Eigenaar Haarlemse snackbar in kort geding over aanduiding in telefoongids Manonetten in de Vleeshal Kinderen feest in vieren uitbundig C oncertgebouw Kerst-expositie in R.K. Leeszaal Actie Stille Armen officieel gesloten Teams van katholieke clubs op uitstekende plaatsen vuilnis- Zeeweg Bloemendaal krijgt stortplaats aan kop NIEUWE LUISTER VO OR NEERCANNE N maat. I$.-..?nthraciet I Het woord snackbar niet door de wet beschermd JAN EGMOND hartelijk toegesproken door burgemeester en secretaris Gedeputeerde Staten verlenen vergunning voorlopig voor twee jaar Eenmaal per drie weken vrij vervoer Theater van Bert Brugman met uitstekend programma AUTO-RADIO H. J. Maertens N. V. Anna van Gogh-Kaulbach 85 jaar Tafeltennis-competitie v> Cv Cv. MEKKA VOOR DE SMULPAPEN DINSDAG 28 DECEMBER 1954 PAGINA Inbouw- en Service Station Jubilaris bij N.Z.H. koninklijk onder scheiden Burgemeester reikt medaille uit aan J. v. Geldeten Katholieke Vereniging voor 't Gesin Burgerlijke Stand Centrale Volksbank 40 JAAR IN OVERHEIDSDIENST Huldiging in Haarlems* stadhuis ZANDVOORT Kellner door hartver lamming getroffen Concert N. Ph. O. Geslaagd Stevan Bergmann geeft pianoconcert in Heemstede Adviesbureau K.A.B. Nieuwe emigratie-cursus m iWTOK'KWiWÏ'i v«vAVr a aVaVi Kerstuitvoering voor de kin deren in Haarlem-Oost Waterstanden Voor ongehuwde militairen GEEN VERPLICHTE OCHTEND- OF MIDDAGSLUITING Tijdens opruimingsweek van 3 t.m. 9 Januari Dreumes getroffen door houten hek Nieuwjaars-show in Concertgebouw VROUW RENT UIT ANGST HET DAK OP Onenigheid tussen twee ge zinnen bereikt hoogtepunt Mutaties Twentsche Bank Ongeval op bouwterrein Spreekuur wethouder van Openbare Werken Spaarnwouderstraat- vereniging T afeltennis Verrassende zege van P. Sleper Beurs van Amsterdam - Beurs van New York De president van de Haarlemse recht bank heeft gasteren uitspraak gedaan in een kort gedingbetreffende het al of niet opheffen van een telefoonnummer De president wees de vordering af, zo dat de gedaagde zijn telefoonnummer mag behouden en geen wijziging be hoeft te worden gebracht in de ver melding in de telefoongids. Het betreft hier een zaak tussen de eigenaar van een snackbar (aan het Sta tionsplein) te Haarlem, die als eiser op trad en de heer J. H. B., eigenaar van een cafetaria annex snackbar (aan de Rijksstraatweg) te Haarlem. Laatstge noemde had in April j.l. aan het tele foondistrict te Haarlem verzocht als extra-vermelding in de tele foongids te laten opnemen: snack bar J. H. B. Aan dit verzoek is voldaan, zij het ook, dat het woord in tweeën gedeeld is en dat er een streepje tussen staat. De vermelding staat onder snackbar. (Stationsplein). De eigenaar van laatstgenoemde snackbar meende, dat door de twee vermeldingen verwar ring bij het publiek te duchten is en dat de heer (B.) door de naam snackbar te gebruiken gehandeld heeft in strijd met artikel 5 van de handelsnaamwet. Mr. K. Heimig. raadsman van gedaag de. overlegde een brief van de Horeca, vermeldende, dat het woord snackbar niet door de wet beschermd wordt en dat het te vergelijken is met de woor den hotel, café en restaurant. Eiser zegt door de vermelding in de telefoongids moeilijkheden te duchten, maar waarom aldus vroeg mr. Heimig heeft hij nooit met kracht geageerd Tegen vermel ding van het woord snackbaar op ramen van diverse bedrijven in de stad? Plei ter ontkende de juistheid van de vorde ring. Mr. R. K. P. Kalbfleisch, optredend namens eiser, zeide dat deze de eerste in Haarlem was, die het woord snackbar gebruikte. Volgens de handelsnaamwet mag een ander in Haarlem daarom het woord niet als eigen naam gebruiken. Tegen vermelding van „B.'s snackbar" zou pleiter geen bezwaar hebben. In de Tijdens de Haarlemse feestweek van dit jaar heeft Bert Brugman, geassis teerd door zijn vrouw en zoons, zijn marionetten zo laten spelen en zingen in de Vleeshal, dat iedereen er nog met het grootste genoegen aan terugdenkt. Opf het repertoir figureerde toen voor al Donnizetti's opera „L'Elisir d'Amore" en honderden hebben in die week geno ten van deze voorstellingen. Geen wonder derhalve, dat het thea ter in Haarlem is teruggekomen, zij het dan slechts drie dagen. Gistermiddag bleek de kindervoorstelling met „De Toverviool" bijzonder attractief. De avondvoorstelling met Leoncavallo's Paljas" heeft ons ongemeen geboeid, wellicht nog meer dan „L'Elisir d'Amore" van enkele maanden geleden. Over de techniek en de artistieke be kwaamheid van de familie Brugman schreven wij reeds bij een vorig gele genheid, maar bij de commedia dell'arte, die de Paljas is, zijn wij toch bijzonder gefrappeerd door de rake wijze waarop in de poppen het karakter van de mens tot leven komt, en wel zo dat de poppen niet alleen ter illustratie van de muziek dienen, maar de muziek even zeer het wezen van de poppen tekent; een bijna volmaakte harmonie dus. De toeschouwers waren weer opgeto gen evenals trouwens bij Mozart's zang spal „Bastien et Bastienne". Inderdaad een zangspel, want veel toneel komt er niet aan te pas. Vanavond wordt er eenzelfde pro gramma geboden; morgenmiddag kun nen tlein en groot zich weer vermaken met „De Toverviool" en die avond zal een „spectacle coupé" worden opge voerd. De belangstelling zal ongetwijfeld groot zijn. Advertentie Nassaustraaf 5 Haarlem relet. 15220 nieuwe telefoongids wordt snackbar op e voorgrond gesteld en met kleine let ters volgt de naam. Volgens pleiter zijn er reeds moeilijkheden ontstaan doordat bestellingen bij de heer B. gedaan warén bedoeld voor de snackbar (aan het Sta tionsplein). De president ontzegde de eis, daarbij overwegende, dat eiser zich weliswaar het woord snackbar heeft aangematigd, maar dat dat anderen niet mag beletten het ook te gebruiken. Van een onrecht matige daad is daarom geen sprake. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heeft gisteren in het hoofdkantoor van de NZH de bronzen eremedaille van de orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de heer J. van Gelderen, conducteur- treingeleider bij de NZH, wegens veer tig jaar trouwe dienst. De burgemeester prees de plichtsbetrachting van de jubilaris en stelde hem ten voorbeeld aan de jongeren. De heer J. Jurissen, directeur van de NZH, reikte een enve loppe met inhoud over, alsmede de ge bruikelijke oorkonde van 'de Ned. Mij. van Nijverheid en Handel. De heer Th. Hetem sprak de heer Van Gelderen eveneens toe Mevr. Van Gelderen en enkele familieleden waren bij deze uit reiking aanwezig. Het zou beslist niet vreemd geweest zijn, indien Maandagmiddag de direc tie van het Concertgebouw van buren gerucht zou zijn beticht. Niet dat zij hier debet aan was, doch de kinderen van de S katholieke speeltuinen, die zeer uitbundig reageerden op het ver toonde programma. De katholieke vereniging voor het gezin had dit prachtige feest georga niseerd. 1000 kinderen van 6 tot 12 jaar waren gekomen om 3 uur plezier te hebben. Dinsdag, Woensdag en Vrijdag zal het voor de overige 3000 speeltuin leden feest zijn. Het bestuur van de vereniging voor het gezin kan gerust zijn omtrent het succes van de aanstaande kinderfees ten. Gistermiddag werd het bewijs ge leverd voor de uitstekende opzet van het gebodene. Na een welkomstwoord door de ad ministrateur van de organiserende ver eniging, de heer Jac. Overtoom, kre gen de kinderen gelegenheid hun keel geluid te beproeven op „Stille Nacht" en „de Herdertjes lagen bij Nachte". Al ging het uiteraard niet geheel eenstem mig, de kinderen zongen eerlijk blij, met begeleiding van ietwat vreemd aandoende mondharmonica's, bespeeld door jongens van 13 a 14 jaar. De grootste attractie vormde een to neelstukje, dat veel weg had van een levende poppenkast. Het gezelschap Ha- braken, waarin verschillende lagere schoolleerkrachten meespeelden, gaf een koddige opvoering van „Een kok die sultan wilde worden", een psycho logisch uitgebalanceerd stuk, dat de ruiten deed rinkelen van het enthou siasme en impulsieve meeleven met het wel en wee van de sultan en de kok. Toen uiteindelijk de verraderlijke kok gevangen genomen werd juichte de he le zaal en scheen het Concertgebouw herschapen in een stadion, waar de GEBOREN: A. Wieringavan der Weij, F. J. KeevelKnaap, J. J. Breu- ringVerhoef. W. Rooseboom de Vries Brouwer. B. HaanHubers, R. J. LansdaalGoedemans, A. van der Most Hogendoom, W. van EsBergsma, J. A. C. HazenbergMuijs, G. Tamerus de Ruiter, J. F. KlinkenbergVan der Kallen en E. H. van GulikKolder, al len een zoon. P. M. PijfersKrapels, G. M. Kuijper van Noordt, C. M. van PuttenLex, J. H. C. van RossumHeijne, M. H. HuizingKleijn, A. J. VerkadeVer kade, C. C. FaberFlesch, M. C. M. de GraaffVink, M. Planting—de Boer, T. van den HofBrienne, M. J. Broek hofvan Dansik, M. KloosterBartels, C. Koppenvan der Veldt, C. C. M. SchellekensKruitwagen, P. J. van den EssenKlabou,-S. H. Klapwijk—Jager, J. M. Doingter Wolbeek, allen een dochter. ONDERTROUWD: H. Bloem en A. M. L. van Roode. GETROUWD: C. L. van Steen ^n P. M. Nelissen; B. C. Goebert en C. Maat huis. OVERLEDEN: J. H. van Ham, 61 j„ Marsstraat. J. VerleurAlbers, 79 j., Schoterboschstraat. H. G. J. Andries- sen, 65 j., Gibraltarstraat. A. Happé, 11 m., Lambrecht van Dalelaan. H. van c?8r Waalvan Ballegooijen, 84 j., Roos- veldstraat. W. H. Rode, 74 j., Gasthuis- vest. J. M. RamakersKraan, 74 j., Ka- rel van Manderstraat. S. H. Kemps— Duijff, 54 j., Roosveldstraat. N. den Dekker, 16 j., Gasthuisvest. E. M. G. van Lammeren, 25 j.. Kamperlaan. M. B. Schouten, 63 j., van Kinsbergen- plein. C. H. W. M. van Steenhardt Car ré, 71 j., Koninginneweg. P. W. Snoek, 50 j., Vergierdeweg. thuisclub juist een doelpunt had ge scoord. De optocht die alle medewerkers hierna door het gehele gebouw maakte, was aanleiding om de sultan te beju belen en zijn tegenstander met kinder lijke beslistheid te negeren. Twee span nende films, voorafgegaan door de tractatie van een zakje snoepgoed, vormden het slot van een middag, die de medewerkenden met recht voldoe ning zal hebben gegeven. FILMS: REMBRANDT: „Der Zigeunerbaron", a. I. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Levensroman van Richard Tau- ber" a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Avonturen van Robinson Cru- soë, a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 u. LIDO: „Bengaalse brigade" 14 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Ten westen van Zanzi bar" 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Brood, liefde en fantasie", a. 1. Tijden: 2.15. 7 en 9.15. ROXY„Hondo" 14 j. In alle matinèe's „Schatgravers van Doodskopeiland". 14 j. Tijden: 2.30 en 8 uur. MINERVA: „Roman Holiday", a. 1. Tijden 2.30 en 8.15 u. Dinsdag 28 December Vleeshal: Marionettentheater Bert Brug man. Voorstellingen om 2.30 uur (voor kin deren) en 8.30 uur. Woensdag 29 December Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die": „Hippe danst". Ab. D en E, 8 uur. Vleeshal: Marionettentheater Bert Brug man. Voorstellingen om 2.30 uur (voor kin deren) en 8.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur. Zo. van 1315 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen vaii 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen- dtik Gotzius. Geopend van 113 uur. Zo. van 13 uur. Huis van Looy: groepstentoonstelling van „Kunst zij ons doel". Geopend van 1017 uur. Zo.: 13—17 uur. Gerzon, Grote Houtstraat: Tentoonstel ling „Tekenen is een wereldtaal" (tot en met 4 Jan.). t De Centrale Volksbank houdt geen zitting op Nieuwjaarsdag. Voor afre keningen kan men terecht bij de agent, de heer B. Reijnders, Zomervaart 134. In de ridderzaal van het stadhuis is gistermiddag de heer J. Egmond, hoofdcommies ter secretarie en ambte naar van de Burgerlijke Stand, gehul digd ter gelegenheid van zijn veertig jarig jubileum in dienst van de over heid. De jubilaris was met zijn echt genote en dochter gezeten in het mid den van een grote kring belangstellen den, meest bestaande uit personeel van de secretarie. Achter hem op tafel ston den manden met bloemen en menige aanwezige hield een cadeautje achter de rug, toen burgemester mr. P. O. F. M. Cremers het woord nam om de heer Egmond uit naam van de gemeente Haarlem dank te zeggen voor de ar beid, die hij in 27 jaar hier verricht heeft. Natuurlijk, zo zeide de burgemeester, moet het aandeel, dat U hebt gehad in het gezinsgeluk van de paren, die U in de echt hebt verbonden, niet over dreven worden* maar wel is waar, dat U elk paar behartigenswaardige wen ken hebt mee gegeven en U zich aldus een waardige representant van de over heid hebt betoond. Mr. Cremers bood de jubilaris de gemeentelijke oorkonde aan. De gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, verklaarde, <!at de ambtenaar van de Burgerlijke Stand in het alge meen en de heer Egmond in het bij zonder een aparte plaats onder de overige ambtenaren inneemt. De secre- taris overhandigde de feesteling een ge schenk onder couvert. In zijn dankwoord gaf de heer Eg mond uiting aan zijn voortdurend stre ven naar menselijkheid en zijn waak zaamheid om zelf geen formulier te worden. Namens de afdeling van de algemene In de avond van de Eerste Kerstdag werd de heer Nuberg, kellner bij de firma Rinkel te Zandvoort, tijdens het verrichten van zijn werkzaamheden plotseling onwel en zakte ineen. Dokter Robbers kon slechts de dood ten gevolge van hartver lamming constateren. De heer Nuberg heeft verscheidene ja ren bij de firma Rinkel gewerkt en ge noot door zijn opgewekt humeur bij de bezoekers een grote populariteit. bond van ambtenaren sprak drs W. Ha- zevoet, die 't plezier en de opgewekt heid, waarmee de jubilaris zijn werk zaamheden verrichtte, in het licht stel de. Vervolgens kregen alle aanwezigen gelegenheid de heer Egmond persoon lijk met zijn jubileum geluk te wensen. De R.K. Leeszaal en Bibliotheek aan de Nieuwe Gracht heeft de Kersttijd, het feest van Het Kind, door de ogen van kinderen willen laten zien. Zij heeft daartoe de beschikking gekregen over enig werk dat gemaakt is door leer lingen van de St. Lambertusschool, vooral afkomstig van de allerjongsten die onder de bezielende leiding vc.n broeder Polycarpus tot wonderlijke dingen blijken te kunnen komen. Heel vrij van beeldvorming en speels van kleur wordt daar getekend op een zo uitzonderlijke wijze als wij nog nooit hebben gezien. Er is in dit blad in de laatste tijd genoeg gezegd over de wen selijkheid van de vrije kindertekening, laten wij hier niet thans als volwassen idealisten tegenover deze kinderlijke versiersels gaan staan, maar met ver wondering meeleven met het kleurfes- tijn dat uit zeer jonge kinderen is op geweld. Behalve de kleurtekeningen zijn er ook enkele boetseersels te zien van ontroerende devotelijkheid die tonen hoe het kind geheel van binnen uit kan weergeven hoe hij het Geboortefeest beleeft. Dinsdag 4 Januari vindt het vijfde concert van de Serie D plaats onder leiding van Toon Verhey met solistische medewerking van de pianist Bela Siki Het programma bevat de volgende werken: Oxfordsymphonie - Haydn; Pi anoconcert no. 1 - Beethoven; Concert voor orkest - Bartok. Aan het Haarlems Instituut tot Vak opleiding V oetverzorgingPedicure, Pijnboomstraat 6, slaagden voor het examen: M. Groot-Kruiswijk; A. van Wees; A. H. Popelier; H. J. Feish; Zr. L. Prins; Zr. G. P. Heeremans. 18 Januari, 1 Maart en 26 April zal het N.Ph.O. o.l.v. Toon Verhey een serie van drie concerten in het Minerva-the- ater in Heemstede geven. Aan het eerste concert werkt mede de violist Willem Noske, aan het twee de de pianist Stevan Bergmann en aan het derde concert de jeugdige Franse violiste Annie Jodry. Het juridisch adviesbureau van de Haarlemse K. A. B. zal met ingang van 1 Januari a.s. geen zittingen hou den op de Dinsdagavonden, maar op de Woensdagavonden van half 7 tot 8 uur in het Gebouw St. Bavo in de Smedestraat. De nieuwe emigratie-cursus, die de Katholieke Emigratie Stichting in het bisdom Haarlem wil gaan houden, zal vanavond starten met een proefles in hotel „De Leeuwerik". De actie voor de Stille Armen is thans officieel gesloten. Het totaal be drag aan geïnde gelden zal eerst in de eerste dagen van Januari 1955 bekend zijn, omdat ook in de week tussen Kerstmis en Nieuwjaar nog steeds be dragen binnenkomen. Wel is het comité van oordeel, dat het eindbedrag van het vorig jaar aanmerkelijk is overschreden. Het vorig jaar werd op ons bureau in totaal f 1472,50 gedeponeerd. Dit jaar is een totaal bedrag van f 1877,84 geno teerd. Wij betuigen van harte onze dank aan allen, die deze actie hebben ge steund en doen slagen. Tot nog toe zijn achthonderd gezinnen in Haarlem ge- helpen, meer meer zullen volgen. Op ons bureau werd alsnog ontvan gen: D. f 5. In de tafeltennis-competitie slaan de katholieke clubs in de beide afdelingen van de tweede klasse een uitstekend fi guur. In A heeft GTTC 3 alleen de lei ding, met twee punten voorsprong op Winfried 2, dat de tweede plaats in neemt. In deze afdeling komen nog drie R.K.-teams uit, die echter nog niet in veiligheid zijn. TYBB 2 komt er de laatste tijd beter in, maar zijn 6 pun ten verdienen toch nog wel wat aan vulling. Oranje Zwart heeft 4 punten, gevolg door Geel Wit op de voorlaat ste plaats met 2 punten, evenveel als Prowano 2 heeft, dat onderaan staat. In B is de positie van Oranje-Zwart nog fraaier dan van GTTC 3 in groep A. De Noordelijken hebben 16 punten uit 8 wedstrijden, met het prachtige gemiddelde 737. TOG 3 heeft 6 pun ten minder, maar speelde slechts 7 maal. GTTC 4 neemt een zeer goede vierde plaats in met evenveel punten als nummer 3, DIOS. Rapidity 2 volgt hierna met 8 punten terwijl TYBB met te Zaanen de voorlaatste plaats deelt. De situatie vgn Winfried 3 met 0 pun ten is wel hopeloos. In 3 A staat GTTC 5 op de tweede plaats, met 2 punten achterstand op PSVH. Eervolle 3e en 4e plaatsen voor HBC 4 en Rapidity 3, met resp. 4 en 5 punten achterstand. Onderaan direct gevaar voor Geel Wit 2. In 3 B staat GTTC 7 en Oranje Zwart 3 in de mid denmoot. In 3 C gaat HBC 5 fier aan de kop, maar ligt Rapidity 4 op de loer met een punt minder, met als an dere concurrent CSV, Velsen 3 heeft geen enkel punt, maar is toch niet in gevaar, daar PSVH 3 zich hier heeft teruggetrokken. In 3 D nemen GTTC 6, TYBB 3 en Velsen 2 goede plaatsen in, maar hebben toch geen kans. Onderaan Advertentie g g g g gjiBiStÊt rt# rgg •ra jVf g g g g r#Vf rrrtVfVt g g g g g Ig 'jW'irA rtV4 mm* m t§ f§i gg g g Ged. Staten van Noord-Holland heb ben aan de gemeente Bloemendaal een Hinderwets-vergunning verleend voor het maken van een vuilnisstortplaats nabij de kop van de Zeeweg. Tegen deze aanleg is van verschillen de zijden bezwaar gemaakt; o.a. door de stichting Kenemerduinen, de ge meente Zandvoort en het Strandschap Zandvoort. Men vreesde van een vuil nisbelt nabij de recreatie-oorden en de kampeergelegenheden aan het strand en in de duinen hinder door rook- en stankverspreiding alsmede gevaar voor 1 de volksgezondheid door de aanwezig heid van ratten en vliegen op en nabij de stortplaats. Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten deze bezwaren nauwkeurig overwogen en in de Vergun ning een groot aantal voorwaarden op genomen, waardoor aan de uit oog punt van hygiëne geopperde bedenkin gen in belangrijke mate wordt tege moet gekomen. Zo is het besproeien Op Oudejaarsdag hoopt mevrouw Anna van Gogh-Kaulbach, thans ver blijvend in het rusthuis Wik aan de Crayenesterlaan te Heemstede, haar vijf en tachtigste verjaardag te vieren. Mevrouw van Gogh werd op 31 De cember 1869 te Velsen geboren en haar eerste letterkundige werken publiceer de zij onder de schuilnaam Wilhelmina Reynbach. In 1899 trad zij in het hu welijk met de bollenkweker W. J. van Gogh. Van haar hand verschenen vele ro mans, waarvan wij noemen Albert Overweg. Moeder, Vergeef ons onze schuld, Het brandende hart en Men- schen van deze tijd. Zij schreef ook enkele toneelspelen, o.a. Eigen haard en Durf te leven. Mevrouw van Gogh, overigens pas uit het ziekenhuis teruggekeerd, mag zich nog verheugen in een goéde ge zondheid. In totaal 600 kinderen, van 6 tot 14 jaar, van leden van de K. A. B. en de K. A. V. uit kring Oost in Haarlem, hebben Maandagmiddag een voorstel ling bijgewoond in het parochiehuis aan het Teylerplein, die werd ver zorgd door leerlingen van de V.G.L.O.- school onder leiding van mejuffrouw C. Stavenuiter. De jeugdige spelers en speelsters gaven een vertolking van de „Kerstnacht" van de heer R. Machts. Tijdens de voorstelling werden de kinderen onthaald op versnaperingen, 's Avonds werd, eveneens in het paro chiehuis, een avond gegeven voor de ouders van de kinderen. De bijeen komst stond onder leiding van broe der José, hoofd der jongensschool voor V.G.L.O. De leerlingen van de school zongen enkele kerstliederen. Opge voerd werd het kerstspel „Ruben, die water verkocht" 'van broeder Luci- dius. De avond werd verder gevuld met twee declamaties; voorgedragen werden de gedichten „De Boodschap des Engels" van broeder Edgard en „Herder Jan" van Gabriël Smit. De zaal was versierd met groen langs de wanden en in één van de hoeken stond een kerstboom opgesteld. Dinsdag 28 December Hoog water: 5.35 u. en 17.46 u. Laag water: 1.13 u. en 13.31 u. Woensdag 29 December Hoog water: 6.10 u. en 18.23 u. Laag water: 1.47 u. en 14.06 u. og niet zo ver ligt de tijd achter ong dat net historische ter- rassenkasteel Neercanne als zodanig enig in ons land er deplorabel uitzag. Het zal een onvergankelijke ver dienste van de Stichting „Het Limburgs Landschap" blij ven dat men dit prachtig te gen de oergwand gelegen kasteel van de ondergang heeft gered. Allerlei offici ële instanties, alsook grote Limburgse industrieën en vrijgevige particulieren ver dienen wel een pluimpje voor hun milde medewerking. Kasteel Neercanne herwint nu nieuwe luister, die de vroegere wel evenaren zal. Eenmaal resideerde hier im mers de machtige militaire gouverneur der sterke ves ting Maastricht. Een ander maal moet er de onbere kenbare czaar Peter de Gro te gelogeerd hebben, doch op een gegeven moment gedurende een feestmaal ver onderstelt men overviel de verveling hem dermate, dat hij bruusk afreisde. Mis schien zou hem dit nu niet meer overkomen, want Neer canne is er wel vrolijker en rianter op geworden. Wilde men het gerestaureerde kas teel dat van het voorjaar officieel zal heropend wor den endabel maken, dan iient het een productieve be stemming te krijgen. Deze werd gevonden. Neercanne volgt het voorbeeld van Neu- bourg te Gulpen. Wordt het al niet hotel, dan toch zeker een luxueus restaurant, waaraan verbonden een po pulairder bierkelder, alles sa men een attractie in Bene- lux-verband Neercanne is immers precies op de Neder lands-Belgische grens gele gen. Van beide landen uit kan men er komen zonder hinder van douane-formali teiten. Van Nederlandse zijde kan men per auto oprijden naar het slotplein; van de Belgische kant is het bereik baar over een voetpad. Het monument zelf ligt op Ne derlands grondgebied. In afwachting van het ai- geheel gereedkomen van het middenste deel van ons ter- rassenkasteel is alvast een oudere Zuidelijke vleugel, daterend uit de 17e eeuw, be kend als de kapel, in ge bruik genomen. Hier ont stond iets zoals bijv. de raads- kelders elders. Men heeft een krochtachtige ruimte in mer gelsteen, geschraagd door zware pijlers, als restaurant ingericht. De bekende Lim burgse architect Huysmans leidde deze werkzaamheden. Alles werd in stijl gehou den en er ontstond iets dat stemming wekt. Door kleine ruiten valt het daglicht naar binnen; er brandt een flink- haardvuur kortom aan de ro mantiek van het geval ont breekt niets. Men kan van iiyyyTsy ••■yy-:«•» ."fr.'xs „Chaine des Rotisseurs" ver worven, de vermelding met vier sterren. Voor wie het niet weten zij hier opge- Franse charme spreken, niet merkt da* deze „Chaine des alleen wat betreft deze zij- Rotisseurs" wordt gevormd vleugel, doch van het geheel door een consortium van su- tot het intieme landschap der omgeving toe; men moet soms aan een sprookje van Perrault denken. Voor de be zoekers wordt deze impressie nog sterker wanneer ze met de keuken gaan kennis ma ken; leze is helemaal op het Zuiden georiënteerd, op „la douce France". Dat is niet zo maar een bewering. De op perkok, die nomen est omen, Koch heet heeft samen met zijn Maastrichtse confrater Zeguers, de enigen in ons land. de hoogste onder scheidingen van de Parijse per-smulpapen, zoiets als de „Club des Cents". Deze lek kerbekken zijn hyper-cntisch en verlenen hun onderschei dingen alleen maar na gron dig examen op spijzen en dranken. Men zegt wel niet te veel wanneer men beweert, dat Neercanne een Mekka voor de fijnproevers is ge worden. Op de vooravond van Kerstmis werd het res taurant r'gewijd door een in ternationaal uitgesproken Benelux-gezelschap van kun stenaars .van het verhemelte; geen stoel bleef onbezet en zelfs voor het oudejaars- avond-réveillon was iedere tafel al geboekt. Er komen gasten uit de grote wereld van Brussel, zoals de maar- schalksstalarager van de Bel gische koning met zijn ge zelschap. Werd Gulpen door Hotel Neubourg een attractie rij ker, Maastricht gaat zeker door Neercanne een interna tionaal publiek aantrekken Alles werkt in de omgeving mee, landschap, historie, le gende, sage En mysterie tot uit de laatste jaren toe. Hebben iu de ondergrond van Neercanne de Duitsers geen geheime wapens ver vaardigd? Was voordien het dorp Canne geen centrum van spionnage vanwege het fort Eben-Eymael? En wat wordt er nu niet gefabeld over het afgesloten gedeelte van de Cannerhei g waarin de volks fantasie 's werelds grootste wijnkelders alreeds heeft on dergebracht? met desinfecterende middelen voorge schreven en is het verboden om in de zomermaanden bij oostenwind vuil te verbranden. Teneinde met deze zaak nog ervaring te kunnen opdoen, is de vergunning slechts voor twee jaren verleend. De minister van Oorlog en van Ma rine heeft bepaald, dat aan Ongehuw de militairen van land- en luchtmacht ingaande 3 Januari eenmaal per drie weken vrij vervoer kan worden ver leend, uitsluitend naar en van de woonplaats van het gezin, waartoe de betrokkene behoort. Bij bewegingsvrijheid of verlof ter gelegenheid van Kerstmis c.q. Nieuw jaar moet éénmaal extra vrij vervoer worden verleend nv dien verstande, dat voor gezinsbezoek in totaal ten hoogste achttien maal per jaar vrij vervoer kan wórden verleend. Van de zijde van liet R.K. Midden standsbureau wordt ons medegedeeld, dat de verplichte ochtend- of middag sluiting voor de Haarlemse winkels tijdens de opruimingsweek van 3 t.m 9 Januari niet geldend is. Wie echter ook na die week nog opruiming houdt, is na 9 Januari wel gebonden aan de bekende sluitingsbepalingen. De vierjarige Benjamin Baak werd gisteren getroffen door een twee me ter hoog houten hek aan de Teding van Berkhoutstraat, waardoor hij ver moedelijk een dijbeenbreuk opliep. Het jochie is vervoerd naar het Grote Gasthuis. Het hek sloot een terrein af. dat werd gebruikt als opslag plaats voor bouwmaterialen. Enkele werklieden hadden het hek schuin neergezet en de vele kinderen, die daar op dat ogenblik speelden, pro beerden of zij het gevaarte omver konden halen. Dat lukte en het hek viel toen juist op Benjamin Baak. Op Nieuwjaarsdag wordt in het Con certgebouw een Nieuwjaars-show op gevoerd, waar o.m. aan meewerken het radio-orkest „Die Tiroler Holzha cker Buben" o. 1. v. Gerard Lebon, met tal van solisten. Een bijzondere attractie is de dirigeerwedstrijd voor dames. Na de pauze treden De Wama's op, evenals Kees Manders, in een ge heel nieuw repertoire. moet Oranje Zwart op zijn hoeed zijn, daar staart-team Heemstede 4 slechts 2 punten minder heeft. In de Dames derde klasse spelen on ze teams geen rol voor de bovenste plaats. Winfried en HBC in de midden moot, maar gevaarlijke plaatsen voor TYBB en Velsen. In de vierde klasse heel andere taal. In A eerste plaats voor Rapidity met een punt voorsprong. In B leidt GTTC ongeslagen met als gemiddelde 882In C heeft Oran je Zwart aan een misstap van leider TOG 2 voldoende om de kop over te nemen. In D tenslotte GTTC 2 op de derde plaats met slechts een punt ach terstand op koplopers Johez 3 en Togi- do 2. Oranje Zwart 3 staat hier pupt- loos onderaan. „Help, ze vermoorden m'n man!" Deze kreet vingen vannacht om streeks tien over één twee surveille rende agenten op van een vrouw, die zich in nachtgewaad voortbewoog over het dak van een huis aan de Ge dempte Oude Gracht. De agenten wis ten het dak via een zonnescherm te bereiken en brachten de vrouw door een raam weer in haar woning. Later werden de vrouw, haar man en kind overgebracht naar het poli tiebureau, waar zij nachtverblijf ge noten. Er heerste reeds lange tijd onenig heid tussen de twee gezinnen, die het huis bewonen. Deze onenigheid werd van tijd tot tijd gevoed en spitste zich de laatste wekensteeds meer toe. De gespannen toestand bereikte Maandagavond een hoogtepunt en van louter angst rende de vrouw het dak op, waar zij door de agenten werd opgemerkt. De politie tracht thans de verhou ding tussen beide gezinnen wat draag lijker te maken. De leiding van het 'kantoor Haarlem van de Twentsche Bank ondergaat enige mutaties met ingang van 1 Januari, omdat per 31 December eervol ontslag verleend zal worden aan de heer P. Kooy, thans procuratiehouder van de kantoren in het rayon Haarlem, chef van de afdeling buitenland en de titel dragend van onder-directeur van het kantoor te Haarlem. Deze titel zal nu worden overgedragen op de heer G. de Boer, terwijl de heer J. C. B. van den Bosch uit Den Haag benoemd is tot procuratiehouder in Haarlem. De heren Van den Bosch en S. Wol- dring zullen de leiding van de afdeling buitenland op zich nemen. Tijdens werkzaamheden op een bouwterrein aan de Vlaamseweg is de 44-jarige bouwvakarbeider J. D. Kritke uit Haarlem van een hoogte van 2'/2 meter gevallen, toen hij een losse plank betrad. Hij klaagde over pijn in de rug en werd ter observatie vervoerd naar het Grote Gasthuis. De wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Happé, houdt Woensdag, 29 December, geen spreekuur. Maandagavond 3 Januari zal in het Concertgebouw een vrolijke avond ge geven worden voor de clientele van de Spaarnwouderstraatvereniging. Op deze avond zullen de Tiroler Holzackerbub'n optreden alsmede een zestal virtuoze so listen. Piet Sleper is Zondag op de acht- kampen waaraan de sterkste dames en heren van Haarlem en omgeving deel namen, en die in het Tafeltnnishuis aan de Jansstraat werden gehouden, op uitstekende wijze voor de dag gekomen met een fraaie overwinning. Hij had hier een barrage-wedstrijd voor nodig tegen Piet van Eyk. Sleper had n.l. Van Eyk geklopt, maar van J. v. d. Dries verloren De barrage won hij ruimschoots in twee games met de fraaie cijfers 2116 en 2115. De derde plaats ging naar G. Oudt, die zowel van Sleper als van v. d. Dries verloor. Bert van Eyk, de enige jeugdige ster in dit gezel schap, deed het uitstekend. Hij won slechts twee maal, maar speelde vier andere partijen in drie games, zodat men over zijn keuze dus ruimschoots tevreden kan zijn. Bij de dames was de overwinning zonder veel moeite voor de Rapidity- dame Corrie Schuyt, die al haar tegen standsters ruim de baas bleef. Hier was de tweede plaats voor Anneke Lahey, die het uitstekend deed, maar toch be langrijk zwakker bleek dan de winna res. De derde plaats was voor de te Zaanen-dame Nan Simon, die vijf pun ten veroverde. De organisatie was in uitstekende handen, zodat het tournooi vlot eindigde. (Niet officiële koersen Vorig Opening slot 28/12 3% Ned. 1953 102(8 3% Ned. 1953 IO2V2 3% Ned. 1948 100% 3% pCt. Ned. 1950 31/4 Ned. 1954 101 lon% 3-31/2 Ned. 1947 102% 100% 3 Ned. 62-64 bel. fac. lOiSft tnsehr. Grtbk. 1946 3 pCt 99(J Ned. Handel Mij. cert. 204 A.K.U. 313% 311 i/a Van Berkel's Patent 150% Calvé-Delft cert 260 Van Gelder 255 Kon. Hoogovens cert. 281 3831/2 Unilever cert. 383% Ned. Kabel 253 Philips 326% 325 Kon. Petroleum 271 5341/2 „Amsterdam" Rubber 98% 993^ Hail Amerika Lijn 179 Kon Ned. Stoomb. Mij. 188% 156% 18814 Ned. Scheep v. Unie 15514 H.V.A. 1361/2 136 Deli MijCert. 124(8 1253/4 23/12 27/12 Anaconda Copper 49% 48V2 Bethlehem Steel 104V4 104% Chrysler Corp. 71 69V2 General Electric. 45% 45 General Motors 95% 93®,i Kennecott Copper 103V2 102% Montgomery Ward 77% 77% North American Co. 27 V) 27!/z Radio Corp. 37% 37% Republic Steel 75 74% Royal Dutch 71% 69% Shell Union Oil 59% 59 Southern Pacific 531) 52% Southern Railway 79 78 Tidewater 24% 24% U.S. Steel 70 69% Stemming: Gemakkelijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2