Engeland en Amerika zullen het Saar-accoord garanderen VS. gaan het leger van Zuid-Vietnam uitrusten en opleiden Puistjes Pensioenen militaire invaliden worden belangrijk verhoogd Tandartsen protesteren tegen verhoging van de loongrens Toeristenbezoek dit jaar aanzienlijk toegenomen w De zweer van Don Lucas DIPLOMATIEKE DRUKTE IN PARIJS BD.D. Ook van weduwen en wezen 5.5 min. verplicht verzekerden Betere aansluiting te Amsterdam Overeenstemming over honorering met de ziekenfondsen Dertig pet. meer overnachtingen dan in 1953 JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI Infiltraties op Ambon Prof. Sizoo directeur van luchtverdedigings centrum RATTENVANGER VAN MAASTRICHT KVP-werkgroepen over nieuw program Waardevolle bijdragen door Uit het Spaans vertaald door dr. G. J. Geers A Geen landingen per onderzeeboot MAANDAG 20 DECEMBER 1954 PAGINA 3 Export van eieren in 1954 bereikt de 2 milliard Binnenlands verbruik toegenomen x GUILLOTINE IN DOKTERSKAMER Gekocht in Zutphen Van treinen van Haarlem naar Gooi en Utrecht Extra-surveillance in bossen rond* Nijmegen „De familie Doorsnee zit bij me thuis STORINGVRIJ DRAADOMROEP Maximale zekerheid Minimale premie V. Bloemenexport in 1954 ruim ƒ30 min. SCHIERE MONNIK KRIJGT NIEUW HABIJT Protestantse stem over bedrijisapostolaat GASVERSTIKKING TE TILBURG Nog vijftien rampendepots nodig Namen der nieuwe K.L.M.- vliegtuigen Nieuwe onderscheidings tekens voor de Luchtmacht Dirigenten bijeen Kort nadat Zaterdagmorgen de ministerraad van de NATO de Vrijdag genomen beslissing om over te schakelen op atoomstrategie had bekrachtigd, zijn de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en Amerika bijeengekomen om te spreken over de Brits-Amerikaanse garanties Van het Saaraccoord en de moeilijke situatie in Zuid-Oost-Azië. Gisteren zijn de vijftien ministers van Buitenlandse Zaken van de Raad van Europa bijeen geweest om een aantal technische en culturele conventies te onder tekenen. De ministers Eden en Mendès-France hebben nogmaals de drin gende noodzaak besproken van de ratificatie der Parijse accoorden en in de middaguren hebben de ministers Eden en Dulles Parijs verlaten. Premier Mendès-France bleef alleen achter om deze week een gevecht op leven en dood te leveren met de Nationale Vergadering over de ratificatie der Parijse accoorden. worden gehouden. Engeland en Ameri ka zijn tevens bereid te bemiddelen, wanneer Frankrijk en West-Duitsland daarom vragen. Dulles heeft nog een bespreking gevoerd met Herbert Blan- kenhorn, de chef-politieke dienst van het West-Duitse ministerie van Buitenland se Zaken. Blankenhorn heeft Dulles ver zekerd, dat dit en geen ander Saar accoord door West-Duitsland zal worden geratificeerd. De ministers hebben ook de toestand in Indo-China besproken. Premier Mendès-France was nog maar juist uit bed, want hij had uit moeten sla pen na een nachtzitting van het par lement over de Indo-Chinese begro ting. De Assemblée zal vanochtend stemmen over die begroting en Men dès-France heeft aan de stemming de vertrouwenskwestie verbonden. De premier heeft echter met minister Dulles afgesproken, dat de militaire macht van Zuid-Vietnam van 170.000 man tot 90.000 man zou worden te ruggebracht. De kosten van opleiding en verzorging van dit leger zullen door de VS worden gedragen. Men was het eraver eens, dat de rode drei ging toenam en daarom moet zo spoe dig mogelijk de minister-raad.- van de Zuid-Oost-Aziatische verdedi gingsgemeenschap bijeen komen om de situatie te bespreken. Wan neer de betreffende parlementen het SEATÓ-verdrag bijtijds hebben goed gekeurd, komen de ministers mogelijk al in Februari in Bangkok bijeen. Na het opstellen van het communiqué, waarin de resultaten van de bijeen komst van Vrijdag zijn vastgelegd, heb ben de NATO-ministers Zaterdag tijdens een informele samenkomst de politieke toestand nog eens onder de loupe ge nomen. De algemene conclusie luidde, dat Rusland als aan het Westen vijan dig beschouwd moest blijven. Veel lof hadden de ministers voor de Ameri kaans-Nederlandse overeenkomst tot oprichting van een tactisch luchtverde digingscentrum in Den Haag. Bekend gemaakt werd, dat prof. dr. Sizoo, de directeur van de rijksverdedigingsorga nisatie TNO, voorzitter van het cen trum zal worden. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en de VS, Mendès-France, Eden en Dulles zijn Zaterdagmiddag bijeengekomen om de moeilijkheden rond het Saaraccoord te bespreken. Dulles heeft Mendès-France een brief overhandigd, waarbij Enge land en de VS het Saaraccoord garan deren vanaf het ogenblik, dat de par lementen in Bonn en Parijs het hebben geratificeerd tot op het moment dat een vredesconferentie over Duitsland zal Advertentie Het verdelgingsmiddel BRUMOLINE van de thans verkrijgbaar bij elke drogist. BRUMOLINE doodt rat en muis Advertentie GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. VLOEISTOF BALSEM ZEEP Tijdens een Zaterdag in Almelo ge houden provinciale bijeenkomst van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers heeft het hoofdbe stuurslid de heer Van den Heuvel, enke le mededelingen gedaan over de pension nering van de invalide militairen. ,Hij sprak in dit verband van „verwach tingen", maar zo zeide hij gezien zijn aandeel in de „voorbereidende werkzaamheden van dit „Wetsontwerp Kupers" mogen deze „verwachtingen" wel iets meer positiefs worden geïnter preteerd. Zo zal volgens verwachting van de 'heer Van den Heuvel in het wets ontwerp de niinimumpensioengrond- slag van f 1500.tot 2500.worden verhoogd. ,,Ik hoop zelfs met terug werkende kracht tot 1 Januari 1953". Ook dè pensionnering van de weduwen en de wezen zal worden verhoogd. Tot nu toe werd aan de weduwen 65 pCt. van de eerste 2000.en 55 pCt. van de volgende 3000.uitgekeerd. Nu zal waarschijnlijk 65 pCt. van de eerste 5000.worden gegeven. Voor de volle wezen zal dit percentage dan naar verwachting 30 bedragen. Ook de weduwen van de na dienst- ontslag gehuwde invalide oud-militai ren zullen waarschijnlijk een pensioen krijgen, evenals de nabestaanden van een overleden oorlogsinvalide, wiens sterven geen verband houdt met zijn invaliditeit. Dit tenminste, als de man voor 80 of meer percent invalide was. Ook wordt, aldus de heer Van den Heuvel, gewerkt aan een variabele pen sioengrondslag, zodat de invalide oud militairen een pensioen krijgen gere kend naar de maximumlonen welke in De Nederlandse eieren-export voor 1954 heeft de 2 milliard stuks bereikt. Verleden jaar al nam Nederland met een totale uitvoer van 1.683.000 stuks de eerste plaats in onder de exporteren de landen. Van de totale uitvoer van kippen-eie- ren ging 80 pet. naar West-Duitsland, terwijl voor eenden-eieren Italië met 66 pet. de grootste afnemer was. De gemiddelde productie per kip is geleidelijk aan opgevoerd. In 1934 be droeg deze 116 stuks, in 1947 ca. 140, in 1950 165. in 1953 190, terwijl thans wordt gerekend mét cirea 200 eieren per kip. Het binnenlands verbruik heeft zich gunstig ontwikkeld. Werden in 1953 per hoofd der bevolking 135 eieren ge consumeerd, in 1954 steeg dit aantal tot circa 160 stuks. De uitvoer van slachtpluimvee be draagt dit jaar rond f 65 millioen. De consumptie hier te lande is zeer ge- ring. De totale uitvoerwaarde in de sector pluimveehouderij zal in 1954 ongeveer f 375 millioen bedragen. Van de totale Nederlandse agrarische uitvoer is dit ca. 14 pet. hun oude beroep worden uitbetaald. Over de afschaffing of de verminde ring van belasting voor de invalide perisioentrekkers was het hoofdbestuurs lid niet zo optimistisch. „Financiën" wil er niet aan, maar omdat nog geen redelijk-contra argument naar voren is gebracht, vecht de bond door. Het be talen van belasting over een schade loosstelling en dat is het pensioen toch noemde de heer Van den Heu vel „een onzedelijk iets". In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de wetsontwerpen betreffende de verhoging der loongrenzen van de sociale verzekeringen, zegt mi nister Suurhoff o.m. dat er een groep van ongeveer honderdduizend werkne mers (vrouwen en kinderen meegere kend) hierdoor voor het eerst onder de verplichte ziekenfondsverzekering valt, Er zijn thans rond 5.5 millioen verplicht verzekerden en deze nieuwe groep levert, aldus de minister, geen wijziging van betekenis op. De minister zou een gelijkstelling van de grens voor de vrijwillige ziekenfondsverze kering met die van de verplichte verzeke ring toejuichen. De inkomensgrens van f 3.750.— past niet meer voor deze groep. Echter, aldus merkt minister Suurhoff op, zijn bevoegdheden t. o v. de vrijwillige ver zekering zijn beperkt. Noch de minister, noch de Stichting van de Arbeid streeft naar een het ge hele volk omvattende ziekenfondsverze kering. Hij wil echter wel, dat zij, die verzekerd zijn, dit ook blijven, ondanKs de stijging van lonen en kosten van le vensonderhoud. (Van onze correspondent) De Arnhemse chirurg dr. J. C. L. M. Stuyt is dezer dagen naar het veiling gebouw Huize Voldorp te Zutphen ge gaan met de bedoeling er een model van een guillotine te kopen zoals die ten tijde van de Franse revolutie wel als speelgoed werden gebruikt. Tot zijn verwondering vond hij er echter een levensgrote guillotine, ruim twee meter hoog en gemaakt van zware balken met daartussen de driehoekige valbijl aan een koord. De guillotine is thans opgesteld in het huis van de dokter, dat een uit gebreid museum is van kunstvoor werpen uit Frankrijks grote historie. Dr. Stuyt. die vorig jaar aan de univer siteit te Parijs promoveerde tot doctor in de letteren, op een proefschrift waarin enkele onthullingen over de Naundorff-affaire werden gedaan, be zit tevens een unieke uitgebreide bibliotheek van boeken, zeldzame ge schriften en documenten uit de Franse geschiedenis. De dokter heeft de guillotine ver dekt opgesteld in zijn werkkamer ach ter een verzameling prenten uit de tijd van Napoleon. Hoewel hij zich zeer gelukkig voelt met het bezit van dit zeldzame moordtuig wil hij het toch maar liever niet onder zijn ogen heb ben. (Van onze correspondent) 10 Januari 1955 zullen enige wijzigin gen in de treinenloop tussen Zandvoort, Haarlem en Amsterdam worden ge bracht met het doel de aansluitings tijden te Amsterdam op en van de trei nen richting Hilversum en Utrecht te verbeteren. Het aantal treinen tussen Haarlem en Amsterdam zal worden uit gebreid in die zin. dat de treinen van en naar Uitgeest, die thans te Haarlem eindigen en beginnen naar en van Am sterdam, zullen worden doorgevoerd, nagenoeg in dezelfde dienstregeling als thans voor de Zandvoortse treinen geldt. De treinen ZandvoortAmster dam zullen twaalf minuten later gaan rijden en de treinen AmsterdamZand voort zestien minuten later, waardoor te Amsterdam betere aansluitingen voor de richtingen Hilversum en Utrecht ont staan, Op het baanvak ArnhemWin terswijk v.v. zal het aantal diesel-elec- trische treinen worden uitgebreid. Alle treinen op dit baanvak zullen te Arn hem Velperpoort gaan stoppen. Onder de werkgroepen der Katholieke Volkspartij is een enquête gehouden in zake de opvattingen, welke onder dit grote en geschoolde kader der partij leven ten aanzien van het te ontwerpen program 19561960. Ongeveer vijftig pet. van de werk groepen nam deel aan deze enquête. De mening van de werkgroepen werd gevraagd over zeven onderdelen van de politiek. Bij ieder der zeven onderdelen konden drie punten naar voren worden gebracht. De werkgroepen hadden voorts de vrijheid nog een achtste on derdeel der politiek naar voren te bren gen, waarbij ook weer drie punten ge noemd konden worden. De werkgroepen hebben de geboden gelegenheid tot meningsuiting en in vloedsoefening volop benut. Hun wen sen ten aanzien van het nieuwe werk program zijn in een rapport van 26 pa gina's verwerkt en aan de program commissie der partij, waarvan prof. Romme voorzitter is, ter hand gesteld. Als voorzitter der programcommissie sprak prof. Romme zijn vreugde erover uit, dat de werkgroepen zich aan dit werk hebben gegeven .Het nieuw te ontwerpen werkprogram behoort im mers tot de belangrijkste documenten voor de praktische politieke arbeid van de K.V.P.-afgevaardigden in de Staten- Generaal," aldus prof. Romme in zijn brief aan de werkgroepen. „Het is daar om een fundamenteel belang, dat op het werkprogram zo diep en zo breed moge lijk invloed wordt uitgeoefend vanuit de partij. Dat de werkgroepen hiertoe in ruime mate hun bijdrage hebben wil len leveren, kan ik mijnerzijds met het oog op de aan ons allen gezamenlijk toevertrouwde politieke taak slechts in dé hoogste mate waarderen. Zoals ik reeds herhaaldelijk te kennen heb ge geven, kan een goede katholieke poli tiek slechts in onderlinge samenwerking worden opgebouwd en gevoerd. En dit geldt niet alleen voor samenwerking in onze fracties, maar evenzeer voor sa menwerking en medewerking van de partij." De overvallen en aanrandingen, die de laatste jaren in de bosrijke om geving van Nijmegen herhaaldelijk zijn gepleegd, zijn aanleiding geworden voor versüherpte maatregelen. Ir overleg met de procureur-generaal te Arnhem zijn extra politiemannen aangesteld voor de surveillance in de bossen, ter wijl door gezamenlijke acties van rijks- en gemèente-politie op onregelmatige tijdstippen de bossen zullen worden „uitgekamd". Advertentie „Hoezo storingvrij „Draadomroep, meneer! De mooiste programma's het mooist „Wacht even! Hoe?" „Door aan de knop te draaien. PTT stelt wel zuiver af! M'n tram!" Ontvang binnen- en buitenland op de beste manier. Een Draad omroep-aansluiting brengt het voornaamste uit de aether, over eigen lijnen, glashelder in Uw huiskamer*. Geniet ervan alsof U erbij zit in de studio. Draadom roep-ontvangst is het product van vakmensen, die zuinig op Uw geld en Uw stroom zijn, royaal met de geluidskwaliteit! Word óók abonné en U hoort het fijnste hel best! *Als U in het gebied van een gemo- derniseerd 4-programma-net woont. geeft xtoringvrlje studioklank Met grote meerderheid van stemmen hebben ruim zeshonderd leden van de Ned. Mij tot Bevordering der Tand heelkunde Zaterdag in Utrecht, aan het einde van een tweedaagse vergadering, een motie aangenomen, die het besluit inhoudt om indien het wetsontwerp tot verhoging van de loongrenzen door de Staten Generaal mocht worden aan genomen voorlopig voort te gaan met het verlenen van tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverzekerden. De Mij. wjjst echter bij voorbaat de verant woordelijkheid af voor de daarbij optre dende, steeds groter wordende moei lijkheden en zal deze ter kennis bren gen van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De vergadering heeft het beleid van het hoofdbestuur, tot dusver gevoerd, goedgekeurd. Het hoofdbestuur werd op gedragen met kracht te blijven streven naar overleg tussen alle bij het zieken fondswezen betrokken groepen over de mogelijkheden tot verbetering van het thans geldende systeem. De vergadering was blijkens de motie van oordeel, dat het niet juist moet worden geacht een steeds groter wordend deel van de bevolking middels een verplichte verzekering, althans mid dels een verplichte premiebetaling, te dwingen zich op een bepaalde (beperkte) wijze tandheelkundig te laten behande len. Overwogen werd hierbij, dat van een diepgaand en daardoor voldoende overleg tussen de regering en de bij het ziekenfondswezen betrokken groepen in deze geen sprake is geweest. Overigens was de vergadering van mening, dat de verzorging van de ziekenfondsver zekerden, gezien de verantwoordelijk heid, die de tandarts ten opzichte van zijn patiënten draagt, niet zonder meer mag worden beëindigd. De vergadering was niet voor de pers toegankelijk. Het bestuur gaf ons na af-, loop echter een uiteenzetting van de stand van zaken en van de bezwaren tegen het wetsontwerp, die zowel van principiële als van tandheelkundige aard zijn. Men noemde het besluit van de minister, om het wetsontwerp in te dienen, praematuur, omdat nog vele vragen onbeantwoord gebleven zijn. Zowel tegen het tijdstip als tegen de wijze waarop het wetsontwerp tot Advertentie CONCORSm Coöp. Levensverzekering Mij. u.a. Ook voor collectieve pcrconeelverzekeringen Hoofdkantoor* Oudonoord - UtrocHt Tol. 16591 (3 lijnon) Het uitzonderlijk slechte weer ge durende het zomerseizoen heeft niet verhinderd, dat het buitenlandse toe ristenbezoek aan ons land dit jaar op nieuw aanzienlijk is toegenomen. Het aantal overnachtingen van bui tenlandse toeristen in Nederlandse ho tels en pensions tussen Januari en Oc tober was bijna 30 pet. hoger dan in de overeenkomstige periode van 1953. Dit aantal bedroeg voor wat betreft de eerste negen maanden van dit jaar 1.841.020 tegen 1.422.366 gedurende de eerste drie kwartalen van 1953, en daarin zijn uiteraard nog niet begrepen de millioenen dagbezoeken van Duitsers en Belgen. Kwantitatief was de stijiging het hoogst in Augustus, namelijk 32 pet., relatief echter in April, t.w. 49 pet. Zoals te verwachten was is de toe neming van het aantal buitenlandse overnachtingen in de eerste plaats toe te schrijven aan het grotere bezoek van Duitsers. Het aantal logeernachten van bezoekers uit de bondsrepubliek ver meerderde met 70 pet. Groot was ook de stijging van de Engelse, Amerikaanse en Franse over nachtingen. Deze bedroeg respectie velijk 34, 24 en 32 pet. Opmerkelijk was verder de toeneming van de lo geernachten van Spanjaarden en Por tugezen 60 pet. van Italianen 40 en van Ieren 35 pet., hoewel het totaal be trekkelijk gering bleef. De Duitsers namen van het totaal aantal overnachtingen met 21 pet. het leeuwendeel voor hun rekening. Daar na kwamen, elk met 14 pet. de En gelsen en Amerikanen en vervolgens In het afgelopen jaar is de bloemen export toegenomen tot een bedrag dat aan het eind van het jaar zal liggen tussen 30 en 32 millioen gulden. Voor het volgende jaar zijn de vooruitzichten gunstig, zo wordt in het Weekblad voor Bloembollencultuur medegedeeld. „Ja, misschien heb je gelijk, maar ik kan je verzekeren dat het mijn deur niet is voorbij ge komen, want ik heb altijd op de loer gelegen en niets hoor! Ik heb wat meer of wat minder gar- naalkreeftjes gevangen, al naar het getij het wilde, maar verder niets." Ze keerden terug naar de markt. Nu en dan kwamen er mensen voorbij die de hand naar hun Baskisch baretje brachten en groet ten: „Dag, Don Lucas. Anderen, onder de wandeling, keken eerbiedig zonder iets te zeggen. Toen „Nico" de bewondering, die de Indiaan verwekte, merkte, voelde hij zekere trots omdat hij naast hem liep en dat ze zagen dat hij met hem omging en zijn vriend was. „Ais ze eens wisten, dat hij om te beginnen me vijftig duro's heeft toegestopt en... dat ik van plan ben de kreeftjes nog te verkopen," en hij lachte in zichzelf als een vosHij is geen kwaaie vent, want een ander zou zich onnozel gehouden *n me niet eens goedendag gezegd hebben... het zal toch wel, op zijn minst, een halve eeuw geleden zijn, datwe elkaar voor het laatst gezien hebben, en hij had geen enkele verplichting om me „ook maar „Wanneer ik wat drink, doe ik dat met mijn soort genoten in de herberg." „Zet die vooroordelen nu eens aan de kant." „Goed, goed." „Nico" klom voldaan naar boven en ging trots zftten op het terras naast zijn vriend de Indiaan. Hij had nu al zijn angsten afgelegd en verlekkerd- trots keek hij om zich heen. Toen de kellner kwam en vroeg wat ze wensten, was hij ongemakkelijk, sloeg die halve drankjes af en bestelde wijn. „Dat zal dan een fles moeten zijn, want we serveren geen wijn per glas." „Wel breng me dan een halve Rioja, witte Oh, en wat'olijven!" Hij voelde zich nu zekerder en keek over de kade waar op dat ogenblik de deftige mensen wan delden. „Let eens op, Lucas. Kijk eens zonder dat het opvalt naar de overkant, wie daar voorbij gaat." De Indiaan lette op. „Bekijk hem eens goed...dat is ook een Indiaan, nu ja, geen echte eigenlijk, want hij heeft daar ginds wel heel wat jaren doorgebracht, maar is zonder geld teruggekeerd en een Indiaan, een echte mdiaan, ben je alleen als je arm weggaat en rijk terugkomt, zoals jij". Don Lucas werd groen in zijn gezicht, terwijl hij een cent" te geven, maar 't is maar dat sommige hem opnam. Hii was een lange man, jong om te zien, met levendige ogen, een prettig gezicht en een ongedwongen houding. „Nico" merkte wel hoe 'n slechte indruk het be sef dat er een mededinger in de plaats bestond op zjjn vriend gemaakt had en hij troostte hem: „De plaats van Indiaan in onze stad heb jij je nu eenmaal veroverd en dubbel en dwars ver overd, en niemand kan je die betwistenwat dat betreft kun je gerust zijn; ik wijs je er op dat hij trouwens, verstandig als hij is, zich alleen maar „de Amerikaan" laat noemen. Bovendien, ik zei je al, hij is er zonder geld van teruggekomen en zon der geld kun je op zijn hoogst maar een onechte Indiaan...een scherts-Indiaan zijn." Don Lucas vestigde opnieuw zijn blikken op hem. De ander wendde het hoofd om en de degens van hun blikken kruisten elkaar. „Nu moet ik je zeggen dat hij een gewiekst en aardig type is en dat hij de gewone man op zijn I hand heeft...en onder de vissers heeft hij de lei ding... wat de vrouwen betreft die vechten om hem. rijke lui, vooral die vroeger zelf arm zijn geweest, gewoonlijk nog niet zo kwaad zijn, omdat die, zelf wetend wat armoe is, meer begrip hebben en royaal zijn." Daar het Zondagochtend was en eigenlijk al naar 12 uur liep, baanden de mensen hem een weg met hun blikken. „Het is wel prettig iemand van gewicht te zijn", zei „Nico" tegen hem, „iedereen groet je, 'draait zijn hoofd om of wijst naar je." Don Lucas voelde zich gelukkig, ingebakerd in zo'n hartelijke genegenheid. Het muziekkorps in de tent maakte zich gereed het concert te beginnen. Heel het stadje vulde de kade en het plein. „Kom, ga mee een glaasje drinken in het café van het hotel." „Neen, daar ga ik niet in." „Waaronj niet?" „Daar hoor ik niet." „Ik inviteer je, je gaat met mij mee." en als de burgemeester een of andere moeilijkheid heeft, dan roept hij hem erbij en hij zoekt wel een oplossing...en zelfs de gemeente-architect zegt, ge loof ik, dat hij van bouwkunst meer weet dan een architect, want als je eens zag wat hij allemaal gelezen en geschreven..." „Genoeg!" schreeuwde Don Lucas, terwijl hij met zijn vuist op de tafel sloeg. „Maak dat je weg komt! Weg, onmiddellijk weg! Je had gelijk, toen je zei dat je hier niet hoorde." „Nico" stond bevend op en kèek met smartelijke weemoed naar de fles, die nauwelijks was aange broken. „Neem me niet kwalijk, ais ik je gekwetst..." „Hoepel op, stommeling! Nu onmiddellijk! Scheer je weg, scheer je weg!... Eruit!" De arme „Nico" werd rood tot in de stoppels van zijn snor; hij krabbelde wat achteruit, en ver dween. Don Lucas stond op en keek om zich heen: als een heerser, trots en hooghartig. Opeens bevroren alle gesprekken. De stad en bloc gaf er zich rekenschap van dat er met hun In diaan iets ernstigs aan de hand was. Hij at alleen en met weinig eetlust. Hij wendde een hoofdpijn voor om niet een comité van groente vrouwen te behoeven ontvangen die hem kwamen voorstellen dat hij hun zou helpen een „Weerstands- kas" te stichten voor geval van ouderdom en ziek te. Terneergeslagen liet hij zich op zijn bed vallen: „Twee Indianen in Aldeaalta, dat is onmogelijk, onmogelijk; de stad is maar heel klein en daarvoor is geen plaats...Heb ik me daarvoor meer dan vijfentwintig jaar lang voorbereid, om na zoveel moeiten en schenkingen hier terug te komen en mijn plaats bezet te vinden! Want „Nico" mag zeggen wat hij wil... maar wat komt die beroerde vent, die beweert ginds geweest te zijn en zich „de Amerikaan" laat noemen, hier uitvoeren? (Wordt vervolgd.) De Zweer van Don Lucas is een uitgave van de uitgeversmaatschappij N.V. Standaard-Boekhandel te Amsterdam, met 9 pet. en de Fransen met 8 pet. De vier grote steden namen weer het merendeel van de logeernachten voor haar rekening, namelijk 1.132.890. Ook het aantal overnachtingen van Nederlanders in hotels en pensions in ons land steeg, zij het in dit geval slechts met ruim 3 pet. Dit aantal was in totaal tussen Januari en October 1954 2.697.370 en in dezelfde periode van 1953 2.615.856. Hoewel de hiervoor gegeven cijfers dus slechts betrekking hebben op negen van de twaalf maanden van dit jaar, is de ANVV van mening, dat reeds nu gezegd kan worden, dat dit jaar, in toe ristisch opzicht een gunstig jaar is ge weest. Schiermonnikoog is het eiland van de schiere of grijze monniken. Men zou dus in het wapen van de gemeente een monnik in grijze oij verwachten. Dat is echter niet het geval. In het bij de Hoge Raad van Adel berustend register van gemeentewapens is de monnik afgebeeld in een bruine pij met dito kap. De mon nik is kaalgeschoren, draagt op zijn hoofd een kalotje en staat barrevoets op een grasgrond, zijn linkerhand om- hooggeheven en dragende in de rech terhand een rozenkrans met kruis. Deze uitrusting is die van de Franciscanen. De Claerkampster monniken, afkom stig uit Rinsumageest bij Dokkum, die in de tweede helft van de 12e eeuw het eiland in bezit' hebben genomen en waaraan de gemeente haar naam en haar wapen heeft ontleend, behoorden tot de Cisterciënsers en droegen een schiere of grijze pij. Aangezien in 1818 kennelijk aan deze verschilpunten van beide genoemde monniksorden niet voldoende aandacht is geschonken en de Gemeenteraad prijs stelt op een historisch verant woord wapen, heeft hij besloten wapen wijziging te vragen. De gemeente is nu een wapen ver leend, waarvan de beschrijving luidt: „In zilver een omgewende monnik met tonsuur en korte bruine baard, gekleed in een grijze pij met kap, dragend om het middel een lederen riem, alles van hetzelfde, geschoeid van sabel (zwart), staande op een grasgiond, de linker hand opgeheven met omhoog gerichte wijsvinger. Het schild bedekt met een kroon van vijf bladeren." Vanaf heden prijkt de monnik dus eindelijk in een passend gewaad. Dr. G. van Duinen, die drie jaren in Schiedam gewerkt heeft, en daar het bedrijfsapostolaat heeft leren kennen, wijdt daaraan in zijn blad „De open Deur" van November een artikeltje. Na in het kort het werk te hebben gety peerd zegt hij: „Ik kan niet anders dan met de grootste bewondering voor dit werk en voor deze aanpak vervuld zijn. Ik weet uit eigen ervaring, hoe ontzag lijk moeilijk het is deze mensen te benaderen. Ik heb in mijn Schiedamse jaren vaak om de fabrieken heengelo pen, maar pater Baeten de bedrijfsaal- moezenier is er midden in gesprongen. In Frankrijk trachten de priesters de harde communistische schaal te doorbo ren door zelf werkman te worden. Dat doet pater Baeten niet. Hij blijft pries ter. Misschien is dat beter. Ik zeg U al leen nog even dat hij voor zijn werk veel geld nodig heeft en dat zijn giro nummer 611660 is". De 62-jarige mevrouw A. S.-R. te Tilburg is door gasverstikking om het leven gekomen. Zij was alleen thuis toen het gebeurde. Toen de heer S. thuis kwam, vond hij zijn vrouw over leden. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk, dat een gemakkelijk draaiend gasxraantje ongemerkt is opengegaan door een onwillekeurige aanraking. stand gekomen is, werd geprotesteerd. Het bestuur acht het financieel onuit voerbaar om straks 85 a 90 pet. van de bevolking een tandheelkundige verzor ging via de ziekenfondsen te geven en meent, dat de goede verhouding tussen tandarts en patiënt hierdoor in gevaar komt. De tandarts zou aldus het stoot- blok worden tussen patiënt en zieken fonds. Honorering Over de door de Ned. Mij tot Be vordering der Tandheelkunde noodza kelijk geachte honoreringscorrectie en de door haar oorgestane compensa tie voor de gestegen onkosten is thans door haar en de ziekenfondsorganisa ties in principe overeenstemming be reikt. Het door de deskundigen van de tandartsen berekende percentage van een onkostencompensatie over 1954 is door de deskundigen van de ziekenfondsen als redelijk aangeno- nomen. Dit percentage zal worden ge koppeld aan een ook als noodzakelijk erkende honoreringscorrectie. De verhoging der honorering en de compensatie voor gestegen onkosten zul len geen verhoging betekenen van de bijbetaling die de tandartspatiënt voor bepaalde verrichtingen in rekening wordt gebracht. Ofschoon men de juiste hoogte van het zgn. gekoppelde percentage nog niet geheel heeft vastgesteld, hebben de tand artsen besloten ook na 1 Januari voor de ziekenfondsen te blijven werken. De ziekenfondsen zullen zo mogelijk nog vóór 1 Januari een voorstel doen met betrekking tot het gekoppelde per centage. De tandartsen zullen dit voor stel tot 1 Februari afwachten. In een door het Indonesische minis terie van Voorlichting verzorgde rege ringsuitzending van Radio Republiek Indonesië is gezegd, dat de in de laat ste dagen verspreide berichten over een zogenaamde landing van troepen van de „Republiek der Zuid-Molukken" in fle Zuid-Molukken schromelijk over dreven zijn. Van een landing van 900 R.M.S.'ers per onderzeeboot is geen sprake, werd in deze uitzending ge zegd. Wel kwamen infiltraties van R.M.S.'ers voor uit de richting van Westelijk Nieuw-Guinea en Geram, via de eilanden Saparua en Haruku en zijn de activiteiten van de R.M.S. toegeno men. Dank zij het snelle optreden van leger en politie heeft men een aanval op de stad Ambon en omstreken kunnen verijdelen, werd voorts gezegd. De Indonesische regering betreurt het ten zeerste, dat enkele Nederlanders in Ambon steun aan deze ordeverstoor ders hebben verleend, aldus deze rege ringsuitzending van Radio Republiek Indonesië. Binnenkort zal het 65ste rampendepot van het Rode Kruis in ons land zijn ingericht, n.l. het depót te Rotterdam, dat werd geschonken door de afdeling Rotterdam. Daarna zullen nog vijftien depóts in het land moeten worden in gericht voor het project der materiële hulpverlening, dat in 1948 werd ontwor pen, geheel zal zijn verwerkelijkt. Voor de inventarissen van deze vijftien de póts en van een aantal kringmagazijnen en een centraal magazijn is in totaal nog f 1.110.000 nodig. Dit blijkt uit het zo juist verschenen officiële orgaan van het Nederlandsche Roode Kruis. De laatste vijftien rampendepóts zullen worden gevestigd in Niekerk, Winsum, Drachten, Apeldoorn, Utrecht, Amster dam (vier), Hippolytushoef, 's-Gravenha- ge (drie) en Rotterdam (twee). De vier nieuwe „Super Constellations" van het type 1049-G. die de K.L.M. bij de Lockheed vliegtuigfabrieken in Cali- fornië heeft besteld en die in het voor jaar van 1956 worden afgeleverd, zullen de volgende namen ontvangen: „Pega sus" (het gevleugelde paard uit de Griekse mythologie); „Phoenix" ede 500 jaar oude vogel uit de Egyptische my thologie, die verjongd uit haar eigen as verrees); „Griffioen" (de heraldische leeuw met vleugels) en „Roe" (de Ara bische sprookjesvogel uit de „Duizend en één nacht"). De vliegtuigen zullen de volgende registratietekens prijgen: PH-LKE (Pe gasus), PH-LKF (Phoenix), PH-LKG (Griffioen) en PH-LKH (Roe). Per 1 Februari zullen alle militairen van de Kon. Luchtmacht boven de rang van adjudant-onderofficier en vaandrig nieuwe rangonderscheidingstekens heb ben. Van 1 Januari af zullen de nieuwe onderscheidingstekens mogen worden gedragen, op 1 Februari zullen ze ver plicht zijn. De nieuwe regeling houdt in, dat de sterren (officieren) en de knoop onder luitenants en technisch opzichters, (ad judanten en vaandrigs), zullen worden vervangen doqr resp. galons en gevloch ten biezen. De galons zijn vervaardigd van zwart katoen met een blauwe mid- denbaan, de biezen van blauw met zwart katoen voor de onderluitenants, adju dant-onderofficieren en vaandrigs en van groen met zwart katoen voor de technische opzichters. (Van onze correspondent) De Nederlandse Dirigenten Organisa tie, aangesloten bij de Ned. Federatie van Beroepsverenigingen van Kunste naars, heeft Zaterdag in Arnhem ver gaderd. Hoewel het aantal 'eden mo menteel ongeveer 300 bedraagt, was de belangstelling uiterst gering. Niéttemin werd- er een comité gevormd, dat in Gelderland actie zal gaan voeren om de belangstelling voor deze organisatie te stimuleren. De organisatie heeft tot voornaamste doel, de positie van de dirigent te verbeteren en bescherming van dit beroep te verwerven door de instelling van ee: beroepsregister. Een commissie onder voorzitterschap van de. oud-commissaris der koningin in Utrecht, de heer M. Reinalda, heeft daartoe reeds een ontwerp van wet samengesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3