HAARLEM wil samenwerking bnurtgemeenten met Nieuwe R.K. school in Haarlem-Oost Haarlemse verkeers politie grijpt in Het grote gevecht van onze tijd Rumoerige vergadering van Haarlemse dierenbescherming Zeven dagen toneel Restaurant bij Zandvoorts circuit tweemaal duurder Stille Armen BennebroeL Bloemen daal, Heemstede en Zandvoort gegadigden Twee inbraken aan de Zijlweg 10°/okorting HAART KM IN DE MIST Een drietal koren geeft Kerstconcert Communisme en christendom buiten de sfeer van het Westen Scherpe opmerkingen van vroegere bestuursleden B. en vragen f 603.000 NIEUWE DIRECTEUR GEW. ARBEIDSBUREAU Zandvoort neemt deel aan E 55 DE ZORG VOOR GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID dekens, ledikanten en matrassen Haarlems Matrassenhuis V VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 PAGINA 2 B. en W. stellen inwilliging voor versoek kerkbestuur Buit moet tegengevallen zijn Veertig automobilisten in de mist bekeurd „Het blijde uur" Benoemingen bij M.O. Burgerlijke Stand H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 Behoud van eigen diensten Douglas Hyde voor „Geloof en Wetenschap" 1 Z1JLSTR. 56 RADIO en TELEVISIE Collectie als nooit tevoren. Ziet onze speciale etalage. Uitbreiding gronden voor industrie in Waarderpolder Haarlems Gemengd Koor Waterstanden GEMEENTEZAKEN Inbraak in Heemstede Bijna 3 mille en gouden sieraden vermist Mr. ir. E. R. Deves uit Dordrecht Draag op feestdagen een donkerblauw BRIXON costuum 124.- 134.1. 144.- 250e voetbalwedstrijd van LI. J. v. Roodselaar Het Melodistenfestival BLOEMENDAAL Mr. F. Rohling verlaat de K.V.P. Zelfbedieningszaak Spreekuur wethouder Uitslag sportprijs vraag Beurs van Amsterdam Beurs van New York Vijftien jaar geleden besloot de raad van Haarlem om de gemeente te doen toetreden tot een gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Vel- sen, Haarlemmermeer, Beverwijk, Heemstede, Nieuwer-Amstel, Bloemen- daal, Aalsmeer, Zandvoort, Heemskerk, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Bennebroek, tot regeling van de psychiatrische voor- en nazorgdienst. Naast deze dienst bestond in Haarlem reeds lang een gemeentelijke dienst voor sociaal-paedagogische nazorg. Uit de practijk bleek, dat beide diensten tal van raakpunten gemeen hadden. Er werd dan ook reeds geruime tijd de behoefte gevoeld om te komen tot een regeling van de gehele zorg voor de geestelijke volksgezondheid voor de gemeenten in Kennemerland en Amstel- land. Het stichten en instandhouden van bureaux voor het verstrekken van xne- disch-opvoedkundige adviezen en die voor de beroepskeuze, dienden eveneens beschouwd te worden als actief te zijn op het terrein van de geestelijke volks- §ezondheid. Het was, aldus schrijven en W. aan de raad, dan ook juist, dat met de drie particuliere organisa ties, de drie Provinciale Kruisverenigin gen, de levensbeschouwing speelt op dit terrein een rol zoveel mogelijk zou worden samengewerkt. Het een en ander op grond van de wet op de ge meenschappelijke regelingen (1950). Overleg met deze organisaties boekte geen resultaat. Een districtsorgaan voor de zorg voor de geestelijke volks gezondheid in Haarlem en nabijliggende gemeenten bleef derhalve uit. Als een gevolg hiervan bleken de besturen van een aantal gemeenten de voorkeur te geven aan aansluiting bij de Stichting Geestelijke Volksgezondheid in Noord- Holland. De gemeenten Bennebroek, Bloemen- daal, Heemstede en Zandvoort zijn be reid, met de gemeente Haarlem een gemeenschappelijke regeling in het le ven te roepen, zoals hierboven bedoeld. B. en W. van Haarlem zien terdege het nut van een provinciale organisatie vorm op dit terrein, maar. menen deze Het kerkbestuur van de parochie yan de H. Joannes de Doper verzocht aan de Haarlemse raad in een adres van 26 October j.L de medewerking voor de stichting van een school voor l.o., op een nader te bepalen terrein binnen de pa rochie. De school moet ruimte bieden voor ten minste 211 leerlingen, die de nieuwe school met ingang van 1 Sep tember 1955 gaan bezoeken. Er komen zes leslokalen waarin ten hoogste 48 leer lingen kunnen worden ondergebracht. Bij de ingediende aanvraag bevond zich een lijst met de namen van 266 leerlin gen, die voor de school in aanmerking wensen te komen. Voor 148 kinderen kan een verklaring van geen bezwaar worden ingediend (de wet schrijft een aantal van 125 voor}Daarom stellen B. en W. voor aan de raad het ver zoek in te willigen. Zodra er een keuze' is gedaan waar de school gebouwd zal worden en bouwplannen en volledige kostenberaming bekend zijn, zullen B. en W. een voorstel doen aan de raad voor het toestaan van een crediet voor de bouw. In de nacht van 15 op 16 December heeft een inbreker een bezoek gebracht aan een zaadhandel, gelegen aan de Zijlweg. Vermoedelijk heeft dezelfde man, al of niet in gezelschap van an deren, die nacht ingebroken in een foto litho-bedrijf, enkele huizen verder op de Zijlweg. De buit was in beide gevallen niet groot en zal de bezoekers (s) wel tegengevallen zijn. De toegang tot de zaadhandel was al heel gemakkelijk, want de deur van het pakhuis stond open. Eenmaal het pak huis binnen heeft de bezoeker de deur, die naar het kantoortje leidt, openge broken, maar in het kantoor vond hij niets van zijn gading. Toen werd de winkel aan een onderzoek onderworpen en tenslotte kon de ongewenste gast met 50.aan buit vertrekken. Bij de foto-litho-inrichting werd aan de achterzijde een ruit vernield. Daar door was het mogelijk de spanjoletten van de deur los te draaien en de deur zelf te openen. Alle kamers werden doorzocht, maar op de eerste verdieping werd „beslag" gelegd op eerf postzegel map met 49 zegels van 10 ct. en 20 zegels van 5 ct. De Haarlemse politie stelt thans een uitvoerig' onderzoek in. Ook in Haarlem was het gisteravond vanwege de zware mist bijzonder ge vaarlijk op de weg. Vooral het auto verkeer leverde gevaar op en dat was voor de Haarlemse verkeerspolitie aan leiding om terdege aftent te zijn. Zij controleerde in het bijzonder of de auto mobilisten in de mist met zgn. „groot licht" reden. Het resultaat was, dat veertig be stuurders, onder meer op de Amster damsevaart en de Rijksstraatweg, be keurd werden wegens rijden met te zwak licht. In aansluiting op vroegere berichten zij medegedeeld, dat het co:».ert voor leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen, te geven door een orkest van leerlingen van middelbare scholen, „Het Rijkskweekschoolkoor" en de blokfluitgroep van de muziekschool van de Mij. ter bevordering van de toon kunst, Maandag 20 December in de ge meentelijke concertzaal begint om 16.30 uur. Uitgevoerd wordt 3e Kerstcantate van Sas Bunge „Het blijde uur". B.en W. van Haarlem stellen de raad voor te benoemen voor het tijdvak 1 September 1954 t.e.m. 31 Augustus 1955 tot tijdelijk leraar in de Handels wetenschappen aan de H.B.S. (A) de heer G. Rijpma alhier en tot tijdelijk leraar in de Engelse taal aa»- -de H.B.S. (B) de heer D. Scheffener te Heemstede. Eveneens wordt voorge steld de heer. J. de Vries te Heemstede te benoemen tot tijdelijk leraar in de Geschiedenis aan de H.B.S. voor meis jes met 5 en 6 jarige cursus, zulks met ingang van 15 November j.l. tot 31 Augustus 1955. GEBOREN: H. J. Reedijkde Klerk z; G. VermeerKüchler z; A. H. Snel— Bont z; H. M. HobbelenVivie z; A. A. Hegievan der Heijden z; W. C. Peek —van der Linde z; C. A. Liefjesde Paus z; J. M. van DoornImansa z; Chr. M. StarreveldVeltman d; M. E. M. Zwart—IJsselmuiden d; M. W. Mid deldorpMichies d. GEHUWD: J. Verdam en H. J. van der Kuur. H. Kenbeek en J. Th. Schoen, B. Kreeft en H. Minden, B. Fonderie en E. Tierie, A. Dolman en Y. M. A. Kol- derie, Chr. Kooij en A. M. van de OVERLEDEN: J. de Nieuwe, 75 j„ Hofdijkstraat; J. H. Muller, 74 j., Haze- patérslaan; Chr. J. van Berloo. 47 j„ Oranjeboomstraat; C. H. SinnigeKater, 58 j„ Begijnhof; J. MeeuwigPot, 80 j„ Donkere Begijnhof; A. J. Aarssede Kiefte, 85 j.. Kleine Houtweg; H. G. Bischot. 71 j., van Egmondstraat; D. C. de Rooij, 87 j. .Kenaupark; P. L. van Ravestijn, 77 j., Westerhoutpark. Advertentie Nog slechts t/m Zaterdag op al onze 'n unieke aanbieding Alléén bij: Telefoon 11485 te moeten bouwen op de basis van een sterk doorgevoerde decentralisatie. Verwezenlijking van een provinciaal or gaan kan geschieden, hetzij in 'n gede centraliseerde publiekrechtelijke vorm hetzij op federalistische grondslag. De morm van een stichting, waarin de ge meentebesturen rechtstreeks generlei zeggenschap hebben, wijzen B. en W. van de hand, omdat daarin de publiek rechtelijke waarborgen van openbaar heid en verantwoording ontbreken. Niet minder is voor B. en W. een sterk geldende overweging, dat de bei de Haarlemse diensten, die voor de psychiatrische zorg en die voor de so ciaal-paedagogische nazorg, gedurende tal van jaren, op een bevredigende wijze hebben gewerkt, wat ook het oor deel is van de hierbij betrokken ge meentebesturen. Daarom achten B. en W. het onjuist, indien Haarlem deze eigen diensten zou moeten prijs geven of gedeeltelijk aan een ander niet-pu- bliekrechtelijk orgaan zouden overdra gen. Vandaar het voorstel aan de raad om, met behoud van de volledige zeg genschap over de eigen diensten, met de gemeenten, die daarop prijs stellen een gemeenschappelijke regeling aan te gaan. Het voorstel behelst een uitvoerige uit werking van de regeling, die dan ge acht wordt in te gaan op 1 Januari a.s. De oude regeling van 1939 zou dan komen te vervallen. De mist met al zijn ongemakken als kou en vochtigheid verleent toch een bepaalde sfeer aan stad en landschap. Daaraan draagt b.v. bij de onbestemde vorm, die de omgeving aanneemt .en de beslotenheid, waarin men zich voortbeweegt. Wie herkent uit deze foto nog de Grote Markt? De contouren van de kerk zijn ver vaagd door witte nevelflarden. Een apart beeld, dit Haarlem-in-de-mist! Douglas Hyde uit Londen, eertijds hoofdredacteur van de (communistische) „Daily Worker" tot hij enkele jaren geleden katholiek werd, heeft geduren de twaalf maanden een reis gemaakt door Afrika en door Azië, met name door Japan en Korea. Hij heeft daar de toe standen nauwkeurig bestudeerd en uit die studie de consequenties getrokken ten aanzien van de zuigende kracht, die het communisme in Azië en Afrika uit oefent. Van zijn bevindingen vertelde hij gisteravond uitvoerig voor de leden van „Geloof en Wetenschap", ondanks een stevige Londense mist in groten getale naar de tuinzaal van het Concertgebouw gekomen. Het totaal-beeld, dat Douglas Hyde van die zuigkracht zijn auditorium gaf, was misschien niet bemoedigend, maar in ieder geval openhartig geschetst en met de indirecte intentie Europa en vooral het Westen te attenderen op de gevaren, die het communisme via het Westerse kolonialisme kweekt. Met nadruk gaf spreker zijn gehoor te verstaan, dat het communisme in Europa „slechts" er op uit is zich te handhaven, waar het zich goed genesteld heeft. Dat „waar" is ove rigens geen klein gebied, houdt men b.v. alleen maar het oog gericht op de lan den achter het ijzeren gordijn. In Euro- Donderdagavond belegde 't bestuur van de dierenbescherming in Haarlem een buitengewone ledenvergadering teneinde vier nieuwe leden in het bestuur te kie zen. Deze verkiezing is echter geheel naar het tweede plan vertrokken door dat een der aanwezige leden inlichtingen vroeg over het aftreden van mevrouw J. Rechsteiner, mej. Hendrikse en de heer Wilkes in Juli van dit jaar. De ver schillende reacties op deze vraag druk ten een bijzonder rumoerig stempel op de vergadering, dat tot aan het slot duurde. Het gelukte de voorzitter, de heer B. W. Lasschuit, niet de gemoederen tot be daren te brengen en de discussies te slui ten. Er werden minder prettige opmer kingen gericht aan het adres van het bestuur, vooral van de zijde van de on langs afgetreden bestuursleden. Op de vraag van een lid las de heer Lasschuit een briefje voor van de heer Wilkes, waarin deze zijn bezwaren tegen het be leid van het bestuur kenbaar maakte. Mevrouw Rechsteiner somde eveneens een aantal grieven tegen het bestuurs beleid op. Zij was het er o.a. niet eens mee, dat men besloten heeft voortaan Advertentie Haarlem -• Tel. 11828 Zaterdag 18 Dëc., Stadsschhouwburg, de Nederlandse Comedie met „Elektra". Vooral Ank v.d. Moer bereikt indruk wekkende hoogtepunten van aangrijpend spel in deze waardige, onder regie van Ton Lutz zeer menselijk afgestemde vertoning van Sophocles' klassieke treurspel. Zondag 19 December, de Nederlandse Comedie met „De drie zusters", zuiver gestemd stemmingstoneel met vele mo menten van innig, rijk geschakkeerd spel van Ellen Vogel, Bep Dekker, Ank v. d. Moer, Louis v Gasteren, Fons Ra demakers, Ko v. Dijk en Joh. Schmitz. Evenals „Elektra" een manifestatie van het toneel in ons land, dat de oudere jeugd kan worden aanbevolen. Woensdag 22 December laten Joh. Kaart en Joh. Boskamp in de Stads schouwburg de kluchtige grollan weer daveren van Potas en Perlemoer, die deze keer op vacantie zijn, maar elkaar nietemin gezellig in de haren vliegen. Donderdag 23 December krijgen de leden van de Haarl. Kunst Gemeen schap in de Stadsschouwburg de pre mière van „Jacht op een ponnie", een ponnie",. een speelse voorstelling door ,„Puck" van een kinderstuk, dat ook ■voor volwassenen zijn charme heaeft. geen dierenpensions meer te exploiteren. Zij betreurde ook, dat het kattenhuis maar leeg staat. Mej. Hendrikse ver klaarde, dat zij uit het bestuur getre den was wegens gezondheidsredenen, die weer hun oorzaak vonden in de dikwijls vervelende bestuursvergaderingen de laatste tijd voor haar aftreden. Medegedeeld werd nog, dat de dieren artsen zich unaniem achter het beleid van Dierenbescherming hebben gesteld. Tot nieuwe bestuursleden werden ge kozen mevr. J. S. Strebe-Langendonk, mr, W. Boers en de heren L. D. Beumers en E. D. des Bouvrie. Mevr* Hillinga, secretaresse van Die renbescherming, verzekerde ons van morgen, dat thans het belang van het dier weer op de eerste plaats staat. Zij had de indruk gekregen, dat het hieraan vroeger wel eens gemankeerd heeft. De nog vooruitgifte beschikbare oppervlakte aan bouwrijpe gronden in de Waarderpolder is dermate gering geworden, dat niet voldoende keuze kan worden geboden aan industriële gega digden. Daarom is het nodig, dat deze oppervlakte wordt vergroot. De uitbrei ding vordert een som van f 603.000. B. en W. van Haarlem vragen de raad dit crediet voor uitbreiding van indus trieterrein te willen verlenen. Traditie-getrouw zal Haarlems Ge mengd Koor, dit jaar versterkt door „Polhymnia" te Haarlem, dirigent Henk Arisz, een concert geven in de Kersttijd. Van de gewoonte om het Weihnachts- oratorium van Bach uit te voeren werd afgeweken, omdat het verzoek van enige Haarlemsche ingezetenen kwam, nu eens „Het Kerstoratorium" van Hubert Cuy- pers uit te voeren. Gaarne is aan dit verzoek voldaan, omdat dit werk modern is en heel weinig in Haarlem werd uit gevoerd. De componist, die vorig jaar te Amster dam werd gehuldigd, m verband met zijn 80ste verjaardag, hoopt ook dit jaar het concert nog mee te mogen maken. Alles is daarom in het werk gesteld, een uitvoering te geven, waarop hij met het grootste genoegen kan terugzien. De uitvoering zal worden gegeven, Maandag 20 December a.s. in de Gemeen telijke Concertzaal 's avonds 8 uur. Als solisten werken mee, Mevrouw Greet Koeman sopraan en Herman Hülsmann, Bas. De begeleiding is in handen van het Noord Holl. Philh. Orkest en Gosse Kroese, orgel. Het geheel staat onder leiding van Jan Booda. Vrijdag 17 December Hoog water: 9.09 u. en 21.38 u. Laag water: 4.29 u. en 16.56 u. Maanstand' laatste kwart. 3.21 u. Zaterdag 18 December Hoog water: 10.0- u. en 22.37 u. Laag water: 5.24 u. en 17.47 u. pa moet het communisme een eigen tac tiek volgen, omdat het te doen heeft met volken, die eeuwen lang een eigen ontwikkeling hebben doorgemaakt en zich een speciaal gerichte, christelijke, beschaving hebben verworven. Geheel anders is dat gesteld in Afri ka. Daar leven voor het merendeel men sen, die nog niet zo heel lang geleden op het peil van de oer-primitiviteit leef den. Deze mensen hadden dé eeuwen door hoegenaamd geen ontwikkeling en het contact met het Westen be.zorgde hun een enorme sprong vooruit, maar dan al leen technisch en zeker niet geestelijk. Het terrein ligt dus voor iedere stro ming braak en daarvan probeert het communisme met alle mogelijke midde len te profiteren. Het gebrek aan een diep gefundeerd geestelijk bezit doet de neger gemakkelijk beïnvloed worden door materialistische propaganda en Moskou zorgt er wel voor, dat de neger zijn weg vindt op alle rode universitei ten. De communisten van hun kant wachten er wel voor om hun streven in een Westerse sfeer „aan de man te brengen". Al hun propaganda en daarin ligt een groot deel van het suc ces wordt gestoken in het kleed, dat een bepaald volk volgens overgeleverde tradities het beste past. Sprekend over China duidde spreker op een zelfde instelling van het com munisme. In dat land sloeg het nog har der toe dan in Rusland zelf, waar het tenslotte via een zekere trap van ont wikkeling zijn huidige positie heeft ver worven. Zo niet in China; daar greep het een millioenen-volk binnen enkele jaren vast en het christendom heeft dat aan den lijve zwaar moeten ondervinden. Het is echter een levende troost, dat diezelfde volken, wanneer zij maar enige vrijheid zouden genieten, het Christen dom met vreugde omhelzen. Tastbare bewijzen daarvan had spreker gezien in Hongkong en in dit verband gewaagde hij ook van Korea, waar een zelfde ten- denz merkbaar was in dat gedeelte, dat na het „conflict" zich weer een vrij, al thans een niet-communistisch, land kon noemen. In kort bestek is het niet mogelijk alle aspecten, die Douglas Hyde van „The great battle our time" zöals hij zijh voordracht noemde weer te geven. Wel willen wij zijn algemene conclusie herhalen, waar hij zeide, dat het grote gevecht van onze tijd niet gezien moet worden in de politieke sector. Dat ge vecht met name om Afrika; aan Azië valt voorlopig geen eer meer te behalen zal zich vooral in een geestelijke sfeer ontladen. Het Christendom kan de winst in eigen hand houden, als het de juist» wapens in Afrika, tegen het communisme vindt. De raad der gemeente Haarlem komt Woensdag 22 December 's middags om 2 uur in de Raadzaal in openbare' ver gadering bijeen. B.en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen om aan de N.V. Brandstöf- fenhandel v.h. N. van Breemen en Co., te rekenen van 1 November j.l. af, voor de tijd van één jaar opnieuw het stuk grond te verhuren aan de Jans- weg, groot 900 vierkante meter tegen de prijs van 2000.- B. en W. stellen voor aan de raad een crediet van 6.558.- te verlenen vaor het maken van een aparte kamer voor de adj. posthuiscommandant in het politieposthuis op het Leidseplein. B. en W. stellen eveneens voor aan de raad om de balansen en verlies- en winstrekeningen over 1953 goed te keuren van 148 arbeiders-woningen van de Woningstichting „Ons Huis", van 96 arbeiderswoningen van de Woning bouwvereniging „Spaarnoog", van 240 arbeiderswoningen van de Coöp. Wo ningvereniging voor Gemeentepersoneel G.A. Het college van B. en W. stelt ver volgens voor om de rekening en ver antwoording over 1953 van het 2e,3e, 4e en 5e douche-badhuis van de afde ling Haarlem van Het Witte Kruis goed te keuren. Het 3e badhuis heeft een voordelig saldo van 1.523,35, het 2e, 4e en 5e wijst resp. als nade lig saldo aan 2.274.97, 4.331,57 en 1.229,39. De raad wordt voorgesteld ten' behoeve van het 2e, 3e en 5e bad huis een, subsidie vast te stellen van 1.981,01 en de bijdrage voor het 4e badhuis vast te stellen op 4.331,57. In een huis aan de Herenweg te Heemstede is ingebroken en uit een geldkistje een bedrag van 2850 als mede een groot aantal gouden sieraden gestolen. Onder deze sieraden bevonden zich twee gouden horloges, een gouden das speld, een gouden armband, een doublé broche en twee doublé armbandjes. Ver der worden enkele papieren vermist. Op het ogenblik van de inbraak waren de bewoners afwezig. De toegang heeft men zich verschaft door het rooster van een put voor een kelderraam te verwij deren en het kelderraam te forceren. De politie heeft het onderzoek in handen. Naar wjj vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. ir. E. R. Deves tot directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haar lem. De heer Deves is thans directeur van het G.A.B. te Dordrecht. Hij volgt te Haarlem drs. A. van der Straaten op, die kortgeleden een leidende func tie heeft gekregen bij het Rijksarbeids bureau in Den Haag. Mr. Deves is een Groninger van afkomst (hij werd geboren te Marum) en is thans 43 jaar oud. Hij heeft rechten gestudeerd aan de Groningse Universiteit, alwaar hij oók zijn doctoraal-examen aflegde. Daarna is hij gaan studeren aan de landbouwhoge school te Wageningen, waar hij de inge nieurstitel behaalde. Op 1 April 1937 ving de heer Deves zijn maatschappelijke loopbaan aan in een ge meentelijk functie te Nieuweschans. Zijn functie in Dordrecht vervult hij sedert 1 Mei 1944. Hij is tevens docent aan het ge meentelijk Avondlyceum te Rotterdam. De heer Deves is gehuwd en heeft drie kinderen. Advertentie Fijne Engelse kamgaren, zeer chic model ontworpen door Italiaanse meesters Superieure Brixon kwaliteit. 'Herenkleding met het keurmerk Brixon, exclusief bij:. Gen. Cronjéstraat 4044 Haarlem-Noord - Telefoon 15438 S In deze derde Adventsweek vangt reeds de reeks Kerstconcerten aan. De „Sint Caecilia"-koren en „Haarlems Zanggenot", onder directie van G. de Barbanson en P. J. Potgieser, openden de reeks in Haarlems grote concertzaal met een programma, bevattende een tiental werkjes, een Cantate en Deken Müller's „Weihnachtsoratorium". Voor waar een omvangrijk en afwisselend I programma, dat, alhoewel de nummers I niet alle even belangrijk waren en de uitvoering er van niet steeds op het zelfde peil stond, globaal genomen toch voldoening schonk. Doorgaans maken KerstUederen, uit gevoerd door gemengde en vrouwen koren, meer indruk dan alleen mannen stemmen en behaagt dikwijls het een voudigste lied in hogere mate dan een weidse cantate of oratorium. Zo ook thans. „Adeste fidelis" van Lod. de Vocht en „Hodie Christus natus est" van Abbé Henri Carol voor vrouwen koor met orgel, maakten qua composi tie op ons de sterkste indruk en werden bovendien het fijnst van klank weer gegeven. Wanneer de dames zich hoeden voor niet te groot en ook voor te' snel uitzetten vRn de stem dit geldt in nog meerdere mate bij hun zahg in het gemengde koor dan vormen zij een zeer welluidend, mooi getimbreerd en semble. Alleen in de eerste sopraanpartij vielen somwijlen enkele iets domine rende stemmen op. Wat de mannenstemmen in het ge mengde koor aangaat: volume, klank kleur en samenzang vielen mede, iets wat men gewoonlijk niet van dergelijke koren kan vermelden. En muzikaal, met doorvoelde -voordracht werd er zowel door dames als door heren gezongen. Dit bleek het meest in Diamant's „Kerstlied" (mooi genuanceerd!) en Berlioz' „L'adieu des Bergers"! In genoemd oratorium kwamen enige malen lichte, niet sterk storende deto naties voor. Vermoeidheid of te weinig verband met de orgelbegeleiding? Hier viel goede kwartetzang van de solisten Aukje Roggen, Gré Donker, Peter Pen- ders en Gerard Ielo en vooral knappe stemtechniek van de tenor op. „Haarlem's Zanggenot" zong met wis selend succes. Waar de dirigent even redige klankverhouding bereikte, vol deed dit koor ook wat voordracht be treft: er werd met bezieling gezongen, niet het minst in de Kerstliederen (be werking van Nico Hoogerwerf) en in Jos. de Klerk's Kerstcantate. Anton de Beer speelde de begelei dingen op het Cavaillé Coll-orgel, steun de hiermede de koorzang en leidde het concert in met Bach's Toccata en Fuga in d-moll met vrije, niet geijkte regis- terkeuze. Tamelijk veel belangstelling en spon tane bijvalsbetuigingen voor dirigen ten, solisten en koren. o. K. De heer H. J. van Roodselaar viert Zondag een niet alledaags jubileum. Dit E.D.O.-lid zal dan zijn 250ste voetbal wedstrijd spelen, dit maal tegen Willem II. Zijn artistennaam luidt Buikie, ont leend aan het feit, dat zijn lichaamsdeel, dat deze naam draagt, zich al vroegtij dig kenmerkte door zijn volume en ron de vorm. Dat de heer Roodselaar iets van voetballen afweet, is wel bewezen door het grote aantal doelpunten dat hij in de loop der jaren op zijn naam heeft gezet. Hij is bovendien sportief en staat met iedere tegenstander op goede voet. Zondag zullen de clubgenoten hem een huldiging bereiden en ook het pu bliek zal dit bijzondere jubileum wel een applausje waard achten. Aan de „Nationale Energie Manifesta tie 1955 (E-55)" te Rotterdam, waarin getoond zullen worden de resultaten van de energie, besteed aan de opbouw van ons land na de bevrijding, wil ook Zand voort deelnemen en wel met een provin ciale inzending, waarvoor maquettes, fo to's e.d. beschikbaar kunnen worden ge steld, Voor de provincie Noordholland zijn 10 traveeën gereserveerd. B. en W. van Amsterdam zullen de raad voorstellen deze gemeente garant te doen zijn voor 4 traveeën, terwijl 2 zijn bestemd voor hét bloemencentrum Aalsmeer, zodat 4 traveeën resteren voor de overige ge meenten in Noordholland. De kosten van 4 traveeën zijn begroot op f85.000.—, waarvan de provincie f50.000.— voor haar rekening neemt. Voor Zandvoort heeft men gedacht aan een reproductie van het circuit met „rijdende auto's". Een gemeente kan ook voorstellen doen tot uitbreiding van het geen door haar zal worden tentoonge steld, doch de architect beslist wat en hoe er geëxposeerd zal worden. De kosten van deelname voor Zand voort worden op f 1000.begroot, waar bij rekening is gehouden met het inwo nertal en de plaats, welke op de tentoon stelling zal worden ingenomen. Van ge meentewege kan nog iets extra's aan het tentoongestelde worden toegevoegd, om bijvoorbeeld het belang en de bete kenis van de badplaats te accentueren. De kosten, daaraan verbonden, komen uiteraard voor rekening der gemeente. Teneinde ten deze vrijheid van hande len te hebben, vragen B. en W. nog een extra crediet van f 1000.in totaal dus f2000.—. Teneinde tegemoet te komen aan de in dat opzicht bij de K.N.A.C. en de K.N.M.V. bestaande verlangens, sprak de Zandvoortse gemeenteraad zich in Februari j.l. in begnisel uit voor de stichting van een restauratiegelegen- heid nabij de Burgemeester van Alphen- weg, waarvan de kosten ongeveer f 25000 zouden bedragen. Een door de dienst van publieke werken ontworpen plan, waarbij reke ning is gehouden met de wensen van de K.N.A.C. en K.N.M.V. en waarmede ook de pachters van de consumptie verkoop binnen het circuit zich kun nen verenigerï, voldoet aan de mini mumeisen, welke aan een restauratie gelegenheid gesteld moet worden. Het omvat een restauratie met 260 feit plaatsen, een terras van 275 m2, keu ken, toiletten en magazijn. Het eigen lijke restaurant zal worden gebouwd van hout, terwijl het gedeelte waar de keuken, toiletten enz. zijn gepro jecteerd in steen zal worden uitge voerd. De kosten worden geraamd op f 56500, welk bedrag kan worden ver minderd met een bijdrage van f 10.000, welke van particuliere zijde zal wor den ontvangen. De bouwkosten zijn aanzienlijk hoger dan oorspronkelijk is aangenomen. Het is niet mogelijk gebleken voor een bedrag van f 25.000 een restaurant te stichten. Bij de verpachting van de consump tieverkoop binnen het circuit is aan de pachters de voorwaarde opgelegd, dat zij de restauratiegelegenheid op hun kosten moeten meubileren en in richten. Deze verplichting vervalt ech ter, als de restauratiegeiegenheid niet op 1 Mei 1955 is tot stand gekomen. Ten laste van de stichting „Touring Zandvoort" komen de kosten van ren te en aflossing van het geïnvesteerde kapitaal, grond- en straatlasten, ver zekering en onderhoudswerken bere kend op f 4647,50 per jaar. De baten, welke daartegenover staan .be staan uit een bedrag van 25% van de bruto-omzet, hetwelk bij de pacht overeenkomst is bedongen. Naar de mening van het dagelijks bestuur van de stichting „Touring Zandvooi t" kan deze voor de restauratie gesteld wor den op f 15.000, zodat deze ontvangst zal belopen een bedrag van f 3750. B. en W. achten deze uitgave, met het oog op de belangrijke verbetering vqn de accomodatie van het circuit, welke door de stichting van een restauratie gelegenheid wordt bereikt, volkomen verantwoord. Het ontbreken van een restauratiegelegenheid nabij het cir cuit is steeds als een ernstig gebrek aan de accommodatie gevoeld. Trou wens, het is steeds de bedoeling ge weest bij het circuit een restauratiege legenheid te stichten. Bij raadsbesluit van 14 December 1949 werd besloten een tribune met restauratiegelegenheid te stichten, maar dit besluit kon niet worden uitgevoerd omdat het beno digde bouwvolume niet werd toege staan. Op ons bureau werden heden de na volgende bedragen ontvangen: De heer W. te Haarlem L,- en per giro mej. W. C. S. te Overveen 2,50; de heer A. M. W. te Haarlem 5,-. Giften kunnen bezorgd worden op de redactie van onze courant, Smedestraat 5, of gestort worden op ons gironummer 143480 (met vermelding: „Ten bate van de Stille Armen"). 1 Aan het 8e Nationale Muziekfestival te Haarlem, dat georganiseerd wordt door „De Melodisten", zullen meer dan 160 personen hun medewerking verle nen. Er worden vele prijzen beschikbaar gesteld, w.o. voor iedere afdeling een wisselbeker, medailles en ereprijzen. Talrijke orkesten, ensembles en solisten in ieder genre en op elk gebied zullen voor het voetlicht treden. De toevloed is zo groot geweest, dat alle afdelingen al zijn volgeboekt. Het festival vindt plaats op Zaterdagavond 12 Februari in het Concertgebouw. Mr. F. P. Th. Rohling te Bloemendaal (chef der afdeling Oudheidkunde en Na tuurbescherming van het departement van Onderwijs, Kynsten en Wetenschap pen) is, nu al weer enkele maanden ge leden, uit de Katholieke. Volkspartij getreden. De heer Rohling* heeft daar van kennis gegeven aan de Bloemen- daalse afdeling der K.V.P. Een der redenen, waarom hij tot dit besluit is gekomen, heeft bestaan, aldus de heer Rohling, in het ondervonden hebben van „onvoldoende steun in moeilijke omstandigheden". Mr. Rohling is ruim 20 jaar, lid ge weest van de Katholieke Volkspartij en heeft voor deze partij 18 jaar zitting gehad als raadslid in de gemeente Bloe mendaal, waarvan de laatste acht jaar als wethouder. In 1952 kwam de heer Rohling bij het ministerie van O., K. en W. Donderdag is de eerste zelfbedienings zaak in Bloemendaal geopend. Het is de dertigste zelfbedieningszaak van Albert Heijn N.V. De winkel is gevestigd aan de Bloemendaalseweg 33. Voor de ope ning bestond grote belangstelling. Dinsdag 21 December zal de Bloemen- daalse wethouder van Onderwijs, mej. dr. M. E. Nolte, verhinderd zijn haar we kelijks spreekuur te houden. (Zondag 12 December) Eerste prijs if 10: W. Willemse, Zuider Tuindorplaan 19, Haarlem-West, zeven punten Tweede prijs f 7.50: P. Rosenhart, Hoogstraat 34, Haarlem,* zeven punten. Derde prijs f 5,P. 3. Stokman, San. Heliomare, afd. 2, Wijk aan Zee, zes punten. Vierde prijs f 2,50: W. Medenblik, Rijksstraatweg 69, Bennebroek, zes punten. FILMS: PALACE: „The Command", 14 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Het huis der stilte", 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur LJDO: „Onderwereld van Mont-Martre str volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Als vrouwen begeren str volw Tij den2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2 4 15 7 en 9.15 uur. ROXY: tot en met Zo.: „De zeven zonda ren" 18 jaar. Tijden: 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Do.: „Het leven is geen lol letje" a. 1. Iedere middag 2.30 en Zo. 2 en 4.15 uur. Van Ma. tot en met Do. om 8 uur: „Bwana duivel", 18 jaar. MINERVA: tot en met Zo.: „Hans Christian Andersen" a. 1. Tijden: Vr. 8.15, Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 17 December Concertgebouw: Noordh. Ph. O. speelt 4e Concert, serie V. Sol. Aafje Heynis, alt. Aanvang 20 uur. Zaterdag 18 December Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co medie" voert „Elektra" op. Aanv. 8 uur. TENTOONSTELLIN GEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur. Zo. van 13—15 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht .overstromingsramp Februari 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen drik Goltzius. Geopend van 113 uur. Zo. van 1—3 uur. Boot: de Smidse: Miniatuurspoorwegen (Spaarne). Geopend 9—12. 25 uur. Huis van Looy: groepstentoonstelling van „Kunst zij ons doel". Geopend van 1017 uur. Zo.: 13—17 uur. Kunsthandel Leffelaar: Kersttentoon stelling: aquarellen, appliqués, weefwerk, ceramiek. Geopend van 1017 uur. Tot 1 Januari. (Niet officiële 3% Ned. 1953 3i/2 Ned. 1953 3(4 Ned. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 31/4 Ned. 1954 3-3i/2 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. f ac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt. Ned. Handel Mij. cert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unle H.V.A. Deli Mij. Cert. koersen) Vorig oslt 103 103 101% 101% IOU/4 101% 102 99)| 203 296% 158 2501/, 280 276% 365% 25014 378 525 96% 1771/2 183% 149% 133% 123% Opening 17/12 100 A 296% 276% 368 378 527% 95 184 151% 133% 120% Stemming: Weifelend. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric. General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 15/12 47% 100% 67% 45% 92% 96 76% 27% 37% 69% 69% 57% 51% 75% 23% 69% Stemming 16/12 48% 104 67% 45% 93% 97 76% 27% 37% 70% 70 58% 52% 79% 24% 70% vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2