NA UREN VAN POLITIEKE SPANNING Franse Kamer accoord met opname van Bonn in NATO Duitse herbewapening en Parijse accoorden nog in gevaar Brand in gebouw van Tweede Kamer Amerikaan stopt in VA seconde bij snelheid van ruim 1000 km Kleine bloedblaren en twee blauwe ogen maar geen blijvend letsel opgelopen Duitse douaniers in 1955 New Yorkse gevangene agent helpt ontsnappen Niets geleerd ORR Woelige Kerstdagen in Johannesburg Kamerstukken in veiligheid Schade slechts enkele honderden guldens Heilige Yader aan zienlij k vooruit gegaan Naast geld ook wapensmokkel Een man dreef af naar de Oceaan Strato-cruiser heeft landingsbaan gemist Aardbeving treft de Liparische eilanden Het weer Zeer zacht weer V DINSDAG 28 DECEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26180 Twee vertrouwensvotums van Mendès-France Prof. Niehans naar Japan s Op luchtvaartkundig-medisch veldlaboratorium OPGEWEKT EN GEEN VITTERIJ Dreigende staking in de Borinage Opmerkelijkeopvallende verbetering Bankpapierswendel Radar op Prestwick oorzaak van vliegramp? Elf uur lang Overstromingen in West-Duitsland Stoffelijk overschot van kok van „Ariel" gevonden WINTERSP0RTKLED1NG BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallea Hoofdredactie: Ors H. v. Run en W. Sever!n. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERT EN UfclARIfcP 28 cents per miiumeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich hei rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544 Zelden heeft Parijs zoveel mensen bij elkaar gezien voor het gebouw van de Nationale Vergadering als gisteravond. Over de volle lengte ngar de Quai d'Orsay stonden de trottoirs vol belangstellenden en betogers, die het vonnis wilden afwachten dat de Assemblee zou uitspreken over de Paryse verdragen en de regering Mendès-France. Maar vrijwel alle wachtenden waren al lang naar huis toen de Franse afgevaardigden, die gistermiddag bijeen waren gekomen, vanmorgen om vier uur eindelijk in hun jas schoten. Tegen middernacht had de Nationale Vergadering zijn goedkeuring gehecht aan het toetreden van West-Duitsland tot de Noord-Atlantische verdrags- oreanisatie de NATO. En na allerlei onverwachte ontwikkelingen heeft premier Mendès-France in de afgelopen nacht twee vertrouwensvotums uit geschreven, die tot doel hebben de Duitse herbewapening morgen een vol dongen feit te maken. beschouwd. En men verwacht dan ook, dat de accoorden van Parijs, die de West-Duitse herbewapening regelen, morgen eindelijk definitief over het do de punt zullen geraken en de 1 ranse Nationale Vergadering zullen passeren. Vandaar ook, dat men in Washington, Londen, Bonn en de andere West-Eu- ropese hoofdsteden, na alle bezorgdheid die men sinds het besluit van de As semblee van Vrijdag j.l. had gekoes terd, vandaag uiting kon geven aan gevoelens va:i grote voldoening over de keer, die de zaken in Parijs ten goede hebben genomen. Omdat tussen het stellen van de ver trouwenskwestie en de stemming hier over vier en twintig uur in acht moet worden genomen zal de definitieve af doening van de Parijse accoorden mor genmiddag om vier uur beginnen. Maar de vermoeide Assemblée heeft de gor- diaanse knoop van haar eigen aarze lingen, van haar gecompliceerde proce dure en van de communistische obstr tie vannacht reeds doorgehakt en de weg geplaveid voor een vrijwel zekere definitieve goedkeuring. De Kamer keurde de toetreding van West-Duits- land tot de NATO in een vertrouwens votum goed met 289 tegen 251 stem men. Alle 540 aanwezige afgevaardig den brachten hun stem uit. Na vier uur van de meest uiteenlopende parlemen taire verwikkelingen, commissieverga deringen en herhaalde schorsingen van de zifting vroeg P.MF tenslotte van morgen vroeg om zijn twee definitieve vertrouwensvotums. Het eerste vertrouwensvotum is ver bonden aan een nieuw wetsontwerp, dat de ratificatie beoogt van de West-Eu- ropese Unie. Als onderdeel van een an der wetsontwerp heeft de Assemblee zo als bekend daags voor Kerstmis de West-Europese Unie verworpen. Als dit vertrouwensvotum - zoals men ver wacht wordt aanvaard, dan zal de Assemblée daarmee teruggekomen zijn op haar besluit van Vrijdag. Het tweede vertrouwensvotum is ver bonden aan een afzonderlijk ratificatie wetsontwerp, dat de volgende zaken om vat: toetreding van West-Duitsland tot de NATO, enkele zuiver formele proto collen en een nieuw amendement dat stelt, dat de ratificatie slechts dan door practische uitvoering gevolgd zal wor den, als Duitsland de overeenkomst be treffende het Saargebied gelijk met Duitslands herbewapening goedkeurt. Al de onderdelen van het ratificatie wetsontwerp, dat met dit tweede ver trouwensvotum is verbonden, zijn reeds afzonderlijk door de Nationale Verga dering goedgekeurd. Het nieuwe wetsontwerp voor de ra tificatie van de West-Europese Ume was noodzakelijk om de Nationale Vergade ring uit een schier onontwarbare proce- dureknoop te verlossen. Aanvankelijk had Mendès-France de Commissie voor Buitenlandse Zaken verzocht aan te be velen, dat de Kamer zou terugkomen op haar beslissing van Vrijdag. Maar de commissie meende zich met een meerderheid van twintig tegen negen tien stemmen bij vier onthoudingen tegen een dergelijke aanbeveling te moeten uitspreken. Het nieuwe wetsont werp werd door de commissie echter wel geaccepteerd. In de loop van de nacht had de Natio nale Vergadering ook nog bij hand opsteken een amendement goedgekeurd, dat er op gericht is Duitsland te dwin gen de Frans-Duitse overeenkomst be seffende het Saargebied gelijk met de overeenkomst voor de West-Duitse her bewapening te accepteren, wil de rati ficatie van Frankrijk door practische toepassing gevolgd worden Tevoren waren twee andere amendementen, die beoogden de zaak op de lange baan te schuiven, ingetrokken en hierdoor was het niet langer noodzakelijk dat Men dès-France zijn aanvankelijk gestelde vertrouwensvotum voor dit drietal a- mendementen handhaafde. Theoretisch kunnen de Franse afge vaardigden morgenmiddag opnieuw de aansluiting van West-Duitsland bij de West-Europese Unie van de hand wijzen en daarmee de regering Mendès-France ten val brengen. Theoretisch kunnen zij zelfs terugkomen op hun besluit van de afgelopen nacht om West-Duitsland tot de NATO toe te laten. Maar de uit spraak die de Nationale Vergadering thans gedaan heeft wordt ais beslissend Prof. Paul Niehans, die de Heilige Vader heeft behandeld met injecties met levende cellen, zal binnenkort naar Japan gaan, aldus verneemt AFP in Vaticaanstad. Hij is, naar verluidt, uitgenodigd om zijn geneeswijze toe te passen op de slachtoffers van radio-actieve straling. De inheemse bevolking van Johan nesburg heeft het Kerstfeest geenszins op vredige wijze gevierd. Van Vrijdag avond tot gistermiddag twaalf uur heb ben ongeveer 2000 naturellen zich in de ziekenhuizen onder behandeling moeten stellen voor wonden, die zij op gelopen hadden in vechtpartijen van al lerlei aard. Een groot aantal van de verwondingen was toegebracht door vuurwapens. Desondanks zijn er maar vier doden te betreuren. (UP) Bij de brand in het gebouw van de Tweede Kamer werden de dossiers vanuit de nok van het gebouw naar beneden geworpen, opgevangen en naar veiliger oorden gebracht. (Van onze Haagse redactie) Maandagmiddag omstreeks kwart over vijf is brand uitgebroken in het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in Den Haag. Dank zij het snelle en accurate ingrijpen van de brandweer lukte het, de brand zoveel mogelijk te beperken, zodat de schade aan de vergaderzaal van de Kamer gering moet worden geacht. Geschat wordt, dat de brand voor enkele hon derden guldens schade heeft veroorzaakt. Omstreeks zes uur was de brand weer het vuur volkomen meester. Vermoed wordt, dat de brand is ontstaan door kortsluiting. Werklieden waren gedurende de middag bezig ge weest met het verwijderen van ge luid werend materiaal in de koof van de vergaderzaal. Naar alle waarschijnlijk heid heeft een van de werkmensen hierbij op een draad van de electrische leiding getrapt. De concierge van het gebouw ontdekte de brand. Bij het blussingswerk kwam de brandweer ech ter voor een grote verrassing te staan. Toen men meende, dat het vuur be dwongen was, begon op drie andere plaatsen het plafond van de zaal te branden. In totaal had men drie kwar tier nodig om de brand te blussen. Het geluidwerend materiaal, het zgn. celotex, was eerst bij de jongste ver bouwing van de Kamer aangebracht. Om aesthetische redenen heeft de voorzit ter van de Tweede Kamer opdracht ge geven het celotex te verwijderen. Te vens wilde men hierbij beproeven, of het materiaal inderdaad gunstig werk te op de accoustiek in de zaal. Omstreeks half zeven, toen de brandweer bezig was met de na- blussing, arriveerden de voorzitter ov In de haven van Singapore is verwoed gevochten om het behoud van het Deense schip „Leixa Maersk", dat, na in deze haven geladen te zijn, tijdens het vertrek brand aan boord kreeg. Het schip was o.m. geladen met carbid. Luitenant kolonel John P. Stapp van de Amerikaanse luchtmacht heeft in anderhalve seconde zijn snelheid van meer dan duizend km. per uur tot nul gereduceerd, zonder daarvan blijvende nadelige gevolgen te ondervinden. Hij presteerde dit tijdens een serie proe- De West-Duitse minis ter van Binnenland se Zaken, dr. Ger hard Schroder, heeft verordend, dat de Duitse grensbeambten buiten landsebezoekers voort aan met opgewekt ge moed en zonder kleine vitterijen moeten ver welkomen. Hij heeft in grensposten de controle voortaan zo moeten in richten, dat het voor automobilisten niet meer nodig zal zijn hun wa gen te verlaten. Tot dus verre werd het aan de nig mogelijk overlast bezorgen en de behan deling zo snel doen ge schieden, dat de bezoe kers niet het risico lo pen hun eerste aanslui ting op een Duits station te missen. Wie in een slaapwagen over de grens rolt, behoeft er in de toekomst niet meer voor te vrezen, dat hij door luidruchtige doua- grens der Bondsrepu- niers uit zijn slaap ge- bliek nodig geacht, dat wekt zal worden. Zij alle passanten zich in moeten voortaan alles een dienstbevel aan alle grensposten opdracht het douanekantoor bega- afwerken met de slaap- gegeven het nieuwe jaar ven, om daar een stem- wagenconducteurs en in te zetten met het goe- peltje in hun paspoort te mogen alleen in drin- de voornemen alle be- ontvangen, mitsgaders gende gevallen confron- zoekers der Bondsrepu- een soort entreekaartje tatie met de reizigers bliek snel, hoffelijk en voor het land achter de zelf verlangen. In het tactvol te ontvangen en slagboom. bijzonder moeten de bij de nu eenmaal nodi- Ook op de spoorweg- Duitse grensbeambten in ge formaliteiten geen stations aan de grens het vervolg buitenlandse onnodige strengheid te moeten de beambten er diplomaten, zieken en fonen. voortaan op letten, dat ouden van dagen ont- Onder meer zullen de zij de reizigers zo wei- zien. ven die onlangs op het onderzoekings- centrum van de luchtmacht te Alama- gordo in New Mexico genomen zijn. Deze proeven in het snel verminderen van vaart 'vormen een onderdeel van een onderzoek naar de gevolgen voor vlie gers die bjj snelheden groter dan het geluid uit vliegtuigen springen. Luite nant kolonel Stapp, die was vastge- gespt aan een zich op een rail; ver plaatsende raketslede, heeft bjj de proeven een recordsnelheid op de grond bereikt. Stapp's snelheid van 632 mijl (1017 km.) betekent een verbetering van zijn vroegere record van 421 mijl per uur, dat ook op een snede te Alamagor- do was gevestigd. Voordat Stapp het tot 421 mijl bracht, was het wereld snelheidsrecord te land op 16 Septem ber 1947 in de zoutvlakten te Bonne ville in Utah door John R. Cobb in een speciale race-auto op 403,135 mijl per uur gebracht. Hoewel Stapp geen blijvende nade lige gevolgen heeft ondervonden van zijn experiment, kreeg hij wei kleine bloedblaren door stofdeeltjes uit de lucht en liep hij twee blauwe ogen op, dit laatste letsel liep hij op, doordat zijn ogen naar voren werden geworpen tegen zijn oogleden gedu rende de periode van snelheidsver mindering, aldus deelde de lucht macht mede. Na in het hospitaal van het proefcentrum onderzocht te zijn, gebruikte Stapp het noenmaal en be gon hij de gegevens betreffende zijn experiment te bestuderen. Met zijn proeven onderzocht Stapp de invloed van de wind en de gevolgen van onmiddellijk stoppen bij hoge snel heid. Toen hij tijdens zijn recordpres tatie stopte, weerstond hij een druk die gelijk was aan 35 maal zijn eigen ge wicht, hetgeen hem meer dan drie ton deed „wegen". Het terrein waar Stapp zijn fantas tische sledevaart maakte, ligt op een hoogte van 4.100 voet. De snelheid van 632 mijl die Stapp op die hoogte be reikte, komt overeen met meer dan 1.000 mijl per uur op de normale kruis- hoogte van 35.000 voet die een straal vliegtuig heeft. De slede bereikte zijn topsnelheid, na 5 seconden en nadat 2.800 voet was afgelegd. De slede bleef ongeveer een halve seconde op topsnel heid en het remmen vergde een se conde. Stapp, die hoofd van het luchtvaar t- kundig-medische veldlaboratorium is op het centrum te Alamagordo, heeft in 1951 de prijs van de Amerikaanse luchtvaartraad voor eminente presta ties op het gebied van de luchtvaart- medische onderzoekingen gekregen. De Amerikaanse luchtmacht heeft ver klaard, dat de proeven op de slede uit eindelijk gedaan zullen worden bij snel heden tot 800 mijl per uur (1287 km.), hetgeen ongeveer 50 mijl per uuur sneller is dan de snelheid van het ge luid op zee-niveau. (UP) De bij het Algemeen Belgisch Vak verbond aangesloten mijnwerkers in de Borinage hebben besloten op 3 Januari het werk neer te leggen. Zij eisen op grond van een overeenkomst van 1946 een premie van duizend franc. van de Tweede Kamer en mevrouw Kortenhorst op het Binnenhof. Eni- •ge ogenblikken later kwam ook de hoofdcommissaris van de Haagse politie, de heer Gualthérie van Wee zei zich van de toestand op de hoog te stellen. Voor alle zekerheid liet de brandweer, die was uitgerukt" met vier ladderwagens, een magy- rusladder en verscheidene mate riaalwagens, alle brandbare voor werpen uit de zaal verwijderen. De gordijnen werden uit de nissen ge nomen en een enorme hoeveelheid officiële staatstukken werd uit de ramen op het Binnenhof geworpen. De brand trok uiteraard veel pu blieke belangstelling. Een groot aan tal mensen verdrong zich voor de poorten, die toegang geven tot het plein. Het gebouw van de Tweede Kamer is, evenals alle andere Rijksgebouwen in Nederland, niet tegen brand verzekerd. Dit is gedaan, omdat de premie, welke voor de duizenden gebouwen over het hele land verspreid, zou moeten wor den betaald, tè hoog zou worden. Het eigen risico voor het Rijk is hierbij in financieel opzicht gunstiger. De brand is overigens wel op een gunstig tijdstip uitgebroken, daar de Tweede Kamer momenteel met reces is. De schade die is aangericht, kan, naar men ons mededeelde, binnen en kele dagen zijn hersteld, zodat de Ka mer normaal op 1 Februari de werk zaamheden zal kunnen hervatten. De persdienst van het Vaticaan heeft bekend gemaakt, dat er een „opmer kelijke, opvallende verbetering" in de toestand van de Paus is waargenomen. Al bijna een week lang heeft de H. Vader practisch geen last van hikaan- vallen meer gehad. Reeds tien dagen lang maakt de Paus nu iedere middag een wandeling in de tuinen vah het Vaticaan. Dit heeft een heilzame uit werking op zijn lichamelijke conditie. De H. Vader behartigt zoals gewoon de kerkelijke bestuursaangelegenheden en ontvangt daartoe geregeld mgr. Tar- dini en mgr. Angelo Dell'Acqua. (UP-KNP) Niet alleen het parket van Mechelen doch ook dat van Brussel en Antwer pen houden zich thans intensief bezig met de deviezensmokkel en de malver saties met vervallen verklaard bank papier. Behalve' de Mechelse notaris, die de leider blijkt te zijn geweest, zjjn nog 35 andere personen gearres teerd. Onder hen bevindt zich een ambtenaar van het ministerie van fi nanciën, die tot taak had zorg te dra gen voor de omwisseling van vervallen bankbiljetten, welke in het bezit waren van personen, die door de Duitsers waren weggevoerd of om andere rede nen in het buitenland vertoefden toen deze bankbiljetten na de bevrijding tegen gangbare munt moesten worden omgewisseld. De Gazet van Antwerpen schrijft dat senator De Stobbelaer uit Aalst zeer grote bedragen aan vervallen geld ont vangen zou hebben van industriëlen uit Aalst. Dit geld zou dan door allerlei oneerlijke manipulaties in gangbare munt omgezet zjjn. De Stobbelaer zou volgens het blad in contact hebben ge staan met notaris Huysmans en een zekere Violetta Janczak die beweert in 1925 te Lodz (Polen) geboren te zijn en tijdens de oorlog ondergedoken te zijn geweest nabij Enschede. Volgens het blad zou er ook wel degelijk sprake zijn van wapensmokkel. De wapens zouden afkomstig zijn van de Britse militaire basis in de Belgische Kempen. Zij zouden echter niet naar Noord-Afrika vervoerd zijn, zoals aan vankelijk werd beweerd, doch naar Per- zië. Een diplomaat, die bij deze zaak betrokken zou zijn, zou inmiddels Bel gië hebben verlaten. Een New Yorkse politie-agent zag dezer dagen, hoe een man op enkele planken de East River afdreef naar de Oceaan. De agent slaagde erin de dren keling te redden en deze verklaarde toen, dat hij bezig was geweest met werkzaamheden aan een ponton, toen de stelling het begaf en hij in de snel stromende rivier viel. De politie liet een ambulance komen en de man werd naar een ziekenhuis gebracht. Tegen drie uur in de morgen riep hij de nachtverpleegster bij zich en legde haar uit, dat hij zich weer kiplekker voelde en dat hjj „naar huis" wilde gaan. De portier wenste hem alvast „een zalig uiteinde en een goed begin" en de man verdween in de nacht. Diezelfde morgen om zes uur ontdek te men de ontsnapping van een gevaar lijke misdadiger uit de strafgevangenis van Rickers Island, gelegen op een eilandje tussen twee zeearmen en van waar nog nooit iemand heeft kunnen ontsnappen. De bewakers meenden met stellig heid te weten, dat de man, een ze kere Johnson, de hele nacht had doorgebracht in een cel, waar zij, tel kens als zij hun ronde deden, het volle gezicht op hadden. De gevange ne scheen telkens te slapen, met het hoofd onder de dekens om geen last te hebben van de electrische verlich ting, die dag en nacht blijft branden. Maar toen men de dekens wegnam, bleek, dat die schijnbaar menselijke gestalte niets anders was dan wat Wielsporen in de modderige grasmat naast de landingsbaan van het Schotse vliegveld Prestwick, waar Eerste Kerstdag de Strato-cruiser van de Brit se luchtvaartmaatschappij B.O.A.C. neerstortte, hebben aan het licht ge bracht dat het vliegtuig ver buiten de landingsbaan de grond al heeft geraakt en daardoor is verongelukt. Bjj het on derzoek naar de ramp, die acht en twintig mensen het leven heeft gekost, gaat men thans na of de foutieve lan ding mogelijk een gevolg is van het niet functioneren van de radar-installa tie of van eventuele onnauwkeurige in lichtingen van het radar-personeel aan de gezagvoerder. Het Britse ministerie van transport en burgerluchtvaart heeft een speciaal De Havilland-vliegtuig naar Prestwick gestuurd om door mid del van proeflandingen na te gaan, waar de fout gemaakt is. kussens en enkele artistiek gedra peerde kledingstukken. De bewakers doorzochten, gewapend met zaklantaarns, alle hoeken en gaten van de gevangenis, maar zij vonden niets. Later bleek, dat Johnson een val se sleutel had weten te bemachtigen, ■waardoor hij de deur kon openen, die naar de dienstgang leidt. Daar was hij in een luchtkoker geklommen en had zo het dak bereikt. Hij slaagde erin het slot te doen springen van het ijzeren hekwerk, dat de luchtkoker afsloot. Daarna maakte hij een sprong in het duister. Hij kwam, enkele tientallen meters lager, terecht op het dak van het badhuis. Hier kon hij de trap naar beneden nemen; vervolgens beklom hij een hek van zeven meter, dat was om woeld met prikkeldraad. De duisternis stelde hem in staat ge heel onopgemerkt een afstand van ver scheidene honderden meters af te leg gen door een volkomen open terrein. Eindelijk bereikte hij het strand, vond daar drie stukken drijfhout, bond ze aan elkaar met zijn hemd en dook er het koude water mee in. Hij had al vijfhonderd meter afgelegd, toen de nietsvermoedende agent van politie hem te hulp kwam. Wat de agent later van zijn chefs te horen heeft gekregen, ver meldt de geschiedenis niet. Een niet minder dan elf uur durende aardbeving heeft gisteren de bewoners van de Liparische eilanden, welke te genover de Noordkust van Sicilië liggen, in paniek uit hun huizen doen vluchten. Tal van huizen zijn ingestort en ten minste 20 eilandbewoners gewond. De Liparische eilanden, die ongeveer 80 km ten Noord-Westen van de straat van Messina liggen, zijn een sterk vul- canische eilandengroep waartoe o.a. het eiland Stromboli behoort. In Palermo, de hoofdstad van Sicilië, heeft het Rode Kruis in allerijl voedsel, veldkeukens en tenten bijeen gebracht, welke per boot naar de eilanden ge bracht werden. Ook een aantal deskun digen van het geophysisch instituut te Messina is naar de eilanden gevaren om de schade in ogenschouw te nemen. (UP) Aanhoudende regens en natte sneeuw hebben verscheidene rivieren in West- Duitsland buiten haar oevers doen tre den. De scheepvaart op de Weser en de Neckar is gestremd. Ook de Rijn, de Ruhr en de Wupper zijn op ver scheidene plaatsen buiten hun oevers getreden. Merkstein, een mjjnplaats bij Aken, kwai.. blank te staan, doordat een naburige stuwdam het begaf. De waarnemend voorzitter van de P. v. d. A., ir. H. Vos, heeft in een interview in „Het Parool" als zjjn persoonlijke mening verkondigd, dat ondanks vele bezwaren Nederland de souvereiniteit over Nieuw-Gui- nea moet overdragen aan Indo nesië. Hij is zich er natuurlijk '«■•an be wust daarmee een standpunt in te ne men, dat volkomen afwijkt van dat van de huidige regering en van zijn partijge noot, de minister-president dr. W. Drees, maar hij is tot dit standpunt gekomen op grond van de stelling „van de gelijkwaardigheid van mensen." Ir. Vos maakt de enorme denkfout, dat hjj de begrippen gelijkwaardigheid en ge lijkheid met elkander verwart en aan elkaar identiek acht. Op de basis van deze misvatting komt hij in zijn conclu sies dan ook tot wonderlijke inconse quenties. Zo verklaart hij o.a.: „Wanneer men rechtlijnige consequen ties uit de historie trekt, moet de con clusie zijn, dat de West-Europese lan den zich zowel op politieke als op prin cipiële gronden geheel zullen dienen te rug te trekken als souvereinen en als beheerders uit Azië en ook uit Afri ka. Voor Nederland kan dat niet anders betekenen, dan dat het de souvereini teit, die het over Nieuw-Guinea uitoe fent, zal moeten opgeven. De souverei niteit over dit 4eel van Azië behoort bjj een Aziatische mogendheid en als Azia tische mogendheid komt alleen Indone sië in aanmerking, daar Nieuw-Guinea zelf nog geen souvereine natie kan wor den." Deze „rechtlijnige consequenties" hou den er helemaal geen rekening mee, dat Nieuw-Guinea geografisch, geolo gisch en ethnologisch veeleer tot het Australische continent behoort dan tot het Aziatische, maar afgezien daarvan zouden wij ir. Vos willen vragen, hoe hij het met het principe van de gelijk waardigheid van mensen meent te kun nen rijmen, dat de nog np>t tot souve reiniteit in staat zijnde Papoea's moe ten worden uitgeleverd aan de nog niet tot een behoorlijke rechtsstaat, laat staan behoorlijke democratie, ontwik kelde republiek Indonesië. En hebben de machthebbers in deze republiek niet blijk gegeven van een „koloniale" men taliteit in de slechtste zin van 't woord, toen zij met volkomen miskenning van het zelfbeschikkingsrecht van de zeer heterogene delen van de federale repu bliek, waaraan indertijd de souvereini teit door Nederland werd overgedragen, met geweld de eenheidsstaat formeer den? En wie garandeert hem, dat Indone sië zelf op de duur nog tot, wat hjj Je vrije wereld" noemt, zal blijven beho ren? Hebben de rechtljjnige consequen ties uit de jongste historie van Indo china, waar ene gioot gedeelte van Vietnam de weerloze prooi van het com munistische imperialisme werd, hem dan niets geleerd? Ir. Vos moge zich de woorden van Al- bert Schweitzer aantrekken, die deze op een persconferentie in Oslo heeft uitge sproken. Deze winnaar van de Nobel- prjjs voor de vrede zei toen o.m.: „Het is nu mode geworden, de koloniale mach ten van voor de ooriog zeer scherp te veroordelen. Maar al te vaak worden daarbij de woorden uitbuitings- en on derdrukkingspolitiek door totaal onbe voegden en onkundigen gebruikt. Men vergete niet, dat wij, Euro- anen, in deze landen als cultuur brengers hebben gewerkt. Het is mijn vaste overtuiging, dat de vrijwording der gekleurde volken een ernstig gevaar inhoudt, omdat de ze volken voor de vrijheid nog niet rijp zijn. Tot heil van deze landen en hun bewoners hadden wjj, Europeanen, er nog een aantal jaren het heft in handen moeten houden." Dit zegt Schweitzer, die op grond van een juist begrip van de gelijkwaar digheid van mensen heel zjjn lange le ven heeft gewijd aan het heii van de melaatsen in Lambarene. Bjj La Tranche in de Vendee aan de Franse Atlantische-Oceaankust is het stoffelijk overschot gevonden van de kok J. Kremer, een van de opvaren den van het vergane Nederlandse vrachtschip „Ariel". Advertentie (Tot Woensdagavond) Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen, overwegend droog weer. Krachtige tot matige Zuid-Westeljjke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 8.48-16.36. Maan: 10.43-21.34. (Van onze weerkundige medewerker) In de zeer zachte Zuidwestelijke lucht stroom worden momenteel temperatu ren van 10 a 11 gr. C. in ons land ge meten. De vorige week kwamen er nog zeer koude en gure hagel- en sneeuw buien voor .en nu zijn er temperaturen die ons een voorjaarsgevoel geven. Het hogedrukgebied boven Frankrijk houdt de Oceaandepressies nog op afstand, maar morgen kunnen de storingen iets dichter bij ons land komen, waardoor de regenkansen wat groter worden. Het lijkt er niet op dat het dit jaar nog koud zal worden, al zijn temperaturen boven de 10 gr. C. wel erg hoog voor eind December. Aan de Rivièra is het voorjaarsachtig. Er worden temperaturen van 15 gr. C. gemeten. Verleden jaar was December ook zo uitzonderlijk zacht, maar eind Januari en begin Februari moesten wij het bezuren. Toen kwam een strenge vorstperiode voor met zelfs in ons land temperaturen van 15 gr. onder het vriespunt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1