BOVENLEIDING vernield Grote treinstagnatie door te Amsterdam ontsporing Wissel bij CS. ontijdig overgehaald Reorganisatie aangenomen NOC blijft amateurisme dienen en propageren SCHEYVEN: Moment thans gunstig voor een gesprek met de Russen Raadselachtige verdwijning van babies in Dublin Italiaans vliegtuig bij New York neergestort Geen persoonlijke ongelukken H. Vader wandelt weer in de tuin Aantal doden tot 20 gestegen Kerstactïe van Abbé Pierre Sovjet-agente in Berlijn gegrepen Het weer Ernstige onlusten op Cyprus Amateuristische basis van Olympische Spelen wordt nagegaan PLAN-VAN ZEELAND: (militaire neutralisering van Midden- en Oost-Duitsland) basis voor overeenkomst Jeugdige moeder liet haar zoontje van negen maanden twee minuten alleen Slechts 6 van de 32 inzittenden overleven de ramp IP* MAANDAG 20 DECEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26174 Het treinongeluk bij Dortmund Na tip van haar verloofde OTÖR- BROMFIETSKLEDING Hammarskjöld 5 Januari naar Peking? Treden twee Surinaamse ministers af Honderdjarige te Baarn Irtf» r s - lÉiöiiiliis Bloembollencultuur Vrijwillige aansluiting bij de groepen Vier Japanners in Nieuw-Guinea vrij? OP C.V.P.-CONGRES IN BRUSSEL Erkenning van Peking bepleit WINKELSLUITING OP 24 DECEMBER Uitgebreide speurtocht van politie Verhoging ziektepremie huispersoneel BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 7. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per mlllimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, t 2.13 per maand, t 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds teL 21544 Omstreeks kwart voor negen hedenmorgen is op het z.g.n. Oostelijk Eiland tussen het Centraal Station en het Muiderpoortstation in Amsterdam een eleetrisch treinstel, bestaande uit twee rijtuigen, ontspoord. Het uit de rails schietende achterste rijtuig ramde de lichtmast, waardoor een deel van de bovenleiding omlaag kwam. Slachtoffers waren er niet te betreuren; wel werd het gehele treinverkeer uit het Oosten en Zuiden lam gelegd. De tal rijke passagiers, die op de beursdag naar Amsterdam kwamen, konden niet verder komen dan het Muiderpoortstation of het Amstelstation. Met bussen werden zij verder naar het C.S. vervoerd. Over de toedracht vernemen wij het volgende. Het treinstel, dat voor de drukke ochtenddiensten was ingescha- De H. Vader heeft zowel Zaterdag als gistermiddag gedurende korte tijd gewandeld in de Vaticaanse tuinen. Prof. Galeazzi-Lizzi en prof. Niehaus be geleidden hem. Hoewel de Paus nog ,af en toe last heeft van hinderlijke kram pen, geniet hij weer een redelijk goede nachtrust. In Vaticaanse kringen is mee gedeeld, dat', wanneer dit herstel zich Voort blijft zetten, de H. Vader op Eer ste Kerstdag om 12 uur 's middags eni ge ogenblikken voor het raam van zijn slaapkamer zal komen om de menigte die op het Sint Pietersplein verzameld is, zijn Apostolische Zegen te geven. De voeding blijft voor de artsen die de Paus behandelen, het voornaamste probleem. De H. Vader is oud en niet sterk. Door een streng diëet van licht verteerbare spijzen hoopt men de krachten van de H. Vader zo spoedig mpgeljjk te doen terugkeren, zodat hij binnen' afzienbare tijd een operatie kan ondergaan van de breuk aan de spijs verteringsorganen. (KNP-UP) Het treinongeluk, dat Zaterdagoch tend plaats vond nabij Dortmund in West-Duitsland, heeft aan twintig per sonen het leven gekost. Ruim vjjftig personen liepen verwondingen op, van Wie minstens twintig ernstig. Van de trein met arbeiders werden verschillende wagons in elkaar gedrukt. De moderne stalen trein, die een groot aantal kinderen vervoerde, welke op vacantie waren geweest, liep nauwelijks schade op. Slechts enkele kinderen wer den licht geblesseerd. De trein kon na een vertraging van vyf uur weer ver trekken. (UP-Rtr) Gisteren hebben 500 sandwichmannen door Parjjs gelopen met de nieuwe leus van abbé Pierre: ,,Hebt gij van nacht goed geslapen? De daklozen niet!" Abbé Pierre de beschermer van de Parijse daklozen luidt hiermee een Kerstcampagne in om 20 milliard francs bijeen te krijgen voor de bouw van woningen voor daklozen. (Rtr) De Amerikaanse veiligheidsdienst in West-Berlijn heeft de 24-jarige Irmgard Schmidt gearresteerd onder verdenking van spionnage. Morgen reeds zal zij zich voor een Amerikaanse militaire rechter moeten verantwoorden Irmgard Schmidt zou in allerhand dure gelegen heden contact hebben gezocht, met Ame rikaanse officieren, tenslotte een betrek king hebben gekregen op het bureau van de Veiligheidsdienst en geheime ge gevens betreffende de Amerikaanse troepen aan de Russen hebben doorge geven. Zij werd gearresteerd toen zjj op het punt stond zich naar Oost-Berljjn te begeven. Haar verloofde zou de po litie gewaarschuwd hebben. Volgens geallieerde mededelingen was het het meisje meer om het dure uit gaan dan om inlichtingen te doen. Op een zeker moment was haar verloofde haar dure uitgaanspartljtjes en haar ge flirt met Amerikaanse officieren moe. Hij tipte de politie en op 1 December werd zij gearresteerd. Ruim achttien maanden zou zjj in dienst van de Rus sen hebben gewerkt. (UP-DPA) Advertentie (tot Dinsdagavond) Flinke opklaringen, maar ook enkele buien, vooral in het Noorden van het land. Matige tot krachtige en aan de Waddenkust tijdelijk harde wind tus sen West en Noordwest. Kouder. Zon 8.46-16.30 Maan: 5.14-13.41 keld geweest, werd leeg weggereden om opgesteld te worden op het Oostelijk Eiland. Ongeveer ter hoogte van het Marine-emplacement ontspoorde het achterste rijtuig, doordat de wissel te vroeg werd overgeschakeld. Het ont sporende rijtuig vernielde niet alleen de bovenleiding, maar kwam bovendien op de naast liggende rails terecht. Het gevolg was dat nog slechts een spoor vrij bleef. Dit deed de Spoorwegen aanvanke lijk besluiten om het gehele verkeer stop te zetten en de passagiers naar het C. S. te „pendelen" Dit veroorzaakte echter zulke vertragingen, dat men la ter over de gaaf gebleven rails een Dieseltrein inlegde voor het vervoer van de gestrande passagiers. Het was een ge luk dat de trein bij het ontsporen een zeer lage snelheid had waardoor de ver nielingen nog tamelijk beperkt bleven. Niettemin was de ravage zó groot dat men vanmiddag nog niet zeker wist of d elijn voor het forensenverkeer in de loop van de late middag en de vroege avond weer vrij zou komen. Onder de talrijke passagiers voor Am sterdam was vanmorgen veel veront waardiging over de geringe service, welke de reizigers in de stilstaande trei nen kregen. Een der eerst gestrande treinen bleef ongeveer een uur dicht bij de ingang van het Centraal Station staan. De passagiers werden in het on zekere gelaten over de reden van de vertraging. Een der reizigers vertelde ons, dat hij, omdat dringende zakelijke afspraken hem wachtten, uit de trein was gestapt en langs de rails naar het Centraal Station gelopen. Bij de kop van de trein vond hij het personeel in druk gesprek over de ontsporing. Niemand had zich echter de moeite gegeven om de wachtende reizigers van een en ander op de hoogte te stellen. Het busverkeer, waaraan ook door bussen van het Gem. Vervoerbedrijf werd deelgenomen, was onvoldoende om de enorme stroom van gestrande reini gers op te vangen. Daarom werd later de Dieseltrein over de vrijgebleven rails voor het goederenverkeer geleid. De secretaris-generaal der VN, Dag Hammarskjöld, zal kort na Kerstmis per vliegtuig naar Peking reizen om met premier Tsjou en Lai de vrijlating te be spreken van de elf, als spionnen ver oordeelde, Amerikaanse vliegers. Tevo ren zal hij nog een gesprek hebben met minister Dulles. Onderweg hoopt hij in Londen de Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, té spreken en in New Delhi de Indische Dremier Neh- roe. Omstreeks 5 Januari komt hfj in Peking aan. Hammarskjöld is Zaterdagavond voor een privé-bezoek van enkele dagen in Stockholm aangekomen. Gistermiddag heeft hij de lunch gebruikt samen met de communistisch Chinese ambassadeur in Zweden, generaal Keng Piao. Waar schijnlijk hebben zij de reis naar Peking besproken. Vanmiddag neemt Dag Ham marskjöld zijn plaats in onder de ,,18 onsterfelijken" van de Zweedse Acade mie voor Letterkunde. Hij spreekt dan een rede uit over zijn vader, wiens plaats hij in de Academie zal innemen. Woensdag keert hjj in New York terug. (Rtr-UP). Naar vernomen wordt, hebben de Surinaamse ministers H. C. Curiel van Economische Zaken en ir. F. A. Lang- guth Oliviera telefonisch overleg ge pleegd met de Surinaamse minister president, A. Currie, (die, zoals bekend, thans in Nederland vertoeft) over een mogelijk indienen van hun ontslag. Naar verluidt, zou dit in verband staan met de aanvaarding van de amendementen op het Surinaamse kiesreglement door de Staten van Suriname. Uit Paramaribo verneemt het ANP, dat minister Oliviera een en ander heeft bevestigd. Maandag 3 Januari wordt mevrouw A. M. Korthals-Fuchs, de oudste in woonster van Baarn, 100 jaar. Zij is verzot op bloemen en planten en is een zeer grote liefhebster van mu ziek. Zij zong o a. op het Amsterdamse Toonkunstkaar toen dit nog onder lei ding Van Willem Hengelberg stond. 't- /sA - ~v O f Tijdens de algemene vergadering van de Kon. Algem. Vereniging voor Bloem bollencultuur, welke vanmorgen te Haarlem in de tuinzaal van het Ge meentelijk Concertgebouw werd gehou den, heeft men de grote reorganisatie voorstellen aangenomen. Met 309 stemmen tegen en 144 voor werd het amendement van de afdeling Westland, waarin een verplicht lidmaat schap van de zogenaamde groepen ge steld werd, verworpen. De vergadering ging toen met 359 stemmen voor en 94 tegen accoord met het geprojecteerde voorstel tot vrijwillige aansluiting bij de groepen. Voor het verslag van de vergadering, zie men pagina 2. Berlijn Een employé van het West-Duitse Commissariaat voor Defen sie is enige dagen geleden uit West-Ber lijn ontvoerd naar de Oostelijke sector. Drie dagen later werd hij weer wijge laten. (Rtr-AFP) Maandagochtend is een eleetrisch treinstel op het Oostelijk eiland tussen het Centraal- en Muider poortstation te Amsterdam ont spoord, tengevolge waarvan een deel van de stroom door de bo venleiding uitviel en er zoveel sporen werden versperd, dat de treinen uit het Oosten van het land het Centraal Station niet meer konden, hereiken. Het ont spoorde treinstel staat dwars over een aantal spom; men is reeds bezig de ravage te herstellen. In de steden Limassol en Nicosia op het eiland Cyprus is het dit weekeinde tot ernstige onlusten gekomen, waarbij 33 personen verwondingen opliepen en bijna honderd personen werden gear resteerd. Opgewonden Cyprioten de monstreerden voor ,,Enosis", aanslui ting bij Griekenland, en tegen het be sluit van de VN om de kwestie Cyprus van de agenda af te voeren. Op Cyprus moesten de Britse bewoners in militaire kampen en Britse zieken huizen worden geconcentreerd. De Brit se troepen werden in gereedheid ge houden en in Limassol hebben zij zelfs op demonstranten geschoten. De beto gers trokken Britse vlaggen af en ver trapten deze, staken Britse eigendom men in brand en wierpen stenen door de ramen van Britse en Amerikaanse gebouwen. Ook in Athene veroorzaak ten studenten ongeregeldheden. In .Li massol Kon de politie slechts door ge bruik te maken van traangas de orde herstellen. w&Êfk. vvH' (Van onze sportredacteur) De verschuivingen in de sportwe reld in de richting van het profes sionalisme, een verschijnsel, dat in de gehele internationale sportbeweging kan worden onderkend, zijn voor het bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité aanleiding geweest tot het publiceren van enkele notities, waarin het standpunt van dit college wordt samengevat. Het N.O.C. zal, zo wordt ten 'leste gesteld, het amateuris me in de sport blijven dienen en bo vendien propageren en bevorderen. Men acht de persoonlijke en maatschap pelijke waarde van het amateurisme zó groot, lat het positief zal moeten worden uitgedragen, vooral onder de Nederlandse jeugd. Wat de Olympische Spelen betreft, acht het N.O.C. zich verplicht na te gaan of de amateuristische basis nog aanwezig is. Na de eerstvolgende Olympische Spelen zal men zijn hou ding bepalen. Dit zijn wel de voornaamste punten uit de notities van het Nederlands Olympisch Comité, Zaterdag door de voorzitter, dr. J. Linthorst Homan, uit gebracht aan de vertegenwoordigers van de Nederlandse sportbonden. De heer Linthorst Homan heeft voorts als mening van het bestuur van het N.O.C. te Kennen gegeven, dat men het organisatorische en technische werk zal voortzetten op de wijze zoals dat de laatste jaren gebruikelijk was, ook al zullen Nederlandse professionals hiervan eveneens profiteren. Het N.O.C. zal in dit opzicht geen onderscheid maken en evenmin het professionalis me gaan aanvallen. Het zal zich be palen tot een uiteenzetting van de waarden van amateuristische sport beoefening. Voor een meer uitgebreide weergave van het standpunt van het N.O.C. ten opzichte van het amateurisme ver wijzen wjj naar pagina zeven- Als aan de lopende band gaan in Am sterdam de tankschepen te water. Nauwelijks was Zaterdagmiddag de 18.500 ton grote tanker „Dorestad" in hetIJ aangekomen, of de eerste kiel plaat voor een nieuwe, eveneens 18.500 ton groot, ligt al weer op de helling van de N. n. S. M. De Japanse regering zal op korte termijn onderhandelingen aanknopen met Nederland en Australië over de re patriëring van vier Japanse soldaten, die zich tot September van dit jaar in de jungle van Nieuw-Guinea ver scholen hadden gehouden, omdat zij in de waan verkeerden, dat de oorlog nog aan de gang was. De soldaten van het voormalige Japanse leger, die zich aan de Nederlandse troepen hebben overge geven, worden momenteel te Hollandia vastgehouden. Zij zouden aan boord van het Japan se schip „Taisei Maru" de volgende maand moeten terugkeren. Dit schip gaat naar Nieuw-Guinea om de over blijfselen van Japanse soldaten op te halen, die daar tijdens de tweede we reldoorlog zijn gesneuveld. (UP) Finland De Finse regering, die Vrij dag was afgetreden, blfift aan, nadat gebleken was dat geen ander kabinet te formeren was. (Rtr-UP) (Van onze Belgische correspondent.) Gisteren werd te Brussel het tiende nationaal congres van de Christelijke Volkspartij besloten met een gloedvolle toespraak van de in zijn functie her kozen voorzitter T. Lefèvre. De heer Lefèvre riep de congressisten op tot verzet tegen de willekeur van de linkse regering, die het christelijke volksge deelte in zijn materiële en geestelijke belangen de grootst mogelijke schade zoekt toe te brengen. De laatste dag van het congres werd gekenmerkt door een opmerkelijke tussenkomst van de afgevaardigde uit Brussel, Raymond Scheyven, zopas terug van een bezoek uit Moskou, waar hij in opdracht van de UNO besprekingen voerde met de Russische autoriteiten. Scheyven was van oordeel dat de Pa rijse accoorden dienen te worden gera tificeerd. Moskou zal omwille van deze ratificatie geen oorlog ontketenen. Schey ven legde echter sterk de nadruk op de zeer reële Russische vrees voor Duitse divisies. Hij meende uit zijn persoon lijke ervaring te kunnen concluderen dat het moment voor een gesprek met de Russen gunstig is en dat men niets onverlet mag laten om na de ratifica tie van de accoorden maar vóór het ten uitvoer leggen onderhandelingen te be ginnen. In dit verband memoreerde Schey ven het plan Van Zeeland als een ba sis voor overeenkomst over de Duitse kwestie, die door de Russen waarschijn lijk zal worden aanvaard. Koele reaclie I Zoals bekend berustte het plan Van Zeeland op de gedachte van een soort van militaire neutralisering van Mid den- en Oost-Duitsland. Scheyven pleitte tenslotte ook nog voor de er kenning door België van de regering van Mao Tse Tung en voor het opne men van Peking in de UNO. Zowel Teneinde de voorbereiding van de vie ring van het Kerstfeest voor het perso neel te vergemakkelijken, heeft de Raad voor het Grootwinkelbedrijf op verzoek van de Ned. Christelijke Beambtenbond en de Ned. Kath. Bond van administra tief, verkopend en verzekeringspersoneel aan de aangesloten bedrijven geadvi seerd, géén gebruik te maken van de mogelijkheid om 24 December de win kels langer dan tot 18 uur geopend te houden. minister van Staat De Schrijver, als de rapporteur voor de buitenlandse politiek, oud-minister Eyskens, lie ten zich eerder koel uit over het plei dooi van Scheyven. De Schrijver meende dat men niet mocht vergeten welke fundamentele verschillen er tussen democratie en communisme bestaan en dat de coëxistentie alleen daarom zo moeilijk is omdat het com munisme steeds en overal de demo cratie zoekt te ondermijnen. Eyskens zei dat de Russen niet bang hoeven te zijn, vermits de Pa rijse accoorden een louter defensief karakter vertonen. Hij vroeg dat de Russen hun vredeswil zouden demon streren door de Baltische staten en hun overige satellieten de vrijheid te schenken. Het congres keurde ook een resolutie goed ingediend door de Antwerpse af gevaardigde Delwaide ertoe strekkende dê aandacht te vestigen op het vluchte lingenprobleem in Europa en de rege ring aan te zetten op doeltreffende wij ze de hulp aan deze vluchtelingen mede te organiseren. RAYMOND SCHEYVEN Enige honderden politiemannen heb ben gedurende het weekeinde de achter buurten van Dublin afgezocht om een spoor te vinden van een negen maan den oude baby, die Zaterdag voor een winkel ontvoerd werd, op enkele me ters afstand van de plaats waar vier jaar geleden een baby van drie maanden verdween. De kleine Patrick Bergin verdween met kinderwagen en al, toen zjjn moeder hem een ogenblik alleen gelaten had om in de winkel, die in een drukke straat is gelegen, een teddy beer voor het ventje te kopen. Het was de tweede maal binnen twee maanden, dat in Dublin een baby ge kidnapt werd. Acht weken geleden was het de zes maanden oude Pauline Ash- more, die uit haar kinderwagen gesto len werd, ook al op het ogenblik, dat haar moeder een winkel was binnen gegaan. Op 25 November 1950 werd de drie maanden oude Elizabeth Browne ontvoerd; zoals gezegd op slechts enkele Zaterdagmiddag is een Douglas DC- 6b van de Italiaanse Luchtvaartmaat schappij neergestort bjj een poging om te landen op het vliegveld Idlewild van New York. Bij dit ongeluk hebben 26 personen, onder wie 10 leden van de bemanning, het leven verloren. De zes overige passagiers liepen verwondingen op. Over de oorzaak van de ramp tast men in het duister. Het enige dat be kend is, is dat de machine bijna twee uur lang boven „Idlewild" heeft gevlo gen en tot drie maal toe een poging heeft ondernomen om te landen. Er viel een hevige slagregen in die tjjd. Rond twee uur trachtte de piloot, geholpen via zijn radarapparatuur, opnieuw te landen, maar stootte daarbij op een pier, die is uitgebouwd in de Jamaïca- baai. Een van de overlevenden heeft mee gedeeld, dat de bemanning niets heeft verteld over het mislukken van de vo rige landingspogingen. Toen het toestel de pier had geraakt, brak het in tweeën en vatte vrijwel onmiddellijk vlam. De machine zou ongeveer 12 meter diep gezonken zijn in de Jamaïca-baai. De stoffelijke resten van negen inzittenden zijn teruggevonden. De machine was op weg van Rome naar New-York. Behalve de Italiaanse bemanning, bevonden zich 16 Italianen, 5 Amerikanen en een Pers aan boord. De machine was zwaar geladen met Kerstpakketten. Onmiddellijk nadat het toestel was neergestort, ondernamen reddingsploegen van het vliegveld po gingen om hulp te bieden. De vuurzee rond de neergestorte machine en de op komende mist maakten dit echter vrij wel tot een onbegonnen werk. Helicop- tères en race-boten namen aan de red dingswerkzaamheden deel. (Rtr-UP). meters afstand van de plaats, waar nu Patrick Bergin ontvoerd werd. De beide vroegere verdwijningen zijn nimmer opgehelderd en de politie heeft thans meegedeeld er geen idee van te hebben wat er met de kleine Patrick gebeurd is. Zij schakelt de mogelijkheid niet uit, dat de drie ontvoeringen door een en dezelfde persoon zijn verricht. De verdwijning had in alle drie geval len op de drukste uren van de dag plaats. Patrick's moeder, de 21-jarige Te resa Bergin, vertelde dat zij om vijf uur de winkel was binnengegaan om als kerstgeschenk voor haar jongetje een teddybeer te kopen. „Ik zette de wagen voor de zaak naast de speel goedwinkel en ging naar binnen. Er stonden echter zoveel mensen voor de toonbank, dat «k na twee minuten al weer op straat stond. De kinderwagen viel nergens te bespeuren. Ik heb als een wanhopige gezocht. Eerst dacht ik nog. dat de wagen misschien een eindje van zijn plaats was gerold, om dat de remmen niet goed in orde waren. Ten einde raad ben ik toen maar naar de politie gelopen." De politie van Dublin heeft tot alle moeders in de stad de waarschuwing gericht goed op hun kinderen te letten. „Wij weten niet wanneer hij of zij op nieuw zal toeslaan." zo werd in de be kendmaking gezegd. Op alle boten en treinen die Dublin verlaten wordt nauwkeurig het oog ge houden. Bij een oimerzoek op de Ierse mailboot naar Wales was Patrick's vader, Matthew Bergin, zelf aanwezig. De acht weken geleden ontvoerde Pauline is de dochter van Christophor en Margaret Ashmore uit Dublin. Me vrouw Ashmore -had het meisje tien minuten alleen gelaten. In die tijd Sloeg de kidnapper zijn slag. In alle drie ge vallen is er niemand geweest, die de ontvoering heeft opgemerkt. Na elk der twee eerste ontvoeringen zijn via radio en kranten oproepen tot de bevolking gericht en beloningen uitgeloofd voor degene die inlichtingen kon verschaf fen. Het heeft echter tot geen enkel re sultaat geleid. Naar te Den Haag vernomen wordt, zal de premie, welke werkgevers in gevolge de Ziektewet verschuldigd zijn voor huishoudelijk personeel, met in gang van 1 Januari verhoogd worden van 3 tot 3.2 procent. De Bedrijfsvereniging voor Detail handel en Ambacht, onder welke in stantie deze zaak ressorteert, deelt ons mede, dat het 'ziekterisico voor huis houdelijk personeel groter is gebleken dan tot nu toe geraamd werd. De pre mie stond sinds 1 Januari 1953 op drie procent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1