Positie Indische Nederlanders wordt moeilijker A A i Prof. Gerbrandy vraagt om vervolging K.P.M.-directie q mi-N m ESSO schenkt gedichten aan haar relaties Montessori Ontduiking kaasconventie stelt onze export voor moeilijkheden Glinsterende ballen voor Kerstmis OUDE GENEVER Kerstvreugde ook in de kazernes 'A Wegens troepenvervoer voor acties tegen Nederland en Zuid-Molukken Nieuwe Peugeot in April 1955 Subsidie vrijwillig verzekerden Turks bezoek aan ons land Scandinavische imitaties bederven de markt aM VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 PAGINA 3 Regering geeft toe: Twee Nederlanders in Indonesië vrij Jungschlager staat 13 Januari terecht De „Tritoni-ramp K.L.M.-piloten regel matig gecontroleerd Katholieke Illustratie Prins Bernhard in Londen rgjüARETOi- Met fraaie auto-reproducties voor de liefhebbers Veroordeelde Nederlander beweert Duitser te zijn WONDEN GENEZEN SNELLER MET r - Wagen voor zes personen Werktijden kappers met de feestdagen Prof. Raaymakers S.J. ernstig ziek Ziekenfondsverzekering Spoorwegtechnici steken hun licht op Half millioen abonné's op radiodistributie Australische „scout" zoekt 220 electriciens H.H. Wijdingen Vetgehalte exportkaas 45 of 48 pet.? (Van onze parlementaire redacteur) Op de suggestie van de Tweede Ka- Her, dat de Nederlandse regering al vast in grote lijnen een plan gereed dient te maken voor massale evacuatie van de Indische Nederlanders uit In donesië, heeft de minister van Maat schappelijk Werk geen enkele toezeg ging willen doen. Hij achtte zich daar toe verantwoord, omdat hij geen uit weg zag te ontkomen aan twee conse quenties. „Wanneer ik zeg, dat alles hier is voorbereid, dan willen alle In dische Nederlanders natuurlijk hals over kop terug. Zeg ik dat wij niets voor een algemene evacuatie hebben gedaan, dan ontstaat er mogelijk een paniek onder deze mensen," aldus de minister, die geen .reden zag over te gaan naar een ander systeem, dan dat wat hij tot dusver gevolgd heeft: van geval tot geval bezien, of degenen die niet over eigen middelen beschikken, met een rijksvoorschot geholpen dienen te worden. De minister had over deze kwestie een viertal sprekers te beantwoorden. Mr. de Graaf, die namens de K.V.P. het vorig jaar een motie had ingediend, waarin genoemd uitgangspunt van de minister was neergelegd, bleek het meest gealarmeerd en vroeg met be zorgdheid, of een dergelijk plan er al was. Hij erkende, dat minister van Thiel slechts verantwoordelijk is voor In Djakarta is bericht ontvangen dat de Nederlanders J. J. M. Willeboordse en A. N. van der Wal, die nu reeds een jaar lang in Bandoeng hebben vastge zeten, zijn vrijgelaten. Zij zouden bei den hebben verklaard niet slecht door de Indonesiërs te zijn behandeld. Hun was verder niets bekend over de mis handeling van andere landgenoten. Zij zouden de politie zelfs hebben bedankt voor alles wat er voor hen werd ge daan. De Nederlander L. Jungschlüger, een der in Indohesië in arrest gestelden, zal 13 Januari in Djakarta terecht staan. Hij wordt beschuldigd van een poging tot omverwerping van de Indonesische re gering. (UP) Bij de voortzetting op Donderdag, van het onderzoek naar de oorzaak van het verongelukken van het K.L.M.- vliegtuig „Triton", heeft gezagvoerder G. T. ten Duis, onderhoofd van de afd. „opleiding bemanningen" der K.L.M. gezegd, dat „de dagen voorbij zijn, waarin een vlieger, tijdens de vlucht, op een soort gevoel kon afgaan." De heer Ten Duis zei dit in antwoord op een vraag, of z.i. het „vliegen op gevoel" soms een van de verschillen in techniek tussen de oudere en de jon gere generatie vliegers is. Hij zei voorts, dat een mogelijke reden voor het feit dat de „Triton" neergekomen is uit een stijgende positie - d.w.z. met de neus naar boven ge richt - zou kunnen zijn een te vroeg intrekken van de vleugelklappen. Ook deelde hij mee, dat veelvuldig en re gelmatig alle piloten van de K.L.M. gecontroleerd worden, om na te gaan of zij zich fouten hebben aangewend bij het vliegen. Als dit bleek, moesten Zij een herhalingscursus volgen. Nu de laatste week voor Kerstmis ls genaderd, kan Katholiek Thuisfront de balans opmaken of het mogelijk zal zijn de ongeveer veertig duizend mili tairen, die met deze hoogtijdagen niet thuis zullen zijn, een waardig Kerst feest te bezorgen. Op het ogenblik zijn nog ongeveer een dertig duizend gulden nodig om het Kerstfeest van de tienduizenden op een waardige, zij het bescheiden, wijze te doen slagen. Daarom roept Katholiek Thuisfront om hulp voor de militairen van Zee-, Land- en Luchtmacht, voor de zieken in de hospitalen, voor de wachtposten en de bewakingstroepen, voor de tien duizenden die op een wachtpost, in een bioscoop, in een cantine, of in een garage het Kerstfeest moeten vieren. Voor allen, die met de soldaten wil len meeleven, is het gironummer 520.000, Katholiek Thuisfront, Den Haag. Aan het Kerstfeest van de veertig duizend soldaten mag het weinige dat wordt gevraagd, niet ontbreken. Daar om doet Katholiek Thuisfront een wel zeer dringend beroep op Katho liek Nederland, om de Kerstvreugde ook in de kazernes te brengen. J. W. Hofwijk, de reizende redacteur van de K.I., is met een Nederlandse pater conventueel, die in een arbeiders wijk van Bordeaux werkt, op stap ge weest in die parochie en vertelt in het nummer van deze week uitvoerig over de stand van het geloofsleven daar en de taak der priesters. De strekking van deze boeiende reportage wordt misschien nog het best vertolkt door de vraag van de Nederlandse pater aan het slot: „Wie (die dit alles gezien heeft) kan nog rustig leven?"In de serie eigen reportages over de Kolen- en Staalgemeenschap wordt ditmaal uitvoerig gesproken over de sociale taak der gemeenschap: de zorg voor de veiligheid der arbeiders, hygiëne en vooral de huisvesting; volgens de raad van ministers der K.S.G. moeten er tus sen 50.000 en 60.000 nieuwe woningen gebouwd worden! Het artikel is bijzon der rijk geïllustreerd, öud-piloot Wil lem van veenendaal vertelt over het Weerzien in Engeland van de K.L.M.- ers (na zijn ontsnapping uit bezet Ne derland) en over zijn terugkeer na de capitnlatie der Duitsers. Een gevoelig geschreven artikel van Kees Middel hof is gewijd aan de zoon van Willem Van Oranje, prins Philips Willem, die driehonderd jaar geleden werd geboren, eh aan zijn tragisch leven. Voorts is er hog een causerie over „Jongens in de haven", in dit geval de haven van Ham burg, waar zij alle afval nazoeken in, de hoop er nog wat eet- of bruikbare din gen te vinden. Jan Cottaar schrijft over ue voorbereiding op de Olympische "Pelen te Melbourne. z- K. H. de Prins der Nederlanden is Donderdag uit Nederland met de rege- Dngs-Dakota op het vliegveld London Airport aangekomen voor een kort privé- zoek aan de Engelse hoofdstad. het opvangen, van de maatschappelijke gevolgen van de toestanden waarin de Indische Nederlanders verkeren. Via de minister richtte hij zijn vraag dus tot het kabinet en adviseerde de regering om niet tot het laatste moment te wachten. Wij moeten het ongunstigste moment juist voor zijn. Al kon de K.V.P.-fractie het beleid van minister van Thiel in grote lijnen nog steeds volgen, toch had mr. De Graaf ook wel ernstige aanmerkingen op de wijze waarop in de practijk wordt gewerkt. Er is wel een raam van een organisatie, maar de opbouw laat op zich wachten.Met het personeel dat in Indonesië aan het werk is gezet is men niet zo gelukkig geweest en de proce dure die men heeft aanvaard, met in schakeling van de commissie-Meierink is te omslachtig, zodat velen op af wikkeling van hun aanvragen moeten wachten. Wanneer het apparaat ter ver zorging van de Indische Nederlanders daarginds niet goed werkt, dan is het ongetwijfeld zo, dat deze mensen beter hier in Nederland maatschappelijk ver zorgd kunnen worden. Ook prof. Le- maire kon, bij alle waardering die hij had voor de aanpak van het werk de K.N.P.-afgevaardigde was hoewel hij een ander systeem voorstaat minder fel in de aanval dan mr. De Graaf geen gang in dat werk ontdekken. Hij vroeg zich af, of het „gouverner c'est prevoir" niet meebrengt, dat wij min der kapitaal investeren in het verzor gingsapparaat ginds. Straks moeten de Indische Nederlander, toch weg. Het minst critisch was de heer van de We tering (C.H.), die vond, dat wij ons door de grote woorden die door Indo nesië voor het forum van de Ver. Na ties zijn gesproken niet moeten laten intimideren. Minister van Thiel was het daarmede eens en sprak van „bluf" van de Indonesiërs. Minister van Thiel moest erkennen, dat de moeilijkheden voor vele In dische Nederlanders zeer zijn toege nomen en dat er een psychose onder deze mensen is ontstaan, die zich uit in een heftig verlangen: „zo spoe dig mogelijk weg uit Indonesië." Maar van de overheid, aldus de mi nister, mag niet verwacht worden, dat zij zich al te veel door een psy chose laat beïnvloeden. Van een al gemene onhoudbaarheid van de situa tie is niet gebleken. Duizenden, die wel middelen of aanspraken hebben, blijven liever en er trekken nog steeds Nederlanders heen. Met het toenemen van het aantal aanvragen van hen die terug willen, is ook het aantal inwilligingen van die verzoeken gestegen. Maar er is daarom nog geen aanleiding om bijzondere maatregelen te nemen. Wel wordt reke ning gehouden met het charteren van enkele extra schepen in verband met de normale extra afvoer die in 1955 verwacht wordt. Wat het apparaat ginds betreft, alles wordt gedaan, om tot snellere afwikkeling te geraken. De minister zou trachten aan het verzoek van prof. Lemaire te voldoen, door met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken na te laten gaan wat de resul taten zijn van de emigratie van Indi sche Nederlanders naar Brazilië, Australië en andere landen. Over de Ambonnezen sprekende heeft minister van Thiel gezegd, dat geen haar op zijn hoofd eraan zou denken om deze mensen nu maar te gaan „uit leveren", zoals men in de Kamer had gesuggereerd. Wanneer er sprake zou zijn van terugkeer naar hun land, dan kan de minister de Kamer verzekeren dat hij voor hun veiligheid garant zal zijn. Advertentie 8) Even WP{rl De 41-jarige Nederlander R. G., die te Aken door een „Schnellgericht" wegens vervalsing van een paspoort werd veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf onder aftrek van voorar rest, beweert dat de Nederlandse rege ring uit politieke overwegingen zijn uit levering verlangt en niet in de eerste plaats op grond van de beschuldiging dat hij de hand zóu hebben gehad in een grootscheepse zwendelaffaire, zo bericht U.P. Hij heeft tegenover de „Schnell- richter" verklaard dat hij als oud- SS-er aanspraak maakt op de Duitse na tionaliteit. Hij beroept zich dus even als de Nederlandse oorlogsmisdadigers, die op 26 December 1952 ontsnapten uit de strafgevangenis te Breda, op de „Führererlass van 19 Mei 1943. Over het Nederlandse verzoek om uit levering zal eventueel het „Oberlandes- gericht" in Keulen moeten beslissen. Prof. mr. P. S. Gerbrandy, lid van de Tweede Kamer, heeft ate conclusie op een aantal schriftelijke vragen aan de minister-president over de rol van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij bij het vervoer van Indonesische troepen naar Ambon in verband met acties te gen Nieuw-Guinea en de republiek der Zuid-Molukken gevraagd of de regering bereid is deswege een strafvervolging te openen tegen de directieleden van deze maatschappij. Prof. Gerbrandy Advertentie O; De maatschappij Esso Nederland N.V. te 's-Gravenhage heeft de uit gever A. A. M. Stols opdracht gegeven om een bloemlezing sanu a te stellen, welke zjj ter gelegenheid van de a.s. jaarwisseling aan haar relaties zal toe zenden. Esso wil op deze wijze een bijdrage leveren tot een verspreiding op ruime schaal van Nederlandse ge dichten. De dichters ontvingen voor hun medewerking een honorarium, dat aanmerkelijk hoger is dan gewoonlijk voor bloemlezingen wordt uitgekeerd. De bloemlezing heet „Dichters om nibus". Zij heeft een oplaag van 12.000 stuks en wordt toegezonden aan zakenlieden, industriëlen, amb tenaren en particulieren, waarmede Esso Nederland relaties onderhoud. Hoewel men zich terdege bewust is. dat vele ontvangers zelden gedich ten lezen, wordt gehoopt dat het be zit van de bundel allicht tot lezen zal brengen. Of anders vertrouwt men, dat het boekje tenminste aan een geïnteresseerde zal worden ge schonken, en zo het doel toch nog wordt bereikt. Het ligt voor de hand, dat Esso Ne derland met belangstelling afwacht hoe deze eerste poging zal worden ont vangen. Indien een goede ontvangst mocht blijken, is er een gerede kans op herhaling. De uitgever heeft zich bij zijn keuze laten leiden door de overweging, dat het bundeltje bestemd was voor lezers, waarvan sommigen zich misschien zel den tot het lezen van gedichten zetten. Daarom heeft hij gedichten gekozen, die direct „aanspreken" en zonder al te veel moeite tot d- lezer kunnen dóórdringen. Op de eerste plaats heeft hij werk gekozen van dichters wier naam ook buiten letterkundige krin gen bekend zal zijn; daarbij heeft hij steeds getracht een goed gedicht te kiezen. Inderdaad zijn J. C. Bloem, Adriaan Roland Holst, J. Greshof, J. W. F. Werumeus Buning, Victor E. van Vriesland, M. Nijhoff, J. Slauerhoff, H. Marsman, E. du Perron, Jan Cam- pert, Ed Hoornik, Bertus Aafjes, Jan Engelman en ook Lucebert met nog een aantal andere dichters goed vertegen woordigt». Men kan het eenvoudige maar smaakvol uitgevoerde boekwerk je alleen maar bewonderen en van harte alle succes toewensen. Kerstmis nadert. Overal zijn er de tekenen van. De pleinen liggen vol Kerstbomen en in de winkels en warenhuizen liggen de glazen ballen te glinsteren en te blinken De Peugeotfabrieken hebben bekend gemaakt dat zij in 1955 een nieuw mo del op de markt zullen brengen dat het zal kunnen opnemen tegen andere grote Franse wagens. De nieuwe Peugeót, de „403", zal met een motor van 1490 cc een snel heid van 130 kilometer per uur kun nen halen en plaats bieden aan zes personen. De „403" zal maar twintig procent meer kosten dan de huidige „203". Het ligt in de bedoeling de „403" in April voor het eerst in Parijs in het publiek te vertonen en in Juni met de serieproductie er van aan te vangen. De nieuwe wagen zal vermoedelijk on geveer 750.000 francs gaan kosten. verwijst daarbij naar de artikelen 93, 97 en 100 van het Wetboek van Straf recht. Hierbij is gevangenisstraf ge steld op resp. de aanslag met het oog merk, het rijk geheel of gedeeltelijk onder vreemde heerschappij te brengen of een deel daarvan af te scheiden; het treden in verstandhouding met een buitenlandse mogendheid met betrek king tot vijandelijkheden tegen de staat, en tenslotte het in gevaar brengen van de onzijdigheid van de staat. De vragen luiden: 1. Is het waar, dat de K.P.M. nog steeds voortgaat met het vervoer van troepen der. republiek Indonesië en van oorlogsmateriaal naar Ambon of de Am- bonese eilanden, althans naar het ge bied van de republiek der Zuid-Mo- lukke'n? 2. Worden deze troepen en wapens ingezet tegen de strijdmacht van de republiek der Zuid-Molukken op Ce- ram? 3. Is het waar, dat van de strijdmach ten van de republiek Indonesië, gele gerd op Ambon of elders, soldaten of on derdelen worden gebruikt tot penetratie in en infiltratie tegen West-Nieuw- Guinea, dat onder het souvereine ge zag van Nederland staat? 4. Indien bovenstaande vragen be vestigend (geheel of ten dele) worden beantwoord, welke zijn dan de houding en de activiteiten der Nederlandse re gering hiertegenover, rechtens zowel als de facto? 5. Is de Nederlandse regering be reid om het tegen de republiek der Zuid-Molukken en tegen Nederland ge richte vervoer van troepen en wapens door een Nederlandse scheepvaartmaat schappij feitelijk onmogelijk te maken, hetzij door een strafvervolging te doen instellen tegen de leden der directie van deze te Amsterdam gevestigde maatschappij, als verdachten van het misdrijf van artikei 100 Wetboek van Strafrecht, voor zover betreft de hulp verlening aan de republiek Indonesië in de (burger) oorlog tegen Ambon, en als verdachten van uitlokking of mede plichtigheid aan de misdrijven van de artikelen 93 en 97 Wetboek van Straf recht, voor zover betreft de hulpver lening aan de republiek Indonesië voor de tegen Nieuw-Guinea gerichte infil traties en vijandelijkheden, hetzij door andere tot dit doel geëigende maatrege len? De Vakraad voor het Kappersbedrijf waarin alle organisaties van patroons en bedienden samenwerken, deelt mede, dat zij het College van Rijksbemiddelaars heeft verzocht, goed te keuren het be sluit van de Vakraad, volgens hetwelk in afwijking van hetgeen bepaald is in de collectieve arbeidsovereenkomst, het kapperspersoneel op Woensdag 22 en Donderdag 23 December tot 's avonds 8 uur arbeid mag verrichten. Als compensatie hiervoor rekent de Vakraad er ten stelligste op, dat de sa lons op le Kerstdag en Nieuwjaarsdag1 gesloten zullen zijn. Ook het publiek wordt verzocht op deze feestdagen geen beroep op de kapper te doen en zich vroegtijdig te laten bedienen. Prof. dr. Ch. Raaymakers S.J., die van 1923 tot 1941 hoogleraar is ge weest in de staathuishoudkunde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen en dus behoorde tot de eerste hoogleraren van deze universiteit, wordt sinds enige tijd verpleegd in het Berchmanianum der paters Jezuieten te Nijmegen. Woensdag 1.1. is hij voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden. Van officiële zijde vernamen wij dat zijn toestand langzaam achteruitgaande is. In het ontwerp der begroting van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor 1955 is een be drag van 8V2 millioen gulden uitge trokken voor subsidie van de vrijwilli ge ziekenfondsverzekering. Dit bedrag zal in zijn geheel worden gebruikt voor verlening van reducties op de' premie voor verzekerden met geringe draag kracht. In de eerste plaats zullen de alge mene ziekenfondsen uitkeringen krij gen wegens reducties, verleend aan verzekerden, bmorende tot de groepen, die in 1954 aanspraak op reductie hadden, alsmede toeslagen op de pre mie van zgn. onvolledige gezinnen, dit zijn gezinnen, bestaande uit een der ouders met een of meer kinderen bene den 16 jaar, onverschillig of de ande re ouder op andere wijze verzekerd is of ontbreekt. Voorts krijgen reductie gezinshoofden met kinderbijslag krach tens de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen, alsmede hun echtgenoten. Tenslotte krijgen reductie bepaalde groepen kinderen, onverschillig of zij tot een verzekerd gezin behoren. Tot die groepen behoren kinderen van 16 jaar tot en met 26 jaar, wier tijd door studie of door opleiding voor een be roep in beslag wordt genomen, en in valide kinderen van 16 jaar tot en met 20 jaar. In de tweede plaats mag elk alge meen ziekenfonds ten laste van het rijkssubsidie over 1955 premiereducties van f 0,65 verlenen aan niet onder de algemene reductieregeling vallende per sonen of groepen van personen, die naar het oordeel van het fondsbestuur daaraan behoefte hebben. Jantje kleutert tegen woordig op de Montessori school. U weet wel, zo'n instelling van de dame, die een soort dierenbescher- ming-in-het-menselijke voor staat en propageert. Jantje voelt er zich heel wel bij, bij dat fijngevoelige onder wijs, dat zich zo soepel naar zijn innerlijkje schikt. En iedere morgen dartelt hij dan ook met een Hieronymus van Alphen-achtige blij moedigheid naar schooL Maar dat neemt niet weg, dat Jan tje tegen alle door de grote paeda- gogen ontworpen spelregels in soms criant vervelend kan zijn. En thuis huldigen ze ongelukkigerwijs een meer rechtlijnige opvoedingsmethode. Dat wil zeggen: hij krijgt een ferme mep als hij het er naar maakt. Laatst was het weer zover. Jantje treiterde zijn zusje; zijn vader trad naderbij en gaf hem een aan duide lijkheid niets te wensen over latende oorvijg. Toen werd zijn fijnbesnaard Montes- sori-gewetentje diep geschokt. Jantje brak in een luid gejammer los en tussen het snikken door riep hij krach tig: „Dat mag niet; je moet eerst met me praten". In het kader van de technische hulp verlening aan technisch minder ont wikkelde gebieden zijn op het ogenbiik vijf Turken in ons land te gast De leider, ir. Esat Altintas, spreekt Duits. De vier anderen spreken slechts Turks, wat het contact met de Neder landers niet gemakkelijk maakt. Zij zijn allen werkzaam in een fabriek voor herstel van spoorwegmaterieel in Eski- sehir, een stad gelegen tussen Istanbul en Ankara. Hun belangstelling gaat uit naar alles, wat met de Nederlandse Spoorwegen, bij wie zij gedurende hun verblijf in Nederland te gast zijn, in verband staat Hun verblijfplaats is Tilburg, waar zij door het Internatio nale Bureau voor Technische Hulp zijn toevertrouwd aan de Chef van de Cen trale Werkplaats der N.S., hoofdinge nieur ir. J. C. .Jonker. Deze moderne spoorwegwerkplaats biedt voor hen in teressante technische bijzonderheden. Van Tilburg uit brengen zij. onder lei ding van de heer J. van Weereld, die gedurende hun verblijf in Nederland als mentor fungeert, bezoeken aan de voor hen belangrijkste Nederlandse indus trieën. Ir. Altintas meent, dat zij hier een zeer leerzame tijd doorbrengen. Niet dat de Turkse SpooVwegplaatsen op het gebied van machines en technische hulpmiddelen achter zouden staan bij ons land, maar vooral op het gebied van planning, van het volledig benutten van de machine en van calculatie is hier voor hen veel te leren. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in'Nederland bedroeg op 1 December 1954 1.954.248 tegen 1.942.105 op 1 November. Het aantal abonné's van de Draadomroep overschreed in de loop van de maand October de 500.000 en be droeg op 1 November 502.317. In ons land vertoeft op het ogenblik de heer J. Gerrard van de electriciteits- commissie van de Australische staat Vic toria. Hij zoekt in ons land 220 geschool de arbeidskrachten voor de stroomop- wekkingsbedrij ven. Z. H. Exc. mgr. C. Kramer O.FM., Bisschop van Luan, zal op Dinsdag 21 December in de kerk der abdij Ko ningshoeven te Tilburg het H. Diaconaat toedienen aan de eerw. fraters Bertran- dus Couwenbergh en Hubertus van Ooyen, beiden van de Trappisten-abdij Koningshoeven te Tilburg en aan de eerw. fraters Joannes Giesselink, Bemar- dus Sessink en Alphonsus de Block van de paters Maristen. Advertentie WENNEKER EXTRA ZACHT EN BELEGEN V.S. President Eisenhower heeft zijn onderminister van Onderwijs, Nel son Rockefeller, benoemd tot speciaal adviseur voor psychologische oorlog voering. (UP-Rtr.) (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse Zuivelwereld komt voor moeilijkheden te staan bij de ex port van volvette kaas, welke naar de hier geldende normen een vetgehalte van 48 pCt. moet hebben. Door het van kracht worden van de kaasconventie van Stresa is het een vraag geworden of dit vetgehalte te handhaven zal zijn. De moeilijkheid ligt hierin dat in andere landen de vette kaas wordt ge standaardiseerd op 45 pet. Een van de doelstellingen van de internationale kaasconventie is alle landen te ver plichten de samenstelling te volgen van het land, waaruit een bepaalde kaas soort stamt. In deze gedachtengang zou dus ieder land, dat „Goudse kaas" op de markt brengt zich aan een vet gehalte van 48 pCt. moeten houden; deze Nederlandse norm is ook inder daad door de Internationale Kaascon- ventie aanvaard. De Denen, die dit hadden zien aan komen, hebben hiertegen echter tijdig hun maatregelen getroffen: zij voorza gen hun kazen, hoewel ze in feite bui tenlandse kaastypen imiteren, van eigen namen. Zo werd de Edammer „Molbo" genoemd en de Goudse kaas „Maribo"; deze kazen kunnen dus met een lager vetgehalte en derhalve goed koper verkocht worden, terwijl ze in het buitenland toch als Edammer, c.q. Goudse kaas worden beschouwd. De Zweden en de Noren zijn niet direct tot imitaties overgegaan, doch ook zij hielden vast aan een vetgehalte van 45 pet en bij de onderhandelingen over deze eerste kaasconventie bleek, dat zij in navolging van de Denen ook met fantasienamen voor imitaties van de Nederlandse kaas zuuden ko men, zo Nederland bleef staan op 48 pCt. Hiermee is, zo meent men blijkens een publicatie van de Koninklijke Ne derlandse Zuivelbond, de conventie van Stresa eigenlijk op losse schroeven komen te staan. Onze volvette kaas zal nu- immers in het buitenland moeten concurreren tegen Scandinavische imi taties, die goedkoper zijn en voor het niet-deskundige publiek niet te onder scheiden van het Nederlandse product. Men vraagt zich dan ook thans af of ons land niet beter doet de norm van 48 pCt. maar te laten vallen en ook 45 pC. te accepteren, waarbij dan nog altijd de volvette boerenkaas een klas se apart zou kunnen blijven vormen. Het schijnt, dat de officiële Neder landse instanties het vetgehalte op 48 pCt. gehandhaafd zouden willen zien, doch dat in kringen van producenten en handelaren uit beduchtheid voor verzwakking van onze marktpositie wel geneigdheid bestaat om deze norm los te laten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3