Afschaffing schoolgeld S y r Ifiir uA ADI EUCPUE PflllDAUT lllLUITL 1 InftlILLITIV/UIIL. UUUimill WINDSTOTEN VAN 180 KM PER UUR Schepen in gevaar op de Noordzee DIJKLEGER OP ZIJN HOEDE De Belgische Kon inklijke familie Texelse en Friese dijken in gevaar Grote wapensmokkel in België ontdekt )RR Monument voor Rotterdam Het weer Panamees gestrand Stormschade aan IJmuidens strand Operatie H. \ader spoedig mogelijk? Inbraak op hoog niveau TfïT WOENSDAG 22 DECEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26176 Hffll ÏISSTI STR,1 JS {efmifcu(iaj! i. HAARLEM TEL. 13419 18 A DAM TFI 7171(5? Falcon Harris Tweedjassen Loodsboot vol water gelopen NEGEN AUTO'S WEGGEBLAZEN Stormen nog niet ten einde Geen Nieuwjaarsreceptie 28 ARRESTATIES 9 Januari spoorweg staking in Engeland? Als de Eerste Kamer nu binnen kort ook het wetsontwerp tot afschaffing van het schoolgeld voor de leerplichtige leeftijd goed keurt, hetgeen wel zeker is, dan zal in menig gezin, vooral onder de mid dengroepen een zucht van ver lichting geslaakt worden. Want ge makkelijk hebben deze gezinnen het niet gehad in de na-oorlogse jaren. De schoolgeld-kwestie was één voort durende dreiging voor het huishoude lijk budget. Het regende in de jaren tussen 1948 en 1952 voorlopige en de finitieve aanslagen. Niemand wist eigenlijk precies, hoe alles in zijn werk ging. Iedere gemeente hield er bovendien nog een eigen regeling op na. Schoolhoofden zaten niet minder met hun handen in het haar dan de ouders. Dit is dan nu afgelopen. Al die zonderlinge manipulaties uit het verleden gaan de doofpot in. Het zij zo. Intussen houdt het wetsontwerp niet alleen een afschaffing van schoolgeld in voor de leer plichtige jeugd, maar ook komt er een aanzienlijke verminde ring van schoolgeldheffing voor het dagonderwijs in de hogere leer jaren, die buiten de leerplichtige leeftijd vallen. Ook het collegegeld voor universiteiten en hogescholen wordt drastisch verlaagd. Een en ander geldt met terugwerkende kracht tot 1 September 1953. Er zou heel wat administratieve romp slomp zijn voorkomen als men ge borgd had, dat deze wet vóór 1 Sep tember 1954 het Staatsblad had kun nen passeren. In September j.l. gol den nu vanzelfsprekend nog de oude collegegelden. Over de cursusjaren '53 en '54 moet nu het te veel be taalde worden gerestitueerd. Een nog al omslachtige gang van zaken naar het ons voorkomt. Aan de goedkeuring in de Tweede Kamer was nog een, de VVD bij zonder tekenend, incident voorafge gaan. De VVD was vroeger helemaal geen voorstandster geweest van af schaffing van schoolgeld. Terwijl vo rige week de besprekingen in de Ka mer aan de gang waren kwam mevr. Fortanier-De Wit van de VVD met een amendement, dat de schoolgel den ook voor het hele middelbare onderwijs wilde afschaffen. De VVD gooide het roer voor de zoveelste keer om. De socialisten stonden een ogenblik verbijsterd over zoveel steun en verregaande medewerking en hakkelden van verrassing. Mr. Oud gnuifde maar wat over de nieuwe stunt van zijn partij. Hij kent het Politieke spel als geen ander. Maar er zijn meer oude politieke rotten in de Kamer. De regering dacht er natuurlijk niet aan het amendement van de VVD over te nemen. Het zou de kern van het wetsontwerp afschaffing van schoolgeld voor de leerplichtige jeugd hebben aangetast. Er zijn, bij de stemming bleek dat nog eens ten overvloede, toch al Kamerleden ge noeg, die dit ontwerp met gemengde gevoelens accepteren. De KVP, soci alisten, communisten en een deel der C.H.'hebben vóórgestemd; de A.R., KNP en SGP stemden tegen. De tegenstemmers om principiële rede nen. Van principiëel oogpunt uit bezien is er immers een groot bezwaar tegen een algehele ontheffing van de ouders van de financiële last van de schoolopvoeding, vooral wanneet deze, zoals bij het middelbaar on derwijs, geen wettelijk verplichte op voedingsplicht is. De katholieke ministers en Ka merleden hebben een politiek com promis aanvaard, waarbij zij niet alleen de beperking tot de leerplich tige leeftijd, maar ook een meer slui tende financiële gelijkstelling van het bijzonder middelbaar onderwijs heb ben bereikt. Intussen heeft dit alles ook een schaduwzijde: er is immers onloo chenbaar een stap verder gezet naar collectivisatie en de persoonlijke ver antwoordelijkheid is weer eens ont last. Daarbij bedenke men echter, dat deze stap niet de eerste is en dat deze consequentie zich reeds aandiende toen de Staat zich voor «et onderwijs verantwoordelijk ging stenen. Nederland en Jordanië waren ove rigens de enige landen, waar voor net basisonderwijs nog schoolgeld werd geheven. Wij kunnen het standpunt van de KVP in deze delen. Zij blijve ech ter op haar hoede. Want de socialis ten bijvoorbeeld willen al hadden zij nu geen kans, gezien de verhou dingen in het kabinet veel verder gaan. Zij rusten niet voor de staat met zijn machtige armen ieder ge heel omklemd heeft. Met consequen ties, welke de KVP niet kan en niet mag accepteren. Het Parool schreef veelbetekenend, dat hetgéen thans bereikt is geen eindpunt kan zijn, maar slechts een eerste stap. Waar heen, vragen wij niet zonder enige ongerustheid. Advertentie §J (tot Donderdagavond) Wisselend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering in tem peratuur. Matige tot krachtige Wes telijke wind. Zon: 8.47-16.31. Maan: 7.21-14.53. uAADira ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlllimeter- BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARL hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 215 3 m m m m m. m mmm m Kt KKK U M M IMI De administratie behoudt zich het recht voor Telefoon BW H SP1 UBSs fF- f| Bfk §T% |W| H B TM fl MB B ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week. Directie: W. Boerrigter M BB B fl 1BB I 8 MUÈ MM I I I I fl - 11 .1 II lB|||||| MM I per per 1 De Noordwesterstorm geselt West-Europa Een zeer zware Noord-Westerstorm er werden boven Engeland en Ne derland windstoten gemeten van 140 km. per uur, boven de Duitse Bocht zelfs van 160 tot 180 km. per uur heeft tal van schepen op de Noordzee in moeilijkheden gebracht en verscheidene verhinderd zee te kiezen. Aan de Groningse kust steeg het water vannacht vrij plotseling tot onverwacht grote hoogte, zodat in allerijl het consigne „ruimer bewaking" moest wor den gegeven. Het dijkleger in Zuid-Nederland was paraat, doch gelukkig was de waterstand niet abnormaal hoog. In binnen- zowel als buitenland heeft de hevige storm zware schade aangericht. Hij maakte het Panamese schip „Katurgo" ter hoogte van IJmuiden onbestuurbaar, zodat het schip naar Egmond afdreef en daar strandde. In Bremen werden daken van de huizen gerukt, bovenleidingen van de tram vernield en bomen ontworteld. Ongeveer honderd mijl ten N.O. van Texel verkeert het Belgische, 1300 brt. metende schip „Henri de Weert" in zinkende toestand. Het is nog niet be kend hoeveel passagiers aan boord zijn. Gisteravond raakte door de storm de stuurinrichting van het Panamese schip de „Katingo", dat zich voor IJmuiden bevond, onklaar. Het geluk te de bemanning niet het schip voor de wind te krijgen, en zij moest toe zien dat het schip steeds verder in de richting van de kust afdreef. Om ongeveer drie uur bevond het schip zich ter hoogte van de vuurtoren van Egmond, op nog slechts 3 kilometer afstand uit de kust. Drie kwartier la ter moest het melden, dat het aan de grond gelopen was. De bemanning van het reddingssta tion Egmorid is met een wippertoestel op weg naar het Panamese schip, dat vlak voor de wal ligt. Er bestaat geen gevaar voor de opvarenden. De sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen op Terschelling voer uit ter assistentie van het Deense schip „Cim- bria", maar de sleepboot kwam zelf m zware grondzeeën terecht en een voor mast knapte af. De* „Holland" is nog niet in de haven van West-Terschelling te ruggekeerd. Langs de Terschellinger polderdijk bleef het water slechts 15 centimeter lager dan in de rampnacht, toen het er over grote afstanden over heen sloeg. Thans is het water slechts op één plaats, namelijk in de Zeerijp- sterpolder, over de dijk heengeslagen. Dat het water niet noger kwam en niet op meer plaatsen over de dijk sloeg heeft men te danken aan de gunstige richting van de wind. Van de aanlegsteiger op Vlieland is de postbood losgeslagen. De sleepboot „Alcyon" die op onderzoek was uitgevaren, heeft de postboot in middels gevonden. In de haven van Oude Schild sloeg het tjalkschip „Quo Vadis" van de touwen en is met zijn lading hooi op eigen gelegenheid de Waddenzee opgevaren. Van dit schip was vanmorgen-nog geen spoor te ont dekken. In Cuxhaven hebben vijftig schepen beschutting tegen de storm gezocht; drie uit Rotterdam vertrokken schepen zijn, in verband met het slechte weer op zee, ijlings teruggekeerd. Het 1.371 ton metende Zweedse schip „Petra" heeft vanochtend vroeg nood seinen uitgezonden. Het bevond zich ongeveer tachtig mijl ten Noord-Westen van Terschelling en had een lek. Bo vendien waren de machines gestopt en was de deklading verloren gegaan. Het Costaricaanse stoomschip „Marian- nina", groot "4949 brt., dat op de rede van Vlissingen lag, heeft zijn ankers verspeeld. De kapitein heeft om sleepboothulp ge vraagd. De sleepboot „Witte Zee" van L. Smit en Co. is inmiddels uit Vlissingen ter assistentie uitgevaren. De kapitein van de „Mariannina" had veel moeite, in afwachting van sleepboothiilp, zijn schip met de kop in de wind te houden en tussen de vele schepen die op de re de van Vlissingen voor anker liggen door te laveren. Inmiddels is het de „Witte Zee" gelukt het stoomschip binnen te slepen. Verder is vanmorgen vroeg ver moedelijk door het hevig slingeren van het schip in de zware storm brand uitgebroken aan boord van de „Lau- rentian Valley", dat zich in het Kieler- kanaal bevindt. Het Britse schip heeft assistentie gekregen van een drijvende brandspuit en een arts om enkele ge wonden te verzorgen. De brand woedt inmiddels voort en er bestaat gevaar voor ontploffing. Dijkleger paraaf Weer is aan de Groninger kust het dijkbeschermingsleger in actie geko men in verband met de zware storm en de tegen verwachting in extra hoge waterstand. In de loop van de nacht steeg l.et water plotseling bijzonder hoog; on middellijk werd ruimer- bewaking af gekondigd en enkele honderden Gro ningers, die deel uitmaken van het dijkbeschermingsleger, namen hun posten in. Alle coupures in de slaper dijken, zowel in het gebied rond de Dollart als aan de Noordkust, werde afgesloten. Ook werden de gemeenten in de kustgebieden gewaarschuwd en het garnizoen te Zuidlaren, waar mi litairen gereed stonden, om, zo nodig, assistentie te verlenen. Vanmorgen om zeven uur werd in Zoutkamp als hoogste stand gemeten 4.07 m. boven N.A.P. In Delfzijl was het water gestegen tot 4 meter boven N.A.P.de hoogste stand was toen nog niet bereikt. (Volgens verwachting zou de hoogste stand zijn 3.30 m.). Ook in Nieuw Statenzijl was men op alles voorbereid, want hier zou het water eerst later tot grote hoogte stijgen. Met het oog op de felle storm heeft het dijkleger Dinsdagavond in district Zuid, omvattende Zeeland en de Zuid hollandse eilanden een beperkte bewa king ingesteld. De dijkwachters in West-Zeeuwsch Vlaanderen waren juist in een zaal te Oostburg bijeen op een feestavond. Met auto's werden zij naar verschillende punten langs de kust ge transporteerd. Hoewel men van mening was dat geen gevaar te vrezen was, omdat na de watersnood van Februari 1953 en kele malen hogere waterstanden zijn genoteerd dan vannacht werden geme ten, meende men toch op eventualitei ten bedacht te moeten zijn. In het binnenland Van de spoorbrug over de Vecht te Berkum raakte Dinsdagavond tijdens een noodweer, dat Zwolle en omge ving teisterde met een storm van onge kende hevigheid, onweer en hagel, een ijzeren plaat los. Zij kwam onder de juist passerende sneltrein naar Meppel terecht, die even voor achten het sta tion Zwolle had verlaten. Aan het treinstel werd enige schade toege bracht waardoor verder rijden niet verantwoord werd geacht. De passa giers werden door een uit de richting Meppel komende trein naar Zwolle terugvervoerd en konden met de opvol gende trein hun reis naar het Noorden voortzetten. Tijdens een kort onweer boven Eibergen werd een telefoonkabel ge troffen. Tengevolge hiervan waren de telefoonnetten Eibergen en Rekken enige tijd van het interlocale verkeer afgesloten. Dezelfde bliksem doodde voorts een op stal staande koe van de Landbouwer J. W. Alferink, van wiens woning tevens vrijwel1 alle ruiten sprongen. In Borger-compagnie is de grote schuur van de boerderij van mevr. Nie- boer uit Gouda, bewoond door het ge zin R. Vegter, vrijwel geheel wegge slagen. Het woongedeelte is blijven staan, hoewel de muren gescheurd zijn. Het gezin Vegter kwam er goed af en ook het vee bekwam geen letsel. Twee nachten inplaats van 90 minuten Een-en-dertig passagiers, die Maan dag met. de „Cote d'Azur" uit Dover naar Calais waren vertrokken, een overtocht van anderhalf uur, bevonden zich Dinsdagavond nog aan boord van het schip en troffen voorbereidingen voor de tweede nacht op zee. Het 4.037 ton metende schip liep Maandagavond op een zandbank. Sleep boten slaagden er in het vaartuig vlot te krijgen, maar ze moesten het schip wegens een storm opgeven. Door deze storm kon de „Cote d'Azur" Dinsdag avond de haven van Calais niet bin nenlopen. Hij ging op een beschutte plaats bij Calais voor anker. Vijftien passagiers liepen verwondin gen op toen hun Super-Constellation van de Trans-Canada Airlines op onge veer 60 kilometer van het vliegveld Prestwick tegen een „luchtmuur" op botste waarbjj het 300 meter hoogte verloor. Zij moesten naar het ziekenhuis wor den vervoerd na op Prestwick te zijn geland om behandeld te worden voor kneuzingen en „shock". Eén van hen, een dame op leeftijd, moest worden opgenomen en kon de reis Montreal- Londen niet verder voortzetten. Door de plotselinge hevige schok werden verscheidene passagiers op de vloer van het toestel geslingerd en anderen sloegen met hun hoofden tegen het pla fond van de cabine. In het paleis t& Laeken is dezer dagen deze foto gemaakt van de Belgische Koninklijke Familie. Staande v. I. n. r.: Prins Albert, Koning Boudewijn, Prinses Liliane en Koning Leopold III. Op de stoel links Prins Alexander en rechts J Prinses Marie-Christine. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is een goederentrein uit de richting Amersfoort op het rangeerterrein in de Watergraafsmeer bij Amsterdam in bot sing gekomen met zes goederenwagens, dig door de hevige storm in bewe ging gezet op een verkeerd spoor terecht waren gekomen. De zes goede renwagons, waarvan één geladen met ijzerafval(l), liepen uit de rails, waar bij de bovenleiding werd beschadigd. Een overzicht van de zeer grote ravage, die door de botsing ontstond. De djjk van de polder „Eendracht" in de Noordoosthoek van Texel bij Cocksdorp is vannacht bijna weer door gebroken. Op drie plaatsen is de dijk ernstig beschadigd. Men is thans bezig dc gaten met zandzakken te dichten. Voorlopig is het gevaar geweken, het water zakt. Langs de Friese zeewering bij Wie rum is het water een halve meter ho ger gekomen dan in de rampnacht en op één plaats over de dijk heengesla gen. Er werd schade aangericht aan het buitenbeloop van de dijk. Bij Paesens verdronken 120 schapen in een kelder die onderliep. Op Ameland werd van het duin bij Nes vijf meter afgesla gen. Een gedeelte van het badpaviljoen, dat in de rampnacht was blijven staan, werd nu vernield. Bij Hollum verdween zes meter duin in zee en op de dijk lag de vloedlijn op de kruin. De storm van de afgelopen nacht heeft herinneringen opgeroepen aan de Februariramp van 1953. Ook nu werd het water hoog het strand opgejaagd en ook deze keer zijn enkele paviljoens er niet heelhuids afgekomen. In het bijzonder het paviljoen van de heer Ramerman, dat juist binnen de Zuid- pier op het strand staat, heeft het zwaar te verduren gekregen. Het ter ras is grotendeels weggeslagen en de voorpui werd aanzienlijk vernield. Het slik stond 20 centimeter hoog in het paviljoen. Ook het paviljoen van de heer Verswijveren, dat juist buiten de pier gelegen is, kreeg schade, vooral doordat een deel van het ter ras verdwenen is. De overige pavil joens zijn er goed afgekomen, maar men vreest voor het hoge water van vanmiddag. Gisteravond omstreeks zes uur is de jol van de loodsboot, die de loods van de uitgaande boot „Bosfontein" haal de, door een breker vol water gesla gen. Het Zweedse s.s. „Wiron", dat in de nabijheid was om binnengeloodst te worden, heeft de loods en de twee matrozen aan boord kunnen nemen. De jol heeft men moeten laten schieten en is later gezonken. De drie inzit tenden zijn door de „Wiron" aan land gebracht. Zware schade werd aangericht in de Midlands, Noord-Engeland en Schot land. Negen vrachtauto's en een aantal personenauto's werden van de wëg ge blazen op een 300 meter hoge heuvel in Argyll, Schotland. Het beeld van de ramp deed denken aan een militair con- vooi, dat door een luchtaanval geteis terd is. Drie bussen, die gisteren met 51 pas sagiers uit Glasgow naar Argyll ver trokken normaal een reis van zes uur waren vanochtend nog altijd ge strand in het dorp Arrochar. Gewacht werd tot de wind zou afnemen, daar de bussen niet over een heuvel konden komen. De zware Noordwester storm, die Dinsdagavond en in de afgelopen nacht boven de Noordzee woedde, werd ver oorzaakt door een van IJsland afkom stige depressie. Toen gisteravond om streeks zeven uur het koudefront ons land binnenviel, vergezeld van hagel en onweer, werden zeer zware wind stoten gemeten. De kern van deze stormdepressie is over Noord-Denemar- ken naar Zuid-Zweden getrokken. In de* loop van de dag zal de storm lang zamerhand gaan luwen. Het ziet er echter nog niet naar uit dat het daarna rustig weer gaat worden. Een nieuwe storing lag vanmorgen ten Westen van Schotland en schijnt evenals zijn voor ganger in de richting van de Noordzee te trekken. Het is daarom te verwach ten dat na een kortstondige verbetering morgen opnieuw toenemende wind en regen zal voorkomen. Het aantal buien zal vandaag groot zijn, vergezeld van hagel en zware windstoten. Prof. Paolucci, een van de genees heren, die de Heilige Vader behandelen, heeft als zijn mening te kennen gege ven, dat. wanneer de verbetering in de gezondheidstoestand van de Paus blijft voortduren, het spoedig mogelijk zal zijn de Heilige Vader te opereren, ten einde de eigenlijke oorzaak der storin gen, de hernia, weg te nemen. Naar in Vaticaanse kringen ver luidt, zal de H. Vader dit jaar het bij de H. Stoel geaccrediteerde Corps Di plomatique niet persoonlijk kunnen ont vangen om de Kerst- en Nieuwjaars wensen in ontvangst te nemen. Daarom zullen op Kerstavond de ambassadeurs van Polen en Frankrijk, als vertegen woordigers van het gehele Corps Di plomatique, mgr. DeH'Acqua hun geluk wensen voor de H. Vader overhandigen. Hierin wordt allereerst de wens voor een spoedig herstel van de H. Vader ge uit. Vorige jaren ontving de Paus het Corps Diplomatique gewoonlijk tussen Tweede Kerstdag en Nieuwjaar. Ook gisteren hebben zich in de ge zondheidstoestand Van de Paus geen moeilijkheden voorgedaan. De H. Va der heeft wederom een zeer rustige nacht gehad. Gistermorgen heeft de Paus zoals gewoonlijk mgr. Dell'Acqua in audiëntie ontvangen en in de namid dag hield hij zich gedurende 20 minuten in de tuin op. (KNP) Naar aanleiding van de uitlatingen die minister Suurhoff over de stichting „Het leven begint bij 40" heeft gedaan, heeft het bestuur van deze organisatie besloten een neutrale commissie van on derzoek naar haar werkzaamheden te benoemen. Het zal hiervoor drie Ka merleden van verschillende fracties, als mede een oud-directeur van een gewes telijk arbeidsbureau uitnodigen. De Belgische politie heeft in de afge lopen dagen 28 personen gearresteerd onder verdenking van wapensmokkel. De nationaliteit der gearresteerden is niet bekend gemaakt, maar de Belgische politie heeft de internationale politie-or- ganisatie „Interpol" te hulp geroepen. Men vermoedt dat de wapens afkom stig zijn uit landen achter het ijzeren gordijn. Zij waren in elk geval bestemd voor Noord-Afrika, waar zij gebruikt werden door de opstandelingen in de Franse gebieden aldaar. De Belgische hoofdstad schijnt een van de belangrijk ste opslagplaatsen voor geweren en ma chine-geweren te zijn geweest. Het on derzoek is nog gaande en er worden nog meer arrestaties verwacht. Drie maanden geleden werd in Mail nes een notaris gearresteerd, die fraude gepleegd bleek te hebben met vreemde valuta. De notaris, Frangois Huismans, heeft Belgische Francs die reeds uit de circulatie zijn genomen, omgewisseld te gen Oost-Duitse marken. Die wissel de hij weer tegen West-Duitse marken en die tegen geldige Belgische francs. Het schijnt, dat notaris Huismans de voornaamste financier van deze wapen smokkel is geweest. Volgens theorieën welke thans de ronde doen, zouden de wapens van achter het ijzeren gordijn naar Ant werpen zijn verscheept, waar zij als „landbouwmachines" werden gelost. Vandaar zouden zij zijn overgebracht naar stapelplaatsen in Brussel. De ver zending naar Noord-Afrika is waar schijnlijk verzorgd door een vliegtuig dat de wapens naar Tanger bracht. Op 27 November kreeg de verkeersto ren op het particuliere vliegveld Grimbergen bij" Brussel van de poli tie de waarschuwing, dat een daar gestationneerde machine van het type Avro Anson niet mocht opstijgen zonder toestemming van de politie. Sedertdien blijkt de machine toch nog een buitenlandse vlucht gemaakt te heb ben. Gistermorgen werd het toestel op het vliegveld Grimbergen in beslag ge nomen en de piloot gearresteerd. Het bleek de vroegere Sabena-pUoot Robert Deppe te zijn, die in September 1953 door de Ne\v Yorkse politie was aange houden onder verdenking diamanten de VS te hebben binnengesmokkeld. Hij werd toen veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. De Avro Anson kan per vlucht ongeveer drie en een halve ton wapens vervoeren. Het toestel is eigen dom van een particuliere vliegtuigver- huurmaatschappij. De directeur van het bedrijf heeft onlangs twee weken vast gezeten onder verdenking van smokke larij. Hij is echter op vrije voeten ge steld. Een der gearresteerden is een nacht club-zangeres, de Poolse Violetta Jan- sack. Een andere verdachte is een ze kere Natasja Woronov, die achttien maanden geleden uitgewezen werd uit Zuid-Afrika wegens communistische ac tiviteit. Zij beweert de dochter te zijn van de Russische klier-deskupdige, Prof. Woronov, die verleden jaar in Parijs was overleden. Prof. Woronov, die naam maakte met zijn theorie, dat men ver jonging kan ondergaan door injecties met apenklieren, was evenwel een wit- Rus.(UP) De Britse spoorwegarbeiders zijn op geroepen om op 9 Januari te midder nacht in staking te gaan, aangezien de „Britse ver voer scommissie", die de lei ding heeft over de genationaliseerde spoorwegen geen derde loonsverhoging heeft willen toestaan. Zij verklaart, dat het bedrijf een dergelijke financiële last niet kan opbrengen. Lieden, die vooral de materiële viering van het Kerstfeest voor staan, hebben Maandagavond hun slag geslagen in het restaurant van de Parijse Eiffeltoren. Het was een inbraak „op hoog niveau" want het restaurant is gelegen op de tweede verdieping van de to ren. Dat is op een hoogte van 112 meter. De- buit aan baar geld was niet geweldig. Een bedrag van slechts fr. 120.0Ö0, oftewel 1200 gulden Maar met het oog op de komende kerstdagen namen de inbrekers en passant nog grote hoeveelheden kalkoenen, kippen, champagne en andere heerlijkheden mee. De po litie is van mening, dat de heren zich overdag in het toilet van het restaurant hebben laten opsluiten en 's nachts op hun gemak op strooptocht zijn gegaan. (UP) Ter verwezenlijking van de plannen om te komen tot de oprichting van een monument voor de gevallenen uit oorlog en bezetting op het nieuwe Stadhuis plein te Rotterdam, is de stichting „Herrijzend Rotterdam" in het leven geroe pen, onder wier auspiciën Dinsdagochtend een bronzen model werd tentoonge steld van dit monument. Het ontwerp is van de beeldhouwer Mari Andriessen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1