Oud-Schoten slaat een goed figuur Hoe ruimer de speelgelegenheid, hoe minder de baldadigheid Kerstoratorium van Hubert Cuypers c=L,ejjelaar Stille Armen Derde vleugel van Coornhert- lyceum geheel onder dak I Amerikaans legerteam wint van Haarlem Sioutenbeek Reorganisatie Bloembollencultuur heeft haar beslag gekregen TEDDY LUIERS H Wijkagenten en speeltuinen werken als een rem op de jeugd Vierde etappe omvat bouw van aula en twee gymzalen HOOGTEZON DE JEUGDBALDADIGHEID IN HAARLEM f 1.60 Lofwaardige uitvoering Kerstkaarten Kerstgeschenken V BASKETBALL IN HAARLEM H. J. Maertens N. V. HAARMODE 1954-1955 MOLENDIJK'S KAPSALONS MAAT- ANTHRACIET GAAT U OVERZEE? F. DAMANS Zn. DINSDAG 21 DECEMBER 1954 PAGINA 2 De wijken TOT 1 JANUARI OUDE PRIJS: (na 1 Januari 1955.- f 1.70) .voor BABy en KLEUTER Burgerlijke Stand KUNSTHANDEL IDEL p BEJAARD MAN AANGEREDEN 100 vermist Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel" KERSTMARKT R.K. Zangvereniging „St. Caeeilia" Kamer van Koophandel voor Haarlem e.o. Schaken Schaakclub Haarlem Kath. Vrouwenbeweging Speciale aanbieding Vieilles Voütes 1949, per fles 2.85. Selection Macon Supérieur een voortreffelijke wijn N. V. Wijnhandel W. Jager Gerlings Spaarne 86-92, Tel. 10112 i- Gedurende de Kerstweek zal onze zaak tot en met Donderdag 23 December de gehele dag geopend zijn tot 9.00 uur des avonds HOUTPLEIN 10 HAARLEM Motor van auto in brand ZIJLSTR. 56 RADIO en TELEVISIE Z ANDVOORT Aanbesteding Het Frans Halsmuseum met de Kerstdagen Klaverjassen H.B.C. Beurs van Amsterdam ion* Beurs van New York K.V.B. Overveen BLOEMENDAAL INGEBROKEN IN CAFÉ HET KARREW1EL" Boomkappers opgesloten door politie Op verzoek van de hoofdcommissaris van politie te Haarlem, de heer J. Fontijne, is vanwege het Nederlands Economisch Instituut een rapport op gesteld over de jeugdbaldadigheid te Haarlem in 1953. In dat jaar zijn door de Haarlemse politie 868 rapporten opgemaakt terzake van jeugdbaldadig heid. Daarbij waren 1843 kinderen betrokken. De meeste gevallen kwamen voor in de rubrieken ballen, gooien en schieten, betreden van verboden terreinen en beschadiging en vernieling. De vorm van baldadigheid hangt uiteraard af van de leeftijd der kinderen, maar evenzeer van hun woongebied. In een wijk zonder enige recreatie mogelijkheid voor de jeugd zal meer baldadigheid voorkomen dan in een wijk met speeltuinen en braakliggende gronden. De cijfers moeten echter met enige voorzichtigheid worden gehanteerd. Er zijn wijken, waarin men al gauw dè politie waarschuwt, terwijl men in an dere wijken de jeugd maar laat be gaan of zelf - de bestrijding ter hand neemt. Waar verschillende, vooral min der ernstige gevallen niet altijd door de politie worden gesignaleerd, geeft het rapport geen volkomen zuiver beeld van het onderzochte probleem. Zo kan welhaast met zekerheid worden ge steld. dat de cijfers van b.v. de Thor- beckebuurt en het Rozenprieel, buurten, waarin men slechts in werkelijk ern stige gevallen de hulp van de politie inroept, relatief te laag zijn ten op zichte van buurten met b.v. een grote telefoondichtheid. Verder moet gesteld worden, dat er enige wijken in de binnenstad zijn, waar geen enkele recreatiemogelijkheid is, maar waar de baldadigheidsindex toch vrij laag is. De oorzaak daarvan moet gezocht worden bij de activiteit van verenigingen, die er naar streven de jeugd van de straat te houden en bij de bewoners van deze wijken, die minder snel de politie waarschuwen, waardoor de cijfers mogelijk ietwat ge flatteerd zijn. Een opvallend gunstige invloed - zo zegt de rapporteur - ging uit van de vacantiespelen. Gedurende de weken, waarin deze werden gehouden, was de jeugdbaldadigheid zelfs kleiner dan ge durende het schooljaar, terwijl anders de baldadigheid tijdens de vacantie het grootst is. De neiging der wijkbewoners om snel de hulp der politie in te roepen blijkt niet alleen afhankelijk te zijn van hun mentaliteit, doch eveneens van de aard der bedreven baldadigheid. Het., publiek meldt een baldadige handeling ais particuliere eigendorpmen gevaar lopen en laat de waarneming hoofdzakelijk aan de politie over, in dien het gaat om de bescherming van openbare eigendommen en indien er gevaar aanwezig is. In het rapport is voor iedere wijk in Haarlem een baldadigheidscijfer gege ven. Voor de gehele stad heeft men dat gesteld op 100, zodat men aan de wijk- cijfers in vergelijking met die 100 een bepaalde waarde kan geven. Junoplantsoen en omgeving 220", Zuidelijke Indische Buurt 205, Schouw tjeslaan en omgeving 205, Stationsbuurt 195, Leidsebuurt 185, Transvaalbuurt 160, Harmenjansweg en omgeving 150, Pa- trimoniumbuurt 150, Noordelijke Indi sche Buurt 145, Pijnboomstraat en om geving 120. Leidsevaartbuurt 115, Stuy- vesantstraat en omgeving 105, Rest oude stad 100, Zijlwegbuurt Oost 100, Lod. van Deyssellaan en omgeving 100, Rozenprieel 95, Haarlemmerhout 95, Kleverpark 95, Middenweg en omge ving 95, Burgwal en omgeving 85, Saen- redanstraat en omgeving 85, Centrum 73, Tempelierstraat en omgeving 75, Amsterdamse Buurt 65, Ramplaan kwar tier 65, Lorentzkade 60, Zijlwegbuurt West 55, Vogelbuurt en Dietsveld 50, Slachthuisbuurt 40, Vondelkwartier 35, Rivierenbuurt 30 en Spaarndam 0. Wie deze cijfers nauwkeurig bekijkt valt het op, dat ze in de wijken ten Advertentie Anegang 46 - Gr. Houtstraat 116 Haarlem GEBOREN: R. van Hemertvan Noordennen, z; J. de Wette—van Nim- wegen, z; C. Zuiderveld—Prent, z; Ph. H. Prass—Lam, z; G. C. M. Lamp— Kerssens, z; Th. J. Rooswinkel—Dik ker, z; H. J. KlerksHesseling, z; S van den Eijkhof—Hendriks, z; G. Flipsen—Alberda, d; W. J. de Wolf— Berkhof, d; R. van der Goes—Peele, d; E. L. Meijer—David, d; M. Bellaart— Steltenpool, d; M. A. Koedam—Bon- gers. d. GETROUWD: E. M. Holtz en H. van Dam; F. Th. van Deursen en M. G. E van Everdingen; R. Koopmans en S Roosjen. OVERLEDEN: A. SmitLedder, 82 jaar. Rijksstraatweg; W. Bosch, 81 j., Westerhoutpark; E. H. Vernimmen— van der l^an, 78 jaar, Schouwtjeslaan; H. F. de Vylder, 69 jaar, Kamperlaan; M. E. TeeuwenMeiland, 47 j.. Kam perlaan; J. A. C. van DammeKoele- meijer. 58 jaar, Graaf van Wiedstr.; M. A. Gedaan, 60 jaar, Teijlerstraat. Noorden van de Jan Gijzenvaart bij zonder laag zijn. Als verklaring moet daarvoor worden genoemd de daar aan wezige combinatie van een aantal voor de jeugd gunstige factoren: speeltuinen, braakliggende gronden, en niet minder de aanwezigheid van wijkagenten. Tus sen deze agenten en de inwoners van een wijk ontstaat een contact, dat een goede invloed kan uitoefenen op de verhoudingen in de wijk. De samenwer king in de Noordelijke wijken moet dan ook goed genoemd worden. Vrijwel hetzelfde kan opgemerkt worden ten aanzien van de wijken ten Oosten van het Spaarne en ten Zui den van de spoorlijn naar Amsterdam. Dat leidt tot de conclusie, dat de aan stelling van wijkagenten een doeltref fende maatregel is bij de bestrijding van de jeugdbaldadigheid. De hoogste cijfers treft men aam in de buurten, die liggen in het hele ge bied ten Oosten van de Rijksstraatweg en Schoterweg en tussen de Jan Gijzen vaart en het station. Eén van de be langrijkste oorzaken is vermoedelijk ge legen in de ligging en de bebouwing van dit gebied. Volkomen ingesloten door het Spaarne naar het Oosten en door de Rijksstraatweg en de Schoter weg met de daarachter liggende bebou wing naar het Westen beschikt de jeugd in dit gebied niet over uitwijk mogelijkheden buiten dg bebouwde kom. Een uitzondering moet worden ge maakt voor de kinderen, die aan de Noordelijke en Zuidelijke rand van dit gebied wonen. In het Noorden kan men terecht in het Noorderpark in het Zuiden op het Kalfje (dat nu echter wordt afgegraven). Het is dus opvallend voor de gehele stad, dat de buurten met relatief de meeste speelgelegenheid de relatief laagste baldadigheid vertonen. In elke buurt treft men een speeltuin aan. Speeltuinen vormen onmiskenbaar een rem op de jeugdbaldadigheid. Het is echter van de ouders afhankelijk, in hoeverre deze rem behoorlijk function- neert. Op sommige speeltuinen worden namelijk alleen kinderen toegelaten die lid zijn, op andere daarenboven ook die kinderen, die per keer 5 ct. betalen. Zonder iets af te doen aan het redelijke van deze maatregelen onder de huidige omstandigheden, kan men toch stellen, dat de functie van de speeltuinen als bestrijdingsmiddel van de jeugdbaldadigheid hierdoor wordt geremd. (Morgen hopen wij op dit rap port nader terug te komen met nog meer gedetailleerde gegevens) Het grote contact dat de katholieke dirigent en componist Hubert Cuypers vele jaren mocht hebben met de Am sterdamse Christelijke Oratorium Ver eniging, is de aanleiding geworden tot het ontstaan van twee oratoria. Ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan dezer vereniging in 1930, heeft men Hubert Cuypers toentertijd, inmiddels dirigent geworden varf de Amsterdamse C.O.V.. de opdracht gegeven tot het schrijven van een kerstoratorium, waarvan de tekst is samengesteld door de voorzitter dr. W. G. Harrenstein. Op het jubileum concert in 1930 had de eerste uitvoering plaats, en het werk is sedert dien regel matig op het programma der C.O.V. te Amsterdam teruggekeerd. Het is het eni ge Nederlandse kerstoratorium dat be staat, en werd ook in 1938 als eerste en enige Nederlands oratorium in het toen malige Batavia uitgevoerd. De dirigent van Haarletns Gemengd Koor Jan Booda heeft dit jaar het kerst- Aave rt entte HAARLEM WAGENWEG 102 Op het Soendaplein is Maandagmid dag de 86-jarige voetganger H. S. aan gereden door een motorfiets, doordat hij onvoorzichtig de weg overstak. Hij is met een rechter onderbeenbreuk en snijwonden aan zijn gezicht in het Zie kenhuis St. Joannes de Deo opgenomen, na eerst door leden van de Ongevallen- dienst te zijn behandeld. De motorfiets werd licht beschadigd. Een 40-jarige onderwijzeres uit Haar lem. die gistermiddag het jeugdconcert in het Concertgebouw bezocht, miste, toen zij aan de cassa wilde betalen, een bankbiljet van f 100. Zij had haar wo ning om 11 uur verlaten en behalve een portemonnaie ook het bankbiljet in-haar boodschappentas gestoken. Het bestuur, van het Genootschap „Kunst zij ons Doel" maakt belangstel lenden er attent op, dat vanavond om 8 uur de gelegenheid bestaat voor een rondleiding langs de werken van tien leden van het Genootschap in Het Huis van Looy. Naar de dienst van het Haven- en Marktwezen ons mededeelt, wordt met ingang van vandaag op de Botermarkt van 's morgens 9 tot 's avonds 9 uur t.e.m. Vrijdag a.s. de Kerstmarkt gehou den. Woensdag 22 December zal de repe titie van het grote koor van de R.K. zangvereniging „St. Caeeilia" geen door gang vinden. De Kamer van Koophandel voor Haarlem e.o. komt Donderdag 30 De cember 's avonds te 8 uur in het Ge bouw der Kamer in vergadering bij een. Hedenavond organiseert de schaakvereni ging ..Het Witte Paard" wederom haar jaarlijkse traditonele KeTst-Gongwedstrij den. In verband hiermede is er op Donder dag 23 Dec. geen clubavond. De uitslag van Hilversums Schaak-Ge nootschapHaarlem is: Mr. dr. J. H. O. Graaf v. d. Bosch A. M. Schneiders H. Wichers— G. B. v. d. Velde 01; D. F. de Lange E. J. de Ree 01; W. Drieënhuizen A. Haitsma 0—1; H. H. Hamers—K. Steyn A. C. SwartP .A. van Driel 01; A. PlompP. E. Brommei 01; J. J. v. OosterumJ. Blokker 10; W. PlompJ. J H. Banes 10; F. E. L. DoucetJ. Wijker Uit slag 6%3% voor Haarlem. oratorium met zijn vereniging (versterkt door leden van het Haarlemse Gemengde Koor „Polyhymnia") in studie genomen en gisteravond" de uitvoering ervan ge geven. En naar het zich laat aanzien wil men ernaar streven om er een jaarlijks traditioneel terugkerende uitvoering in de kersttijd van te maken Hubert Cuypers heeft het de uivoeren- den met dit werk niet gemakkelijk ge maakt. Wij doelen hier hoofdzakelijk op de vooral in de aapvang van het werk veel voorkomende spreekkoren. Tegen een orchestrale achtergrond declameert het koor op suggestieve wijze de som bere, zelfs enigszins donkere stemming der inleiding. De componist heeft dit hier op doel treffende wijze toegepast, en aan de sug gestieve. indruk, die deze declamatie van het koor gaf, zal wel niemand ont komen zijn. Een iets groter volume dei- spreekkoren zou de totaai-impressie de zer inleiding nog verhoogd hebben. Ove rigens hulde voor het koor, dat zich van deze ongewone en moeilijke taak op lof waardige wijze gekweten heeft. Gedu rende de rest van het oratorium is de declamatie geheel solistisch gehouden, speciaal daar waar de tekst het epische element in zich draagt. De bas Herman Hülsmann heeft dit crp voortreffelijke wijze gedaan, waarbij vooral de ver staanbaarheid der tekst geroemd dient te worden. Dóór bepaalde stembuigingen wist hij Het nodige reliëf te geven. De sopraan Greet Koeman trad eerst op in het derde deel, na de pauze, in de rol van engel en Maria. Ook zij heeft de ge zongen teksten op voorname wijze en met grote uitbeelding en devotie gezon gen. Overigens is het werk voor het koor uiterst dankbaar en dat Cuypers hiervoor uitstekend weet te schrijven is genoegzaam bekend. Dat hij een be kwaam vakman is, blijkt uit de vele fugato's die in deze koren voorkomen. Kan men als jongere zijn steil niet meer als nieuwsbrenger zien, dan moge dit inmiddels toch geen aanleiding zijn, achteloos aen een knap stuk muziek als dit voorbij te gaan. Bij Cuypers bestaan geen problematiek, geen stijlkwesties. Hij schreef slechts datgene wat zijn hart hem ingaf. Met groot respect dient men dit kerstoratorium eveneens zo te bezien. Jan Booda heeft er alles'bij elkaar ge nomen een zeer goede uitvoering van gegeven. Bij een eventuele herhaling volgend jaar zullen de ruwe kantjes, die er af en toe nog wel eens voorkwamen, zeker bijgeschaafd worden. Het N.Ph. Orkest begeleidde voorbeeldig, en Gosse Kroese verrichtte zijn taak achter het orgel op verantwoorde wijze. De geheie uitvoering verwiterf veel waardering bij de talrijke aanwezigen. De bijna 81-jari- ge componist was in de zaal aanwezig. JAN LAARVELD Woensdagavond, 22 December, zal de Kath. Vrouwenbeweging, afd. Heem stede, 's avonds in het parochiehuis aan de Achterweg voor de leden een Kerst avond organiseren. De geestelijk ad viseur. pastoor H. A. J. Drost, zal enige „Kerstgedachten" ontwikkelen. Verder zal de avond worden opgeluisterd met zang van de heer P. Artier, die op de piano wordt begeleid door mevr. Art ier. Op ons bureau werden heden de na volgende bedragen ontvangen: F. S. te Haarlem f 10; B. D. te Haar lem f 2; W. S. te Haarlem f 1; M. L. M. te Haarlem f 2.50; B. te Haarlem f 2.50; G. R. te Haarlem f 10 en C. v. W. te Haarlem f 2.50. En per giro H. L. te Haarlem f5; M. v. d. W. te Haarlem f 15; S. H. M. te Haarlem f 10. Nog dagelijks komen de giften voor de Stille Armen op ons redactiebureau binnen. Maar toch is er nog lang niet genoeg om de nood van vele behoeftigen te lenigen en zelfs niet om de getroffen gezinnen een paar prettige Kerstdagen te bezorgen. Wij doen daarom een dringend beroep op al onze lezers om nóg dezer dagen hun geldelijke gaven op onze redactie af te dragen. In vele gezinnen is de nood hoog ge stegen. Wij kennen het geval van een vader, 70 jaar oud, die zoekt om werk. Hij streeft naar een inkomen, dat hoger ligt dan de toelage, die hij.ontvangt op grond van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening. Eigenlijk is hij op zijn leeftijd niet meer in staat te werken. Maar hij heeft een dochter, die reeds 26 jaar lang ongeneeslijk thuis ziek ligt. Van over heidswege wordt steun verleend, maar dit gezin heeft zeker recht op een extra gift in de komende feestdagen. Wilt U, van wie wij nog geen bijdrage mochten ontvangen, dit gezin en de vele andere behoeftigen, gedenken? Giften kunnen bezorgd worden op de redactie van onze courant, Smedestraat 5, of gestort worden op ons gironummer- 143480 (met vermelding: „Ten bate van de Stille Armen"). Advertentie 0'^)*;''' J?/. A" k H Het was gisteren een beetje jeest op het Coornhert Lyceum. In hun hart waren alle leerlingen er trots op, dat de Noordelijke vleugel nu geheel overkapt is en het uitzicht op een betere huisvesting weer wat naderbij is gekomen. Het nieuwe gebouw telt 15 lokalen, waaronder enkele openluchtlokalen aan de Zuidzijde. In de bouw van het Qoornhert- lyceum aan de Chrysantemumlaan werd gisteren opnieuw een mijlpaal bereikt: de vlag woei ten teken, dat het hoogste punt van de Noordelijke vleugel bereikt was. Dit gedeelte is thans geheel onder dak. Openbare Werken bestuderen nu een plan voor de vierde etappe, die voorziet in de bouw van o.a. een aantal dienstver trekken, een aula en twee gym nastiekzalen. De tekening is juist gereed gekomen en men gaat nu over de aanbesteding denken. De Noordelijke vleugel Is een ge bouw van drie verdiepingen en telt in totaal 15 klaslokalen. Aan de Zuidkant van het gebouw zijn de veelbesproken openluchtlokalen in aanbouw. Het ligt Een vertegenwoordigend Haarlems he renteam heeft tegen een Amerikaans legerteam uit Soesterberg verdiend, doch eervol met 53—45 verloren. Indien de Haarlemmers over een beter schot had den beschikt, was het resultaat Vermoe delijk nog gunstiger uitgevallen, doch helaas leden alle spelers aan een grote onproductiviteit, zodat de meest een voudige kansen dikwijls verknoeid wer den. Het bleek, dat de Amerikanen fel belust waren op een zege tegen dit Haarlemse vertegenwoordigende team en de eerste aanval bracht reeds een doel punt. waarop Haarlem echter door De Sander direct een antwoord klaar had (2—2). Regelmatig wisten hierna de gasten de voorsprong te vergrotén, doch geleidelijk werd deze achterstand weer ingelopen, zodat op, een gegeven ogen blik de stand op het scorebord 2825 aangaf. Op dit moment hadden de Haar lemmers de gelegenheid het initiatief in winst om te zetten. De Amerikanen kre gen echter weer de gelegenheid zich te herstellen en wisten tenslotte met 5345 te zegevieren. Het was voor de vele toe schouwers (1000 bezoekers) een bijzon der interessante ontmoeting, waarbij de spanning de boventoon voerde. Advertentie VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Advertentie in de bedoeling de vleugel vóór 1 Sep tember 1955 geheel gereed te hebben. Dat wil nog niet zeggen, dat alle moei lijkheden zijn opgelost, want ook dan is de toestand nog verre.van ideaal. Zo lang namelijk ook rje vierde etappe niet is voltooid, moeten de leerlingen geweldige afstanden omlopen, teneinde de vaklokalen te kunnen bereiken. Deze vierde etappe omvat de bouw van het eigenlijke hoofdgebouw, waarvan de ingang komt te liggen aan de door te trekken Oldenbarneveldlaan, die moet gaan leiden van de Wagen weg naar de Leidsevaart bij de Kwa- kel. Links van de hoofdingang zal de aula verrijzen. Boven de ingang is een teken- en. een muzieklokaal geprojec teerd, terwijl in de bouw ook twee gym nastiekzalen, één voor meisjes en één voor jongens, is begrepen. Onder deze gymnastiekzalen zullen fietsenstallingen worden gebouwd. Wanneer derhalve ook met de vierde etappe geen haast wordt betracht, zullen er noodfietsen- stallingen gebouwd moeten worden, terwijl de Noordelijke vleugel mank blijft gaan aan een betrekkelijke on bruikbaarheid. Het lijkt eveneens ge wenst de Oldenbarneveldlaan door te trekken, teneinde het werk aan het nieuwe project te vergemakkelijken. Het Coornhertlyceum telt thans 630 leerlingen. In de vleugels aan de Chrysantemumlaan zijn de 5e en 6e' klassen van de H. B. S.-B bnderge- bracht, alsmede de gymnasiumafdeling, terwijl in het gebouw aan de Ooster- houtlaan de eerste klassen, de tussen- klassen 2 en 3 en de H. B. S.-A zijn ge huisvest. Het lijntekenonderwijs vindt plaats in de H. B. S.-A aan de Raaks, terwijl het gymnastiekonderwijs wordt gegeven in een zestal zalen, over de gehele stad verspreid. Dat betekent, dat van de vijftig minuten gymnastiekles meestal slechts een kwartier benut kan worden. Het behoeft nauwelijks be toog, dat deze toestand onhoudbaar is en dr. L. M. van Dis, de rector van het Coornhertlyceum, reikhalzend uitziet naar de voltooiing van de vierde etappe. Toen een 39-jarige groentengrossier uit Hillegom vanmorgen omstreeks half 8 zijn vrachtwagen, die stond ge parkeerd op de Parklaan bij de Friese Varkenmarkt, startte, sloeg plotseling een steekvlam- door de motorkap. In een ogenblik stond de gehele motor in lichtelaaie. De groentengrossier tracht te nog met een zeil het vuur te smo ren, maar zijn poging mislukte. De brandweer bluste de vlammen met een schuimblusapparaat en een straal op de waterleiding. De cabine en de mo tor brandden geheel uit. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in kortsluiting in de startmotor. De Hillegommer is verzekerd tegen brandschade. Advertentie Kïï/cVo^° Haarlem - Tel. 11828 Collectie als nooit tevoren. Ziet onze speciale etalage. FILMS: PALACE: „The Command", 14 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Het huis der stilte", 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. L1DO: „Onderwereld van Mont-Martre", str. volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Als vrouwen begeren", str. volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Het leven is geen lolletje", a. 1. Iedere middag 2.30. Om 8 uur: „Bwana duivel", 19 jaar. Dinsdag 21 December Concertgebouw: Tuinzaal (besloten) R.K. Comm. „De vrije tijd", toneelavond, 8 u. Woensdag 22 December Stadsschouwburg: Toneelgezelschap „Jo- han Kaart" voert „Potasch en Ferlemoer met vacantie" op, 8 uur. Minerva: Weihnachtsoratorium van Joh. Seb. Bach. Heemsteedse Christelijke Ora toriumverenigingN. Ph. Orkest o. 1. van George Robert. TENTOON STELLIN GEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur. Zo. van 1315 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen drik Goltzius. Geopend van 113 uur. Zo. van 13 uur. Boot: de Smidse: Miniatuurspoorwegen (Spaarne). Geopend 9—12, 25 uur. Huis van Looy: groepstentoonstelling van „Kunst zij ons doel". Geopend van 1017 uur. Zo.: 13—17 uur. Huis met de Kogel: Schilderijen en te keningen van Henk v. d. Vliet. Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1 - Tel. 19706 Bus 3-4-8 Maandagmiddag heeft h^t gemeente bestuur van Zandvoort aanbesteed het bouwrijp maken van terreinen aan de Zandvoortselaan te Bentveld. Ingekomen waren 25 biljetten. Het laagst werd ingeschreven door de fir ma van Vemde en te Beest te Heem stede vopr f 29450; hoogste inschrijver was „Zethabo" te Amsterdam voor f 64200. Het werk was begroot op f 41648. De gunning is aangehouden. Naar wij vernemen heeft de heer Goossens, directeur van het parochiële zangkoor van St. Agatha te Zandvoort een jongenskoortje gevormd. Er wordt ijverig gerepeteerd; tijdens de Nacht mis zullen de jongens voor het eerst in de kerk optreden. Advertentie Zoals wij gisteren in het kort reeds hebben gepubliceerd, heeft de reorgani satie van de Koninklijke Algemene Ve reniging voor Bloembollencultuur thans haar beslag gekregen. In de vergadering, welke onder voorzitterschap van jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden in de tuinzaal van het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem werd gehou den, werden vrijwel alle wijzigingen in statuten en huishoudelijk reglement, op gesteld door de zgn. reorganisatie-com missie, zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Een uitzondering vormde daarop de wijziging, waarin o.m. gesteld werd, dat men lid zou kunnen worden van een der zgn. Groepen in de Vereniging. Dit lidmaatschap werd op basis va» vrij willigheid gehouden. De afdeling West- land kwam echter met een amendement om dat lidmaatschap verplicht te stellen, doch de voorzitter vroeg zich af, waar om er nu dwang gebracht moest wor den. Een paar jaar geleden nog verzet te de vereniging zich tegen iedere dwang in het vak, en nu 'zou men die zelf willen toepassen. Wel achtte de voorzitter het gewenst, da" in de afdelingen aan de leden een duwtje werd gegeven om lid te wor den van een groep, maar dat duwtje mocht geen slag worden met een gum- miestok. De heer Rood van de afdeling Groot broek braclv toen namens de Westfrie zen naar voren, dat een automatisch lidmaatschap van de Groepen gewenst geacht werd en dat van deze zijde de gehele reorganisatie zou worden afge stemd, als het amendement-Westland niet werd aanvaard. De voorzitter sprak daarover on der instemming van het grootste deel der vergadering zijn verbazing uit, want was het destijds niet juist de af deling Grootebroek geweest, die zich het felst had verzet tegen dwangmaat regelen in het bloembollenvak? Het amendement kwam daarna in stemming en werd met 309 stemmen tegen en 144 vóór verworpen. Het feitelijke voorstel dus geen ver plichte aansluiting bij de Groepen werd toen aangenomen met 859 vóór en 94 stemmen tegén. Daar was verder nog een ander amen dement, namelijk dat van de afdeling Hillegom. Daarin werd gesteld, dat het hoofdbestuur moest beslissen, of iemand kweker was of niet. De voorzitter merk te op, dat het inderdaad steeds moeilij ker wordt om zuivere kwekers te vin den, maar het amendement kon niet aan de orde komen, omdat het te laat was ingediend. Niettemin zou het mogelijk zijn om het een volgende keer te bespre ken. De reorganisatie had daarmede haar beslag gekregen en de voorzitter zegde in het bijzonder de commissie, die met de voorbereiding daarvan was belast ge weest, hartelijk dank voor het vele werk, dat was verzet in het belang van de Vereniging. De vergadering ging verder accoord met het voorstei van de afdeling Was senaar, waarin aan het hoofdbestuur verzocht werd te bevoegder plaatse stappen te ondernemen, die er toe lei den, dat in het vervolg verrekening van surpluskorting omstreeks Maart achter wege blijft, indien het te verrekenen percentage van geringe omvang wordt geacht. De als gevolg hiervan te veel ingehouden bedragen worden benut voor het opvangen van surpluskorting in het komende seizoen. Zonder hoofdelijke stemming werd ook besloten de beursenentree-gelden te verhogen tot 50 ct. In een deel onzer oplage konden wij gisteren reeds mel den, dat getracht zal worden de lasten, die nu op het Krelagehuis te Haarlem rusten, zoveel mogelijk af te doen en dan de mogelijkheid te onderzoeken om të komen tot de bouw va een nieu we bloembollenbeurs te Haarlem. Dat onderzoek zal in de loop van het vol gend jaar vermoedelijk beginnen. De begroting 1955 kreeg geen op- en aanmerkingen en tenslotte deelde de voorzitter mede, dat in een besloten vergadering tot ere-lid van de Vereni ging was benoemd dr. ir. C. Rietsema, lijkstuinbouwconsulent te Hoorn en di- re.cteur van de Rijkstuinbouw winter- school aldaar. Deze benoeming werd met luid applaus bekrachtigd. De heer R. M. van der Hart, hoofdre dacteur van het Weekblad voor Bloem bollencultuur, mocht een hartelijk woord van dank incasseren. Een deel van zijn werkzaamheden zal hij nu aan anderen overdragen, maar het verheug de de voorzitter, dat de man, die als een pionier heeft gewerkt, bovendien met wijsheid, toewijding en vlijt, niet geheel voor het vak en het weekblad verloren gaat. Het Frans Halsmuseum is 1ste en 2de Kerstdag geopend van 13—15 uur. Nieuwjaarsdag is het museum de ge hele dag gesloten. Het museum „Het Huis van Looy" is alleen open op 2de Kerstdag van 13 17 uur. Het voormalig woonhuis van Jacobus van Looy, Kleine Houtweg 103, is op beide Kerstdagen en op Nieu'wsjaarsdag gesloten. Woensdag 22 December des avonds" 8.15 uur precies, is er weer een Kla- verjasavond bij H.B.C. Deze avond wordt gehouden in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Hee- renweg, inschrijving tot 8 uur aan de zaal. (Niet officiële Koersen» Vorig slot 103 102% 100% ioo% 100i/2 100'% 991* 2041/2 292 180% 250 276 280% 363% 2501/4 370% 5271/2 98% 180 183% 15114 134 1221/4 3% Ned. 1953 3% Ned. 1953 31/4 Ned. 1948 31/4 pCt. Ned. 1950 3% Ned. 1954 3-3% Ned. 1947 3 Ned1. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt. Ned. Handel Mij. cert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft Cert Van Gelder Ken. Hoogovens cert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. Cert. Claims Philips f 637. ex-claims Opening 21/12 100% 294% 281% 366% 305%* 530" 981/4 185 153 134 1201/4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric. General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Royal Dutch Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 17/12 49 104% 69% 46 931/4 97% 77 27% 37% 71% 70% 59-i 53% 81 24% 70% 20/12 48% 103% 71% 46% 96% 97% 77% 27% 37% 72% 60 69% 53% 80% 25 70% In Gebouw Domi zijn de leden van de Kath. Vrouwenbeweging in Overveen bijeen gekomen ter voorbereiding op hét Kerstfeest. Voor de juiste sfeer werd gezorgd door mej. A. Goemans, die het vijf minuten-praatje hield, terwijl de firma Droste te Haarlem had zorg ge dragen voor enkele films, o.a. een over de kroning van Koningin Elizabeth van Engeland en een over het eigen bedrijf. De avond werd geleid door de presi dente, mevr. v. d. Weiden. Na afloop van de bijeenkomst ontvingen de dames elk een kleine surprise. In de nacht van Zondag op Maan dag zagen inbrekers kans door het in drukken van een ruit in café-restaurant „Het Karrewiel" hun slag te slaan. Zon der gestoord te worden wisten zij f 100 en verschillende goederen (o.a. een fles genever) mee te nemen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Op een landgoed in Vogelenzang wa ren Maandagavond de 31-jarige N. L. v. R. en de 27-jarige W. \v W. bezig een tiental dennebomen te kappen. Toen do politie arriverde waren de daders reeds verdwenen. In samenwerking met de politie uit Bennebroek werden de beide Bennebroekers gearresteerd en opgesloten in 't politiebureau te Bloe- mendaal. Advertentie Wanneer U een goede Kist nebt dan is het verpakkingswerk al reeds voor de helft gedaan. fWij zorgen voor zo'n kist en daaren boven staat ons vakkundig personeel klaar Uw huisraad zo goed hierin te verpakken, dat het onbeschadigd op de plaats van bestemming aankomt, Vraag ons eens inlichtingen en offerte. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456, 14155, 22279. Verhuis- en emballeerbedrijf Stemming: vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2