LAATSTE POGING VAN MOSKOU Rusland dreigt verdrag van 1944 op te zeggen Als de Franse Assemblée Parijse verdragen bekrachtigt OPTIMA FORMA De Luxe H. Vader lijdt aan hernia die gastritis veroorzaakt Afschaffing schoolgeld door V.V.D.-manoeuvre bedreigd Motie-Fortanier: Ook geheel middelbaar onderwijs gratis 4 Traiidl Junge zegt: „De Führer was geen held*' Het kwaad der jaloezie Nog steeds stormschade Fabrieksbrand te Vlaardingen Artsen vanochtend weer in consult Oud-secretaresse adviseert bij vervaardiging van Hitlerfilm Verhoging theeprijs vrijwel zeker Sovjet-klacht over generaal Stevenson Kerstmaaltijd voor vluchtelingen Urker kotter bij Petten gestrand Het weer Schade enkele tonnen Heropening „SEIGNEUR" VAN SARK OVERLEDEN POLITIEKE SENSATIE VAN DE WEEK Bij kardinaal Innitzer VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 e 78ste JAARGANG No. 26172 ZATERDAG Quatertemperdag, geboden fasten- en Onthoudingsdag BARTEÜORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 WINTERSPORTKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraai 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuwariklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Ors H. v. Run en W. Severln. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENtlETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 'i avonds tel. 21544 De Russische regering heeft gisteren gedreigd het Frans-Russische vriend schapsverdrag van 1944 te zullen opzeggen, indien de Franse Nationale Ver gadering zich uitspreekt ten gunste van de Parijse verdragen en derhalve ten gunste van de herbewapening van West-Duitsland. In Franse kringen ■wijst men er op, dat een dergelijke Russische stap verwacht werd. Hij wordt, algemeen beschouwd als een laatste poging om de Franse Assemblée er van te weerhouden de Parijse accoorden te ondertekenen. Van een verbreken der Frans-Russische diplomatieke betrekkingen is volgens diplomatieke bronnen nog geen sprake. In Londen meende men evenwel, dat de Russen mogelijk nog een poging in het werk zullen stellen om de Parijse verdragen te torpederen, eer zij Maandag a.s. in de Assemblée behandeld zullen wor den. Ernstiger acht men in Parijs het feit, dat de defensiecommissie van de Assemblée de Parijse verdragen heeft verworpen met een meerderheid van maar liefst 21 tegen 11 stemmen. Een felle bra-nd heeft in de afgelopen nacht de banket- en biscuitfabriek „De Valk" in Vlaardingen in de as gelegd. De schade die door verzekering wordt gedekt kan op verscheidene tonnen wor den geschat. Tegen middernacht werd de brand ontdekt in het ketelhuis. In een ogen blik tijds stond de gehele fabriek, die een breedte heeft van ongeveer 50 meter, een diepte van 20 en een hoogte van 12 meter, in lichter laaie. Het was een ge lukkige omstandigheid dat er geen wind stond, want de fabriek wordt aan de achterzijde begrensd door d§ verenigde touwfabrieken, waarin zich veel brand baar materiaal bevindt. De brandweer bestreed het vuur met ruim twintig stralen, doch slaagde er niet in het fabrieksgebouw te behouden. Per minuut werd ruim 16.000 liter water in de vuurzee geworpen. De gehele fabriek met veel kostbare machines en grote hoeveelheden materi aal, waaronder grote voorraden emballa ge, is tot de grond toe afgebrand. Frankrijk Bij een busongeluk nabij Lens in Noord-Frankrijk zijn tien per sonen om het leven gekomen en werden er 22 gewond, van wie vijf ernstig. Na een botsing met een vrachtwagen stortte de bus in een ravijn en kwam op een spoorlijn terecht. (Rtr.-AFP-UP) Minister Molotov had gisteren de Franse ambassadeur in Moskou, ^oxe, persoonlek naar zijn ministerie ontbo den om hem de betreffende nota te overhandigen. Tijdens een persconfe rentie werden Russische en buitenland se journalisten door perschef Iljitsjev van de nota op de hoogte gesteld. De Russische regering stelt, dat de Fran se regering blijkens het ondertekene.n van de Parüse verdragen handelt in strijd met het Frans-Russische vriend schapsverdrag van 10 December 1944. Parijs zou zijn verplichtingen niet zijn nagekomen en Frankrijk weigert deel te nemen aan de door Moskou voorge stelde Europese veiligheidsorganisatie. De huidige Franse politiek is dus in strijd met het vriendschapsverdrag en maakt het verdrag van nul en gener waarde. In. het verdrag, dat op 10 December 1944 te Moskou is ondertekend door Molotov en Georges Bidault, wordt be paald, dat geen der verdragsluitende partijen een afzonderlijke vrede met Duitsland zal sluiten. Geen der partijen zal in onderhandeling treden met de regering van Hitler of een opvolgster dezer regering, welker doel het is de agressieve politiek van Duitsland voort te zetten. Beide partijen zullen geza menlijk maatregelen nemen om nieu we gevaren van Duitse zijde te voor komen. Ten slotte verbonden Rusland en Frankrijk zich geen bondgenootschap te sluiten en niet deel te nemen aan een coalitie, die tegen de verdrags partner is gericht. In geallieerde kringen werd de Rus sische nota nogal luchtig opgenomen. Men had een dergelijke stap reeds eerder verwacht en was dus voorbereid. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en Amerika, die momenteel in Parijs bijeen zijn, hadden nog niet de beschikking over een tekst van de nota en wilden vooralsnog dus geen commentaar geven. Men was ech- Advertentie ?5 Kruisstraat 28 GEHEEL NIEUWE COLLECTIE Haarlem DAMES-, HEREN- en KINDERSCHOENEN (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen De geneesheren, die de H. Vader be handelen, hebben gisteren de röntgen- opnamen bestudeerd die gisterochtend genomen zijn van de spijsverteringsor ganen van de Paus. Zij zijn tot de con clusie gekomen dat de H. Vader lij dend is aan een gastritis, welke ver oorzaakt schijnt te zijn door ean hernia in de slokdarm, juist waar deze over gaat in de maag. Zij zijn van oordeel, dat een operatie van de patiënt niet nodig is, en zij zullen trachten met een medische behandeling en pijnstillende middelen de hinderlijke uitwerking van de hernia te neutraliseren en de gastri tis te genezen. Vanochtend om tien uur zijn de pauselijke artsen opnieuw in consult bijeen gekomen om de verdere behandeling van de H. Vader te bespre ken. Gisteravond bleek de Paus ten zeer ste vermoeid en erg zwak als gevolg i'an het slikken van de bariumoplos- sing, die nodig was voor het röntgen onderzoek. Het onderzoek zelf heeft ruim twee uren geduurd. Als gevolg van een en ander keerden gisteravond °ok weer de hinderlijke krampverschijn- selen terug. Men neemt echter aan. dat mZe weer spoedig verdwijnen zullen, Wanneer de H. Vader zich houdt aan het advies van zijn artsen om rust te houden. Zelf heeft hij echter verklaard „voor een Paus bestaat er geen rust". De Osservatore Romano becommen tarieerde gisteren het medisch bulle- tin, dat is uitgegeven na het röntgen onderzoek. Het blad toont zich ver heugd over het feit, dat er geen andere kwalen ontdekt zijn, waarover de laat ste tijd voortdurend geruchten de ron de hebben gedaan. De Osservatore roept op tot gebed voor het herstel van de gezondheid van de H. Vader, opdat God hem moge toestaan, dat hij terug- kere tot zijn arbeid voor de vrede, de rechtvaardigheid en de liefde in de we reld. Vanmiddag om twaalf uur zal de begrafenis plaats vinden van de in Amerika geboren Robert Woodward Hathaway, die huwde met de „Dame of Sark" en eergisteren overleed na gedurende 25 .jaar het bewind te heb ben uitgeoefend op het Kanaaleilandje Sark. Hathaway die de feodale titel „seigneur" voerde, is op 68-jarige leef tijd overleden in zijn woning op Sark, „La Seigneurie". Hij had de Yale-uni- versiteit bezocht en in de eerste wereld oorlog gediend bij de luchtmacht. In 1929 is hij in Londen gehuwd met „la dame de Sark", die toen de weduwe was van Dudley Beaumont. Zij was de erfelijke heerseres over de bevolking van 560 op het eiland Sa'rk. Op 5 November j.l. vierde het echt paar zijn zilveren bruiloftsfeest met een groots feest voor de eilandbewo ners. Hathaway sloeg vrijwel nooit een vergadering van Sarks kleine parle ment, het hof van de „grootste plei dooien", over. Tijdens de Duitse bezet ting werd hij geïnterneerd 'n Oosten rijk, waar de Amerikaanse strijdkrach ten hem bevrijdden. De „seigneur" en de „dame" hebben na de oorlog ver scheidene tournees gemaakt door Ame rika, waar zij lezingen hielden. (UP) ter in diplomatieke kringen de mening toegedaan, dat de nota minder gericht was tot de Franse regering dan tot de parlementsleden, die Maandag over de Parijse verdragen moeten gaan beslis sen. Men wees er in dit verband op, dat Rusland nooit heeft voorgesteld het Brits-Russische vriendschapsverdrag, dat gedurende de oorlog werd opgesteld en vrjjwel dezelfde clausules bevat, op te zeggen. Niettemin heeft ook Enge land zich ten gunste van de Parijse verdragen uitgesproken en het Britse parlement heeft ze met overweldigen de meerderheid bekrachtigd. Van veel ingrijpender betekenis achtte men het feit, dat de defensie commissie van de Assemblée giste ren met maar liefst 21 tegen 11 stem men een rapport van de onafhanke lijke afgevaardigde Georges Loustau- nau-Lacau heeft verworpen, waarin de bekrachtiging der Parijse verdragen werd aanbevolen.- Onmiddellijk werd de radicale afgevaardigde Vincent Badïe opgedragen een nieuw rapport samen te stellen. Badie staat vijan dig tegenover de accoorden. Merk waardig was de wijze, waarop de stemmen verdeeld bleken. De -Gaullis ten stemden voor het oorspronkelijk rapport, evenals een aantal gematig den, een aantal radicalen, volksre- .publikeinen en onafhankelijken. Vijf socialisten verlieten voor de stem ming de vergadering én wensten „afwezig" te zijn, dus zich niet van stemming te onthouden. Hoewel niet gevreesd wordt, dat de uitslag van de stemming in de defensie commissie de Parijse verdragen in de Assemblée zelf in gevaar zal brengen, is men in Parijs toch niet gerust. Bo vendien heeft deze uitslag ook elders grote indruk gemaakt en met name in de West-Duitse Bondsdag, waar juist over de Parijse verdragen werd gede batteerd. De commissie voor Economi sche Zaken van de Assemblée sprak zich evenwel ten gunste van de ver dragen uit. Het Saar-accoord De Assemblee-commissie die zich over het Saaraccoord heeft moeten be raden heeft nog eens met nadruk vastgesteld, dat Frankrijk, in overeen stemming met de regering van Saar land, dit accoord als definitief be schouwt en dat het Saaraccoord onver brekelijk verhonden is aan de Parijse verdragen. Zij beveelt daarom aan de Parijse verdragen niet te ratificeren, eer de West-Duitse Bondsdag definitief dit en geen ander Saaraccoord heeft bekrachtigd. De Franse regering wordt uitgenodigd dit standpunt nog eens dui delijk naar voren te brengen. Daardoor is het deze week aan het licht getre den Frans-Duitse conflict over de fei telijke inhoud van het Saaraccoord wel overduidelijk gesteld. Italië naar Vaticaans Een groep van ,„Zampognari's", bespelers van een soort doedelzak, die ieder jaar in de Kersttijd uit Zuid Rome komen om'extra luister bij'te zetten aan de feestelijkheden in de Eeuwige Stadziet men hier bij het paleis, waar zij de H. Vader een Kerst-serenade brengen. (Van onze parlementaire redacteur) Wanneer vandaag de wet op het schoolgeld de goedkeuring van de Tweede Kamer krijgt, zullen de schoolgelden voor de leerplichtige leeftijd (Lager Onderwijs, V.G.L.O., B.L.O. en de eerste twee leerjaren van het U.L.O., Middelbaar Onderwijs en Lager Nijverheidsonderwijs) met terugwerkende kracht vanaf. 1 September 1953 niet meer worden geheven. Dat wil dus zeggen, dat de ouders over het vorige en vanzelfsprekend ook de volgende schooljaren voor de kinderen op deze scholen niets meer hoeven te betalen. De aanslagbiljetten die voor die jaren nog niet zijn verzonden, zullen niet meer komen. Het is echter niet helemaal zeker, dat de wet het halen zal, want er is in de Tweede Kamer iets vreerrtds ge beurd. Er is een amendement ingediend door een vrouwelijk Kamerlid, dat zich deswege da verwijten van velen harer Al is de watersnoodramp, welke ons land op 1 Februari 1953 trof, alweer bijna twee jaar geleden, de schade, welke werd aangericht, is nog niet geheel hersteld of vergeten. Bij het plaatsje Zurig op de Friese oever aan het uiteinde van de Afsluitdijk, is men op het ogenblik nog volop bezig met het verrichten van .her stelwerkzaamheden, teneinde alle herinneringen aan de grote ramp uit te wissen en het achterliggende land zo goed mogelijk tegen de winterse vlagen te bescher men. Tevens heeft men deze gelegenheid aangegrepen om de noodzakelijke ver nieuwingen aan de Friese zeedijk uit te voeren. Traudl Junge, de laatste secretaresse van Adolf Hitler, die zich bij de „Führer" bevond tijdens diens laatste dagen in de onderaardse bunker in Berlijn, heeft gisteren gezegd, dat hij in haar ogen allerminst een held was geweest. „Aan die mythe en helden verering van Hitier moet nu maar eens een einde komen", zo verklaarde me vrouw Junge tegenover het Weense blad, „Bïld-Telegraf". „Ik hoop de ware feiten hierover te kunnen vertel len. Mevrouw Junge, een vrouw van in de dertig, is een weduwe van een SS-officier. die deel uitmaakte van Hitiers lijfwacht. Zij vertoeft op het ogenblik in de Oostenrij'-se hoofdstad om technische adviezen te geven bij de opnemingen van een film over de laatste tien da gen van Hitier, welke onder regie van de regisseur G. W. Pabst door de „Wien"-filmmaatschappij vervaardigd wordt. Het scenario werd geschreven. door de befaamde Duitse schrijver Erich Maria Remarque, de auteur van „lm Westen nichts neues" en „Are de Triomphe" en is gebaseerd op het boek „Ten days to die" van rechter Michael Musmanno uit Pittsburgh, in de Amerikaanse staat Pennsylvanië. Volgens adviezen van mevrouw Junge heeft men nu in een van de Weense buitenwijken een nauwkeu rig gelijkend model van Hitiers reusachtige bunker in Berlijn ge bouwd. Men heeft uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen voor de per soonlijke veiligheid van mevrouw Jun ge nu zij zich in het door de Rus sische zóne omgeven Wenen bevindt. In 1946 wist zij te ontsnappen uit een Russische kamp in de omgeving van Berlijn en tegenwoordig werkt zij als secretaresse van een Duits geïllustreerd blad. (UP). mannelijke collega's op de hals heeft gehaald. Deze verwijten werden, om dat het een vrouw betrof, uiteraard in hoofse vorm geuit. Althans door de woordvoerder der K.V.P., de heer Pe ters, die de schuldige aan dat amen dement, mevTouw Fortanier de Wit, ronduit bekende dat hij het jammer vond dat zij geen man was. Dan had hij zijn opponente vermoedelijk minder zachtzinnig aangepakt. Wat was er namelijk gebeurd? Me vrouw Fortanier, die notabene in de schriftelijke stukken, die de openbare be handeling van de wet voorafgaan, van haar voornemen met vrouwelijke list niets had laten blijken, kwam ineens voor de dag met een amendement om de eerste 34 artikelen van de wet een voudig te schrappen en daarvoor in de plaats één enkel artikel te zetten, waar door het onderwijs niet alleen voor de leerplichtige leeftijd, maar voor het ge hele middelbaar onderwijs vrij van schoolgeld zou worden. Dit was zwak uitgedrukt de politieke sensatie van de week. De heer van Sleen (P.v.d.A.), die zijn hele leven voor het afschaffen van het schpolgeld heeft gevochten, en dus deze dag tot een gloriedag voor zijn partij had wil len maken, wist niet hoe hij het had. Zijn hele mooie rede. over de socialis tische idealen, die van de prille tijd in de vorige eeuw af op deze afschaffing waren ingesteld, viel door deze vrouwe lijke truc in het water. Hij trachtte nog de situatie te redden door de voorge schiedenis met alle namen van voor vechters uit de vroegere S.D.A.P. die hiermee verbonden zijn aan de Kamer voor te houden, maar het werd een trieste rede. De vrouw in het parle ment was alle mannen te slim af ge weest en de socialist moest de zure opmerking maken dat de V.V.D., die altijd tegen afschaffing van schoolgeld was geweest, zich nu ineens in de gele deren van de socialisten kwam scha ren. ,,Wij bieden U onze nederige steun. Gij zjjt nu onze keurgarde geworden," zo klonk het uit de mond van de heer van Sleen, die sprak als een boer die kiespijn heeft. De heer Roosjen (A.R.) sprak van een rigoureuze amputatie, die door het a- mendement was toegepast op de wet, waar hij het ook zonder dien helemaal niet mee eens was. Het gezicht van minister Beel, die als waarnemend mi nister van Onderwijs met de staatsse cretaris mej. dr. de Waal, achter de ministerstafel luisterde, drukte al even zeer verbazing uit. De enige dié zich in deze politieke storm in evenwicht hield was de heer Tilanus, de fractie leider en onderwijsexpert van de C.H. Hij betoogde, dat deze wet nog af gezien van het vrouwelijk amendement, dat nog royalistischer was dan de ko ning niet deugde. Wat een inconse quenties: de ouders moeten voortaan wel voor de kleuterschool betalen, niet voor de lagere school, ock niet voor de eer ste klassen van het onderwijs dat daar op volgt, en dan moet voor een jongen op de derde klas H.B.S. of Gym weer ineens wèl betaald worden. Om van het dure hoger onderwijs maar niet te spreken. Dit was nu juist ook het j argument van mevr. Fortanier geweest, die, listig als een vrouw zijn kan, had 1 uitgerekend dat de lasten nu juist op de middengroepen komen te drukken, j En die middengroepen kwam de V.V.D. dus in bescherming nemen! De wet geeft volgens de heer Tilanus echter een ruwe stoot tegen het hele bestaande onderwijssysteem en de con sequenties zullen niet uitblijven: de socialistische staatkundige opvattingen zullen zegevieren. Straks komt er op die manier ook nog een studieloon voor studenten aan de universiteiten en zo wordt tevens het beruchte spook der se lectie opgeroepen. Wat dat studieloon betreft, blee inderdaad dat de heer Ti lanus gelijk had. De heer van Sleen speelde al met deze gedachte alsof het de normaalste zaak van de wereld was. De heer Peters vond' di t de zaak niet van principiële betekenis was. De ver antwoordelijkheid van de ouders ligt tegenwoordig niet meer op het materi ele vlak. Zij hebben heel andere plich ten dan schoolgeld betalen, plichten die in het morele vlak liggen. Die zijn al zwaar genoeg, zodat materiële verlich ting alleen maar welkom is. Hij vond bovendien dat, wanneer Nederland en Jordanië de enige landen ter wereld zijn waar nog schoolgeld moet worden betaald, het hoog tijd wordt dat daar aan een eind komt. Wat nu Wat betreft de kansen van de wet, deze worden bedreigd door dit be ruchte vrouwelijke amendement. Im mers wanneer het wordt aangenomen en daar zal de P.v.d.A. aan me dewerken dan vraagt men zich af wat de minister zal doen. Hij kan, zoals de heer Peters het uitdrukte, wel een lucifer onder zijn wetsont werp houden. Het wordt onherkenbaar verminkt. Er zitten aan het ontwerp nog en kele onderwijs-technische kantjes, die niet minder interessant zijn. De positie van het bijzonder onderwijs zal namelijk, als alles goed gaat, door dpze wet belangrijk kunnen vooruitgaan. Het ont werp rekent namelijk af met de moei lijke positie waarin het bijzonder mid delbaar onderwijs zich nog steeds be vindt door de omstandigheid, dat niet de 'overheid, maar particulieren deze scholen moeten oprichten. Daarbij wordt de financiering van de exploitatie der school en de aflossing van het bouw- kapitaal tegen zodanige voorwaarden geregeld, dat men nooit de volle hon derd procent aan subsidie terugkrijgt. Deze wet nu bevat enige bepalingen, die daaraan een eind maken. Er is na melijk gezorgd voor compensatie voor bijzondere scholen, in verband met het wegvallen van schoolgeld. Een andere moeilijke kwestie die nog geregeld moet worden is echter de tegemoetkoming bij de stichtingskosten. Dit zal vermoe delijk later aan de orde komen, wan neer nog andere wetsontwerpen behan deld worden die de compensatie nader regelen. Het hele geval is dus een ty pisch ingewikkeld stuk onderwjjstech- niek, waar de leek bijna niet uitkomt. De regering had de maatregel reeds ruim een jaar grieden aangekondigd en van oppositie van enige betekenis was niets gebleken. De V.V.D. heeft echter roet in het eten gegooid en de hele zaak onzeker gemaakt. Er is ook nog een amendement Pe ters ingediend, dat ten doel heeft dé seminaries te laten meeprofiteren m een gezinsreducti edie in deze wet wordt ge regeld. Minister Beel zal vandaag de Kamer antwoorden en vermoedelijk valt dan vanmiddag de beslissing. Naar wij vernemen kan een nieuwe verhoging van de detailprijzen voor thee als vrijwel zeker worden aangenomen, zulks als gevolg van de zeer vaste stem ming op de gisteren te Amsterdam ge houden theeveiling. De prijzen op de veiling lagen 20 a 30 cent per halve kilogram hoger dan de prijzen op de vorige veiling, terwijl en kele prima soorten zelfs 40 cent hoger noteerden. Een Russische diplomaat te Washing ton, Dobrynin, heeft gisteren bij de Amerikaanse plaatsvervangende minis ter van buitenlandse zaken. Hoover, een klacht ingediend over verklaringen, die op 10 December door de Amerikaanse brigade-generaal Stevenson, bevelheb ber van de in Groot-Brittannië geleger de 49e luchtlandingsdivisie, zouden zijn afgelegd. Generaal Stevenson heeft, zoals ge meld, op 10 December te Bentwaters in Groot-Brittannië een demonstratie laten geven met een Amerikaanse jachtbom menwerper, de American Republic F-84F „Thunderstreak". Bij die gele genheid zeide de generaal, dat het vlieg tuig - zowel tactische als strategische atoombommen kan meevoeren en dat de 81e „wing" jagers te Bentwaters ge- vechtsklaar is en binnen enkele uren met een atoomoorlog zou kunnen be ginnen. (Reuter) Jaloezie is een slechte eigenschap met vele gevaarlijke kanten. Niet alleen in het gewone maatschappelijke ver keer tussen de burgers onderling, maar ook wanneer zij een rol speelt in het politieke leven. Het is een ondeugd, waarmee de P.v.d.A.-politici nogal eens zijn behept en zeer in het bijzonder het officiële orgaan van de P.v.d.A.: Het Vrije Volk. Bij wijze van spreken gunt dit blad de katholieke politici van de K.V.P. het licht in de ogen niet. Wij ontmoetten zelfs dezer dagen twee staal tjes van jaloezie in een en hetzelfde nummer van dat blad. De K.V.P.-afgevaardigde de heer Van Vliet heeft deze week in de Tweede Kamer een pleidooi gehouden voor een vrije Zaterdag. Hij drong er op aan, dat de regering deze kwestie op korte ter mijn in ernstige studie zou nemen. Ook de heer Roemers van de P.v.d.A. steunde in deze de heer Van Vliet. De regering bij monde van Staatssecretaris dr. Van Rhijn (P.v.d.A.) voelde echter weinig voor de vrije Zaterdag. Hij voorzag tal van moeilijkheden voor het productie proces etc. en stuurde de heer Van Vliet met enige hoffelijke phrasen met een kluitje in het riet. Voor Het Vrije Volk was de zaak hier mee echter nog niet uit. De parlemen taire redacteur van het blad kon het blijkbaar moeilijk verkroppen, dat de katholieke heer Van Wiet de vrije Za terdag waaraan, laten wij het gerust erkennen, voor iedereen toch wel pret tige kanten zitten ter sprake had ge bracht. Daarom herinnerde hij er in zijn verslag aan dat de socialistische fractie leider mr. Burger de vrije Zaterdag voor het eerst aan de orde had gesteld tijdens de algemene politieke beschouwingen van begin October. Voelt u de beet van het addertje? En om de suggestie compleet te maken plaatste Het Vrije Volk bij het verslag nog een foto van dr. Van Rhijn met als onderschrift vrije Zaterdag U zult misschien zeggen: Wat een kleinzielig gedoe. Maar we zijn er nog niet. Jaloezie kan inderdaad vooral in de politiek, een ridicuul aspect krijgen. In hetzelfde nummer van Het Vrije Volk komt het blad nog eens terug op het initiatief van de K.V.P. om op korte termijn tot een noodvoorziening te ko men voor weduwen en wezen. Dit ini tiatief is van den beginne af een doorn in het oog van het rode blad geweest. Het kreeg destijds zelfs min of meer een verwijt van Mr. Burger in deze te horen, die het initiatief wèl toejuichte, al zal hij daar misschien dan ook nog wel bepaalde bijbedoelingen mee hebben gehad. Intussen luchtte Het Vrije Volk zijn van jalouzie opgekropt gemoed o-a. als volgt: „Om onjuiste gevolgtrekkingen te voorkomen willen wij echter verklaren, dat wij geen aanleiding hebben tot her ziening van ons oordeel over de tactiek van de K.V.P. Wij zijn van mening, dat een sociaal beleid, dat die naam ver dient, een samenhangend geheel moet zijn van verantwoorde maatregelen. Het rondstrooien van beloften naar alle windstreken, naar de rijke naamloze vennootschappen, naar de grote vermo gens, naar de middengroepen, naar de huiseigenaren, naar de arbeiders, naar de weduwen en wezen enzovoorts, zon der zich te bekreunen om de eisen van een gezonde economische en fiscale con- junctuurpolitiek, is geen verantwoord beleid". Zie zo, dat heeft het blad toch maar weer eens fijntjes gezegd, niet waar? Daar kan de K.V.P. het weer mee doen. Over regeringsp a r t n e r s gesproken. Men zegt wel eens: jaloezie is geen lief de, doch de aap der liefde. Wij laten aan de lezers over te raden, wie hier voor aap speelt. Kardinaal dr. Innitzer van Wenen heeft 100 arme vluchtelingen voor een kerstmaal uitgenodigd. Bij de keuze van zijn gasten is de kardinaal gehol pen door de Caritas-organisatie. Na het feestmaal zullen de gasten boven dien door de kardinaal met kerstge schenken verrast worden (K.N.P.). Omstreeks twee uur vannacht is de Urker vissersboot Uk 64 „Marijtje" bij Petten aan de grond gelopen. Het schip, een motorkotter, was in de loop van dit jaar gebouwd. Schipper-eigenaar is de heer Willem de Vries. Het scheepje, dat op de keien zat, kwam hoe langer hoe meer scheef te hangen, daar het water zakte. Ook ging de kotter hoe lan ger hoe zwaarder stoten. De toestand waarin de „Marijtje" zich bevond werd in de vroege ochtend snel slechter. De bemanning is eerst in haar geheel van boord gegaan, later in de ochtend zijn twee personen terug gekeerd. Advertentie ■IXUV1UUIKR117M 13 m VJ t<7«i (tot Zaterdagavond) Aanvankelijk nog hier en daar mist, overigens zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of mot regen, maar later van het Noord westen uit opklaringen. Overwegend matige Zuidwestelijke wind. Iets ho gere temperaturen vooral in het Noorden en Westen van het land. Zon: 8.44-16.29. Maan: 1.49-12.39.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1