Verontwaardiging over behandeling arrestanten in Indonesië Effectiever maatregelen dan protesten gevraagd COGNAC HIM Sh CHIEF Kamer is zich bewust van de ernst der Europese situatie Aan Europese integratie moet verder worden gewerkt Productschap voor zuivel met paritair bestuur k1 D. J. von Balluseck legt taak bij VN. neer Beperking cadeau stelsel verruimd Nieuwe Staats lening EAU DE COLOGNE Binnenlands verbruik van boter en kaas aanzienlijk gestegen Oproep van bisschop van Limoges BUITENLANDSE ZAKEN IN TWEEDE KAMER l 32 jaar Geschenken waarmede iedereen verrast Beswaren tegen het melkbeleid Winterhanden De dokter zei: zall gebruiken, maar.... WOENSDAG 22 DECEMBER 1954 PAGINA 3 Verschillende suggesties Zijn opvolger: mr. G. W. A. Schürmann De positie van wethouders en gedeputeerden Toch Kerstgratificatie voor textielarbeiders Soldaat met watervrees Commandant luchtverdediging Wijziging wetsontwerp Cadeaux van weinig waarde toegestaan de feestelijke sigaret ÉÈé^J Êi S AMATEURTONEEL- CONCOURS VOOR DE T.V. Geen vaststaand bedrag COLOGNE Koninklijke Nederlandse Zuivelbond Regering hakt de knoop door Episcopaat leeft mee met de militairen Giften voor het Kerstfeest U vliegt nu door de Was heen Priester-arbeiders (Van onze parlementaire redacteur) Eenstemmig was de Tweede Kamer Dinsdag bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in haar afkeurende houding tegenover de Verenigde Staten, die ons land bij de stemming over de resolutie in de vergadering van de Verenigde Ptaties in de steek hebben gelaten. „Indirecte steun aan het communisme." „Zij verliezen alle respect, zeker in het Oosten," zo waren de meningen van een aantal leden van de meest uiteenlopende politieke richtingen, zoals de heren Welter (K.N.P.), Goedhart (P.v.d.A.) en De Graaf (K.V.P.). Ook de overschrijding van de bevoegdheden van de Ver enigde Naties door zich met deze zaken te bemoeien vond algemene af keuring. Wat de houding, van Indonesië betreft, in de wereldpolitiek is het met dit land zo gesteld, dat niemand meer weet wat hij eraan heeft, aldus mr. De Graaf. Het wezen van de rechtsstaat is aangetast. Wijzend op de behan deling der arrestanten, zei de heer De Graaf, dat de methodes der Japanse militaire politie uit de bezettingstijd weer worden toegepast. Het vrije Indo nesië verheft hiertegen zijn stem niet. De bestrijding van het leed moet ons over alle politieke meningsverschillen heen verenigen, aldus dezelfde spreker. Advertentie LE COGNAC L E PLUS FIN f 14.- per fles Voor de handel: N.V. Levert Co, Amsterdam-C. Naar te Den Haag vernomen wordt zal de heer D. J. von Balluseck, per- rhahent vertegenwoordiger van ons land bij de Verenigde Naties, binnenkort worden opgevolgd door mr. C. W. A. Schürmann, thans directeur-generaal van de directie Indonesië bij het depar tement van Buitenlandse Zaken. Een commissie van de dr. Wiardi Beek man Stichting is in een rapport over de positie van wethouders en gedeputeerden tot de conclusie gekomen, dat, wil men ook voor de dagelijkse besturen van de gemeenten de bekwaamste krachten aantrekken, de vergoedingen voor het wethoudersambt voor deze mensen geen belemmering moeten zijn. De commissie heeft een schaal voor vergoedingen aan de wethouders ontworpen, die ten aan zien van gemeenten met een volledige dagtaak voor de wethouders oplopen Van f7.000 a f8.000 tot f 10.000 per jaar, ongeacht dezelfde verhogingen als die van het algemene salarispeil na 1953 (voor gemeenten met meer dan 100.000 inwoners geeft zij geen advies), terwijl zij ook salarisschalen voorstelt voor de minder grote gemeenten. Tenslotte stelt de commissie verbeteringen voor t.a.v. de wachtgeldregeling voor een wethou der, wiens wethoudersambt eindigt, het pensioen en het weduwenpensioen e.a. Overeenkomstige regelingen worden be pleit met betrekking tot de positie der gedeputeerden. De directie van de N.V. Gerh. Jan- nink en Zoon te Enschede heeft beslo ten tóch een Kerstgratificatie uit te keren aan het personeel. Ongeveer ze venhonderd arbeiders van deze fabriek staakten Maandag een halve dag om dat hun was medege&eeld, dat er geen Kerstgratificatie zou worden gegeven. Naar aanleiding van deze wilde sta king is eefi bespreking gehouden tus sen directie en ondernemingsraad. Het resultaat hiervan was, dat als Kerst gratificatie een half weekloon zal wor den gegeven. „Gaat U nooit in 't bad en wast U zich nooit?", vroeg de president van 5,et Hoog Militait Gerechtshof aan de Emdhovense soldaat N. van R. van het bewakingscorps te Leiden. „Jawel, edelachtbare, maar altijd on der de douche", was het antwoord van deze militair, die geweigerd had mee te doen aan zweminstructie, omdat hij zei watervrees te hebben. Deze weige ring kostte hem voor de krijgsraad een maand militaire detentie, waarvan hij in hoger beroep was gekomen. ,,U hebt", zo zeide president, „bo vendien een verhaal gefantaseerd over een avontuur, waarbij U met een touw om de nek uit het water bent ge sleept." De soldaat gaf dat toe. Hij had dat verhaal verzonnen om zijn werkelijk mo tief: „watervrees", te verbergen. „Ik durfde er niet voor uit te komen" zei hij. De advocaat-fiscaal vond het een raar geval. Een psychiater constateerde bij de soldaat pathologische watervrees, Waardoor deze verminderd toerekenings vatbaar moet worden beschouwd. De advocaat-fiscaal eiste twee maan den militaire detentie. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling tot commandant luchtverdedi ging te benoemen kolonel-vlieger waar nemer A. J. de Vries, thans comman dant van de tactische luchtstrijdkrach ten. De tegenwoordige commandant lucht verdediging commodore-vlieger waarne- nier W. J. Reijnierse zal, zoals bekend, reserve-generaal-vlieger J. A. Bach, di recteur materieel luchtmacht, opvolgen, die per 1 Mei bij de K.L.M. in functie treedt. Verscheidene vielen hem bij en vroegen om effectiever maatregelen nu blijkt dat protesten zonder enig succes blijven. De heer Weiter prees met de heer De Graaf het optreden van onze ambassadeur Graaf van By- landt maar vroeg zich toch af of de regering niet beter deed hem terug te roepen en de behartiging van onze belangen daar over te dragen aan een zaakgelastigde. Beiden bezonnen zich ook op de mogelijkheden om interna tionaal rechterlijke maatregelen te nemen. De RTC-overeenkomsten, die nog steeds gelden, bieden een moge lijkheid tot procederen, zo merkte mr. De Graaf op. Hij vroeg de regering of op deze basis ter voorkoming van nieuwe ongemotiveerde arrestaties iets kon worden ondernomen. Ook de mogelijkheid om alsnog de UNCI in te schakelen werd door enkele Ka merleden genoemd. De heer v. d. Wetering (CH) drong op meer activiteit aan. „Als de Verenig de Staten bereiken, dat de secretaris generaal van de Verenigde Naties naar China reist, omdat er alleen maar Ame rikaanse piloten gevangen worden ge houden, waarom kan Nederland dan niet meer doen voor arrestanten die mis handeld worden?" Teken aan de wand De heer Weiter wees de regering er op, dat zij in haar beleid tekort zou schieten wanneer zij zich ten aan zien van de Indische Nederlanders door de feiten zou laten overrompe len. De heer De Graaf vroeg, wat het voor zin heeft, met Indonesië nog tot een accoord te komen wanneer wü straks de protocollen tot opheffing van het Unieverdrag moeten gaan ra tificeren. Hij wees erop dat de stuk ken die de Indonesische regering thans publiceert ter begeleiding van het in Augustus in Den Haag overeenge komen protocol voor Nederland een teken aan de wand zijn. Daarin wordt rustig beweerd, dat de financieel- economische overeenkomsten zullen worden gewijzigd en dat Nederland verplicht is met de Indonesische wet ten rekening te houden. Ook de heer Ritmeester (VVD) bracht deze stukken ter sprake en wees erop dat alleen de transferregeling nog van kracht is. Indonesië interpreteert het protocol volkomen anders, aldus mr. De Graaf. Do regering daar spreekt van psy chologische voordelen die zij met dit protocol behaalt in de strijd om Nieuw- Guine Moet het Nederlandse parle ment zodanig geïnterpreteerde stukker^, gaan goedkeuren? Nieuw-Cuinea Mr. De Graaf zag in de Indonesische gevoelens ten aanzien van Nieuw-Guinea een typisch Oosterse prestigekwestie. Na de souvereiniteitsoverdracht wil men niets meer van Nederland weten. De heer Goedhart, die deze kwestie voor de PvdA behandelde, zag in onze positie ten aanzien van Nieuw-Guinea slechts een practisch en nuchter po litiek probleem. Van „sacrale souve- reiniteitsopvattingen" moet hij niets hebben. Daarom acht hij het ook van belang dat wij met enkele andere lan den de nauwste samenwerking zou den zoeken. Nederland heeft in Nieuw- Guinea slechts problemen en moeilijk heden op te lossen. Van winst is geen sprake en evenmin van kolonialisme. De heer De Graaf bestreed de ziens wijze van een ander lid van de PvdA, de heer De Kadt, die onlangs de Ne derlandse souvereiniteitspositie op Nieuw Guinea in directe zin afhanke lijk had gesteld van de vraag, of het Nederland mogelijk zal zijn directe ga ranties te vinden. Directe afhankelijk heid zou volgens mr. De Graaf in strijd zijn met het internationaal recht. De heer Bruins Slot (AR) drong met vele anderen aan op grote waakzaamheid en parate verdediging. Van verschillende zijden werd ook ge vraagd om een snellere behandeling van de achterstallige betalingen. De heer De Graaf vroeg een nota over de „an dere vorderingen", waaromtrent minis ter Luns destijds toezeggingen .heeft ge daan. De heer Hazenbosch (AR) bracht de Indische pensioenen ter sprake. De minister en de staatssecretaris van Economische Zaken delen in hun Memo rie van Antwoord inzake de wet tot het regelen tot beperking van de vrijheid tot het aanbieden en verstrekken van geschenken in verband met het uitoefe nen van een bedrijf, aan de Tweede Kamer mede, dat aan een gezonde en normale concurrentie geen hinderpalen in de weg moeten worden gelegd. Er be staat voor de wetgever slechts dan aan leiding op het stuk van de concurrentie regelend op te treden, wan; «ter hierin elementen insluipen, welke een gezonde mededinging in de weg staan. Naar aanleiding van de door vele leden gevraagde uiteenzetting met be trekking tot, ook, naar het oordeel van de minister en de staatssecretaris, aan de voorgestelde regeling verbonden nadelen, wordt opgemerkt, dat uiteraard niet ont kend kan worden, dat die regeling het gebruik van een bepaald reclamemiddel ten dele aan banden legt en derhalve een inperking van de mogelijkheid om de afzet van bepaalde goederen met behulp van dat reclamemiddel te stimuleren, in houdt. Teneinde dit nadeel voor het be drijfsleven binnen het kader van de doelstelling van het ontwerp zoveel mo gelijk te beperken, hebben de minister en de staatssecretaris daarin o.a. een uitzondering op het verbod van het als toegift aanbieden of verstrekken van branche-vreemde goederen gemaakt voor reclame-artikelen, welke consumptie verwant zijn aan de hoofdprestatie. Zij hebben zich inmiddels mede naar aan leiding van de reacties op de indiening van het ontwerp beraden over de wen selijkheid van verruiming van de hier- bedoelde uitzonderingsbepaling, waar door aan het bedrijfsleven in dit opzicirt meer armslag kan worden verleend. Het wil hun bij nadere overweging voorkomen, dat de onderhavige vrij stelling, zonder afbreuk te doen aan de aan het ontwerp ten grondslag liggen de overwegingen, kan worden uitge breid tot reclame-artikelen van gerin ge waarde. Een daartoe strekkende wijziging van de wet is thans bij de Kamer ingediend. Het is de bedoeling van de minister en de staatssecretaris, dat de qptworpen regeling, indien zij tot wet wordt ver heven, in werking zal treden met ingang van de zevende kalendermaand na haar afkondiging, waardoor huns inziens ruim schoots gelegenheid zal worden geboden tot het afwikkelen van lopende cadeau acties. Advertentie OP IEDERS LIP! De K.R.O.-Televisie organiseert in Fe bruari en Maart van het volgend jaar een amateurtoneelconcours, waaraan zes, door het Werkverband Katholiek Amateurtoneel aangewezen, amateur toneelverenigingen zullen deelnemen. Er zal gestreden worden om een drie tal prijzen, die volgens de beslissing van een uit de heren Frits Bloemkolk, Ton Lutz en Gabriël Smit bestaande jury zullen worden toegekend. Bovendien wordt er een prijs beschikbaar gesteld voor die vereniging, die door de kijkers als. de winnaar van het con cours wordt beschouwd. De deelnemende verenigingen zijn: het „Zeeuws Vlaams Reizend Toneel" uit Hulst, „Magna Pete" uit Rotter dam, „.Patmos" uit Merkelbeek, „De Fontein" uit Nijmegen, „Elckerlyc" uit Amsterdam en de „Gheseilen van den Spele" uit Oisterwijk. Zij zullen alle uitkomen met een één-acter. De televisieregie van Wim Bary zal zich beperken tot een zo objectief moge lijke weergave van het gepresteerde, zo dat uitsluitend de toneelkwaliteit van de uitzending in het geding komt en niet de al of niet geslaagde televisionering van het gebodene. Het concours, waar van de productie in handen is van Fred Bredschneyder, wordt ^gehouden op Za terdag 12 Februari, Zaterdag 12 Maart en Dinsdag 22 Maart als onderdeel, van de normale uitzendingen van de K.R.O.- Televisie. De uitslag wordt bekend ge maakt gedurende de uitzending van Donderdag 31 Maart 1955. Op de bijzondere algemene vergade ring van het Werkverband Katholiek Amateurtoneel, die op 19 December in de domstad is gehouden, is het bestuur als volgt samengesteld: Mr. dr. Th. van Schaik, voorzitter (Utrecht); Frits Bloemkolk, secretaris, Waldeck Pyr- montkade 26, Amsterdam; B. J. M. Maessen, penningmeester. Bezuiden- houtseweg 68, Den Haag; Mr. E. Meyer (Elsloo L.) en Th. Loerakker (Utrecht), commissarissen. Binnenkort zal het be stuur met nog twee commissarissen worden uitgebreid, wegens de vele en drukke werkzaamheden. De Nederlandse Staat geeft een nieu we Staatslening uit tegen een rente van 3 Yi% tegen'de koers van 100%, met een looptijd van 40 jaar. Een novum bij deze lening is het feit, dat het bedrag ervan eerst zal worden vastgesteld na sluiting van de inschrijving. Advertentie KOLNISCH UotfBColoont GLOCKENGRSSE 35* Blauw-Goud-Etiket V De binnenlandse consumptie van roomboter en kaas is in 1954 belangrijk gestegen. Gedurende de eerste tien maanden van het lopende jaar bedroeg de binnenlandse afzet van roomboter 26.887 ton. tegen 23.409 ton in de over eenkomstige periode van 1953. Dit be tekent een stijging per hoofd van onge veer 14 pet, terwijl het margarinever- bruik met 3 pet toenam. Het binnen lands verbruik van kaas steeg t.m. Oct. '54 met 12 pet ten opzichte van 1953, n.l. van 47.157 tot 52.990 ton. Het gevolg was, dat de totale exportwaarde van bo ter, kaas, melkpoeder en gecondenseer de melk in de eerste negen maanden van 1954 een daling van 6 pet onder ging teh opzichte van dezelfde periode in 1953: van 538.340.000 tot 505.349.000. De hoeveelheid geleverde melk bedroeg dit jaar tot 27 Nov. 4.659.759 ton, tegen 4.580.752 ton in dezelfde periode van 1953; een stijging van 2 pet. Het gemid delde vetgehalte is gelijk gebleven: 3,66 pet. De boerenkaasproductie is dit jaar van betekenis lager dan in 1953. Aldus bleek uit de mededelingen, die gisteren op de algemene vergadering van de Kon. Ned. Zuivelbond (FNZ) ge daan werden. De voorzitter, de «heer G. H. E. M. van Waes, bepleitte in zijn openings woord tijdiger onderhandelingen over de melkprijs voor het komend melkjaar. Hij drong bij de leden aan op grondig overleg en daarna gedisciplineerd optre den naar buiten om het gezamenlijke standpunt met kracht te verdedigen. In dit verband betreurde hij, dat de orga nisaties telkens gedwongen worden met de regering tot een compromis te ko men, zodat er van een positief beleid niet veel meer overblijft. Voor de ko mende periode hoopte spr., dat de over heid in het kader van de gestegen wel vaart niet te krap zal zijn om een lo nende bedrijfsvoering mogelijk te ma ken. Met betrekking tot he vetgehalte van de consumptiemelk zei spr. voor stander te zijn va" verhoging, maar niet van de invoering van twee soorten melk. (Van onze parlementaire redacteur) Algemene bezorgdheid om de Russische dreigingen en om de stap terug op de weg naar een Europese eenwording door het mislukken van de E.D.G., maar tevens de wil om toch die Europese eenheid weer op te bouwen, dat was de voornaamste strekking van de debatten over de laatste begroting die dit jaar behandeld wordt, die van Buitenlandse Zaken. Minister Beyen en zijn ambtgenoot mr. Luns de minister die niet met een portefeuille ka» zwaaien, zoals prof. Gerbrandy geestig opmerkte hebben voor hun activiteit in het afgelopen jaar algemene waardering ondervonden. Vooral het optreden van minister Luns in de Verenigde Naties werd geprezen. Zelfs de heer Weiter, die zich met de strategie van de minister niet kon verenigen, roemde althans zijn tactiek. Uitgesproken ongunstig was het oordeel van de Kamer over de Verenigde Staten. Scherp werd de Amerikaanse regering gelaakt over haar houding bij de stemming over de resolutie van Indië in de algemene vergadering der Verenigde Naties. De heer Weiter voegde daaraan toe, dat hij verheugd was, dat wij voortaan in Europa door de Fransen geleid zullen worden, die meer intelligentie vertonen dan de Amerikanen. De verhouding tot Rusland werd druk besproken. De heer Goedhart (P.v.d.A.) zag maar weinig mogelijk heden, om tot een vredelievend sa mengaan van Oost en West te gera ken. Rusland schept daartoe zelf geen voorwaarden, zolang het de helft van Europa bezet houdt en bovendien in het Westen tracht binnen te dringen. „Onder Stalin stuurde men spionnen en saboteurs. Tegenwoordig vult men die aan met ballerina's, violisten en schaakmeesters". De heren Schmall (C.H.) en Welter (K.N.P.) vonden, dat men zich geen illusies moet ma ken, daar Rusland en het Westen ideo logisch en religieus zo totaal verschil len, dat hoogstens een samenwerking op practische basis mogelijk is. „Tegenover Rusland past alleen kracht. Eerst daarna kan men gaan spreken", aldus de heer Korthals (V.V.D.). Ernstige bezorgdheid toonde de Kamer over de voornemens van sommigen in Europa, om eerst met Rusland te gaan praten alvorens de Parijse accoorden te ratificeren. Het doel van Rusland kan uitsluitend zijn, om voor onbepaalde tijd uitstel te verkrijgen en de besprekingen op niets te laten uitlopen, aldus de heer Weiter. Mej. dr. Marga Klompé (K.V.P.) had niets tegen een gesprek met Rusland, maar dan op basis van wederkerigheid. Zij merkte ook op, dat, al hadden wij de beste verhou ding tot Rusland, dat nog niets afdoet aan de noodzaak, om de Europese integratie te bevorderen. Alleen reeds uit. welvaartsoverwe gingen is dit geboden. Nieuwe impulsen voor integratie» Enkele nuances over de te volgen methoden daargelaten, was de Kamer algemeen van mening, dat de Euro pese integratie een gevoelige slag heeft gekregen, zoals jhr. v. d. Goes van Naters (P.v.d.A.) het uitdrukt Na het tot stand komen van de West- Europese Unie, die echter niets supra nationaals heeft, zullen nieuwe im pulsen voor deze integratie moeten worden gevonden. Over de wijze waarop verkeerde men echter nog vrij wel in het vage. Onze positie is te ne gatief, wij hebben dammen en dijken, maar geen globale politiek, aldus de V.V.D.-er Korthals, die echter in de Kolen- en Staalgemeenschap nog mo gelijkheden zag voor een verdere uit bouw. Ook jhr. v. d. Goes wilde voor vormen voor een politieke en econo mische integratie binnen het kader der zes Schuman-landen zoeken en etappegewijze weer komen tot een op bouw van de integratie. Een andere expert in Europese integratiezaken, mej. Klompé, wilde vooral de be staande hoogconjunctuur benutten om tot hetzelfde doel te geraken. Doen wij dit niet, dan laten wij ook een kans voorbij gaan om de reacties in het volk met name het Duitse volk te voorkomen en brengen wij de pu blieke opinie in een vacuum. Zij vroeg om een studiegroep op nationaal ni veau, waarover de regering met de Kamercommissie overleg zou moeten opnemen. De regeringen ofwel de par lementen zouden deze groep kunnen aanstellen. Zij zou ook rechtstreeks kunnen worden gekozen. Zij had echter van jhr. v. d. Goes van Naters, die deze dag zijn ver jaardag vierde, iets meer wijsheid verwacht nu hij pen jaartje ouder was geworden. De door hem geko zen weg, om in het kader van de West-Europese Unie een verdere politieke en economische integratie te zoeken en daarin bovendien een boven-nationale samenwerking te brengen, achtte zij een heilloze weg. Zij zag hierin de neiging, om de NATO en de West-Europese Unie uit elkaar te halen. Wel voelde mej. Klompé voor een versterking van de politieke en economische eenwor ding der K.S.G., maar deze jonge gemeenschap moet voorlopig rustig zichzelf kunnen zijn. Wanneer wij niet oppassen, gaan wij haar func ties overschatten. Mej. Klompé vroeg ook om meer waardering van de regeringen in Europa voor de parlementaire con trole-apparaten. Zij vond met name de gang van zaken ten aanzien van het Benelux-parlement zeer teleur stellend. Men is het er algemeen over eens, dat er een consultatieve raad moet komen met een eigen griffie, die ook het recht van initiatief zal .eb ben. Ondanks de overeenstemming over deze punten komt er maar geen besluit tot oprichting. De regering heeft ook de wenselijkheid uitgespro ken, dat er een adviserend NATO- parlement moet komen, maar waar blijft het? Mej. Klompé was van oor deel, dat wij van een parlement der West-Europese Unie op het gebied van controlerende bevoegdheden niets kunnen verwachten, waar hier geen sprake is van een boven nationaal orgaan, waarop een parlement enige greep kan hebben. Beter hanteerbaar Ook de heer Welter sptak over de Europese integratie en bracht daarbij de raad van Europa ter sprake. Met alle waardering voor de goede ver wachtingen ten opzichte van dit or gaan becritiseerde hij, dat het parle ment zich daar nog zo in de hoek laat duwen door het comité van ministers Hij achtte het verkeerd, dat men zich daar blind staart op de zes landen van het kleine Europa. Toen mej. Klompé interrumpeerde, dat het comité van ministers en niet het parlement daarvan de oorzaak is, antwoordde de heer Wel ter: „Dan moet men dat co mité maar dwingen. Hier geldt zich onderwerpen of aftreden". De heer Weiter vond de West-Europese Unie een aanzienlijke verbetering boven de EDG, omdat hij het een beter hanteer- Naar wü vernemen heeft de regering na de aandrang, welke in de Kamer werd uitgeoefend om een beslissing te nemen over de PBO in de zuivelsector, deze moeilijke knoop thans doorgehakt: er zal spoedig een wetsontwerp worden ingediend voor de instelling van een zuivelproductschap met een bestuur, waarin de ondernemers en de werk nemers gelijkelijk vertegenwoordigd zijn. Werkgevers en werknemers in de zui- velwereld konden het niet eens worden over deze bestuurssamenstelling. De zuivelondernemers meenden, dat er re denen waren om van de pariteit af te wijken en wensten niet meer dan vijf werknemers tegenover negen'werk gevers in het bestuur te accepteren. De werknemers hielden echter vast aan de pariteit. De SER besloot deze moeilijk liggen de verhoudingen een negatief advies uit te brengen over de instelling van een productschap. Er bleven toen twee mogelijkheden: de regering zou eigener beweging toch een productschap kunnen instellen of wel een rijksbureau in het leven kun nen roepen. Er moet een lichaam met verordenende bevoegdheden komen, want het bestaan van het bedrijfschap- oude-stijl loopt medio Februari van het volgend jaar ten einde. Aan beide op lossingen kleefden echter bezwaren. In het eerste geval zouden de zuivelonder nemers kunnen stellen, dat de PBO hun opgedrongen wordt; in het tweede zou men een stap achteruit doen omdat in een periode waarin juist het bedrijfsle ven meer mee gaat spreken een overheidsinstantie de zaken zou gaan afhandeleji. Het door de regering genomen besluit druist niet tegen dit advies in; het ad vies zei niet, dat de regering geen Zui velproductschap moest instellen, doch veeleer, dat, vanwege het ontbreken van overeenstemming in de bedrijfstak de SER in tegenstelling tot hetgeen gebruikelijk is geen mogelijkheden zag om aan te geven hoe er wel een productschap zou moeten worden inge steld. De beslissing bleef aan de rege ring. Advertentie Daar tienduizenden militairen het Kerstfeest in kazernes, op wachtposten, vliegvelden en in hun garnizoenen moe ten vieren, is Katholiek Thuisfront be zig te trachten tenminste de kerkelij ke viering van dit Hoogfeest voor hen veilig te stellen. Voor dit doel is een actie ontketend, welke de nodige finan ciën moet bijeenbrengen voor de aan schaf van de benodigde zaken voor de kerkelijke viering en voor het Kerstont- bpt en om zo mogelijk aan de verdere besteding van de dag enige aandacht te schenken. Er ontbreken voor deze circa 40.000 soldaten nog enige tienduizenden gul dens, want het Thuisfront rekent op een uitgave van 1.50 per soldaat voor een bescheiden Kerstviering. Ook de niet- katholieke militairen zullen in de feest viering zoveel mogelijk worden betrok ken. Katholiek Thuisfront mocht het gro te genoegen smaken, giften van de In ternuntius en het Hoogwaardig Episco paat te ontvangen. Ook Z.E. de kardi naal schonk een bijdrage, alsmede zijn zegen over, zoals de kardinaal het noemt, „het mooie werk voor de mili tairen." Voor hen die nog tot de viering van het Kerstfeest voor de soldaten, die met tienduizenden niet thuis mogen zijn, wil len bijdragen is het gironummer 520.000 postbus 4, Katholiek Thuisfront, 's-Gra- venhage. Advertentie Onze baby van drie weken kreeg zalf voor een infectie. De dokter zei: „Met deze zalf zullen de luiers wel bederven. Er komen vlekken in, die er niet meer uitgaan". En het resultaat? Ik ben heel gewoon doorgegaan met de luiers in Castella Parels te wassen en er bleef geen vlek in! Drie werf hoera voor Castella Parels! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zij^ over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella i Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verruk kelijk schuim Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuil ste vlekken, Eén maal spoelen is ge noeg. Door de veel kortere behande ling gaat het goed veel langer mee; hier is nu eindelijk eens een 100% vei lig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis! baar instrument achtte en omdat En geland door deze unie aan het vaste land van Europa is gebonden. Met dit laatste waren velen het met hem eens. Een voortreffelijk otferzicht van de moeilijkheden, waarin Europa ver keert, kreeg de Kamer te horen van de heer Bruins Slot (A.R.), die de Parijse accoorden een noodverband noemde, zeer geschikt om de Euro pese defensie te redden, maar qeen stap in de richting van een Europese integratie. Over de noodzaak van het Westen, om de onderontwikkelde gebieden te helpen, sprak de heer Ruygers (P.v.d.A.), die herinnerde aan de me dedelingen daarover in de Troonrede. De regering tone nu daden, gedachtig het woord van Toynbee, die deze hulp een uitdaging aan onze beschaving noemde. De heren Zandt, Schmall en Bruins Slot protesteerden tegen een passage in de rede van de Koningin bij het bezoek van president Coty. waarin was gezegd, dat vrijheid, gelijkheid en broederschap grondwaarheden zijn, waaraan Frankrijk ons kwam herin neren. In de volle zin des woords kunnen deze alleen uit christelijke bo dem voortkomen. In zijn diocesaan weekblad „Semalne Religieuse" heeft mgr. Louis Kastouil, bisschop van Limoges,, een oproep ge richt tot de 5 priester-arbeiders, die nog steeds in zijn bisdom werkzaam zqn. In zijn oproep herinnert de bisschop er aan, dat de priesters, wier hulp eens ingeroepen werd om onder de arbei ders te werken, thans in het bisdom geen enkele macht meer hebben, en dat geen dezer priesters tot het bis dom Limoges behoort. Bovendien no digt hü hen uit hun trouw te betonen aan de 'gewijde zending. Na er op te hebben gewezen, dat hij de evangelisatie der arbeidsmassa geenszins verwaarloost, verklaart mgr. Rastouil, dat hij wacht op het defini tieve antwoord van de 5 priesters.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3