/DE SCHEEPSBOUWER-- Adenauer in de hoek a m rnA De zweer van Don Lucas AFLUKIN naar Nederland? ever best 85 JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI Geen voetbalstadion in Den Haag Ver. Staten winnen interzone-finale Vereniging van tweede klassers? V. VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 PAGINA 7 Overleg met Italiaanse regering Go Ahead wijzigt vergoedingstarieven Zeldzaam zacht Examens door Uit het Spaans vertaald door dr. G. J. Geers Roessel leidt voor studenten-schaaktitel Kwestie-Van der Hart nog niet geregeld Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Ronde Groot-Brittannië Russische wielrenners uitgenodigd .(Wordt vervolgd) Wel grote sporthal Mercedes met vier man naar Mille Miglia Davis Cup Gordon Pirie traint weer bij Gerschler V -Mm \SW M v/ w m m m/ B BONN, Vrijdagmorgen. Na Donderdag nog eens een uur of tien lang vergaderd te hebben, heeft de West-Duitse Bondsdag de Parijse accoorden met inbegrip van het Saar- accoord verwezen naar de betreffende commissies, die de tweede lezing moeten voorbereiden. Daarheen werden ook verwezen twee socialistische moties, een betreffende de hereniging van Duitsland, de ander betreffende de Saarkwestie. In de laatstgenoemde motie spraken de socialisten zich ertegen uit, dat het Saaraccoord naar de commissie verwezen zou worden. Zij wilden de behandeling onderbroken hebben, opdat de Bondsregering eerst met de Franse regering in nieuwe onderhandeling over de betekenis van het accoord zou treden. Ook die motie de Freie Demokraten hadden zich gehaast er mede vóór te stemmen werd echter verwezen naar de commissie. Een socialistische motie om over de Parijse verdragen pas te beslissen na een nieuwe conferentie met Moskou, werd met 236 tegen 153 stemmen verworpen. nier van doen van Mendès-France, die Adenauer in een persoonlijk gesprek tegenover hem geuit zou hebben. Het is geen goede zede te citeren uit par ticuliere gesprekken. Het is tóch wel bekend, dat Adenauer verontwaar digd is geweest, zo goed als het geen geheim is gebleven, dat Mendès-Fran ce zich enorm in zijn sas heeft be toon met het bereikte resultaat. Maar de naaste medespelers in dit drama begrepen onmiddellijk, dat Mendès-France in zijn niets ontziend rigorisme het onderste uit de kan had gehaald, en ze hebben hem dit ook gezegd. Het blijkt nu, dat zij gelijk hebben gehad: het Saaraccoord kan niet werken, en dit feit maakt de po sitie van de Franse premier het tegen deel van sterker. Het lijkt er dus op, dat deze commissie een massagraf zou kunnen worden. De motie komt daar natuurlijk nooit meer uit, maar zou het Saaraccoord zelf er in zijn tegenwoordige vorm nog uitkomen? Of hoe lang zal het duren voor het er uit komt en wat zal er dan intussen ge schied zijn? Dit zijn vragen, waarop het antwoord op dit warrige ogenblik niet aanstonds te geven is. In de politiek, zo zei de Bondskanselier gistermiddag, kan men het wel over het doel eens worden, doch men kan nooit van tevoren nauwkeurig vaststellen, welke wegen men wil be wandelen. Men weet nooit of men over acht dagen weer niet anders moet den ken. Het is best mogelijk, dat dr. Ade nauer dit maar toevallig heeft gezegd, doch de toehoorder dacht op dit mo ment aan Parijs, waar over een dag of acht de Nationale Vergadering over de Parijse accoorden moet beslissen. Enkele uren later werd in Bonn de vernietigende uitslag van de stemming in de defensiecommissie van het Fran se parlement bekend. Dit maakte nog al indruk, evenzeer als het een dag te voren te Parijs indruk gemaakt blijkt te hebben, dat de Bondskanselier er tegenover de oppositie, die hij onder het oog heeft te zien, de brui aan gaf het Saaraccoord te blijven verdedigen, nu de Franse premier daar een geheel andere betekenis aan bleek te hechten dan hij. Wie weet inderdaad, hoe er over acht dageu gepraat wordt. En juist omdat iedereen begreep, dat de huidige termijn van de oplossing van het vraagstuk der Westelijke verdedi ging weer op een mislukking is uitge lopen, en omdat iedereen derhalve al weer denkt aan de. volgende termijn, daarom had dit debat gisteren in hoofd zaak geen zin meer. Sprekers wisselden elkaar op het rostrum af en veegden el kander de mantel uit, doch de Bonds kanselier had eigenlijk niets van belang meer toe te voegen aan wat hij de dag tevoren verklaard had. Hij heeft nog maar twee keer, polemiserend te gen sommige beweringen in het dbbat, ingegrepen en het ongeluk wilde, dat hij daarbij de zwakste momenten van zijn hele regeringsperiode beleefde. Hij werd door de socialisten in de hoek ge dreven en hij slaagde er niet in zich te herstellen. Hij had eerst een argument, dat hij bouwde op een verkeerd citaat uit de rede van Ollenhauer. Daarmee meende hij helemaal zeker Ollenhauer te pak ken te hebben. Hij gaf weer, hoe deze laatste had beweerd, dat de oprichting van het Duitse leger de prijs is, die Duitsland heeft moeten betalen voor zijn opneming in de NATO. Hij speelde met Ollenhauer op de „eindeutige" ma nier, die hij gewend is aan te nemen, maar het bleek hem een ogenblik la ter, dat Ollenhauer gezegd had, dat het Saaraccoord de prijs is voor de opneming in de NATO. Adenauer moest toegeven, dat hij zich vergist had en hij vond geen „bon mot" om er zich uit te redden. Toen ging hij nog wat in op het Saar accoord en daarbij werd hij bij inter rupties door de socialist Carlo Schmidt getroffen. De Bondsdag kent de ge woonte evenals het Britse Lagerhuis van de officiële interrupties, waar voor de voorzitter de interrumpant de gelegenheid geeft en waarop de spre* ker wacht. De interrupties worden uit gesproken voor de microfoon en de spreker geeft daarop antwoord, maar vervolgens kan de interrumpant ter stond repliceren. Zo kan er een over en weer springend debat ontstaan van enige omvang. Op deze middag werd het bijna zo iets als een kruisverhoor. Carlo Schmidt wilde weten of Mendès-Fran ce op 23 October in Parijs de Bonds kanselier heeft gedreigd de andere accoorden niet te zullen ondertekenen als hij niet toegaf in de Saarkwestie. De Bondskanselier heeft daarop geant woord met vele formalistische ont kenningen, zo van deze kracht: Men dès-France heeft niet gedreigd, maar hij heeft wel opgemerkt, dat zonder het Saaraccoord het parlement de an dere accoorden niet zou willen accep teren. Had, zo vervolgde Schmidt in overigens zeer behoorlijke termen, maar in wezen meedogenloos, de Franse premier dan niet in de namid dag van de 22ste October zich door zijn Kabinet volmachten laten geven om niet te tekenen, omdat er geen overeenstemming over de Saar was? En de Bondskanselier daarop: dat kon toch nergens op slaan, want de be sprekingen over de Saar begonnen eerst des avonds. Dit was een verloren zaak voor dr. Adenauer, en hier ligt ook inderdaad het zwakke punt van de hele kwestie. Mendès-France.heeft op 22 October zich door zijn Kabinet volmacht laten geven om alles af te laten springen, als hij niet in voldoende mate zijn zin kreeg over de Saar. Ik heb U in de krant van 23 October uitvoerig uit Parijs kunnen schilderen hoe er de dag tevoren sen ontzettende zenuwoorlog, of als mén wil chantage gevoerd is tegen dr. Adenauer, doordat de Quai d'Orsay (en dat was Mendès-France) met iedere editie van de Parijse bladen, die er verscheen, met grotere zekerheid liet verkondigen, dat er de volgende dag niet getekend zou worden, terwijl in het Palais de Chaillot dezelfde Mendès-France met de andere ministers de uren zat af te spreken, waarop de verschillende on dertekeningsceremoniën de volgende dag gehouden zouden worden. Tot diep in de nacht van die Vrijdag 22 October hebben op de Britse ambassade onder het wakend oog van Eden (alleen op het laatst ging deze naar bed) Aden auer en Mendès-France bijeen ge zeten, en wat er te voorschijn is ge komen is dit dubbelzinnige accoord, waaronder geen werkelijke wilsovereen stemming aanwezig was. Adenauer heeft die nacht voor de keuze gestaan de Parijse conferentie te laten misluk ken en de schuld op zich te nemen voor het ontstaan van een breuk met Frank rijk. Uiteraard kon Adenauer dit in het openbaar in de Bondsdag niet allemaal vertellen. En natuurlijk mag men het de oppositie niet kwalijk nemen, dat zij de kans waarneemt om de roge-, ringschef onder water te duwen. Zo hard is het politieke bedrijf nu een maal, ook al is de tegenstander een oud man en dodelijk vermoeid. Maar men werd er bij deze gelegenheid niet alleen aan herinnerd, dat dr. Adenauer oud en vermoeid is, men besefte te vens, dat zijn gezag en zijn macht aan het afbrokkelen zijn. Het was mis schien wel voor het eerst, dat hij de Bondsdag niet meer beheerste en spoe dig tot een einde trachtte te komen. Waarin Carlo Schmidt alleen te ver is gegaan, was in zijn herinnering aan de verontwaardiging over de ma- Intussen wordt de Kwestie er niet een voudiger op, als men bedenkt, dat Ame rika en Engeland reeds in 1947, toen de huidige voorlopige status van de Saar in het leven werd geroepen, reeds aan Rusland de geruststellende verzeker- ring hebben gegeven dat zij hun in vloed zouden uitoefenen om deze toe stand van het gebied in een definitieve over te laten gaan. Amerika en Enge land zijn op dit moment een nieuwe conferentie over de Saar wel genegen (Frankrijk echter blijkt er niets van te willen weten) en du toezeggingen zijn al van heel lang geleden. Daarna is het Russische bedrog pas goed en wel begonnen en is de koude oorlog uitgebroken, maar Frankrijk heeft de ze toezegging óók gehoord. De vraag is nu maar: hoe komen we daarvan af? De regeringen van Nederland en Ita lië bestuderen thans de mogelijkheid tot tewerkstelling van Italiaanse arbei ders in Nederland teneinde de in ons land bestaande algemene tekorten op de arbeidsmarkt ongedaan te maken. Het rijksarbeidsbureau voert inmiddels besprekingen met het bedrijfsleven over de vraag in hoeverre door de aan trekking van Italiaanse arbeiders in de bestaande behoefte kan worden voorzien. De tewerkstelling van Ita liaanse arbeiders zou hoofdzakelijk kunnen geschieden in de bouwnijver heid en de metaalnijvereid. Omtrent het resultaat van de besprekingen is nog niets bekend. Naar wij bij informatie vernamen schijnt de plaatsing van Italiaanse ar beiders in de metaalnijverheid de meeste kans van slagen te hebben. Tewerkstel ling van Italianen in de woningbouw acht men voorlopig minder geschikt, omdat de werkmethoden in ons land te veel verschillen met die in Italië. Na drukkelijk gaf men te verstaan, dat, wanneer de plannen doorgang vinden, het slechts een voorlopige maatregel betreft. Zodra verhoogde spanningen op de arbeidmarkt tot het verleden be horen, zullen de Italianen naar hun land terugkeren. Zoals bekend is, heeft Italië thans te kampen met het probleem van een massale werkloosheid; ongeveer twee millioen arbeidskrachten zijn zonder emplooi. Go Ahead heeft besloten de vergoe ding aan de spelers van het eerste elf tal te wijzigen. De spelers zullen nu voor een gewonnen wedstrijd 20.- voor een gelijkspel 12.50 en voor een verloren wedstrijd 5.- ontvangen. Voor een maal trainen per week zal 2,50 en voor twee keer trainen per week 6,worden uitgekeerd. Tot nu toe had Go Ahead een systeem waarbij aan het eind van het seizoen gratificaties zouden worden uitgekeerd. Advertentie Wie Everest, rookt, geniet trek voor trek van het heerlijke, volle aroma van deze lange Amerikaan. Een sigaret naar Uw smaak: vers, geurig, zeldzaam Zacht! 65. Bij de aanlegplaats zowel als op de boot welke zich met toenemende vaart van de wal verwijdert ontstaat een lichte verwarring na de alarmkreet van de torenwachter. Eric's hand rust achteloos op het gevest van zijn zwaard en terwijl hij de Saksische bemanning scherp in het oog houdt, geeft hij Erwin, Axe en Biar ongemerkt een tekenbij hem op het achterdek te blijven. Zouden de Saksers be grijpen wat er aan de hand is, dan gaat het er op of er onder en het achterdek is verreweg de gunstigste plaats om strijd te leveren. Om te voorkomen dat de beman ning iets zal verstaan van dat wat de torenwachter de krijgers op het binnenerf toeschreeuwt, begint Eric zelf met stentorstem bevelen te geven. „Er deugt iets niet," bromt de stem van de roerganger naast hem argwanend. „Het Lijkt wel of ze naar ons schreeuwen." „Ja, we hebben te veel tijd verspeeld met drinken," merkt Eric met een stalen gezicht op. „We hadden al ueel eerder weg moeten zijn. Nu vissen we misschien achter het net. Ik. denk dat de wachter ze allang genen heeft." De roerganger kijkt weifelend en niet begrijpend van Eric naar de snel verdwijnende omtrekken van Edzar's roofnest, en Eric gaat haastig verder: „Hoe Edzar het wist. is mij een raadsel, maar hij vertelde mij vlak voor wij vertrokken, dat de Noordelijke Saksers uitgevaren waren en het waarschijnlijk op onze nederzetting gemunt hadden. Als je goed oplet zal je misschien de andere boten ook zien uitvaren." Om ons achterna te zitten, denkt hij er heimelijk achteraan. Maar met een ernstig gezicht vervolgt hij: „Als ik er een beetje goed over nadenk, geloof ik, dat Edzar van plan is, die Noordelijke beunhazen in een val te lokken, waar ze nooit meer uitkomen. Maar dan zal het er natuurlijk van afhangen, hoe wij onze opdracht uitvoeren." Terwijl de roerganger schaapachtig knikt en van louter eerbied vergeet te vragen wat het dan wel voor opdracht, is, stapt Eric verwaand naar het voordek. De rust onder de Saksers is weergekeerd en met een kalm gangetje verdwijnt de gestolen boot met de veertig Saksers, die er niet het flauwste benul van hebben, dat ze door vier brutale Noren ontvoerd worden, in de duisternis van de nacht. I*J CEUOPHAAN VERPAKT CT AMSTERDAM, 16 Dec. Bevorderd met lof tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift: „Een bijdrage tot de kennis van het aethylion", H. Hendriks, geb. te Amsterdam. Doctoraal rechten: mej. E. Kropveld en A. L. Gerritsen en J. Groenendijk'; doctoraal klass. letteren: W. A. Visser; doctoraal biologie: mej. G. M. Th. Cra mer; doctoraal scheikunde: H. Brand en S. Elzas; doctoraal natuurkunde: J. Snieder; cand. wis- en natuurk.: mevr. OngTan Kwie Hwaa en J. Zwartendijk, J. van Tiel en F. C. De- berts; cand. geschiedenis: H. H. W. van Eijk en P. A. Bos; cand. rechten: J. van den Bergh. DELFT, 16 December Cand. civiel- ingenieur: C. A. Aangenendt, Wassenaar; M. A. Aartsen, Delft; L. Barendregt, Vlaardingen; A. A. van Beek, Dordrecht; W. Bierhaus, Doorn; P. C. Boshuizen, Groenekan (Utr.)Bouwers, Groningen; A. van Gelder, Vlaardingen; C. E. Frie- deman, Voorburg; R. Geerling, Amster dam; H. M. Goudappel, Delft; A. Griffi oen, Baambrugge; J. G. Hamelink, Den Haag; A. R. Harmsen, Den Haag; J. J. Hazelbag, Gouda; H. Hemken, Velsen; J. Henneman, Beverwijk; H. van der Heij den, Delft, H. J. Honig, Den Haag; J. W. Jansen, Heerlen; J. Karsten, Delft; A. Kastelein, Dordrecht; J. P. M. Keij- ser, Voorburg; W. van der Kley, Den Haag; J. Kleijn, Rotterdam; A. J. A. Kloppert, Grave; P. Kolk, Leeuwarden; J. H. Kop, Bloemendaal; H. Marcus, Aerdenhout; J. W. van Niekerk, Wasse naar; I. W. Nortier, Stavenisse; A. Pe ters, Dordrecht; G. H. Polet, Gouda; G. Prins, Amsterdam; D. Reinders, Noord- Scharwoude; F. Roelofsz, Bussum; L. A. R. Sandbergen, Delft; G. Scheringa, Den Haag; R. A. Sickler, Amsterdam; H. J. H. Smeenk, Steenderen; A. G. C. Stof fels, Bussum; H. van der Tuin, Leiden; C. J. M. van Unen, Roosendaal (N.Br.); H. van der Velde, Emmen; J. J. Voorhan, Bussum; J. Weenink, Varsseveld; C: E. West, Arnhem en A. de With, Utrecht. Cand. .werktuigk. ing. C. van Straten, Eindhoven. Cand. vliegtuigbouwk. ing. J. L. de Ruyter van Steveninck, Den Haag en A, de Vos, Huizum. 's-GRAVENHAGE. Koninklijk Con servatorium. Eindexamen 1954. Piano: C 1: Mejuffrouw J. Ber- tus, 's-Gravenhage; mej. A. de Jong, Wassenaar; W. A. Koopman, Gronin gen; mej. R. A. S. Koote, 's-Gravenha ge; mevr. A. Lameris-Werkman, 's-Gravenhage; mej. C. M. Linders, Dordrecht; L. N. Monteiro, 's-Graven- hage; R. A. Rakier (met onderscheiding voor virtuositeit), Scheveningen; mej. J. C. Renee, 's-Gravenhage; mej. A. H. v. d. Staay, Leiden; mej. J. Terlaak, Scheveningen; pr. A. Th. Vink O.S.C., Voorburg; H. A. Vleeshouwers, Bols- ward; Piano c 2: R. van Deinse (met onderscheiding voor muzikaliteit), Nij megen; mej. K. C. Vonders 's-Graven hage. Begeleiding: A. L. van Duuren, 's-Gravenhage; H. Goverts, 's-Graven hage; Viool (ork.): J. van den Berg, Bussum; E. G. Derks, 's-Gravenhage; Viool C 1: mej. M. M. van Delft (met onderscheiding voor muz. en sol. eigen schappen), Bilthoven :nej. C. W. Keu- lemans 's-Gravenhage; mej. L. Scheep- makei (met onderscheiding voor solisti sche eigensch.), 's-Gravenhage; J. Se- kreve, 's-Gravenhage; mej. P. C. Zondag, Oegstgeest. Viool C 2: J. van den Berg, Bussum, mej. M. M. van Delft (met on- De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld voor de vierde ronde van het tournooi om het persoonlijk Nederlands studentenschaakkampioenschap, luiden: F. Roessel (A'dam G.TJ.)— A. Haitsma (A'dam G.U.) 1-0. D. Schoonderbeek (Leiden)Mastenbroek (A'dam V.U.) 1-0. Latour (Utrecht)—E. van der Wolk (A'dam G.U.) 1-0. J. Pool (A'dam G.U.» H. Th. Weiland (Tilburg) %-K. N. J. Goris (Kampen)Tamsma (A'dam V.U.) 0-1. W. A. Kimman (Tilburg) A. H. M. Willems (Tilburg) 0-1. E. J. Haantjes (R'dam)D. D. van Geet (R'dam) 0-1. Na de vierde ronde heeft Roessel de leiding met 3% punt gevolgd door Schoonderbeek en Latour die drie pun ten hebben. Te Rijssel zijn wederom besprekingen gevoerd over het door de voetbalclub Lille gevraagde transferbedrag van ongeveer 120.000 gulden voor Van der Hart. Het bestuur van Lille bleek be reid enkele concessies te doen, maar beide partijen zijn nog niet tot een vergelijk gekomen. De te Ogmore Vale gespeelde tafel- tenniswedstrijd tussen Wales en Duits land is door de Duitsers met 8-2 ge wonnen. derscheiding voor muz. en sol. eigen sch. Bilthoven. Violoncel C 2: A. Bijlsma jr. (met onderscheiding voor muz. en virtuoze eigenschappen), 's-Gravenhage, mej. I. Persijn, Schiedam. Fluit C 1: C. P. de Bruijn, Apeldoorn; Fluit C 2: J. C. Verheul (met onderscheiding voor mu zikaliteit en virtuositeit), Boskoop; Klarinet (ork.): A. van den Elzen, Nij megen. Hobo (ork.), 's-Gravenhage. Fagot (ork.): mej. C. A. C. Vleeshouwer (met onderscheiding voor muzikaliteit), 's-Gravenhage. Hoorn (ark.): J. van der Spek, 's-Gravenhage-Loosduinen. Trombone (ork.): H. N. Bokkinga, 's-Gravenhage. Slaginstrumenten (ork.) H de Brouwer (met onderscheiding voor muzikaliteit) 's-Gravenhage; Solozang C 1: mej. J. Jarings (met onderscheiding voor muzi kale eigenschappen, Rijswijk (Z.-H). mevr. M. de Smidt-Oort, Noordwijk a/Z; mevr. J. J. van Splunter Wedorp, Amersfoort. Koordirectie C 2: J. Chr. v. d. Meer, Roelofsarendsveen; A. P. de Groot, Monster. Schoolmuziek C 2: L. C .M. van Berkel, Voorburg, H. A. Vleeshouwers, Bolsward. TILBURG. Cand. econom. wetensch. B. Pierik, Wyche; J. v. d. Loo, Tilburg; F. Savekoul, Sittard. Doet. econom. we tensch. A. Verschuuren, Tilburg; Ac countancy examen: J. de Wijs, Bergen op Zoom; G. Nijs, Vught; B. Luger, Overveen. Horizontaal: 2. Vreselijke ziekte; 3. geleedpotig dier; 9. bergruimte; 10 wallekant; 12. rivier in Duitsland; 13. rivier in Nedetland; 14. houding; 15. verstand; 17. reeds; 19. bevel; 20 drank; 23. meubelstuk; 24. plotseling; 28. uit stalkast; 32 naamloze vennootschap (fr. afk.); 34. titel; 35. seconde; 37. zoals de akten getuigen (lat. afk.); 38. meisjes naam; 39. onder het nodige voorbehoud ,lat. af.); 40. bevel; 41. te zijner plaat se (lat. afk); 42. bijwoord; 43. hetzelfde (afk.); 44. lidwoord; 45. vogel; 47. tan deloos zoogdier; 49. water in Friesland; 51. schuld voldoen; 54. metaal; 57. prik; 58. wintervoertuig; 61. zangnoot; 62. vervoerbedrijf; 63. lor; 65. meisjes naam; 67. takel; 68. deel v. h. hoofd; 69. leger; 72. putemmer; 73. sprong in de diepte; 74. bloem. Verticaal: 1. bericht; 2. vader (Fr. 3. compositie; 4. voorzetsel; 5. selenium (afk); 6. prijkt; 7. voorschrift; 8. deel v. d. hals; 11. deel v. Amerika; 15. vlin derlarve: 16. soort bij; 18. -hinder; 19. kleur; 21. tijdperk; 22. dapper; 25. pla neet; 26. de dato (afk.); 27. muziekinstru ment; 29. halswervel; 30. zangnoot; 31. ssaaigerei; 36. aanzien; 43. vogel; 44. kin- dergroet; 45. tegen; 46. het is zo; 48. bestaat; 50. insecteneter; 52. Enig lid woord; 53. onderzoek naar het gehalte van goud en zilver; 55. vogel; 56. Euro peaan; 59. metaal; 60. vogel; 63. clown; 64. melkklier; 66. voorzetsel; 70. gods dienst; 71. vogelproduct. Horizontaal: 1. honk; 4. trom; 7. oehoe; 8. borg; 10. rups; 12. bom; 14. zit; 15. eg; 16. bevel; 18. zede; 20. eelt; 22. genre; 24. p.e.; 25. hel; 26 ram; I 27. unie; 29. bijna; 30. Titus; 31. poes; 32. stal. Verticaal: 1. hobbel; 2. norm; 3. keg; 4. tor; 5. reuze; 6. mist; 9. oog; 11. pils; 13. sedert; 16. been; 17. vele; 19. ogen; 21. gemaal: 23. elite; 24. pan; 25. hulp; 26^jijst; 28. eis; 29 bus. JWah Voor de ronde van Gi oot-Brittannië, welke van 10 tot 25 Juni a.s. wordt ge houden, heeft men Rusland uitgeno digd een ploeg van vijf renners af te vaardigen. De invitatie is aan de Rus sische ambassade te Londen afgege ven. Advertentie Maar laat U het genoegen niet bederven. Gebruikt daarom tijdig tegen verkoudheid en griep -4j. „Goed dan, Luquitas, mijn jon gen! Een enorme angst deed hem zich vastklemmen aan zijn vader. De lust beving hem met hem naar de wal terug te gaan, m»r hij herstelde zich, want hij moest een man zijn en er op bedacht zijn familie er boven op te brengen. Nu, na meer dan 50 jaren eindelijk teruggekeerd in zijn dorp, nu bijna, al de zijnen verdwenen zijn en hij alleen op de wereld is op deze middag van triomf en feest, besluipt een grote be klemming hem. Neen, het is niet het dorp dat wan- van de dames van onze Vereniging en van de armen van de stad gedaan heeft.' van de stad voor de laatste schenking die u ons hij kende ze allemaal: hij was er als kind mee inge bakerd en hij had ze nooit vergeten. Hij keek naar de levenloze meubels, confectie-meubels, meubels van een hotelen naar de witte, kale muren Hü kon het niet inhouden: Heregod! wat ben ik alleen! wat ben ik alleen!" En heel zijn droevige en verlaten kindertijd viel als lood op zijn hart. middag van triomf en feest, Ibesluipt een grote be klemming hem. Neen, het is niet het dorp dat wan kelt, hij zelf is het, en evenals op die verre afscheids- dag, zo voelt hij nu angst, ondanks de glorie van de hemel en de uitgelatenheid van de ontvangst, een vreselijke angst om van boord te gaan. Het ogenblik van aan wal stappen was ontroerend. De gemeentepolitie en twee paar van de Guardia Civil die uit hun kazerne waren afgedaald, bleken onmachtig om de geestdrift van de bevolking voor hun edelmoedige weldoener binnen de perken te houden. Hü trapte op schaduwen van duiven, en onder het lawaai van driedubbele vuurpijlen en donderbussen en het Moors gesnerp van fluitpjjlen, bereikte hij met grote moeite, en omstuwd door hartelijk geroep, het stadhuis. Eenmaal daar aange komen, moest hi) zich op het balkon vertonen, totdat de reeds hees geworden opwinding van de mensen was uitgeput. Hij plofte neer in een fauteuil, vermoeid van de zo uiteenlopende emoties. Ze bevonden zich in de grote zaal van het Stadhuis. De raadsleden, de gemeenteambtenaren, de pastoor van de parochie en de notabelen versionen broodjes en taartjes en sloegen zware wijn naar binnen. De burgemeester, de deken en de presidente van de Liefdadigheids vereniging babbelden met de Indiaan. „Komaan, don Lucas, u zal wel tevreden zijn over de ontvangst" zei mijnheer de deken tegen hem; „zelfs toen koningin Maria Christina de eerste steen voor de nieuwe havenkade kwam leggen, was er niet zoveel volk en zo'n gul enthousiasme. „Ja..., heel tevreden, ik ben heel tevreden." De presidente van de Liefdadigheidsvereniging, echtgenote van de grootste viszouter van de streek, waagde nu: „Ik zou u willen bedanken, don Lucas, uit naam „Zegt u aan de dames en aan de armen dat ik heel erkentelijk ben... En vertel u eens, zijn er veel armen, steeds meer armen?" „Ja, don Lucas, ondanks nobele zielen als de uwe neemt de armoede toe, bij de dag zün er meer be- hoeftigen." Mijnheer de deken liet zijn zware wenkbrauwen op en neer gaan als teken van instemming. „Mijn hemel nog toe! We zullen niet tevreden zijn voor iedereen in de stad een warme hap en een stf/ vallen*en in* ziïn'beweelneen behoorlijk bed heeft!" en terwijl hij dat zei, hij die ?onmé hem kwam lastig vallen en m zijn Dewegmgen De morgen werd wakker, heel pril en in de luiers. Hjj ging de straat op, voordat er een of ander 1ln„C „nllcn nv> in Tlln VlOlIiaOfirmfDTl dat als kind zelf niet gekend had, kwamen hem de tranen in de ogen. Mijnheer de burgemeester onderbrak hen: „Hebt u het portret al gezien, don Lucas, dat de schilder van onze stad van u gemaakt heeft?" Hij draaide zich om om zün beeltenis te zien die daar in een lijst boven de schoosteenmantel hing. „Zeker, ik had het al opgemerktHet is goed, het lüktHoe heeft hij dat kunnen maken?" „Naar een foto die u enige" jaren geleden aan het hospitaal hebt gestuurd". „Ach ja! nu heus, het is goed, hoor". De laatste vuurpijlen stegen nu op, vol ü'delheid om de wang van de hemel te gaan kussen met de bleke maan erop als moedervlekje. De geïmprovisserde tafels voor hét feestelijk ont haal zagen er uit alsof er een cycloon overheen was gegaan. Mijnheer de deken nam afscheid. Even later de; presidente van de Liefdadigheidsvereniging. Het was nu leeg in de zaal. „Wel, don Lucas, zegt u het maar: uw apparte ment in het Grand Hotel is gereserveerd." „Ja goed, laten we daarheen gaan". Het plein was büna verlaten. Münheer de burge meester nam afscheid van hem voor de deur van het hotel. „Tot morgen, don Lucas". „Bedankt voor alles en tot morgen." Hü ging naar zün kamer. Hü bestelde bouillon met een Moskovisch gebakje en een glas sherry, en toen hü dat op had, ging hij een ogenblik op het balkon. De avond was transparent en vol ster ren. Plotseling rolde langs de hemel de langgerekte klacht van een sirene. Hü herkende hem direct, hinderen. Het werd licht en een dunne nevel legde zün voet stappen in de watten. HU schreed voort naar „De Punt". Aan de vochtige lün op de kademuren merkte hü dat de vloed opkwam. Een boot die binnen wilde vroeg vrüe doorgang, Bü het strand waar het zee gat wü'd opengaat draaide hü het hoofd om en zag dat de zon de nevel uiteen joeg en scherpe con touren aan de dingen gaf. H(j waagde zich verder de pier op. De morgen verhief zich glorieus boven de bergen, toen hü van „De Punt" een reeds oude man zag naderen. Hü droeg viskorven van zakken- goed, eèn bootshaak en een vuil katoenen zakje met de garnalen die hü gevangen had. De Indiaan herkende hem dadelijk. Het was Nicolés „Nico", een vriend uit zijn.kinderjaren.^Toen hij vlak bü hem was, begreep hij: „Hij weet ook wie ik ben" Maar hij probeerde zo maar door te lopen. Hü riep hem: „Kom eens hier man! Waar ga je heen?" „Wablief?" „Ken je me niet of hoe zit dat?" „Ja, Je bent Lucas de Indiaan." „Voor jou alleen: Lucas". „Goed, dat is zo." „En wat doe je?" „Zoals altüd: garnalen vangen". „Dat zie ik, maar zo vroeg?" „Dat hangt af van het tü: vandaag kwam het zo uit". „Nou, laat mü eens kykeu wat je gevangen hebt?" Hü liet het hem zien. Gisteravond heeft de Haagse wet houder van onderwijs en kunstzaken, de heer J. van Zwijndregt, in de ver gadering van de gemeenteraad van 's-Gravenhage medegedeeld, dat van een stadion of groot sportpark in Den Haag geen sprake zal zijn. De exploi tatie zou een groot nadelig saldo op leveren. Het probleem, is nog kort geleden in de raad van advies van de Haagse stichting voor lichamelijke opvoeding besproken en heeft daar niet veel weerklank gevonden. Wèl ligt het in het voornemen, over te gaan tot de bouw van een grote sporthal, aan de Roemer Visscherstraat, tussen de twee scholen, welke daar gelegen zyn. De aanleg van sport- en speelterrei nen zal, zo zegde de wethouder toe, met energie worden aangepakt en als buiten de grenzen v de gemeente daarvoor gronden zal kunnen worden beschikt, zal die gelegenheid stellig worden aangegrepen. Naar de Duitse coureur Karl Kling heeft meegedeeld zal Mercedes op 1 Mei a.s. aan de Miliq Miglia deelnemen met dezelfde ploeg die voor Grote Prij zen van Argentinië en Buenos Aires is ingeschreven, t.w. Fangio, Stirling Moss, Hermann en Kling. Zü zullen rijden in wagens van het type 300 Sir. De Verenigde Staten hebben de inter zone-finale van het toursooi om de Davis Cup reeds gewonnen. Tony Trabert en Vic Seixas versloegen de Zweden Sven Davidsson en Lennart Bergelin kansloos met 6-3 6-4 6-3. De stand is thans 3-0 voor de V.S., want ook de eerste enkel spelen zjjn in Amerikaanse overwinnin gen geëindigd. Op 27, 28 en 29 December ontmoet de Australische ploeg in de Challenge- round het team van de Verenigde Staten. De ontmoeting wordt te Sydney gespeeld. Tony Trabert speelde tegen Davids son bü lange na niet op zün best, doch dat was ook niet nodig, want hij kon de ze gemakkelyk de baas. De wijze, waar op hü de Zweed versloeg wettigde de veronderstelling, dat hij bij sterkere te genstand ook veel beter voor de dag zal komen. Zün forehand viel meer op door controle, dan door kracht, zün Dack- hand was uitstekend, terwij] hü met zün volley's Davidsson geregeld uit po sitie spealde. Uitslag: 6-4, 6-3, 6-4. Seixas bestookte in zijn partij tegen Bergelin diens backhand vrüwel voort- durend^en met succes. Op de volley's van Seixas had Bergelin met zün back hand vaak geen antwoord, hetgeen hem menig punt kostte. Uitslag: 5-7, 6-2, 6-4, 5-7, 6-2. Een commissie van voorbereiding, bestaande uit vertegenwoordigers van de verenigingen Roermond, De Valk, Baronie, Helmond en de Spechten, heeft zich met een circulaire gewend tot alle bü de K.N.V.B. aangesloten tweede klasse verenigingen met de bedoeling op korte termün over te gaan tot de op richting van een vereniging van tweede klasse K.N.V.B.-verenigingen. De oprichtingsvergadering zal in Ja nuari, waarschünlük te Utrecht, worden gehouden. De vraagstukken, welke de tweede klassers bijzonder aan het hart liggen, hebben betrekking op de werkzaamhe den der reorganisatie-commissie, de herziening der overschrüvingsbepalin- en, de nieuwe competitieindeling, de escherming tegen het aantrekken van spelers door eerste klasse-clubs, enz. De Britse athleet Gordon Pirie zal nog vóór Kerstmis naar Freiburg reizen om daar onder leiding van Gerschler en prof. Reindel een week lang te oefenen en tevens een trainingsschema voor de komende maanden te ontwerpen. Dit zal dan de derde maal zün dat Pirie naar Freiburg komt om het advies van de be kende Duitse experts in te winnen. De Franse voetbalclub Reims zal vermoedelijk op 5 Januari a.s. een oefen wedstrijd spelen tegen het Nederlands elftal, zo verneemt United Press.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7