot nu toe onbekend gebleven vrachtwagen met aanhanger. Drie personeneen chauffeur uit Amsterdam en twee meis jes uit Heiloo, die juist waren inge stapt om naar Alkmaar te liften, wer den gewond. De onbekende vrachtwagen kwam uit de richting Amsterdam, haalde op de Rijksstraatweg een met kisten geladen bestelauto in en sneed daarbij een zware dieseltruck, die uit de richting Alkmaar naderde. De Diesel trachtte uit te wijken en te remmen, doch slip te op de gladde weg en reed met een hevige klap tegen de bestelauto, waar van de cabine na de botsing niet veel meer dan een ravage was. In deze ruïne bevonden zich de drie gewon den. De chauffeur van de wagen die het ongeval veroorzaakte, heeft vermoede lijk niets gemerkt en is doorgereden. De toestand van de gewonden bleek Dinsdagavond, na informatie bij de Alkmaarse ziekenhuizen waar zij zijn opgenomen, gunstig. Advertentie BARTEL) FFRD B ORISSTfi 01STR 4 HAARLEM TEL. 13439 8 A'OAM TEL 717162 (Tot Donderdagavond) Vrijj koude nacht met weinig be wolking en plaatselijk vorming van mist. Morgen geleidelijk toenemen de bewolking, minder zacht dan van daag en overwegend droog. Matige, tijdelijk zwakke wind, krimpend naar Zuid-West tot Zuid. Zon: 8.4216.29. Maan: tot 12.08.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1