Sportbeoefening in Nederland in de toekomst op losse schroeven Bijdrage van één dubbeltje nog N.O.C. moet leven van te veel gevraagd fooien N.O.C. op de bres 1 voor het amateurisme -6 Geen enkele topclub komt tot de volle winst Venlo en Groningen dicht bij het kampioenschap Laren leidt in het Westen r Stichting Olympia Nederland? Maar professionalisme zal niet worden aangevallen L. F. Verwoerd ere-lid NOC OOK IN 'T KLEINE KUNT U ALS KLANT KONING ZIJN... Fraaie zege van Chelsea (sCHÊEPYAARIBEEICHlir) luisteren naar J DREIGEMENT VAN PR. LINTHORST HOMAN Voor inzameling van geld voor de sport Ook Wim van Est bij de Locomotief Engelse league HOCKE YCOMPETITIE Amsterdam verliest ongeslagen record Commissie Betaald Voetbal Davis Cup Amerika wint met 5-0 van Zweden Spaanse rallye eist twee doden MAANDAG 20 DECEMBER 1954 PAGINA 7 De stafad luidt: Zege van Union Union blijft op de goede weg naar HVA LHC GCHC GHBS "N (Van onze sportredacteur) Als gast van het Nederlands Olym pisch Comité heeft de heer ir. P. F. S. Otten Zaterdagmiddag gesproken over de toekomst van de sportbeoefening in Nederland. De toespraak van de heer Otten, voorzitter van het praesidium van de Raad van Bestuur van Philips, Was kennelijk bedoeld om te geraken tot de oprichtine van een nieuw li chaam, een stichting, die het N.O.C. in staat moet stellen betere sportbeoefe ning in Nederland te stimuleren. Aan het slot van zijn betoog stelde hij na melijk voor een Stichting Olympia Nederland in het leven te roepen, die open staat yoor individuele leden zoals de overheid groepsleden, de industrieën en supporters - particulie ren, die belangstelling hebben voor de sport. Op deze manier zouden geldmidde len kunnen worden ingezameld,zodat de Nederlandse sportlieden, wier pres taties beloften inhouden voor de toe komst, in staat gesteld kunnen worden zich degelijk voor te bereiden. Want, zo stelde de heer Otten, met vele fi nanciële middelen wordt de weg, die naar verbetering van de prestaties leidt, geopend. De heer Otten waarschuwde de af gevaardigden van de sportbonden er voor, dat zij niet zonder meer mogen zeg gen, dat de overheid en industrie meer geld in de sport dienen te steken. Hij stelde het dubbeltje, dat het N.O.C. voor zijn huishoudelijke zaken vraagt, als een conditio sine qua non voor de andere mogelijkheden. Voorts sprak de heer Otten zich uit voor een geauto riseerde voetbalpool, zoals die in alle Europese landen op twee na reeds be staat. Er zijn meer kleine gokbedrijf- jes in Nederland dan men denkt, zo verklaarde hij. In het overige deel van zijn toe- Spraak heeft de heer Otten zijn visie gegeven op de oorzaak van de huidige malaise in de Nederlandse sport wereld. In dit verband opende hij geen nieuwe gezichtspunten. Het kwam in feite hierop neer, dat hij herhaalde wat door de Nederlandse sportjourna listen reeds vele jaren lang is ge schreven. (Van onze sportredacteur) DEN HAAG, Zaterdagmiddag, De leiders van de Nederlandse sportbonden hebben uiteindelijk toch te horen gekregen, dat zij de Nederlandse sportwereld momenteel een slechte dienst bewijzen. Zij zetten een belangrijk onderdeel van de activiteiten van het Nederlands Olympisch Comité op zulke losse schroeven, dat de toekomst van de sportbeoefening in? gevaar is. Want tijdens de debatten over de be groting van het NOC voor 1955 heeft de voorzitter, dr. J. Linthorst Homan, zich genoodzaakt gevoeld te verklaren, dat het bestuur van het NOC nog een half jaar op de wankele basis van een begroting met een groot tekort wil werken. „Wij zijn niet van plan nog een paar jaar voor schut te staan. Als de Nederlandse sportleiders dan met alle geweld ouderwets willen blijven, wel dan doen ze het maar. U krijgt nu nog één voorstel," aldus dr. Linthorst Homan, de voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, toen hij een einde maakte aan het debat over de begroting op een toon, waarin zowel verontwaardiging over als medelijden met de enghartigheid sprak van tal van afgevaardigden van de sportbonden op de buitengewone algemene ledenvergadering. En dan te weten, dat het bij deze wankele basis gaat om het bedrag van één dubbeltje per lid van de sportbonden. In zijn openingswoord had de heer Linthorst Homan de afgevaardigden van de bonden al een waarschuwend woord laten horen, voor hij zich ge noodzaakt zag dergelijke forse taal te gebruiken. Het gaat hier om de huis houding van het Nederlands Olym pisch Comité. Enkele jaren geleden is men het erover eens geworden, dat het N.O.C. meer dient te zijn dan alleen maar een organisatie, die zich bezig houdt met .de uitzending van Nederlanders naar de Olympische Spelen. Sindsdien heeft het N.O.C. twee taken, de Olympische en de tech nische. En om dat laatste onderdeel draait alles. Het houdt niets meer en minder in dan de zorg voor de zo noodzakelijke accommodatie in de ruim ste zin van het woord voor de sport beoefening. Het zijn, zoals de heer Linthorst Homan nogmaals verklaarde, elementaire werkzaamheden, die geen verdere besnoeiing gedogen. Dit alles zou zonder moeite mogelijk zijn als alle sportbonden hun leden jaarlijks het bedrag van tien cent lieten betalen voor het N.O.C. Er zijn enkele bonden, die zich spontaan achter het N.O.C. hebben geschaard. Er zijn echter veel meer bonden, die het niet hebben ge daan en tegenover hun leden zelfs steeds gezwegen hebben. Er is ook een bond, meedelend zijn eigen boontjes wel te kunnen doppen, die van de leden ook niets heeft gevraagd, maar wel uit zijn „voorraad" een bedrag be schikbaar stelt, dat overeen komt met vijf cent per lid: de K.N.V.B. De voorzitter van de financiële com missie van het N.O.C., de heer L. F. Verwoerd, waarschuwde de afgevaar digden van de bonden vervolgens met de mededeling, dat de uitzending van de athleten naar Olympische Spelen in ern stig gevaar is, nu men aan het potver teren is geslagen. Voor 1955 zal er weer hii'h. jjjjllllllliljlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van onze sportredacteur) Toor de tweede keer in precies één jaar heeft de voorzitter van 1/ het Nederlands Olympisch Comité, dr. J. Linthorst Homan, zich uitgelaten over een actueel probleem in de internationale sportwe reld: de steeds meer om zich heen grijpende verzaking aan het amateu risme. Een probleem, dat gezien kan worden als een teken des tijds. De oorzaken hiervan zijn reeds' eerder genoemd. Ten eerste is gebleken, dat bij de huidige gewoonten in de sportwereld niemand meer de onont koombare kosten uit eigen beurs kan bestrijden. Daar komt dan bij, dat men in steeds meer landen de oplossing zoekt met het verlenen van faciliteiten aan velen of enkelingen door de Staat of het organisatie- leven. De vraag, die op dit ogenblik de sportbeweging beheerst, is, of men het begrip amateurisme moet herzien en nieuwe grenzen zal moeten vaststellen óf dat men het ouderwetse begrip amateurisme strikter zal toepassen. Het NOC wacht belangstellend af, welke de houding zal zijn van het Internationaal Olympisch Comité en van de internationale sportfederaties. Deze punten vormden de uitgangspuntenvan het betoog van de heer Linthorst Homan over het amateurisme in de sport. Na te hebben vastgesteld^ dat er in de sport één noodzakelijke vorm van professionalisme is het elementaire werk der instructeurs dat dan ook buiten discussie dient te staan, is dr. Linthorst Homan uitvoerig ingegaan op twee elementen in de sport, de sportbeoefening op zich en de sport als kijkspel. Bij louter de sportbeoefening gaat het, aldusdr. Linthorst Homan, om de eigen lichamelijke ontwikkeling, de eigen ontspanning door inspanning. Hierbij zijn zeer grote vragen van persoonlijkheid en ka rakterontwikkeling aan de orde. Dit alles kan verheffend zijn, licha melijk en geestelijk vormend. Het is dan ook de reden, waarom men jeugd „aan sport laat doen". Ook het kijkspel kan een waardevol en ontspannend gebeuren zijn, zowel voor publiek als spelers. De aanwezigheid van publiek verhoogt bij velen in het veld de ambitie in de meest gezonde zin. Er bestaat een wisselwerking, welke dikwijls de invloed van sport en sportiviteit zeer ver doet strekken. Even stellig echter is er een andere zijde aan deze zaak. Bij het publiek is dat de N lust naar sensatie, bij de spelers het dóórslaan van de ambitie. Kijkspel wordt dan kijkspel ten koste van de sportiviteit en de diepere waarden- Deze wellust van de zich opwindende massa en de al eerder ge noemde maatschappelijke moeilijkheden zijn, aldus dr. Linthorst Ho man, de aanlopen naar een professionalisme, dat bij verdere uitgroei steeds verder af komt te liggen van de diepere opvoedende elementen van spel en sport. Wie zijn sport verkoopt, behoeft daarmee echter niet onze veroordeling, zo verklaart de voorzitter van het NOC, maar hij verandert toch heel veel '.n de zin van zijn sportbeoefening. De vraag, waarmee het NOC zich thans bezig houdt, is, hoe men tegenover dit soort professionals dient te staan. Het bestuur ziet een negatieve en een positieve zijde aan het vraagstuk. In hoeverre moet het, het amateurisme aanhangend, het professionalisme ronduit of verkapt negeren en wat kan het doen om het amateurisme te bevor deren? Men heeft het aldus geformuleerd: a. Het NOC, op basis van het amateurisme opgericht en geen aanlei ding ziende hierin verandering te moeten brengen ondanks verschui vingen alom in de wereld, houdt vast aan het uitgangspunt, dat het NOC tot taak heeft het amateurisme 1je dienen. Dit niet óndanks de daarop uitgeoefende druk, doch juist wégens deze druk, die het ama teurisme in vele gevaren heeft gebracht. b. Het NOC zal het amateurisme propageren en bevorderen, omdat zijn persoonlijke en maatschappelijke waarde zó groot is, dat het posi tief moet worden uitgedragen, vooral onder de jeugd. c. Het professionalisme in het binnenland zal in de propaganda voor het apiateurisme niet worden aangevallen. De professionals in Ne derland zullen ook profiteren van de velden en verdere outillage, die eveneens door amateurs worden gebruikt. d. Ten opzichte van het professionalisme in het buitenland acht het NOC zich in zoverre verantwoordelijk, dat het, in verband met zijn medewerking aan de Olympische Spelen, zal nagaan, of de amateuris tische basis van deze Spelen nog aanwezig is. Wat dit laatste betreft meent het bestuur van het NOC te weten, dat het Internationaal Olympisch Comité zich bewust is van de ernst van dit probleem. Het NOC zal daarom de internationale ontwikkeling blijven volgen, om na de eerstvolgende Olympische Spelen zijn hou ding te bepalen. een tekort zijn van dertigduizend gul den. Bovendien vond de heer Verwoerd het beneden de waardigheid van het N.O.C., dat het moet leven van fooien en gaven van de een of andere organi satie en hij doelde op de toezegging van de K.N.V.B. om het verlies over 1954 voor zijn rekening te zullen nemen. De heer Linthorst Homan en enkele anderen voegden daar nog aan toe, dat men niet moet verwachten, dat regering en industrieën voor het zo vurig verlangde geld voor een hetere opleiding van top- athleten zullen zorgen, als de bonden zelf niet bereid zijn de huishoudelijke aangelegenheden van het N.O.C. te re-' gelen. Men zou zo zeggen, dat de afgevaar digden van de sportbonden van deze woorden wel geschrokken zullen zijn, te meer daar men wel voortdurend sprak van meer interesse van overheid en in dustrie voor de sport, zoals dat in het buitenland ook geschiedt. Dat viel, om het maar voorzichtig uit te drukken, nogal tegen. Vertegenwoordigers van de sportbonden, die wel het dubbeltje be talen, lieten zich ook nu horen. Zij drongen eerst aan op begrip bij de col legae van de andere bonden en dreigden vervolgens noodgedwongen te moeten stoppen met het afdragen van het dub beltje als de anderen hun goede wil niet toonden. Maar de collegae hulden zich in een diep stilzwijgen. Alleen mr. Vliegen maakte een uitzondering. Hij verklaarde, dat het dubbeltje de dood steek voor zijn bond de schaatsen- rijdersbond u betekenen, hetgeen hem kwam te staan op een interruptie van de heer Verwoerd: ,.En de dubbel tjes. die jullie aan de baanvegers ge ven?" De begroting is tenslotte, met een tekort van dertigduizend gulden, aan genomen. Alleen de vertegenwoordigers van de honkballers en boksers die betalen het dubbeltje wel stemden principieel tegen. \«r JÉi ,A; Povere prestaties Zoals al is aangekondigd heeft het N.O.C. een bedrag van 125.000 gulden uitgetrokken voor de training van athleten voor de komende Olympische Spelen. Het is, aldus de heer Linthorst Homan, een poging om de zaak bij de wortels aan te pakken. Want terwijl in vele landen de voorbereidingen voor de Olympische Spelen al in volle gang zijn al twee jaar namelijk zijn deze in Nederland nog maar schamel, zoals overigens ook het peil der prestaties, algemeen gezegd, pover is. Hoe pover, aldus nog steeds de voorzitter van het N.O.C., dat is ge bleken bij de vele krachtmetingen in het afgelopen en het nu lopende sei zoen. Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité acht dat beeld zéér teleurstellend. De heer Linthorst Homan heeft in zijn openingswoord ook nog aandacht ge vraagd voor de ontwikkeling van het voorstel van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, gedaan in de begrotingsstukken voor 1955, tot sub sidiëring van de landelijke organisaties van de lichamelijke opvoeding en de sport. In dit verband heeft het N.O.C. oude contacten met de Nederlandse Jeugdgemeenschap vernieuwd. Ook de toespraak van minister Luns, gehouden tijdens de herdenking van het zestig jarig bestaan van de Olympische bewe ging, is door de voorzitter van het N.O.C. in herinnering gebracht. De mi nister heeft toen namelijk verklaard, dat een waardige Nederlandse repre sentatie op sportgebied in het buitenland voor Nederland zeer belangrijk is. Dr. Linthorst Homan antwoordde hier thans op, dat de regering bi] haar versterkte belangstelling voor de sport ook deze buitenlandse zijde van de zaak voor ogen zou moeten houden. In de plaats van de heer H. J. Slin- genberg, die naar het buitenland is ver trokken. is tot bestuurslid van het Neder lands Olympisch Comité benoemd de heer P. C. van Houten als afgevaar digde van de K.N.V.B. De algemene vergadering van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft bij acclamatie het bestuursvoorstel aanvaard om de heer L. F. Verwoerd te benoemen tot erelid. Dr. J. Lint horst Homan voerde in zijn openings rede aan of het N.O.C. niet zoveel ver plicht is aan de heer Verwoerd, dat „daar iets aan zou moeten worden ge daan". Hij heeft èn voor de sport in Nederland in algemene zin, èn voor het voetbal in het bijzonder, en voor het Olympisch Werk bij de spelen van 1928, én voor het nieuwe werk als voorzitter van de financiële commissie veel werk krachtig aangevat en verzet. De heer L. F. Verwoerd is vooral als organisator op de voorgrond getreden. Hij was van 1913 tot 1929 bestuurslid van de K.N.V.B. In 1928 was de heer Verwoerd adviseur van het organisatie comité voor de Olympische Spelen te Amsterdam. Na 1930 heeft de thans 68-jarige sportorganisator zich terug getrokken uit de besturen van diverse lichamen, maar in de laatste 25 jaar stond hij altijd klaar om steun en ad vies te geven. De heer Verwoerd is ook ere-lid van de K.N.V.B. Ook Wim van Est heeft een contract getekend met de rijwielfabriek „Loco motief" te Amsterdam, waarbij hij zich verplicht in 1955 uitsluitend voor deze fabriek te zullen rijden. De directie on derhandelt nog met enkele renners voor hetzelfde doel. Advertentie „Koning zijn" - dat betekent, dat U gerust het beste kunt eisen, dat er voor Uw geld te koop is. De beste shag... maar óók het beste vloei. De winkelier kan niet raden welk vloei U wilt. Noem daarom het merk, dat bijna alle zelf- rollers vragen: het 3 x betere Mascotte-vloei. In alle vier divisies van de Engelse league bracht geen enkele van de top clubs het Zaterdag tot de volle winst; van de staartploegen verloor er dit keer niet een. Vele duizenden voetbal-liefheb bers lieten hun vaste plaats op de tri bune open, omdat zü Kerst-inkopen moesten doen. De 46 league wedstrijden wérden door in totaal 660.000 toeschou wers bezocht, 200.000 minder dan het gemiddelde cijfer voor andere Zater dagen aangeeft. In twee divisies werd van leider ge wisseld; in de tweede divisie verzeker de Leeds United zich van de eerste plaats. Le.vton Orient verscheen in de derde divisie Zuid aan het hoofd van de rangljjst. Wolverhampton, Sunderland en Man chester United, resp. nummer één, twee en drie in de eerste divisie, speelden alle drie gelijk in een uitwedstrijd, zo dat de situatie hier geen wijziging on derging.-De Wolves leken aan Sheffield Wednesday, de drager van de rode lan taarn, een gemakkelijke prooi te heb ben. Maar de mannen uit de staalstad kwamen verrassend goed voor de dag; het gelijkspel van 2—2 verdienden ze volkomen. West BromwichSunderland eindigde ook in 2—2; b(j Portsmouth- Manchester United leidde de onproduc- tiviteit van beide voorhoedes tot een 00 resultaat. Voor CÏhelsea werd het een goede dag. Met 31 versloeg het Leicester City in een wedstrijd, welke (Van onze hockey-medewerker) Hilversum heeft nog steeds de smaak te pakken. Daar kan Amsterdam van meepraten, dat door de nederlaag van 30 het ongeslagen record zag verloren gaan. Be Fair kwam er deze Zondag iets bovenop door een ver dienstelijk gelijk spel tegen TOGO. Groen Geel, de andere degradatie-can- didaat in de Westelijke eerste klasse van de hockey-competitie, ontkwam niet aan een nederlaag tegen Laren, dat daarmede op de eerste plaats van de ranglijst is beland. In het Zuiden kan Venlo zich al bijna kampioen noe men door ook tegen MOP zijn technische meerderheid in een zege van 30 uit te drukken. HTCC herstelde zich van de teleurstellingen der laatste weken en overwon Zwart Wit met 40. In het Oosten omzeilde Union een moeilijke klip in Zutphen, waardoor het zijn goede positie kon handhaven. DKS ging voort op de weg van het herstel en versloeg Nijmegen met 10. In de Noordelijke afdeling heeft Groningen zich een kampioen waardig ge toond en sloeg HVA met niet minder dan 111. ook MOP kon hierin geen verandering brengen. Van het begin af aan hebben de Limburgers het heft in handen gehad. Het was een wedstrijd van de Venlose aanval tegen de Bossche verdediging en dat eerstgenoemde het pleit zou win nen lag voor de hand. Toch was het eerst na de rust, dat Coehorst voor het eerst kon scoren, doch daarna volgden al spoedig uit strafcorners de doelpun ten van Reyntjes en Collin, hetgeen voldoende was voor de zege. HTCC kwam deze Zondag eindelijk weer eens aan zijn trekken. Over alle linies bleek het dé meerdere van tegen stander Zwart Wit. De twee goals voor half time van J. Brouwers en P. van Grimbergen en de twee van A. van Grimbergen en J. Brouwers daarna, brachten de uitslag op 40. De ontmoeting. BredaTilburg was meer spannend dan fraai, maar de vele doelpunten maakten de wedstrijd het aankijken volkomen waard. De thuisclub nam al heel spoedig de leiding door De Haas, doch deze voorsprong moest al even snel worden afgestaan door een goal van Taminiau voor Tilburg. De bezoekers kregen voor de pauze een voorsprong door De Beer en even na de hervatting verhoogden zij die zelfs nog door een doelpunt van Taminiau. Het er bij laten zitten, dat kent men in Breda niet, integendeel de achter stand betekende een stimulans om het nog eens extra aan te pakken. De doel punten van Verheem en De Haas be wezen, dat een dergelijke opvatting suc ces kan opleveren. De uitslag werd 3—3. Hilversum was weer op zijn best. Amsterdam heeft dat aan den lijve on dervonden. Vooral de eerste speelhelft waren de Hilversummers in topvorm. Zij speelden in zo'n hoog tempo, dat het voor de hoofdstedelingen niet te volgen was. Dit gaf Schelling eenmaal en Pan- nekoek tweemaal de gelegenheid tot scoren, waarvan zij dan ook goed ge bruik maakten. Na de pauze legden de Hilversummers zich speciaal op de ver dediging toe. Be Fair is deze Zondag een puntje rijker geworden, en kan dat goed ge bruiken. Het was jammer, dat het in de ontmoeting tegen TOGO niet jeter van dq prachtige kansen heeft gebruik gemaakt. De voorhoede bleek echter machteloos. De Haagse aanval was ech ter niet veel beter en zo eindigde deze wedstrijd zoals zij begonnen was, (00). Groen Geel ziet zich voor dezelfde taak gesteld als Be Fair. Er werd in en tegen Laren hard en fel gevochten om de punten, maar het leverde de Hage naars ook ditmaal niets op. Vorfeldt had na 10 minuten reeds voor en Larense voorsprong gezorgd en mede door voortreffelijk spel van Loggere kon deze tot het einde toe bewaard blijven, (1—0). Laren 9 12 HHYC 8 11 BMHC 8 11 Amsterdam 7 9 Hilversum 8 9 TOGO 8 6 Groen Geel 9 4 Be Fair 9 4 Venlo acht punten voor In de Zuidelijke afdeling heeft het kampioenschap van Venlo nog nimmer 2 aan een zijden draadje gehangen en het kampioenschap voort gaan. Ditmaal heeft het het echter niet gemakkelijk ge had tegen Zutphen, dat uitstekend partij gaf en de ruststand blank wist te hou den. Direct na de pauze nam Zutphen zelfs de leiding door Rombach, doch dit betekende het aanvalssein voor de Njj- megenaren. Het tempo werd met een flinke slag in een hogere versnelling gezet en Essink was de eerste die ervan profiteerde. Daarna volgden Fransen en Vergoosen zijn voorbeeld en was de overwinning bekeken, (13) Zwolle blijft de leider goed volgen Ook hier gold het een moeizame overwinning en wel op PW. De verdediging was echter goed voor zijn taak berekend en wist er zorg voor te dragen, dat de voorsprong van 10 behouden bleef. DKS is de inzinking geheel te boven en behaalde de derde zege in successie. Het is geen gemakkelijke opgave Nij megen op eigen terrein te slaan en de score bleef dan ook tot 10 beperkt. Voor Hengelo wordt de situatie wel heel gevaarlijk, om niet te zeggen hopeloos. De stand luidt: Union 9 15 Zwolle 6 9 DKS 8 9 Arnhem 7 8 Nijmegen 8 7 PW 7 6 Zutphen 9 6 Hengelo 8 2 De stand luidt thans: Venlo 9 18 EMHC 9 10 Tilburg 8 9 HTCC 9 8 Breda 9 8 Zwart Wit 10 8 Rapidity 9 6 MOP 9 5 Elf doelpunten In het Noorden heeft Groningen laten zien, dat het gelijke spel tegen GHBS slechts een kleine vergissing was en dat men daar absoluut geen waarde aan mag hechten. De Groningers hebben ditmaal tegen HVA laten blijken niet in het minst uit het evenwicht gebracht te zijn. Een regen van aanvallen be landde op het doel van de Assenaren en een stortbui van doelpunten kwam erin terecht. Voor de pauze liefst acht, daar na nog drie. Galema nam drie, Dries- sens twee, Bouma één en Sprenger niet minder dan vijf goals voor zijn rekening. Wychman zorgde voor het Drentse te- genpunt, (11—1). LHC heeft voorlopig de laatste plaats kunnen overdoen. De eerste zege van het seizoen werd bevochten tegen GCHC en daarmede kregen de Friezen loon naar werken. Olgers zorgde voor de beide Leeuwardense doelpunten en Brons voor het Groningse, (21). Daring was technisch bepaald de min dere van Meppel en de overwinning van deze laatste was dus in alle opzichten verdiend. Linksbuiten Deutman nam het eerste doelpunt en Jacobs op zeer fraaie wijze het tweede voor zijn rekening. De stand luidt: Groningen 8 15 Daring 6 8 Meppel 6 7 Gron. Stud. 5 5 6 4 5 3 6 3 6 3 voor de Britse voetbalstatistici en dat zijn er vele een bijzondere gebeur tenis opleverde. Het tweede doelpunt van de Londenaren werd namelijk door twee man, de Leicester-spelers Milburn en Froggatt, die de bal op precies het zelfde moment aanraakten, in eigen loei gescoord. Chelsea veroverde zodoende twee kostbare punten, die de club vierde op de ranglijst thans op slechts twee punten afstand van Wolverhamp ton heeft gebracht. Arsenal is naar de twintigste plaats gezakt. In New Castle kregen de ,,Reds" van de United een stevig pak slaag: 51. Het in de onderste regionen ver toevende Sheffield United behaalde een welkome zege van 32 op Everton. SDencer, de 19-jarige rechtsbinnen van Sheffield, maakte met zijn uitsteken de spel een goed debuut; het was aan ziin werk te danken, dat vier minuten voor het eindsignaal Ringstead de winnende treffer in het net kon de poneren. Nederlagen van Stoke City en Fulham hebben Leeds United, dat zelf met 3—0 Huil City de baas bleef, in de tweede divisie naar de bovenste plaats doen stijgen. Met 29 punten staat Leeds thans bovenaan. Eerste divisie: Blackpool— Huddersfield 11. CardiffBurnley 03, CharltonBolton 20. Chelsea—Leicester 31. Everton Sheffield Un. 23. ManchesterPreston 31, New CastleArsenal 51, Portsmouth Manchester Un. 00, Sheffield Wedn.Wol verhampton 22. TottenhamAston Villa 1—1, West BromwichSunderland 22. Tweede divisie: BirminghamStoke 20, BlackburnFulham 31, BuryLincoln 31. DerbyNotts 1—1. DoncasterLiver pool 41, IpswichRotherham 22, Leeds Hull 30. MiddlesbroughPlymouth 41, Notts ForestLuton 15. Port Vale Bristol 10. West HamSwansea 33. De Commissie Betaald Voetbal van de K.N.V.B. is als volgt samengesteld: mr. J. Blauwhoff (Amstelveen), J. Hek man (Groningen), E. Joosten (Geleen), A. 'H. Martens (Den Haag), W. J. A. Pöpplein Cs-Hertogenbosch) en W. J. van Voorst (Nijmegen). Een bestuurslid van de KNVB treedt als voorzitter van deze commissie op. De heer L. Brunt fungeert als toegevoegd secretaris. Na reeds een beslissende voorsprong van 30 te hebben genomen, heeft de ploeg van de Verenigde Staten ook de resterende partijen van de interzone- finale voor de Davis Cup gewonnen. Trabert spelend op spikes versloeg de Zweed Bergelin met 62, 61, 3—6, 6—2. Richardson, die Seixas verving, behaalde de vijfde en laatste overwin ning door Davidson met 6—0, 6—3, 63 te verslaan. Een automobiel-rallye in Spanje heeft twee doden geëist. De Spanjaarden Juan Fabregas en Francisco Arderius reden met grote snelheid met hun wagen te gen een boom, waarbij beiden zwaar gewond werden. Kort na hun overbren-" ging naar een ziekenhuis te Barcelona overleden zij. AKKRUMDIJK 18 te Antwerpen. ALNAT1 18 te Antwerpen. AMSTELSTAD 18 van Chalna n. Moulm. ARKELDIJK 19 te Antwerpen. ANNENKERK 19 te Antwerpen. AVERD1JK 19 te Hamburg. AMSTELKROON p. 18 Finist. n. Baltim. AGAMEMNON 1 8te La Guaira. ATLAS. p. 19 Ouess. n. Haifa. ABBEKERK p. 19 Perim n. Djib. BALI p. 18 Valencia n. A'dam. BENINKUST 18 te Pte. Noire. CELEBES 18 te Suez. CORYDA p. 18 Martin, n. Curasao. DALERDIJK 19 te Londen. DIDO p. 19 Ouess. n. Bordeaux. D1EMERDIJK p. 18 Azoren n. Antw. DRACO p. 19 Ouess. n. Lissabon. EOS 18 te Lissabon. ESSO AMSTERDAM 18 te Antwerpen. ESSO DEN HAAG p. 19 Kreta n. R. T. EEMLAND 18 te Rio Janeiro. FALCO 18 te Liverpool. GOOILAND 18 te Bremen. GOUWE p. 19 Accra n. Monrovia. HILVERSUM 18 te Finnart. HOUTMAN p. 19 Umuioen n. Pt. Said. HELENA 19 te La Guaira. HECUBA 18 te Paramaribo. HELDER 1 Ste Belize. HATHOR p. 19 Kp. Bon n. Alex. ILIAS p. 19 Kp. St. Vine .n. Adam. KREBS1A p. 19 Ouess. n. Fahah. KOTA BAROE p. 19 Kp. St. Vine. n. Mara. I,OENER KERK 18 te Suez. LUNA 19 te Amsterdam. MAASHAVEN 19 te Antwerpen. MARPESSA 18 van Balbao n. Sydney. •MARISA 18 te Piraeua. NOORDWIJK 18 te Carteret. NESTOR p. 18 Azoren n. Dordrecht. N1EU WAMSTERDAM 18 van N.Y. NIEUW AMSTERDAM 18 van N. Y. naar Bermuda. NERO p. 19 Kp. St. Vine. n. R'dam. OPHIR 19 te Djakarta. ORION 19 te Amsterdam. PENDRECHT 18 te Pt. Said. FHILETAS P. 18 Kreta n. Haifa. RIJNLAND 18 te Amsterdam. STATUE OF LIBERTY 18 te Suez. SAPAROEA p. 19 Kreta n. Hamb. STAD MAASTRICHT 18 te Rotterdam. S1NABANG 19 te Sydney. SLIEDRECHT p. 19 Malta n. Landsend. 1AMO 19 te Hamburg. TELAMON 18 te Cartagena. TITUS 19 te Algiers. UTRECHT 18 te Houston. WAAL 18 te Rotterdam. WONOGIRI 18 te Belawan. WESTERDAM p. 19 Sable eil. n. N. Y. ZAAN p. 19 Gothenb. n. Stockholm. KOROVINA 17 van Thamesh. n. R'dam. KEDOE p. 17 Finist. n. Havre. KOTA AGOENG 17 te Antw. LAAGKERK 17 te Brunsbuttel. LANGLEECLYDE 17 van Antw. n. A'd. L.ANGKOEAS 17 te Port Soudan. LUTTERKERK 17 te Bahrein. LEMSTERKERK p. 17 Gibr. n. Pt. Said. MAASDAM p. 17 Cape Race n. Halifax. MATARAM p. 17 Finist. n. R'dam. MARPESSA 17 te Cristobal. MUREN A p. 17 Sabang n. Balik Papan. MODJOKERTO 17 te Alexandrië. MALVINA p. 17 Okinawa n. Miri. NOORDWIJK p. 17 Kp. Hatteras n. Carter. ORANJEFONTEIN 17 van A'dam n. Kpst. OOSTKERK 17 van Pt. Said n. R'dam. ONDINA p. 17 Kp. Passero n. Berre. PR. FRED. WILLEM 17 van Hamb. n. R'd. PR. PHIL. WILLEM 17 te Rotterdam. FOSEIDON p. 17 Str. Yucatan n. Houst. PEPERKUST 17 te Freetown. ROTTI 17 te Brake. RIDDERKERK p. 17 Finist. n. Las Palm. ROGGEVEEN p. 17 Bangka n. Soerabaja. R1JSKERK 17 van Zanzibar n. Dar es Sal. RONDO 17 van Algiers n. Prt. Said. RADJA 17 te Khorral Mufatta. SJNGKEP 17 te Ummsaid. STAD ALKMAAR p. 17 Finist. n. R'dam. SJRRAH 17 te Sydney. STAD ROTTERDAM p. 17 Kp. Finist. n. H. Roads. STAD SCHIEDAM p. 17 Balearen n. Spez. SCHIE p. 17 Kp. Finist. n. Antw. STRABO 17 te Oporto. TANKHAVEN H te Tg. Oeban. TELAMON 17 te Curasao. TAWALI 17 te Cartagena. TROMPENBERG 17 te Savannah. TELAMON 17 te Curasao. THELIDOMUS 17 te Punta Cardon. TARAKAN p. 17 Key West n. Savannah. TJILUWAH p. 17 Ukatrang n. Singap. TRITON p. 17 Azoren n. R'dam. VAN WAERWYCK p. 17 Ceylon n. Mahe. WELTEVREDEN 17 te Baltimore. WICKENBURGH p. 17 Burl. n. Duink. WILLEM RUYS 17 van S uez n. Colombo. ZAAN 17 van Umuiden n. Stockholm. ZEELAND 17 te Cochin. ZIJPENBERG 1 7te Rotterdam. ZONNEWIJK 17 van San Antonio naar Tocopilla. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.20 gram., 9.00 huisvr, 9.40 Lichtbaken, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.10 vrouw, 11.30 schoolradio, 11.50 caus., 12f00 Angelus, 12.03 Metropole-ork., 12.33 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws. 13.20 Musette-ork. en solist, 13.40 gram., 14.00 gevar. progr., 14.15 gram., 15.00 schoolradio, 15.30 Ben je zestig?, 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 jeugd. 18.20 sport, 18.30 RVU, 19.00 nieuws, 19.10 instr. trio en soliste, 19.30 Avondgebed, 19.45 gevar. muz„ 20.45 luisterwedstr. kinderpostze gels, 21.00 act., 21.15 de gewone man, 21.20 kamerork. en solist, 21.45 Boek der boeken, 22.00 Ken 'n haan een ei liggen?, 22.35 orgel, 23.00 nieuws, 23.15 omr.ork. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 amus.muz., 9.30 vrouw, 9.35 gram., 9.40 prot. pr„ 10.00 gram., 10.50 kleuters, 11.00 zieken, 11.30 sopr. en piano, 12.00 Musette-ork., 12.33 platte land, 12.40 piano, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 dansmuz., 13.55 koersen, 14.00 kookpraatje, 14.15 gram., 14.40 jeugd- boekenschouw. 15.00 piano, 15.30 vrouw, 16.00 gram., 16.30 jeugd, 17.20 caus., 17.30 gram., 17.40 jazzmuz., 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 caus., 18.40 amus.muz„ 19.00 kinderen, 19.05 Paris vous parle, 19.10 gram., 19.15 harmonie-ork., 19.45 toneel. 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr., 21.10 lichte muz., 21.30 rep., 21.40 lichte muz., 22.20 de antwoordman, 22.35 Kerstliede ren, 22.55 Ik geloof dat.... 23.00 nieuws, 23.15 New York calling, 2320 film. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 12.00 lichte muz., 15.00 ork.conc., 16.45 zigeunerork., 19.30 lichte muz., 23.15 re cital. BBC. light progr., 1500 en 247 m.: 13.00 pianospel, 13.15 orkestconc., 14.15 Kerstliederen, 16.00 amusmuz., 18.00 amus.muz., 19.15 volksliederen, 21.00 con- certork., 23.20 dansmuz., 0.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.10 operette- muz., 14.15 dansmuz, 16.00 lichte muz, 17.45 populaire muz., 19.15 kamermuz., 22.10 lichte muz, 22.30 jazzmuz, 23.00 gevar, muz, 0.25 dansmuz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 ork.conc, 14.05 zang, 19.01 moderne muz, 20.00 kamermuz, 22.35 Franse muz. BRUSSEL, 324 m.: 17.10 pianorecital, 22.15 kamermuz. 484 m.: 12.00 omr.ork. en solist, 15.45 omr. koren, 16.05 lichte muz, 22.15 Fran se muz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. AVRO: 20.15 Act. en weerpraatje. 20.40- 22.10 The Browning Version, T.V.-speL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7