□□□D y r mr ua ADIEUCftlE PflIIDAIIT nlLUvvL nAAnLCmOUnL uUUIlAni Regering, herzie DAGELIJKSE INVASIE VAN DUITSERS IN VENLO Minister Staf handhaaft het liftverbod Veel tegenstand in Tweede Kamer Vijf maal per jaar extra reisgelegenheid Derde poging tot kinderroof Dublin mislukt Haveloze oude vrouw rukt baby uit zijn moeders armen Het weer Het Duitse Kerstmannetje koopt in Nederland Kamer aanvaardt wetsontwerp Rome's kribbe wordt opgezet Onderdakfront van Abbé Pierre Kersttoespraak van de H Vader Telegram aan de H. Vader Hongaarse primaat in vrijheid Nylon-tank voor vliegtuig Storm en regen PLEISTER OP DE WONDE: Afschaffing schoolgeld Per 1 Januari nieuwe salarissen van kracht KIDNAPSTER IN WARENHUIS ONTKOMEN Op verschrikte kreten kind weer prijsgegeven Bandopname wordt Vrij dagmiddag uitgezonden Van het Episcopaat Gebed voor Zijn welzijn Ooggetuige bevestigt DUFFEL MONTY-COATS Voor Uw KERSTGESCHEltfKEN en SOUVENIRS BARTELIORISSTRAAT 9 TELEFOON 13475 'INSDAC 21 DECEMBER 1954 78sle JAARGANG Ne. 26175 Verplegend personeel Men heeft een nylon-benzinetank met er om heen een laag rubber gefabri ceerd voor vliegtuigen. Het is een proefneming, waarmee men hoopt te berei ken, dat minder dikwijls brand ontstaat bij ongevallen. Op de foto ziet u hoe een deel van een vliegtuigvleugel met een snelheid van 70 km. per uur tegen een stapel zandzakken, die tegen een metalen wand steunt, is geworpen. (Van onze weerkundige medewerker) Gisteren stroomde met Noordweste lijke winden koude lucht ons land bin nen. Gisteravond kwamen daarin plaat selijk in ons land zware buien voor met hagel en onweer. De stormachtige wind aan de kust was vanmorgen al weer tot krachtig of hard afgenomen. Er kwamen vandaag langdurige opkla ringen voor. maar deze verbetering zal van korte duur zijn. Bij IJsland trok een actieve depressie met storm en regen in de richting van de Noordzee. Vanavond en komende nacht zal deze depressie ook in ons land een belang rijke weerverslechtering brengen met mogelijk langs de kust een stormwind. Morgen verwachten wij weer aanvoer van koudere lucht, waarin hagel- en regenbuien kunnen voorkomen. De ko mende dagen zal het gure en onbesten dige weer met vrij lage temperaturen aanhouden. Boven Rusland en Scandi navië is na vele weken de luchtdruk belangrijk gedaald, zodat de oceaande pressies nog in volle activiteit over de Noordzee naar het Oosten kunnen trekken. De kans op zware stormen is daardoor langs onze kust groter ge worden. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 ■HNWillUIXiiWiXftUHIWmLTfl (tot Woensdagavond) Wisselende bewolking met enkele buien. Krachtige tot harde en tijde lijk tot storm toenemende Noord westelijke wind. Iets kouder overdag. Zon: 8.46-16.31 Maan: 6.20-14.12 De index van de Westduitse indus triële productie heeft in November jJ. het dubbele bereikt van dat van 5 jaar geleden en is daarmee op het hoogste tot nu toe behaalde niveau beland. JOPEAU SMEDBTUA.J Telefoon. Redactie 21544, Advertent es 2 ._g m n m m BBS m BHi M 08 BMk H Hl ama B a b BUMS De administratie behoudt zich het recht voor Telefoon 5790 MSB |J™ B g P ,i BP3 SW| II ÊM Bg BWl PH H III I Eg |1 M ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, Bij de behandeling van verschil lende hoofdstukken der Rijksbe groting is in de Tweede Kamer het personeelsvraagstuk ter sprake gekomen. De overheid heeft in toe nemende mate te kampen met ge brek aan personeel. De eerste ver schijnselen deden zich enkele jaren geleden voor, toen talrijke hoge amb tenaren door het particulier bedrijf min of meer uit de overheidsdienst werden weggekocht. De regering zag zich toen genoopt de top-functiona- rissen middels-speciale salarisverho gingen meer aan zich te binden. De onaantrekkelijkheid van de overheids dienst als werkkring openbaart zich thans vrijwel over de gehele linie. Enkele voorbeelden ter illustratie. De rijksaccountantsdienst kampt met een tekort aan personeel; bij de in specteurs der belastingen openbaart zich een sterk verloop; men betwij felt of de rijkswaterstaat zijn taak nog naar behoren kan vervullen nu tientallen ingenieurs, meestal met lange ervaring, de dienst hebben ver laten en de aanmelding van jeugdige krachten onvoldoende is; de P.T.T. en de Octrooiraad hebben een ont stellend tekort aan ingenieurs; bij de technische diensten van leger, luchtmacht en marine gaan de ge schoolde krachten, zo spoedig hun verband het toelaat, over naar het particuliere bedrijf; bij het onderwijs melden zich, .speciaal voor de exac te wetenschappen, onvoldoende^jonge docenten aan; bij de politie in de grote steden bestaan honderden va catures, welke men onmachtig is door geschikte personen te doen ver vullen. De P.T.T. kreeg op een ad vertentiecampagne om personeel aan te trekken, slechts dnkele tientallen sollicitanten; toen deze campagne anoniem werd herhaald, meldden zich 300 personen aan, van wie meer dan de helft reeds bij de P.T.T. werkte! Het algemeen in den lande heer sende gebrek aan arbeidskrachten doet uiteraard ook hier zijn invloed gevoelen, doch de voornaamste oor zaak van de moeilijkheid waarvoor de overheid zich thans ziet geplaatst is naar onze mening de schrielheid, waarmede de Nederlandse overheid sedert mensenheugenis haar dienaren heeft beloond. En na 1945 is men er alleen door de nood gedwongen en incidenteel toe over gegaan deze tendenz te herzien. Een dreigende catastrophe bij het lager onderwijs was nodig om tot een aanzienlijke ver hoging van de onderwijzerswedden te gerakenvooï wat de leraren betreft, deze hebben nog enkele jaren langer moeten strijden om voor hun cate gorie verbetering van bezoldiging te verkrijgen. Kortelings werden de sa larissen voor het secretariepersoneel der kleine gemeenten verhoogd, om dat ook daar, door gebrek aan perso neel, een noodtoestand ging ontstaan. De regering loopt op deze wijze ach ter de feiten aan. Eerst wanneer stag natie in een bepaalde sector van de overheidsdienst dreigt te ontstaan of reeds is ingetreden, dan is zij bereid maatregelen te nemen ter tege moetkoming aan de gerechtvaardigde eisen van de betrokkèn categorie van overheidspersoneel. Het overleg met de personeelsorganisaties verloopt dan meest rl nog zó stroef, er wordt dan dikwijls van regeringszijde nog zó gepingeld om enkele procenten, dat het morele effect van de te langen leste ingevoerde salaris-verbetering veelal grotendeels verloren is gegaan. Bij de behandeling van de be groting van Binnenlandse Za ken hebben verschillende Ka merleden aangedrongen op een an der beleid ten aanzien van de be zoldiging van het overheidspersoneel. Gevraagd werd om verdere denivel lering der ambtenarensalarissen, om verhoging der bezoldiging voor de lagere functies en ook voor de vak lieden. In zijn antwoord hield minister Beel zich min of meer op de vlakte en verwees naar de besprekingen welke terzake in het georganiseerd overleg worden gevoerd. Wij kunnen niet ontkomen aan de indruk, dat het de regering blijkbaar nog ontbreekt aan het inzicht, dat het salarisbeleid op geheel andere wijze moet worden gevoerd. De incidentele verbeterin gen voor het personeel in de „bedreig de" sectoren van de overheidsdienst lossen het vraagstuk-als-zodanig niet op, maar verstoren de onderlinge ver houdingen hetgeen tot nieuwe onte vredenheid leidt. De regering zal over de gehele linie tot verbetering van de bezoldiging van het overheidsper soneel moeten overgaan. Er zal daarbij dan niet gemillimeterd moe ten worden, maar op redelijke wijze aan gerechtvaardigde verlangens moeten worden tegemoet gekomen. Alleen dan kan een goede personeels voorziening voor de overheid gewaar borgd worden. De critiek op het regeringsbeleid te dezer zake richt zich onzes inziens te veel op minister Beel. Men ve'r- gete niet, dat dit beleid door het kabinet wordt uitgestippeld, waarbij de raad voor de burgerlijke rijks dienst uit de ministerraad een be langrijke rol speelt. Wij kunnen niet ontkomen aan de indruk, dat van de socialistische mi nisters ten deze soms een remmen de invloed uitgaat. (Volgde de Partij van de Arbeid niet schoorvoetend de K.V.p. in de actie voor denivellering der middengroepen en dwarsboomt de minister van Sociale Zaken, die nog droomt van een algemeen zieken fonds voor het gehele Nederlandse volk, niet de totstandkoming van een behoorlijke ziektekostenregeling voor het overheidspersoneel?) De arbeids voorwaarden van het overheidsperso neel behoren daar zij een onder werp zijn van kabinetspolitiek meer dan tot nog toe gebruikelijk iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiimiiiiiimiiiiiRiiiunu»"'*»"»'»»"»'''"'"»»"'"! (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf heeft in de Tweede Kamer in een rumoerige vergadering bedenkelijk veel tegenstand ontmoet vanwege het liftverbod voor militairen, dat hij per 1 Januari wil. laten ingaan. De heer'Vermeer (P.v.d.A.) hield een interpellatie en diende een motie in, waarin de minister werd uitgenodigd maatregelen te nemen, dat militairen het weekeinde zoveel mogelijk in hun gezin kunnen doorbrengen. De manier waarop liet hij geheel aan de minister over. De motie is met 45 tegen 28 stemmen aangenomen. Minister Staf bracht van alles naar voren om zich te verdedigen en deed enkele toezeggingen. Voortaan zullen militairen niet dertien, maar zeventien maal in een jaar op kosten van het Rijk naar huis mogen reizen. Bovendien hebben zij nog een extra reis tegoed naar keuze met Kerstmis of Nieuwjaar. De Kamer verkeerde echter in een opgewonden stemming over vele van zijn uitlatingen en vond dat aan haar wensen niet voldoende was voldaan, zodat men de motie alsnog aannam. Vóór stemden de P.v.d.A., V.V.D., K.N.P., de communisten en van de A.R. de heren Stapelkamp en van der Zaal; van de C.H. freule Wttewaal van Stoetwegen en de heren Krol en Beernink. Tegen waren de K.V.P. en de rest van de C.H. en A.R.-fracties. Namens de K.V.P verdedigde over ste Fens het standpunt, dat de maat regel tot de persoonlijke verantwoor delijkheid van de minister behoort. Aan de beslissing dient dus niet te worden getornd, zodat een interpel latie over deze zaak volgens hem ook niet te pas kwam. Dit zou hoogstens gemotiveerd zijn, wanneer het lands belang in gevaar was, of er sprake zou zijn van een ernstige ondermij ning van de krijgstucht. De heer Fens had wel critiek op de maatregel en bracht die ook naar voren, maar de fractie heeft zich niet achter de mo tie-Vermeer willen stellen. Hij vond dat het liften door de overheid zo had moeten worden geregeld, dat moeilijkheden voor het verkeer voor komen waren. De minister had boven dien voor compensatie moeten zor gen in de vorm van andere reisge legenheid. De 7 millioen, die de minister niet wil geven voor het ver voer om de veertien dagen, maken slechts 3 pet. van zijn hele begroting uit. Ook herhaalde hij zijn standpunt, uit gesproken bij de begroting, dat de ge zinsband de sterkste band is voor het moreel Yah óe. krijgsmacht Door liftverbod wordt de gelegenheid om in het gezin te zijn belangrijk minder. De heer Fens vroeg zich voorts af, of door de onuitvoerbaarheid van de order geen krijgstuchtelijke moeilijkheden zouden worden opgei oepen. Toen minis ter Staf enige tegemoetkoming toonde, die kennelijk tot de K.V.P. was gericht de minister zinspeelde op meer kost winnersvergoeding zei de heer Fens, dat kostwinnersvergoeding lang niet het enige sociale probieem is voor mili tairen. De critiek van deze zijde viel echter in het niet bij het grof geschut, dat vele andere Kamerleden, die zich minder ge remd voelden door de beleidskwestie, in stelling brachten. De heer Vermeer sprak over de on- (Van onze parlementaire redacteur) Met de meerderheid van 59 tegen 16 stemmen heeft de Tweede Kamer Maandag het wetsontwerp tot af schaffing van het schoolgeld voor de leerplichtige leeftijd aangenomen Vóór stemden de K.V.P. en de P. v.d. A., V.V.D. en C.P.N. plus de helft van de C.H. Tegen waren de A.R. de St. Ger., de K.N.P. en van de C.H. de heren Tilanus, Krol en De Ruiter. Tevoren was het amendement For- tanier-de Wit met 64 tegen 11 stemmen verworpen. Vóór waren alleen de V.V.D. en de C.P.N. Wanneer de Eerste Kamer zich eveneens met het wetsontwerp kan verenigen, zal dus met terugwerkende kracht tot 1 September 1953 geen schoolgeld meer worden geheven voor de leerplichtige leeftijd. Het College van Rijksbemiddelaars heeft de nieuwe salarisschalen voor verplegend personeel in particuliere ziekenhuizen per 1 Januari van kracht verklaard. Het betrefthier een bin dende regeling, die vandaag in de Staatscourant is gepubliceerd. gunstige uitzonderingspositie, waarin de militairen komen te verkeren, nu bur gers wèl en zij niet mogen liften, over het grote belang van recreatie buiten de kazerne en over de nadelen voor het verenigingsleven en jeugdorganisa ties, wanneer de militairen te weinig naar huis kunnen. Handhaven van het liftverbod zal vooral de jongens der minder draag krachtige gezinnen treffen. Minister Staf vond dat men de zaak niet moet overdrijven en verwekte veel rumoer in de Kamer, toen hij de opmerking maakte, dat „het meisje" on mogelijk in het geding kon zijn, omdat de soldaat over wie het gaat, nog maar twintig jaar oud is! Ook elders in de maatschappij wordt niet meer dan een maal per vier weken reisgelegenheid gegeven. Verder meende de miniver, dat door het zielige gedoe van de lif tende militairen het zelfrespect scha de lijdt, waardoor een pijler van de tucht wordt ondergraven. Hij had veel gevoel voor de goede verhouding tus sen burgerij en militairen, maar dat mag niet gaan ten koste van heT zelf respect. De minister zei, dat hij niet een abso luut verbod tot liften had gegeven, maar slechts verboden had, dat militairen „door woord of gebaar om een lift vra gen". Hij wees op de slechte indrukken die de verkeerde Nederlandse gewoon ten vooral bij militairen maken op bui tenlandse automobilisten. De moeilijkheid is, dat er geen enke le selectie mogelijk is. onder de lifters. Er zijn inderdaad militairen, wie het graag gegund is, maar velen hebben geen andere reder] dan om wat zakgeld uit te sparen Wat goede Nederlandse ouders hun zoons of dochters verbie den, kan ook de minister met het oog op het zelfrespect de militairen niet toestaan. (Vervolg op pag. 3) Rome's beroemde kerstkribbe, met vele prachtig uitgesneden, levensgrote figuren, die jaarlijks wordt geplaatst in een kapel van de „Ara Coeli", wordt weer opgesteld. Alle beelden worden zorgvuldig nagekeken en eventueel gerepareerd. De Ierse politie heeft' bekend ge maakt dat een haveloze oude vrouw een baby uit de armen van zijn moeder heeft gerukt, maar het kind even daar na weer heeft moeten prijsgeven door het rumoer dat ontstond tengevolge van de kreten van de moeder. De kidnap- ster slaagde er in te ontkomen. Het was de derde poging die in de afgelo pen negen weken werd ondernomen om in de winkelende mensenmenigte een kind te stelen - de eerste twee werden, zoals gemeld, met succeg bekroond. De oude vrouw greep het kind uit de armen van de moeder en snelde een groot warenhuis binnen. Door het luide gegil van de ver schrikte moeder ontstond een ge weldige deining onder het talrijke winkelende publiek, dat in het lunch- uur de gelegenheid had aangegrepen om kerstinkopen te doen. De kinderroofster zag blijkbaar in, dat zij onmogelijk met haar buit zou kunnen ontsnappen en zij heeft het kind daarop weer losgelaten. Ze kon zich uit de voeten maken in de mensen zee in het warenhuis. De politie, die spoedig ter plaatse was, kon niets uit richten. De tweede kinderroof heeft Zaterdag plaatsgehad toen de negen maanden oude Patrick Bergin in zijn kinderwa gen werd meegenomen, terwijl zijn moeder in een winkel een speelgoed- beer voor hem kocht. Iets langer dan twee maanden geleden werd de zes maanden oude Pauline Ashmore uit haar kinderwagen genomen, eveneens toen haar moeder in een winkel even enkele inkopen deed. Op 25 November 1950 tenslotte werd er ook een kind ontvoerd in Dublin, namelijk de drie maanden oude Elizabeth Browne. Hoewel onder de Dublinse moeders nog geen paniekstemming uitgebro ken is, zijn de gemoederen zo langza merhand hevig in beroering geraakt door deze serie laaghartige daden. De kerstvacanties zijn begonnen en het wemelt van de jeugdige kinderen op de straten en in de winkels van Dublin. Een woordvoerder van de politie heeft meegedeeld dat het signalement van de vrouw die getracht heeft het kind te ontvoeren overeenkomt met dat van een vrouw die men Zaterdag, even na de roof in Henry Street van Patrick, een kinderwagen heeft zien voortduwen in deze straat. Vrijdag a.s., daags voor Kerstmis, zal de Kerstrede van de H. Vader door Radio Vajicana worden uitgezonden. De rede, die nog niet geheel gereed is, zal op de band worden opgenomen, aan gezien de Paus nog te zwak is om zelf de rede in haar geheel uit te spre ken. Op Eerste Kerstdag komt de H. Vader om 12 uur voor het venster van zijn kamer en zal dan via de microfoon zijn Kerstwensen uitspreken en de op het Sint Pietersplein verzamelde menig te zijn Apostolische Zegen geven. Door zjjn zwakke gezondheidstoestand zal.de H. Vader dit jaar niet de tradi tionele Kersttoespraak houden tot de kardinalen. De lichaamsbeweging van de laatste dagen doet de H. Vader weer kennelijk goed, zo melden Vaticaanse bronnen. Gisteren heeft de H. Vader weer een autorit gemaakt door de Va ticaanse tuinen en heeft hjj gesteund door twee artsen gedurende vijftien minuten gewandeld. De H. Vader loopt graag langs de hoge westkant van de tuinen, vanwaar hp een prachtig over zicht heeft over Rome (KNPUP) Het Hoogwaardig Episcopaat, dat de zer dagen in Utrecht zijn drie-maande lijkse vergadering houdt, heeft Maan dagmiddag aan Z. H. de Paus het vol gende telegram gezonden: „Het Hoog waardig Nederlands Episcopaat te Utrecht bijeen voor een drie-maande lijkse samenkomst biedt Uwe Heilig heid z(jn beste wensen voor Uw gezond- -heid terwijl het samen met zijn gelovi gen voor het welzijn van Uwe Heilig heid blijft bidden." De bisschoppen blijven alle gelovigen aansporen veel voor de H. Vader te blijven bidden, die in zijn onvermoeid heid voor de Kerk zichzelf niet spaart. In alle H.H. Missen waar dit door de rubrieken is toegestaan, zal het gebed voor de Paus worden ingelast (als een oratio imperata tamquam pro re gravi). De Oostenrijkse katholieke nieuws dienst heeft gisteren medegedeeld, dat hij „nieuwe inlichtingen" heeft ontvan gen, die „bevestigen", dat Josef Kardi naal Mindszenty, de Primaat van Hon garije, na zes jaar van een levenslange gevangenisstraf te hebben uitgezeten, door de Hongaarse autoriteiten in vrij heid is gesteld. Van officiële Hongaarse zijde heeft men tot nu toe geweigerd zich uit te laten over de reeds verleden week gelanceerde geruchten, dat de Kar dinaal in vrijheid zou zijn gesteld. „Kathpress" meldt thans een „verslag van een ooggetuige" te hebben ontvan gen, waarin gezegd wordt, dat de 62-ja- rige kerkvorst uit de gevangenis ont slagen is. pecteert beschikt tegenwoordig over een eigen vervoermiddel. Grote auto's, klei nere van alle jaargangen, scooters en bromfietsen, alles komt samen voor de slagboom bij Venlo. Dezer dagen verscheen er in de Ven- lose courant een spotprent waarop een drukke winkelstraat afgebeeld stond met het onderschrift: „Warempel, daar gaat een Venlonaar". Inderdaad heeft het centrum van Venlo soms wel eens iets weg van een Duitse stad. Vanzelfspre kend ziet de middenstand van Venlo met welgevallen deze gang van zaken aan. Bij informatie bleek ons, dat de Duitsers bij voorkeur artikelen van de allerbeste kwaliteit kopen. Deze toestand duurt nu reeds maan den. Sinds het visum afgeschaft is, is het bezoek van winkelende Duitsers aan Nederlandse steden aan de grens enorm toegenomen. Het best verkochte artikel is nog al tijd de koffie. Het schijnt voor te komen, dat moeders met zoveel mogelijk kleme kinderen, desnoods geleende, koffie ko men halen. Want elk „hoofd", dus ook elk der kinderhoofdjes, heeft recht op het meenemen van één kilo koffie. De winkelstand in de Duitse grens steden beeft geducht onder deze situatie te lijden. Sinds enige tijd trachten deze Duitse zakenlieden de overheid te be wegen tot het nemen van maatregelen. Voorlopig houden de Nederlandse win keliers echter bij hun inkoop rekening met hun vele Duitse klanten. is, bij de algemene politieke beschou wingen te worden betrokken. Profes sor Romme heeft o.i. dan ook te recht bij de recente algemene be schouwingen aandacht gevraagd voor de denivellering van de salarissen van het personeel, behorende tot de middengroepen. volle gang. Het „Onderdakfront", zo noemt men het corps vrijwilligers van ongeveer vijfhonderd „Sandwich mannen en -vrouwen", dat tracht on derdak te vinden voor de daklozen nu de winter met zijn koude elk ogenblik in volle omvang kan inzetten. Door de strdten van Parijs paraderen kleine groepjes vrijwilligers, die een beroep doen op hun stadgenoten. Elke middag om half vijf arriveert er een trein uit Keulen-München- Gladbach in Venlo. De meeste Duit sers wisselen direct aan het station 25 of 30 Mark. Om kwart voor zeven gaat dezelfde trein terug. In deze twee uren is elke Duitser zijn Marken kwijt geraakt aan koffie, chocolade, schoe nen en textiel. Bij dé doorlaatpost aan de Kalden- kerkerweg arriveert een dertigjarige vrouw, in de koude mist, met twee le ge boodschappentassen achter op haar fiets. Uit haar paspoort blijkt, dat zij in Krefeld woont. Ondanks het gure winterweer doet zij haar boodschappen in Venlo, dat 35 km van Krefeld af ligt. De kerstactie van Abbé Pierre is in Maar elke Duitser, die zichzelf res- Advertentie „Vorige week hadden wij hier één dag met 13.000 passanten. Afgelopen Zater dag waren het er 9.000, alleen langs deze post" wist de marechaussee ons te ver tellen. „Verwacht U deze week nog top-dagen van Duits bezoek?" „Ja, eerst Woensdag. Dan zijn de win kels in Duitsland gesloten en worden de laatst kerstinkopen gedaan. En Zon dag, Tweede Kerstdag, komen zij weer naar Venlo om een goedkoop kopje kof fie en glaasje bier te drinken". Er rijden momenteel geen speciale autobussen van Duitsland naar Venlo, zoals dit tijdens de zomermaanden het geval was: „Kaffeefahrten", werden deze tochten genoemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1