Toenemende economische wanorde in Indonesië Naar een sociale revolutie Diefstalaffaire bij K.L.M. breidt zich uit 1 •V K.L.M. stelde eigen onderzoek in naar doorgebrande lamp Stormen maken slachtoffers onder de coasters de S^Jllllï TEKORT AAN VELE LEVENSBEHOEFTEN Hatta waarschuwt Horloges en kleding vormen buit van 17 verdachten Britse duikboot gezonken Hare Majesteit tekent Misnoegen te Dublin BERLIJNSE ARTS VRAAGT HET KREMLIN HEM TZ BETALEN Koning Boudewijn in Mei naar de Congo H Vader ondergaat röntgen-onderzoek Directeur en bedrijfsleider in vrijheid gesteld Consequenties van het liftverbod Is hiervoor een oorzaak aan te wijzen? Kard. Mindszenty vrijgelaten? mjjou mij! Gebreide shawls, handschoenen Het weer VROEG VOORJAAR DONDERDAG 16 DECEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26171 Na ongeluk in het dok 2 zwaargewonden en 3 personen vermist vrijdag Quatertemperdag, geboden Vasten- en Onihoudingsdag S: Tijdens „Triton'-onderzoek blijkt: Consult voor Stalin is nooit betaald Op Schiphol Geslaagde noodlanding van Thunderjet TRAGISCH ONGELUK TE LEIDEN Toestand gaat vooruit De brand in Halfweg BUREAU SMEDESTRAAt 5 HAARLEM Tslefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant, Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red- lOmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Or* H. v. Run en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENiifciARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Omroepers 16 cents per mjn.»hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds teL 21544 (Per luchtpost van onze correspondent) DJAKARTA, December. Het argument van de oppositie in Indonesië tegen de regering dat het meest aanspreekt bij de bevolking is dat van het steeds moeilijker worden Van het dagelijkse leven. De kosten van het levensonderhoud stijgen ge stadig en tal van artikelen zijn zelfs reeds in het geheel niet meer of nog Slechts zeer moeilijk te krijgen. Zo kampt men in Djakarta en elders met «en enorm tekort aan meel en dus aan brood, op Borneo en Sumatra is bijna geen suiker te krijgen, op Lombok zijn geen lucifers meer, vrijwel nergens In Indonesië zijn scheermesjes te krijgen, enz., enz. Als gevolg van gebrek aan materiaal door het uitblijven van toewijzingen hebben ook reeds ver scheidene fabrieken moeten sluiten. De toenemende werkloosheid, die hier het gevolg van is, is evenmin geëigend om de sympathie voor de huidige regering te doen toenemen. op een gemakkelijke manier rijk wor den, daar de belangen van de bevol king als geheel voor moeten gaan. Deze woorden hebben niet nagelaten indruk te maken. Reeds herhaaldelijk wezen de tot de oppositiepers behorende bladen in Indoresië op de toenemende desintegratie als gevolg van het econo mische beleid van de regering. Het woord „revolutie" hebben zij echter nimmer in de mond durven nemen, en thans was hef niemand minder dan de vice-president, die daarvoor waarschuw de! Een onverwachte steun bij het han teren van dit argument heeft de Indo nesische oppositie nu gekregen in nie mand minder dan de vice-president, Moh. Hatta. In een boodschap, die deze richtte tot de deelnemers aan een eco nomisch congres in Medan, dat geor ganiseerd is door de economische Ka mer van Koophandel, wees hij erop dat de tot nu toe getroffen maatregelen tot bevordering van de „nationale" han del er niet toe geleid hebben, dat de levensomstandigheden van de bevolking verbeterd zijn. Hij zei dat tientallen zo niet honderden millioenen rupiahs be lastinggeld besteed zijn voor steun aan de opbouw van een nationale handel, doch dat slechts een kleine groep daar voordeel bij heeft gehad, terwijl de be volking als geheel er alleen maor op achteruit is gegaan. Productie opvoeren Hatta noemde in dit verband de steun aan de Bentenggroep, (een groep Indo nesische importeurs) en de verstrek king van „bijzondere" en gewone li centies. Openlijk verklaarde hij, dat het vaak voorkomt dat de aan Indonesische Importeurs verstrekte licenties door hen worden verkocht aan buitenlandse im porteurs, met als gevolg dat de prnzen van de geïmporteerde goederen stijgen. Hatta wees erop, dat als men de le vensomstandigheden van de Indonesi sche bevolking wil verbeteren men niet in de eerste plaats het importapparaat moet nationaliseren, daar een degelijke maatregel toch slechts een kleine groep personen bevoordeelt. Indien men ech ter de gehele bevolking wil bevoorde len, dan moet men de productie opvoe ren en de verborgen rijkdommen van Indonesië tot exploitatie brengen. Vice-president Hatta sprak de ern stige waarschuwing uit, dat als in de huidige situatie, geen verandering komt het geenszins denkbeeldig mag heten dat de ontevreden bevolking een sociale revolutie zal ontketenen. Hij deed daarom een beroep op alle leiders om af te zien van het ideaal van snel en De communisten De toenemende economische wanor de in Indonesië maakt dat de gewone bevolking steeds minder regeringsge zind is, want de kleine man voelt der gelijke prijsstijgingen (vooral de min dere kwaliteiten textiel zijn bijvoorbeeld dp laatste tijd in Indonesië enorm in prijs gestegen) altijd het meest. Een ander ernstig bezwaar, tegen deze re gering is, dat zij slechts aan het be wind kan blijven door de steun van de communisten in het parlement. Tal van Indonesische kranten hebben er de laat ste tijd op gehamerd, dat dit Indone sië in het buitenland heel wat good will doet verliezen. Zelfs werd gesug gereerd, dat als Indonesië maar wat minder communistisch geregeerd zou worden de houding van Australië in de Verenigde Naties tegenover de Indonesische aanspraken op Irian heel wat minder afwijzend, geweest zou zijn. Er kunnen uiteraard nog hc wat meer bezwaren tegen de huidige Indo nesische regering opgesomd worden. Dit zijn er echter twee, die sterk aanspre ken bij de bevolking. Het moet geens zins onmogelijk geacht worden, dat de ze regering op een gegeven ogenblik toch zal moeten aftreden. Haar econo mische beleid, dat thans zijdelings zelfs door vice-president Hatta is gelaakt, (want alleen onder deze regering zijn er bijzondere -verhandelbare- licenties verstrekt) heeft te veel kwaad aange richt. Weliswaar is bij de herschikking van het kabinet een nieuwe minister van Economische Zaken opgetreden en deze heeft verklaard, dat hij geen De diefstallen op Schiphol hebben een gecompliceerde vorm aangenomen. Ze ventien verdachten zijn op het ogen blik gearresteerd, waarvan tien reeds In het Huis van Bewaring te Haarlem zijn opgesloten. De overige zeven die in verzekerde bewaring zitten, zullen nog deze week voor de officier van Justitie worden geleid. De beschuldigingen lui den: diefstal, subsidiair verduistering en heling. De gestolen goederen bestaan o.a. uit De Britse duikboot „Talent", die voor reparatiewerkzaamheden op de rivier de Medway in Chatham in dok lag, is gisteren gezonken, nadat een der deuren van het dok was bezwe ken en het water met donderend ge weld het dok was binnengespoeld en de duikboot de rivier had ingedreven, Twee personen werden zwaar gewond en drie arbeiders van het dok worden nog vermist. Men vreest voor hun le ven. Toen de boot lossloeg bevonden zich dertig arbeiders aan boord, waarvan de meesten zich zwemmend in veilig heid wisten te stellen. De „Talent" zonk vrijwel meteen, maar kwam met geheel onder water te liggen. Reddings vaartuigen met duikers probeerden de vermisten terug te vinden. Zjj slaagden in een aantal kleppen te sluiten, totdat de boot gedeeltelijk kon worden leeggepompt. Rond middernacht stak ue duikboot weer voor een groot deel boven water. Tijdens het ongeluk be vonden zich geen marine-mannen aan boord van de „Talent". gouden horloges, kledingstukken en verder dekens, lakens en slopen die ei gendom van de K.L.M. waren. Het grondpersoneel ontvreemdde dé dikwijls kostbare bagage tijdens het transport van het vliegtuig naar de op slagplaatsen, en ook wel uit deze ruim ten zelf. Sedert 3 a 4 jaar werden ver missingen geconstateerd. De schade door vermissingen veroorzaakt werd steeds door de K.L.M. vergoed. Tot de gearresteerden behoren leden van de terreinpolitie, Amsterdamse brandweerlieden, gestationneerd op Schiphol, beambten van de veiligheids dienst en K.L.M.-ers, o.a. enige bevoor- raders. De Rijkspolitie, afdeling Luchtvaart, stelt een diepgaand onderzoek in en het is niet uitgesloten, dat er nog meerdere arrestaties zulen volgen. De achterha ling van de dekens en lakens enz. le verde weinig moeilijkheden op, omdat zij gemerkt waren. Wat dat betreft is het met de bezittingen der passagiers uiter aard een minder eenvoudige opgave. Het totale bedrag aan diefstallen valt op geen 100,na te schatten, maar loopt in de duizenden. De officier van Justitie te Haarlem, mr. dr. P. F. M. Pitlo, heeft twee em ploye's in vrijheid gesteld wegens de geringe omvang van hun vergrijp. Onder de momenteel zeventien betrok kenen bij deze K.L.M.-affaire telt men slechts enkele personen, die van dief stal worden verdacht. De anderen wor den verondersteld zich aan heling schul dig gemaakt te hebben. bijzondere licenties meer zal uitge ven, maar dat neemt niet weg, dat hij er toch onmogelijk in zal kunnen slagen op korte termijn belangrijke economische verbeteringen aan te brengen, En bij de geringe stemmen- meerderheid van dit kabinet in het parlement is er maar weinig nodig om de weegschaal naar de andere kant te doen doorslaan. Overigens tracht de regering op het ogenblik in het parlement wat meer stemmen te krijgen. Daartoe zijn ver scheidene ministers, die als parlements lid non-actief waren, als zodanig afge treden. Op de vrijgekomen zetels in het parlement komen nu andere leden van de regeringspartijeri met als gevolg dat deze zodoende in het totaal acht stem men meer in het parlement krijgen. In het totaal heeft het parlement ruim 200 leden, waarbij de regeringspartijen slechts een meerderheid van ongeveer tien stemmen hadden. Precies kan men dit nog niet zeggen, daar er ook nog enkèle partijloze parlementsleden zijn, terwijl de Partai Murba nog geen par tij heeft gekozen. Opvallend is inmiddels dat mr. Jusuf Wibisono, hoofdbestuurslid van de groot ste oppositiepartij, de Masjumi, gezegd heeft, dat zijn partij nog steeds met de grootste regeringspartij, de PNI, wil samenwerken. Ook Sidik Djojosukarto, de voorzitter van de PNI, legde dezer dagen een enigszins verzoenende ver klaring af. Het moet zeer goed moge- lijk geacht worden, dat in de volgende regering van Indonesië dez. twee groot ste partijen van Indonesië, 3 reeds in zovele kabinetten samen zitting gehad hebben, weer zullen samengaan. H. M. de Koningin bevestigt met Haar handtekening tiet Statuut voor het Konink rijk. Links Jonkheer de Graeff, rechts mevr. Teilegen. TiWMT Tussen de rijen van de erewacht door begeven H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zich van het paleis Lange Voorhout naar de Gouden Koets voor de tocht naar de Ridderzaal, waar de Koningin na de ministers-presidenten het Statuut van het Koninkrijk ondertekende. Tijdens het 'onderzoek naar de oor zaken van de ramp van de „Triton" is Woensdag langdurig gedebatteerd over de vraag, in hoeverre er ver band bestaat tussen het functionneren van een enkele electrische lamp en de veiligheid van het vliegtuig. De lamp in kwestie was de waarschuwings lamp waaraan de bestuurder kan zien, of het landingsgestel is ingetrokken. Hierover was Maandag langdurig ge sproken, nadat door de K.L.M. te Am sterdam onderzoekingen waren inge steld. Over het late tijdstip waarop de K.L.M. hiermee voor de dag gekomen was, werd enig misnoegen geuit. Dr. Fritz Heese, een West-Berlijnse hartspecialist, heeft gisteren gezegd dat hij voor de vierde maal aan de Russi sche autoriteiten verzocht heeft het ho norarium te betalen, dat zij hem ver schuldigd zijn voor een consult toen Stalin in Maart 1953 de ernstige ziekte had die aan zijn dood onmiddellijk voorafging. De dokter heeft gezegd dat hij zijn nota had gezonden aan de Rus sische Hoge Commissaris in Duitsland, G. M. Poesjkin, na eerst vruchteloos te hebben getracht zijn nota betaald te krijgen door Stalin's opvolger, Malenkov, en door de vroegere Russische Hoge Commissaris in Duitsland, Semjonov. Heese heeft medegedeeld dat hem in Maart 1953 verzocht was op het Russi sche hoofdkwartier in de Oostenrijkse voorstad Karlshorst te komen, teneinde Russische doktoren van advies te die nen over Stalin's ziekte. Stalin overleed echter nog voordat Heese zich naar Mos kou kon begeven. Heese wilde niet bekend maken hoe hoog de rekening precies was, maar zei wel dat het bedrag zeer dicht bij de 2000 Duitse marken lag. (Deuter-U.P.), President Teevan zeide, dat, als deze zaak van belang was, het te be treuren was, dat z(j niet eerder ont dekt was. Fitzgerald, een van de advocaten van de K.L.M., verklaarde, dat deze kwes tie niet eerder opgekomen was omdat zij slechts te berde was gebracht door een andere K.L.M.-piloot. Toen deze namelijk van New York opgestegen was had hij moeilijkheden met zijn lan dingsgestel gehad, omdat zonnestralen op het lampje van het rode waarschu wingssignaal waren gevallen, waardoor het er op had geleken, dat het signaal verlicht was. Hij had dit gerapporteerd omdat hij aan de mogelijkheid had ge dacht dat het misschien in verband kon staan met de ramp met de „Tri ton". Sean Macbride zei dat het er naar uitzag, dat de veiligheid van het gehele vliegtuig afhing van een kleine lamp. Richard McGonigal, de voor naamste raadsman van de K.L.M., gat daarop uitdiukking aan zijn bezorgd heid, dat gesuggereerd werd, dat zulks naar aanleiding van een onklare lamp door de K.L.M. iets achter gehouden werd. Naar verluidt zal het onderzoek 22 December verdaagd en 4 Januari her vat worden. Koning Boudewijn van België zal in Mei van het komende jaar zijn eerste officiële bezoek brengen aan de Bel gische Congo. Dit is Dinsdag door het Brusselse Hof bekend gemaakt, nadere bijzonderheden over de wijze waarop de koning zijn reis zal maken en over het program van het bezoek werden niet gegeven. Woensdagmiddag omstreeks half vijf heeft een Thunderjet F-84, bestuurd door de invlieger van de Fokker-fabrie ken A. P. Moll, een geslaagde nood landing gemaakt op de landingsbaan no. 19 in de Zuid-Oosthoek van Schiphol. De vlieger meldde de verkeerstoren dat hij moeilijkheden had en moest landen. Alles werd terstond in gereed heid gebracht en de brandweer rukte naar de landingsbaan uit. Het toestel, dat vermo -'delijk motorstoring heeft ge had, kwam niet aan het begin van de baan aan de grond, doch verscheidene meters verder. Tijdens het landen vlo- fen een wiel en stukken van het lan- ingsgestel van het vliegtuig af. De piloot moest sterk afremmen om te voorkomen, dat hij door zou schieten. Daardoor geraakte het vliegtuig van de baan af aan de zijde van het plat form 3n kwam terecht in modder en zandhopen. Aan het einde van de baan, ter hoog te van de Vijfhuizerweg moesten ar beiders, die bezig waren met werk zaamheden ter verlenging van de baan, ijlings een goed heenkomen zoeken toen zij de Thunderjet zagen aankomen. Nie mand werd gewond. De Thunderjet was bij Fokker gereviseerd en invlieger Moll maakte de gebruikelijke routine- vlucht met de machine. De 34-jarige melkhandelaar D. Ver boom te Leiden is op tragische wijze om het leven gekomen Hij liep Woens dagochtend vroeg uit de achteruitgang van zijn zaak de straat op om melk van een tankauto in ontvangst te gaan ne men. Hij struikelde over de nog niet vastgemaakte veters van zijn (schoenen. Hierdoor kwam hij terecht onder de nog niet geheel tot stilstand gekomen tank wagen. Hij was op slag dood. Berlijn. De West-Berlijnse arts dr Fritz Hesse heeft reeds herhaaldelijk bij de Russische Hoge Commissie een reke ning ingediend voor het consult, dat hij begin 1953 zou hebben gegeven aan maarschalk Stalin. De Russen reageren echter niet. (Rtr./UP) Vanmorgen om acht uur hebben de behandelende geneesheren een röntge- nologisch onderzoek ingesteld naar de kwaal van de H. Vader. Na twee da gen van stilstand in het herstel van de patiënt meldde het bulletin gisteren weer vooruitgang. De artsen hebben het röntgenonderzoek voortdurend uit moe ten stellen, omdat de conditie van de maag niet van dien aard was, dat zij de noodzakelijke bariumoplossing zou kunnen verdragen. Het röntgenonder zoek wordt van groot belang geacht om de feitelijke kwaal waaraan de H. Vader lijdend is, te kunnen vaststellen. De twee dagen van stilstand in 's Pausen herstel werden door de behan delende geneesheren als „normaal" ge- qualificeerd. Zij wezen erop, dat de H. Vader dagen lang kunstmatig gevoed was en plotseling over moest schake len op natuurlijke voeding. Dit veroor zaakte een vrij snel herstel van de zeer verzwakte krachten van de Paus. Nu de ze normale, zij het aangepaste, voeding voortduurt, keert het langzamere her stel van zijn krachten terug. Er is dan ook geen enkele reden tot ongerust heid, aldus de artsen, 's Pausen toe stand gaat langzaam vooruit (KNP- UP). De directeur en de bedrijfsleider van de firma Berko te Halfweg, die gearres teerd waren als verdacht van brand stichting in hun bedrijf, zijn gisteren door de officier van Justitie te Haarlem in vrijheid gesteld. De eerste witte en rose hyacinten zijn Woensdag aan de bloemenveiling te Beverwijk aangevoerd. De rose brachten 46 cent en de witte 29 cent per stuk op. Nog voor de Kerstdagen zijn er nu al tulpen, narcissen, hyacinten en blauwe druifjes op de markt. Een vroeg voorjaar dus, hoewel het nog winter moet worden. Het door minister Staf uitgevaardig de verbod aan militairen om te liften, is op zich zelf voldoende gemotiveerd. Het is inderdaad voor het prestige van ons leger schadelijk als rondom de gar nizoensplaatsen zich drommen militai ren ophouden, die bij de voorbij rijden de automobilisten bedelen om een „Uit je" waardoor zij kosteloos naar de plaats van hun bestemming kunnen rei zen. In de toelichting, welke de minister bij deze maatregel heeft gegeven, heb ben wij echter èèn ding gemist: het be- sef namelijk, dat onze militairen hele maal niet voor hun plezieq gedurende lange tijd weer en wind trotseren om een „lift" te kunnen bemachtigen. Zij doen dit, omdat zij van de schamele soldij geen geld kunnen overhouden om de kosten van de soms verre rei» naar huis te kunnen betalen. Een an der blijk van onbekendheid met het le ven en de opvattingen van de gewone soldaat, leverde de minister met zijn bewering, dat de behoefte aan reizen naar huis voor de miUtairen niet zo groot meer is nu de mogelijkheden van vrije tijdsbesteding in en bij de kazer nes en vüegbases aanzienlijk zijn ver beterd. Want hoe „gezeUig" men het de mUitairen ook zal maken, wanneer zij een vrij weekend hebben, hunkeren zfl naar huis, naar hun vrienden en ken nissen, naar hun vertrouwde omgeving, waarin zij zich als een gewoon mens kunnen gedragen. Het is bovendien voor de yorming van onze dienstplichtige mUitairen noodza kelijk dat hun contact met „thuis" niet beperkt blijft tot het ene weekend in de vier weken, waarin zij voor rijksreke ning naar huis kunnen reizen. Met meer klem wordt nu dan ook - terecht, de eis gesteld, dat het vrij vervoer elk vrij weekend aa* onze dienstplichtigen wordt toegekend. Het bezwaar van minister Staf, dat dit het Rijk enkele miUioenen per jaar zal kos ten, is onaanvaardbaar. Gezien het enor me budget van „Oorlog" en „Marine" kan dit bezwaar niet onoverkomelijk worden geacht. Misschien is er hier en daar op onze militaire machinerie nog wel wat te be zuinigen. Wat wij zo nu en dan te ho ren krijgen over de gang van zaken in de mUitaire dienst geeft ons de indruk, dat de leidende figuren niet altijd de zuinigheid betrachten, welke in het be leid ten aanzien van het vrij vervoer tot uiting komt. Zondag ging de kustvaarder „Fri- blo" ten Zuidwesten van Hoek van Hol land in de golven van de Noordzee ten onder. De vier bemanningsleden kon den gered worden. Het was de vierde coaster, die in enkele weken tjjds aan de Nederlandse vloot ontviel. De Carpo, de Westward Ho en de Ariël vergingen tij dens stormen, die op zee woedden. Van vele kanten hoort men de vraag steUen of het niet opvallend is, dat juist kust vaarders ten onder gingen. Ook in of ficiële kringen, met name bij de Scheep vaart-inspectie, houdt men zich bezig met deze vraag, zij het in ruimere zin, namelijk wat toch de oorzaak kan zijn, dat in zo korte spanne tijds zoveel sche pen verloren gingen. Allereerst dient vastgesteld te worden dat de weersomstandigheden dit gehe le jaar uitzonderlijk zijn geweest. Schip pers van vissersvaartuigen verbazen er zich b.v. over, dat November en De cember in het Engelse Kanaal zulke zware stormen gaven, daar het in ande re jaren om deze tijd rustig weer pleegt te zijn. Voor de Noordzee staat de maand November er om bekend, dat het er soms danig kan spoken. Is het juist, verband te leggen tussen de in de laatste tijd plaats gevonden hebbende scheepsrampen en dat deel van de koopvaardijvloot, dat als coas ter gerubriceerd wordt? Het moet zeer de vraag geacht worden. Wij herinne ren slechts aan de Panamese „Falcon" waarvan de bemanning door een traw ler gered werd, terwijl het schip zelf ternauwernood en pas na felle strijd behouden binnengesleept kon worden. Ook de Noorse Mimona is groter dan een coaster en ook dit schip had assis tentie nodig om behouden te blijven. Wel is het een niet te loochenen feit, dat onze zeevarende natie-bij-uitstek kennelijk niet meer voldoende zeelieden kan opbrengen. Hieraan de scheepsram pen wijten, zoals sommigen inderdaad doen, blijkt weinig steekhoudend te zijn, omdat dit een euvel is, waarmee de visserij wellicht in nog sterker ma te te kampen heeft. Het lijkt ons bo vendien een onjuiste bejegening van de mannen, die onze schepen wel beman nen. Toch schuilt in de enderbezet ting aan boord van de schepen een groot gevaar, omdat de opvarenden te lange wachten - oeten maken, vaak in dagen niet uit de kleren komen en meermalen, met dispensatie, een verantwoordelijkheid te dragen krij gen, die alleen gerechtvaardigd wordt door hun ervaring en lang niet altijd door de benodigde theoretische ken nis. De Friblo was waarlijk niet de enige coaster, waar een „bestman", een man zonder de vereiste papieren, als stuurman-met-dispensatie op de brug stond. De vraag rijst ook, of de radio iri alle gevallen een zegen is voor de scheep vaart. De eenzaamheid is van de zee verdreven. Maar door de radio is ook een veel inniger contact tussen het schip en de rederij verkregen. Het is gemakkelijker geworden om vrachten fe regelen en zo, tijdens -de reis, het vaarschema voortdurend aan te vullen. En natuurlijk zal dan wel eens risico genomen moeten worden om tijdig bin nen te zijn, wil een nieuwe vracht niet misgelopen worden. Nog niet zo lang geleden maakte ie mand een reisje met een coaster naar Engeland mee. Het scheepje van 198 ton was in 1921 gebouwd. Op de brug stond een 27-jarige kapitein, die nor maal stuurman was op een veel groter schip,' maar nu inviel wegens erlof van de eigenlijke kapitein. Hij werd bij gestaan door een 21-jarige bestman en drie matrozen, van resp. 16, 17 en 19 jaar. Een van de drie matrozen hielp de enige machinist, terwijl een tweede matroos als kok fungeerde. Naast de zeekaarten en het kompas had deze be manning slechts een doodgewoon radio toestel aan boord. Het weer was zo ruw, dat de loods in de binnenhaven met moeite van boord kon. Deze zes mensen zijn de gehele reis aan èèn stuk door in touw geweest. Slechts met twee uur achterstand op het vaarschema arriveerde de coaster in de Engelse haven. „Maar ik moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn, als die ouwe kar van mij het mid den op zee vertikt had", zuchtte de machinist. „En ik heb geen gevoel meer in mijn armen van het draaien aan het stuurrad. Het was bijna niet meer rond te krijgen", verklaarde best man, die zelf het roer had gehouden, omdat hij geen der matrozen als roer ganger had durven laten fungeren. Met het bovenstaande voorval en met de daarvoor gegeven omstandigheden is het aantal scheepsrampen van de laat ste weken niet verklaard. Dat het op zee de laatste maand uitzonderlijk slecht weer geweest is, dient zeker in de re kening gecalculeerd te worden. Dat ver antwoordelijke instanties zich niettemin zorger maken en naarstig zoeken naar een antwoord op de klemmende vraag, waaruit scheepsrampen verklaard die nen te worden, bewijst, dat men ook in die kringen hoopt hierop een ant woord te kunnen vinden. Het is een na tionaal belang voor onze naam als zee varende natie. Het is nog veel meer een persoonlijk belang, omdat het gaat om mensenlevens. Het Katholieke Nieuwsbureau in We nen verneemt uit gewoonlijk welinge lichte kringen in de Hongaarse hoofd stad, dat kardinaal-aartsbisschop Minds zenty, de sinds 1949 gevangen gehouden primaat van Hongarije, een week ge leden zou zijn vrijgelaten en zich naar zijn diocees zon hebben begeven. Diplo matieke waarnemers in Boedapest be schikken niet over nadere mededelin gen. Namens het aartsbisschoppelijk paleis in Esztergom is meegedeeld, dat de kerkvorst zich niet in zijn bisschops stad ophoudt. Het bericht van zijn vrij lating zelf werd door het paleis beves tigd noch ontkend. Kardinaal Mindszen ty is thans 63 jaar oud. De laatste tijd is uit Boedapest gemeld, dat de kar dinaal grotere bewegingsvrijheid genoot en toestemming had gekregen zijn zieke moeder in Boedapest te bezoeken. (KNP-Kathpresf .-UP) ACvertentit BARÏELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 DAM TE! 71716? .IMHWWNIKKI (tot Vrijdagavond) Aanhoudende mist, maar morgen middag verspreide opklaringen mo gelijk. Meest zwakke wind uit Zui delijke richtingen. Weinig verande ring in temperatnnr. Zon: 8.43-16.29. Maan: 1.49-12.39.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1