Raad wenst bevoegdheid te In subsidietoekenning aan bijzondere scholen behouden maat. 'i r g afl v. Empelen Nieuws uit Kennemerland Overwinningen van VESMIA en ONZE GEZELLEN fivBEA^ SCHEEPVAARTBERICHTEN GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL f 0 L KAN Horloger - Juwelier Barteljorisstraat 2 - Tel. 13004 -UoCAt? ofl3. r niiMlO Jubileum-viering op ziekbed Mogen Uw handen gezien worden? Wij luisteren naar Discussie over Christelijke school Rijperweg jwsraswpwA KERSTMIS lil Beatrixbrengt Kerst-sfeer VOLLEYBALCOMPETITIE Wereldtarwepositie baart zorgen Maatschappelijke zorg in ontwikkelingsgebieden Loonsverhogingen brengen export in gevaar DEBACLE HAAGS BANKIERSHUIS J VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 PAGINA 9 Maakt afstand verschil? Qhr. U.L.O.'School ||i|^ TEL 3.0'00 HOTEL POLEN WK SANTPOORT Woning wordt opgeknapt Woning-aankoop voor wegverbreding Bloemenmagazijn iiiiiii IJMUIDEN Minister Suurhoff naar Australië VELSEN-NOORD Na 42 jaar met pensioen CASTRICUM Exportveiling Geslaagde B.B.-avoad Aquariumvereniging VOCAAL CONCERT Geluk eerst dan met een ring van KAN Trouw- en verlovingsringen) v.a. f 35,- p. paar Grote overschotten hebben prijsdrukkende tendenz Ned. Exp. Combinatie -schrijft aan minister: MARKTBERICHTEN Van de bijna drie uren, die de Bloemendaalse gemeenteraad gistermiddag in openbare vergadering doorbracht, zijn er zeker twee besteed aan de be handeling van welgeteld twee onderwerpen. Het eerste voorstel, dat overvloedig commentaar van de raadsleden uitlokte, betrof de vaststelling Van een subsidieregeling ten behoeve van een aantal bijzondere scholen voor M.O. en V.H.O. in en buiten Bloemendaal. De fracties van de V.V.D. en P.v.d.A. bleken bevreesd te weinig zeggingschap te behouden, waar het andere scholen dan de vijf in het voorstel genoemde hetrof. De subsidie regeling werd wel aanvaard, maar een belangrijk onderdeel van het voorstel werd veranderd, hetgeen inhoudt, dat de raad blijft beslissen waar het gaat om scholen buiten Bloemendaal en Haarlem. Voorts werd het college heftig onder vuur genomen naar aanleiding van het verzoek van het gemeentebestuur om een uitspraak van de raad inzake de bouw van de Christelijke u.l.o.-school aan de Rijperweg. Met tien tegen zes stemmen besloot de raad tenslotte, na langdurige discussies, dispensatie te verlenen van de bebouwingsvoorschriften. gymnastiekzaal, die bij de school was geprojecteerd. In zijn antwoord verklaarde de burgemeester, dat het eerste ontwerp een horizontaal gebouw inhield, waar mee de schoonheidscommissie zich niet kon verenigen. Het tweede plan voorzag in de bouw van een verti cale school, dat echter de vastgestel de rooilijnen zou overschrijden. Daar tegen voerde nu de woningwetcom missie weer bezwaren aan. De fac- In een van de vorige vergaderingen werd besloten tot aankoop van een schilderstuk van Oscar Mendlik, omdat deze schilder 50 jaar in de gemeente Bloemendaal woont. Thans siert een groot doek van Mendlik de wand boven de tafel van het college. Het stelt een gezicht op zee voor en burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller verwacht te dan ook, toen hij gistermiddag de vergadering opende, dat de gesprekken in de raad de helderheid zullen heb ben van het water en dat er menig bruisend vonkje zou overspringen. Ver der deelde de voorzitter mee, dat het voorstel over de tariefwijziging van het Gas en Waterverbruik werd aangehou den. De discussie over de subsidieregeling werd geopend door mevrouw Dalmeyer (P.v.d.A.), die zich met het voorstel wel kon verenigen, uitgezonderd arti kel zes van het concept. Dit artikel hield in, dat het gemeentebestuur kan besluiten ook aan andere bijzondere scholen dan in het voorstel worden ge noemd, de jaarlijkse subsidie van 40 per leerling per jaar toe te kennen. In het betreffende voorstel worden al leen genoemd het Kennemer Lyceum, het Triniteits Lynceum, „Sancta Maria" en het Christelijk Lyceum te Haarlem. De heer Schulz (P.v.d.A.) kon niet Inzien, dat een gemeentebelang gediend werd met subsidiëring van een school ergens in Maastricht of Groningen. Dan moesten de kinderen maar in de buurt op school gaan. Wethouder dr. M. E. Nolte zag op haar beurt niet duidelijk het verschil tussen een school in Haar lem of Maastricht. Afstand mag geen rol spelen, zo meende zij. Mr. De Jong Schouwenburg (P.Chr.) was het met haar eens. Hij zag de regeling als een legalisatie van een bestaande toestand. Mr. Vliegen (P.v.d.A.) merkte op, dat het verzet tegen artikel 6 van het voorstel geen verwerping inhield van het gehele artikel. Het ging al leen om de delegatie van de betref fende beslissing aan het gemeente bestuur. Hij wilde die bevoegdheid aan de raad houden, evenals 'de heer Van Holten (V.V.D.die ook het woord „minderjarig" uit hef voorstel geschrapt wilde zien. °.v5Ilc,'.erl zou een aanvaarding van het voorstel, zoals dat nu was geredi geerd, in strijd zijn met een vroeger geformuleerde mening over deze aan gelegenheid. Maar dat was geen argu ment, vond wethouder Nolte. Mr. De Jong Schouwenburg stelde vertrouwen in het gemeentebestuur en hij achtte het een gebrek aan vertrouwen, als de raad de beslissing aan zich wilde houden. Er is tenslotte nog een onder wijscommissie ook. Op voorstel van ir. Tirion (V.V.D.) werd een stemming gehouden, die resulteerde in een ver werping van het gewraakte artikel, zoals dat was gesteld, met negen stem men tegen en zeven voor. Voor stem den de K.V.P., de P.Chr. en twee wet houders. De bevoegdheid zal dus aan de raad blijven. Het gemeentebestuur bleek bereid het woord „minderjarig" Uit het voorstel te schrappen. Het voorstel tot medewerking aan de bouw van de vijfklassige St. Joseph- school passeerde de raad zonder moei te. Slechts de heer Daams (V.V.D.) vroeg zich af, of er met het ontwerp rekening was gehouden met de bouw van het zesde klaslokaal. Hij werd door Wethouder Nolte gerustgesteld. De te bouwen Christelijke u.l.o.- school aan de Rijperweg vormde het tweede punt van uitvoerige bespreking. De taak en de bevoegdheid van de schoonheidscommissie kwamen er ook bij in 't geding. De heer Schulz was de eerste, die zijn bevreemding over de gang van zaken uitsprak. Het laatste ontwerp vertoonde nogal wat afwijkin gen vergelijken met het eerste plan. Hoe kwam dat? De heer Pinxter (K.V.P.) meende, dat er vele kosten voorkomen hadden kunnen worden, als het plan eerder in de woningwetcom missie was gebracht. Ir. Tirion con stateerde, dat het eerste ontwerp wèl binnen de rooilijnen paste. Zoals het gemeentebestuur nu tewerk wilde gaan, door ontheffing te verlenen op de be bouwingsvoorschriften, kon het niet op zijn steun rekenen. Daartegen stelde de heer Pinxter, dat het niet de bedoeling was altijd deze procedure te volgen. Mevrouw Dalmeyer toonde zich er ten hoogste over verbaasd, dat niemand iets wist van de „geruchtmakende" Advertentie VIERT t«A;, rU1TIGE SFEEfc KERSTMIS IN ONS rajjBK RESERVEERT GEZELLIG 2 ri)DIG GEMODERNISEERD UW TAFEL RESTAURANT rM R0KIN 14 - AMSTERDAM Advertentie r# r## •VêV# Het pand Anna van Burenlaan 32a te Santpoort, dat daor de gemeente aan gekocht is krachtens raadsbesluit van 23 Maart 1954, verkeert in een minder gunstige staat van onderhoud. Het is dan ook nodig daaraan diverse vopr- zieningen te doen treffen, ten einde het weer volledig in een voor bewoning ge schikte staat te brengen. Deze voorzie ningen zullen een uitgave vorderen van rond 1.700. Voor de vernieuwing van de bij deze woning behorende schuur, welke in zodanig vervallen toestand verkeert, dat herstel niet mogelijk is, zal bovendien een bedrag van 900 no dig zjjn. B. en W. vragen daarom de Raad een crediet van totaal 2.600. Aan de gemeente Velsen zijn te koop aangeboden percelen grond ter geza menlijke oppervlakte van 601 ca„ met de daarop staande woningen Hage- lingerweg 5, 7 en 9 te Santpoort. In verband met de realisering van het uitbreidingsplan-in-onderdelen voor Santpoort, is de aankoop van deze grond voor de gemeente van belang. Omtrent de koopsom van 14.500. is overeenstemming bereikt. De wonin gen zijn th^ns verhuurd voor resp. 6,25, 5,55 en 6,25 per week. Deze verhuur kan na de overdracht tot we deropzegging bestendigd worden. Advertentie Onze voorraad prachtige Kerstbomen, Groen, Kerst stukjes, Cyclamen enz. is weer zeer groot Toch is het raadzaam bij tijds Uw keuze te komen maken. Dan kunnen wij nog meer zorg aan Uw .opdracht besteden. BINNENWEG 18 Heemstede - Tel. 3-80-80 tor spoed maakte de moeilijkheden nog groter. Wethouder Nolte ging in op de op merking van mevrouw Dalmeyer en zeide, veel te blij te zijn, dat er ruim te bleek te zijn voor een gymnastiek zaal. Er is in Bloemendaal een groot tekort aan deze gelegenheden en bo vendien was van het begin af aan al rekening gehouden met de bouw van een gymnastieklokaal, zodat het geen nieuws was. De heer Vliegen opperde het voorstel om het lokaal aan de kant van het Bloemendaalse Bos te bouwen. Maar dat zou zo zeide de burgemeester, betekenen, dat er een geheel nieuw ont werp moet worden gemaakt. En wie zou alle kosten moeten betalen. In antwoord op een vraag van de heer Fijen verklaarde de burgemees ter, dat na de goedkeuring van het voorstel er wel begonnen kon worden met de bouw van de school, maar dat de financiële consequenties nog niet zeker waren. Deze bedragen zou den dus ook nog moeten worden goedgekeurd. Bij de stemming, die tenslotte werd gehouden, bleek de meerderheid (10 leden) bereid de gevraagde ontheffing op de bebouwingsvoorschriften te ver lenen. Aan het einde van de zitting vulde de heer Pinxter een door hem in een vorige vergadering gemaakte opmer king aan en verklaarde, dat de over weg over de Kleverlaan met 79 pas serende treinen tussen 7 en 7 uur even druk was als de overweg in Heemste de, waar in dezelfde tijd 80 treinen passeren. Hij maakte deze opmerking naar aanleiding van de ingekomen stukken over de doortrekking van de Orionweg. Bij de rondvraag vernam de raad, dat een schetsontwerp van de nieuwe openbare kleuterschool het gemeente bestuur binnenkort zal bereiken. Advertentie -• Volgende week Zaterdag is het Kerst mis. De zinvolle betekenis van dit feest wordt echter ook in een christelijke maatschappij extra sfeer bijgezet door Kerstversieringen, sparregroen, kaar sen, strikken en pril bloeiende tulpen en hyacinthen. Dat de Natuur daarbij veel meer mogelijkheden biedt, dan de meeste mensen wel denken bewijst de bloemententoonstelling „Kerstsierkunst' die door bloemenmagazijn „Beatrix" tot en met Zaterdag 18 December in het Cultureel Centrum aan het Moer- bergplantsoen is ingericht en waar men dagelijks van 3 tot 6 en van 7 tot 11 uur zijn hart kan ophalen aan artistieke schoonheid. r De heer De Ruyter, die deze expo sitie inrichtte, heeft de hem geboden mogelijkheden volledig uitgebuit. Hij bewijst ook in zijn vak een kunstzin nig mens te zijn, die gevoel voor sfeer heeft, zoals b.v. de Kerst-tafel onom stotelijk aantoont. De bloemenweelde, die hier, ondanks de gure en .mistige Decembermaanden ten toon gespreid wordt, is een lust voor het -oog. Hya cinthen, tulpen en cyclames bloeien er temidden van teer groen. Witte en rode kaarsen, opgezette dieren, sierlijke manden en bakjes, alles is aangewend om de natuurlijke schoonneid van de ontluikende bloem nog sterker te doen uitkomen. Fruit in frisse kleuren staat er als een feest tussen. Het zijn echter niet alleen de bloei ende planten, die de Kersttafel of de woning behoeven te sieren.. Maiskol- ven lenen zich uitstekend voor stijlvol le decoratie in een vertrek. En hoe wonder-mooi zijn de deskundig gevulde bakjes met cactussen! De Van Rijswjjkzaal, waarin deze ten toonstelling te zien is, ademt een in tieme sfeer. Bescheiden zijn de klanken van Kerstliederen te horen en daartus sen door kwetteren en kwinkeleren vogeltjes van diverse pluimage op de voor hen wel vreemde plaats. Zij bren gen het levende element in deze zaal, waar voor het overige een weelderige natuur als verstild zachtkens ademt. Schoonheid en vrede liggen dicht bij elkaar. Natuurlijk was het voor de heer C. Straatsburg Donderdag niet prettig om zqn zilveren jubileum bij de MEKOG te vieren op zjjn ziekbed, waaraan hij nu al bijna twee jaar gekluisterd is. Maar voor het overige heeft de jubile umviering hem zeker geen reden tot klagen gegeven. De dag was voor hem begonnen met 's morgens een H. Mis Op uitnodiging van de Australische re gering zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suur hoff, onvoorziene omstandigheden voor behouden, in het begin van het volgend jaar een bezoek brengen aan Australië. Het ligt in de bedoeling van minister Suurhoff op 9 Januari te vertrekken. Tij dens zijn reis, die ongeveer vijf weken zal duren, zal hij van de gelegenheid gebruik maken om met de Australische regering enige emigratieproblemen te bespreken en zich op de hoogte te stel len van de omstandigheden van de Ne derlandse emigranten. Minister Suurhoff zal ongeveer drie weken in Australië Verblijven en vervolgens een bezoek brengen aan Nieuw-Zeeland. Ondanks de stedenontmoetine Haarlem- Leiden was voor enkele damesteams toch een programma vastgesteld. Door een over. .winning tegen VVVH I heeft Velmia nog steeds ongeslagen de leiding in de derde klasse behouden. Een kranige prestatie! De Onze Gezellen-dames wisten Ranidi- tas met 3—1 te verelaan. Leonidas bleef tenslotte tegen PSVH 2 met 3o in de meerderheid. De enige nederlaag moest Onze Gezellen 2 deze avond incasseren tegen HVS 3 De volledige uitslagen waren: DAMES: VCR 1—die Raeckse AVC 1—OSS 1 Gios 1MHBS 1 2—2 2—2 0—3 De Blinkert 3SSO 2 o3 OVRA 1—SSO 1 PSVH 2—Leonidas 1 Onze Gezellen 1—Rapiditas 2 Velox 4—die Raeckse 5 VVVH 1—Vesmia 1 Spaarnestad 1Stampers 1 HVS 3Onze Gezellen 2 HEREN: PSCB 1—PSVH 2 de Blinkert 1—HVS 3 OSS 1—AW 1 Santpoort 3die Raeckse 4 de Blinkert 4—HVS 4 13 0—3 3—1 3—1 1—3 2—2 4—0 4—0 3—1 3—0 2—2 0—3 De Haarlemse damesploeg moest tegen Leiden met een volkomen verdiende 30 nederlaag genoegen nemen. In de eerste game leek het er niet cp dat het een nederlaag zou worden, aan gezien een vlotte 114 voorsprong ver kregen werd. De Leidse dames dachten er echter niet aan zich gewonnen te geven en slaagden er in via 1212 de volle winst uit het vuur te slepen (15—12). De tweede game resulteerde wederom in een kleine nederlaag: 17—15. De .derde en laatste game wak het Haarlemse team geheel van slag. De Meest eenvoudige ballen werden verkeerd verwerkt, zodat de Leidse dames vrij eenvoudig en vrijwel alleen door ser veren een volkomen verdiende 15—1 over winning wisten te behalen. De Haarlemse heren wisten de slechte indruk behoorlijk weg te nemen. De be woners uit de Sleutelstad moesten met een 3—0 nederlaag genoegen nemen, hetgeen geenzins geflatteerd is. De Haarlemmers waren op alle technische onderdelen beter waarbij vooral Wim Clay (HVS), Vissèr (CIOS) en Gé Verheem (Velox) door uit stekende smashes opvielen. 3 game-over- wlnningen, resp. 155, 1510 en 15—7 wa ren het resultaat van een grote meerder heid. Wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd, zal de heer P. Kok, na ruim 42 dienstjaren; zijn func tie als calculator aan de Plaatwellerij op 31 December a.s. neerleggen. De heer Kok is nog bij de opbouw van het bedrijf werkzaam geweest en werd later de leider. Hij heeft als zo danig veel tot de uitbreiding van de Plaatwellerij bijgedragen. Enige jaren geleden was hij gedwongen, door min der goede gezondheidstoestand, zijn taak aan een ander over te dragen, doch de directie droeg hem toen zijn tegen woordige, niet minder verantwoordelij ke taak op. Dat het de heer Kok bij zijn heengaan niet aan belangstelling zal ontbreken, zowel van de zijde der directie als van het personeel, staat bij voorbaat vast. van dankbaarheid in de Paterskerk, waarbij hij zelf weliswaar niet tegen woordig kon zijn, ook al gezien de zwa re mist, maar waar zijn gezin toch na mens hem dank kon brengen voor het bereiken van deze dag. En als wij het wel hebben was het daarna omstreeks lö uur Pater Facundus, die als eerste van een lange stroom mensen geluk wensen kwam aanbieden. Het is de gehele dag een komen en gaan van mensen geweest. In het bij zonder de hogere functionarissen bij Hoogovens en MEKOG hebben laten blijken, dat zij „Karei" niet vergeten waren. Schriftelijke gelukwensen o.a. van Ir. Ingen Housz namens de Raad van Bestuur, van Ir. F. W. E. Spies, bedrijfsdirecteur, Ir. Blankwater, Ir. P. van Delden, van collega's (een felici- tatieregister met niet minder dan 500 namen)van stands- en vakorganisa ties, zowel landelijke besturen als plaat selijk. Bloemen en fruitmanden namen steeds meer plaats in. Daarbij kwam een getuigschrift van de MEKOG voor 25 jaar trouwe plichtsbetrachting, een album „25 jaar Hoogovens", een kar pet en niet te vergeten een prachtige leeslamp, door collega's vervaardigd van het kostbare V2A-staal. Ir. W.. H. Schoenmaker schonk de zieke jubilaris een exemplaar van „De Navolging van Christus", vergezeld van een opdracht, een geschenk, dat de heer Straatsburg bijzonder heeft getroffen. Een enorm aantal brieven en tele grammen heeft de jubilaris bewezen, dat hij niet vergeten wordt. En al had ons blad hem Dinsdag toegedicht te wo nen in de Platanenstraat, de PTT wist wel, dat dit Kastanjestraat moest zijn. Onder tie schriftelijke gelukwensen be vond zich ook een brief uit Haarlem van mensen, die de jubilaris in 35 jaar met gezien had. Hij was heel vroeger bij hen „in de kost" en ons bericht van Dinsdag hielp hen aan het zoekgeraak te adres. De exportveiling van deze week mocht zich weer ineen grote belang stelling verheugen en ook was er een flinke aanvoer n.l. 20.000 kg. peren, 24.000 kg. schorseneren en enige par tijen sjalotten. De peren voor de export noteerden van f 17.40f 20.,'-, en voor het binnen land f io,. tot f 19.60. Nero I bracht 54 tot 66 ct. op en Nero II 25—38. De sjalotten tenslotte vonden voor 45 tot 55 ct. per kg. een koper. De coöp. tuinbouwvereniging „Ons Belang" zal de komende week geen exportveiling houden en de daaropvol gende week niet op Donderdag, doch op Woensdag 29 December. Advertentie van AMSTERDAM rechtstreeks naar LONDEN, MANCHESTER. DUSSELDORF Inlichtingen en boekingen bij Uw reisbureau o( bij de B.E.A. Leidseplein 29. Amsterdam-C., tel. 64848. tUtOfE t FlteST Alt FLttT BRITISH EUROPEAN AIRWAYS In Hotel De Rustende Jager heeft de B.B. een contactavond gehouden waarvoor veel belangstelling was. Het plaatselijk hoofd, de heer J. Middelhoff, voerde op deze avond het woord. O.m. deelde hrj mede dat de nieuwe brand weer installatie gereed gekomen is en men nu bij even tuele brand 745 moet bellen. Na deze me dedelingen werden films vertoond. De Aquariumvereniging „Roodvinzalm" heeft in de Rustende Jager een bijeen komst gehouden welke voor de leden leer zaam was. De heer P. Zwart uit Zaandam hield een lezing met lichtbeelden over het leven van de vissen. Na de pauze werd gebruik gemaakt van het projectie-appa raat van de Bond, waarmede opnamen werden vertoond van zes bijzondere vis soorten. In de toneelzaal van het Prov. Zie kenhuis Duin en Bos is Donderdag avond het Amsterdams opera ensem ble opgetreden. Dit ensemble bestaan de uit Cisca van Engelenburg, so praan, Ans van Zon, explicatie, Peter van Zon, tenor, John Starrenburg, bas en Marcel Lafosse, piano heeft deze avond een prachtig concert van opera fragmenten gegeven, dat menig welge meend applaus ontlokte. Advertentie De Internationale Tarwe Raad is van me ning, dat de huidige tarwesituatie in de wereld, die beheerst wordt door het be staan van grote overschotten in de V.S. en Canada, in vele opzichten overeenstemming vertoont met de toestand van 1929, het jaar, dat voorafging aan de meest rampzalige periode in de wereldtarwehandel. De volle omvang van het huidige tarwe- probleem moet onder ogen worcten gezien en men kan dan niet ontkennen dat de si tuatie zekere gevaren in zich houdt. Hoewel er redenen zijn om te verwachten, dat de moeilijkheden op een regelmatige manier kunnen worden opgelost, zijn er enkele ver ontrustende factoren. Deze ongerustheid ontstaat in de eerste plaats door de grote overschotten die beschikbaar zijn om aan de vraag buiten de Internationale Tarwe- Overeenkomst tegemoet te komen, waar door het gevaar bestaat dat de prijzen sterk zullen dalen. Het aanbod van tarwe bui ten de overeenkomst zal naar schatting ongeveer 21/3 maal zo groot zijn als de vraag. Geschat wordt namelijk dat er 58 millioen ton tarwe in de vier belangrijkste exportlanden aanwezig is om aan deze vraag die geschat wordt op 25.8 millioen ton, te voldoen, in het seizoen 1954/55. Minister Van Thiel heeft in een ant woord op een vraag van de heer Groen (KVP) gezegd, dat de financiering van urgente maatregelen in verband met de maatschappelijke zorg voor de ont wikkelingsgebieden niet zal hoeven te wachten op de instelling van provinciale commissies, wanneer die er nog niet zijn. De minister verdedigde zijn systeem van interdepartementaal overleg dat aan overheidsmaatregelen vooraf moet gaan. Dit kan wel eens vertragend werken, maar organisatorisch is het on misbaar. De provincies zouden anders met tal van instanties moeten over leggen, hetgeen toch weer complicaties teweeg zou brengen. AALSDIJK 17 te Houston. CALTEX PERNIS t. p. 17 Kp. Bóne naar Rotterdam. CALTEX THE HAGUE t. 17 te Rotterdam. CALTEZ UTRECHT t. p. 17 Malta n. Sid. DELFLAND 17 te Ilheos. ELISABETH b p. 17 Kp. Finist. n. Corpus Christi. FF.LIPES t. 17 te Sibolga. FRIESLAND KRL. 17 te Singapore. GADILA t. 1 7te Singapore. JAGERSFONTEIN p. 17 Lissabon n. South. KOTA BAROE p. 17 Ouess. n. Mars. I.UTTERKERK 17 te Bahrein. MAASLAND p. 17 Madeira n. A'dam. MAPIA 1 7te Semarang. PENDRECHT t. p. 17 Kreta n. Pt. Said. POLYPHEMUS 17 te Penang. ROGGEVEEN p. 17 Bangka n. Surabaa.j SCHIEDIJK p. 17 Hoek v. H. n. Newportm. (Wales). SCHOUTEN 17 te Mozambique. SIRRAH t. 17 te Sydney. STAD MAASTRICHT p. 17 Dungen. n. R'd. STRAAT MALAKKA 17 te Belawan. TABINTA 17 te Amsterdam. WONOGIRI 17 te Penang. ZUIDERKRUIS p. 17 Lissabon n. A'dam. ZIJPENBERG 17 te Rotterdam. ALDERAMIN 17 te Genua. APPINGEDIJK p. 17 N. York n. Philad. BAARN 17 te Chimbote. BALI 17 te Marseille. CRADLE OF LIBERTY 17 te Suez. DELFSHAVEN p. 17 Paranagua n. Montev. ENGGANO p. 17 Kreta n. Prt. Said. GLEBULA p. 17 Kp. Fiinst. n. Curacao. KATELYSIA 17 te Heysham. LEMSTERKERK p. 19 Gibr. n. Pt. Said. MERWEDE 17 te Amsterdam. ORANJESTAD 17 van Aruba n. Pt. Limon. OVERIJSEL 17 te Marseille. RIJNKERK 17 van Zanzibar n. Dar-es-Sal. SAMARINDA 17 te Suez. SLIEDRECHT 17 te Suez. TARA 17 te Santos. THEMISTO 17 te Belfast. TITUS p. 17 Glbr. n. Algiers. UTRECHT p. 7 N. Orleans n. Houston. BLOMMERSDIJK 17 te Calcutta. ABBEKERK p. 7 Kossein n. Djibouti. BLITAR 17 te Mombasa. SAPAROEA 16 te Suez. SOMMELSDIJK p. 16 Kp. Bóne n. Halif. STAD HAARLEM 17 van Narvik n. IJm. S1LINDÖENG p. 16 Siberoet n. Colombo. STRAAT BANGKA 16 te Brisbane. STAD ROTTERDAM p. 16 ^illy n. Hampt. Roads. STATUE OF LIBERTY p. 16 Perim n. Pt. S. STAD AMSTERDAM p. 16 Bahama naar Golf v. Mex. SINGKEP 16 van Dubai n. Ummsaid. TITUS p. 16 Finist. n. Algiers. TANKHAVEN II 16 van Singap. n. Tg. Ooeb. 1ELAMON 16 te Pto. Cabello. TJIBANTJET 16 te Brisbane. TJILUWAH 16 van Hongk. n. Singap. THELIDOMUS 16 te Curacao. TARIA 16 van Miri n. Sydney. TIBIA p. 16 Sabang n. Pladjoe. TJISADANE p. 16 Print. Madagascar naar Durban. VAN HEUTSZ 16 te Nagoya. WALTON JONES 16 te Fahaheel. NIGERSTROOM 16 te Dakar. ORANJE p. 16 Kreta n. Napels. ORANJESTAD 16 te Aruba. OMALA 16 te Thameshaven. OOTMARSUM 16 te Hamburg. ONDINA p. 16 Kp. del Armi n. Berre. ORION p. 16 Finist. n. A'dam. In een brief, gericht aan de minister van Economische Zaken, schrijft de Nederlandse Export Combinatie, dat uit een enquête bij fabrikanten-leden blijkt, dat er bij vele ex porteurs grote ongerustheid heerst ten aan zien van het behoud van hun exportmark ten als het loonpeil steeds verder wordt verhoogd. Vele leden van de N.E.C. zijn van me ning, dat de welvaart nauw samenhangt met de mogelijkheden op de exportmarkt en zij- achten het van het grootste belang, dat de Regering de mogelijkheden voor de expor teurs zo gunstig mogelijk maakt. Een con crete mogelijkheid achten zij aanwezig in een zo snel mogelijke belastingverlaging. Het gerechtshof te Amsterdam heeft con form de eis een 80-jarige firmant van een in 1951 geliqudeerd Haags bankiershuis, waar de fiscale recherche in October 1952 onregelmatigheden constateerde, terzake van verscheidene verduisteringen, veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf met af trek. De veroordeelde heeft ongeveer zeven maandeyi in voorarrest doorgebracht. Een 54-jarige remisier uit Delft, van het genoemde bankiershuis, werd veroordeeld tot één jaar en elf maanden met aftrek ter zake verduistering, valsheid in geschrifte en onjuiste belastingaangiften. Ook dit von nis is conform dat van de Haagse recht bank. De veroordeelde heeft op enkele da gen na twee jaar in voorlopige hechtenis gezeten. Advertentie dan een theelepeltje PLATO 16 te La Fallice. POLYDORUS p. 16 Perim n. A'dam. PHRONTIS 16 te Semarang. PR. FRED. HENDRIK 16 te Hamb. PLAGIOLA p. 16 Mona Passage n. Curag. POSEIDON p. 16 Kingston (J.) n. Houston. PHILETAS 16 te Malta. PHIDIAS 16 te Rotterdam. RIJNKERK 16 te Zanzibar. ROEPAT 16 te Djakarta. RIDDERKERK p. 16 Oues.s n. L. Falma». RIOUW p. 16 Ouess. n. A'dam. RIJNLAND p. 16 Ouess. n. A'dam. SLOTERDIJK 16 te N. York. STRAAT MOZAMBIQUE 16 te Durban. SAMARINDA p. 16 Kossein n. Suez. ALGENIB 16 te Bahia. ADONIS 16 te Curagao. AMSTELDIJK 16 te Mobile. ARGOS p. 16 Kp. Böne n. Lissabon. AMBIORIX 16 te Savona. ATLAS 16 te Rotterdam. AKKRUMDIJK 16 te Antwerpen. ARKELDIJK 16 te Havre. ALDABI p. 16 St. Vine. n. Las Palmas. ALBIREO 16 te Bahia. AMSTELDIJK 16 te Mobile. ARTEMIS 16 te N. York. AMSTELPARK p. 16 Cape San Mary naar Lor. Marques. AARDIJK p. 16 Scilly n. New Orleans. AMSTELKROON p. 16 Scilly n. Baltimore. AMSTELLAND p. 16 Fern. Nor. n. A dam. AMSTELVAART p. 16 Baham. n. N. Orl. BANGKA 16 te Los Angeles. BANTAM 16 te Aleppey. BACCHUS 16 te Paramaribo. CRADLE OF LIBERTY 16. te Prt. Said. DEO FAVENTE 16 te Aarhuus. DELFT p. 16 Azoren n. Barbados. DRACO 16 te Rotterdam. DUIVENDRECHT 16 te Birkenhead. ALMINA 16 te Antwerpen. ESSO AMSTERDAM p. 16 Oporto n. Antw. ENGGANO p. 16 Kp. del Armi n. Prt. Said. FARMSUM 16 van Cartagena n. Guanta. FLEVO 16 te Antwerpen. GEOOTE BEER 16 dw. St. Helena n. Kaapst. GJLIJANG p. 16 Algiers n. Soerabaja. GAROET p. 16 Djeddah n. Aden. GOOTE p. 16 Gibraltar n. Barcelona. GAASTERKERK 16 te Antwerpen. GORDIAS 16 te Malta. HERMES 16 te Londen. HELENA 17 te Curagao. HEEMSKERK p .16 Napels n. Prt. Said. HOOGKERK 16 te Pt. Elisabeth. HECTOR p. 16 Algiers n. A'dam. HELDER 16 van Kingston (J.) n. Belize. HELICON 16 te Ciudad Trujülo. HYDRA 16 te Pt. au Prince. INDRAPOERA 16 te Makassar. JOH. V. OLDENB. p. 16 Kp. St. Vine. n. Prt. Said. JUPITER p. 16 Azoren n. Antw. KATELYSIA p. 16 Cape Clear n. Heysh. KOTA GEDE 16 te Tandj. Pandang. KOTA AGOENG p. 16 Hoek v. Holl. naar Antwerpen. LIEVE VROUWEKERK 16 van Madras n. Chittagong. LEOPOLDSKERK 16 te Shadd. el Arrab. LEMSTERKERK p. 16 Kp. St. Vine, naar Prt. Said. LAAGKERK p. 16 Dover n. Kiel. LUNA p. 16 Ouess. n. Amsterdam. MELISKERK p. 16 Kp. Guardafui n. Mom! MERWEDE 17 te Amsterdam. MYONIA p. 16 Kangaroe eil. n. Frem. MANTO 16 te Alicante. NOTOS 16 van Livorno n. Napels. Advertentie (Ja, dank zij de nieuwe wetenschap pelijk bereide handcrême SUNBALM< behoren rode, ruwe handen thans) definitief tot het verleden. SUNB ALM (is erg prettig in het gebruik. Het/ heeft een opvallend weldadige diepte- (werking en maakt de huid niet kl eve- >rig of glimmend. SUNB ALM is ver-) /krijgbaar bij Apothekers en Drogis-< (ten. Een gratis proef-tube wordt U (gaarne toegezonden na inzending^ >van deze advertentie aan N.V. (Rowntree, afd. H„ Herengracht 209, (Amsterdam. EIERVEILING „BARNEVELD—EDE" 16 Dec. Handel vlot. Weekaanvoer circa 1.000.000 stuks. Prijzen: eieren van 50-55 gram f 14.4915.17. eieren van 55-60 gram f 15.4116.38, eieren van 60-69 gr. f 16.50 18.60 per 100 stuks. EIERMARKT BARNEVELD 16 Dec. Han del kalm. Aanvoer ca. 2.100.000 stuks. Frijzen kippeneieren f 17.2518.00, alge mene prijs f 17.60 per 100 stuks, hennen- eieren f 15.0016.50, algemene prijs f 15.70 per 100 stuks. Algemene kiloprijs f 2.78 basis 58 gram). KAASMARKT GOUDA 16 Dec. AangeV.: 102 partijen. Prijzen: eerste kw. f 222 2.36, tweede kwaliteit f 2.282.31, extra kw. f 2.372.51 PLUIMVEEMARKT BARNEVELD 16 De cember. Kalme handel. Aanvoer ca. 77.000 stuks. Prijzen: slachtkippen f 1.90—2.— p. kg, witte kippen f 2.10—2.20 per kg, witte jonge hanen f 1.451.55 per kg, piepkuikens f 1.301.50 per kg, zware kuikens f 1.55 1.70 per kg, kalkoenen f 3.30—3.70 per kg, ganzen f 1012 per stuk. VARKENSMARKT BARNEVELD 16 Dec, Handel matig. Aanvoer 77 stuks. Prijzen: biggen f 4254, drachtige zeugen f 2.75 3.75 per stuk. KERSTVEILING DEN BOSCH Rui me aanvoer van uitstekende kwaliteit. Er werden 1300 kisten verpakt fruit aange voerd en 170 ton los fruit. Ook de be langstelling was groot, waardoor goede prijzen gemaakt konden worden. De Bos sche veiling heeft ook in het buitenland een goede naam. West-Duitsland is de grootste afnemer, terwijl ook naar Bel gië, Engeland. Zweden en Finland en de laatste tijd ook Oost-Duitsland geëxpor teerd wordt. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 muz., 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.20 gram., 9.00 vrouw, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 zieken. 11.45 Hammondorgel. 12.00 Ange lus, 12.03 lichte muz., 12.33 gram., 12.55 Sla Uw Slag, 13.00 nieuws, 13.20 Prome- nade-ork., 14.00 boek, 14.10 gram., 14.20 Engelse les, 14.40 gram., 15.00 kroniek letteren en kunsten, 15.40 koorzang, 16.00 schoonheid v. Gregoriaans, 16.30 jeugd. 17.00 blindenmuz.vereniging. 1720 jeugd. 18.00 gram., 18.15 journ. weekoverz., 18.25 gram., 18.30 pari. overz., 18.40 Radio Philh. koperkwartet, 19.00 nieuws, 19.10 Lichtbaken, 19.30 Avondgebed, 19.45 ge- var. progr., 21.00 act., 21.15 Sla Uw Slag. 21.20 gram., 22.00 muz. quiz., 22.30 Ad- ventsmuz., 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 7.45 Even opkrikken, 7.50 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.55 huisvr., 9.00 gym. vrouw. 9.10 gram. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 continube drijven. 11:35 klarinet en piano, 12.00 or gel, 12.33 gram.. 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.45 jeugd, 14.20 sport, 14.35 lichte muz., 15.00 volksdansen, 15.25 caus., 15.40 Kerst- muz., 16.00 caus., 16.15 kamerork., 17.00 act,, 17.30 orgel en zang, 18.00 nieuws, 18.20 lichte muz., 18.45 regeringsuitz., 19.00 artistieke staalkaart, caus., 19.40 stemmenspel, VARA: 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr., 22.00 soc. comm., 22.15 Weer,se muz., 22.45 hoorspel, 23.15 nieuws, 23.30 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 12.00 lichte muz.. 12.55 gevar. muz., 15.10 fanfare ork., 16.40 ork.conc., 19.30 gevar. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 dansmuz., 13.15 lichte muz., 16.15 mil. ork., 20.24 jazzmuz., 19.00 Weense muz., 23.15 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 amus.muz„ 13.10 lichte muz., 14.00 amus.muz., 15.00 Adventslie- deren, 18.00 lichte muz., 19.25 koorzang, 22.10 symph.ork., 22.45 dansmuz., 0.15 rhythm, muz., 1.00 lichte muz., 2.15 ge var. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 12.30 ork.conc., 14.17 ork.conc., 16.55 ka- mermuz., 20.00 lichte muz., 20.30 recital BRUSSEL, 324 m.: 15.45 accordeonduo, 16.15 accordeondud, 16.45 Engelse les, 20.15 ork.conc. 484 m.: 12.15 gevar. muz., 15.30 opera- muz., 16.30 lichte muz., 17.15 lichte muz., 17.30 rhythm, muz., 22.15 lichte muz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor NederL 17.00-17.15 Engelse les v. beginnelingen. (Op 224 en 49 m l. VPRO: 19.30 22.00-22.30 Nieuws. Feiten v. d. dag. 19.55 caus. Vorm en kleur. Sportjoum. (Op 224 rrf.) w Cmpynf*l opa ro

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9