„Het is gebeurd, de bui is over Paraat dijkleger worstelt met dreiging van nieuwe catastrophe Het KERSTSPEL betrekt de hele mens bij bet heilig gebeuren Militairen op wacht bij 'e punten Woeste golven stormden op de kust aan Gevaar voor Groningen vrijwel geweken Harlingen haalt verlicht adem H DEENS schip waarschijnlijk met man en muis vergaan Kinderen gered uit brandend huis Ergens pijn MEENK's POEDERS Nergens pijn Weer vier Russen terechtgesteld Nijhoff's „Ster van Bethlehem nog Kostbaar koffertje Twaalfhonderd mail geconsigneerd Fascinerend schouwspel aan IJmuidens strand Militaire orders t.w.v. 17/4 millioen KREET VAN BEVRIJDING IN BEDREIGD GEBIED Door bemanning van reddingboot De K.V.P.-fractie en het liftverbod Aanhangers van Beria DRAADOMROEP B fi9flC LITERAIRE KRONIEK Studiedagen kleuter onderwijs VRIJDAG 24 DECEMBER 1954 PAGINA 5 Onjuiste opvattingen over haar houding njt zit er véél dichter btj U boort bet fijnste het best! Katholieke Illustratie J cto ctnnrl Irrootr wnc Hp niti'np'hf (Van onze speciale verslaggever) „Het is gebeurd, de bui is over." Dat had een kreet kunnen zijn, een kreet van bevrijding, waarin zich de spanning ontlaadde van de duizenden man nen die met rubberlaarzen en oliejassen aan van Woensdagavond af de wacht hebben gehouden aan de dijken langs, onze kust, gezwoegd en ge sjouwd hebben met zandzakken en tenminste zes en dertig uur lang geen bed hebben gezien, slechts ziedend water en neerstriemende regen. „De bui is over." De man die het zei, zei het met een zucht van verlich ting, maar ook alsof het niet belangrijk was, alsof nu plotseling andere dingen waarde voor hem hadden gekregen, een glas cognac of alleen maar warme melk bijvoorbeeld. Het is frappant te zien hoe mannen zich plotseling fanatiek en met schijnbaar niet te remmen energie in de strijd kunnen werpen en, wanneer die strijd zijn zin heeft verloren plotseling indolent worden voor hetgeen zij gedaan hebben, zichtbaar vergeten wat geweest is en terugkeren naar een burgerlijk bestaan, dat scherp in tegenstelling is met de dynamiek van hun heroïsch gevecht. Zij zien plotseling grauw van vermoeienis én je zou medelijden met hen krijgen terwijl zij enkele uren ervoor slechts bewondering afdwongen. Drie dagen lang heeft een ziedende storm de kust geteisterd. Steeds hoger werd het water tegen de nog maar kort herstelde dijken gejaagd. Honder den mensen werden voor de tweede maal in twee jaar met doodsangst in hun hart uit hun huizen gejaagd. In scholen, kazernes en hoog gelegen ca- fé's dromden zij samen. Donderdagmiddag was de redding boot „Koningin Wilhelmina" van Stel lendam gealarmeerd voor twee sche pen, die ter hoogte van Willemstad in nood zouden verkeren. Het bleek loos alarm te zijn. De bemanning van de reddingboot ging in Willemstad even aan wal, waaroij zij, lopende door een straat, een huis ontdekte, dat in brand stond. De mannen gingen hier naar binnen waarbij bleek, dat zich in het huis drie kinderen bevonden. Deze werden door hen in veiligheid gebracht. Zij wisten de brand te blussen. Inzake de houding van de Katholikee Tweede-Kamerfractie bij de stemming over de motie-Vermeer blijken onjuiste opvattingen post te vatten. De Centrale Propagandadienst van de Katholieke Volkspartij vestigt er daarom de aan dacht op, dat de fractie bij de stem ming over de motie-Vermeer niet ge bonden was. Ook heeft geen der frac tieleden zich aan de stemming onttrok ken. De heer Fens wist van de minister de toezegging te verkrijgen, dat de vrijstelling van reiskosten van dertien op zeventien keer per jaar werd ge bracht. Daar ook vrij reizen met Kerstmis of Nieuwjaar wordt gegeven, komt deze verruiming, voor hen, die achttien maanden in dienst zijn na aftrek van de eerste opleiding en oefeningen, prac- tisch hierop neer, dat de dienstplichti gen nagenoeg iedere veertien dagen vrij reizen hebben. Voorts wordt opgemerkt, dat door de interventie van de heer Fens de minister zich in principe bereid ver klaarde de kostwinnersvergoeding te verhogen, indien de zoon, die in dienst is, bijdroeg in het gezinsinkomen (vast stelling gezinsmaximum) Kinderen legden ze op enkele stoelen onder jassen te slapen en zelf schaar den ze zich rond de kachels, nerveus lachend om elke grap die door mensen- die-het-niet-laten-kunnen werd gedebi teerd. De Noord-Westhoek van Brabant verkeerde in een rampstemming. In Lage Zwaluwe, Zevenbergsehoek, Moerdijk, Noord Schans, Dintelsas en Dinteloord waren vele huizen verla ten. De benedenverdiepingen waren leeg. De bewoners hadden hun meubi lair. en andere bezittingen op de zol ders opgeslagen. Zelf hadden zjj de wijk genomen naar hoger gelegen plaatsen. In scholen, café's, ontspan- ningszal'en, bü vrienden en bekenden hadden zij onderdak gevonden. Gis termiddag, vóór de vloed zijn hoog ste stand kreeg, was de uittocht be gonnen. Weer zaten oude verkleum de vrouwen op open militaire jeeps, weer duwden moeders kinderwagens met hun kroost en enkele bezittingen voort over debemodderde wegen, langs militaire colonnes en mannen met zandzakken die in tegengestelde richting liepen. Weer brandde diep in de nacht licht in de café's waar doornatte bemodderde mannen samendrongen rond de tapkast om een borrel of een kop koffie met cognac. De situatie was dreigend. Op ver schillende punten bereikte de vloed gistermiddag hoogten die slechts uiterst weinig verschilden van die van de ramp zalige nacht van de eerste Februari, thans bijna twee jaar geleden. De af kalving van de dijken was op veel plaat sen schrikbarend. De storm had een al les vernielende kracht. Wanneer hij in de namiddag niet in kracht was af genomen waren de gevolgen niet te over zien geweest en zou een herhaling van de Februariramp terecht gevreesd zijn. Wij hebben enkele mensen de vraag gesteld of zij onder dezelfde omstandig heden rustig naar bed zouden zijn ge gaan wanneer zij de Februariramp nilt hadden meegemaakt. Wij kregen ten ant woord dat zij rustig zouden zijn gaan slapen. „Och, wij hebben wel meer stormen meegemaakt waarbij het water tot de kruin van de dijk steeg. Maar wij heb ben altoos op de dijken vertrouwd. Wan neer dat vertrouwen eenmaal is ge schokt slaap je nooit meer rustig wan neer een gemene wind uit het Noord- Westen het buiswater tegen de voordeur opjaagt. Vroeger was er ook een soort dijkwacht. Maar nu ook de regering is gealarmeerd en duizenden militairen zendt, word je nerveus en wordt- de ernst van de toestand veel sterker aan je opgedrongen dan voorheen." Advertentie kiespij"' hoofdpij"' Opnieuw zijn vier aanhangers van de voormalige Russische politie-chef Beria terechtgesteld. Een hunner is Abakoe- mov, die in 1916 Beria opvolgde als minister van Staatsveiligheid. De ande re drie zijn gewezen ambtenaren van dit ministerie. Een aantal andere be schuldigden is tot gevangenisstraffen veroordeeld. De doodvonnissen die door het militaire college van het Opperste Gerechtshof zijn uitgesproken, zijn reeds voltrokken. Abakoemov en zijn medebeklaagden zijn ervan beschuldigd evenals Beria acties te hebben ondernomen, die de staat en de Russische intelligentsia in gevaar brachten. Zfj hebben valse aan klachten ingediend tegen hoge staats- en partijfunctionarissen. Deze zijn be reids gerehabiliteerd. (UP-Rtr) Advertentie m&) A donderwolken J" „Net, bij de mtzending, bedoel ik. Ik heb Draadomroep thuis. Die heep zuivert studioklank." wHoe komt dat?" „Ne*, omdat je de mmuaamste statiom oner eigen lijnen, dmd m je kamer krijgt'. Dat k takwerk, hoor.. Aan PTT kunt U het overlaten, te zorgen voor een ideale ont vangst. De nieuwste snufjes in de Draadomroep-apparatuur werken- er aan mee om U het ongestoord genot van Uw uitverkoren" pro gramma's te garanderen. Draad- omroep is zuinig op Uw geld en op Uw stroom, maar royaal met de geluidskwaliteit. En dat ver-, velende zoeken en bijstellen neemt PTT U óók uit de hand. Eén draai aan de knop - en •Als U in het gebied van een gemo- derniseerd 4-programma-net wpont. geeft storingvrije studioklank steeds onovertroffen A e behoefte van de mensen, om hefc kerstgebeuren in een spel te verzin- t nelijken, is zeker niet iets van deze tijd. Het is een diep ingeschapen behoefte, die slechts in onze landen eeuwenlang niet aan haar trekken kon komen. Veel goeds heeft de oorlog niet op zijn kerfstok, maar feit is in elk geval, dat hij fti de duisternis der bezettihgsdagen in ons weer het gevoel heeft gewekt, dat wij met ziel én zinnen betrokken dienen te zijn hij het myste rie, dat de Christenheid op 25 December viert. En dit nu doet het Kerst-leken spel, dat de hele mens actief bij het wonder betrekt en er een eeuwig-actueel gebeuren van maakt. schijnt Nijhoff's toon zich van de ge wone gesprekstoon te onderscheiden. Toch bevat dit „slechts" precies dat gene, waardoor deze taal poëzie is en geen veredeld proza. Hoe heeft Nijhoff deze spelen zelf be schouwd? De uitgave van „Het Heilige Hout" voorzag hjj van een Opdracht, die als het volgt begint: „Dit boek is de voortzetting van een levenswerk van mijn moeder. Zjj placht zij is heil soldaat geweest aanvankelijk voor meetings in de zalen van het Leger, later voor samenkomsten in haar huis, bijbelse stukjes te schrijven, die door de jeugd werden uitgevoerd en „zangdiensten" heetten. Ze beston den uit samenspraken en liedjes, de eerste aan de evangelies, de tweede aan bekende zangbundels ontleend. De taal was oprecht, ongekunsteld en zonder ijdelheid. Hetgeen ik weet het maar al te goed zeldzaam is. Toen mijn moeder stierf, liet zij mij een reiskoffertje na, dat haar zang diensten bleek te bevatten, deels in handschrift, deels gedrukt op geelge- worden strijdkreetpapier. Bij mijn tal rijke verhuizingen gedurende de laat ste twintig jaar, heeft dit koffertje, dat daar blijkbaar op berekend was, mij altijd vergezeld. Het was in 1941, dat de dichter Mar- tinus Nijhoff op verzoek van de le kenspelleider Ben Albach een spel schreef, dat opvoerbaar was voor en door de jeugd van verschillende ge zindten. Maar reeds in de vooroorlogse jaren maakten katholieken als protes tanten belangstellend kennis met wat o.a. de Duitse expressionisten op dit ge bied presteerden. Een Duits gezelschap onder leiding van Haass-Berkow kwam hier voorstellingen geven van een .Weihnachtsspiel aus dem bayerischen Wald". Reeds in de twintiger jaren voerde een Haagse predikant, ds. Sirks, met een aantal jongeren een Kerstspel op. Ook in katholieke kring ontbrak het niet aan pogingen het Kerstgebeuren door leken tot uitbeelding te doen-bren gen. Een bijzonder inspirerende invloed ging en gaat nog altijd uit van de Franse toneelschrijver Henri Ghéon (1875-1944). Deze ontdekte de charme voor het volkstoneel van tal van middeleeuwse heiligenlevens en gul den legenden. Meer dan zestig zo genaamde „mirakelspelen" heeft Ghéon op zijn naam staan. Met een eigen gezelschap, „Les Compagnons de la Notre Dame" trad hij jarenlang op als propagandist voor de speel baarheid van deze vroom-getuigende In Willemstad was men met een nieuwe waterkering nog niet geheel gereed. Met man en macht werd Donderdag bij zéér hoog water het werk verder uitgevoerd! Op de voor grond burgemeester Cor van der Hooft, die zijn kranige werkers bij een vlie gende storm aanmoedigde. gelegenheidsstukken. Wij mogen in dit verband Ghéons „Kermisvolk op Kerstmis" niet ongenoemd laten. Het werd bij herhaling door Nederlandse liefhebberijspelers ten beste gegeven en doet het nog altijd uitstekend. Merkwaardig is, dat hoegenaamd geen Nederlandse schrijvers de door Ghéon gecreëerde tradities weten voort te zetten, de bemoeienissen van „Ons Lekenspel" te Bussum, dat dit jaar zijn twintigjarig bestaan viert, ten spijt. De Nederlandse oogt aan lekespe- len, zeker aan die welke op het Kerstgebeuren betrekking hebben, is uiterst gering. Het spel van Nijhoff, „De ster van Bethlehem", is tot op heden echter het enige ronduit geslaagde voorbeeld ge bleven van modern Kersttoneel. Het is op de meest uiteenlopende plaatsen met innig succes vertolkt, in kerken en ka zernes, in concentratiekampen en gevan genissen, door kerkelijken en onkerkelij- ken, door de jeugd en door ouderen. Nij hoff bezigt in dit spel, dat in 1950 sa men met het Paasspel „De dag des He ren en het Pinksterspel Des Heilands Tuin" onder de samenvattende titel „Het Heilige Hout" werd uitgegeven, een heel vertrouwelijke omgangstaal. Slechts door verfijnde rijmwerkingen, verrassende vergelijkingen en een won derlijke doorzichtigheid van inhoud Volgens de tussen het ministerie van Verkeer en Waterstaat en het ministerie van Oorlog getroffen regeiing voor de stormwaarsehuwingsdienst zijn na acht uur Donderdagmorgen door de desbe treffende autoriteiten van de Koninklij ke Landmacht en van de Koninklijke Luchtmacht de vastgestelde maatregelen getroffen, eerst in het Zuiden, later ook in het Noorden des lands. Tengevolge van deze maatregelen werden in ver scheidene garnizoenen totaal 1200 mili tairen geconsigneerd. De eerste groep van 100 man uit het garnizoen Haarlem (168ste afdeling zwa re luchtdoelartillerie) is naar Den Hel der gezonden en overgezet naar Texel. Een volgende groep van 50 man uit Oir- schot (432 bataljon infanterie) is naar Ossendrecht gedirigeerd. 100 man uit Rotterdam, namelijk 50 van het corps mariniers en 50 van de 939ste afdeling lichte luchtdoelartillerie, zijn bestemd voor bijstand in de omgeving van 's Gra vendeel. 200 man uit Oirschot (43ste af deling artillerie en 43ste eskadron zware tanks) gedirigeerd naar het gebied van Waspik, Lage Zwaluwe, Klundert en Moerdijk. In Stavenisse zijn 150 mili tairen van het 432e bataljon infanterie gestationneerd, in Willemstad 50 man van het korps commandotroepen. Deze detachementen zijn bestemd om in geval van nood onmiddellijk ter plaat- se hulp te verlenen. Op de vliegvelden Gilze-Rijen, Woensdrecht, Valkenburg en Deelen staan 40 vliegtuigen gereed om bijstand te verlenen. De thans getroffen maatregelen zullen van geen invloed zijn op de regeling van het Kerstverlof. Tot nader order zal aan het marineper. Het Kerstnummer van de K.I. opent met een artikel over de Amerikaanse poolbasis te Thule op Groenland en toont in een serie foto's, hoe de aal moezenier in de ijzige koude op een van sneeuwblokken gebouwd altaar in de open lucht voor de katholieke solda ten het heilig misoffer opdraagt. J. w. Hofwijk vertelt over de Kerstviering, die hij heeft meegemaakt tussen Ne derlandse immigranten te Perth in West-Austraiië onder de hete zomerzon. Er is ook nog een reportage over „Kerstnacht aan de grens": douane- en grensambtenaren moeten dan even goed op hun post zijn als in andere nachten. Wjllem van Veenendaal ver telt op interessante wijze over het cha piter „speciale vluchten" van de K.L.M. hij heeft daarin een 'groot aandeel ge had. Jan Glissenaar, van de jeep-ex pres, schrijft over het probleem van het grootgrondbezit in Perzië en over het voorbeeld, dat de Sjah aan zijn rij ke onderdanen heeft gegeven. Het derde artikel over de Kolen- en Staalgemeen schap, wederom rijk geillustreerd, be licht opnieuw een paar interessante as-, pecten van deze gemeenschap. Er wordt verder een beeld geschetst van Kroes- jev, de economische dictator van de Sovjet-Unie. Jan Cottaar begint met een overzicht van het sportjaar 1954. soneel geen verlof of permissie worden verleend. De chef van de Luchtmachtstaf heeft in oyerleg met de chef van de Marinestaf en chef generale staf het personeel en materieel van de Konink lijke Luchtmacht dat voor eventuele hulpverlening in aanmerking komt, geconsigneerd. Zoals, gelijk bekend, Donderdag reeds eerder op de dag is geschied ten aanzien van Zeeland, Noord-Brabant, Zuid- en Noord-Holland, heeft het Com mando Rode Kruiskorps zich in de loop van de middag ook in verbinding ge steld met de gewestelijke commandanten in Friesland en Groningen om over de nodige maatregelen overleg te plegen. Met tomeloos geweld hebben de gol ven Donderdagmiddag omstreeks half drie gebeukt op de duinen bij IJmuiden. Het water overspoelde het gehele strand met enorme kracht, woelde en wervel de aan de voet van de duinen hier en daar brokken meesleurend naar zee. De paviljoens kregen het opnieuw zwaar te verduren, stonden geheel in het wa ter. In angst en vrees stonden de eige naars op de duintoppen, de vernielin gen aan te zien. Het meest zuidelijk gelegen paviljoen, De Schelp, is op be tonnen palen gebouwd. Het leek een eiland temidden van grote schuimmas- sa's. Het noordelijkste paviljoen, dat van de heer Ramérman, is in de loop (Van onze correspondent) Alle aandacht was Donderdagavond in het Groningse land geconcentreerd op de bescherming van de 100 km. zeedijken die het land moeten bescher men, dijken die Woensdag al een geweldige krachtproef moesten doorstaan en waarin hier en daar gevaarlijk zwakke plekken waren geconstateerd. De Rijksverkeersinspectie had op de districtsknooppunten Winschoten, Win- sum en Delfzijl vrachtauto's in reserve. Enkele zwakke plekkon bij Delfzijl, bij Zoutkamp en de zeedijken voor de Em- mapolder, de Lindhorst Homanpolder en de Noordpolder werden extra ver sterkt omdat hier in de nacht van Dins dag pp Woensdag nog al schade was aangericht. In de Emmapolder waren Woensdagnacht vier betrekkelijk grote gaten geslagen die provisorisch her steld zijn. Dinsdagavond sloeg in de pro vinciale zeedijk bij Zoutkamp nog een klein gat, dat spoedig hersteld kon wor den. De verwachte hoge waterstand, die de vorige keren belangrijk over schreden werd, werd ditmaal gelukkig niet bereikt. Het water bleef 40 cm. tot 1 meter berieden de verwachte hoog ste stand en bereikte in Delfzijl 3.25 m. boven NAP, in Zoutkamp 3.61 en in Nieuw Statenzijl 3.60 m. Vannacht om twaalf uur kon uit de centrale post te Groningen geleidelijk aan de bijzondere bewaking worden ingetrokken en er rest te vannacht nog één gebied dat bijzon dere zorg vergde, namelijk het gebied van de Westerwoldse Aa nabij Beerta. Daar het binnenwater niet geloosd kon worden steeg het water angstwekkend hoog. Om negen uur gisteravond stond het water nog 20 cm. lager dan de top van de bedijking en enkele uren later was er nog slechts enkele centimeters speling. Ook in Friesland heeft men Donder dag de avond met zorg tegemoet ge zien en met name in Harlingen, waar al vroeg in de avond de overspattende golven tegen de ramen sloegen van hotel Zeezicht,, dat daar beschermd door een groot aantal zandzakken aan de rand van de Buitenhaven staat en waar van de gevels dropen van opspattend water. Om dit hotel maakte men zich echter weinig zorgen. De zorgen van de Harlingers gingen uit naar de oude sluizen. Over de situatie op die eilanden wist men in Harlingen niets. Met Terschel ling was geen contact te krijgen, ïnaar later bleek dat de voorgenomen evacu atie van enkele dorpen op dit eiland niet door behoefde te gaan. In Harlingen wist men ook niet hoe de situatie langs de kust van de Friese zeewering was. Doch oolfelders laugs de Friese zee wering warien alle nodige maatregelen genomen. Bij Wierum was men er reeds voor de avond viel in geslaagd de vaart achter de dijk te dempen om een ver dere verschuiving en verzakking van de dijkvoet tegen te gaan; Er waren in Friesland 400.000 zandzakken geclaimd, waarvan alleen Donderdag overdag 20.000 naar punten aan de zeewering werden gebracht. Er werd ook een groot aantal naar Terschelling verscheept. van de dag weggevaagd. Het ligt op een hoop tussen de duinen. De door de duinen gegraven weg naar het strand, „De Geul", stond gedeeltelijk onder wa ter en was versperd met palen, plan ken en andere rommel, als met reu- zenhand op een hoop gesmeten. Rond de Vissershaven stroomde het water over de kademuren heen. De schepen waren met extra trossen vast gelegd en torenden hoog boven de wal- lekant uit als kwamen zü de wal op varen. Het water reikte tot aan de vis- hallen. Een houten keet, die nabij de Kop van de Haven achter de dienstwo ningen gezet was, werd door de wind opgenomen en in brokken de haven in gegooid. De westelijk landtong bij de ingang van de Vissershaven stond geheel onder water. Hier en daar was nog slechts een enkele graspol te zien. Uit het ta lud van het forteiland werden grote brokken weggeslagen. De meerstoelen lagen tot de kop in het water. Sche- veningen-Radio had zijn kelders met afsluiters gedicht om een onderlopen als in de rampnacht van 1953 te voor komen. In het Noordzeekanaal, veilig binnen de sluizen lagen grote en kleine schepen, te wachten op beter weer. Door de sluizen werd, mede in verband met de hoge waterstand, niet geschut. Nijhoff verhaalt dan, hoe hij in 1941 (n.a.v. zijn gedichten „De kinderkruis tocht" en „De soldaat die Jezus krui sigde") het verzoek kreeg een nieuw kerstspel te schrijven. Toen ging dat koffertje spreken. Het „straalde" de dichter „bemoedigend toe als een ster in de nacht." Hij ging de zangdiensten bestuderen, en niet tevergeefs. Wel ble ken de stukjes zelf niet voor het doel bruikbaar wegens het beperkte aantal medespelenden, maar de titels der zang diensten waren uitermate veelzeggend. De titels der drie spelen in „Het Heilige Hout" zijn rechtstreeks aan de inhoud van het koffertje ontleend. Die inhoud bleek vooral onderrichtend, toen de dich ter een vergelijkende studie ging maken van de talloze Kerst- en Paasspelen uit vervlogen eeuwen. „Als ik." schrijft hij, „de dag in de universiteitsbibliotheek had doorgebracht en 's avonds het koffertje opende was het alsof oud en nieuw zich mengden; alsof overlevering en arge loosheid uit dezelfde bron voortvloeien, de bron der collectieve ontroering." Collectieve ontroering et is deze bron der collectieve ontroering, die door de Kerstspel- dichter en door de lekespelers, bij elke opvoering weer, wordt aange boord. De bron heeft al te lang „droog" gelegen. Nu zij weer vloeit, valt het ons gemakkelijk pok weer contact te maken met de beieving van het Kerst gebeuren in vroeger tijden. In tal van vroegchristelijke en middeleeuwse zang stukjes onderkennen wij thans weer dra matiseringen, actieverhalen, geen leespoëzie. maar „gespeelde taal", die zich lijfelijk tot de toeschouwer en toe hoorder richt. Deze poëzie is getuige- Henri Ghéon (18751944), schrijver van „Kermisvolk op Kerstmis". nis ooggetuigeverslag precies zo als de waakengelen, dorpsvrouwen, her ders, en andere personnages in Nijhoffs spel ooggetuigen zijn. Deze poëzie be trekt ons weer bij het Kerstgebeuren, door niet alleen de ziel, maar ook de zinnen tot het wonder toe te laten. Voor hen geen plaats Tenslotte nog enkele woorden over het Kerstspel, dat in Nijhoffs voetspoor werd ondernomen door Wim Gispen. Het heet: „Voor Heir geen plaats" 1) en speelt in Amsterdam, waar de engel Ariël van God de opdracht krijgt, naar vier mensen toe te gaan in wier har ten het Licht der Wereld nog niet is doorgedrongen. Ariel gaat achtereenvol gens naar de vrachtrijder Alfred Kop per, waar de geest van de haat de komst van het Licht verhindert; naar John Heder, de hebzuchtige fabrikant, waar het al niet vee1, anders is: naar de jaloerse meneer en mevrouw Hil- terman, die op gespannen voet met el kaar leven en waar dus geen plaats is voor een naaste: en tenslotte naar Heieen Holdertsz, waar de geest van verbittering hem opendoet. Als Ariël te leurgesteld terug wil gaan naar God, komt hij een vreemdeling tegen, die Bar- abbas heet, en die aan den lijve wéét wat haat, hebzucht, jaloezie en verbitte ring zijn, en met wiens getuigenis het spel dan tot een einde komt. Het is moeilijk „Voor Hem geen plaats" op zijn mérites als lekespel te beoordelen. Het stuk mist ten enen male de poëzie van Nijhoffs werk. Maar als poging de herstelde traditie voortgang te doen vinden, verdient het aanmoedi ging. De Nederlandse schrijvers, die aan groot toneel maar niet toekomen, moe ten in het rijke Kerstthema toch wel de inspiratie kunnen vinden voor een spel, waarvan de innigheid en de in timiteit, van nature aan het thema ei gen, ook aan de Nederlandse schrij- versaard eigen zijn. NICO VERHOEVEN. 1). Wim Gispen: „Voor Hem geen plaats", een Kerst-lekespel. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. De drie spelen van Nijhoff, „Het Heilige Hout", ver schenen in 1°50 bij D. A. Daamens's Uitg. Mij. N.V., te Den Haag. Onder auspiciën van het Katholiek Paedagogisch Centrum heeft het Katho liek Verbond van Leerkrachten bij het Kleuteronderwijs in Nederland (KAVO- KO) een reeks studiedagen georgani seerd, welke staan in het teken van de onderwijsvernieuwing en gehouden wor den te Uden op 29. 30 en 31 December a.s. in het Retraitehuis Volkelseweg 30. Spelmoment uit Ghéon's bekende stuk „Kermisvolk op Kerstmis", dat in deze dagen door veel amateur-gezelschappen wordt opgevoerd. Velen hebben de storm, de regen- en hagelbuien getrotseerd om bij hoog water de zee te gaan zien. Ze stonden op de Kop van de Haven, op de vei lige hoogte bij de semafore of op en bij de duinen bij De Geul. Een angsaanja- gend en tegelijk boeiend schouwspel. Van de pieren was niets meer te zien. Overal kolkend en kokend water, mas sa's schuim, die in tomeloos geweld heen en weer geslingerd werden. En ondertussen werden de laatste berich ten uitgewisseld. Want half IJmuiden zit in zulke dagen bij de radio en volgt gespannen de berichten van schepen in noqd op zee. In zulke dagen demon streert zich meer dan ooit IJmuiden's verbondenheid met de zee, als het mee leeft met de zeeman, die soms zo'n on gelijke strijd moet voeren tegen de los gebroken elementen. De ministeries van Oorlog en Marine hebben met Nederlandse en buitenland se ondernemingen opnieuw contracten voor de levering van goederen en dien sten gesloten ter waarde van ruim 17 millioen. Het zijn 55 contracten, waar van er 6 het bedrag van een millioen te boven gaan. Dit zijn orders voor het ont graven van veen op het vliegveld De Peel (1.000.000 gulden), voor het leveren van camouflagenetten (drie maal 1.442.104,26 en een maal 1.384.563,08) en voor het leveren van benzine-electri- sche aggregaten 613.978,40). Donderdagavond is ten Noorden van Schiermonnikoog het Deense stoom schip „Gerda Toft" in nood geraakt. Op de noodseinen kwamen verscheidene in de nabijheid varende schepen toesnellen. Enkele ervan troffen een met vijftien tot twintig man bemande reddingssloep aan, die door de wilde zeeën omsloeg. Reddingspogingen hadden geen zin. Men vermoedt dat de „Gerda Toft" is gezonken. Het schip had 29 man aan boord. Men neemt aan, dat zij allen zijn verdronken. De 200 tori metende Nederlandse kust vaarder „Diet" afkomstig uit Delfzijl, kreeg Donderdagavond moeilijkheden te Noordwesten van Ameland. Het is hoog op het strand gegooid tussen Nes en Buren. De reddingsploeg van Ameland heeft de vier koppen tellende beman ning met het Whippertoestel van boord gehaald. Scheveningen radio heeft de scheep vaart verzocht uit te zien naar het Ne derlandse motorschip „Peter". De „Pe ter" is van Brunsbüttel onderweg naar Boston (Engel.). Het Deense schip „Cimbria", dat in de nacht van Dinsdag op Woensdag ten Westen van Terschelling een defect aan het roer kreeg, is door de sleepboot „Holland" Den Helder binnengebracht. Het Duitse motorschip „Frida Mari- chen" (76 ton), dat 18 December uit Kopenhagen is vertrokken met bestem ming Lübeck, heeft sindsdien niets van zich laten horen. De gezagvoerder van de „Koningin Emma" van de maatschappij Zeeland, die de dienst tussen Hoek van Holland en Harwich onderhoudt, heeft het Don derdagmiddag niet verantwoord geacht naar de Hoek te varen en heeft be scherming gezocht onder de Engelse kust. Aan boord bevonden zich onge veer 350 passagiers. Alles is wel aan boord. Een dergelijke vertraging heeft zich in de geschiedenis van de maatschap pij Zeeland nog niet voorgedaan. Dat de gezagvoerder van de „Koningin Emma" dat besluit heeft genomen, geeft enige indruk van de kraebt der elementen. Verwacht werd dat het schip vanochtend in de Hoek zou aankomen. De 34 Grieken, die zich aan boord bevinden van het Panamese schip „Ka- tingo", dat bij Bergen aan Zee boog op het strand zit, schijnen zich aan boord niet prettig te gevoelen. Zij hebben de wens te kennen gegeven het schip te verlaten. Het station Egmond aan Zee heeft daarop een verbinding met het schip tot stand gebracht en bijna alle leden van de bemanning met het whip pertoestel van boord gehaald. Het lichtschip „Goeree" dat enkele dagen geleden al 800 meter in Ooste lijke richting „krabde" (met de ankers over de grond) is Donderdag nog eens dertienhonderd meter in Zuidoostelijke richting verschoven. Het lichtschip Ter- schellingerbank is anderhalve mijl in Oost-Zuidoostelijke richting verschoven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5