Inbrekers in Haarlem actief Het hart op de tong Kerstconcert door Jeugdkoor „Inter Nos" Bij Hoogovens in 1955 uitbreidingen van alle bedrijven Afgelopen jaar bracht grote bloei Volk is ondanks vervolging geloof trouw gebleven Maatregelen tegen de Kerk treffen ook gelovigen en gezinnen Stille Armen Buit: veertien kippen en een radiotoestel Mogen Uw handen gezien worden? f 2000.- beloning uitgeloofd Kerstrede ir. Ingen Housz De lijdensweg van de Kerk in Tsjechoslowakije Heldenmoed van de katholieke ouders BRONCHITIS? Stemmige parochie- Kerstavond MAANDAG 27 DECEMBER 1954 PAGINA 2 J. EGMOND 40 JAAR GEMEENTE- AMBTENAAR Hoofdcommies afdeling Burgerlijke Stand GEEN VOORRANG VERLEEND Ernstige botsing op Heem steedse Dreef Geen heer in het verkeer 7-jarige jongen aangereden Koopavond in Haarlem- TWEE AANRIJDINGEN Kinderwagen leeggestolen Stormschade Pro Juventute R.K. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK De juwelendiefstal in Aerdenhout L. ten Hacken hoofd van St. Aloysiusschool JUBILEA BIJ P.E.N. Nieuwe emigratie-cursus Groeiende productie Personeelstekort /7rtv\ Tuinman B. Koning met pensioen WASSERIJ DUYN SANTPOORT BLOEMENDAAL 40 jaar bij P.T.T. Periode van bloei Spreekuur wethouder van Sociale Zaken Plaatsbewijzen voor buitenland verkri j gbaar Op station te Zandvoort Bedrijf van Versteege wordt uitgebreid Brigadier E. Smits verlaat de politie VERKOPINGEN De afgelopen dagen en nachten zijn in Haarlem weer enkele inbrekers op pad getogen. In twee gevallen werden zij tijdens hun bezigheden gestoord, ter wijl de inbraken, die ongehinderd kon den worden gepleegd slechts de buit opleverden van veertien kippen en een radiotoestel. In de nacht van Donderdag op Vrij dag is ingebroken in een huis aan het Juno-plantsoen. Er wordt een radio toestel vermist. De toegang wist men zich te verschaffen via de keukendeur aan de achterzijde van het huis, die niet op slot was gedaan. De bewoners waren aanwezig op het tijdstip van de in braak. Terwijl de politie 's morgens de ge gevens over deze inbraak opnam, be reikte haar de melding van een poging tot diefstal in een huis aan de Zaa- nenlaan. Aan de voorzijde van het huis waren vier glas-in-lood ruitjes inge drukt en door het ontstane gat is men vermoedelijk de woonkamer binnenge komen. Er wordt niets vermist, hetgeen waarschijnlijk te (tanken is aan het feit, dat de inbreker gestoord is om streeks drie uur, toen de bewoonster van het huis gebruik maakte van het toilet. Zij meende toen in de woonka mer iets te horen. Advertentie Ja, dank zij de nieuwe wetenschap- pelijk bereide handcrème SUN BALM behoren rode, ruwe handen thans definitief tot het verleden. SUNBALM (is erg prettig in het gebruik. Het< heeft een opvallend weldadige diepte- werking en maakt de huid niet kleve- >rig of glimmend. SUNBALM is ver-< krijgbaar bij Apothekers en Drogis- (ten. Een gratis proef-tube wordt U< gaarne toegezonden na inzending^ )van deze advertentie aan N.V. (Rowntree, afd. H., Herengracht 209, (Amsterdam. Vandaag viert de heer J. Egmond, hoofdcommies ter secretarie van Haar lem, ambtenaar van de Burgerlijke Stand, zijn 40-jarig jubileum als ge meente-ambtenaar. Hij werd 26 Mei 1900 in Wieringerwaard geboren. 27 De cember 1914 werd hij volontair ter se cretarie .van de gemeente Wieringer waard en op 26 Mei 1918 tijdelijk amb tenaar ter secretarie van de voorm. ge meente Schoterland (in Friesland!, thans gemeente Heerenveen. Een jaar later werd hij in gelijke functie be noemd In Cas iricum en 1 Juli 1919 in vaste dienst. 15 Mei 1920 volgde zijn benoeming als ambtenaar ter secretarie van de voormalige gemeente Schoten. Toen 1 Mei 1927 Schoten door Haarlem werd geannexeerd werd de jubilaris adj. commies ter secretarie van Haar lem op de afd. Burgerlijke Stand. 1 Januari 1938 volgde zijn aanstelling tot commies en 1 Januari 1948 tot hoofd commies. In de loop der jaren heeft de heer Egmond bijna 30.000 paartjes in de echt verbonden. Om 4 uur is de jubi laris in de Ridderzaal door de burge meester. mr. P. O. F. M. Cremers, na mens het gemeentebestuur, gehuldigd. Een huldiging door de collega's op de afdeling en van de overige leden van het personeel ter secretarie is daar om 3 uur aan voorafgegaan. Op Tweede Kerstdag reed des middags om ongeveer half 4 een personenauto, bestuurd door J. K., die vergezeld was van zijn echtgenote, over de Camplaan. Juist op het moment dat hij de Heem- steedse Dreef wilde passeren, wilde op deze weg een auto, bestuurd door J. J. M. uit Santpoort, doorrijden. Eerstge noemde bestuurder verleende geen voor rang, zodat een botsing het gevolg was, waarbij mevrouw K. uit de wagen werd geslingerd en op het wegdek viel. Zij liep daarbij een shock op en werd op medisch advies naar het St. Elisabeths Gasthuis tè Haarlem vervoerd. Na be handeld te zijn kon zij huiswaarts keren. De beide wagens werden zo zwaar be schadigd, dat zij niet meer op eigen kracht verder konden rijden en moes ten worden weggesleept. De politie maakte proces verbaal op. Vrijdagavond om 11 uur stonden er ter hoogte van het Minerva-theater aan bei de zijden van de Binnenweg vrij veel auto's, waarvan de eigenaren in het theater waren en die op het punt ston den, huiswaarts te keren. De chauffeur van een autobus van de N.Z.H. scheen op dat moment nogal haast te hebben en wrong zich met spoed tussen de wachtende wagens door, waarbij hij en passant de bumper van een der gepar keerde wagens meenam. De politie stelt een nader onderzoek in. Vrijdagmiddag stak de 7-jarige jongen G. K. de Raadhuisstraat over. Hij schonk daarbij geen aandacht aan een naderen de personenauto. De bestuurder pro beerde met krachtig remmen een aanrij ding te voorkomen, hetgeen hem niet ge lukte. De jongen liep een wond op bo ven het rechteroog en kon, na verbon den te zijn in de Mariastichting, naar de ouderlijke woning terugkeren. In deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten verant woordelijkheid van de redactie. Ano niem ingezonden brieven worden niet geplaatst L.S. Volgens mij zou een koopavond in Haarlem zeer in de behoefte voorzien van de jonge moeders. Ik heb n.l. 4 kin deren en kan alleen even de stad in wippen als de jongste slaapt en de an deren veilig op school zitten. Wat heer lijk nu rustig de boodschappen te doen, als manlief even op kan letten als de kinderen slapen. Geef mij maar een koopavond!! B. v. d. LaanBartels. Tuinen kade 12. In dezelfde nacht zijn veertien kost bare kippen, elk ter waarde van onge veer 25 gld., gestolen uit een kippen hok op een stuk land bij het goederen station aan de Westergracht. Het onder zoek is in volle gang, maar sporen zijn nog niet gevonden. Op Eerste Kerstdag heeft de Haar lemse politie aangehouden de 19-jarige E. H. en de 25-jarige B. v. M., werklie den uit Haarlem. Buurtbewoners had den hen gesignaleerd in een tuin achter een huis aan de Lange Margaretha- straat. Deze omwonenden achtten het raadzaam de politie van de aanwezig heid van het tweetal op de hoogte te stellen, die spoedig ter plaatse ver scheen en de beide mannen inrekende. Zij bleken bij him aanhouding in het bezit te zijn van een schroevendraaier, een dolkmes en een beitel. Zij verklaar den, dat zij van plan waren geweest een inbraak te plegen. Vrijdag ongeveer kwart voor zes kwam de 51-jarige bromfietser K. B. op het Houtplein door een nog onbe kende oorzaak*in aanraking met een hem passerende vrachtauto. De man kwam met zijn rijwiel te vallen en liep een hersenschudding en een wond bo ven het linkeroog op. Hij werd per GGD vervoerd naar het Grote Gasthuis er. daar opgenomen. Vanmorgen is op de hoek van de Schotersingel en de M. v. Heemskerck- straat de 75-jarige voetganger B. V. aangereden door een bromfietser. De bejaarde man kwam te vallen en brak vermoedelijk een been. Hij is vervoerd r.aar het ziekenhuis St. Joannes de Deo. Het ongeluk was te wijten aan on voorzichtig oversteken van de rijbaan. Getuigen van de aanrijding worden verzocht zich met de verkeerspolitie in verbinding te stellen voor het geven van inlichtingen. Zondagavond is uit een kinderwagen, die voor een huis aan de Burgwal stond geparkeerd, al het beddegoed, samen voor een waarde van f 65, gestolen. De eigenaar van de wagen was op bezoek bij zijn moeder. Toen hij terugkwam, constateerde hij dat de wagen geheei leeg was. Het noodweer van de afgelopen week heeft de verkoop van de Prin- sessenkalender ernstig geschaad. Met lovenswaardige sportiviteit trotseerden de verkoopsters storm en regen, om hun verkooppost op de Grote Markt te betrekken; en zij hielden urenlang dapper stand in hun zomerse caravan voor de open bovendeur! Maar de vu rig verbeide kopers bleven weg! De verkoop bleef 150 kalenders beneden de raming. Lezers van dit bericht worden dringend opgeroepen, om deze achterstand in te halen door zich als nog te voorzien van een fraaie nieuw- jaarskalender. Zij zijn verkrijgbaar in een dertigtal zaken in de stad voor f 2.75. Telefonische bestellingen bij U. V. V. (nr. 20405) en Pro Juventute (nr. 18410). Het bedreigde kind mag niet de dupe worden van het slechte weer!! J. Dickson Carr: The corpse in the Wax works. Id: The hollen man. R. Carson: I take all. H. G. Felsen: Two and the town. C. S. Forester: Plain murder. G. Greene: The confidential agent. A. Erskine Lindop: The tall headli nes. H. F. M. Prescott: The man on a donkey. H. R. Robbins: Never leave me. C. D. Simak: City. W. T. Hedden: The other room. J. Symons: The immaterial murder C3M.' Wolff: Night shift. Het taxatiebureau M. Polak Schoute te Amsterdam heeft namens verschillende verzekeringsmaatschappijen een bedrag van f2000.beloofd aan diegene, die nadere aanwijzingen kan geven omtrent de dader (s) van de diefstal in Aerden hout bij de familie S. Zoals wij Vrijdag j.l. berichtten werd Donderdagavond voor een bedrag van f 25.000.aan juwelen en voor f 1200. aan bankbiljetten in de villa van de fam. S. ontvreemd. De gemeentepolitie van Bloemendaal wordt in haar onder zoek terzijde gestaan door de Amster damse recherche. Van de dader(s) heeft men tot nog toe geen spoor kunnen ont dekken. De heer L. ten Hacken, waarnemend hoofd van de St. Aloysius Jongensschool te Overveen is benoemd tot hoofd der school met ingang van 1 Januari. Dit deelde pastoor Th. van Galen mede op de Kerstavond, die door de leerlingen van de school aan de ouders werd aan geboden. De heer Ten Hacken volgt aldus de heer G. van der Mey op, die al twee jaar wegens ziekte zijn werkzaamheden niet kan verrichten. Het nieuwbenoemde hoofd is de oudste in jaren en "werk zaamheid van de aan de St. Aloysius school verbonden leerkrachten. FILMS: REMBRANDT: „Der Zigeunerbaron", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Levensroman van Richard Tau- ber" a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur LUXOR: „Avonturen van Robinson Cru- soë, a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 u. LIDO: „Bengaalse brigade" 14 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Ten westen van Zanzi bar" 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Brood, liefde en fantasie", a. 1. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. Za. en Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Hondo" 14 j. In alle matinêe's „Schatgravers van Doodskopeiland". 14 j. Tijden: 2.30 en 8 uur. MINERVA: „Roman Holiday", a. 1. Tijden 2.30 en 8.15 u. Maandag 27 December Grote Kerk: Beiaardbespeling door tsads- beiaardier Arie Peters, 15.3016.30. De Vleeshal: Marionetten-theater Bert Brugman, 2.30 en 20.30 uur. Minerva: Toneelgezelschap Johan Kaart: met „Potasch en Perlemoer met vacantie", 8.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur. Zo. van 1315 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen- diik Gotzius. Geopend van 113 uur. Zo. van 13 uur. Boot: de Smidse: Miniatuurspoorwegen (Spaarne). Geopend 912, 25 uur. Huis van Looy: groepstentoonstelling van „Kunst zij ons doel". Geopend van 1017 uur. Zo.: 1317 uur. Gerzon, Grote Houtstraat: Tentoonstel ling „Tekenen is een wereldtaal" (tot en met 4 Jan.). Sedert het verdwijnen van het Weih- nachts-oratorium van Bach als uitvoe ring, door Haarlems Gemengd Koor op de middag van de Tweede Kerstdag, heeft Jan Booda een soort traditie ge schapen met een Kerstconcert door het jeugdkoor „Inter Nos". In een uitge breid programma van liederen en can tates uit de Kerstliteratuur, heeft Jan Booda zijn Kinderkoor deze middag voortreffelijk laten zingen. De hoofd schotel van het programma bestond uit A ceremony of Carols van Benjamin Britten. Deze muziek, met begeleiding van harp, is voor een kinderkoor zeer moeilijk. Toch verheugt het ons te kun nen constateren dat „Inter Nos", on danks moeilijkheden van ziekte e.d., een over het geheel genomen uitstekende vertolking dezer carols heeft gegeven. Slechts één onderdeel van het gehele werk (In freezing winternicht) heeft Ja Booda laten vervallen, zonder dat dit echter schade aan het geheel berokkend heeft. Mevrouw Booda heeft een ter elfder ure ziek geworden soliste vervan gen, hetgeen op knappe wijze geschied de. Janny de Maar werkte er als soliste naan mede dat de vijfde carol, Balulalow. een der hoogtepunten van het gehele werk werd. Verder was er Rosa Spier, die wederom op hoogst artistieke wijze de begeleiding op de harp verzorgde. Van de diverse Kerstliederen bekoorde in zeer hoge mate het „In dulce Jubilo", mede door het fraaie geluid van Cobi Bos. De kleine solisten uit het koor deden stuk voor stuk goed werk. Jan Booda heeft de beschikking over mooi materiaal. Er werd de gehele middag helder en zuiver gezongen, terwijl dyna miek en rhythmiek uitnemend verzorgd waren. Wel waren in enkele eenvoudige Kerstliederen, bijvoorbeeld in „Komt verwondert U hier mensen", Jan Booda's rallentandi nar onze smaak wat al te aangedikt. Na de pauze werd de Kerstcantate van Cath. van Rennes op voorbeeldige wijze uitgevoerd. Men mag deze muziek nu niet in alle onderdelen bepaald boeiend vinden, Jan Booda zorgde er echter voor dat door de wijze van zingen de aan dacht wel degelijk gespannen bleef. Emmy van Eden aan de vleugel was wederom de betrouwbare en muzikale begeleidster die we bij uitvoeringen als deze niet gaarne zouden missen. De kinderzang van „Inter Nos" op dit Kerst concert heeft de vele luisteraars op deze Kerstmiddag grote vreugde ver schaft. JAN LAARVELD. Reeds in de eerste week van het nieu we jaar zullen vier employé's van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland in Bloemendaal hun ambtsjubileum gaan vieren. De econo misch adjunct-directeur, de heer F. W. J. Straa ;enbroek, zal op 1 Januari het bedrijf veertig jaar hebben ge diend Eveneens veertig jaar in dienst van het P. E. N. is op Vrijdag 7 Ja nuari de heer C. Visur, technisch hoofdambtenaar bij de Centrale van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf in Velsen. Twee personeelsleden hopen op de eerste dag van het nieuwe jaar hun zilveren ambtsjubileum te vieren. Het zijn de heren W. de Bruyn en J. J. Nagtegaal, beiden monteur eerste klasse in respectievelijk de districten Noorderkwartier en Gooi. De jubilarissen zullen, zoals ge woonlijk. door de directie van het P. E. N. op het hoofdkantoor in Bloe mendaal worden ontvangen, waar zij een bloemenhulde van het provinciaal bestuur en de gebruikelijke gratifica tie van het bedrijf zullen ontvangen Bij voldoende deelname komt er te Haarlem wederom een Emigratiecur sus, welke wordt georganiseerd door de Kath. Emigratie Stichting in het Bisdom Haarlem. Deze cursus bestaat uit 65 lesuren, waarvan er 50 besteed worden aan de Engelse taal. Nadere bijzonderheden worden dan verstrekt door de Emigr. Dienst L. T. B., Parklaan 12, Haarlem, tel. 18595. In zijn Kerstrede, uitgesproken tijdens de lunch van directie en staf met leidinggevend personeel en vertegenwoordigers van het personeel, heeft ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter van de directie van Hoogovens, ten aanzien van de nabije toekomst o.m. het volgende opgemerkt: bij de Cement fabriek is de beslissing genomen om een vierde molen te bouwen, die in de loop van 1955 gereed zal komen; bij Mekog is het beginselbesluit genomen tot een belangrijke uitbreiding, waarvoor de plannen met grote vaart worden afgewerkt en waarvan de bouw, naar gehoopt wordt, in 1955 kan beginnen; bij Breedband zijn de nieuwe toepassingen in volle ontwikkeling; bij Hoog ovens bestaat het voornemen de staalfabriek uit te breiden, waardoor de gehele capaciteit van het bedrijvencomplex op hoger niveau wordt gebracht en verdere consequenties zijn te verwachten, waarover spreker zich nog niet kon uitlaten. Ir. Ingen Housz begon zijn rede met een overzicht 1954. Er waren ruim 18Q zilveren jubilarissen; 225 leden van het personeel traden in het huwelijk; 3 do delijke ongevallen brachten ontsteltenis. In de fabriek gebeurden geen éclatan te feiten. Alles consolideerde zich, de kwaliteit van de producten werd ver beterd, kostprijzen werden verlaagd. De bedrijfscijfers gaven een beeld, dat tot voldoening stemt. Spreker noemde en kele cijfers, ze vergelijkend met 1953: ruwijzer: 1953, 590.000 ton; 1954, 608.500 ton; stalen blokken: 1953 645.300; 1954, 681.900; dikke platen: 1953, 226.800; 1954 233.500; dunne platen (Breedband): 1953 172.200; 1954, 191.800; rollen (Breed band): 1953, 288.500; 1954, 403.700; ver tind blik: 1953, 6.500; 1954, 43.600; stik stof, primair: 1953, 73.100; 1954, 77.600; cement: 1953, 306.000; 1954, 315.400. Al leen de Buizengieterij, die al op haar topcapaciteit was, is met rond 35.000 ton constant gebleven. Om de toegenomen bedrijfsomvang te beoordelen zijn er nog twee begrippen: het electriciteitsverbruik was in 1953 gemiddeld ruim 1 millioen KWH per dag. En dan „lest best" het aantal personen in vaste en losse dienst is in de loop van dit jaar toegenomen van ca. 8500 aan het begin tot ruim 8900 thans, waarbij dan nog komen een aan tal alhier werkende regiearbeiders en arbeiders van de Havenstichting, welk aantal in dit jaar eveneens iets is toe genomen. Wat betreft de bouwwerkzaamheden in de fabriek zijn in hoofdzaak de din gen die reeds aan de gang waren, ver der afgemaakt en zijn op tal van plaat sen verbeteringen aangebracht. De ha ven met zijn verbeterde losgelegenheid geeft daarvan een duidelijk beeld. De behandeling der schepen is belangrijk versneld. De nieuwe hogedrukcentrale kon onlangs officieel in gebruik worden gesteld. En het voornaamste zichtbare teken van voortgezette bouwactiviteit is thans de verrijzing van de belangrijke vergroting van de kooksfabriek met al les wat daar aan kolenlos- en opslag ruimte enz. bijbehoort. Deze hebben het aspect van de oorspronkelijke kern van de fabriek geheel veranderd. De eerste nederzetting van houten gebou wen aan de Tuinderslaan is grotendeels verdwenen; het oude, trouwe Bljjenhoe- ve bestaat niet meer en de Tuinders- laan, eerst een vredig weggetje, waar langs, ook toen de fabriek al draaide, nog een aantal riante beambtenwonin- gen stonden, is geheel van de kaart verdwenen. Ook buiten de fabriek ziet men de gevolgen van deze bouw: langs de weg naar Amsterdam is de gaslei ding in aanleg en bij de ingang van Amsterdam bouwt de stad een grote gashouder, beide ten dienste van de aanstaande gaslevering aan de stad. In de sociale sector waren er even min bijzondere „gebeurtenissen," hoe wel er toch wel aanleiding is op enkele aspecten te wijzen. 'Bij de algemene schaarste aan werk krachten, die o.a. haar oorzaak vindt (Bijzondere correspondentie) Van de vervolging in Tsjechoslowakije hebben de gezinnen en de ge lovigen evenzeer te lijden als de bisschoppen en de priesters. Hoe meer de regering de priesters verdacht maakt en maatregelen tegen de Kerk neemt, des te meer voelen de gelovigen zich een met de Kerk en met hun priesters. De maatregelen, die de regering in het algemeen tegen de Kerk neemt, treffen ook de gelovigen. Zij hebben te lijden van de regeringsmaatregelen tegen het huwelijk, van het processieverbod en van de actieve campagne, die de jeugd van het geloof wil doen afvallen. Bij de politie en in de verschillende regeringsbureaux wordt geen praktiserend christen meer geduld, kinderen van regeringsambtenaren mogen niet ge doopt worden en zij mogen geen godsdienstonderricht meer ontvangen. Met een waar fanatisme worden alle middelen van de wetenschap in dienst ge steld van de godsdienstbestrijding. Niets is voor de partij nog heilig of veilig. weg heeft als de partij zelf. Het week blad „Katholieke Noviny" dat eens het orgaan was van de katholieke actie is thans het blad van de pseudo-katholieke actie van de regering. Het zijn de twee enige zogenaamde katholieke bla den, die nog verschijnen. De priesters en de gelovigen mogen te hunner verdediging geen enkel woord meer inbrengen. Zij kunnen zich niet meer vrij spreken van de absurde en ongehoorde beschuldigingen die tegen hen worden ingebracht. Er heerst geen ander recht meer dan de willekeur van de staat, die geïnspireerd wordt door de haat tegen God. Er is geen katholieke pers meer, de katholieke scholen zijn grotendeels gesloten en de verenigin gen en broederschappen, die de verde diging van de gelovigen op zich zouden kunnen nemen, zijn opgeheven. De bi bliotheken zijn van alle katholieke boeken beroofd evenals van de werken, die niet in overeenstemming zijn met de marxistische ideologie. En intussen herhaalt de regering op alle mogelijke toonaarden, dat alle bur gers een volkomen gewetensvrijheid ge nieten en dat er vrijheid van pers be staat. Zo verklaarde radio Praag in een Italiaanse uitzending dat er in alle parochies een parochieblad bestaat. In werkelijkheid verschijnt er nog één blad, dat door de partij wordt uitgegeven en daarom net zoveel van het katholicisme De regering van de Tsjechische volks democratie is er dus wel in geslaagd om het godsdienstig leven te ontwrichten en zij laat ons getuige zijn van een ten top gedreven waanzinnigheid, die on herroepelijk naar de ondergang leidt. Maar de regering heeft toch niet het recht om van een overwinning te spre ken; de bisschoppen, de honderden pries ters en kloosterlingen, die gevangen ge houden worden, vormen een levende aanklacht tegen het duivels machtsmis bruik van de staat. Hij heeft met het geweld weinig be reikt. Geen enkele bisschop heelt toe gegeven. Noch huisarrest noch gevan genisstraf of concentratiekamp hebben het verzet kunnen breken. Integendeel, het voorbeeld van heldhaftige geloofs- verdediging van de bisschoppen inspi reert de lagere geestelijkheid en de ge lovigen. In werkelijkheid zijn er slechts enkele priesters overgelopen naar het kamp der patriottische priesters onder de leiding van de geëxcommuniceerde priester Plohjar. De regering maakt er veel ophef over, hun namen worden in alle kranten en tijdschriften vermeld en onophoudelijk woiuen zij de anderen tot voorbeeld gesteld Maar het volk moet hen niet hebben en distantieert zich volledig van hen Onder de priesters, die door de rege ring ten voorbeeld worden gesteld, zijn er echter ook, die met de beweging van Jozef Plohjar niets te maken hebben. De regering misbruikt hun naam omdat zij een keer, in goed vertrouwen,- aan een vredescongres hebben deelgenomen. In werkelijkheid zijn dus niet alleen de bisschopen en priesters, die in de concentratiekampen zuchten aan het geloof trouw gebleven doch de Tsjecho- Slowaakse Kerk bijna in haar geheel. Het geweten van iedere christen in Tsjecho-Slowakije lijdt geweld om dat de godsdienst uit het openbare leven wordt verbannen. De gelovigen zijn verplicht naast de zware lasten, die reeds op hen drukken, ook nog hun priesters te onderhouden die de staatstoelagen weigeren. Maar de ker ken van de zogenaamde patriottische priesters blijven leeg; de Dom van Praag die hun door de regering is toegewezen en waai ook de afvallige priester Plohjar dikwijls de H. Mis opdraagt, wordt nauwelijks door de gelovigen bezoent. De gelovigen weten waar zij hun bisschoppen en priesters kunnen vinden. Zij zoeken ze niet onder de enkele armzaligen, die door de regering worden gesteund en over laden zijn met eerbewijzen, zij zoeken ze in de concentratiekampen en in de fabrieken waar zij dwangarbeid ver richten. In deze moeilijke periode openbaart zich de geest van geloof en de gods dienstige overtuiging van het volk. Zijn geweten is door de vervolging wak ker geschud en geenszins afgestompt zo als de partij het had gehoopt. De nieuwe wetten plaatsen het volk voor zware gewetensconflicten, maar het voorbeeld van hun bisschoppen is voor de gelovi gen een lichtende fakkel in de donkere nacht van hun moeilijkheden. De aan vallen op de Kerk hebben niet het resul taat dat de regering hoopte te bereiken, n.l. de geloofsafval; zij zijn voor de ge lovigen een oefenschool geworden van intenser geloofsbeleving, van heldhaf tige moed en geloofsbelijdenis. Al hun moeiten, saicasme en duivel se vindingrijkheid ten spijt blijft het volk geloven en trouw aan zijn priesters. Advertentie één theelepeltje 'MIXTURAl (bevat geen suiker of siroop) De ouders trachten nog thuis hun kin deren de grondslagen van de godsdienst in te prenten en het vergif, dat hun in de communistische kampen wordt opge drongen, te neutraliseren. Dit vraagt van de ouders een neidenmoed, die wij sinds de Romeinse kerkvervolging niet meer gekend hebben. 2ij weten ten vol le dat zij alles op het spel zetten en dat de toekomst van hun kinderen er mede gemoeid is. Maar desondanks blijven zij trouw aan hun geloof', en aan hun moed en geloofszin is het ook te danken, dat men onder de jongeren nog katholie ken vindt, dat er in het geheim nog ka tholieke verenigingen bestaan, die lie ver alles riskeren dan hun geloof prijs geven. Het is een toestand, die wij ons moei lijk kunnen indenken en wij kunnen er slechts huiverend aan denken wat er zou gebeuren wanneer wij in dezelfde omstandigheden zouden moeten leven. Hoe vaak zijn wij er niet getuige van dat de katholieken in onze landen de godsdienst als een last beschouwen en de geloofsbeleving van zich trachten af te schudden? Een H. Mis is voor velen 's Zondags te veel en voor anderen is zij het maximum aan geloofsovertuiging dat zij kunnen opbrengen. Niet zonder angst vragen wij ons af, welke richting zij zouden opgaan, wanneer het com munisme met zijn materialistische grond slag in onze landen zou zegevieren, wanneer het godsdienstonderricht on der welke vorm ook, verboden zou wor den en het bijwonen op Zondag van de H. Mis door de regering of het gemeen tebestuur onmogelijk gemaakt zou wor den. De christenen in Oost-Europa hebben ondervonden wat de godsdienst voor hen betekent. Zij beseffen dat de godsdienst hun enige hoop en steun is, de kracht in hun leven, en dat zij nood zakelijk is om de menselijke waardig heid op te houden. Want dit is zeker, het geloof kweekt helden. De heer B. Koning, tuinman van de Gemeentelijke Plantsoendienst, neemt Dinsdagmiddag om 3 uur afscheid i.v.m. het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. De huldiging geschiedt in de Cornelia Westendorptuin in de Mar- nixstraat door het bestuur van de vereniging van school- en werktuinen. Ir. A. H. Ingen Housz in de industrialisatie en die nog wordt vergroot door de emigratie, bracht, en brengt nog steeds, de personeeisvoor- ning van onze bedrijven grote zorgen mee. Door interne organisatorische maatregelen en een intensivering van de opleiding werd getracht hieraan eni germate tegemoet te komen. Een be langrijk punt in dit verband is ook de woningvoorziening, voor welke wij in overwegende mate, afhankelijk zijn van de overheid, aldus ir. Ingen Housz. In de arbeidsvoorwaarden werden nog weer enkele wijzigingen in gunstige zin aangebracht. Voor de verbetering der pensioenen konden wij in de loop Advertentie Amsteruamsevaart 20 TFI.. 11053 MANGELWAS KANT EN KLAAR, binnen 4 dagen retour. Om met de parochianen op stijlvolle wijze het Kerstfeest te vieren, is Zon dagavond in de zaal van „Zomerlust" te Santpoort een Kerstavond gehouden, waaraan o.a. medewerking verleenden het parochiële kerkkoor en jongenskoor o.l.v. de heer H. v. Kuyeren, en het R.K. gemengd koor „Da Pacem" o.l.v. de heer Lou Tervoort. De avond werd geopend door de initiatiefnemer, kape laan R. J. v.d. Steen, die, ingeleid door een meerstemmig „Stille Nacht" van de gramofoonplaat, het evangelie voor las, waarin de geboorte van Christus verhaald wordt, door allen staande aanhoord. Op tal van wijzen zijn de toeschou wers en toehoorders deze avond De- trokken geworden bij het kerstgebeu ren. En was het wonder, dat nierDij vooral de kinderen de meeste sfeer brachten? De serene jongensstemmen, die afwisselden met het mannenkoor in de Kerstcantate en „Le message des Anges", die zich later lieten horen in simpele kerstliederen en even een zij- stapje deden naar de profane muziek om ten slotte de avond te besluiten, weer met het mannenkoor, met het be- kende „Transeamus". Of het groepje jongens van de St. Lidumaschool, die „Kerstmis op zolder" speelflen met ge- improviseerde requisieten, maar recht uit het hart, om op Maria's voorspraak te verkrijgen dat vader het goed zou vinden dat ook, in hun huis een echt Kerstfeest gevierd zou kunnen worden. Of het doorleefde declamatie „Viaticum" van Jac. Schreurs, door Marijke van Geest. Wij doen anderen niet te kort door zang en spel der kinderen op de eerste plaats te stellen. Kerstmis, is immers het feest van het Kerstkind! En het optreden der anderen vormde een stijlvolle ondersteuning van dit kinderspel. „Da Pacem", dat met een „Sanctus" van Kools en een „Kysie" om later op de avond te bewijzen, dat en later op de avond de bewijzen, dat zelfs met een geringe bezetting van de heren-partijen, zeer goed een „Molen van D. v. Apeldoorn en een ,Uyl" van A. Diepenbrock te brengen zijn. Declamaties van Mevr. v.d. Linden, van Bas van Eindhoven en Leo Schip- perijn stónden al evenzeer op hoog peil. Maar meer nog dan het gepresteerde, lag de waarde van deze avond in het als parochie gezamenlijk vieren van net Kerstfeest. En daarom was het jammer dat er toch nog een paar stoelen on bezet bleven. De heer G. H. Hagen zal op 1 Ja nuari 1955 40 jaar in dienst zijn bij het staatsbedrijf der P. T. T. Hij is besteller-voorman aan het bijkantoor te Bloemendaal. Op 7 Januari zal het jubileum gevierd worden. van het jaar een belangrijk bedrag be schikbaar stellen. Het tarief vindt meet en meer toe passing en door de versnellingsmaatre gel, die wij voor de invoering ervan genomen hebben, zijn juist in deze we ken tal van nieuwe tarieven aan de orde gesteld in afwachting van hun snelle invoering. De basisionen en -salarissen werden volgens de algemene landelijke regeling verhoogd en ook hier dus ver betering van de situatie voor de be trokkenen, vooral ook omdat de laatste loonsverhoging de uitdrukkelijke bedoe ling had niet alleen een compensatie te zijn voor prijsstijgingen die het levens onderhoud duurder hadden gemaakt, maar wel degelijk ook bedoeld was als een verruiming van de levensmogelijk heden in verband met de algemene bloei van ons land. De periode van bloei, waarin zich ons hele land bevindt, geldt evenzeer voor Hoogovens; alles werkt volop, er is werk voor iedereen, eigenlijk zijn er werkkrachten te weinig om alle econo mische mogelijkheden te kunnen benut ten. Het economisch leven draait op volle toeren. Er zijn echter factoren die de groot ste nauwlettendheid vereisen. Spreker rekende hiertoe het steeds verder toe nemende afbetalingssysteem. De heer Ingen Housz besloot zqn in drukwekkende rede met een wens voor een Zalig Kerstfeest, die hij omschreef met de wens, dat allen zich zouden we ten in de hand des Vaders, zonder Wiens zegen niets tot stand komt. Op ons bureau werden nog aan giften ontvangen: N.N. ƒ2.50; J. H. ƒ2.50; wed. D. ƒ5.—. En per Giro M. K. Heemstede ƒ5.—5 H. D. te Heemstede ƒ2.50 en A. B. A. K. te Overveen 10. In de redactie van de verantwoording van Vrijdag j.l. werden enkele bedra gen, die op ons bureau werden gedepo neerd, abusievelijk vermeld onder de ontvangsten van het comité Stille Ar men (bankrekening). Deze bedragen waren: N.N. 5.Sch. 4.N.N. 2.50, H. S. ƒ2.—, en O. C. ƒ25.—. De wethouder van Sociale Zaken, de heer A. J. Angenent, houdt Donder dag, 30 December a.s., geen spreekuur. Op het spoorwegstation Zandvoort wa ren tot voor kort geen plaatsbewijzen voor het buitenland verkrijgbaar. Zulk» tot groot ongerief van inwoners en bad gasten, welke naar het buitenland moes ten reizen en hun plaatsbiljet slechts aan het station te Haarlem of Amster dam konden kopen. De Stichting „Tou ring Zandvoort" heeft hierop de aan dacht van de Directie der Nederlands® Spoorwegen gevestigd. Hiervan is het gevolg geweest, dat sedert 1 Decem ber j.l. op het station-Zandvoort ook plaatsbewijzen voor België, Duitsland en Luxemburg worden afgegeven. Voor Vrijdag vijl Agenda Kennemerland Na een besloten zitting besloot de gemeenteraad van Zandvoort op 21 De cember nog tot de verkoop aan de heer A J Versteege te Zandvoort van een perceel grond, gelegen aan de Hogeweg, ten westen van het politiebureau. De heer Versteege zal daar een woonhuis met showroom bouwen, alsmede een constructiewerkplaats voor de vervaar diging van technische apparaten. Tot voor enkele jaren terug exploiteerde de heer Versteege alleen een smederij. Hij kreeg daar ook te repareren hoogfre- quentlasapparaten van buitenlands fa brikaat voor het lassen van plastic (o.a. regenkleding). De heer Versteege, die een bekwaam vakman is, ging toen experimenteren met dergelijke machi nes volgens een eigen ontwerp, hetwelk vele voordelen boven het buitenlandse fabrikaat bleek te hebben. De machi nes van de heer Versteege vonden dan ook spoedig plaatsing bij enkele grote bedrijven in Nederland terwijl ook uit het buitenland bestellingen binnenkwa men. Om aan deze orders te kunnen vol doen moest de heer Versteege over meer bedrijfsruimte beschikken en daartoe wordt hem thans door het besluit van de Zandvoortse raad de gelegenheid ge boden. Zandvoort behoudt daardoor een bedrijf, dat door deskundigen op het ge bied van de industrialisatie zeer gunstig wordt beoordeeld. Het ruwe werk wordt uitbesteed, zodat te Zandvoort alleen de constructieve werkzaamheden worden verricht. Deze industrie zal dus geen lawaai verwekken. In het gemeentelijk politiekorps van Zandvoort zullen met ingang van 1 Ja nuari 1955 enige mutaties plaats vinden. De heer E. Th. Smits, brigadier van gemeentepolitie, zal op die datum we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de politiedienst ver laten, nadat hij vanaf 22 Mei 1922 deel van het korps uitmaakte. Eveneens met ingang van 1 Januari 1955 is de heer F. M. Brockhus, thans hoofdagent van gemeentepolitie, bevor derd tot brigadier bij het korps. De heer Brockhus trad op 1 Januari 1949 bij de gemeentepolitie van Zand voort in dienst. Het bestuur van de Stichting voor huisvesting van bejaarden „Het huis in de Duinen" te Zandvoort heeft de func ties als volgt verdeeld; S. v. d. Galiën te Amsterdam, voorzitter; S. Slagveld te Zandvoort, vice-voorziter; L. J. Breure, Boulevard Paulus Loot 27 te Zandvoort, secretaris; J. de Bruin te Amsterdam, penningmeester. f 11400.— f uooo.— f 6400.— niet gev. Perceel Mar cel is vaartpad, Haarlem (teelland) Hout vaart, Haarla (teell.). Wüstelaan 10, Santpoort Populierstraat 29, Haarlem Zaanenstraat 61-63-6b, Haarlem met gev. Spaarndamseweg 2, Haarlem metgev. Koningsstraat 17, Zandvoort f 4800.- Oosterstraat 46, Haarlem t 37UU. Ben Viljoenstraat 54, Haarlem f 7100.— Van Marumstraat 39a, Haarlem jJOO.— Maralsstraat 7, Haarlem re5,^,ev' Oranjestraat 153, Haarlem 1 3100. Klein Heiligland 21, Haarlem 4800 Pijlslaan 45, Haarlem Jan Gijzenkade 107. Haarlem en Jan Gijzenkade 109. Haarlem Drususstraat 1, Haarlem Lotterstraat 41, Haarlem Opbod Afslag Totaal f 5100.— 17600.— f 12400.— 2800.— f 2400.— f 13800.— f 4400.— f 15400.— f 10.— f 6410.— f 500.— f 5300.— f f 3700.— f 200.— f 7300.— f 200.— f 1900.— f 50.— f 3150.— f 600.— f 5400 f 5.— f 5105.— f 250.— f 17850.— f f 12400.— t f 2800.— Koper J. P. A. Dames J. Boon qq. J. F. Valbracht J. F. Kampes qq.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2