Meer winstmogelijkheid komt export ten goede Pastoor B. KEYER geïnstalleerd in Haarlemmerliede HEEMSTEDE Sensationele laatste ronde KALKZANDSTEENFABRIEK VAN HERWAARDEN BESTAAT VIJFTIG JAAR Jaarproductie bedraagt ruim 250 millioen stenen Stille Armen REEDS NU.... NIEUWE BLOEMBOLLENBEURS TE HAARLEM c~L,ejfelaar Keiler Keiler op ALLE JURKJES en MANTELTJES 10% KORTING!! Restaurant Brinkman Volgend jaar worden de eerste stappen daartoe ondernomen Parochianen moeten meewerken 5 Mogen Uw handen gezien werdén? Openingsrede van de )eningsrede van voorzitter AUTO TE WATER Speciale Kerstaanbieding Het Krelagehuis is een „rookhol" REPRODUCTIES DAMCOMPETITIE KENNEMERLAND DOOR AFGRAVING REEDS 400 H.A. CULTUURGROND VERKREGEN 't SILVER ST0EPKE V Overveens Dameskoor geeft Kerstconcert de zaak voor de juiste verlichting ook in GROTE MATEN MAANDAG 20 DECEMBER 1954 PAGINA 2 KON. ALG. VER. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR 1XQUISE KERSTMENU'S Tas uit auto gestolen Begin van brand tijdig ontdekt Auto rijdt twee wielrijders aan Verdacht van diefstal Burgerlijke Stand KAMGAREN COSTUUMS Opheffing van St. Barbara MUTATIE IN DE FRACTIE P. v. d. A. D. Verbaan bedankt als raadslid BIJZONDERE EXPO SITIE IN „HUIS VAN LOOY" KUNSTHANDEL JDEL/n „Bloembollencultuur" Avond voor de Stille Armen WASSERIJ DUYN Jubileum van Van Herwaarden e „Kersmisvolk op Kerstmist" BLOEMENDAAL Fietsendiefstal opgehelderd Spreekuur wethouders Aanrijdiftg Basketball Zijlstraat 63 - Haarlem Telefoon 15778 geven wij Ttimt""*''' „Als w«, aan het eind van het jaar 1954, een terugblik werpen op de gang van zaken in ons bloembollenbedrijf, dan is er ongetwijfeld veel reden tot ver heugenis, al zijn uiteraard ook teleur stellingen niet uitgebleven", aldus de voorzitter jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden in zijn hedenochtend in het Gem. Concertgebouw te Haarlem uitgesproken openingsrede op de 218de algemene vergadering van de „Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencul tuur" Dat de afzet voor het eerst een aan zienlijke kwantitatieve vermeerdering te zien geeft lijkt mij wel één van de belangrijkste elementen, waarover ons gehele vak zich mag verheugen. Dat de financiële voordelen daarvan wellicht wel wat eenzijdig aan de kwe kers zijn toegevallen, terwijl de export met vele moeilijkheden te kampen heeft gehad, doet in principe aan het verheu gende van de gebleken mogelijkheid de export op te voeren, niet af. Zodra het evenwicht in vraag en aanbod door meerder aanbod zal zijn hersteld en verdere aanpassing aan de bestaande toestand zal zijn verkregen, kan kwan titatieve uitbreiding van de export slechts tot voordeel van alle betrokke nen, kwekers en handelaren, strekken. Mits voor beide categorieën een be hoorlijke winstmogelijkheid openstaat zal een groter en meer verscheiden draagvlak voor onze export ons gehele vak ten goede komen. De oogst der drie hoofdartikelen bleek gunstiger dan veelal in het begin van het seizoen werd verwacht, hetgeen niet kan worden gezegd van de gladiolen, langzamerhand ons vierde hoofdartikel, en van de irissen, terwijl de slechte weersomstandigheden veel uitval ver oorzaakten. Dat de tegenvallende oog sten van sommige artikelen bepaalde spanningen opriepen moet ernstig wor den betreurd en zal de export daarvan Advertentie PLEIN 16, hoek Tempeliersstraat Tafelreservering aanbevolen Zaterdagmiddag ongeveer 5 uur is een personenauto door het hek van de brug over de Paul Krügerkade gereden en in' het water terecht gekomen. De bestuurder had de tegenwoordigheid van geest, rustig de auto vol water te laten lopen, daarna het portier te openen en het water uit te krabbelen. De auto is door een kraanwagen op de wal ge trokken. Het ongeluk gebeurde doordat de auto op de brug begon te slippen, toen de bestuurder enkele wielrijders wilde passeren. Uit een geparkeerd staande auto in de Doelstraat is Zaterdagavond een diplo- matentas gestolen, waarvan de inhoud bestond uit 36 vulpenhouders, een aan tal drukballpoints en ander schrijfma teriaal ter gezamenlijke waarde van f 150. De eigenaar van de wagen is gros sier van beroep. De wagen was afgeslo ten. Er is nog geen spoor van de da- derfs) gevonden. In een huis aan de Graaf Willemstraat heeft in de nacht van Zaterdag op Zon dag een brandje gewoed, dat gelukkig bijtijds ontdekt werd, waardoor erger werd voorkomen. Een der kinderen werd omstreeks 3 uur wakker en rook een brandlucht. Het kind waarschuw de zijn vader, die in de woonkamer ging kijken en daar het vloerkleed en de overgordijnen smeulend aantrof. Met enkele emmers water wist hij erger te voorkomen. Daarbij waakte hij er voor de ramen dicht te houden, zodat het vuur het eveneens begaf door gebrek aan zuurstof. De avond tevoren was een pot koffie omgevallen op de keuken loper. Teneinde de loper te drogen, had men hem op twee stoelen voor de kachel gehangen. Door oververhitting is de loper in het begin van de nacht gaan smeulen, waardoor ook het vloerkleed werd „aangestoken" De brandschade wordt geraamd op f 506. Een 17- en een 18-jarige wielrijder zijn Zaterdagavond tegen half 7 op de Jansweg ter hoogte van de Parklaan aangereden door een hun tegemoet ko mende auto, waarvan de bestuurder naar links uitweek teneinde een andere auto in te halen. Hij zwenkte echter te veel naar links met het vermelde gevolg. Een der fietsers brak door de val zijn rech terbeen, terwijl de ander een vleeswond opliep aan de rechterenkel. Zij werden, na door leden van de. Ongevallendienst te zijn behandeld, overgebracht naar de Mariastichting. De rijwielen en de auto liepen enige schade op. Tegen de be stuurder van de personenauto is proces verbaal opgemaakt. De Haarlemse politie heeft de 53-ja- rige weduwe J. tC aangehouden, die er van verdacht wordt als werkster bij haar patroon een bedrag van f 25.te hebben gestolen. GEBOREN: M. C. van RijnHubbers z.; S. M. EelmanEdel z.; M. H. Zon derhuisEvers z.; A. G. W. Borgmeijer Meenderink z.; A. M. van Excel Klooster z.: M .M. LuckeHeemskerk z.; P. van WichenVersluis z.; C. M. Th. van LiemtSmit z.; K. P. Warnaar Kamer d.; H. J. Dam—van der Kuijl d.; A. M. BakkerKoster d.; J. J. van Ton gerenStuurop d.; M. A. MeijerSmid d.; A. SlothouberHartman d.; J. van Doornvan den Bos d.; T. Kleiberg Deegens d. GETROUWD: Chr. Hetem en M. H. de Jong; J. Jongsma en M E. van La- Latum J. Tulp en P. G. Tillema. OVERLEDEN: D. G. Clement, 1 m., Hazepaterslaanr H. P. C. HeerensHu- bers, 59 j., Mentawistraat. ten goede ko- over het algemeen niet men. De P B O. Een zeer belangrijke ontwikkeling voor ons bedrijf is ongetwijfeld ook de aanvang van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie door het in werking treden van het Landbouwschap en de spoedig te verwachten oprichting van het Productschap voor Sierteeltproduc ten. Wij hopen in de naaste toekomst te mogen vaststellen, dat de gedachte van de volledige solidariteit van alle bij het bedrijf betrokkenen, welke ge dachte de grondslag vormt van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, ook in practijk zal worden gebracht. Voor discriminatie van enige organi satie dient geen plaats te zijn wil men de verheven gedachte der P.B.O. ook werkelijk beleven en alle vakgenoten het vertrouwen mogelijk maken, het welk een absolute voorwaarde voor het welslagen dez r onderneming moet worden genaamd. Ons hoofdbestuur heeft zich tot loyale en soepele mede werking ten volle bereid verklaard. Niet zoveel mogeliik regelen, maar „zo weinig mogelijk goed" regelen, moet het doel zijn dezer organen. Dat de voortschrijdende industrialisa tie en de uitbreiding der bebouwde stads- en dorpskernen steeds méér of fers vragen van volwaardige cultuur grond is U allen bekend, en gaarne wil ik hier alle leden, die in gemeenteraad of andere colleges hun stem kunnen doen horen, opwekken tot grote waak zaamheid. Uiteraard is niet ieder offer te vermijden, doch wij dienen grote aan dacht te schenken aan al dan niet on vermijdelijkheid en noodzaak daarvan. Dat daartegenover onvermoeid naar vervangende cultuurgrond voor onze be drijven dient te worden gestreefd be hoeft wel geen betoog, terwiil grote belangstelling voor de vraagstukken der wateronttrekking eveneens is geboden. Ook de arbeidsvoorziening, met name de opleiding en het beschikbaar hoUden van jonge, vakbekwame werkkrachten in onze bedrijven vraagt de aandacht, waaraan binding door goede bedrijfswo ningen juist in deze tijd door ieder be drijf ernstig dient te worden overwogen. In het begin van zijn rede herdacht de voorzitter de overleden leden. Advertentie kleur nachtblauw, 98.— en 129.— GEN. CRONJÊSTRAAT la- Tel. 16045 - Haarlem -lb FILMS: PALACE: „The Command", 14 jaar. Tij den: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. LT'XOR: „Het huis der stilte", 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. LTDO: „Onderwereld van Mont-Martre", str. volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Als vrouwen begeren" str. volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2,'4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Het leven is geen lolletje", a. 1. Iedere middag 2.30. Om 8 uur: „Bwana duivel", 18 jaar. Maandag 20 December Concertgebouw (Grote Zaal): Jeugdcon- cert voor de Lagere school (Comm. tot cult, vorming der schoolgaande jeugd), 4 u. Haarl. Gemengd Koor met Kerst-oratorium van Hub. Cuypers, 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier Arie Peters, van 15.30-16.30 uur. Dinsdag 21 December Concertgebouw: Tuinzaal (besloten) R.K. Comm. „De vrije tijd", toneelavond. TENTOON STELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur Zo. van 13—15 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953 Teyler's Museum: Tekeningen van Hen drik Goltzius. Geopend van 113 uur. Zo. van 1—3 uur. Boot: de Smidse: Miniatuurspoorwegen (Spaarne). Geopend 9—12. 25 uur Huis van Looy: groepstentoonstelling van .„Kunst zij ons doel". Geopend van 1017 uur. Zo.: 13—17 uur. De K.A.B. houdt morgen een vergade ring in het St. Bavogebouw. Er zal ge sproken worden over een eventuele ont binding van de begrafenisvereniging St. Barbara. In de loop van het volgend jaar zal er vanwege de Kon. Algem. Vereniging voor Bloembollencultuur een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid om te komen tot de stichting van een nieuwe bloembollenbeurs te Haarlem in plaats van het Krelagehuis aan de Leidsevaart. Dit deelde de voorzitter van de organisatie, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, mede tijdens de algemene vergadering. Aan de orde was namelijk een voor stel van het hoofdbestuur om de beurs- entréegelden te verhogen tot vijftig cent. Bij de bespreking daarover bleek de afdeling Noordwijkerhout niet bepaald enthousiast. Zij wilde liever eerst een voorstel van het hoofdbestuur zien tot stichting van een nieuwe beurs. De af deling vond, dat al het geld, dat be steed zou worden aan het „rookhol" aan de Leidsevaart, verspild zou zijn. ,,U bent een man naar mijn hart", re pliceerde de voorzitter tegen de afge vaardigde van deze afdeling. Hij ver klaarde echter, dat het geenszins in de bedoeling ligt om nog meer geld aan het huidige gebouw te verprutsen. Het wordt trouwens ook hoog tijd, dat er in dezp iets gedaan wordt. Het bloembollenvak geniet een internationale reputatie, maai naar het uiterlijk van het Krelagehuis leidt het een armetierig bestaan. Het zai dus noodzakelijk zijn, dat er een gebouw komt, het bloembollenvak waardig. Het zal overigens even noodzakelijk zijn, al dus de voorzitter, dat eerst de lasten, die nu nog op het Krelagehuis rusten, zoveel mogelijk worden weggewerkt. Met he verhoging van de entréegelden hoopt men daartoe te komen. Wellicht zal dan het volgend jaar begonnen kunnen wor den met de mogelijkheid te onderzoeken voor een nieuw gebouw in Haarlem. Vanuit de vergadering werd toen nog opgemerkt, dat vele gemeentebesturen zo'n belangrijke steun verlenen. Het zóu dan ook wel dienstig zijn, dat het ge meentebestuur van Haarlem, de stad, die zich nog zo graag het centrum van de bloembollencultuur noemt, ook eens over de brug kwam. De voorzitter herinnerde in zijn ant woord er aan, dat er nog steeds de toezegging van het Haarlemse gemeen tebestuur ligt om f 70.000 bij te dragen in de stichting van een nieuwe bloem bollenbeurs te Haarlem. Weliswaar is intusen de waarde van de gulden sterk veranderd, maar met het Haar lems gemeentebestuur valt wellicht nog te praten om het toegezegde be drag te verhogen. Zondagmorgen is de nieuwbenoemde pastoor B. G. H. Keyer door deken W. N. Zijlstra plechtig tot herder van de pa rochie Haarlemmerliede geïnstalleerd. Voordat de H. Mis begon, werd de benoemingsbrief, waarin de pastoor of ficieel werd aangesteld, voorgelezen en legde pastoor Keyer de eed af. Hij ont ving daarna uit handen van de deken de verschillende tekenen zijner vol macht. Pastoor Keyer zegende alle pa rochianen, terwijl het „Asperges me" werd gezongen. Daarna begon de H. Mis met dekenale assistentie. Deken Zijlstra hield een feestelijke predikatie, waarin hij pastoor Keyer de gelukwensen over bracht van de bisschop, mgr. J. P. Hui- bers. De deken sprak de hoop uit, dat er veel contact zou gaan bestaan tussen herder en kudde. God had de mensen, aldus deken Zijlstra, ook zelf kunnen leiden, maar Hij nam daarvoor priesters uit de mensen, die de genademiddelen onder hen kunnen uitdelen. Moge „de goede herder" voortdurend in alle om standigheden met zijn schapen mee leven, zo sprak de deken, die tot slot alle parochianen en organisaties drin gend opriep tot medewerking en pastoor Keyer onder de zegen van Jacobus de Meerdere een goed pastoraat toewenste. Pastoor B. G. H. Keyer tijdens zijn installatie in de kerk van Haarlem merliede op het ogenblik, dat hij in het bezit gesteld wordt van de preek stoel ter verkondiging van Gods Woord. Naar „Het Vrije Volk" mededeelt, is de heer D. Verbaan, die sinds 1949 voor de P v. d. A. zitting heelt in de Haarlemse gemeenteraad, met ingang van 1 Januari benoemd tot tijdelijk voorzitter van de Haagse afdeling van de Centrale Bond van Transportarbeiders. Door deze benoeming is hij genoodzaakt op korte termijn te be danken als lid van de Haarlemse gemeen teraad. Hij wordt opgevolgd door de heer H. Verdoorn, secretaris van de federatie Haarlem van de P. v. d. A. Van 8 Januari tot en met 13 Februari 1955 zal in museum „Het Huis Van Looy" een tentoonstelling worden ge.- h ouden van „Reproducties naar werken van klassieke moderne meesters, van de Impressionisten tot Picasso". De tentoonstelling is dagelijks ge opend van 912.30 uur en van 13.3017 uur. Des Zondags van 1417 uur. In gang Kampérlaan. Advertentie HAARLEM WAGENWEG 102 naar oude en moderne meesters Advertentie jJa, dank zij de nieuwe wetenschap pelijk bereide handcréme SUNBALM j behoren rode, ruwe handen thans 'definitief tot het verleden. SUNBALM ïis erg prettig in het gebruik. Het< .heeft een opvallend weldadige diepte- .werking en maakt de huid niet kleve-) >rig of glimmend. SUNBALM is ver- rkrijgbaar bij Apothekers en Dr'ogis-< (.ten. Een gratis proef-tube wordt U >gaarne toegezonden na inzending; >van deze advertentie aan N.V.< >Rowntree, afd. H„ Herengracht 209, ^Amsterdam. Vrijdagavond hield de afdeling Heemste de van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur in het Verversingshuis „Groenendaal" een ledenvergadering. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer A. J. Braam aan de bloemschikcursus welke ook dit jaar weer zeer goed is geslaagd en hij bracht dank aan de leider van deze cursus, de heer Nunnink. Daarna kwam eerst de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering aan de orde, welke na verschillende discussies in zijn geheel werd goedgekeurd. Ook deze afde ling ging dus accoord met de voorgestelde verhoging van de entréegelden van de beurs teneinde op deze wijze aan. de mid delen te komen voor het restaureren van het Krelagehuis. Als afgevaardigden naar de algemene ver gadering werden aangewezen de heren J. F. Dix en A. J. Braam. Het beleid van de penningmeester dat een batig saldo tot resultaat had werd ver volgens met algemene stemmen goedge keurd en de daarop volgende verkiezing van een voorzitter had tot resultaat, dat de heer Braam bij acclamatie en onder applaus als zodanig werd herbenoemd. Bij de rondvraag kwam een verzoek van het Bloemencorso-comité aan de orde om een praalwagen van de afdeling mee te laten doen in het komend corso. In ver band met de zeer hoge kosten werd be sloten, daaryan af te zien. Daarna had een verloting plaats om zeer mooie bloeiende planten welke tot resultaat had, dat velen met een mooie prijs huis waarts gingen. In het Sportparkrestaurant gaf het Fanfarecorps „Excelsior" met mede werking van de toneelvereniging „Nut en Genoegen" een avond, waarvan de opbrengst bestemd is voor de Stille Ar- Advertentie VMSTKKD VMSEVAAJIT20 TKI..11Q53 MANGELWAS KANT EN KLAAR, binnen 4 dagen retour. Ons weekoverzicht zou niet volledig zijn als we niet even memoreerden de fraaie prestatie Van de oudste R.K. club, St. Bavo, die een sterk gespeeld sei zoen afsloot met een ongeslagen behaald kampioenschap. Slechts twee wedstrij den eindigden in een gelijk spel waarvan nog één reglementair. Een nog lopend protest zou no-, kunnen eindigen in een straf van 2 punten doch ook dat kan het kampioenschap niet meer in gevaar brengen. Het is voor deze oude club te hopen In het centrum van de Randstad Holland, even buiten de dorpskern van Hillegom, staat de N.V. Kalkzandsteenfabriek Van Herwaarden, welke dezer dagen vijftig jaar bestaat. In de afgelopen halve eeuw werden in dit bedrijf, dat uitgegroeid is tot een machtig complex, drie en een half milliard stenen gefabriceerd, een hoeveelheid nodig voor ongeveer 300.000 woningen. Sinds het einde van de oorlog werden in ons land 364.000 woningen gebouwd! Met zijn jaarlijkse productie-capaciteit van 250 millioen stenen is het be drijf te Hillegom een van de vijftien kalkzandsteenfabrieken van Neder land de grootste kalkzandsteenfabriek ter wereld. Van de Nederlandse productie, die 900 millioen stenen per jaar bedraagt, neemt Van Herwaarden ruim vijf en twintig procent voor zijn rekening. De opvoering van de produc tie in de laatste jaren is een gevolg van doorvoering van meer rationele arbeidsmethoden. Het behoeft geen betoog, dat daardoor de kalkzandsteen- industrie een nog groter belang is geworden voor de woningbouw. Voor de bloembollenstreek is deze industrie van zeer bijzondere betekenis: door afgravingen werden in de loop der jaren ongeveer 400 ha. cultuurgrond verkregen. Kalkzandsteen wordt, zoals de naam reeds aangeeft, gevormd door kalk en zand in een bepaalde verhouding te mengen, te persen en onder inwer king van stoom te verharden. De kalk en het zand worden met schepen aan gevoerd en in de fabriek intensief met eikaar gemengd. Het zandkleurig meng sel gaat via transportbanden naar de perserij, waar het in steen vorm wordt geperst. Men stapelt deze breekbare stenen op lage vlakke wagens. Regelmatig worden deze wagens, zo dra zij met het vereiste aantal ste nen zijn opgeladen, op van rails voor ziene electrische transportwagens ge plaatst en naar de verhardingsafdeling gebracht. Hier bevinden zich een groot aantal cilindervormige, z.g. steenke tels, die ieder ongeveer 20 wagens met elk 1100 stenen kunnen bevatten. Nadat de steenwagens mechanisch in de ketels zijn gereden, worden deze met snel-sluitende deksels gesloten, waarna de stenen gedurende geruime tijd onder hoge stoomdruk komen te staan. In deze ketels vinden de che mische reacties plaats, waardoor de stenen de vereiste hardheid krijgen en wit van kleur worden. Wanneer de stenen verhard zijn, worden de wagens weer mechanisch uit de ketels getrok ken en vervolgens naar de verlaad plaatsen gebracht. Hier staan een aan tal kranen gereed om met speciaal ge construeerde grijpers telkens 100 stenen tegelijk op vrachtauto's of in schepen te laden. Met het oog op de winter zijn ruime terreinen aanwezig voor op slag van zand, terwijl grote bunkers gebouwd zijn voor opslag van kalk. Tevens zijn er uitgebreide tasterreinen om zo nodig een kwantum van 25 millioen stenen te kunnen opslaan. Ter wijl dus in de vorstperiode de bouw werken stilliggen, kan de productie regelmatig doorgaan. Dit is van grote betekenis, omdat met behulp van de aldus gevormde voorraden de ontstane achterstand in de bouwbedrijven zo snel mogelijk kan worden ingehaald. Het zand dat voor de fabricage nodig is, wordt gewonnen uit de aan de doch teronderneming N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Gronden „Veenenburg- Elsbroek" toebehorende zanderijen. Aanvankelijk werden terreinen in de onmiddellijke nabijheid van de fabriek afgegraven. Sedert vele jaren reeds wordt echter het zand aangevoerd uit Noordwijkerhout. Bij deze zandwinning is steeds dezelfde methode toegepast. De zowel uit het oogpunt van natuur schoon als ten aanzien van het econo mische leven waardeloze zandgronden, worden afgegraven of omgezogen, waar door gronden ontstaan, die voor de bloembollenteelt in cultuur gebracht kunnen worden. Ia de loop der jaren zijn reeds vele hectaren op dez wijze gereed gemaakt en in gebruik geno men, vaak door kleine pachters. Ener zijds wordt dus het zand benut om de zo nodige stenen te produceren, ander zijds worden cultuurgronden geschapen, die voor onze buitenlandse handel zeer waardevolle producten opleveren. Ook 't zanderijbedrijf is stérk geme chaniseerd. Naast de rupskranen en zandzuigers beschikt he* over een drij vende werkplaats voor spoedreparaties. Het transport van de zanderij naar de fabriek vindt grotendeels plaats door eigen kanalen, De omvangrijke fabrieks- en zan derij-installaties, alsmede de ca. 60 bij het bedrijf behorende vaartuigen, sleepboten enz. stellen hoge eisen aan de reparatie en onderhoudsafdeling. In verband hiermede bevinden zich bij het bedrijf een machinefabriek, en autogene lasserij, alsmede een overdekte scheepswerf en een inrich ting voor houtbewerking. Bij de fa briek bevinden zich bovendien ver scheidene woonhuizen voor het per soneel. Het jubileum van Van Herwaarden wordt Dinsdag 21 December ingezet met een ontvangst van vele autoriterten. Woensdag 22 December, de eigenlijke feestdag, is er des morgens met het ge hele personeel een herdenkingsbijeen komst in de grote zaal van „Tres long". Van 3 tot 5 uur receptie, evën- eens in „Treslong", terwijl de kinde ren onthaald worden op een gezellige middag in „De Nachtegaal". Na de re ceptie is er gemeenschappelijk diner. De festiviteiten worden besloten met een feestavond. dat hun rentrée in de hoofdklasse nu van blijvende aard zal zijn. De andere uitslagen van de afgelopen week brachten de verwachte opschud ding. Dat 't Oosten van DCIJ II zou winnen en dat de afgebroken partij tus sen St.Bavo en Beverwijk remise zou worden lag wel in de lijn der verwach tingen, doch dat Halfweg met 155 van KNC zou winnen en VKD met 137 bij Hillegom ten onder zou gaan, werd door niemand verwacht. Door deze knappe stukjes hebben zowel Hillegom als Half weg, die beide bijna de gehele com petitie onder aan de Hjst bengelden, zich in veiligheid gesteld ten koste van VKD of KNC. VKD heeft nog een uitgestelde wedstrijd tegen Haarlem OK en kan dus nog de dans ontspringen; wordt deze wedstrijd verloren dan zal een herkamp met KNC moeten uitmaken wie met DCIJ II naar de tweede klas gaat. De uitslagen luiden: BDC—St. Bavo 1010; KNCHalfweg 515; St. Bavo Haarlem OK 119HillegomVKD 13 7; 't Oosten—DCIJ II 155, waarna de 'volgende stand ontstaat: St. Bavo 't Oosten Haarlem OK Beverwijk HDC II Hillegom Halfweg VKD KNC DCIJ II 9 7 2 0 16 119— 61 9 5 3 1 13 102— 78 8 5 1 2 11 89— 71 8 5 1 2 11 83— 77 8 4 1 3 9 83— 77 9 3 0 5 6 79—101 9 3 0 5 6 84— 96 8 1 3 4 5 69— 91 9 1 5 5 78—102 9 2 0 7 4 74—106 de 2e klas luidt: 7 5 1 1 11 75— 65 6 5 0 1 10 74— 46 7 5 0 2 10 81— 59 7 4 0 3 8 79— 61 5 3 1 1 7 54— 46x 4 2 1 1 5 4040x 7 2 1 4 5 63— 77 5 2 0 3 4 45— 55 6 1 2 3 4 55— 65 9 1 2 6 4 76—104 4 1 0 4 2 31— 49 5 1 0 4 2 47— 53 HDC III DCIJ III Sportief Stabiel Hoofddorp VKD II Cruquius BDC II KNC II BDC III Halfweg II HOK II x: is één afgebroken partij. men. Er was voor deze avond een flin ke belangstelling on het was dan ook met groot genoegen, dat de heer L. ter Braake, voorzitter-uirigent van „Excel sior" de aanwezigen verwelkomde. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, die be schermheer is van „Excelsior' maakte van de gelegenheid gebruik om de ver eniging te huldigen voor de uitstekende resultaten, die zij op twee muziekcon coursen heeft behaald.. Hij bekende dat hij met enige zorg het heengaan van de vorige dirigent had vernomen, maar gezien de wijze waarop de tegenwoordi ge directeur, de heer L. ter Braake, zijn taak vervult, meende hij, dat „Excal- sior" verder is gegaan op de goede weg. Terwijl hij de behaalde tropheeën, vier medailles en twee lauwerkransen op het vaandel van „Excelsior" beves tigde, stelde hij vast dat dit vaandel het wel horyierd jaar kon volhouden en de vereniging wenste hij eenzelfde perio de van gestage bloei toe. Nadat „Excelsior" een vijftal nummers ten beste had gegeven, voerde „Nut en Genoegen" het blijspel '„Storing in het Lunapark" op, waarna men op gezellige wijze met diverse spelen de tijd kortte. Het financieel resultaat van deze avond wordt later bekend gemaakt. De toneelgroep van de Kath. Jonge renbeweging gaf Zondagavond in het R. K. Verenigingsgebouw voor èen niet zo grote schare bezoekers een opvoering van het Kerstspel „Kermisvolk op Kerstmis" van de Franse schrijver Henri Ghéon. Men mag van het Kerst spel verwachten dat het de aanwezigen min of meer voorbereidt op het Kerst- feést en dat er dus wijding van uit gaat. Aan deze verwachting heeft het spel van de jongeren uit de K.J.B. niet geheel en al kunnen voldoen. Dat b.v. de engel Gabriël, toen hij de blijde boodschap aan Maria bracht, haar inplaats van één zuiverwitte lelie een modern damesboodschappenmand je met witte bloemen er in aanbood, is een on toelaatbaar anachronisme, dat afbreuk deed aan het verhevene van het spel. Toch deed regisseur Jansen verdienste lijke dingen. Het décor was zeer stem mingsvol, misschien wel juist door het primitieve van de elementen. Van de spelers en speelsters, die het podium be volkten, deed Bram de Bruin wel net meest zijn best om de juiste stemming te benaderen. Clara v. d. Burg heeft, evenals haar broer Bert een mooie ep duidelijke uitspraak. Henk Bierman had wel goede momenten, maar was toch niet steeds goed te volgen en Hannie v. d. Meer kon met haar stem bij lange na niet alle aanwezigen bereiken. Er was kennelijk veel moeite en zorg aan besteed om deze opvoering tot een bijzondere te maken en het stemt onple zierig te constateren, dat men daarin niet helemaal is geslaagd. Wellicht is de overweging van het feit dat ook het toneel bij een Kerstspel zo belangrijk is, voor deze groep aanleiding, het niet bij deze ene poging te laten; de aan houder wint altijd. Advertentie Enkele maand en geleden werd er in Aerdenhout een fiets ontvreemd. De Bloemendaalse politie toog direct op on derzoek uit en zij kwam te weten, dat de fiets in Amsterdam te koop was aan geboden. Verdere nasporingen leidden er toe, dat gisteren in Wormer een Am sterdammer, de 30-jarige W. H„ van be roep los-werkman, kon worden aange houden. Het bleek, dat hij de gestolen fiets nog in zijn bezit had. Mej. dr. M. E. Nolte en mr. J. C. C. W. Hijzeler, wethouders van Bloemen- daal, zijn verhinderd op 21 en 28 De cember spreekuur te houden. v.a. f 32.50 De kleine zaak met de grootste keuz» Grote Houtstraat 49 - Haarlem Op ons bureau werden heden de na volgende bedragen ontvangen: B. B. te Haarlem f 2,50. B. E. te Haar lem f 2,50. Bij het Comité voor de Stille Armen is binnengekomen: In natura: een house-coat. Per bank: SC f 2.C. N., N. V. f 5.—; Gebr. F., N. V. f 50.—; J. O. Zn. f 5.—; Tech. Bur. R. D. f 10.—; N. S. f 5.—; N. v. B. Co. f 25.—; Gebr. B. f 5.—; fa. S. S. f 10.—; Ds C. en C., N.V. f 250.—; Cöop. „H" f 10.mej. mr. A. A. G. C. f 10.. N. N. f 5.—; J. T. f 5—; N. N. f 25—; G. F. T. f 10.—; S., N.V. f 10.—; N.V. N. R. v. P. P. f 25.—; J. J. v. K. f 5.—; N.V. O. B en Z. St. B. f 25.—; N. N. f 100.—; P. S. f 10.—; mej. J. B .G. f 10.—. Giften kunnen bezorgd worden op de redactie van onze courant, Smedestraat 5, of gestort worden op ons gironummer 143480 (met vermelding: „Ten bate van de Stille Armen"). Zondagmiddag ongeveer half vier vond op de hoek van de Jan Steen- straat en het Santpoorterplein een aan rijding. plaats tussen een autobus van de N.Z.H. en een personenauto. De per sonenauto kwam aanrijden uit de Jan Steenstraat en kreeg van de buschauf feur geen voorrang. De personenauto werd aan de voorzijde zwaar bescha digd, de bus kreeg enkele beschadigin gen aan de achterzijde. Hedenavond 8 uur wordt in de zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart de belangrijke wedstrijd van het Haar lemse herenteam tegen The Sixth U.S.A. uit Soesterberg gespeeld. Het Haarlemse team is als volgt samenge steld: H. Argeloo, J. Mansvelder, M. Din- kelberg (allen Typhoons); J. Meen- horst, M. Jole, H. van Elk (allen Black Pirates); L. de Sander, A. Kamper veen (beiden I.H.J.); M. Molenkamp (White Stars); K. Dingshoff, P. Veenen- bos (beiden Antilopen). Cor Igesz, bekend zaïïgpaedagoge gaf met haar Overveen's. Dameskoor het tra ditionele Kerstconcert. Zoals altijd viel het mooie stemmenmateriaal, beheerste en muzikale zingen van dit koor en niet minder het waardevolle programma op. Het grootste gedeelte van de uitgevoerde nummers waren voor de aanwezigen bo vendien onbekend. Behalve een stemmingsvol Engels Ad- ventslied van Somervell en het oude Vredeslied „Blow, Angles of battle" in een goede bewerking van Johanna Vee kenBakker, introduceerde het koor een Kerstcantate, samengesteld uit Oud- Nederlandse liederen, hoogst verdien stelijk bewerkt door J. R. Ie Cosquino de Bussy. Deze bewerking getuigt van een goed inzicht, bijzonder inzake karakter en tonaliteit van de oude liederen. De meer stemmigheid en de begeleiding is zeer transparant van klank gehouden en doet ietwat modern, doch verre van onbe haaglijk aan. Het veel aangewende kwintinterval doet daarentegen aan de eerste meerstemmigheid denken! Welke middelen de bewerker ook heeft aange wend, het oude lied wordt niet ge schaad, eerder verfraaid en verduide lijkt. De uitvoering van dit nieuwe werk was zeer lofwaardig. De klank bleef doorgaans doorzichtig en subtiel, alleen ontwikkelde de sopraanpartij enkele malen een te groot en vol volume, waardoor zij enige schade berokkende aan de klankschoonheid en zelfs aan de stabiliteit van het toonpeil. Dit was ook soms het geval in ge noemde Engelse liederen, die men ove rigens muzikaal voordroeg. Al verdraagt een lied. zoals het begeesterende Blow lied, een groot klankvolume, tegenover de uitstekend resonerende Parklaankerk deed de totaalklank te sterk aan. Wel licht was het uitzetten van de stemmen mede de oorzaak van de lichte detonatie in deze nummers. Twee gezangen van Heinrich Schütz, uitmuntend voor deze gelegenheid ge schikt, maakten door stijl- en wijdings volle uitvoering diepe indruk. Hoboïst Bert Essen speelde met mooie toonvorming concertwerken van Pergo- iesi en Corelli, alsmede het Piece" van Fauré. Dit solospel en de gekozen wer ken pasten uitstekend in het kader van de Kerstzang. Organiste Bets Nederkoorn leidde het concert op waardige wijze met „Lobe den Herren" van Joh. Walther in en be geleidde zang en spel met weloverwogen registratie en opvallend goed aanpas singsvermogen. O. K. zowel conservatief als progressief Werkelijk een enorme keus in werkelijk befere kwaliteiten en uitvoeringen. moderne KRONEN KAPPEN WANDLICHTEN BUREAU- en LEESLAMPEN enz. Keuze uit 10 soorten KERSTBOOMVERLICHTINCEN vanaf f 9.75 HAARLEM ANEGANG 19, TEL. 21413

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2