Positieve gerechtigheid voor mens en mensheid Nationale foto tentoonstelling PHILIPS Huiselijk drama leidde tot schietpartij Nieuwe studioruimte voor de T.V. gereed Technische installatie duurt nog een half jaar Charles LuckyLuciano verveelt zich erbarmelijk Eerste prijzen S.U.S.-actie „Petra" en „Peter behouden Zweefvlieger verongelukt bij recordpoging Aanwezigheid van de Vredesvorst als overwinnaar van de dood Een millioen voor gasmaskers zuinigheid l Boekhouder stal 22.000 gulden Anderhalf jaar geëist voor bedreiging van politieman K Voordat het water zakte 1 D.D.D. Politie wachtte inbrekers op TV krijgt armslag Zeer succesrijk verlopen MAANDAG 27 DECEMBER 1954 PAGINA 3 KONINGIN OVER BEGRIP VREDE: AUTEURSRECHT NIET GESCHONDEN Journalist vrijgesproken Voor de bevolking lampen Veel lichi, zuinig en laag in prijs! Steiger brak, maar uitvoerder geen schuld Anderhalf jaar geëist mS Een grote man van de onderwereld Ex-bandiet boos over verbanning Daders van roofoverval gearresteerd Twee achttienjarigen Twee jaar tegen „zware jongens geëist Drie uitzendavonden per week Retraite voor emigranten Overbrugging credieten P. SLAmBURG'S BANK Eerste schip werd als verloren beschouwd; over tweede schip heerste onzekerheid Vier dodelijke ongelukken Koninklijk gezin woont Kerstdienst bij Na bijna 48 uur vliegen: „Als wU, in deze jaren, met Kerstmis „vrede op aarde" horen verkondigen, Worden onze gedachten steeds weer ver vuld van hoop en vrees, 't Is ons daar bij vreemd te moede, dat er met Kerst mis van dit jaar, 1954, hoe het ook in de natuur gestormd heeft, nergens ter wereld oorlog is". Zo begon Koningin Juliana haar Kerstrede, op Eerste Kerstdag, die des middags één uur over beide radiozen ders werd uitgezonden. De Landsvrouwe vervolgde: „Wij kun nen ons de aarde zonder strijd niet den ken, strijd tegen de natuur en helaas strijd van mensen onderling, omdat wij nooit anders gezien hebben, daar deze steeds weer ging om eigenbelang en kortzichtig machtsbegeren. Het hele leven is een strijd, en die in onszelf is de allerzwaarste. En door die inner lijke strijd groeien wij, en worden wij sterker. Daardoor zijn de mensen ge rijpt tot wat ze op dit moment zijn, en alle strijd heeft de mensheid gestem peld tot wat ze thans is met haar ver langen naar vrede. Vrede is niet een toestand zonder strijd. Van oudsher zijn de woorden vrede, vrijheid en vriendschap, en mis schien ook vreugde, verwant, en be duiden dus een aangeboren verlangen naar een toestand van goedwillendheid, van welbehagen. Vrede in de ziel én vrede op aarde kan pas tot groei, en uiteindelijktot wasdom komen, en ons tot zegen worden, als wij voortdurend vechten voor zijn recht van bestaan. Vrede is de allerhoogste strijd, die gaat om een leven op een steeds hoger peil. Niet meer om gelijk te krijgen en een ander ongelijk te geven, maar om een actie om tot overeenstemming te komen in iedere tijd, in iedere ver houding, en in iedere ontmoeting, waar leven is, is groei en actie. Vrede is geen toevluchtsoord voor welke onvruchtbare instelling dan ook. Vrede is geen asyl voor gemakzuchtigen, noch een rusthuis voor hen, die hun twist later willen gaan hervatten. Vrede is geen vlucht in het onbekende ideaal. Men kan zich ook niet op de vrede verlaten, zoals men op zijn lauweren rust omdat men de strijd niet onder ogen durft te zien. Men kan niet op de vrede teren, wanneer men werkelij ke vrede kent en weet, hoe hem te verwerven. Vrede betekent de positieve gerechtigheid voor mens en mensheid. De vrede te naderen is: eigen strijd gestreden te hebben, in overwinning op onszelf, terwille van onze naaste. En terwille van onze naaste en ons zal de Vredesvorst zich buigen naar elk on vermogen wat wil, en niet kan wat wil omdat het zichzelf wil geven, en wat niet kan omdat het nog te zeer in zijn eigen strijd verwikkeld is. Men vergeet zo licht in eigen leven, en ook in de wereld, dat de genade aan te roepen is, en komt, wanneer men zijn onmacht voelt, in de nood. Omdat wij dat vergeten, zien wij vrede als vreemd, soms zelfs hinderlijk, iets, wat niet past in deze tijd, waarin de zelfhand having van de mens en mensheid wordt gegrond op strijd tegen elkander. De vredesvorst heeft daar in bewe zen wie hij is, dat Hij het weder- staan van de boze niet heeft gewild, en dat Hij desondanks volbracht heeft. omdat het de wil des Vaders was en hiermee heeft Hij de grondslag onder de mensen gelegd, waarop eenmaal vrede op aarde tot stand komen kan en zal. Zijn voistrektheid hierin maakte hem In Arti et Amicitiae aan het Rokin no. 112 in Amsterdam is Donderdag een landelijke fototentoonstelling de „zes tiende nationale Kerstsalon van foto grafische kunst", georganiseerd door de Amsterdamse amater.rfotografenvereni- ging, geopend door prof dr. H. van de Waal directeur van het Prentenkabinet der Leidse Universiteit Er is, zoals gewoonlijk, wederom een ruime deelname, goed van gehalte, ge varieerder door persoonlijker aandoende stijlen dan bijvoorbeeld de internatio nale Focus-salon an enkele maanden geleden, misschien voor een deel ook, omdat de techniek minder uitgekookt is. Over het algemeen is die techniek uiteraard toch prachtig, maar de jury D. Helfrich, J. J. Hens, Math. Koch, A. Pastoor en F. Vink heeft het aange durfd ook enkele technisch niet geheel vlekkeloze foto's op te hangen, ver moedelijk op de overweging dat zij niet temin de beoogde impressie toch zeer treffend opriepen. Het waren overigens voortreffelijke foto's van de waters nood, fraai door hun blankheid, die men toch ook maar alleen weer door een grondige beheersing van de techniek verkrijgen kan. Die blankheid is overigens een ge liefkoosd effect in de moderne foto grafie. Zij beoogt, geloven wij, op de eerste plaats een grafisch effect. Er zijn hele mooie exempelen van aanwezig. Precies nagegaan hebben wij het niet, maar ons is wel de indruk bijgebleven dat de grafici onder de fotografen op de expositie niet in de meerderheid zijn. Waarschijnlijk winnen de roman tici het. Maar ook daar ervaart men een verjonging van het genre, die graag met hoge lichten werkt en een fraaie blankheid, een heldere gradatie na streeft. Kinderfoto's, die het eigenlijk altijd wel doen, zijn natuurlijk ook be hoorlijk aanwezig. De reportage trekt de Nederlanders ook altijd, dat ervaart men hier op nieuw, en daar is goed werk uit voort gekomen. Wat dat betreft schijnt Pa rijs nog al te trekken Nico Jesse b.v. ex poseert, buiten mededinging, een grote serie over de vrouwen van die stad, een klein deel nog maar van de foto's voor zijn onlangs verschenen boek. In de re portage zijn een aantal bekroningen ge vallen. De voornaamste, de zilveren bo kaal, is toegekend aan F. Lemairê, in de journalistiek bekend door zijn voortref felijke toneelfoto's, E. De Amsterdamse rechtbank heeft een 46-jarige Hilversumse journalist vrijge sproken van de hem ten laste gelegde inbreuk op de auteursrechten van Maar ten Toonder. De journalist heeft bijna 9000 overdrukjes van diens Tom Poes verhaal verkocht. Tegen de journalist Was 1000 boete geëist. tot de Zoon des mensen en tot de weg, de waarheid en het leven! Als Zoon des Vaders opende Hij de v/eg der genade, zonder weerga, en be vestigde dit door Zijn komen en gaan als overwinnaar van dood en le ven. Laten wij niet vergeten, dat de Vre desvorst heer van dood en leven is, en dat in Zijn hand de bevestiging ligt van opstanding in de Vader. Vrede op aarde betekent dus Zijn aanwezigheid zonder enig compromis, of bevestiging, of ontkenning, maar on overwinnelijk als overwinnaar van de dood zodat alle strijdtonelen 't zij klein of afzichtelijk groot ^moeten doodlopen op zijn overwinning." Minister Beel Wil één millioen uit trekken als aanlooporder voor de ver vaardiging van gasmaskers voor de be volking. Hij wil hiermede de Nederland se industrie de gelegenheid bieden erva ringen op te doen en zich zodanig voor te bereiden, dat, wanneer nodig, onmid dellijk op grote schaal gasmaskers voor de bevolking kunnen worden geprodu ceerd. Aldus deelt de minister in zijn memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1954 van Binnenlandse Za ken mede. Advertentie Het gezin, flat tJ hier in hethalfduisterom detafei ziet geschaard, koestert een schone wens. Deze mensen willen de vol gende zomer een vacar»- tiereisje naar Zwitserland gaan maken. Daar sparen zij nu voor op allerlei manieren. Maar helaas. op één post sparen zij averechts. Zij menen na melijk zuinig te zijn door onvoldoende licht te branden. Het tegendeel is waar, want slecht licht is duur! Aan een reisje naar Zwit serland moet U maar niet meer denken, als het van deze averechtse „bespa ring" moet komen ten minste. Alleen goede lampen zijn zuinige lampen! Met goede lampen bent U altijd beter en voorde liger uit. Dat bewijzen de Philips lampen over duidelijk. Ten eerste ge ven ze méér licht, ten tweede zijn ze laag in prijs en ten derde uiterst zuinig in 't gebruik. In alle lichtpunten horen daarom Philips lampen. De lampen die U wér kelijk geld besparen! De sfeer in Uw zit- en woonkamer wordt noo gezelliger door het zachte licht van de Philips „Argenta" lampen. De Amsterdamse rechtbank heeft een 43-jarige Amsterdamse uitvoerder vrij gesproken, die door de kantonrechter te Amsterdam tot 400 boete was ver oordeeld. Op 8 Maart waren enige ar beiders gewond toen de steiger, waar op zij stonden, in elkaar stortte. In tegenstelling tot de kantonrechter meen de de rechtbank dat dit niet de schuld is van de uitvoerder. Een 31-jarige boekhouder is door de Utrechtse rechtbank tot anderhalf jaar veroordeeld wegens verduisteringen en knoeierijen in de boeken van het Ned. Opleidingsinstituut voor het buitenland, gevestigd te Breukelen, dat voor totaal 22.000 is benadeeld. In hoger beroep voor het Amsterdamse Gerechtshof is dezelfde straf tegen hem geëist. De boekhouder had goedkoop een auto gekocht en wilde die verkopen om met de winst ervan een schuld van 350 af te betalen. Maar de auto kostte aan reparaties en onderhoud zoveel geld dat de boekhouder steeds hogere schulden moest'maken. De boekhouder heeft zich tenslotte zelf bjj de politie aangegeven. De verdediger pleitte een voorwaar delijke veroordeling. Uitspraak 7 Ja nuari. Een 44-jarige Bussumse loswerkman I ook zijn revolver en schoot de werkman maakte op 7 Augustus j.l. zich dermate I neer. De werkman werd zwaar gewond kwaad op zijn vrouw, dat deze laatste de hulp inriep van een hoofdagent. De loswerkman was echter van het bezoek van de hoofdagent niet gediend en heeft hem bedreigd met een bijl, zodat een inmiddels te hulp gekomen agent hem neergeschoten heeft. De werkman is enigszins hersteld maar voor de Am sterdamse rechtbank is thans ander half jaar gevangenisstraf tegen hem ge- eist wegens poging tot doodslag op een politieagent. Toen de hoofdagent de vrouw ver hoorde heeft de werkman hem gesom meerd het huis te verlaten. De politie man probeerde hem tot kalmte aan te manen maar de werkman haalde een dolkmes uit de achterkamer en wilde daarmede de hoofdagent te lijf gaan. De ze laatste ging naar 't erf waar intus sen een collega hem te hulp kwam. De werkman had onderwijl een bijl gegre pen en wilde daarmede de hoofdagent een klap op het hoofd geven, maar de politieman dook weg en ving de klap op zijn arm op. De werkman bleef met de bijl zwaaien zodat de hoofdagent zijn'' revolver trok en drie waarschu wingsschoten in de lucht loste. Toen dit niet hielp trok tenslotte diens collega en is nog niet hersteld. Niettemin eiste de Officier van Justitie anderhalf jaar tegen hem. De verdedigster pleitte cle mentie. Uitspraak 7 Januari. De nieuwe TV-studio in Bussum, ge vestigd in het voormalige parochiehuis St. Vitus, is thans gereed gekomen en in gebruik genomen. Dat eerste geldt alleen voor het bouwkundige deel der werkzaamheden, want aan de techni sche installatie zal men nog wel een half jaar werk hebben. Maar men be schikt .nu in ieder geval over een grote, moderne studio-ruimte, waar wat gedaan kan worden. Dat parochiehuis in Bussum is uiter lijk een van de lelijkste gebouwen, die men zich maar voor kan stellen. Doch inwendig heeft men er in negen maan den tijds een modern, fris en fleurig studio-complex van weten te maken. Het hart is de voormalige feestzaal. De toneelruimte sloot men af, waarachter twee verdiepingen werkkamers ge bouwd werden. De voormalige koffiekamer werd bij de grote zaal getrokken, die dus uit een hoog en een laag gedeelte bestaat. De oppervlakte van de gehele zaal bedraagt 230 m2. Deze ruimte is geheel bekleed met acoustisch materiaal, de vloer met rode tegels. De verlichting was uiter aard een der grootste opgaven. Men heeft nu de beschikking over een grote lichtbak over de gehele breedte en ver der over een groot aantal, aan rekken hangende en ieder geheel afzonderlijk beweegbare schijnwerpers. In totaal kan men voor niet minder dan 250 KW licht geven. Uiteraard werd hierdoor het ventilatieprobleem zeer urgent, daar is dan ook alle aan dacht aan besteed. Langs de gehele wand is hoog in de lucht een brug aangebracht, vanwaar lampen kunnen worden bediend en de cors gewisseld. Rond de hele zaal is een horizon-doek, groen van kleur, omdat dit ln Slikkerveer en andere delen van Nederland heeft men geen al te prettige Kerstdagen gehad. Zaterdag nog stonden vele huizen in het wa ter met alle onplezierige gevolgen van dien. In enkele gezinnen kon men alleen maar op de bovenver dieping wonen. Dat betekende, dat men er bijvoorbeeld zelf met de roeiboot op uit moest trekken, om de noodzakelijke inkopen te kunnen doen. De leverancier heeft het ook niet gemakkelijk gehad. Door een klein bovenraampje moest de krui denier de levensmiddelen aanreiken. Charles „Lucky" Luciano, die in 1946 door de, Verenigde Staten naar Italië werd gedeporteerd heeft zich Maandag voor het eerst in vijf jaar in de Ita liaanse hoofdstad vertoond en wel om te protesteren tegen het voorschrift van de politie, dat hjj zich niet verder dan 25 kilometer van Napels,'zijn verplichte verblijfplaats, mag verwijderen en zich niet mag ophouden in openbare gele genheden, omdat hij voor de gemeen schap gevaarlijk geacht wordt te zijn. Luciano vindt die bejegening van de zijde van de politie bijzonder kwalijk, vooral ook omdat hij zijn woning in Napels van zonsondergang tot zons opgang niet mag verlaten. De 58-jarige ex-gangster, die er met zijn bril met stalen montuur uitziet als een bezadigde onderwijzer, meent dat hij die beperkingen van zijn persoon lijke vrijheid te danken heeft aan „lie den in de Verenigde Staten" die hem het leven onmogelijk willen maken. Hij wil liever niet zeggen wie hij bedoelt. Charles „Lucky" Luciano wordt be schouwd als de grote man achter de schermen van de Amerikaanse onder wereld, voor zover het de handel in cocaïne en andere verdovende middelen betreft. Vandaag is hij met zijn advocaat, Carlo Bifulco, naar het ministerie van justitie gegaan om te protesteren tegen de maatregelen van de politie, die hij als beperkingen van zijn vrijheid be schouwt. „Ik protesteer alleen maar, om dat ik het een principiële kwestie vind," zei Luciano. „Het is toch een doorgesto ken kaart. Ik heb dan ook niet de illu- Advertentie Krabben en peuteren maakt Hllin- de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D. D. D. UllSiaU dr'nst «Repin de poriën door, 7» zuivert, ontsmet en geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP sie, dat de maatregelen ongedaan ge maakt zullen worden. Toch zal ik pro testeren tegen wat ik onrechtvaardig vind." Verontwaardigd verklaarde hij, dat hij in Ijalië nimmer iets had gedaan dat een onheuse bejegening, als die welke hij naar zijn mening thans moet onder gaan, zou rechtvaardigen. „Het is je reinste onrechtvaardigheid," zei hij, „dit zijn maatregelen krachtens wetten uit de fascistische tijd. Men kan geen be schuldigingen tegen mij inbrengen. Het gebeurt onder Amerikaanse druk." Luciano klaagde tegenover journalis ten, dat hij in Napels na zonsondergang in arren moede maar wat gaat lezen. „Ik mag het land niet verlaten," klaagde Luciano. „Men wil mij geen paspoort geven. En ik mag in Napels zelfs niet naar de bioscoop." Hij zuchte diep. „Ik zie er geen gat meer in. Nee, toekomst plannen heb ik niet. Ik zou alleen maar graag willen, dat men mij met rust liet," het beste is voor TV. In de ene muur zijn twee grote ramen waarachter de regiekamer en het tech nische hart. In de regiekamer zitten de regisseur, de beeldmenger, de geluids controleur en de script-girl achter vier monitors, dat zijn TV-toestellen om de artistieke gang van zaken te volgen. In de andere kamer staat de apparatuur voor de overbrenging van het beeld. Verder beschikt de nieuwe studio over een zeer goed afgesloten commentaar cel, waarin de commentator, gezeten achter een monitor, zijn tekst kan uit spreken. Ook is er een kamer met een voortreffelijke film-reproductie-instal latie. In een ruime gastenkamer kunnen de uitzendingen gevolgd worden. In deze kamer zijn twee cellen ingebouwd éoor de na-synchronisatie van films. Voorts beschikt het gebouw over kleedkamers, douchecellen, werkkamers, werkplaatsen en een ruime eantine. Uiteraard is aan de inwendige communicatiemogelijk heden alle aandacht besteed. Merkwaardig is, dat men voor de nieuwe studio een speciale vleugel heeft moeten laten bouwen bij Steinway in Hamburg. De vleugel moet immers grote temperatuurwisselingen zeer goed kun nen doorstaan en ook de kleur van het hout, ja de dofheid van de vernis moes ten voor de TV geschikt zijn. Met de technische installatie zal nog wel een half jaar gemoeid zijn. Eind Februari zal de apparatuur geleverd zijn, doch montering en uitproberen vragen zeer veel tijd. Voorlopig werkt men met de apparatuur van de repor- tagéwagen, die voor de deur geparkeerd staat. Men kan de N.T.S. geluk wensen met deze nieuwe studio. Door een investering van f 1.5 millioen kan de Nederlandse televisie nu jaren vooruit. Wanneer in de zomer van 1955 een centrale controle kamer voor de Irene- en Vitusstudio ge reed gekomen is, heeft men de beschik king over de ruimten en installaties, waarmee en waarin vrijwel alle proble men op te lossen zijn. De overval, die Zaterdag 18 Decem ber op een bejaarde winkelier in de Utrechtse Vinkenburgstraat is ge pleegd, is opgelost. Twee jongens van achttien jaar zijn als verdachten ge arresteerd. De ene heeft op de uitkijk gestaan, de andere wonende in de naaste omgeving van het misdrijf, heeft de overval gepleegd. De jongens hebben een volledige bekentenis afge legd. Het motief is roof geweest. De jongens dachten dat de 75-jarige G. Wellema, die een schildèrsbedrijfje voert, aardig wat geld in huis zou hebben. Zoals het onderzoek heeft uit gewezen, is het plan zich van het geld meester te maken, door zijn dilettante rige opzet mislukt. In tegenstelling met de eerste verklaringen van het slacht offer, is er van een schietwapen geen gebruik gemaakt. Bij de overval is wel geslagen met een stuk hout dat in de winkel lag. De jeugdige adspirantrover nam overhaast de vlucht toen de winke lier weerstand bood. De jongen, die op de uitkijk had gestaan, kon spoedig na het misdrijf worden gearresteerd, doch wist toen een vrij goed alibi op te geven. Twee Amsetrdamse inbrekers, 'n 47- jarige koopman en 'n 38-jarige handels agent, resp. acht en vier maal veroor deeld, zijn op 27 September j.l. op he terdaad betrapt bij een inbraak in een veilinggebouw te Hilversum. Voor de Amsterdamse rechtbank werd tegen beiden twee jaar gevangenisstraf ge- eist. De Hilversumse recherche was tegen hen gewaarschuwd en toen er een in braak in een veilinggebouw te Ede werd gepleegd besloot de recherche in het veilinggebouw te Hilversum te posten. En met succes, want vlak daarop dron gen de Amsterdammers er binnen en werden prompt ingerekend. Ze ontken den ten stelligste iets met de inbraak in Ede te maken te hebben. Dat ze het Hilversumse veilinggebouw binnen drongen was volgens hen stom toe val. Uitspraak 7 Januari. (Van onze medewerker voor Radio en T.V.) In het nieuwe jaar zal de Nederlandse T.V. een flinke stap vooruit doen. Nude nieuwe Vitus-studio in dienst genomen is kan men op drie vaste uitzendavonden per week rekenen. Daar het nog niet mogelijk was per omroepvereniging een vaste avond te bepalen, heeft men voor lopig een andere indeling gemaakt. De Dinsdagavond zal aan toneel- en T.V.- spelen, op te voeren in de Vitus-studio, gewijd zijn. Donderdags komen docu mentaire uitzendingen, reportages en films uit de Irene-studio. De Zater dagavond is voor de amusements programma's. Daarnaast zal er iedere veertien dagen een avond met film zijn en iedere veertien dagen een interna tionaal programma. Tenslotte komt er iedere Donderdagmiddag een kinder programma. Dit alles wordt mogelijk door de grotere en „etere technische outillage van de N.T.S. De Vitus-studio zal ge heel ingericht, over vier camera's be schikken, de Irene-studio over drie. Naast de bestaande reportage-wagen komt een nieuwe met camera's, die 20 procent lichtgevoeliger zijn dan die van de eerste wagen. Halverwege dit jaar zal de N.T.S. dan beschikken over twee studio'.s met zeven camera's en twee reportagewa gens met zes camera's. Het is duidelijk dat men dan een en ander kan gaan doen. De staf van de N.T.S. bestaat thans uit tachtig man. De omroep T.V.-staven beschikken nu over dertig deskundigen. Het is te verwachten dat deze cijfers over een jaar verdubbeld zullen zijn. Evenals in voorafgaande jaren zal in het retraitehuis e Seppe (N.-Br.) van 28 tot 31 December een retraite voor adspirant-emigranten worden ge geven. Zondagavond waren reeds vijf geluk kige hoofdprijswinnaars bekend van de gratis courant, die de organisatoren van de SUS-actie in een oplage van ander half millioen hebben verspreid om be kendheid te geven aan de zes doelen, waarvoor de actie is opgezet. De namen van de tot dusver bekende hoofdprijswinnaars zijn: mej. R. Pijn akker, Barwoudswaarder bij Woerden, die nu nog hoopt een huis te winnen om dan te kunnen trouwen; en verder de heer P. Th. J. van Schaijk, leraar ULO te Rotterdam, de heer M. Kerk- laan, Den Hoorn bij Delft, gepension- neerde van de Delftse Calvéfabriek, me vrouw Van Ginderen te Zevenbergen en tenslotte de heer M. Smil te Hamers- veld bij Amersfoort. Tijdens een uitzending voor de mili tairen, die niet met Kerstverlof konden Advertentie Rotterdam-Amsterdam-Den Haag Dordrecht Haarlem Schiedam Amersfoort - Maassluis Vlaardingen - Usselmonde Utrecht AGENTSCHAPPEN: Zevenbergen - Vianen Middelbands Sommelsdijk Vrijhoeve-Capebe - Zwijndrecht Het peilstation te St. Peter, ongeveer dertig mjjl ten noorden van Cuxhaven, heeft Eerste Kerstdag noodseinen van een schip opgevangen. Omtrent de naam van het schip verkeerde men lange tijd in onzekerheid, doch later bleek dat dit S.O.S. afkomstig is ge weest van het Zweedse schip „Petra". Zoals bekend werd aangenomen dat de „Petra" tijdens de storm van en kele dagen geleden ten Noord-Oosten van Terschelling was vergaan. Vrijdag evenwel ving de sleepboot „Holland" van de fa. Doeksen op Terschelling zwakke noodseinen op. Vermoed werd dat deze afkomstig waren van de „Pe tra". Dit vermoeden bleek juist te zijn. Elbe-Weser-Radio heeft geseind, dat een deel van de bemanning van de „Petra" aan land is. Het 500 ton metende Nederlandse mo torschip „Peter", waarvan enkele da gen niets was gehoord, is Eerste Kerst dag in Boston in Oost-Engeland aan gekomen. In de storm is een deel van de deklading hout verloren gegaan. De Deen „Cimbria" die op de Noord zee in moeilijkheden is geweest, was het honderdste schip, dat Zaterdag Rot terdam binnenviel. De „Cimbria", die een gebroken schroefas heeft, is binnen gesleept door de sleepboot „Holland" van Doeksen. 4 Aanvaringen Het Costaricaanse stoomschip „Ma- rinella" (4701 brt) is Vrijdagavond op een afstand van twee mijl van de mon ding van de Nieuwe Waterweg in aan varing gekomen met de „Union Pio neer" (3818 brt) van de China Union Lines Ld. De „Marinella", die in de midscheeps aan bakboord een klein gat boven de waterlijn had opgelopen, zond een S.O.S. sein uit omdat het enigszins water maakte. Onmiddellijk voeren de sleep boot „Maas" en de reddingboot „Pre sident Jan Lets" van Hoek van Hol land ter assistentie uit, doch later sein de de kapitein van het schip dat hij geen hulp meer nodig had. Hjj wenste slechts een loods. Het noodverkeer werd opgeheven en de „Marinella" stoomde op eigen kracht de Nieuwe Waterweg binnen. Door de drukte in de Rotterdamse haven vele schepen waren vanwege de storm niet uitgevaren zijn Vrij dagavond drie schepen met elkaar in botsing gekomen. Het Liberiaanse SS „Anna C" had eerst een aanvaring met de Engelse tanker „Southern Atlantic" en kort daarna met het Portugese motorschip „India". De „Anna C" drong yijf me ter met de steven in de „India". De beide laatstgenoemde schepen moeten reparaties ondergaan; de Britse tanker kon de reis naar zee voortzetten. gaan, maakte de directeur van de K.R.O., de heer Speet, het geheim van de SUS- courant bekend. Dit geheim is zeer eenvoudig, al heb ben velen blijkens de tallooze telefoon tjes, die het telefoonverkeer in het Wes ten des lands danig blokkeerden, het toch niet goed begrepen. De onthulling van het geheim is als volgt: Wanneer de hand van de keeper (Piet Kraak in de wedstrijd Storm vogelsHaarlem van 9 Mei 1954) de bal raakt, dan hebt u geen prijs. Wanneer de bal het net raakt (dus op ruime afstand van de hand) dan hebt u hetzij een grote hetzij een klei ne prijs. De hoofdprijswinnaars heb ben achter het nummer van het mi nisterie van Justitie op de achterpa gina van de SUS-courant nog een an der nummer gevonden van vier let ters, dat het geheime nummer van de KRO te Hilversum vormde. De heer A. M. Bergers, technisch lei der van de SUS-actie en voorzitter van de Kath. Nationale Bond voor E.H.B.O., heeft nog medegedeeld, dat de verkoop op Tweede Kerstdag buitengewoon suc cesrijk is geweest Nog ruim een maand voor de eerste trekking is nog slechts een zeer gering aantal loten over. Zü, die nog geen loten hebben, zullen zich moeten haasten. ln Groningen nebben zich de afgelo pen dagen twee dodelijke ongelukken voorgedaan. Allereerst is de vierentwin tig-jarige tekenaar H Langeland uit it- huizen door tot nu toe onbekende oor zaak op de weg van Usquert naar Uithui zen van zijn fiets gevallen. Hij werd door voorbijgangers in bewusteloze toestand aangetroffen. Hij is in het R.K. Zieken huis te Groningen overleden. De politie vermoedt dat L. door een vrachtauto is overreden. In het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen is voorts overleden het acht-jarig jongetje W. Grofsmit, een der slachtof fers van het ongeluk aan het Achterdiep te Sappemeer. Een automobilist botste hier tegen een kar van een visventer, waarbij zich drie oeisonen bevonden, ni. de visventer A. J. uit Scheemda, de heer B. T. uit Noordbroek en het jonge tje W. G. De eersfgenoemden kregen lichte verwondingen. Eerste Kerstdag is een echtpaar in Den Haag bij het oversteken door een auto gegrepen. Man en vrouw werden in ern stige toestand naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht, waar de man, de twee-en-vijftig-jarige J. F. E. is over leden. Zijn echtgenote.e die vierenvijftig- jarige J. E. van de P. verkeert nog in ernstige toestand. De Rotterdamse -ivierpoiitie heeft het stoffelijk overschot geborgen van de 61-jarige machinist A P. Ruijtenberg te Rotterdam. De man is, toen hij in de Robbenoordse haven aan boord wilde gaan, van de loopplank gegleden en ver dronken. Koningin Juliana, Prins Bemhard en de Prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet hebben Eerste Kerstdag de Kerst dienst in de bergkerk te Amersfoort bijgewoond. Voorganger was ds. A. Braakman, die tot tekst van zijn preek had gekozen Johannes 3 vers 16. Een 20-jarige zweefvlieger, Bertrand Dauvin uit Parijs, heeft tijdens een po ging om het wereldduurrecord voor eenpersoons zweefvliegtuigen te verbe teren het leven verloren doordat zijn toestel 's nachts neerstortte op een top van de Alpilles, een bergketen ten Zui den van St. Remy in de Provence. Hij was Vrijdagmorgen opgestegen en had bijna 48 uur gevlogen toen het ongeluk gebeurde, waarschijnlijk doordat hij als gevolg van uitputting de controle over zijn toestel verloor. Zijn lichaam werd bij het wrak gevonden en is naar Saint Romanin vervoerd. Hij moet bij zijn val op slag zijn gedood. De zweefvlieger stond voortdurend in contact met de grond. In zijn laatste boodschap, Zondagmorgen om vijf uur ontvangen, zeide Dauvin dat alles wel was aan boord en dat hij vertrouwde het record te zullen breken. Toen daar na niets meer van hem werd verno men werd men op de grond ongerust en ging men op onderzoek uit. Om streeks tien uur ontdekte de hoofdin structeur van het zweefvliegcentrum te St. Romanin, het wrak van het toe stel tegen een bergkam van de Alpilles. Dauvin had in April van dit jaar, samen met zijn landgenoot Henry Cous- ton uit Avignon, het wereld-duurrecord voor tweepersoons zweefvliegtuigen op 57 uur 10 minuten gebracht. Zij wa ren toen ook in het centrum van St. Romanin-Les Alpilles opgestegen. Het wereldrecord voor eenpersoons zweef vliegtuigen, dat Dauvin thans probeerde te verbeteren, staat op naam van de Franse zweefvlieger Charles Atger met 56 uur 15 minuten. (A.N.P.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3