Londen en Washington zijn verstoord op Franse Kamer Ongewoon scherpe Britse reactie "DE SCHEEPSBOUWER-^ Amerika streeft nu naar een „modus vivendi' Eisenhower ongevoelig voor aan vallen van partijgenoten FRANSE economie ontwikkelt zich op gunstige wijze mm Internationale walvisvaart Critiek op Tito Kiezers achter de president Na de verwerping van de West-Europese Unie Vergissing van de deputé's Moskou laat Japanse diplomaat polsen Krasse taal in interview KOERSWIJZIGING IN 1954 Toenemende export bij stationnaire invoer MAANDAG 27 DECEMBER 1954 PAGINA 5 Japanse toenadering jegens Rusland Weer Japanse oorlogsmis dadigers vrijgelaten Rembrandt herdacht in Leningrad Verkeersongelukken in de Verenigde Staten Nehroe's partij werkt samen met twee andere Om communisten bij verkiezingen te verslaan Rood China wil relaties met Joegoslavië Overdracht vorderingen op Nederlanders Door Indonesië aan N ederland Congres van Russische schrijvers ten einde ""N C t Distributie in Roemenië opgeheven Tekort op handelsbalans blijft toch zorgwekkend tsrsi Nieuw Zoölogisch laboratorium in Leiden Inbraak te Valkenswaard De „Staar" naar Parijs Belgische onderscheiding voor mr. C. Schaepman Mr. A. Philips overleden Proefuitzendingen televisie Reizende beiaard j verkocht Examens rc/rii'/inn oy»/i/)vn/) fo/i /^1 1 T*.. Engeland en Amerika hebben niet nagelaten hun verontrusting over de verwerping van de West-Europese Unie door de Franse Nationale vergade ring in het afgelopen weekeinde duidelijk tot uiting te laten komen. Terwijl Washington zich beperkte tot de mededeling, dat de Amerikaanse regering „openlijk verstoord" is over de afwijzende houding van de Franse afgevaar digden en het Witte Huis verder enkele berichten spuide, die de grote on gerustheid van Eisenhower en Dulles voor het mislukken van de Parijse accoorden in het licht stelden, liet het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken een nog scherper geluid horen. In een te Londen uitgegeven ver klaring wordt onomwonden gezegd, dat, indien de Franse Nationale Ver gadering vandaag opnieuw de Parijse verdragen zou verwerpen, dit niet zou betekenen dat de West-Duitse herbewapening geen doorgang zou vinden. „Het gaat er niet om öf de Bondsrepubliek zich zal bewapenen, maar op welke wijze dit zal gebeuren," aldus de verklaring. Verder wordt er in de verklaring aan herinnerd, dat de belofte van Engeland om hier vier en een halve divisie plus een tactische luchtmacht op het Europese vasteland te houden slechts gestand zal worden gedaan, wanneer „alle partijen" de Parijse accoorden inzake de herbewapening van West-Duitsland zullen bekrachtigen. Deze ongewoon scherpe Britse ver klaring aan het adres van Frankrijk gaf radio-Moskou gelegenheid in radio uitzendingen voor Europa te spreken van een openlijke en grove pressie op de Franse openbare mening en de par lementsleden in dat land. Ondertussen is men in politieke wrin gen van mening, dat er grote kans op bestaat, dat de Nationale Vergadering tijdens haar stemming van vandaag schoorvoetend op haar besluit van Vrij dag zal terugkomen. Ook Mendès-Fran- ce, de 47-jarige Franse premier, zou goede hoop hebben dat hij de vertrou wensvotums van vandaag zal over leven. Meer en meer krijgt men de indruk, da.t de Franse afgevaardigden de W.-Eu- ropese Unie per ongeluk verworpen hebben door hun gecompliceerd ma noeuvreren, dat ten doel heeft zichzelf aan de verantwoordelijkheid te onttrek ken en te helpen Mendès-France in discrediet te brengen. De vijanden van de premier (conservatie ven en MRP) zouden er op vertrouwd hebben dat de socialisten, de radicaal socialisten en volgelingen van de Gaulle de West-Europese Unie wel zouden redden. Zij hadden gewild dat de pre mier niet meer dan 264 stemmen zou krijgen voor het Europese leger. Het werd echter een misrekening. Ongeveer 21 socialisten, 26 radicalen en 25 gaul listen stemden tegen de West-Europese Unie. Deze taktiek is dus vandaag niet vol te houden. Maar mocht de West- Europese Unie het ditmaal halen, dan wordt toch niet verwacht dat de marge groot zal zijn. Vandaag wordt gestemd over twee vertrouwensvotums. Indien PMF die wint zal later in de week minstens nog één vertrouwensvotum komen voor de goedkeuring van de Duitse herbewape ning een feit is. Het eerste vertrouwensvotum betreft de toetreding van West-Duitsland tot de NATO. Deze stemming betreft ook de diverse protocollen waarin details van de Duitse herbewapening zijn uitge werkt. De tweede stemming betreft drie amendementen. PMF wenst dat het amendement wordt goedgekeurd dat eist dat Duitsland de schikking betreffende het Saargebied samen met herbewa pening accepteert. Hij wenst voorts dat twee amendementen worden verwor pen die beogen de definitieve goedkeu ring van de West-Duitse herbewapening met een jaar uit te stellen. Indien hij beide malen wint, moet hij nog een vertrouwensvotum uitschrijven om de verwerping van de West-Euro pese Unie bij de stemming van Vrij dag herroepen te krijgen. En waarschijn lijk zal hij ook nog 'n vertrouwensvotum verbinden aan goedkeuring van het geheel der Westerse plannen. (UP-Reuter-AFP) Volgens het Japanse persbureau Kjodo heeft de Sovjet-Unie door tus senkomst van de Poolse ambassade in Parijs contact gehad met de Japanse ambassadeur in Parijs, Koemao Nisji- moera, over de mogelijkheid van het aanknopen van diplomatieke betrek kingen. Nisjimoera, aldus Kjodo, heeft op dracht gekregen van Sjigemitsoe, de Minister van Buitenlandse Zaken, te sntwoorden,dat Japan nog steeds op "et standpunt staat zoveel mogelijk e streven naar herstel van betrekkingen met andere landen in overeenstem ming met het vredesverdrag van San Francisco. De Sovjet-Unie heeft dat verdrag in September 1951 afgewezen, maar op 16 December j.l. beeft Molotov, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, in een radiorede verklaard, dat het verdrag het herstel van nor male diplomatieke betrekkingen met Japan niet langer in de weg staat. (UP) Het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken, thans onder leiding van de veteraan-diplomaat Mamoru Sjige- mitsu, heeft besloten de straffe be perkingen op het verkeer tussen Ja pan en de Sovjet-Unie te verzachten. Deze verzachting van de reisbepalingen zal gelden voor zakenlieden, die pogin gen in het werk stellen de Japans-Rus sische handel te stimuleren, voor kun stenaars en voor athleten. Tot de ver zachting werd besloten in overeenstem ming met de politiek van de nieuwe premier. Hatojama, die er op gericht is de handelsbetrekkingen met Rusland en uiteindelijk het contact over de ge hele linie te normaliseren. (U.P.) De Nederlandse regering heeft vijftien Japanse oorlogsmisdadigers, die door Nederlandse militaire rechtbanken tot langdurige gevangenisstraffen zijn ver oordeeld wegens het bedrijven van wreed heden tijdens de tweede wereldoorlog, ter gelegenheid van Kerstmis op ere woord vrijgelaten. Dit is de vijfde groep Japan&e oorlogs misdadigers. die door de Nederlandse regering worden vrijgelaten. Reeds 59 andere veroordeelden zijn vroeger op hun erewoord in vrijheid gesteld. Er zitten nu nog 141 Japanse oorlogs misdadigers in de gevangenis, die door Nederlandse militaire rechtbanken ver oordeeld zijn. (UP). In de club van architecten te Lenin grad is volgens radio Moskou Vrijdag de sterfdag herdacht van Rembrandt Harmenszoon van Rijn. In de Hermitage aldaar bevinden zich vele beroemde doeken van Rembrandt. In de Sovjet-Russische akademie van wetenschappen, aldus radio Moskou, wordt thans een tentoonstelling gehou den van meer dan 100 zeldzame repro ducties van Rembrandts die zich bevin den in musea in Moskou, Amsterdam, Den Haag. Parijs. Londen. Berlijn, Mün- chen, Wenen en andere steden. Verkeersongelukken en branden heb ben tijdens de beide Kerstdagen in de Verenigde Staten een zware tol aan mensenlevens geëist. Volgens een overzicht van United Press zijn niet minder dan 266 mensen bij verkeersongelukken om het leven gekomen. 4,. personen hebben bij bran den het leven verloren. Twee personen kwamen bij vliegtuig ongelukken om het leven en 25 men sen werden gedood in ongevallen van verschillende aard. De congrespartij van premier Neh- roe van ïndië heeft bekend gemaakt, dat zij zal samenwerken met de Kris- jak Lik-partij ei de Praja-partij, om de communisten in de verkiezingen, welke in Februari van het volgende jaar in de staat Andra worden gehou den, te verslaan. Dit is de eerste maal, dat de congrespartij zich met enige andere partij heeft verbonden en hier uit valt op te maken, hoe veel belang de partij aan de komende verkiezingen in deze staat hecht. Terzelfdertijd heeft de leider van de communistische partij in Andra op een persconferentie voor speld, dat de communisten bij de ver kiezingen de meerderheid zullen beha len en dan de eerste communistische regering in een van de staten van ïn dië zullen vormen. Volgens het Joegoslavische blad „Bor- ba" wordt in een telegram uit Indië ge zegd, dat communistisch China Joego slavië heeft voorgesteld diplomatieke betrekkingen aan te knopen. (Reuter). Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van de 11 Augustus te 's-Gravenhage geslo ten overeenkomst tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de republiek Indo nesië inzake overdracht door Indonesië aan Nederland van vorderingen op Ne derlanders. De inhoud van deze overeenkomst komt hierop neer, dat, onder voorbe houd van goedkeuring door de Staten- Generaal, de vorderingen door Neder land worden overgenomen tegen beta ling aan Indonesië van een bedrag van 20 millioen. Van deze 20 millioen heeft een bedrag /an naar schatting 7,5 mil lioen betrekking op delegatieschulden, tot welker vergoeding de regering met instemming van de Staten-Generaal reeds heeft besloten in het kader van haar voorstel en naar aanleiding van de in het CAB-rapport vervatte adviezen. De additionele kosten, welke deze over eenkomst voor Nederland meebrengt, laten zich derhalve becijferen op maxi maal rond 12.5 millioen. Een gedeelte van dit bedrag zal van debiteuren kunnen worden teruggevor derd. Dit vraagstuk dat geheel los moet worden bezien van de goedkeuring van de overeenkomst zelf, heeft de regering nog in studie. Voor het eerst na de oorlog is in Joegoslavië critiek geuit op het regiem. Zü kwam van de zijde van de gewe zen vice-president Milovan Djilas, die in Januari van dit jaar uit al zijn open bare functies is verwijderd. Hij is een van de vier stichters van het commu nistische Joegoslavië. In een interview met de „New York Times" heeft hij zich uitgesproken voor een twee-partij enstelsel in Joegoslavië. Er moest naar zijn mening een nieuwe democratisch- socialistische party komen naast de communistische. ,,Ik sta dit interview toe," zei hij, „om de vrije meningsuiting in mijn land aan te moedigen. Ik neem een risico, maar met ons huidige stelsel kan men niet vooruit komen zonder risico's te nemen." Er bestaan volgens Djilas democra tische elementen in de communisti sche partij, maar zy zjjn ongeorga niseerd. De party zelf is in de greep van anti-democratische krachten. De anti-democratische ontwikkeling van de communistische party is, aldus Djilas, te wyten aan president Tito, die daarin overigens door de meeste partyleiders wordt gesteund. Djilas verwacht, dat binnen, de tien jaar de omstandigheden voor een poli tieke democratie gunstig zullen worden. Het politieke aspect van het huidige regiem verschilde niet veel van het Stalinisme. Djilas zei te betreuren, dat hy dit onderhoud aan een buitenlands blad moest toestaan, maar hy kon deze dingen nu eenmaal niet tegenover een nationaal blad zeggen. (Reuter-A.F.P.). Zondag is met een plechtige zitting in het grote paleis van het Kremlin te 72 Met een frons geeft Eric het roer over aan Per, een der bevrijde slaven, en loopt haastig naar voren. De naderende vloot is nog te ver af, om aard en herkomst te kunnen bepalen, maar naar alle waarschijn lijkheid zijn het de verbonden Saksische piraten uit het Noorden. Daar zij de wind tegen hebben, varen zij op roeikracht en komen dus ge lukkig slechts langzaam vooruit. Met dat al is de situatie er voor Eric en de zijnen vrij hopeloos door geworden. Achter hen Edzar met ten minste vijf schepen, vóór hen een vloot van naar schatting zeker twaalf tot twintig boten en zelf een schip, dat te log gebouwd is, om een snelle ontsnapping mogelijk te maken. De mannen staren elkaar sprakeloos aan en zelfs Erwin, die toch werkelijk niet gauw uit het veld. geslagen is, kijkt bedenkelijk. Alleen de temperamentvolle Branwen loopt, mompelend in haar eigen onverstaanbaar taaltje, uitdagend heen en weer en schudt beurtelings de vuist tegen beide vloten. Als zoekend naar een uitweg, glijden Eric's ogen langs de schimmige streep land aan stuurboord. Er is geen baai, geen inham, geen kreek, waar zij zich zouden kunnen ver schuilen; niets dan strand en duin, zover het oog reikt. Maar vlak onder de kust is het zo donker, dat de afscheiding tussen water en land niet meer te onderscheiden is en plotseling krijgt Eric een idee; het enige idee, dat hen nog redden kan. Snel neemt de Noorman het roer weer over en zwenkt scherp landwaarts. Up gevaar af te blijven steken op een zangplaat, brengt hij de boot zo dicht mogelijk onder de wal, terwijl Biar met een der riemen het water probeert te peilen. Dan beveelt Eric zeil te reven, het kleine anker plonst in zee en even later ligt het schip roerloos en stil in de diepe schaduwen onaer een hoog duin. Scherp houden zij zowel Edzar's vloot als de vreemde schepen in het oog. ,A^ls ze onze koersverandering gezien hebben, zijn we verloren", fluis tert Eric. In ademloze spanning zien zij de schepen langzaam, tergend langzaam nader komen. (Van onze New Yorkse correspondente) Een blik over het jaar 1954 toont onmiddellijk welke grote veranderingen er in de Amerikaanse buitenlandse politiek hebben plaats gevonden. Het is natuurlijk van het grootste belang, dat deze veranderingen ge- Moskou het tweede congres van de sci,iedden tijdens een Republikeinse regering. Het succes ervan zai door de T?,,oo,o„i Republikeinen op hun tegoedrekening worden geschreven en het is niet onwaarschijnlijk, dat dit succes een blijvende invloed zal uitoefenen op het toekomstige Republikeinse partijprogram. Om de importantie van de veranderingen te kunnen beoordelen, moet worden teruggegrepen op de beslissing, die dit voorjaar in het Witte Huis, het State Department en het Pentagon werd voorbereid. Deze beslissing, waardoor de avonturiers, die al atomisch stof boven Dien Bien Phoe zagen zinken, in toom werden gehouden, werd het keerpunt in de hele Ameri kaanse buitenlandse politiek. En Genève bezegelde de nieuwe koers, welke Amerika tijdens Dien Bien Phoe na veel aarzeling had ingeslagen. Maar Genève betekende voor Washington tevens het begin van een „pijnlijke her ziening" van de hele Amerikaanse buitenlandse politiek en een aanpassing aan een zich nieuw ontwikkelend evenwicht en nieuwe omstandigheden in de wereld. Russische schrijvers afgesloten. Het cen trale comité der communistische partij werd door Souslov en Pospelov ver tegenwoordigd. Pospelov maakte de samenstelling van het nieuwe bestuur van de vereni ging van Russische schrijvers bekend. De leden zijn Fedine, Simonov, Ehren- burg, Tokhonov. Polevoye, Antakolski, Vera Panova en Alexandre Tvardovski Op de laatste twee is de laatste tijd herhaaldelijk critiek uitgeoefend. Tvardovski is de vroegere hoofd redacteur van het literaire tijdschrift Novy Mir. In Augustus van dit jaar werd hij ontslagen, maar hij was toen reeds in het presidium van het congres. Het congres heeft het initiatief ge nomen tot een wereldcongres van schrij vers, dat het volgend jaar gehouden zou moeten worden Bij regeringsdecreet is bepaald, dat in Roemenië de distributie van voed sel en andere artkelen met onmiddel lijke ingang wordt opgeheven. De mi nisterraad en het centrale comité van de Roemeense arbeiderspartij heeft hiertoe besloten. Terzelfdertijd zijn ook de door de staat vastgestelde prij zen voor de gedistribueerde artikelen verhoogd en aangepast aan de iets hogere prijzen, die op de vrije markt g&den, de zogenaamde staatsprijzen. Voorts heeft de regering besloten tot prijsverlaging van enkele goederen en tot een algemene verhoging van lo nen, salarissen en pensioenen, varië rend van 250 lei (ruim 156 gulden) tot 33 lei (21 gulden). situatie van Europa dwong de Ame rikanen tot het leggen van andere accenten. Tegeiykertyd begon Moskou een andere toon aan te slaan, en toe nemende ontspanning werd in de we reld waarneembaar, wat met name uitdrukking vond in unanieme resolu ties in de Verenigde Naties- Op twee November toonden de Ame rikaanse kiezers overduidelijk dat zy volkomen achter Eisenhower's gema tigde politiek stonden. McCarthy's knet terende beschuldiging, dat de President van de V.S. niet meer en niet minder deed dan de Communisten met mild heid behandelen, doofde als een in het water vallende voetzoeker. Het Ame rikaanse volk reageerde koud op de dol zinnige beschuldiging en gaf daarmee blijk, dat het veel realistischer over het Communistische gevaar en de bestri ding ervan was gaan denken. Het woord co-exlstentie intussen, dat voor de meeste Amerikanen uit een uit sluitend Communistische vocabulaire af komstig was, werd hier met voorzich tige nieuwsgierigheid bekeken en be- eind stond en zich geen wetten liet i redeneerd. Men behandelde het begrip voorschreven. De hele gestabiliseerde als een handgranaat, verdacht het van De periode na Genève plaatste de Amerikaanse regering voor het dilem ma: om óf een pad in de buitenlandse politiek te volgen, waar geen vriend een voet wilde zetten, óf om het beste van een onaangename situatie te ma ken, en het gevaar van isolatie te ver mijden, alsook van het verlies van ini tiatief. Wanneer Amerika geen oorlog wenste en Amerika wenste geen oor log dan moést het willen biyven co- existeren, daar oorlog, volgens Presi dent Eisenhower's woorden, immers het enige alternatief was. Deze ontwikkeling in de Amerikaan se gedachtengang werd bespoedigd door de grotere onafhankeiykheid van West-Europa, dat met oorspronkeliike Amerikaanse hulp, weer stevig over- De conjunctuur in Frankrijk wordt op het ogenblik beheerst door de pro blemen van de internationale politiek en van'de Franse Unie en alleen de begrotingsdebatten richten van tijd tot tijd de aandacht op de technische problemen, maar meestal betreft het dan nog détailpunten. Toch zijn er aanwijzingen, die blijk geven van de gunstige situatie, waar door momenteel de economische ontwikkeling in Frankrijk gekenmerkt wordt. De productie-statistieken laten een regelmatige vooruitgang zien en daaruit blijkt, dat de economische expansie, waarop het streven der regering gericht is, volgens het plan verloopt. De toegenomen opbrengst van de be lastingen, speciaal de omzetbelasting, is er de bevestiging van. Alleen de textiel-industrie blijft achter en bevindt zich, evenals in andere landen, in een crisis, waarvoor een herziening van de exploitatie-methoden de enige oplossing schijnt te zijn. feit, dat in onze moderne wereld deze principes nergens meer rigoureus wor den toegepast, moet men ook erkennen dat er in veel andere landen, zelfs in die, welke zich beroemen op 100 pet. vrijhandel, speciale prezen voor de ex port bestaan, byvoorbeeld doordat de geëxporteerde producten vrü -zijn van bepaalde plaatselijke belastingen. Zodat per slot van rekening het Franse stel sel om de export te stimuleren niet opzienbarender is dan het stelsel van buitensporig protectionisme der Ver enigde Staten. Het Franse stelsel vertegenwoordigt volgens officieuze schattingen een steun van ongeveer 80 milliard francs per jaar. Het is mogelijk, dat dit cyfer dit jaar iets hoger wordt vanwege de uitbreiding van de handel. In vergelü- king met een globaal exportcöfer van 1.366 milliard francs voor de eerste elf maanden van dit jaar dat is ongeveer 1500 milliard francs per jaar, betekenen Een ander element, dat voldoening verschaft, is gelegen in de resultaten van de buitenlandse handel. De welis waar voorzichtige maar niettemin re ële vrijmaking van de handel, de af schaffing van de speciale compensatie belasting op verschillende producten en de verlaging van het bedrag aan belas ting, die nog geheven wordt, zy'n geen belemmering geweest voor de ontwik keling van deFranse export. Zonder twyfel is deze bevorderd door het bij zondere stelsel van steun, dat bestaat in het teruggeven van sociale lasten op de goederen, die bestemd zijn voor ex port. Men kan critiek hebben op dit sy steem, dat zeker niet zeer orthodox is in het licht van de zuivere principes van vrijhandel. Maar afgezien van het de 80 milliard slechts een percentage van vyf en een kwart tot vijf en een half. Frankrük heeft in de eerste elf maan den van 1954 voor 1366 milliard ge ëxporteerd tegen 1282 milliard het vo rig jaar. De export naar het buiten land bedroeg 873 milliard tegen 810 mil liard in 1953, die naar de overzeese ge biedsdelen was 493 milliard (472 mil liard) De vooruitgang is dus het sterkst geweest in de uitvoer naar het buiten land, wat een hoopgevend verschijnsel is. Bovendien is de import uit het buiten land in hetzelfde tijdvak nagenoeg sta- ,tionnair gebleven op 1014 milliard francs (1005), terwyi de invoer uit de landen der Franse Unie daarentegen toenam van 334 milliard tot 376 milliard. Door deze ontwikkeling is het deficit op de handelsbalans met het buitenland van 195 tot 141 milliard' teruggelopen, ter wijl het overschot met betrekking tot de landen der Unie geen gevaar liep. Een ander gunstig punt, is de stand van de goud- en deviezen reserves. Het Stabilisatiefonds, dat beheerd wordt door de Banque de France neemt de betrekkeiyk aanzienlpke hoeveelheden goud op,»die op de markt komen, ten gevolge van de duidelijke ontpottingsten- dens, die zich gedurende de laatste zes maanden in Frankrük voordoet en die samen met de repatriëring van kapita len uit Indo-China en Noord-Afrika oorzaak is van de huidige monetaire overvloed. Deze overvloed is, op haar beurt, de gedeeltelüke verklaring van de „boom" op de beurs, die plaats heeft gehad van Augustus tot eind November. Anderszijds verschaft het Ameri kaanse systeem van economische en militaire steun door middel van het plaatsen van off-shore" orders aan zienlijke hoeveelheden dollars. Het over zicht van de fiscale opbrengsten in het kader van de Amerikaanse hulp over de eerste tien maanden van 1954 ver toont, vergeleken met 1953 een stijging van 74 milliard francs tot 132 milliard. Bovendien zün de uitgaven van de Ame rikaanse troepen in Frankrük een niet onaanzienlÜke bron van deviezen. Deze toestand zal evenwel niet van eeuwige duur zün en het chronische deficit op de handelsbalans van Frank rük, hoezeer gereduceerd ook, blijft niettemin een ernstige zorg voor de toekomst. Met betrekking tot de Verenigde Staten en de landen der dol lar-zone is het tekort 65 milliard francs, met betrekking tot het Sterling-gebied 226 milliard. Tegenover de landen van de O.E.E.S. buiten het Sterlinggebied is er een overschot van 137 milliard en verder is er nog een klein overschot van 13 milliard tegenover diverse lan den. zeer explosieve inhoud, keerde het om en om, en langzamerhand raakte het Amerikaanse publiek ervan overtuigd, dat het al vele jaren gecoëxisteerd had met de Communisten. Niettemin is het begrip weinig populair en derhalve tracht men de uitdrukking: modus vi vendi in de plaats van die zo gevaar- tüke co-existentie te gebruiken. Het hoofd koel De koers, gericht op het doel van de modus vivendi, welke de Ameri kaanse buitenlandse politiek nu be wust volgt, is vooral aan President Eisenhower te danken. Tot nu toe is hij grandioos immuun gebleven voor aanvallen die door partijgenoten op hem gedaan werden. Hü heeft gevoel voor noch hinder van partijpolitieke manoeuvres, en de partijmachinerie heeft totaal geen invloed op hem. Dat is iets wat de Amerikaanse kie zer uitermate boeit en wat hem ver trouwen geeft. Eisenhower is een rea listisch Amerikaan en bovenal een realistisch generaal, die zün kansen zorgvuldig afweegt. Maar de belang rijkste is, dat hij persoonlijk onver schillig voor macht is. Omdat hem dus noch partijpolitiek, noch een mili tair of machtscompiex in de weg zit, houdt hij zijn hoofd koel en deren hem de uitbarstingen van de Know- lands niet. Deze immuniteit van de president heeft ook zün Minister van Buitenland se Zaken beschermd, die ontzaglijk hard,in de knel heeft gezeten tussen de „boys at home" en de politieke wal van het buitenland. Maar nu is dan, na twee jaren, in de Amerikaanse re gering op 't gebied van de buitenlandse politiek goed „teamwork" ontstaan, met het Amerikaanse publiek als partner, tegenover de ruiteningooiers. En het is aan het einde van 1954 een grote vol doening te kunnen schreven, dat de Amerikaanse regering zich door geen incidenten, waartoe de Communisten zich ook geïnspireerd mogen voelen, uit haar op vrede gerichte koers wil laten drijven, althans niet dan nadat, in Forster Dulles' woorden, „werkelijk alle andere vreedzame middelen be proefd zün." (Eigen bericht) Naar wij vernemen zal op de hoek KaiserstraatSterrenwachtlaan te Lei den een nieuw laboratorium voor zoö logie verrijzen, naast het bestaande laboratorium, dat reeds jarenlang met ruimtegebrek kampt. Aan het Architec tenbureau Ir. H. A. van Oerle en J. J. Schrama te Leiden is opdracht gegeven het plan uit te voeren volgens een door de Rijksgebouwendienst gemaakte op zet. Het nieuwe laboratorium wordt een negen verdiepingen hoog torengebouw met een betonskelet en grotendeels glazen wanden, bekroond door een gla zen kap. Op de twee bovenste verdie pingen zullen de aquaria ondergebracht worden; bovendien wordt een grote plaats ingeruimd voor de afdeling ana tomie. Reeds in 1955 zal met de bouw begonnen worden, die in 1957 voltooid moet zijn. Op de Rijksbegroting 1955 is voor het nieuwe laboratorium een be drag van f 350.000 uitgetrokken; de totale kosten zullen ongeveer anderhalf millioen gulden bedragen. In de nacht van Zondag op Maandag is in een modemagazijn te Valkens waard ingebroken. De buit bestond uit dameskleding ter waarde van f 4000. De dieven waren binnengedrongen, nadat zij het raam van de keuken had den uitgesneden. De Kon. Zangvereniging Mastreechter Staar is Tweede Kerstdag naar Parijs vertrokken voor een driedaagse concert reis. De Staar wordt vergezeld door de componisten Marius Monnikendam en Herman Strategier en de directeur van de stedelijke muziekschool en muziek- lyceum te Maastricht, de heer A. Crolla. De burgemeester van Maastricht, mr. W. baron Michiels van Kessenich, zal zich in Parijs bij het zangkoor voegen. Mr. C. J. M. Schaepman, buitenge woon gezant, gevolmachtigd minister en Nederlands gedelegeerde bü de Rijnvaartcommissie, heeft uit handen van het hoofd van de politieke afde ling van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken, Scheyven, de on derscheiding van groot-officier in de Belgische Kroonorde ontvangen. Te 's-Gravenhage is ter aarde be steld het stoffelijk overschot van mr. August Philips, oud-gezant van Ne derland te Washington en oud-direc teur der Kon. Nederlandse Petroleum Maatschappij. Mr. Philips is op negentig-jarige leeftijd overleden. In 1918 werd hij benoemd tot gezant te Washington. In 1922 verliet hij de diplomatieke dienst en aanvaardde hij de benoeming van directeur van de Koninklijke Bataaf- sche en in 1922 werd hij directeur van deze instelling. Van 1927 tot 1929 was de heer Philips algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. Mr Philips was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Te beginnen in de eerste week van Januari 1955 zullen de proefuitzendin- gen van de TV-zender worden gehou den op Dinsdag, Donderdag en Zater dag van 16.0017.00 uur. De modulatie van de oeeldzender zal dan als volgt zijn: 16.0016»10 uur en 16.3016.40 uur, RMA testplaat (normenvertaler); 16.10 16.15 uur en 16.4016.45 uur, electroni- sche testplaat; 16.1516.25 uur en 16.45 16.55 uur, diafoto (normenvertaler); 16.25—16.30 uur en 16.5517.00 uur, elec- tronische testplaat. De geluidzender zal, indien het programma zich hiertoe leent worden gemoduleerd met het program ma van Hilversum I of H. Anders wordt 30% gemoduleerd met toon ca. 2300 hz. De „reizende beiaard" heeft thans zijn definitieve bestemming gevonden. Hü is gekocht door een gemeente „ergens in Nederland", die voorlopig nog geheim wenst te blij ven. De initiatiefnemers hebben namelijk het plan opgevat op een feestelijke manier hun besluit aan de inwoners van die gemeente bekend te maken. Toen de vorige week bleek, dat de ge meenteraad van Houten het voorstel tot aankoop van de beiaard had afgewe zen, werd de firma Eijsbouts te Asten (NB), de ontwerpster en eigenaresse van het klokkenspel, direct door vier ge gadigden opgebeld. Zij kregen echter geen van allen optie. Wie het eerst be sliste zou de beiaard krijgen. Dat bleken de mannen uit de thans nog onbekende stad te zijn. Naar men ons mededeelde, zai de beiaard worden geplaatst in een wel bekend en waardig oud gebouw. AMSTERDAM, 24 Dec. (G.U.). M 0. Spaanse taai en letterkunde mej. C 1. Roepel en L. H. P. Daal. OLIEPRODUCTIE VER- DEE LD NAAR LANDEN "///////z: Aontal gevangen alvitftcn x 100 Olieproductie x lOOO 9946- 9947 in'barrels van 170 kg 306 1952-9953 946 11947 1951 1952 1946 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1952 1953 1947 1948 1949 '950 1951 1952 1953 947 1 NOOftWCGCN ren KONINKRIJK ure [KL and rs.rrf orrorCe i a nvi n Wanneer omstreeks de Kerstdagen de jacht op walvissen voot het seizoen 1954/55 weer zal zijn geopend, zal ook de „Willem Barendsz" met haar escorte van 12 jagers hierbij een succesvol aan deel hebben. In bovenstaande grafiek is de ontwikkeling aangege ven van de totale vangst aan walvissen en de daaruit gewonnen traanolie in de na-oorlogse periode. Tevens is een overzicht ge geven van het aandeel, dat de voornaamste, aan de walvisvaart deelnemende landen in de traanproductie hebben. Hieruit blijkt, dat Noorwegen nog de grootste producent is, alhoewel het aan deel van 50 pet. in 1946'47 tot 32 pet. in 1952'53 is teruggelo pen. Nederlands aandeel in de productie steeg van 4 pet. tot bijna 5 pet. Het aandeel van de overige landen is bijzonder sterk ge stegen, n.l. van 8 pet. tot 26 pet., hetgeen wordt veroorzaakt door de grote toename van Japan en de Sovjet-Unie en door onder Panamese vlag varende schepen, b.v de vloot van Onassis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5