TE WEINIG WAARDERING VOOR HET WERK IN DE INDUSTRIE Goede vakopleiding vereist voor het verder en van de industrialisatie slagi Leerlingstelsel eerste stap naar goede baan Amerika handhaaft zijn troepen in Europa ipas i Amerikaanse bibliotheek in Saloniki geplunderd „Kerstening van arbeiders wereld blijft noodzakelijk' f l', ZJOEKOV VALT UIT TEGEN CHURCHILL EN MONTGOMERY KAVEEWEE KWAM™»»""'»»*' Kwestie-Tunis van agenda afgevoerd Beloning voor wie Koran memoriseert Radar onder water voor de visserij Kardinaal Feltin. Omstreden telegram getuigt van trouweloosheid en verraad n da a m VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 PAGINA 5 VOL-maakt In politieke commissie 2.000 realen op vertoon van „geheugen certificaat" Nachtmis in Notre- Dame voor televisie Wanverhouding geschool- de-ongeschoolde arbeider PULLES BELOOFT IN PARIJS: Mendès-France dineert met Beyen uj II m PAS AAN Z pas-aan" porselein kwaliteitsporselein Demonstratie voor Cyprus Eis van drie ton tegen Van Beuningen Wegens onderzoek naar „Het Laatste Avondmaal" aankoop van 2 pakken Casleila T'S m: 1 S,uk Castella Huishoudzeep van 22 cent voor 6 cenL Subsidiepolitiek Maatschappelijk Werk Subsidies zijn slechts stimulans Heineken bouwt bottelarij in Den Bosch (Van onze redacteur) 7~~I en goede vakopleiding is een der belangrijkste grondslagen voor de actieve voortzetting onzer in- dustrialisatie. Tot deze uitspraak ziin wij gekomen na gesprekken gevoerd te hebben met de heren J. W Willemsen, voorzitter van de Commissie Vakopleiding van de Stichting van den Arbeid en prof, ir. F. M. Roetennk, adviseur inzake opleidingsvraagstukken bij de N.V Phi lips' Gloeilampenfabrieken. Beide heren bewegen zich teeds jarenlang op het terrein der vakopleiding. De Nederlandse ouders zijn in het algemeen nog onvol doende op de hoogte in verband met de toekomstkan sen voor hun kinderen van de mogelijkheden, die de groeiende industrialisatie biedt. Traditiegetrouw wij zijn immers oorspronkelijk in de eerste plaats een deldrijvend volk zoeken zij in' vele gevallen het gerop" voor hun kinderen in de richting van opleidingen, die voorbereiden voor het kantoor". De zich uitbreidende industrie vraagt vaklieden, van wie velen op latere leef- han- „ho- tijd kunnen doorgroeien naar functies in het productie apparaat, zoals baas, werkmeester, constructeur, werk voorbereider of calculator. Ook het ambacht denk slechts aan de bouwnijverheid roept bij voortduring om vaklieden. De meest bekwamen kunnen hier eveneens doorgroeien, mits beschikkend over voldoende vakman schap en de vereiste ontwikkeling. Maar deze geleidelijke verbetering in de maatschappelijke positie zowel in de industrie als in het ambacht is slechts mogelijk, indien de jongeman op de goede leeftijd een degelijke opleiding ontvangt, welke gebaseerd is op het verkrijgen van vak bekwaamheid. De opleiding hiertoe begint op de lagere technische school, vroeger ambachtsschool genoemd, en kan daarna, afhankelijk van het gekozen beroep, voort gezet worden in een der organen ter behartiging van de opleiding volgens het leerlingstelsel. Ook kan de jon geman, mits hij hiervoor de nodige aanleg heeft, zijn op leiding vervolgen op een der uitgebreid technische scho len, die de laatste jaren in ons land zijn opgericht. Advertentie Volmaakte Kerstvreugde-met KAVEEWEE sigaren. In elke prijsklasse gevuld met uit sluitend kostbare, rijpe tabakken. Met 54 stemmen voor, geen enkele stem tegen en drie onthoudingen, heeft de politieke commissie van de Verenig de Naties gisteren de kwestie Tunis van haar agenda afgevoerd. Een gematigde resolutie, ingediend door de veertien Aziatisch-Arabische landen, werd met deze meerderheid aangenomen. Men heeft door het afvoeren van de agenda van de kwestie Tunis de Frans-Tunesi- sche onderhandelingen over intern zelf bestuur van het protectoraat niet willen hinderen. Frankrijk was, evenals Liberia en Guatemala, niet bij de stemming aan wezig. Engeland, Australië en Zuid- Afrika onthielden zich van stemming, omdat zjj van mening waren, dat er helemaal geen resolutie behandeld had moeten worden. Nederland was de zelfde mening toegedaan, maar stemde toch voor. Deze week Maandag is de kwestie Marokko reeds van de agenda van de politieke commissie afgevoerd. Intussen is premier Tahar ben Ammar naar Parijs gevlogen om waarschijnlijk Maandag het Frans-Tunesisch accoord te ondertekenen. (Rtr.-AFP-UP) Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft een koninklijk decreet uitgevaardigd volgens hetwelk ieder, die de Koran, het heilige boek van de profeet Moham med, geheel uit het hoofd kan opzeggen, een bedrag van 2.000 Saoedische realen zal ontvangen, een bedrag, dat gelijk staat aan ruim 2.000 gulden. Degene, die de Koran geheel uit het hoofd wenst te leren moet zich laten in schrijven bij de Qadhi van zijn woon plaats of, als het leerlingen of studen ten betreft, bij het hoofd van de school. Het „examen" zal afgenomen worden door de Qadhi of door het schoolhoofd, waarbij niet alleen gelet zal worden op de juiste inhoud, doch ook op de juiste wijze van reciteren. De plaatselijke ambtenaar van financiën zal de prijzen uitbetalen op vertoon van een „geheu gencertificaat". De namen van de „geslaagden" zul len bekend gemaakt worden en de „schriftgeleerden" zullen op officiële bijeenkomsten een eervolle plaats toe gewezen krijgen. Een en ander is me degedeeld door radio-Mekka. Voor de tweede maal zal West- Europa de Nachtmis in de Notre-Dame per televisie kunnen volgen. Z. E. kar dinaal Feltin zal deze H. Mis opdra gen, alsmede de preek houden. De televisiecamera's zullen op 5 verschillende plaatsen in de kerk wor den opgesteld. Na de twaalf slagen van het middernachtelijk uur zetten orgels en koperen instrumenten het „Stille Nacht" in, de zangertjes van de Notre-Dame met de verschillende ko ren van de groot- seminaries van Pa rijs zullen zingen. Daarna begint de Pontificale H. Mis. In een groot aantal beroepen zijn opleidingen volgens het leerlingstelsel beschikbaar. Zjj berusten op een twee delige opleidingsmethodiek, nl. het aan leren van de verschillende werkzaamhe den, behorende bjj een bepaald beroep in een twee- a driejarige leertijd in een bedrijf, terwijl tegelijkertijd een aan vullend schoolonderwijs wordt gevolgd, hetzij gedurende avonduren, hetzij ge durende een dag per week. De grotere bedrijven hebben vaak ei gen bedrijfsscholen, terwijl er in ver schillende bedrijfstakken speciale vak opleidingsscholen aanwezig zijn. Na de oorlog heeft zich een sterke ontwikkeling voorgedaan in de oplei ding volgens het leerlingstelsel. Het aan tal gediplomeerden van deze opleiding is in totaal in Nederland gestegen van 1553 in 1946 tot 6859 in 1953. Men kent centrale organen per beroep of beroepengroep, de z.g. landelijke leerlingstelsels, die de technische op leidingen verzorgen. Hiernaast bestaan er regionale orga nen, die als voornaamste taak propa ganda en voorlichting verzorgen voor de opleidingen in alle beroepen in een be paalde streek. Deze z.g. regionale leer lingstelsels besteden voornamelijk hun aandacht aan de propaganda en voor lichting ten behoeve van werkgevers, ou ders en a.s. leerlingen. Sinds enige jaren is er een hechte samenwerking tussen de landelijke en regionale organen. Vooral In de rand- provincies heeft de oprichting van re gionale organen en de samenwerking met de landelijke organen een belang rijke stimulans gegeven voor de toena me van het aantal leerlingen. Wanverhouding Al is er sinds de oorlog een zeer belangrijke groei te constateren in de leerlingstelsels, toch moet met alle kracht worden voortgewerkt om zowel kwaliteit als kwantiteit van al deze leerlingopleidingen te verhogen. Im mers uit statistische gevens blijkt dat slechts ongeveer 15 pet van de ge diplomeerden van ambachtsscholen er toe komt een einddiploma van een leerlingstelsel te behalen, terwijl ge middeld elke in 1953 gediplomeerde ingenieur en middelbare technicus slechts 2% potentiële vakarbeider tot zijn beschikking krijgt die een diploma van een leerlingstelsel in hetzelfde jaarheeft behaald. Wij moe ten, willen wij ons industrialisatiepeil verhogen, krachtig voortgaan op de sinds de oorlog ingeslagen weg en voor onze jonge generatie de mogelijkhe den bevorderen om zich inderdaad te kunnen vormen tot vakman. Onderwaardering Bestudeert men de wijze waarop in an dere landen, die reeds eerder geïndus trialiseerd waren, aan dit probleem wordt gewerkt, dan kan men zich niet aan de indruk onttrekken dat hier te lan de nog een zekere achterstand dient te worden ingehaald. Een der redenen die aanleiding geven tot de hierboven uitgesproken bezorgdheid hangt samen met het feit dat de waardering voor de maatschappelijke positie van de vakar beider in het algemeen in andere lan den veel hoger is dan bij ons. Hierover sprak Prof. Roeterink onlangs op een persconferentie bij de opening van de Najaarsbeurs te Utrecht. Dit bracht ons er o.m. toe een nader gesprek over de ze aangelegenheid met hem te voeren. Het gaat hier nadrukkelijk om twee facetten van deze waardering, en wel: het aanzien, dat een vakarbeider ge niet in zijn omgang met andere groe pen uit de maatschappij, tot uiting komende in arbeidsduur, vacantiere- geling, kleding, verzorging enz. en de financiële waardering. De Ionen van geschoolde en onge schoolde arbeiders lopen in andere lan den meer uiteen dan in ons land, wat ook mede oorzaak is dat door emigra tie een aantal vakarbeiders ons land ver laat. Bü ons is, mede door de onvol doende differentiatie tussen de Ionen van geschoolde en ongeschoolde arbei ders, nog te weinig animo bij de ou ders om de jongere generatie in jaren lange moeizame arbeid te doen oplei den tot gekwalificeerd vakarbeider. Het is een dringende eis voor de verdere ontwikkeling van de industrialisatie om de volle aandacht te besteden aan de beide bovengenoemde facetten. Wij weten dat door het werk van elke vakarbeider de mogelijkheid wordt ge schapen voor het verkrijgen van werk gelegenheid voor een aantal ongeschool de arbeiders. Het is immers in onze in dustriële ontwikkeling gebleken, dat een der voorwaarden, om ongeschoolde ar beiders in onze industrieën te werk te stellen, gevonden wordt door het kun nen beschikken over een kern van hoog gekwalificeerde vakarbeiders. Om dus tijdig voorbereid te zijn op eventueel komende magere jaren is het voor de dan nodige actieve werkloosheidsbestrij ding van groot belang nu onze vakop leiding uit te breiden, want vakoplei ding kost tijd. Ruime voorlichting De heer Willemsen wees er op hoe al- lerwege getracht wordt voorlichting te geven in bovengenoemde zin. Dit ge beurt middels tentoonstellingen o.m. De Stichting Onderwijstentoonstelling en die van de Vereniging Nederlands Fabri kaat. De Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel zoekt con tact tussen bedrijven en scholen door onderwijzers bijeen te roepen, voor te lichten door middel van voordrachten en hen door excursies naar fabrieken meer industrie-minded te maken. Dezelfde gedachten zijn ontwikkeld o.m. door de Haagse Kring van Werkge vers, terwijl ook in Friesland deze voor lichting al vele jaren wordt verstrekt. Wij hebben immers ook te kampen met een zekere mate van onbekendheid van onze onderwijzers der lagere scholen met de toekomstmogelijkheden van hun pupillen in de industrie. In Amsterdam wordt het oude Museum var de Arbeid op een geheel nieuwe basis georgani seerd, onder de naam „Instituut voor Nijverheid en Techniek". Met financiële steun van de industrie zullen moderne tentoonstellingszalen worden ingericht voor de verschillende bedrijfstakken, waar vooral de mens in het bedrijf in het middelpunt zal staan. Ook zal door middel van statistieken een beeld ge geven worden van verschillende beroe pen en de opleidingsmogelijkheden die tot een goede werkkring in het desbe treffende beroep kunnen leiden. Het is de bedoeling, nadat hiermede enige ervaring is opgedaan, deze voor lichting in meer industrie-centra te doen geschieden. Zo wordt er op vele manieren propa ganda gemaakt voor een betere vak technische ontwikkeling, opdat de indu strialisatie ongehinderd voortgang vin- de, tot heil van ons land. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en de Ver enigde Staten, Mendès-France, Eden en Dulles, zijn gisteravond gedurende twee en een half uur bijeen geweest in het Franse ministerie van Buiten landse Zaken. De gemeenschappelijke politiek tegenover Rusland en de situatie betreffende de Parijse verdragen zijn aan de orde geweest en met name heeft men van gedachten gewisseld over Adenauer's voorstel om een viermogendhedenconferentie te laten beslissen over het Saaraccoord indien Frankrijk niet tot bilaterale besprekingen bereid bleek. De Franse premier heeft laten weten, dat hij niet in kan zien, dat het Saaraccoord voor tweeërlei uitleg vatbaar is en hij heeft Adenauer's voorstel dan ook verworpen. Intus sen zijn vanochtend om tien uur de ministers van de Noord-Atlantische Raad in het Palais Chaillot bijeengekomen onder voorzitterschap van de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Stephanoupoulos, Het gesprek van de drie ministers van Buitenlandse Zaken had gister avond plaats in de luxueuze Salon de la Rotonde van het Quai d'Orsay. Minister Dulles deelde zijn collega's mee, dat president Eisenhower het Con gres verzocht heeft de Amerikaanse troepen in Europa te laten, indien de Parijse verdragen geratificeerd worden en West-Duitsland weer een eigen le ger krijgt. Een desbetreffende officiële Advertentie Z PAS AAN V) IXI m 20 jaar garantie met garantiebewijs alleen echt met dit merk In verscheidene Griekse en Cyperse steden, maar vooral te Saloniki, heb ben gisteren demonstraties plaats ge vonden tegen het besluit van de poli tieke commissie van de Verenigde Na ties om de kwestie Cyprus van de agen da te voeren. In Saloniki hebben on geveer 5.000 studenten het gebouw van de Amerikaanse bibliotheek bestormd. Britse en Amerikaanse vlaggen, als mede een portret van president Eisen hower werden verbrand. De Amerikaan se consul-generaal heeft een scherp pro test ingediend bij de gouverneur van de provincie en premier Papagos heeft bij de Amerikaanse ambassadeur in Athene zijn spijt betuigd over het gebeurde. De demonstraties van gisteren vorm den het hoogtepunt van de reeks anti- Britse en anti-Amerikaanse betogingen, die deze week Dinsdag in Athene be gon. De studenten-betogers in Saloniki trokken het bibliotheek-gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst binnen, sloegen een copie van het Amerikaan se vrijheidsbeeld kapot en hielden huis in de filmafdeling van het gebouw. De Amerikaanse consul-generaal heeft geprotesteerd en schadevergoeding ge- eist. De Griekse regering heeft bereids laten weten, dat de waarnemende gou verneur van de provincie en het hoofd van de politie te Saloniki vervangen zijn. Bjj de demonstraties van gisteren lie- pèn veertig personen voor het me rendeel leden van de politie en de brandweer verwondingen op, zodat het aantal gewonden als gevolg van de demonstraties deze week reeds tot over de honderd is gestegen. In Naoussa in Midden-Macedonië werden 24 personen gewond tijdens betogingen. Te Fama- gusta op Cyprus hebben zich eveneens wanordelijkheden voorgedaan. De Griekse regering heeft alle demonstra ties in verband met de kwestie Cyprus verboden. Behalve de Britse en Ame rikaanse gebouwen, moest ook het Turkse consulaat het ontgelden. Nadat het op Cyprus 'zelf gisteren hier en daar eveneens tot ongeregeld heden was gekomen, hebben de Griek se bewoners van het eiland besloten morgen voor een periode van 24 uur het werk neer te leggen alt, protest te gen het besluit van de politieke com missie. Mgr. Kyprianos van Keyrnia op Cyprus heeft premier Papagos van Griekenland een telegram gezonden, waarin hij namens alle Cyperse Grie ken verklaart, dat zij hun strijd voor de Enosis, de aansluiting bij Grieken land, zullen voortzetten. (UP-Rtr. -AFP) Als eerste Nederlands visserijschip heeft de motortreiler „Dirkje" van de rederij visserijmaatschappij „Piscator" te Rotterdam, de RO 53, enige proef- reizen gemaakt met een combinatie van echolood, radar en asdic. De nieuwe apparatuur, die de naam „sea scanar" draagt, kan in elke richting onder water worden gerich.. Wanneer een visschool, een havenhoofd of een wrak wordt „getroffen" verschijnt het beeld op een radarscherm. Een tweede indi- catiescherm verschaft gegevens omtrent de hoedanigheid van het getroffen doel. In Noorwegen, Amerika en Portugal zijn reeds succesvolle proeven met deze apparatuur voor de visserij ge nomen. Het schip van schipper J. Guyt werd uitgezocht om ook de „sea scanar" voor de Nederlandse bodemgesteldhe den en de Nederlandse visgronden te beproeven. In de praktijk blijkt het er op neer te komen, dat de schippers voortaan een gebied van bijna een halve kilo meter „om zich heen zien". Dat dit niet alleen van belang is voor opsporing van visscholen, maar ook voor de navi gatie, bleek tijdens de proefnemingen zonneklaar: dezelfde voordelen als de radar biedt bij mist, geeft ook deze apparatuur. Het is voorts mogelijk door een bepaald scherp geluid bepaalde vis-indicaties „hoorbaar" te maken. De „Dirkje" heeft tijdens de Kanaal haringvisserij, waar de „sea scanar" onder meer werd gebruikt, geen netten verspeeld, hetgeen andere treilers wel overkwam. In opdracht van de bekende kunst verzamelaar D. G. van Beuningen heb ben de gebroeders Krijnen, kunsthande laren te Utrecht, een onderzoek inge steld naar de herkomst van „Het Laatste Avondmaal", een schilderij dat bij zijn ontdekking aan Vermeer werd toegeschreven, en waarvan Van Meege ren later heeft verklaard, dat hij het ge schilderd had. Het onderzoek, dat in België, Frankrijk, Italië en Canada is ingesteld, heeft drie jaar geduurd. De kunsthandelaren zeggen het bewijs te hebben gevonden dat de doeken niet door Van Meegeren zijn geschilderd en dat het oude doeken zijn. Er is verschil van mening ontstaan tussen de twee partijen over het honora rium voor de verrichte diensten. De he ren Krijnen eisen drie ton; de heer Van Beuningen wil echter niet verder gaan dan één ton, die hij reeds als voorschot heeft verstrekt en nog eens 31.000. Hier over is thans een civiele procedure aan de gang voor de arrondissementsrecht bank te Zwolle. De heer Van Beuningen is van mening dat het onderzoek zich veel verder heeft uitgestrekt dan zijn bedoeling was, en dat er veel meer kosten gemaakt zijn dan overeengekomen. Het belang van veel van de resultaten ontkent hij niet. Advertentie verklaring zal worden afgelegd, wan neer de ratificatie-procedure nagenoeg beëindigd zal zgn. Engeland en Amerika hebben zich voorts tegenover Mendès-France be reid verklaard het op 23 Octo ber te Parijs ondertekende Saar accoord tussen Frankrijk en DuitS' land te garanderen. Mendès-Fran ce verklaarde niets te voelen voor Frans-Duits-Brits-Amerikaanse bespre kingen over het Saarvraagstuk. Het ac coord is duidelijk. Adenauer heeft ge tekend en de nodige besprekingen over de toepassing van het accoord zullen op de daartoe geëigende wijze plaats vinden, verklaarde hij. Dit is destijds in Parijs afgesproken en er is geen reden om in deze gang van zaken verandering te brengen. De jongste Russische nota aan de Franse regering is wel ter sprake ge komen, maar niet behandeld, aangezien men niet beschikte over de letterlijke tekst van de nota. Mendès-France meende echter te weten, dat zfj de ra tificatie der Parijse verdragen door de Franse Assemblée niet in gevaar zou brengen. Intussen is vanochtend de Noord- Atlantische Raad in Parijs bijeenge komen om een beslissing te nemen over het gebruik van atoomwapens. Volgens de laatste berichten zouden de militairen en politici het er over eens zijn, dat de civiele autoriteiten uiteindelijk de beslissing moeten ne men wanneer er atoomwapens ge bruikt moeten worden. Er is echter een veel principiëler vraagstuk aan de orde gesteld n.l. of de NATO-raad reeds thans generaal Grünther, de NATO-bevelhebber moet opdragen, defensieplannen op te stellen, waarin rekening wordt gehouden met het ge bruik van atoomwapens. Of dus de Atlantische landen hun defensie defi nitief instellen op het gebruik van atoomwapens. De militairen zijn hier voor. De regeringen meest ook, maar de Deense regering schijnt bezwaren te hebben, voornamelijk wegens de kwetsbaarheid van Denemarken in geval van een Russische aanval. Secretaris-generaal Lord Ismay heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat het eerste jaar zeker nog niet ge rekend mag worden op een Duitse bij drage aan de Atlantische verdediging. De Duitse bijdrage zal bovendien geen vermindering van de dienstplicht in andere NATO-landen met zich mee kunnen brengen. Op 30 Januari zal een verslag verschijnen van de activiteiten van de NATO in de eerste vijf jaren van haar bestaan. Het verslag zal bij een Nederlandse drukkerij, de Fa. Bosch en Zonen te Utrecht, verschijnen. Premier Mendès-France heeft gister avond samen met zijn echtgenote het diner gebruikt ten huize van de Neder landse ambassadeur in Parijs, baron Van Boetzelaer van Oosterhout. Minister Beyen was hierbij met zijn echtgenote tegenwoordig. De staatslieden hebben o.m. gesproken over de Nederlandse bezwaren tegen het Franse plan tot vor ming van een bewapeningspool in Euro pa. (Rtr-AFP-UP-ANP) Dezer dagen is in Fribourg de internationale raad van de Pax Christi- beweging bijeen onder voorzitterschap van kardinaal Feltin. Woensdagavond hield de kardinaal in de universiteit van Fribourg een breed opgezette redevoering over „Kerk en arbeider in de tegen woordige tijd". In de negentiende eeuw heeft de Kerk in tal van landen grote groepen van de arbeidende massa ver- Advertentie made in „VUIKTT-U Geïmponeerd dooi; CIGARETTES IMPORT CV IJ. BLOK SCHEVEN iNGEN De plaatsvervangende Sovjet-minis ter van defensie, maarschalk Zjoekov, die in de tweede wereldoorlog aan het hoofd der Russische strijdkrachten stond, heeft gisteren premier Sir Win ston Churchill en veldmaarschalk Mont gomery beticht van trouweloosheid en verraad jegens hun bondgenoten. Deze beschuldiging was vervat in een door radio-Moskou aangehaald artikel in „Pravda" naar aanleiding van het om streden telegram, dat de Britse minis ter-president in 1945 aan Lord Mont gomery zou hebben gezonden. Zoals bekend verklaarde Sir Winston onlangs in een rede te Woodford, dat hij in 1945 bij de Duitse capitulatie Mont gomery telegrafisch opdracht had ge geven, de Duitse wapens niet te ver nietigen, opdat deze aan de Duitse een heden zouden kunnen worden terugge geven ingeval de Russen hun opmars, in strijd met gemaakte afspraken, zou den voortzetten. Later deelde de Britse premier mee, dat hij het bewuste telegram niet had kunnen terugvinden en dat hij het mogelijk zelfs niet eens had laten ver zenden. Montgomery verklaarde wel iswaar, dat hij het telegram had ont vangen, doch tot dusver heeft hij het niet kunnen terugvinden. Voorts beschuldigde Zjoekov het Brit se opperbevel onder Montgomery ervan, dat het geruime tijd na de Duitse capi tulatie georganiseerde eenheden van het Duitse leger heeft laten bestaan. In ant woord op een memorandum van Zjoe kov, die toen de Sovjet-Unie in de ge allieerde contróleraad vertegenwoor digde. over deze kwestie had Montgo mery zich toen volgens het artikel in „Pravda" beroepen op technische moei lijkheden bij de demobilisatie der Duit se troepen, „hoewel het duidelijk was. dat dit argument vals was". Samenvattend komt de Russische maarschalk tot de slotsom, dat reeds tien jaar geleden de basis werd gelegd voor de huidige Westelijke politiek om West-Duitsland te bewapenen, zulks in strijd met de te Potsdam gemaakte af spraken. (Reuter) loren, aldus kardinaal Feltin, en nog is dat proces niet overal ten einde. De in dustriële revolutie, met de daarmee vaak gepaard gaande armoede, onzeker heid en afhankelijkheid, bracht de ar beiders in een defensieve positie. Zij kregen de neiging om zich te organi seren voor de strijd en daarbij kwamen zij veelal tot de conclusie, dat de Kerk de zijde van de bourgeoisie had gekozen of zelfs in de macht van de bourgeoisie was geraakt. Deze houding noemde de kardinaal in zoverre positief, dat hier de wil tot uit drukking kwam om de rechtvaardigheid te vestigen en de eigen persoonlijkheid tot gelding te laten komen. De botsing tussen de Kerk en deze arbeiders kan daarom tot Christelijke naastenliefde lei den. Daarbij mag de Kerk van haar kant niet onverschillig toezien,en zij doet dat ook niet. Zij steunt de Christelijke werkgevers in hun pogingen de levensomstandighe den van hun arbeiders te verbeteren, zij heeft studiecentra gevestigd, riep ge specialiseerde organisaties van de Ka tholieke Actie in het leven en erkende de noodzaak van het apostolaat door middel van werkgroepen van de mensen uit dezelfde klasse. De Kerk oordeelde het noodzakelijk missionarissen te sturen naar de arbei derswereld. De gang van zaken met de Mission de Paris heeft een jaar geleden aanleiding gegeven tot een zekere crisis. Als de Kerk nu van mening is, aldus kardinaal Feltin. dat de ingeslagen weg niet verder, althans niet meer zoals voorheen, moet worden gevolgd, dan be tekent dat allerminst, dat zij de eenmaal begonnen missionnering heeft opgege ven. Deze crisis maakt slechts duidelijk, dat het arbeiders-apostolaat definitief geregeld moet worden in samenwerking met de bestaande groepen der arbei dersbeweging van de Katholieke Actie. Gisteren heeft men in de Raad uitvoe rig van gedachten gewisseld over de ac tiviteit van de Pax Christi in de ver schillende landen. Over Nederland rap porteerde pater H. Smits van Waes- berghe uit Nijmegen. De internationals raad heeft een telegram van hulde aan Paus Pius XII gezonden en de wens uit gesproken, dat de H. Vader spoedig moge genezen. Vandaag zöu o.m. het voorstel worden besproken om het vol gend jaar in Nijmegen bijeen te komen. (KNP) (Van onze parlementaire redacteur) Minister Van Thiei heeft in de Twee de Kamer medegedeeld, dat hij hij de hamerstukken geen lijst zou publice ren van alle subsidies die zijn depar tement geeft. Hij wil wel ter inzage van de Kamerleden een overzicht geven en dus op die manier zijn beleid ver antwoorden. Dit is niet gericht op het subsidiëren van een tekort, maar van een exploitatie, aldus de minister. Voor het dorps-, wijk- en buurthuis werk geldt, dat deze gebouwen alleen subsidie krijgen, wanneer zij een slui tende exploitatie hebben. Voor de vrees, dat door de subsidiepolitiek van het de partement de gemeentelijke zelfstan digheid wordt uitgehold, is geen reden. De minister is het geheel eens met mej. Klompé (KVP), dat ook lagere organen een primaire taak hebben. Heineken's bierbrouwerij te Amster dam zal in de loop van volgend jaar waarschijnlijk in April, in 's-Hertogen- bosch met de bouw van een bottelarij met legkelders en een expeditie-afde ling beginnen. Een terrein van ongeveer 4 ha is reeds aangekocht. In dit nieuwe bedrijf zal werkgelegenheid worden geboden aan 100 tot 150 arbeidskrach ten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5