Gouden jubileum bescheiden herdacht T)E SCHEEPSBOUWER- IWITSAUNE De schaapskooi in het Gooi officieel geopend K.L.M. heeft niets te verbergen KRUISWOORDRAADSEL De zweer van Don Lucas L m B r B w B BB S L B m Plan voor groot hotelcomplex te Rotterdam f Neem een proef met kleuren foto's Gelukwensen flitsten rond de aardbol Dank van Duitse bondsrepubliek Soekarno roept congres bijeen Spoedig 300 sc hapen c Duiker begint aan tweede fase JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI DINSDAG "21 DECEMBER 1954 PAGINA 5 SCHEVENINGEN RADIO Aan de Nederlandse St. Vincentiusvereniging Voor de terugkeer van West-lrian Katholiek voor E.T.I. in Gelderland gepasseerd Grote ontstemming in katholieke kringen ELKE DAME weet het. verfraait Hw teint Hoofdinspecteur uit Kerkrade opgesloten Onderzoek „Triton"-ramp Emissie Bank Nederlandsche Gemeenten overtekend Berging Brederode Staten-Generaal Directeur stenografie Stichting voor de Landbouw verdwijnt Index gezinsverbruik onveranderd Thans ook flitsen in kleuren! door Uit het Spaans vertaald door dr. G. J. Geers z 7 K V xf 5r Garage in de kelder, helihaven op het dak Rehabilitatie Indische oorlogsslachtoffers Tekort aan personeel werkt vertragend Examens Men mag het ueschouwen als een symptoom van de bescheidenheid der PTT, waaronder het Nederlands radio- kuststation Scheveningen-Radio ressor teert, men mag het ook zien als een bewijs van de zuinigheid, die bij dit staatsbedrijf betracht wordt, feit is in elk geval, dat het gouden jubileum van PCH, een van de oudste kuststations ter wereld en thans een van de modern ste schakels in het onzichtbare net van aetherdraden, op wel zeer bescheiden wijze gevierd is. Men kan nauwelijks van een viering spreken. Volstaan werd met een overigens druk bezochte recep tie in de voor dit doel te kleine cahtine van het kuststation, terwijl voor het per soneel in de kabelruimte bij roulering een filmprogramma werd gedraaid. Het kuststation kon niet enige tijd uit de lucht verdwijnen, zodat tal van men sen bij microfoon of sleutel op hun post moesten blijven. Droeg de viering dus een zeer sober karakter, aan beiangstelling heeft het zeker niet ontbroken. Het mededelin genbord in de cantine was al gauw te klein om de talrijke telegrammen, die haast aan de lopende band binnenkwa men, op te kunnen prikken. Zij kwamen uit alle windstreken, van overal ter we reld. Vele schepen op zee, die zulk een grote steun van Scheveningen-Radio on dervinden, seinen of spraken gelukwefi- sen over. Rederijen, en met de radio ver wante bedrijven zonden telegrammen. Andere kuststations toonden door tele grammen eveneens hun blijken van me deleven. En de Stoomvaart Maatschap pij Nederland kwam met een bijzonder uitgevoerd telex-bericht, een knap stuk samengesteld uit letters van normaal formaat, vermeldde: S.M.N. wenst u van harte geluk. De enige spreker tijdens de receptie was de heer ir. A. J. Ehnle, hoofd directeur van algemene zaken en ra dio bij de PTT, die mede namens de directeur-generaal der PTT gelukwen sen aanbood. Hij herinnerde er aan hoe enige tijd geleden het feest van 100 jaar telegrafie gevierd was, bij welke gele genheid uitvoerig stilgestaan was bij het werk van Scheveningen-Radio. Dit was de reden waarom nu van een groot se viering afgezien was. In vogelvlucht 'iet de heer Ehnle de geschiedenis van PCH de revue pas seren. Met recht kon in 1945 gesproken worden van de wedergeboorte van Sche veningen-Radio. Dank zij de medewer king van de heer Van Anrooy, .deze middag ter receptie aanwezig, en de heer Kuyper, die inmiddels overleden is, thans onder leiding van de heer C. van Geel, groeide Scheveningen-Radio uit tot een der beste kuststations ter wereld. Het heeft om zijn dienstbetoon een zeer goede naam. Mede dank zij een zeer druk verkeer is het evenwicht tussen inkomsten en uitgaven zo niet bereikt, dan toch zeer dicht benaderd. De heer Ehnle wees ook op'de be langrijke taak van Scheveningen- In het gebouw van de hoofdraad van de St. Vincentiusvereniging te Den Haag heeft de ambassadeur van de West- Duitse bondsrepubliek in Nederland,, dr. Hans Mühlenfeld, vanmorgen na mens bondspresident Heuss dank over gebracht aan de vereniging voor de hulp, die de vereniging in de na-oor- logse' jaren aan het Duitse volk heeft gebracht. De ambassadeur zag de steun aan het Duitse volk als een geste van toenade ring van het Nederlandse volk ondanks al het geleden leed. Als symbool voor de verleende hulp bood hij tien gravu res van moderne Duitse kunst aan. De kunstwerken waren vergezeld van een door president Heuss persoonlijk schrij ven. Bij monde van zijn president, mr. H. G. J. Morshuis, zegde de hoofdraad van de vereniging dank voor de blijken van waardering. President Soekarno heeft het Indo nesische volk opgewekt binnenkort een groot nationaal congres te houden, van alle partijen en groeperingen in de maatschappij „met het uitsluitende doel gezamenlijk te strijden voor de terugkeer van West-Irian in het Indo nesische grondgebied". De president deed deze oproep iA een rede, die hij hield op een recep tie van het P. N. I.-congres, dat in Bandung wordt gehouden. Hij zei: „Alleen door -te verklaren, dat onze aanspraak op West-lrian rechtmatig is, zal dit gebied niet tot het Indonesi sche grondgebied terug komen. Wij moeten een eigen macht op de been weten te brengen en ons niet afhan kelijk maken van de Verenigde Na ties. Wij moeten op eigen kracht bou wen". Radio bij beveiliging van de zeeman in noodgevallen. Het kuststation legt de contacten, organiseert in belang rijke mate het reddingswerk door het verstrekken van alle gewenste infor maties. De hoofd-directeur besloot zijn rede, die op de band werd vast gelegd, met de wens uit te spreken, dat het personeel er ook in de toe komst in zou slagen de traditie te handhaven en de uitstekende naam van Scheveningen-Radio hoog te hou den. In zijn antwoord wees de directeur van Scheveningen-Radio, de heer C. van Geel, er op, dat voorwaarden ge steld moeten worden aan materieel en personeel, wil hét werk goed gedaan kunnen worden. Met materieel is het station thans zeer goed uitgerust en op dit terrein bleven weinig wensen onver vuld. Met personeel bevindt het stati on zich nog gedeeltelijk in een stadium van opbouw, omdat velen nog in op leiding zijn. Hij was er echter van over tuigd, dat ieder lid van het perso neel zijn beste krachten zal blijven ge ven aan zijn mooie taak. Terwijl in de cantine steeds weer an dere mensen hun gelukwensen kwamen aanbieden, snorde in de kabelkelder het projectie-apparaat. Een kleurenfilm over het visserijbedrijf en enkele amu sementsfilmpjes brachten hier enige verpozing aan het personeel, dat ove rigens op een voortreffelijke wijze voor een herinnering aan deze belang rijke dag gezorgd had. Het plan was namelijk gerijpt om een jubileumkrant te doen verschijnen, maar de medewer king hieraan en het aantal bijdragen hiervoor was zo groot, dat het een compleet boekwerk is geworden. Men vindt hierin zowel technische als hu moristische beschouwingen over de his torie en het werken van Scheveningen- Radio. Wellicht vinden wij een van de komende dagen nog gelegenheid hierop nader terug te komen. Bij de katholieken in Gelderland is grote ontstemming gewekt tegen het Economisch Technologisch Instituut waar dezer dagen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van de directeur dr. J. Nillesen (R.K.) een opvolger moest worden benoemd. Het dagelijks bestuur van het E.T.I. maakte een voordracht op van 2 candidaten. Als nummer 1 wend geplaatst drs. J. C. M. Ponten (Kath.) en nummer 2 drs. P. de Boer (P.vrd.A.). Deze voordracht kwam vervolgens in het algemeen bestuur, dat over de be noeming heeft te beslissen. Dit bestuur bestaat uit 22 leden, waarvan er 3 ka tholiek zijn.(Ongeveer 40 pet. van de Gelderse bevolking is katholiek). Het algemeen bestuur heeft nu de voordracht van het dagelijks bestuur genegeerd en no. 2 van de voordracht drs. P. de Boer (niet-katholiek) tot directeur benoemd. Het katholieke bevolkingsdeel van Gel derland voelt zich door deze benoeming ernstig achtergesteld en gegriefd. Deze E.T.I.-benoeming staat niet op zich zelf. In Gelderland zijn alle leidende functies in de overheidsorganen in han den van niet-katholieken. De commissa ris der Koningin is niet-katholiek," de griffier is niet-katholiek, de provinciale griffie telt geen enkele katholieke afde lingschef, de directeur voor maatschap pelijk werk is niet-katholiek, de psy chiater-adviseur in provinciale dienst is niet-katholiek en evenmin de directeur hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat, In verband met deze E.T.I.-directeurs- benoeming heeft de gemeenteraad van Millingen aan de Rijn besloten het sub sidie aan het Economisch Technologisch Instituut Gelderland in te trekken. Er zijn nu plannen om voor Zuid-Gel derland een eigen E.T.I. op te richten. Advertentie De .echtgenote van de commissaris der koningin in Noord Holland, Mevr. Prinsen, heeft in tegenwoordigheid van de gjehele Gooische Magistratuur de deuren van de schaapskooi geopend. De vice-voorzitter van het Natuurre servaat hield daarbij een rede. De oude schaapskooi, die voor de oor log het Gooi sierde, was 5 Mei 1945 vrijwel verdwenen, de schapen waren reeds sinds 1941 niet meer aanwezig. De hoge kosten waren het argument, welke het bestuur steeds weer deed be sluiten van de herbouw van 'n schaaps kooi af te zien, De herbouw van een schaapskooi en de wederinvoering van een kudde bleken ten slotte weer mogelijk. De Stichting Natuurreservaat heeft dit besluit niet genomen dan toen de Gooise belangstel ling in klinkende munt werd omgezet en ongeveer 195 inwoners van het Gooi een toekomstig schaap hadden ge adopteerd. Verschillende andere ondersteuningen zijn toegezegd. Natuurlijk is de schaapskooi, geboor tig uit het enthousiasme van het Gooi als totaliteit en waarbij provincie en gemeente Amsterdam welwillend mede het peetschap op zich namen, niet uit sluitend een Larens kleinood. Maar, zo zeide spr. tot de burge meester van Laren, wij zullen toch stellig geen „extra-territoriale rech ten" voor de kooi en zijn bewoners willen vragen en zo wordt Uw prach tige gemeente met, nu reeds onge veer 100, uiterst volgzame inwoners verrijkt, welk getal hopelijk spoedig tot 300 zal aangroeien. Welk een be volkingsaccres De 56-jarige hoofdinspecteur van po litie M.H., waarnemend commissaris van politie te Kerkrade, die zoals reeds is gemeld vorige week werd gearres teerd, is op last van de economische officier van justitie te Maastricht in 't Huis van Bewaring te Maastricht op gesloten. Zoals bekend wordt hij ver dacht van het smokkelen van koffie naar Duitsland. De Kerkraadse hoofdinspecteur werd op 10 December j.l., toen hij per autp de grens wilde passeren naar Aken, door de douane aangehouden. In zijn auto bevond zich, behalve een hoeveel heid voor uitvoer vrije goederen, ook elf kg. koffie. De hoofdinspecteur ont kent echter ten stelligste de bedoeling te hebben gehad de koffie te smokkelen. Hij moest de koffie doorgeven aan een Duitser, die de partij zou overnemen en ook de uitvoer met de douane in orde zou maken. Hfj had zich echter volgens zijn zeggen in de datum vergist, zodat de Duitser die dag niet kwam opdagen. Later heeft de aangehouden politieman verklaard, dat de koffie bestemd zou zijn voor z.g. „Liebesgaben" naar Oost- Duitsland. De advocaat van de K.L.M. te Du blin heeft Maandag bij het verdere on- zoek naar de ramp met de „Triton" gezegd, dat zijn cliënt meer heeft ge daan dan iedere andere belanghebben de om de oorzaak van het ongeluk op te sporen. De maatschappij deed dit, aldus de advocaat, McGonical, om het vertrouwen van het publiek volkpmen te behouden. De KcM houdt zich druk bezig met het vinden van de oorzaak. Hij gaf een overzicht van de maatregelen die zij had genomen, waaronder het ma ken van proefvluchten en het opstellen van grafieken en andere stukken. Tot de president van het Hof, Teevan, zei de advocaat: „Indien u denkt, dat wjj trachten iets te verbergen, kan ik slechts zeggen dat u zich volkomen vergist." Toen de heer Ten Duis, het plaats vervangende hoofd van de, opleiding voor vliegtuigbemanningen van de KLM, vragen werden gesteld over diens éér der gemaakte opmerkingen over vlie gen volgens de oude en de nieuwe school, zei hij, dat vliegers van de eerste categorie niet op luchtlijnen vlie gen en zeker niet bij de KLM. Vliegers van de oude school zijn degenen, die op hun gevoel vliegen. De heer Ten Duis zei tenslotte het eens te zijn met de bevinding van een Amerikaans instituut, dat, als de snelheid na de start te snel opgevoerd werd, dit een hoogteverlies ten gevolge heeft. Hij zei echte- de mening te zijn toegedaan dat de „Triton" de snelheid niet te snel opgevoerd heeft. Naar ons wordt medegedeeld, is de in schrijving op de vierde 314 procent le ning van de Bank voor Nederlandsche Ge meenten groot f 25 millioen, van zoda- rige omvang geweest, dat bij de toewijzing een belangrijke reductie moet worden to-e gepast. Het Gooisch Natuurreservaat is lang zamerhand een grootgrondbezitter van de eerste rang geworden, maar dat wij daarmede ook slapende rijk zouden worden, aldus spr. laat de arcadische stemming van deze middag niet tot deze waangedachte verleiden! Hoe leeft en werkt nu de grootgrond- bezitster: de Stichting het Gooisch Na tuurreservaat? Toen in 1945 de terrei nen der Stichting na de verwoestingen, daarop gedurende de oorlog aange bracht, wederom de aandacht van een goedwillend bestuur konden verkrijgen, trof dit bestuur de 1768 hectaren, welke destijds Stichtingsbezit vormden in een werkelijk miserabele staat aan. In de jaren tussen 1945 en heden wer den deze 90 hectaren bijna geheel we derom met jonge bossen beplant. De Stichting meent, dat bij de her beplanting met zo natuurlijk mogelijke middelen te werk moet worden gegaan. Door het aanleggen van kleine drink- vijvers in de bossen en door de keuze van het later te verwijderen vul- ,hout is getracht de vogelstand op te voeren en zodoend 1 een natuurlijke be strijding voor sc ladeverwekkend ge dierte te vinden. 68. Terwijl de slaven him kleine bootje, dat weinig diepgang heeft, tot vlak. bij het strand roeien, waarna zij haastig van boord springen en lammerend de wijk nemen in het duin, beveelt Eric zeil te minderen en bij te draaien. De piraten, die staan te trappelen van ongeduld om hun weerloze prooi achterna te gaan, beginnen luidkeels te protesteren, maar Eric legt hun even luidkeels het zwijgen op en brengt hun aan het verstand, dat het geen zin heeft, als een troep kwajongens hier achter de slaven aan te blijven hollen door het donkere duinlandschap. „Zo'n achter volging moet met overleg gebeuren", zegt hij. bestraffend. „Ik heb zo tets meer aan de hand gehad. Luister: ik zet hier twintig man over boord onder aanvoering van Ator hij is een van de pienterste van jullie heet hoofden. Vervolgens ga ik met de twintig overigen een flink eind voorbij het bootje van de slaven aan land. Zo sluiten wij de vluchtelingen in en hebben wij ze in minder dan geen tijd te pakken. Snel nu, anders wordt de voorsprong van de schavuiten te groot. Maar vergeet vooral niet, dat bootje kort en klein te hakken, want anders zouden zij nog over zet ontkomen". De domme gezichten van de Saksers beginnen te glimmen bij de gedachte, dat er iets te vernielen valt en Eric's plan wordt zonder ver dere bedenkingen aangenomen. Blakend van strijdlust laten Ator en zijn krijgers zich in het water zakken en haasten zich schreeuwend kust- waarts. Terwijl het piratenschip langzaam weer vaart krijgt, slaat Eric van de voorplecht af met een grimmig lachje de drie Saksers gade, die inmiddels op het kleine bootje van de slaven los hakken als ware het een levensgevaarlijk monster. „Hakt maar, broeders", mompelt hij spot tend. „Hakt er maar mooie, kleine splintertjes van, jullie eigen kansen versplinteren gelijktijdig, maar dat ontdekken jullie straks wel". Achter hem lacht Erwin gesmoord. Langzaam glijden de kustlijnen langs hem heen. Jan Uhre, een der bekwaamste Deense duikers en bergingsdeskundigen, heeft medegedeeld dat hij krachtens een con tract dat hij heeft afgesloten met het maritieme museum „Prins Hendrik" 'in Rotterdam zodra het weer gunstig is zal beginnen aan de tweede fase van de berging van de „Brederode", het vlaggeschip van Witte de With", dat al drie eeuwen ten Zuiden van Helsingör op de bodem van dr Sont ligt. Daaruit valt op te maken dat de ge rezen financiële moeilijkheden ten min ste grotendeels uit de weg zijn geruimd. Die moeilijkheden schenen enige tijd geleden het gevaar op te leveren dat de berging op de lange baan zou moe ten worden geschoven. Goed ingelichte zegslieden hebben medegedeeld dat G. P. Luden, de Ne derlandse gezant in Kopenhagen, die naar Nederland is vertrokken, de kwestie in Den Haag zal bespreken met Nederlandse autoriteiten. Uhre deelde mede dat krachtens een contract dat hij heeft afgesloten met dr. C. Nooteboom, de directeur van het Rotterdamse maritieme museum „Prins Hendrik" 5000 Deense Kronen te zijner beschikking waren gesteld ter bestrij ding van de kosten van het eerste on derzoek naar de toestand van het hout werk van het Nederlandse oorlogs schip dat in 1658 zonk. (U.P.). De heer Th. H. Riet j ens, tot dusver onderdirecteur van de stenografische in richting van de beide Kamers der Sta ten-Generaal, is benoemd tot directeur van deze inrichting. Hij volgt als zodanig op de heer W. J. Bastiaan, die wegens ziekte de dienst heeft verlaten. (Van onze Haagse redacteur) In verband met de inwerkingtreding van het landbouwschap zal de Stichting voor de Landbouw met ingang van het volgend jaar ophouden te bestaan. Ge durende een aantal maanden is de Stich ting nog onder haar eigen naam naast het schap opgetreden. De overgang naar de P.B.O.-status is thans echter vol tooid. Dezer dagen is de 146ste en laatste werkvergadering van het hoofdbestuur van de Stichting gehouden, waarop de voorzitter, de heer H. D. Louwes, gewe zen heeft op het belangrijke werk, dat in de afgelopen negen en éen half jaar verricht is. Er wachten, aldus de heer Louwes, in de toekomst nog grote vraag stukken, zoals de kwestie der kostprij zen, de doorberekening van de'stijgende kostenfactoren en het systeem der garantieprijzen maar toch kan men zeg gen, dat het agrarisch bedrijfsleven een punt bereikt heeft, waarop met enige gerustheid de toekomst tegemoet kan worden gezien. Het C. B. S. heeft thans prijsindex cijfers van het gezinsverbruik op basis 1949 is 100 per 15 November 1954 samengesteld. Als gevolg van de afrondingen onderging het totale in dexcijfer (inclusief belastingen) geen verandering. Het bleef op 127. Het indexcijfer voor de voeding daalde t.o.v. dat per 15 October met 1 punt. Deze daling wordt voorname- lijk veroorzaakt door daling van de prijsindices voor groenten, fruit en chocolade. In deze sector kwamen échter ook enige prijsstijgingen voor o.a. bij waterwit- en volksbruinborod, peulvruchten, thee en kaas en eieren. Bij de niet-voedingsmiddelen deden zich enkele minder belangrijke prijs verhogingen voor o.a. van anthraciet, lakens, schoenreparatie en kapperstarie ven. Advertentie Elke amateurfotograaf kan deze winter met de GEVACOLOR kleurenfilm brillante, rijk genuan ceerde flitsfoto's maken, die niet onderdoen voor opnamen bij fel zonlicht. De Nederlandse amateurfotograaf wordt voor geringe kosten in de gelegenheid gesteld een proef te nemen met de GEVACOLOR kleuren-flitsfilm. Wij delen U nu reeds mede, dat U tot 15 Februari 1955 kunt profiteren van 20 korting op ontwikkelen en afdrukken. Uw handelaar zal U daar graag meer over vertellen. Loopt dus, als U een goede camera hebt, vandaag of morgen eens bij Uw handelaar binnen. Het is misschien gemak kelijk als U Uw toestel meeneemt. 1 3 6 8 tf B 15 k 11 16 16 *9 Z.o 23 2H 25 1b 20 29 30 32. 33 36 Horizontaal: 2. steeds 8. verzotheid 9. kiek 10+12. afwezig 13+14. kleurspeling. 15. boze geest 16+18. zetelen 20. binnen 21. devies 22. slede 23. Eindhovense voet balclub 24+28. zonder hulp 20. ijs (Engels) 27. tijdrekening 29 +33. beter worden 31. persoon 35. tiende (in samen stellingen 36 vrouw, roofdier Verticaal: 1. krachtens een beginsel 2. edelgesteente 3. maag van her kauwer 4. Militaire Politie (afk.) 5. American Forces Network (afk.) 6. palmriet 7. beraadslaging 11. pochen 12. sti] 17. Rijksluchtvaart school (ak.) 19. edel (samentrek king) 23. ijskegel 25. tijdelijk afstaan 30. lidwoord (verbul- ging) 32 +34. vaarwel (Van onze Rotterdamse redacteur) In hethart van Rotterdam, aan de Blaak tegenover de grote bankgebou wen, zal, volgens een plan van de heer J. J. Rey, directeur van „Des In- des" te Den Haag, eerlang een hotel verrijzen, dat uniek wordt voor Ne derland. De heer Rey heeft een studie gemaakt van de hotelcapaciteit in ver schillende Europese havensteden en is tot de conclusie gekomen, dat Rotter dam met zijn 484 bedden daarbij verre ten achter ligt. De bedoeling is een hypermodern hotelcov,plex te bou wen, waarin tevens opgenomen zijn een aantal winkels, kantoren en flats, een congreszaal, nachtclub, lunchroom enz. De winkels zullen, behalve van de straatzijde, ook van het hotel uit toegankelijk zijn. Onder het hotel komt een garage, van waaruit de gasten rechtstreeks met de lift naar hun kamers kunnen gaan. Een buizenpost zorgt er dan voor, dat zij hun sleutel ook in de ga rage kunnen opnemen. Met het oog op de toekomstige ontwikkeling van het helicopterverkeer voorziet het plan ook in de mogelijkheid van landing van helicopters op het dak van het gebouw. Het hotel wordt 6 a 7 verdie pingen hoog en zal een capaciteit krij gen van 600 bedden. De bouwkosten zullen vermoedelijk in de orde van grootte van 16 mil lioen gulden liggen. De heer Rey is de mening toegedaan, dat het oude ge zegde, dat een hotel driemaal failliet moet gaan voor het succes heeft, niet behoeft op te gaan, mits men de zaak goed voorbereidt. De eerste contacten voor de oprichting van de N.V„ die het hotel zal exploiteren, zijn reeds gelegd. Van verruiming van hotelca paciteit kunnen vreemdelingen profi teren. De opmerkelijke ontwikkeling De burgemeester en alle levende elementen hadden hem dat onmid dellijk moeten beletten... Hoort u eens hadden ze hem moeten zeggen we hebben al een In diaan die op het punt staat hier te komen en die al heel veel jaren naar die pla.ats dingt door geld te stu ren aan ons Hospitaal, door de kost te be talen voor arme soldaten van onze stad, door handen vol geld te geven voor dat wat de parochie moet doen, door flink af te schuiven voor de voedselbedeling van de armen en om het bedelen in het openbaar te voorkomen... oh, en dan de wa tervoorziening!..."in één woord, een echte vader voor onze stad die dadelijk klaar staat bij'alle noden, en dan kunnen we toch niet goed vinden dat hem die plaats van Indiaan die hij zó ruimschoots ver diend, meey dan verdiend heeft, ondanks dat alles ontfutseld wordt. Het moet dus maar uit zijn dat u zich „de Amerikaan" noemt; dat is een schuch tere poging om de roemruchtige titel van Indiaan te vervangen, als u zich dus nog een keer zo pro beert te noemen, zetten we u -in de gevangenis... Dat hadden ze hem moeten zeggen, als ze enig schaamtegevoel in de stad gehad hadden... maar dat hebben ze blijkbaar niet... Tenslotte wat moeten al dat vuurwerk en al die duiven bij mijn aankomst èn die muziek en al die pret te mijner ere, als we de vijand binnen de muren hebben!... Welja, paarden van Troje, tegen mij! Hah, hah, hah!" Hij sprong uit zijn bed en begon met grote stap pen zijn kamer op en neer te lopen, zijn gezicht was groen van woede, maar de kamer werd hem te nauw bij zoveel boosheid,en h(j ging de straat op. Hij klom naar boven om de stad te beheersen. Toen hij haar eenmaal verscholen beneden zich zag liggen, bekeek hij haar met een bijtende ver achting „Moet je dat zien! Od zijn hoogst zul ie 8 of 10 duizend inwoners hebben, en met zo'n beetje mensen wil je je de luxe permitteren van twee Indianen?...ik had er al zo'n vermoeden van, .toen ik heel mijn leven de burgemeesters dwars zat over de noodzakelijkheid van een stadsuitbreiding...maar goed beschouwd verdien je er nog niet eens één... aan een echte Indiaan, een Indiaan zoals ik, heb je al meer dan genoeg. Hoe kom je er op om er twee te willen hebben? Begrijp je niet dat er in een zoonbenullige stad geen plaats is voor twee? Je zou onmiddellijk moeten beginnen met je meer volkomen armlastigen aan te schaffen, meer misère en mislukte huwelijken aan te munten, meer honger en meer grote gezinnen van werklozen in omloop te brengen... De vrouwen zouden meer zieke kinderen ter wereld moeten brengen, meer analfabeten...enz., enz. En dat is gevaarlijk, want inflatie is altijd gemakkelijk." Het stadje, met zijn huizen schouder aan schou der, zorgeloos en zwijgend, maakte geen tegenwer pingen...Don Lucas vatte die rustige houding als gedweeë onderworpenheid op en begon wat kalmer te denken over een middel om zijn vijand te elimi neren. Hij verwierp direct de vormen van gewelddadige uit de weg ruiming zoals de revolver, het mes en het vergif. Neen, dat strookte niet met zijn bedoe lingen. Voorlopig achtte hij het -niet nodig tot zul ke uitersten zijn toevlucht te nemen. Als de autori teiten maar een beetje verstand hadden, moesten zij op zich nemen die sluwerik een wenk te geven om op te krassen...„Er is hier niets meer voor u te doen,"...maar, ja, proheer de autoriteiten maar eens aan hun verstand te brengen wat hun plich ten tegenover de burgerij zijn... Ik denk dat het best is dat ik eens met hem praat. Ik zal hem voorstellen naar een andere plaats aan de Cantabrische kust te gaan om er de plaats van Indiaan in te nemen, 't Is niet waar dat alle plaatsen aan de kust en vele in het bin nenland al hun Indiaan hebben. Ik weet het uit goede bron, dat verscheidene zeehavens nog een vacature hebben, ofschoon ze die al meermalen hebben aangeboden. We zullen er ons' goed van op de hoogte stellen welke plaatsen er nog zijn waar de vacature nog niet vervuld is...en dan mag hij uitzoeken. Ik zal hem een jaargeld geven, zodat hij zijn verplichtingen als Indiaan kan nakomen, ?en behoorlijk jaargeldje, want ik geloof nu ook weer niet dat er nog grote plaatsen onbezet zijn... Dat is, denk ik, de enige redelijke oplossing. „En als hij er niet voor te vinden is?" fluisterde hem een stemmetje in dat leek te ontsnappen uit de schoorstenen van de huizen. „Als hij er niet voor te vinden is, zou dat voor hem erger zijn dan voor mij, want ik, met mijn machtige hulpmiddelen, zou de strijd voeren, te vuur en te zwaard, tot ik hem uitgeroeid had. Hij keek in het rond en hoorde nu niets meer. Don Lucas leek voldaan te zijn. Hij bekeek de stad nog een laatste keer en vond het een knul van een stadje... „En voor die oplopende steegjes en die paar duizend egoïsten die er in wonen, heb ik de beste jaren van mijn leven opgeofferd..." „Mijn beste Lucas, ik krijg zo'n vermoeden, dat je een stommiteit hebt uitgehaald... dat kon nu al leen in jouw hoofd opkomen om hier geboren te worden... je had heter een meer genietbaar kust- plaatsje kunnen uitzoeken als geboorteplaats of je energie in andere banen kunnen leidenIn één woord, het komt me voor dat je je in een wespen nest hebt gestoken..." Hij schudde zijn hoofd om dergelijke moedeloze gedachten te verjagen en daalde af naar de kade. De avond viel en men had de illuminatie aange stoken. Een illuminatie van slingers gekleurde peer tjes over het eerste stuk van de kade. De lui van Aldeabaja keken van de overkant vol jaloezie naar zoveel „verlichting". Don Lucas trok zich zeer bezorgd in de apparte menten van zijn hotel terug. „Niets dan narigheden; dadelijk al bij mijn aan komst kom ik tegenover dit reële spook van „de Amerikaan" te staan. En dan dacht ik nog wel in de eenzaamheid in Mexico dat het zo eenvoudig zou zijn mijn leerstoel van Indiaan in te nemen in de plaats waar je geboren bent!" Hij trachtte de kranten te lezen uit de hoofdstad, om te zien wat voor nieuws er in de wereld was, maar dat lukte hem niet: hij was te zenuwachtig. Hij ging een ogenblik op bed liggen, maar stond dadelijk weer op. Er werd op de deur geklopt en hij wilde niet dat ze hem. de actieve Indiaan, zelfs niet op een Zondag, betrapten in zo'n houding van horizontale werkeloosheid. „Binnen!" Het was mijnheer de burgemeester en een stel raadsleden. „Maar waar zit u toch, beste Don Lucas?...De hele middag zijn we al aan het zoeken. De feest commissie hier dacht al dat ze u nooit zouden vinden." „Hier hebt u me dan. Gaat u zitten, gaat u zitten! Wat is er van uw dienst?" (Wordt vervolgd.) van Rotterdam na de oorlog wekt, al dus de heer Rey, het vertrouwen, dat deze onderneming in deze stadjal slagen. De eerste plannen zijn uitgewerkt door de Rotterdamse architect P. Vos. Het terrein, dat men op het oog aeeft, is nog vrij. Als de zaak naar wens verloopt, is het niet uitgesloten, dat het plan over drie jaar gerealiseerd zal zijn. Sinds enkele maanden is de af deling rehabilitatie Indische oorlogs slachtoffers van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag be zig met de behandeling van de tien duizenden vragenlijsten, die terzake door de betrokken oorlogsslachtoffers zijn ingediend, nadat de regering na goedkeuring door de Staten-Generaal voor dit doel een bedrag van f 185.750.000 beschikbaar had gesteld. Tot eind November zijn er ruim 55.000 verzoeken om toezending van vragenlijsten ingediend. Tot 1 Decem ber hebben 49.000 personen de vragen lijsten ingevuld teruggestuurd. Tot op heden zijn bijna 2.000 beschik kingen getekend van volledig afgehan delde zaken, waarbij dus voor 2.000 in zenders machtiging is verleend tot uit betaling. Voor deze inzenders betrof dit rond 4.000 ingediende afzonderlijke aanspraken. In totaal is voor deze ge vallen een toewijzing van f 6.500.000 goedgekeurd. Tegen eind November waren 4440 gevallen bij de rehabili tatie-afdeling afgedaan. De afwikkeling van alle gevallen zal vele jaren duren als in hetzelfde tempo wordt doorgewerkt. De afdeling rehabilitatie is met ongeveer zestig man personeel begonnen en zou zeker nog een dertigtal krachten kunnen ge bruiken. In dat geval zou de afwikke ling ongeveer tweemaal zo snel kun nen gebeuren. Er is toestemming ge geven dit personeel aan te trekken, maar de moeilijkheid is, dat men geen kantoorruimte en huisvesting beschik baar heeft. WAGENINGEN, 17 Dec. Gepromoveerd tot doctor in de landbouwkunde ir. J. P. H v. d Want op proefschrift „Onderzoe kingen over firusziekten van de boon". AMSTERDAM, 18 Dec. (V.U.) Cand. philo sophic Th. de Boer, cum laude. Cand. theo logie H. G. Boswijk. J. D. Pereboom, I. Meyer en S. Oegema. NIJMEGEN, 18 Dec. Doctoraal klas sieken: C. J. A. Morren (Apeldoorn). Cand.: Ned. pater J. H. M. Arts (Nijmegen), C. J. Friiters (Nijmegen) en A. G. H. Brouns (Heel). NIJMEGEN 21 Dee. Doctoraal Frans: G. Serrarens (Roermond); cand. Frans mej. A. Tummers (Nijmegen), J. van der Hei- d enen F. Kurris S.J. (Nijmegen). LEIDEN. Rijksuniv. Doet. Indon. recht mej. J. C. C. Veenstra, Over- veen, en de heer A. J. M. Ledeboer. Den Haag. AMSTERDAM. Gem. Univ. Tolk- vert. Spaans: mej. C. W. Th. Berck (Dordrecht) en de heren J. J. W. Claassen (Wassenaar), J. M. Gramberg (Haarlem) en A. Kleinjan (Rotten dam). DELFT. Techn. Hogeschool. Cand. vliegtuigbouw ing.: B. J. van Asselt Steenderen en J. M. H. van Vlaende ren, 's-Gravenhage; bouwk. ing.: F. M. Bierhuizen, Rijswijk; J. J. Bos, Rot terdam; N. L. de Bruijn, Wassenaar; P. H. Cuperus, Utrecht; R. Hajema, Haarlem; J. J. Kroon, 's-Gravenhage; D. van Mourik, Scheveningen; T. H. Muehlstaff, Leiden; P. Mulder, Rotter dam; E. M. H. Quanjel. Heerlen; P. Reijenga, Groningen: P. G. H. Satijn, Maastricht; J. C. Visser, Goes; R. L. de Vries, Rijswijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5