Ontroerende toespraak van de Paus Ontvoerde babies gevonden Belgische notaris wegens smokkelarij gearresteerd 28 doden bij vliegongeluk „KATINGO" op het strand van Bergen aan Zee hotel ingewijd Fabuleus duur H. Vader begroet pelgrims „Als de mensen eens elke da£ zouden weten te leven met de gevoelens van Kerstmis Bij kinderloos echtpaar in Belfast De Geul buiten oevers POOLSE VROUW RICHT VADER VAN 5 KINDEREN TE GRONDE Texelse vuurtoren loopt gevaar Het Britse Strato-cruiser tijdens de landing bij Prestwick in vlammen Europa Balans noodweer: 150 doden in Jee HUKKIO oefcteycu mij! weer MAANDAG 27 DECEMBER 1954 e 78ste JAARGANG No. 26179 Kosten: veertien millioen dollar Mgr. Romanof in gevangenschap overleden Apostolisch vicaris van Sofia Gezondheidstoestand „Vader" wist van niets verder verbeterd zijn Koningin en Prinsessen naar Sankt Anton BARTELIORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 DUFFEL MONTY-COATS 7 bemanningsleden en 1 passagier gered Het winterseizoen in de Amerikaanse staat Florida is gisteravond ingeluid met de opening van het super-chique en kolossale Hotel Fontainebleau, waarvan de bouw niet minder dan 14 millioen Mgr. Ivan -Romanof, apostolisch vi caris van Sofia, die in Bulgarije tot 20 jaar gevangenisstraf was veroordeeld beschuldiging van spionnage voor het Vaticaan, is in de gevangenis over leden, aldus meldt Radio Vaticana. Hij werd in 1952 gearresteerd. Het Panamese schip „Katingo", dat Woensdag bij Bergen aan Zee aan de grond is gelopen, is steeds dichter naar de kust geworpen. Dat bracht Uiteraard nogal wat mensen op de been. Het is aan het strand van Bergen dan ook flink druk geweest dit weekein de. Tallozen kwamen dit niet alledaagse verschijnsel zien. De drukte was zelfs zó groot, dat speciale parkeerplaatsen werden ingericht en natuurlijk ontbraken ook de kraampjes en stalletjes met „warm en zuur" niet. De politie .an Belfast heeft bij een kinderloos echtpaar twee kinderen op gespoord, die in Dublin waren ont voerd. Nadat de politie eind vorige week bU een onderzoek in het „gezin" met twee kinderen, had vastgesteld dat de jongste van het tweetal Patrick Berri- gan was, een negen maanden oude ba by, die 18 December j.l. was ontvoerd, werd de veertig jarige „moeder" in hechtenis genomen. Tevens ging men toen na, of het vier-jarige dochtertje, Bernadette genaamd, in werkelijkheid niet Elizabeth Browne was, een meisje uit Dublin, dat op 25 November 1950 op ongeveer gelijke wijze was ontvoerd. Dit bleek inderdaad zo te zijn. Haar ouders, die in Dublin een kran tenstalletje hebben, hebben hun kind tijdens de Kerstdagen voor het eerst na vier jaar weer gezien. In afwachting van een nader onderzoek hebben de po- litie-autoriteiten hun nog geen toestem ming gegeven het mee naar het ouder lijk huis te nemen. De politie zet in middels de speurtocht voort naar een andere vermiste baby uit Dublin, een meisje van zes maanden, dat op 19 Oc tober van dit jaar ontvoerd werd. De echtgenoot van de gearresteerde vrouw heeft verklaard geheel onkun dig te zijn geweest van het feit, dat zijn „kinderen" ontvoerd waren. In beide gevallen had zijn vrouw hem verteld naar een particuliere kraam inrichting te gaan voor een bevalling. Zij had hem gevraagd haar niet te bezoeken en hij had beide keren aan dit merkwaardige verzoek voldaan. Het „verblijf in de kraaminrichting" had iedere keer verscheidene weken in beslag genomen. Op de vraag van de politie of hij ie dere keer aangifte had gedaan van ge- geboorte verklaarde hij in de mening verkeerd te hebben, dat men in de kraaminrichting daar zorg voor had ge dragen. Het verhaal van de man, die ambtenaar is. schijnt voldoende geloof waardig te zijn, want de politie heeft hem niet in staat van beschuldiging ge steld. De kleine Elizabeth is door haar ou ders herkend aan een moedervlek tus sen de wenkbrauwen. Het kind is voor lopig opgenomen in het gemeentezie kenhuis van Belfast. De man, die zich vier .jaar lang haar vader gewaand heeft, heeft haar wettige ouders gesmeekt hem het kind te laten houden, maar deze willen daar niet van weten. Teleurgesteld heeft hij zich gisteren bij het ziekenhuis gemeld met enige du re kerstcadeaux, die hij voor Elizabeth had gekocht: een autoped, een driewie ler en poppen. Hij werd echter niet bij het kind toegelaten. Het speelgoed liet hij achter. De heer en mevrouw Browne moch ten het kind wel zien. Het meisje glim lachte zwakjes door haar tranen heen, toen de voor haar vreemde mensen bij haar gebracht werden. Zij gaf haar moe der wel een hand, maar week in ver warring terug toen mevrouw Browne haar probeerde te kussen. (U.P.) De toestand van Paus Pius is dermate verbeterd, dat zijn dokter, professor It. Galeazzi-Lisi, die reeds gedurende 25 jaar de lijfarts van de Paus is, het niet langer nodig oordeelt om de nach ten in zijn onmiddellijke nabijheid in het Vaticaan door te brengen. Hij heeft de afgelopen nachten thuis geslapen na sedert 2 December, toen de Paus zijn eerste hernieuwde ziekteaanval kreeg, in een kamer naast die van de Paus te hebben doorgebracht. De Heilige Vader heeft eerste Kerst dag een half uurtje in de tuin van het Vaticaan vertoefd. Ook verscheen hij enkele minuten aan'het raam van zijn kamer om de vele pelgrims, die zich buiten hadden verzameld, zijn zegen te geven. Met krachtige stem heeft de Heilige Vader op het vigilie van Kerstmis Zijn jaarlijkse boodschap uitgesproken. We gens zijn ziekte heeft hij echter zijn oorspronkelijke tekst niet kunnen uit spreken en zich beperkt tot een korte maar ontroerende toespraak, die vijf minuten duurde en waarvan wij de vol ledige tekst hier laten volgen. ,,Als eenvoudige kinderen bereiden Wij Ons voor op het Kerstfeest om er de zuivere vreugden van te proeven, daartoe aangespoord door de woorden van de apostel: Gaudete in Domino semper (verheugt u steeds in de Heer) Dominus prope est (de Heer is nabij). Hij wordt reeds verwacht in de duizen den van licht stralende kribben, die in de kerken en in de intimiteit van het gezin met liefdevolle handen zijn klaar gemaakt. Hij is geboren. Binnen enkele uren zullen in de geheimzinnige stilte van de nacht de riten van de liturgie Ons de vredesboodschap van de Heer als een echo aankondigen. Ook gij, beminde zo nen en dochters1 uit de Christenwereld, aanvaardt deze serene vreugde van Kerstmis, het rijke element van heilige verheffing, van zoete vervoering en van tedere hoop. O, als de mensen eens elke dag zouden weten te leven in deze gevoelens van blijdschap, van goedheid en vrede, welke Kerstmis verspreidt, hoezeer zou de wereld dan anders en gelukkiger zijn. De Goddelijke Voorzienigheid heeft Ons dit jaar niet toegestaan Onze tra ditionele Kersttoespraak tot u te rich ten, waaraan Wij desondanks nog wer ken voor zover onze gezondheidstoe stand dat toestaat. Maar Wij beloven u hierbij, teneinde niet de lange reeks van toespraken te onderbreken, de tekst van de toespraak zodra hij zo God wil gereed is, te publiceren. Vervolgens danken Wij de gehele ka tholieke wereld voor de gebeden, waar mede deze Ons zonder ophouden troost en Wij denken bij deze Kerstmis aan al onze kinderen over de gehele wereld en verder aan de ganse menselijke fami lie. Op de eerste plaats denken Wij er Tengevolge van de zware regenval Van de laatste dagen is De Geul in Z. Limburg op enkele plaatsen buiten zijn oevers getreden, o.a. bij Gulpen, Schin op Geul en Valkenburg, waar sommige weilanden zijn overstroomd. Tussen '.Vijlre en Gulpen is het water In de benedenkamers van enkele hui zen binnengedrongen. Niet minder dan 36 arrestaties zijn de laatste dagen in België verricht in verband met een opzienbarend geval van deviezen- en mogelijk ook van wapensmokkel. De centrale figuur in dit alles is notaris Huysmans uit Mechelen, wiens aanhouding de bal aan het rollen bracht. Hij had voor een bedrag van 5 millioen Belgische frs. aan ongedekte chèques uitgegeven en vervalsingen aangebracht in zijn boekhouding. Bij nader onderzoek echter bleek, dat hij ook de hand heeft gehad in een bankbiljettenfraude. Op grote schaal zijn van onwaarde verklaarde Belgische franc-biljetten geruild tegen Oost-Duitse marken; dat geld werd weer omgezet in West-Duitse marken en vervolgens in geldige Belgische francs. De notaris, die getrouwd is en vijf kinderen heeft, heeft eerst zijn bloeiende practijk laten verlopen en is ver volgens tot allerlei onwettige handelingen gekomen terwille van een te slechter naam en faam bekend staande Poolse vrouw, Janzac Violetta. Som mige Belgische bladen berichtten al, dat notaris Huysmans ook debet is aan een wapensmokkel naar Perzië, maar dit is van bevoegde zijde tegengespro ken. Wel begaf hij zich de laatste tijd veelvuldig naar het internationale smokkelnest Tanger. Het onderzoek in deze geruchtmakende affaire duurt voort. In een Brusselse bar, de „Moulin Rou ge", heeft notaris Huysmans geruime tijd geleden kennis gemaakt met de Poolse, die zijn practijk en hem te gronde zou richten. Zij maakte blijkbaar zo'n indruk op hem, dat hij voor hon derdduizenden francs cadeaux voor haar kocht, een prachtige auto, twee bontmantels en juwelen. Ook kocht hij voor haar een gemeubileerde flat in Brussel. Toen Janzac Violetta het naar het oor deel van de Belgische politie te bont maakte en zij aanzegging kreeg het land te verlaten, kreeg de notaris met veel Toen bewees Violetta hem een weder dienst. Zij bracht Huysmans in contact met de gebroeders Gillet uit Schaarbeek en met de ontslagen chef-piloot van de Sabena, Deppe. Deppe is door de Sa bena ontslagen in verband met een dia mantsmokkel in New York. Behalve met dit edele drietal kwam de notaris dank zij Violetta ook nog in contact met enkele Oost-Europeanen, o.a. met Katya Voronov, dochter van de vorig jaar in Parijs overleden bekende Russische bio loog. De plannen, die in deze kring werden opgesteld, brachten mee, dat de notaris voortaan veelvuldig naar Tanger reisde. Hij maakte daartoe gebruik van de „Avro Anson", een vliegtuig, dat plaats biedt aan twaalf passagiers. Deppe han teerde uiteraard de stuurknuppel en de Belgische basis van het vliegtuig was Grimbergen. Volgens de berichten in de Belgische pers, die inmiddels zijn tegen gesproken, zou de groep-Huysmans de communistische Toedeh-partij in Perzië van wapens hebben voorzien. aaji alle genaden, van de Heer toe te wensen aan Onze onmiddellijke mede werkers, de dierbare leden van het Heilig College van kardinalen, wier wensen aan Ons overgebracht zijn, aan de Romeinse Curie en aan alle anderen, die deel uitmaken van de Pauselijke „famiglia", Wij denken aan de herders van Gods kudde, die staan in de uit oefening van hun ambt, aan alle pries ters en religieuzen, orden en congrega ties. aan de dierbare strijdkrachten van de Katholieke Actie, die steeds in ijver voor het goede voor Ons klaar staan, en aan allen "tot welke maatschappe lijke- rangen en standen zij ook mogen behoren. Wij schenken onze wensen vooral ook aan allen, die Christus heeft uit verkoren om hen deelgenoten van Zjjn kruis te maken, aan allen die, verzwakt naar lichaam en geest, in tranen verkeren, en het slachtoffer zijn van de mensen en de omstan digheden. Wij wensen vertroosting toe en heldhaftige standvastigheid aan al Onze zonen, die, met geweld wegge rukt in de gevangenissen, in de con centratiekampen, waardig bevonden zjjn te lijden voor de zaak van het geloof, de waarheid en van de ge rechtigheid. De boodschap van goedheid en vrede van de Mensgeworden Zoon van God moge tenslotte alle volkeren bereiken, hun bestuurders, hen op wier schou ders de verantwoordelijkheid rust van de lotgevallen der wereld en zij moge door hen ook worden opgenomen in de oprechtheid vap hun werken. Als on derpand van de hemelse en overvloedi ge genaden verlenen Wij aan allen in naam van de Goddelijke Verlosser Onze vaderlijke en apostolische zegen." Daarna schonk de Paus Zijn Aposto lische Zegen. (UP-Rtr-KNP) De 35 meter hoge Texelse vuurtoren aan het Eierlandse gat staat sinds de laatste twee stormen nog maar 50 m. van het strand verwijderd. Voor de laatste stormen bevond zich tussen de vuurtoren en het strand nog een 87 m. brede strook duin, waarvan nu opnieuw 37 m. door het water ver zwolgen is. Hoe snel de afstand tussen de toren en het strand afneemt blijkt wel als men weet, dat deze drie jaar geleden nog 125 m. bedroeg en een kwart eeuw geleden enkele honderden meters. i dollar gekost heeft. Er waren ongeveer I 1500 personen aanwezig op een lief- dadigheidsbal. De gasten hadden eerst aangezeten aan een diner van 50-dollar- per-couvert. Voor de opening was o.a. uitgenodigd de burgemeetser van het dorp Fontainebleau in Frankrijk, waar naar het hotel genoemd is. Het hotel telt 14 verdiepingen en heeft een personeelsbezetting van 847 man. Alleen al de bouwgrond kostte 2,4 millioen dollar. Teneinde nog wat meer nadruk te leggen op het nagestreefde Franse ka rakter hebben de hoteleigenaars met Amerikaanse opgewektheid voor meer dan 1,5 millioen dollar aan antiquiteiten aangeschaft in Europa, waaronder beel den. marmeren schoorstenen en 18de eeuwse piano's. In de keuken staan 80 koks, 10 botte liers. 15 assistenten, 11 pottenomwassers en 35 bordenwassers. Gisteravond heb ben zij onder meer moeten vei werken 110 pond caviaar, vijf ton aardappelen en 300 pond verse snijbonen. Met de bouw is in Januari door een legertje van 1200 werklieden begonnen. Zij hebben 2.5 millioen arbeidsuren aan het karwei besteed. In het hotel zijn 2000 telefoons aangebracht en twee zwembaden aangelegd: een voor vol wassenen en een voor kinderen. De verwachtingen voor het winter seizoen zijn zeer hoog gespannen. De „State Advertising Commission", de Floridase V.V.V.. heeft goede hoop. dat toeristen dit seizoen 15 18 percent meer zullen uitgeven dan vorig jaar. Zwitserland Dr. Max Huber, de ere president van het Internationale comité van het Rode Kruis te Genève en oud president van het Internationale Hof van Permanente Justitie te 's-Gravenhage, hoopt morgen zijn tachtigste verjaardag te vieren. Uitgeleide gedaan door Prins Bern- hard en prinses Marijke zijn de Konin gin en de oudste drie prinsessen heden ochtend per trein uit Baam vertrokken naar Sankt Anton in Oostenrijk. Prins Bernhard zal over enkele dagen ver trekken en wordt met Oudejaar in Sankt Anton verwacht. Prinses Marijke zal haar zusjes dit maal niet vergezellen, maar gaat twee weken logeren in het zeer zonnige Zwitserse dorpje Villars. Zij zal ver blijven in een „home d'enfants" met een twintigtal jongens en meisjes van ver schillende nationaliteiten en aldaar met kinderen van haar eigen leeftijd de sle- desport en het schaatsenrijden kunnen beoefenen, waartoe in St. Anton wei nig gelegenheid bestaat. Aavertentte WaMWlWMIHEhraiHIWISBMMI.yi (Tot Dinsdagavond) Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en later plaatselijk enige regen. Overwegend krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.48-16.35. Maan: 10.24-20.19. In de vroege morgenuren van Eerste Kerstdag is een groot lijnvliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC, een „Strato-cruiser" die twee verdiepingen telt, tijdens de landing op het vliegveld Prestwick in Schotland verongelukt. Van de 36 inzittenden kwa men er 28 om het leven: 24 van de 25 passagiers en 4 van de 11 beman ningsleden. De meeste passagiers be hoorden tot het personeel van de BOAC. Zij zouden hun Kerstvacantie in Schot land doorbrengen. Het ongeluk gebeur de voor de ogen van wachtende familie leden en vrienden. De gezagvoerder, Geordie Stewart, een van de meest' ervaren vliegers van de BOAC, en zes andere leden van de bemanning brachten zich door de ver nielde cockpit in veiligheid. Het toestel brak, waardoor in de romp een groot gat ontstond. De enige overlevende pas sagier zat vlak bij deze plaats en wist zich door de gapende opening te red den. De vier omgekomen bemannings leden bevonden zich allen in de cabi ne van de passagiers. Het zijn de ste wardess en drie stewards. Onder de omgekomen passagiers bevond zich ook de echtgenote van een van de stewards met hun zoon. Het vliegtuig, dat ongeveer tachtig passagiers kan vervoeren, kantelde bij de landing naar links. De vleu gels knapten af en terwijl de Zware romp op de linkerzijde over de lan dingsbaan doorschoof vloog het toe stel in brand. Daar de machine op weg was van Londen naar New York en dus een grote hoeveelheid brand stof aan boord genomen had, was de „Strato-cruiser" spoedig een enorme vlammenzee. De brandweer slaagde er pas na twee uur in het vuur meester te worden. De wrakstukken lagen over een afstand van zestig meter verspreid. Het zicht was slecht toen het ongeluk gebeurde. Wegens de weersomstandig heden was het toestel vier uur later dan normaal uit Londen vertrokken. De passagiers waren voor het meren deel Schotten, die de Kerstdagen thuis wilden doorbrengen. Op last van de mi nister voor de burgerluchtvaart zal een openbaar onderzoek naar de oorzaak van de ramp worden ingesteld. geld en goede woorden van een barkeeper in Mechelen, een zekere Ar- r.ould, gedaan, dat deze pro forma met Janzac Violetta in het huwelijk trad, waardoor zij de Belgische nationaliteit verwierf. In April van dit jaar werd het „huwelijk" te Sint Lambrechts-Woluwe voltrokken. Wel schijnt vast te staan, dat in de maanden October en November van dit ex- i jaar uit Antwerpen drie schepen, gela- den met wapenen en varend onder Pool se vlag. naar Perzische havens zijn ver trokken. Op de vrachtbrieven stond, dat de schepen landbouwmachines aan boord hadden. Het duurde niet lang, of de financiën van Huysmans waren volstrekt ontoe reikend voor het in stand houden van deze kostbare fictie. Het uitgeven van ongedekte chèques was een middel, dat hij wel te baat nam, maar waarmee nij ook niet al te ver durfde te gaan. De Belgische politie heeft enkele dagen voor Kerstmis ingegrepen. Eerst werd de notaris gearresteerd en ver volgens werd het toestel in beslag geno men. Onder de andere 35 arrestanten bevindt zich o.m. een employé van hel Belgische ministerie van financiën. Een der arrestanten heeft tijdens het verhoor de naam genoemd van de li berale senator De Stobbeleir uit Aalst. Het wrak van de Stratocruiser van de 3. O. A. C., die op Eerste Kerstdag tijdens de landing op Prestwick i« veron gelukt. BUREAU SMEDESTRAA1 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. j. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIÈTARIEF 28 cent» per millimeier» hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544 Ernstig beschadigd is het Zweedse vrachtscheepje, dat Dinsdag ten noor den van Terschelling onklaar geraakte en dagen lang op een woedende zee heeft rondgezwalkt, gistermorgen in al le vroegte de haver, van Cuxhaven binnengesleept. Het noodweer dat daags voor Kerst mis een einde nam heeft in Europa ten minste 150 personen het leven ge kost. Vele van die doden zijn zeelieden, opvarenden van het Belgische schip „Henri de Weert" en het Deense schip „Gerda Toft" die, naar thans wel zeker is, met man en muis zUn vergaan. Het Zweedse schip „Petra", dat men al had opgegeven, is, zo bleek op eerste Kerstdag, gestrand op de kust van Sleeswijk-Holstein, en de gehele beman ning, bestaande uit 21 koppen, is be houden. Op eerste Kerstdag is de H. Vader voor het eerst sedert zijn zware ziekte in het openbaar verschenen om de tienduizen den pelgrims, die op het Sint Pietersplein bijeen waren, te groeten en te zegenen. Het 1398 ton metende scheepje was in feite reeds als verloren beschouwd, als slachtoffer van de torenhoge zee en de wilde westerstorm. „De ergste, die ik in mijn hele loopbaan heb meege maakt," zoals de 52-jarige kapitein, Sven Nilsson, bij aankomst in Cuxhaven verklaarde. De bemanning, dodelijk ver moeid en doornat, kon echter, nog voor het verstrijken van de Kerstmis, veilig de wal bereiken. Zes dagen lang heeft de „Petra", aan de woede der elemen ten overgeleverd, op de Noordzee rond gedreven. (UP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1