Overwinning van bondsteam houdt een belofte in Austria (Wenen) verliest met 4—0 TYBB brengt Wilskracht tweede nederlaag toe L PO VAC zorgt in hoofdklasse voor verrasssing 1 Wie bij voorkeur echte rookt, behoeft zich prijs niet langer te Amerikaanse sigaretten grote genoegen om de ontzeggen dit Teleurstellende nederlaag van AchUles OUDE GEN EVER Lenstra valt op Uitbreiding van centrale training Voetbalwedstrijd Tafeltenniscompetitie H.H.Y.C. wint van B.S.C.; 7-2 Eerste Kamer keurt aankoop goed DONDERDAG 23 DECEMBER 1954 PAGINA 5 Ploeg der oude bekenden weert sicfi Handbalcompetitie Rallye Monte Carlo 362 inschrijvingen Roeikalender 1955 Venlo-spelers naar Be Quick? Duke met twee Gilera's naar Australië Dammen Tweekamp Roozen- burgDagenais? America's popular cigarette 85 cent per pakje Made,in Holland for the Successors to Brown WILLIAMSON TOBACCO CORP., Louisville. Ky. U.S.A. Evenals in 1951 SEIXAS eerste speler van Amerika - - - - Van der Hart mag nu voor For tuna spelen Nieuw record van Tumpek Emigrantenschip De actie tot salaris verhoging Ongerustheid over de melkprijs Garantieprijs wel of niet aanpassen (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Woensdagmiddag. Meer dan 30.000 lieden zijn vandaag vol goede moed huiswaarts gegaan. De kou en de regen konden hun plezier nu eens niet bederven. Want een Nederlands voetbalelftal, een ploeg, die bijzonder sterk geleek op het toe komstig Oranjeteam, heeft met 40 gewonnen in het Olympisch Stadion, waarvan de grasmat bijzonder soppig was. Het Weense Austria, vierde op de Oostenrijkse ranglijst, is er volgens de regelen der kunst met stevige cijfers ingemaakt. En wat de zaak nog plezieriger maakt, de overwinning van het Nederlandse elftal was verdiend van allure en maakt optimisme voor de toekomst mogelijk. Met een doelpunt van Dillen, gemaakt in de zesde minuut, gaf de „ploeg der oude bekenden" zichzelf al spoedig een weldadige ruggesteun. Bouwend op dit zelfvertrouwen legde men na de rust de basis voor de royale overwinning. Dillen toonde nog tweemaal zijn schutterscapaciteiten, terwijl een tussentijds gescoorde treffer van Klaassens ook bijdroeg tot de hoopvolle eindstand van 40. deed dan ploeggenoten en tegenstan ders imponeren. Met een geheel ver schillende uitwerking uiteraard. Want terwijl de medespelers dit voorbeeld bepaaldelijk vertrouwenwekkend en sti mulerend vonden, werden de Oosten rijkse voorwaartsen voortdurend meer onzeker in hun optreden. De Munck deed dit zij tussen haakjes gezegd zijn naam van „zwarte panter" alle eer aan; behalve zijn goed gesoigneer de haardos waren ook de flatteuze trui, broek, kousen, schoenen en handschoe nen gitzwart. In of mogen wij nu al zeggen van na? een periode van niets dan te leurstellingen is het gemakkelijk al te spoedig los te barsten in een enthou siast gejuich voor een goede prestatie. Wij zijn ons daarvan bewust en weten, dat één overwinning in een oefenwed strijd nog niet voldoende is om verder onbekommerd en met een opgelucht gemoed voort te gaan. Laat ons daar om allereerst vaststellen, dat de te genstander, Austria dus, zich gunstig onderscheidde wat betreft het gemak en de technische vaardigheid waarmee gespeeld werd. Waarmee wij dus toe geven, dat er individueel bij de Oosten rijkers beter is gespeeld dan bij een deel van de Nederlanders. Welfiu dan, het is mogelijk om te constateren, dat een Nederlands elftal op een redelijk niveau binnen de di recte mogelijkheden ligt. Voor de wat verdere toekomst zal men nog moeten afwachten. Want, hebben wij al niet gesproken van de ploeg der oude be kenden? In de succesvolle h .ndsploeg stonden namelijk niet minder dan vijf spelers die allen een, kortere of langere, carrière in het buitenland achter de rug hebben De Munck, Steenbergen, Timmermans, Roosenburg en De Har der en voorts twee die door de keuzecommissie om de een of andere reden al enige tijd in het vergeetboek waren geplaatst: Mesman en Lenstra. En ziet, de basis van de ploeg, die de toeschouwers een prettige middag heeft bezorgd, bestaat voor het grootste deel uit de teruggekeerden. Daar stond in het doel het school voorbeeld van stoïcijnse kalmte, De Munck, die voortdurend niets anders Maar terzake. De meest opvallen de prestaties werden in de bonds- ploeg ongetwijfeld naast De Munck geleverd door Lenstra, Mesman, Steenbergen en Dillen. Lenstra stak in een bijzonder goede vorm en vond het kennelijk plezierig om zich heen een aantal spelers te hebben die ooit wel eens kennis gemaakt hebben met het betere voetbal en gedroeg zich ernaar. Hij was, dat was bepaald verheugend, bovendien actief en snel. Mesman toonde aan in korte tijd, sinds hij naar de profclub Amster dam is gegaan, veel geleerd te heb ben. Hij onderscheidde zich bijzon der in de tackle en de opbouw van het spei vanuit de verdediging. Daar bij ondervond hij veel steun van rechtshalf Steenbergen, invaller voor v. Schijndel. Dillen viel niet alleen op door de drie goede doelpunten. Want dit moge dan op zich al een prestatie zijn, de verrichtingen van de PSV-er waren ook in andere op zichten, zoals begrip voor het spel, lofwaardig. Wat echter veel belangrijker is dan al deze individuele prestaties is, dat deze bondsploeg dikwijls goed, constructief (Van onze handbalmedewerker) Het zo laat gepromoveerde Wils- kracht-sport heeft ook de tweede wed strijd in de diocesane klasse niet tot een succesvol einde kunnen brengen. De Amsterdamse dames moesten de ontmoeting tegen Tybb met een neder laag van 2-6 afsluiten. Oranje Wit heeft zich hersteld van de vorige week gele den nederlaag ten koste van Ambon, dat op eigen veld met 2-5 de winst punten aan de bezoekers moest afstaan. D.C.G. zegevierde met 6-4 over Odos. De competitie van de heren in de diocesane klasse schijnt de klad in te zitten. Opnieuw werd er nergens ge speeld. Tot op heden hebben de elf tallen in het gunstigste geval slechts drie wedstrijden achter hun naam staan. Ambon gaat nog steeds mank aan onproductiviteit. Maar deze keer was dit niet alleen de reden dat de Am bonezen met lege handen van het veld moesten gaan. In de ontmoeting te gen Oranje Wit lag er een angstvallige rust over de thuisclub. Men maakte zich niet druk, waardoor er een zekere mat heid over het spel kwam. De gasten met hun veel aggresievere spel profi teerden hiervan. In de beginfase ging de partij tegen elkaar op. Totdat na tien minuten Oranje Wit van dit spel letje genoeg kreeg en plotseling twee- keer achter elkaar scoorde. Na de rust was het weer Oranje Wit dat twee keer het doel wist te vinden: 0-4. Even leek het erop, dat er bij Ambon nieuw leven in kwam maar toen de stand op 2-4 was gebracht viel men weer te rug. In de laatste minuten maakte Oran je Wit er 2-5 van. Al spoedig bleek dat Wilskracht tegen de veel switchende ploeg van Tybb voor een zware opgave werd gesteld. De thuisclub werkte zich gedurende de eerste tien minuten goed door de moei lijkheden heen. Hierna werd echter de achterhoede met een geraffineerde aan val van Tybb overspeeld en werd de keepster kansloos gepasseerd. Niet ont moedigd ging Wilskracht verder; zij slagde erin gelijk te maken. Tybb dat in deze periode behoorlijk in bedwang werd gehouden, draaide in de tweede helft op volle toeren. Strekworpen in volle ren werden, goed geplaatst, op het doel afgevuurd. Ondanks perfect Het ligt in de bedoeling van de keuze commissie van de K.N.V.B. om het aan tal spelers van de centrale training uit te breiden tot 24, dit mede in verband met het feit, dat in het voorjaar niet alleen een wedstrijd tegen het Belgisch B-elftal op het programma staat, maar zeer waarschijnlijk ook een ontmoeting tegen Zwitserland-B, waaromtrent be sprekingen echter nog niet definitief zijn afgesloten. Mocht de wedstrijd te gen Zwitserland-B doorgaan, dan komt hiervoor als datum 1 Mei in aanmer king, dezelfde dag, waarop Nederland te Dublin tegen Ierland speelt. Inmiddels zullen Mesman (Amster dam), Kuys (Haarlem) en De Harder (Den Haag) worden uitgenodigd Dins dag 28 December zich te voegen bij de andere spelers van de Nederlands elf talclub, die dan weer in het Olympisch Stadion bij elkaar komen voor de weke lijkse oefeningen. De verwonding, welke de Eindhove- naar Dillen vlak voor het eindsignaal in de wedstrijd tegen Austria heeft op gelopen, is van zeer lichte aard. Hij had een trap tegen de wreef gekregen; zonder twijfel zal hij in de eerstvolgende competitiewedstrijd kunnen meespelen. werk van de keepster kwamen er een serie doelpunten: 1-5. Langzaam her stelden de gastvrouwen zich; maakte ei 2-5 van maar konden de zege van Tybb niet in gevaar brengen. De Haar lemse dames scoorden het halve dozijn nog vol: 2-6. De stand is: AOG 7 7 0 0 14 44-14 Tybb 7 6 1 0 12 26-15 ADO 6 3 3 0 2 20-14 DOG 6 3 3 0 6 19-24 Leonidas 7 3 4 0 6 19-25 ODOS 5 2 3 0 4 18-23 Or. Wit 5 2 3 0 4 11-17 Ambon 6 1 5 0 2 15-28 Wilskr.-sp. 2 0 2 0 0 4-10 Vido 3 0 3 0 0 8-19 In de eerste klasse van 'district Ken- nemerland Zaanstreek won Zeevogels op de valreep met 3-2 van Wijk a/Zee maar bracht toch de volle winst op. De stand is: Zeevogels 6 5 1 0 10 24-13 DIO 7 5 2 0 10 33-16 OG 7 3 3 1 7 20-24 VBO fi 3 3 0 6 21-18 Wijk a/Zee 5 3 2 0 6 21-15 Adelbert 7 2 4 1 5 11-15 Meervogels 6 0 6 0 0 11-38 Voor de rallye Monte Carlo, welke van 17 tot 24 Januari zal worden ge houden, zijn tenslotte definitief 362 in schrijvingen aanvaard, en wel 133 uit Groot-Brittannië, 87 uit Frankrijk. 22 uit Duitsland, 17 uit Zweden, 18 uit Ne derland. 16 uit Denemarken. 12 uit Grie kenland, 11 uit Finland, 10 uit Noor wegen, 8 uit Portugal. 7 uit Spanje. 6 uit Zwitserland, 7 uit Monaco. 3 uit Italië, 3 uit Ierland, 1 uit Brazilië en 1 uit Turkije. Te Monte Carlo zullen 87 deelnemers starten, te Glasgow 102. te Stockholm 40, te Oslo 15, te Palermo 6, te München 49, te Lissabon 46 en te Athene 17. Voor het komende jaar is de kalender van de Nederlandse Roeibond als volgt vastgesteld: 3 April: lange afstandskampioenschap van de Amstel; 24 April; idem voor da mes; 1 Mei: Varsity; 14 en 15 Mei: Ca- dettenroeivereniging „Dudok van Heel"; 21 en 22 Mei: Amsterdamse Roeibond; 3 en 4 Juni: Hollandia/Njord; 11 en 12 Juni: nachtwedstrijd van „Willem III"; 18 en 19 Juni: Koninklijke en Holland Beker; 21 en 22 Juni: Telegraafbeker; 25 en 26 Juni: Zaanlandse Zeil- en Roei vereniging; 2 en 3 Juli: Nationale kam pioenschappen voor dames, heren en jeugd; 9 Juli: Benelux-jeugdwedstrij den; 5, 6 en 7 Augustus: Europese da meskampioenschappen te Boekarest; 25, 26, 27 en 28 Augustus: Europese roei- kampioenschappen Voor Heren te Gent; 17 en 18 September: Grachtentocht en wedstrijd „De Hoop"; 24 en 25 Septem ber: wedstrijd voor beginnelingen en iu- nioren op de Amstel te organiseren door de Amsterdamse Roeibond; 9 October: veteranenwedstrijden; 23 October: lange afstandskifwèdstrijd „De Hoop". Naar bekend zouden enkele spelers van de vroegere profclub Venlo voor het Groningse Be Quick willen spe len, waarvoor echter nog geen toe stemming is verleend. Het bestuur /an de K. N. V. B. heeft deze aangelegen heid in behandeling; binnen zeer korte tijd mag een beslissing worden tege moet gezien. voetbal heeft laten zien. Voor de rust, tegen de wind in spelend, en met een wat aarzelende verdediging, ging het nog niet zo best. In de tweede helft echter, toen Van der Hoek zich niet meer van de wijs liet brengen door de zwervende middenvoor Ocwirck, en Kuys invaller voor Wiersma zich had aangepast en zijn zenuwen de baas was, ging het veel beter. Het meest op merkelijke was wel het dikwijls goede afgeven van de bal, zodat gevaarlijke aanvallen konden worden opgebo'uwd. Aanvallen die door een meer directe opzet veel verrassender waren dan de al te subtiele acties van de Oostenrij kers. Timmermans en De Harder waren de minst opvallende figuren in de Ne derlandse voorhoede. Zoals gezegd namen de Nederlanders reeds na zes minuten de leiding. Een combinatie tussen Roosenburg en Tim mermans bracht Dillen in vrije positie en deze laatste bedacht zich geen ogen blik toen het op schieten aankwam, 10. Kort na de rust kreeg De Har der een fraaie kans, toen Lenstra met een prachtig gecamoufleerde schijnbe weging iedereen in zijn omgeving van de wijs bracht, ookDe Harder, waardoor het dus geen doelpunt werd. De Harder miste nog een goede kans, hem weer geboden door Lenstra. Maar toen werd het toch 20. Voor Dillen hard raak schoot had Lenstra de bal zo aan Roosenburg gegeven, dat de steeds zwoegende middenvoor de bal op zijn beurt gemakkelijk voor de voe ten van Dillen kon deponeren. Direct na dit doelpunt toonde Roo senburg zijn, ondanks zijn bezoek aan Italië, weer amateuristische geest. De Oostenrijker Melchior was namelijk gewond geraakt. Toen hij buiten de lijnen verzorgd werd, ging ook Roosenburg van het veld, zodat tijdelijk tien Nederlanders tegen tien Oostenrijkers streden. Voor het derde doelpunt tot stand kwam uit een afstandsschuiver van Klaassens na een weggewerkte corner, door Lenstra geforceerd, had Roosen- burg de pech na goed aangeven van Lenstra tegen de paal te schieten. Dil len zorgde vervolgens na een diagonale pass van Lenstra in vrije positie voor de eindstand. Hij verdween daarna, lichtelijk geblesseerd, meteen van het In Argentinië is men wel wat ge wend wat deining bij voetbalwed strijden betreft, maar de wedstrijd tussen San Martin en Cordoba is zelfs voor Argentijnse begrippen wat te veel van het goede. Hier is een gedeeltelijke opsom ming der gebeurtenissen: Een jeugdige toeschouwer kwam in. aanraking met een electrische kabel. De doktoren zeggen, dat zijn toestand ernstig is. Een bereden politieman werd door het opdringen van het publiek van zijn paard geworpen en liep een schedelbreuk on. Een 64-jarige man kreeg een schedelbreuk, toen een boomtak brak als gevolg van het gewicht van de mensen, die vanuit die po sitie naar de wedstrijd keken. Vijftien toeschouwers maakten een val van drie meter, toen de hoofdtribune inzakte. Velen liepen gebroken armen en benen op. De scheidsrechter staakte de wedstrijd wegens ruw spel. Het publiek stormde het terrein op, om de scheidsrechter af te ran selen, maar de politie slaagde er m hem te redden. Sommige autowegen in Australië, die meer speciaal voor races gebruikt wor den, zullen verbeterd worden met het oog op het aanstaand bezoek van Duke die twee viercylinder Gilera's meebrengt, het krachtigste type motor fiets dat ooit in Australië gezien is. De Gilera's kunnen een snelheid van onge veer 256 km/u halen, maar daarvoor is nodig dat de wegen veranderd worden, zodat er langere rechte stukken ont staan. De secretaris van de Auto-Cycle Union van Zuid-Australië heeft ver klaard dat hiervoor gezorgd zal wor den. Duke zal 7 Januari zijn Australisch debuut maken. Van Dagenais is bericht ontvangen dat hij bereid is in Augustus of Sep tember van het volgend jaar in een tweekamp van zestien partijen uit te komen tegen de wereldkampioen Piet Roozenburg, die zijn titel dan op het spel zal zetten. De organiserende ver eniging Damas wil trachten deze twee kamp. waarmee Roozenburg voorlopig ij fs„ «i „if afscheid zal nemen van de wedstrijd man spelen bleven met elf j sport_ in ^n plaats te organiseren. Het tweede Nederlandse doelpunt. Kowanz tracht tevergeefs het schot van Dillen te houden. Advertentie RitUitïh Vic Seixas is als nummer één ge plaatst op de Amerikaanse tennisrang- Rjst voor heren voor 1954. Het Is de tweede maal dat Seixas deze eer te beurt valt. Ook op de ranglijst voor de dubbelspelen staat Seixas, tezamen met Tony Trabert, bovenaan. Als tweede en derde op de lijst voor enkelspelers zijn Trabert en Ri chardson, die beiden eveneens deel uitmaken var de Amerikaanse Davis cup-ploeg, geklasseerd. Trabert nam vorig jaar de eerste Maats in, Richard son stond toen de zesde. In 1951 heeft Seixas' naam ook bo ven aan de lijst geprijkt. In ie finale van het Amerikaanse kampioenschap werd hij in dat jaar door de Australiër Frank Sedgman verslagen. In Septem ber bracht Seixas voor de eerste keer de Amerikaanse titel op zijn naam door een overwinning op Rex Hartwig. De lijst voor de enkelspelen luidt: 1. Vic Seixas. 2. Tony Trabert. 3. Ha milton Richardson. 4. Larsen. 5. Mulloy. 6. Brown. 7. Moylan. 8. Bartzen. 9. Talbert 10. Flam. Van Dalsum heeft zjjn eerste wed strijd in het tournooi van de Real Tennisclub Turo te Barcelona gewon nen. Hij sloeg de Portugees Joaquin Mourr mot 61, 62. (Van onze tafeltennismedewerker) In de hoofdklasse zorgde Povac af gelopen weekend voor een verrassing door Wifra met 6-4 te kloppen, het geen dus wel sterk in tegenstelling was met de 7-3 nederlaag van de eerste helft. Verder waren de uitslagen tame lijk normaal. Sparta klopte zijn reser ves met 7-3, Wibo klopte Nedlloyd met 6-4 en LuckRaek behaalde tegen Quick dezelfde uitslag en klom dus al weer op de ranglijst. In de over gangsklassen lijkt het er op, of diverse teams zich eerst bjj het begin van de tweede helft hebben gerealiseerd, dat hun positie nogal gevaarlijk is. Er wa ren n.l. ditmaal diverse verrassende uitslagen te noteren, die echter helaas niet alle gunstig voor de R.K.-teams waren. Achilles leed een teleurstellende 6-4 nederlaag tegen UTTC, en Jong Leven kwam tegen Povac 3 slechts met de hakken over de sloot en won met 6-4. Smash leed een nederlaag van 9-1 tegen Sparta 3, terwijl HBC ook dit maal niet van het vierde team van de Spartanen kon winnen en met 7-3 ver loor. GTTC zorgde echter voor een prachtig resultaat door plaatsgenoot TOG met 9-1 te kloppen. In de hoofdklasse ditmaal slechts een enkele verrassing. Wilfra kreeg een ern stige belager voor zijn tweede plaats, doordat het met 6-4 van Povac ver loor. Wim Stoop bleef bij de Rotter dammers uiteraard ongeslagen, maar voor het overige kon alleen Willem- stein van Grijzenhout winnen, zodat de volle winst dus in Amsterdam bleef. Sparta bleef heer en meester over zijn reserves, al was het opvallend dat Du Buy en Goudsmit driemaal wonnen, maar Onnes alleen tegen Cogh een punt kon scoren. Nedlloyd trok met twee man naar Wibo en dit was niet vol doende om te winnen. Drie van de vier punten werden nu door Pelser ge scoord, terwijl hij samen met invaller Hoenderdaal ook nog voor winst in het dubbel moest zorgen. Voor Wibo dus kostbare winst. LuckRaek heeft ook voor de tweede maal van Quick gewon nen, al was het nu slechts 6-4. Coumans bleek opnieuw de sterkste bij de Weertse ploeg en won driemaal, Alberts en Saarmans wonnen alleen van Van Ham, waarna het dubbelspel de volle winst, en hiermede opnieuw een plaats winst op de ranglijst opleverde. Sparta 1 8 8 - - 16 57—23 Wifra 9 7 - 2 14 61—29 Povac 8 4 2 2 10 47—33 LuckRaek 9 4 2 3 10 49—41 Nedlloyd 8 3 2 3 8 35—45 Wibo 9 3 1 5 7 46—44 Quick 8 3 - 5 6 33—47 Treffers 8 1 1 6 3 24—56 Sparta 2 9 1 1 7 3 30—60 GTTC heeft op fraaie wijze de 7-3 nederlaag van de eerste helft tegen TOG teniet gedaan, door met 9-1 te winnen. Met Duits hadden de drie groen-witten nog de meeste moeite, want ze hadden allen een derde game nodig. Blom en Sleper wonnen deze, maar Spee verloor met 21-19. Dit was echter de enige wedstrijd die GTTC liet glippen, zodat de uitslag dus 9-1 werd. HBC heeft 't voor de tweede maal tegen de met sponsrubber spelende Spartaantjes moeten afleggen en met gelijke cijfers, n.l. 7-3, verloren. J. Leu ven had nu het beste deel van de strijd en klopte zowel A. Claessens als P. Gimbel. J. v. d. Dries won eveneens van Claessens, zodat het dus een 7-3 nederlaag werd. Heemstede 1 10 9 2 18 68—32 Disnie 1 9 6 1 2 1.3 53—37 Sparta 4 8 5 2 1 12 56—24 TOG 10 5 2 3 12 57—43 Nedlloyd 8 5 1 2 11 48—32 GTTC 10 5 1 2 11 55—45 HBC 10 3 2 5 8 48—52 Disnie 2 8 1 2 5 4 31—49 Bempa 10 1 1 8 3 36—64 Heemstede 2 8 8 5—75 In groep D hebben de staart-teams zich danig geweerd, waarvan Achilles op tweevoudige wijze het slachtoffer werd. Zelf verloren de Hilversummers onverwacht van UTTC met 6-4, terwijl Barna 2 met 6-4 van Maccabi won (in de eerste helft een 8-2 nederlaag zodat de positie van Achilles dus be langrijk slechter werd, Smash stelde teleur door met maar liefst 9-1 van Sparta 3 te verliezen. Een nederlaag was wel te verwachten, maar deze was toch wel erg groot. Hilversum 9 9 18 67—23 Sparta 3 9 8 1 16 71—19 KKK 8 5 1 2 11 43—37 Smash 9 4 2 3 10 50—40 Povac 2 9 4 1 4 9 51—39 Maccabi 9 2 1 6 5 36—54 Achilles 9 2 1 6 5 31—59 Barna 2 9 2 7 4 26—64 UTTC 9 1 8 2 25—65 In groep E had Jong Leven, ondanks de wat magere overwinning op Povac 3, een goede dag, daar concurrent Bar na door Chefana volkomen verrast werd en niet verder dan een 5-5 gelijk spel kwam. Hierdoor heeft Jong Leven thans weer alleen de leiding gekregen- Putman was opnieuw de beste speler en won driemaal zonder moeite. Helaas werd zulks door v. Galen weer te niet gedaan, want hij verloor drie maal. Tegen Schepers ging dit overigens slechts met miniem verschil, want eerst in de derde game werd hij met 22-20 geklopt. Van Duin had er danig moeite mee en kon voor de tweede maal niet van Schepers winnen. Ook tegen Wals ging het niet gemakkelijk en eerst in de beslissende game won hij met 21-19. Het dubbel leverde Jong Leven daarna de beide punten op. Jong Leven Barna AVGA AMVJ Sparta 5 Chefana Pavac 3 Tuindorp Hilversum 2 9 8 9 7 9 7 9 6 9 4 8 2 8 2 8 - 1 16 61—29 1 15 64—26 2 14 57—33 2 13 58—42 5 8 39—51 4 6 35—45 6 4 29—51 7 1 24—56 9-181 23—67 De hoofdklasse en de diverse groe pen van de overgangsklasse hebben thans voorlopig rust. Eerst op 15 Janu ari worden de volgende wedstrijden verspeeld. (Van onze sportcorrespondent) Ook de derde thuiswedstrijd van HHYC in de competitie om de West- Europa-cup is in een royale zege ge ëindigd, hoewel het er in de eerste twee speeltijden niet naar uitzag. HHYC was tegen BSC wel steeds in de aanval, maar met scoren vlotte het niet erg. St. Onge en Zukiwski zorgden in de eer ste periode voor 20 en Korn doel puntte voor de Berlijners. In de tweede speeltijd bracht Borsutzki de partijen in evenwicht, maar door een treffer van v. Rhede ging HHYC toch de laatste speeltijd met een 32 voorsprong in. Het venijn zat ook in deze ontmoeting in de staart. In de laatste tien minuten, toen de gemoederen wat verhit waren, doordat de Duitse scheidsrechter zowel Zukiwski als St. Onge naar het straf- bankje had verwezen, lukte het ineens wonderwel bij HHYC. Binnen enkele minuten nadat de boosdoeners weer waren teruggekomen, hadden Schwen- cke. Zukiwski (tweemaal) en St. Onge de eindstand van deze tamme en dik wijls slechte wedstrijd op 72 gebracht. Naar wij vernemen zouden de on derhandelingen over de transfersom inzake het overgaan van Cor van der Hart van de Franse club Lille naar Fortuna-Geleen, waarvoor de K. N. V. B. zijn bemiddeling heeft verleend, zijn geslaagd. Van der Hart wordt Zondag 26 December door Fortuna opgesteld in de competitiewedstrijd te gen Sparta (Rotterdam). Tijdens zwemwedstrijden te Boeda pest heeft de Hongaar Gyorgi Tumpek het wereld- en Europees record 100 me ter vlinderslag verbeterd. Hij liet een tijd van 1 min. en 2 sec. voor zich af drukken. Het officiële wereldrecord staat op zijn naam met 1 min. 2.3 sec. op 1 Augustus van dit jaar te Boeda pest gemaakt. 20 November j.l. zwom hij eveneens te Boedapest reeds 1.02,1, doch deze tijd is nog niet officieel door de FINA erkend. Het bestuur van de Finse voetbalbond heeft besloten niet deel te nemen aan het Olympisch voetbaltournooi. Advertentie WENNEKER „OUDE PROEVER" f7.70 „OUDE WENNEKER" 17.25 De Eerste Kamer heeft Woensdag avond met 19 tegen 17 stemmen aan genomen het wetsontwerp tot wijziging der begroting 1954 van het Scheep vaartfonds, waarbij 6.500.000 wordt aangevraagd voor de aankoop van een emigrantenschip. Tegen stemden C.H., V.V.D., C.P.N. en enige K.V.P.-ers. In antwoord op de sprekers die be zwaar hadden tegen het wetsontwerp heeft minister Algera o.m. gezegd, dat het vaarprogramma van de emigranten schepen overladen is en dat daarom dit vierde schip nodig is. De rendabiliteit van het Scheepvaartfonds is hiermede verzekerd. Men behoeft niet bevreesd te zijn voor het ontstaan van een staats- rederij. Het schip is acht jaar oud. De gemiddelde leeftijd van een schip ligt tussen de twintig en dertig jaar. Minister Suurhoff heeft de leden die emigratiepolitiek in hun beschouwing hadden betrokken en er op gewezen hadden dat de beste vakarbeiders ver trekken, terwijl men hen goed kan ge bruiken, medegedeeld dat het kabinet de gevoerde emigratiepolitiek wil voort zetten. De emigatie is een zaak van po litiek op langere termijn. Ook in de komende jaren dient met een omvang rijke emigratiestroom rekening te wor den gehouden. De Eerste Kamer heeft voorts het wetsontwerp tot wijziging van de be palingen betreffende de Voogdijraden aangenomen. Het onlangs te Winschoten opgerichte actiecomité „Verhoging salarissen van lagere ambtenaren bij 's Rijks belastin gen" h,eeft bijna zesduizend adhaesie- betuigingen ontvangen. Van de A.R.K.A. heeft men bericht gekregen, dat on danks alle pogingen om verbetering te verkrijgen in de salarissituatie nog steeds van een schrijnende financiële toestand onder de laagst bezoldigden kan worden gesproken. Het hoofdbe stuur van de A.R.K.A. acht het begrij pelijk, dat een spontane actie ontstond, In kringen van de veehouderij bestaat ernstige ongerustheid over het uitblij ven van een regeringsbeslissing inzake de te stellen garantieprijs voor melk. Van het nieuwe „melkprijsjaar" 1954 1955, dat van November tot November loopt, zijn reeds bijna twee maanden verstreken. De garantieprijs voor 1953/54 werd niet gehaald. Daarom zal het Landbouw-egalisatiefonds voor het eerst na de oorlog naar schatting 10 millioen gulden moeten bijpassen. Van verscheidene kanten wordt mede daarom thans aandrang uitgeoefend om de nieuwe garantieprijs niet aan te pas sen bij het gestegen kostenpeil. Daar door zou dus voor grote groepen vee houders een verliesgevende melkpro ductie ontstaan, zo vreest men. De Stichting voor de Landbouw heeft, zoals bekend is, aan de regering voor stellen tot een garantieprijs gedaan, welke werden gebaseerd op berekening van kostprijzen van het Landbouw- Economisch Instituut voor verschillende gedeelten van het land. Het kenmerk van het na-oorlogse land bouwbeleid is steeds geweest, dat de garantieprijzen werden gebaseerd op de kostprijzen. Tussen overheid en geor ganiseerd bedrijfsleven bestond hierover steeds overeenstemming. Daarom, zo meent de Stichting voor de Landbouw, is er thans geen enkele reden om dit beleid te wijzigen. Men hoopt thans op een spoedige regeringsbeslissing op basis van dit „klassieke beleid". waarvan de draagwijdte door de orga nisatoren niet kon worden overzien, doch welke actie wil zij inderdaad nuttig effect sorteren organisatorisch alsnog in de juiste banen dient te wor den geleid. In het schrijven van de A.R.K.A. wordt aangedrongen op stop zetting van de actie en toezending van de ingekomen handtekeningen aan de organisaties. Voor- wat de A.R.K.A. be treft zal met de door het comité ont vangen handtekeningen naar bevind van zaken worden gehandeld. De N.C.B.O., de Christelijke bond. deed mededelingen in soortgelijke geest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5