Haarlems Bloeibehoeft méér dan de steun van de overheid Van bedrijfsleven en particu lieren mag toch wel meer worden verwacht Bollentijd brengt in Haarlem weer allerlei attracties Tuinman B. Koning neemt afscheid van schooltuinen Gruisvrije 67 deelnemers beproeven hun krachten Kerstvieringen in Haarlem-N. 55 niet hoest Inbreker gevat in Bloemendaalse bos Provinciale Staten bepleiten wegen aanleg naar tunnel Velsen Bethesda Sarepta wordt weer in gebruik genomen Jaarverslag 1954 Beccari Zoon Marktonderzoek in voorbereiding In parochies van St. Liduina en O.L. Vrouw, en bij S.F.L. Wielrenners gaan voetballen Prins Bernhard ere-voorzitter van ere-comité Bouw spoorwegtunnel Heemstede met de dag meer dringende eis VUURWERK SGHOOLSGHAAKTOURNOOI WOENSDAG 29 DECEMBER 1954 PAGINA 2 Bezoek in bollentijd verdubbeld Een oude naam met goede faam Wijnkopers sinds 1823 klasse-wijnen en kwaliteits-gedistïïleerd tegen zeer bescheiden prijzen Grootste trekpleister voor oud en nieuw Grote Houtstraat 7, b/d Gr. Markt (IJssalon Themonti) Ut. 10070 I FAILLISSEMENTEN H. W. DE RIJK f Basketball Schooltournooi was een succes 1- theelepeltje BUCKLEY'S MIXTURA Q tegen 10 dat U dan in In Noorder sportpark HEEMSTEDE Heemsteedse Kunstkring Zwervend zeeman zonder onderdak Zang en Vriendschap 25 jaar OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN IN VELSEN Burgerlijke Stand P.W.N. Plannen voor nieuw ziekenhuis concreter Gemeente-ontvanger Provinciale ziekenhuizen Waterstanden Beurs van Amsterdam loou 101% Beurs van New York Haarlems Bloei mag over het algemeen terugzien op een goed jaar, en dat niet alleen omdat de subsidie van gemeentewege van f 20.000 gebracht werd op f 40.000. Vele activiteiten werden n.l. ondernomen en in verreweg de meeste gevallen mag het resultaat bevredigend genoemd worden. Niet temin blijven er nog vele wensen over, zoals ook blijkt uit het jaarverslag 1954, dat gisteravond tijdens de algemene jaarvergadering van de Stichting werd uitgebracht. De bemoeiingen der Stichting zijn, binnen het raam der statutaire doel stelling, toegenomen. Mede doordat „de bedrijfszekerheid" verhoogd werd en verschillende financiële knopen konden worden ontward, ontstond een overzichtelijker beeld. In de heer W. van Willige vond men een opvolger voor de heer C. van Gink, wie na 16 jaar eervol ontslag werd verleend. In het jaarverslag wordt gewaagd van de grote medewerking, die van het gemeentebestuur werd ondervonden. Zelden werd bij enige activiteit, waarbij de hulp op welke wijze dan ook van het gemeentebestuur onont beerlijk was, afwijzend beschikt. Wil echter Haarlems Bloei aldus het jaarverslag inderdaad voor de gehele Haarlemse bevolking tot welvaart strekken, dan mogen de particulieren zich niet blind staren op het subsidie van de overheid en de vele faciliteiten, welke daarnaast gegeven worden. Het wordt hoog tijd, dat het bedrijfsleven en de particulier „de teleurstel ling omtrent de uitgebleven of te lage financiële steun uit deze sector", waar over B. en W. kortgeleden in een nota aan de raad schreven, ongedaan maken. In andere steden, kleiner dan Haar lem, zo gaat het verslag verder, wordt het dubbele of driedubbele van wat de particulieren in Haarlem contribueren gaarne gegeven. In de boeken staan slechts 1000 begunstigers van Haarlems Bloei ingeschreven. Talrijke onderne mingen menen nog, dat men de Stich ting iets kan geven als een Oranje comité, of een dilettantenvereniging. Misschien ligt het aan de naam. Mis schien spruit het voort uit de omstan digheid, dat Haarlems Bloei als onder deel van haar activiteiten ook volks feesten organiseert. Misschien zijn we zo vervolgt de rapporteur niet voldoende ,de boer" op gegaan. Hoe het ook zj), het gaat om een bedrijf; een zakelijk opgezette onderneming, die met haar 40.000 van de overheid kan wer ken, maar het dubbele nodig heeft om meer welvaart te kunnen „kopen". Het Verkeershuis aan het Stations plein heeft dit jaar weer een druk sei zoen achter de rug. Te beginnen met de bollentijd waren er vier of vijf top- week-ends met een overstelpend aantal aanvragen voor nachtlogies. De toeloop is wel eens zo groot geweest, dat de deur gesloten moest worden en de men sen met vijftien tegelijk naar binnen mochten, terwijl er dan buiten nog een honderdtal stond te wachten. Het geeft echter voldoening, dat alle vreemde lingen aan nachtlogies geholpen konden worden. In de maanden Maart, April en Mei werden er aan het bureau 10262 inlichtingen verstrekt; het jaar tevoren 13300, waarbij men moet bedenken, dat toen in Heemstede de Flora werd ge houden. Vergeleken bij 1952 (5500 in lichtingen) is het bezoek in de bollen tijd dit jaar verdubbeld geworden. Gedurende de maanden April t.m. Augustus werden er 23150 inlichtingen gegeven en daarna tot 1 December 1954 3810. Uit deze cijfers blijkt wel dat het ook in het zg stille seizoen niet zo stil meer is. Een derde van het totaal gegeven informaties betrof de A.N.W.B. met 9584. Op de tweede plaats komt de rubriek „bezienswaardigheden" met 5145, terwijl de rubriek „logies en kam peren" de derde plaats inneemt met 3968. Mondeling werden 20805 inlichtingen gegeven, schriftelijk 1217 en telefonisch 7948. Er zijn dit jaar 640 logiesstrook- jes uitgeschreven voor ongeveer 1700 personen, van velerlei nationaliteit: 802 Duitsers, 120 Amerikanen, 12 Italianen, 206 Belgen, 32 Denen, 6 Canadezen, 2 Zuid-Afrikanen, 1 Pers, 2 Portugezen, 1 Joego-Slaaf, 89 Nederlanders, 257 Fransen, 70 Engelsen, 85 Zweden, 34 Zwitsers, 12 Oostenrijkers, 6 Noren, 3 I Islanders, 3 Egyptenaren, 4 Spanjaar den en 2 Finnen Daarbij dient te wor den opgemerkt, dat de deelnemers aan het Esperantistencongres buiten deze statistiek vallen. Via Haarlems Bloei Advertentie Lange Begijnestraat 9 - tel. 10078 beschikte men voor deze mensen over 1700 bedden van particulieren. In totaal werd er 568 maal een vreemde valuta gewisseld, voor een bedrag van 34.837,89. Er werden 32060 folders uitgegeven of verzonden, deels in Engels en Frans, deels in Duits, Zweeds en Esperanto. Uit verdere cijfers blijkt, dat Haar lems Bloei ook een grote activiteit ontwikkelt voor de reclame en in het jaarverslag wordt' de opmerking ge maakt, dat aan de moderne folder zeer hoge eisen worden gesteld, zowel wat de uitvoering als de tekst betreft. In het buitenland is men zeer verwend en de folder dient dan ook even origi neel als artistiek verzorgd te zijn, ter wijl zakelijke feiten „de parel- en sma- ragdenpolitiek" hebben verdrongen. Wil men „iets" bereiken, dan is voor een stad als Haarlem een oplage van onge veer 100.000 in vier of meer talen nood zakelijk. Dat wil zeggen, dat met één type folder een bedrag van 10.000 gemoeid is. Telt men het verzendma- teriaal en de hoge porti er nog bij, dan is er ongeveer f 12.000 nodig. Een gewestelijke folder verdeelt de lasten, maar dan dienen de gemeentebesturen in dat gewest tot hogere bijdragen aan de bond te komen. Uitvoerig gaat het jaarverslag in op de diverse evenementen, welke van wege Haarlems Bloei gepresenteerd zijn. Herinnerd wordt aan de helicop- tervluchten tijdens de bollenweken. Er werden in totaal 39 rondvluchten ge maakt, 25 landingen geschiedden in de lijn-dienst en 444 passagiers kozen het luchtruim op de Haarlemse Heliport. Het is weer gebleken, dat het Frans Halsmuseum gerust de grootste trek pleister van Haarlem genoemd kan wor den. Tijdens de avonduren werden er 5410 bezoekers genoteerd, van wie 5 pet. stadgenoten! De kleurenstrip van Polygoon met het commentaar van de heer Baard werd een succes. Op de Zaterdagavonden bevolkten 600 bezoe kers het filmzaaltje en ongetwijfeld zal een uitbreiding van de vertoningen straks noodzakelijk zijn. Het totaal aan tal bezoekers van het museum naderde de 50.000. Er kwamen 2800 bezoekers in de met kaarsen verlichte Ridderzaal van het Stadhuis op Vrijdag- en Zater dagavond en de rapporteur blijkt het gelukkig te betreuren, dat één van de kelders van het stadhuis niet meer be schikbaar is gesteld voor een Poesje nellentheater. Zou voor het bollensei- zoen 1955 niet een tijdelijke vergunning kunnen worden gegeven?, zo vraagt hij. Tenslotte maakt het jaarverslag mel ding van het Internationaal Orgelcon cours, de Zomerfeestweek, de intocht van St. Nicolaas en de artistieke eve nementen in het cultureel centrum de Vleeshal. Destijds hebben wij daarover reeds voldoende en zo nodig met com mentaar geschreven en uit het jaar verslag blijkt, dat men bij Haarlems Bloei een gezonde zin heeft voor reali teit: men is tevreden over het verloop van de diverse ondernemingen, maar anderzijds is men zich bewust van het eeuwige adagium „het kan nog beter". In 1955 zal vermoedelijk het bloemen corso nog niet naar Haarlem worden doorgetrokken. Niettemin zal Haarlem in de bollentijd weer de nodige attrac ties rijk zijn. Zo zal het Houtplein wor den voorzien van een groots ornament, de gemeente Haarlem zal weer zorg dragen voor een speciale verlichting van verschillende gebouwen en er zijn enke le interessante tentoonstellingen in voor bereiding. Dit deelde de voorzitter van de stich ting Haarlems Bloei, de heer D. J. A. Geluk, gisteravond mede op de be stuursvergadering, welke in het stad huis werd gehouden. In zijn inleiding bracht de voorzitter de leden ter kennis dat de directeur van een deel der administratieve bezig heden zal worden ontlast door de aan stelling van een boekhouder, die even tueel later als waarnemend directeur zal kunnen optreden. Over de toekomstige huisvesting kon de heer Geluk nog geen inlichtingen verschaffen. In Januari verhuist de UW uit het stadhuis naar het Prove niershuis, waardoor voor Haarlems Bloei weer een vertrek vrijkomt. Ge zocht wordt echter naar een definitief onderkomen in het centrum van Haar lem. (Zoals men zich zal herinneren, bestaat het plan om nog dit jaar een gedeelte van de Vishal te bestemmen tot kantoor van Haarlems Bloei. De besprekingen hierover zijn nog steeds gaande, maar een besluit schijnt in het verschiet te liggen. Red.) De penningmeester, de heer D. L. M. Smit, las het financieel verslag voor.' De begroting aan inkomsten en uitga ven voor 1955 wordt geraamd op onge veer f 65.000.ruim f 10.000.meer dan dit jaar. De stijging vindt haar oorzaak voornamelijk in de verhoging der salarissen door de uitbreiding van het personeel. Voor de post propaganda was een be drag van f 12.000.uitgetrokken. In een toelichting op de begroting bena drukte de heer Geluk nogmaals de nood zaak van de medewerking der bedrij ven en particulieren. Haarlems Bloei kan 't niet zonder hun steun stellen. Ten slotte profiteren ook zij van de werk zaamheden der stichting. Sprekend over de bijdrage, die men ver wachtte van de Gewestelijke Bond voor Vreemdelingenverkeer zette de heer Geluk uiteen, dat de gemeenten Haar lem Heemstede, Bloemendaal en Zand voort uit een oogpunt van tourisme één gebied vormen, waarbinnen samen werking vereist is. Hij deelde voorts mede, dat het in de bedoeling ligt bin- nenkort een marktonderzoek te begin nen in Haarlem. Daardoor zal het mo gelijk worden te bepalen, welk percen tage uit de omgeving of andere steden afkomstig is. De heer Geluk verwachtte van dit onderzoek belangrijke gegevens. Haarlems Bloei heeft weer grote plannen voor de komende bollentijd, zo verklaarde de heer Geluk. Waar schijnlijk zal de gemeente weer voor een verlichting van daarvoor in aan merking kopende gebouwen zórg dra gen, terwijlfr op het Houtplein een fraai ornament zal worden aange bracht. Dit jaar zal het bloemencor so nog wel niet worden doorgetrokken naar Haarlem, maar deze kwestie wordt nauwlettend in het oog gehou den. Voorts zijn er enkele interessante tentoonstellingen in voorbereiding, over de aard waarvan nog geen me dedelingen verstrekt konden worden. Op de vergadering kwam ook de ho telaccommodatie ter sprake, die als hoogst onvoldoende werd aangemerkt. Daarbij is een der Haarlemse hotels nog steeds te koop, zodat de situatie steeds meer précair wordt. Met voort varendheid wordt gewerkt aan de voor ziening door middel van bedden, die door particulieren beschikbaar worden gesteld. Aan het slot van de vergadering bracht de voorzitter hulde aan de direc teur de heer W. van Willige voor de wijze, waarop deze het directoraat van de stichting had overgenomen en tot nog; toe vervuld had, en aan de heer Smit voor diens bemoeienissen met de financiën. Advertentie FILMS: REMBRANDT: „Der Zigeunerbaron", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Levensroman van Richard Tau- ber" a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOB: „Avonturen van Robinson Cru- soë, a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 u. LIDO: „Bengaalse brigade" 14 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Ten westen van Zanzi bar" 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Brood, liefde en fantasie", a. 1. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. ROXY: „Hondo" 14 j. In alle matinêe's „Schatgravers van Doodskopeiland", 14 j. Tijden: .2.30 en 8 uur. MINERVA: „Roman Holiday", a. 1. Tijden 2.30 en 8.15 u. Woensdag 29 December Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die": „Hippe danst". Ab. D en E, 8 uur. Vleeshal: Marionettentheater Bert Brug man. Voorstellingen om 2.30 uur (voor kin deren) en 8.30 uur. Donderdag 30 December Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die": „Hippo danst". Ab. D en E, 8 uur. Concertgebouw: Noord Holl. Ph. Ork. geeft extra concert. Sol. Stefan Askenase, piano. Beethovenprogramma, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1015 uur. Zo. van 1315 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17. Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Teyler's Museum: Tekeningen van Hen- diik Gotzius. Geopend van 11—3 uur. Zo. van 13 uur. Huis van Looy: groepstentoonstelling van „Kunst zij ons doel". Geopend van 10—17 uur. Zo.: 13—17 uur. Gerzon, Grote Houtstraat: Tentoonstel ling „Tekenen is een wereldtaal" (tot en met 4 Jan.). Kunsthandel Leffelaar: Aquarellen van Frans Funke, Josje Smit: appliqué's, weef werk, ceramiek. Geopend van 10—17 uur. Advertentie De Rechtbank te Haarlem heeft Dins- da 28 December in staat van faillis sement verklaard: J. Wallage, koopman, wonende te Heem stede, Herenweg 78a. Rechter-Commis- saris: Mr. C. E. Muller, Curator: mr. A. Bruch. G. van Amersfoort, wonende te Heems kerk, Maerelaan 28, en handelende al daar onder de naam van Amersfoorts' Warenhuis, Rechter-CommissarisMr. C. E. Muller, Curator: Mr. A. A. M. Leesberg te Beverwijk, Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zjjn de navol gende faillissementen GEËINDIGD; 14 December: de N.V. Hooggreef's Bloembollenbedrijf, gevestigd te Driehuis-Velsen en aldaar kantoorhoudende aan de v.d. Vondel laan 40, Rechter-Commissaris: Mr. J. P. Petersen, Curator: Mr. A. D. P. V. van Löben Seis. 22 December: A. van Zanten, kantoorbediende, wonen de te Amsterdam, Da Costakade 108-2, ten tijde van zijn faillietverklaring wo nende te Zandvoort, Marnixstraat 12. Rechter-Commissaris: Mr. C. E. Mul ler, curator: Mr. J. C. Smithuysen te Haarlem; M. Woestenburg, vertegenwoordiger, wo nende te Haarlem, v. Oosten de Bruyn- straat 49. Rechter-Commissaris: Mr. H G. Rambonnet, Curator: Mr. J. G. Bettink. Bjj beschikking van de Rechtbank te Haarlem van 13 December 1954 werd gehomologeerd het accoord, aangeboden in de sursance van betaling van: J. M. Opdam en N. W. Opdam, beiden wonende te Heemstede, resp. Binnen weg 24, en J. v.d. Berghstraat 5. Be windvoerder: Mr. H. Jonker. Gistermiddag vond het afscheid plaats van de heer B. Koning, die bij na 20 jaar lang als gemeente-tuinman bij de vereniging voor school- en werk- tuinen werkzaam is geweest. In een gebouwtje van de Cornelia Westendorp- tuin werd de 65-jarige door het be stuur van de vereniging voor school tuinen met enige plechtigheid gefelici teerd met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. De heer A. Meilink, voorzitter van de vereniging, hield een aardige speech, waarin hij zijn vreugde uitsprak over het feit, dat de heer Koning in volle gezondheid een nieuw leven kon be ginnen. Na een uitvoerige beschrijving te hebben gegeven van de levensloop van de 65-jarige overhandigde hij hem In de leeftijd van ruim 79 iaar is Maandag te Haarlem -"verleden de heer H. W. de Rijk. De heer De Rijk was vele jaren onderwijzer op de R. K. MULO-school aan de Gedempte Oude Gracht en was in die dagen een be kende figuur in het katholieke open bare leven. De begrafenis geschiedt Donderdag 30 December na de Uit vaartdienst in de St. Joseph-kerk aan de Jansstraat. een enveloppe met inhoud. De oud-voorzitster, mej. Westendorp bedankte hierna het bestuur voor de welgemeende woorden en voegde haar waardering hier aan toe. De directeur van hout en plantsoe nen, de heer J. A. Dorresteyn, te vens bestuurslid van de school- en werk- tuinvereniging legde de nadruk op de grote verdienste van de heer Koning, n l. zijn liefde voor de natuur, die hem in staat stelde 2000 kinderen met idea lisme, tot natuurbescherming te bewe gen. De heer Dorresteyn overhandigde hem, zoals de gewoonte is bij de ge meente, een hertengewei. Als afgevaardigde van de onderwij zers sprak de heer C. van Holk. Hij kende het werk van de ex-gemeente- tuinman een grote waarde toe: „Wil len de kinderen ontzag hebben voor de natuur, dan moeten ze er over onder legd worden, en is de practijk, het tuinwerk daartoe niet de juiste plaats?" Rookfauteuilkussens en een kistje siga ren toonden de erkenning van het on derwijzend personeel voor het werk van de heer Koning. Tenslotte overhandigde dt heer Dor- land, namens het personeel een doos sigaretten. De gepensionneerde dankte alle sprekers voor hun hartelijke toe spraken, maar voegde hier bescheiden aan toe, dat een groot deel van de huldiging de leraren en scholieren toe kwam. Maandag is in Café-Restaurant Brink- mann het schoolschaaktournooi begon nen, waaraan 67 scholieren van 1220 jaar deelnemen. Voor de 19e maal be strijden de adspirant-grootmeesters el kaar in partijen, waarbij de klok dik wijls van haar degelijke constructie moet blijk geven. Twee vrouwelijke schakers hebben zich in dit quantitatief sterk bezette „mannen"tournooi ge waagd. De organisatie en wedstrijd leiding berusten bij de scholieren zelf, die afwisselend spelen, de administra tie bijhouden en bij tijdoverschrijding hun arbitrale gezag laten gelden. Hoofdtournooi: Halve Finale: H. Hap- pelP. v. Vuuren 10, P. H. Kastelein G. v. Langelaar 10, KI. de KluisG. Schouten 01, R. Ballot-E. C. Cashoek V4. Beslissingswedstrijd: E. C. Cashoek R. Ballot 1—0. Finale: le ronde: H. HappelE. C. Cashoek 1—0, ,P. H. Kastelein—G. Schou ten 10. le verliezersronde A. 2e ronde: K. Ver- kuylL. Boonstra R. Kerkhoven R. v. Nouhuys 01; 3e ronde: L. Boon straR. Kerkhoven 10, P. v. d. Zwan K. Verkuyl le verliezersronde B. 2e ronde: H, v. EschF. Stomps 10, I. H. Crabben- damP. Wiesenhaan 01; 3e ronde: F. StompsJ. H. Crabbendam 10, A. v. d. Hulst—H. v. Esch 0—1. le verliezersronde C. 2e ronde: W. I. KerkhovenG. de Zeeuw 01, H. Hiet- brinkW. J. Kerkhoven 10; 3e ronde: W. J. KerkhovenD. G. Vonk 01, H. Hietbrink—E. J. Petersma 0—1. 2e verliezersronde A. 2e ronde: B. WeylandW. Ganzevoort C. Mostertman—H. Behrendt 1—0; 2e ron de: H. Behrendt—B. Weyland 0—1, W. GanzevoortC. Mostertman 0—1. 2e verliezersronde B. le ronde: W. Mazee—R. Barthel 0—1, W. F. Peters- ma—D. Vonk 0—1; 2e ronde: D. Vonk— W. Mazee R. Barthel—W. F. Pe tersma 10. 3e verliezersronde, le ronde: G. v. Langelaar—K. de Kluis (niet opgeko men)- 10, S. v. VuurenR. Ballot 10. Poule III: P. Koeze—P. Rabé 0—1; J. StompsTh. Vroon Va. Poule IV: Th. Happel—P. v. Praag 1—0. 1—0, Poule VI: P. de WeerdR. v. d. Kas- tele 0—1. Poule VII: E. Cassée—Th. v. Loon 01, A. BeetsH. v. d. Steeg 10. Beslissingswedstrijden: C. RippenP. de Weerd 10, R. v. d. KasteleP. de Weerd 10, C. RippenR. v. d. Kastele 0—1. Winnaarspoule A: H. v. DisH. Bos- scher 10, H. BosscherA. Beets 01. Winnaarspoule B: P. SmeenkP. de Ruiter 01, P. SmeenkR. v. d. Kas tele 01, P. de RuiterR. v. d. Kas tele 01. Winnaarspoule C: P. RabéD. de Jongh 10, P. RabéS. de Jong 10, D. de JonghS. de Jong VzVz- Finale: P. RabéP. de Ruiter Het lustrum schoolbasketballtour- nooi van de Nederlandse Basketball Bond, district Haarlem, is een groot succes geworden. Behalve dat door een groot aantal teams aan het tour nooi werd deelgenomen, bestond er ook een grote publieke belangstelling voor dit evenement. In de belangrijke finale tussen de teams van de H. B. S. B en de M. T.S. kwam de zege wederom terecht bij de H. B. S., welk team thans de fraaie wisselbeker definitief in bezit kreeg. De volledige eindstanden luiden: Afdeling A (jongste meisjes). Win naars: 1. Marnix Lyceum 1, 2. Chris telijk Lyceum 1. Verliezers: 1. Marnix Lyceum 2, 2. Gymnasium 1. Afdeling B (oudste meisjes). Win naars: 1. Lorentzlyceum 1, 2. Marnix Lyceum 1. Verliezers: 1, H. B. S. A, 2. Christelijk Lyceum 1. Afdeling C. Winnaars: 1. Jac. P. Thijsse Montessori Lyceum 1, 2. Mar nix Lyceum 1. Verliezers 1. H. B. S. B 1, 2. Christelijk Lyceum 1. Afdeling D. Winnaars: 1. H. B. S. B I, 2. M. T. S. 1. Verliezers: Lorentz lyceum 1, 2. H. B. S. A. Zeer vele ouders en andere belang stellenden hebben Dinsdag met in teresse en geboeid het kerstspel ge volgd, dat de gidsen en kabouters van de H. Cuneragroep in de Sint Liduina- parochie hebben opgevoerd. Het spel was geschreven door leidsters en aal moezenier, op zichzelf al een verheu gend teken van zelfwerkzaamheid. Bo vendien had men het kerstgebeuren op een oorspronkelijke wijze terug ge bracht in de harde actualiteit van onze dagen, doordat het thema was uitge werkt in de gedachte „Als Christus NU geboren werd", onder welke titel de voorstelling ook gegeven werd. Een groep padvindsters zit om een kampvuur geschaard en een engel ver schijnt om haar de blijde boodschap te brengen, dat er een kindje is ge boren in een vluchtelingenkamp. Gid sen en kabouters gaan zoekqn en nemen hun gaven mee: een brood, een deken, een stormlamp om de tent te verlich ten, enz. Anderen komen met een ge dichtje, een lied of een dansje. De Cuneragroep heeft dus geen to neel geleverd in de gebruikelijke zin van het 'woord, maar echt een spel, in de geest van haar streven, en daar door kreeg het Kerstfeest zo'n frisse glans dgor de actuele gegevens, die in het stuk verwerkt Waren. In de parochie van O. L. Vr. van Zeven Smarten en St. Bavo in Haarlem- Noord was gisteravond- een parochie avond georganiseerd, waarop in zang en spel het Kerstgebeuren naar voren werd gebracht. Kapelaan E. Klaver opende deze avond, welke gehouden werd in Feest zaal Noord aan de Rijksstraatweg, met een kort woord. Hij deelde mede dat het hier een avond betrof, gegeven door parochianen voor parochianen en was blijde dat de opkomst zo groot was. Voor de pauze werden Kersttaferelen ver toond, omlijst door muziek en zang. Het koortje van schoolkinderen onder leiding van de heer v. Loon zong zeer verdien stelijk. De muzikale medewerking was in handen van enige leden van St. Cae- cilia. Voor de pauze sprak pastoor A. P. v. Eeden een kort woord. Hij vond het gebodene niet slechts mooi, maar zeer fijntjes. Hij prees de goede geest van samenwerking, die dit alles mogelijk had gemaakt en feliciteerde vooral de jeugdleiders en de jeugd zelf, die zo ruimschoots hadden medegewerkt. Spre ker besloot met er op te wijzen dat het zaaltje eigenlijk nog te klein bleek en vroeg vooral medewerking voor de bouw van een parochiehuis. Na de pauze ging het blijspel „Het Kerstfeest van broeder Thomas en de drie rovers". Een Vlaamse schets, die het, mede door de goede vertolking, zeer goed deed. Een knappe regisseur bleek zijn medewerking te hebben ver leend. De genodigden genoten ten volle en dgt zullen ook zij doen, die morgen avond van de partij zijn, want Donder dag wordt de avond herhaald. Er is in Haarlem-Noord, veel werk verzet, vooral deze laatste weken, door pater Selhorst O.F.M., de directeur van „Jongensstad" en het „St. Francisca Romana-Liefdewerk", evenals door zijn staf van leiders en leidsters, om dit Kerstfeest tot een onvergetelijk te maken voor de leden. Advertentie In het eigen gebouw van „Jongens stad" aan de Lingestraat was er in de Kerstnacht op het middernachtelijk uur een plechtige H. Mis aan een feeste lijk versierd altaar, waarnaast de Kerst stal een plaats had gekregen. Nu, de eerste dagen van deze Kerst week, is er van dit altaar niets meer te zien en is de zaal veranderd in to neelzaal, in de sfeer gehouden door toeven dennengroen aan de wanden en de Kerststal dicht bij het toneel, waar op enkele leden, zowel van Jongensstad als van het St. Francisca Romana- Liefdewerk succes vieren met hun Kerstspel „Jutters Kerst" door A. v. d. Lugt. Reeds bij de generale repetitie Maandagavond bleek, dat er door de regisseur, de heer P. Braam, hard ge werkt is. Alle meespelenden hadden zich uitstekend in hun rol ingeleefd en om er geen te kort te doen, laten we liever alle namen achterwege. Dinsdag- en Woensdagavond, de avonden voor ouders en genodigden, lieten de spelers nog eens hun beste kunnen zien. Het stuk, dat zich afspeelt rondom de Kerstnacht van 1900, in de vissersplaats Rutwijk aan Zee, ver plaatste de aanwezigen in het leven van een echt arm, doch gelovig vissersvolk, waarvan de mannen, ruwe zeebonken, niet bepaald een blad voor de mond ne men en kernachtige uitdrukkingen be zigen. Twee afgedwaalden, Toon de Pint en Giel Schapedreun, bekeren zich, na veel vergeefse pogingen van de oude pastoor, tenslotte in de Kerst nacht, de eerste mede door het gebed en levensoffer van de doodzieke her bergierster, een weduwe, die op haar sterfbed haar liefde voor Toon bekent. Met een warm applaus na elk be drijf werd de dank voor het genotene geuit. Op inintiatiqf van de tonelisten zullen Donderdagavond a.s. de ouden van dagen op dit spel worden onthaald. Op Nieuwjaarsmorgen worden in het Noorder Sportpark in Haarlem een tweetal voetbalwedstrijden gespeeld tus sen wielrenners van de Haarlemse Sportvereniging „De Kampioen", het Amsterdamse „Olympia" en „De Ba taaf" uit Halfweg. Sterke wielrenners als de tweevoudige kampioen Adri Voor- ting en zijn broer Gerrit Voorting, wel bekend uit'Tour en Giro, Piet van Roon, Piet Steenvoorden en Piet Peters zullen de Haarlemse sporteer ook op het voet balveld hoog proberen te houden. Het doel wordt verdedigd door sprinter-stay er Cor Bijster, die ook onder de lat zijn mannetje schijnt te staan. Na afloop van de wedstrijden welke om tien uur beginnen vindt in het clubgebouw „De Nord" een gezamen lijke „snertfuif" plaats, waarbij vriend en vijand de kluiven broederlijk zullen delen. Op Donderdag 30 December houdt de bekende gramofoonplaten-expert Leo Riemens in de foyer van het Minerva- theater voor de leden van de Heem- steedse Kunstkring 'n causerie over de Engelse zangeres Kathleen Ferrier, welke met platen wordt toegelicht. In het politiebureau te Bloemendaal zit momenteel de 23-jarige zeeman H. B. uit Haarlem opgesloten, die Dinsdag middag, na een inbraak gepleegd te hebben het Bloemendaalse bos invlucht te en daar na een korte jacht met be hulp van een politiespeurhond werd aan getroffen in een tuinhuisje. Gisternacht meende de concierge van het vroegere gebouw van de Da Costa- school aan de Koepellaan iets te horen. Hij ging op onderzoek uit, maar kon niets ontdekken. De volgende morgen constateerde hij, dat er was ingebroken en gestolen. De buit was niet bijster omvangrijk: hij bestond slechts uit enkele sigaretten, een kerstkaars en wat levensmiddelen. Om half twaalf bereikte de Bloemendaalse politie een bericht van een dame, die de villa naast dit gebouw bewoont. Zij had in een slaapkamer een man aangetroffen, die zich in een dekenkist trachtte te verbergen. Toen hij zich wist opge merkt, vluchtte hij het huis uit en het Bloemendaalse Bos in. De vrouw had nog geprobeerd de man in de kraag te vatten, doch tevergeefs. Direct riep de politie de medewerking in van de Rijks- politiespeurhondgeleider en na korte tijd was de vluchteling achterhaald in een theehuisje in het bos, waar hij werd overmeesterd. Het verhoor bracht aan het licht, dat de man onlangs van zee was terugge keerd en geen dak meer boven zijn hoofd had. Dus was hij maar gaan zwerven op goed geluk en in de hoop hier en daar aan eten te komen. De nacht tevoren bleek hij ook al in het Da Costagebouw te hebben doorge- gebracht. Voorts had hij enig wasgoed ontvreemd in de onmiddellijke omge ving. Z. K. H. Prins Bernhard heeft het ere-voorzitterschap op zich genomen van het ere-comité dat ter gelegenheid van het 125-jarig jubileum van Zang en Vriendschap is gevormd. Het drie voudig voorzitterschap wordt bekleed door mr. J. M. L. Th. Cals, minister van O. K. en W., dr. J. M. Prinsen, commissaris van de koningin in de pro vincie Noord-Holland, en mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haar lem. Als leden hebben in het ere-comité zitting: de burgemeesters van Zand voort, Bloemendaal en Heemstede, de wethouders en gemeente-secretaris van Haarlem en verder vele andere nota bele figuren uit het openbare leven. Bjj rioleringswerken ten noorden van de Terrasweg te. Santpoort-dorp zijn op ongeveer 1 meter onder het maaiveld oude houten beschoeiingen aangetroffen. Vermoedelijk dateren ze uit de 17„j eeuw en behoorden tot het vorm. bui ten Velserhooft, dat ten westen van de Kerkweg heeft gelegen. Over de vond sten die hier zijn gedaan en over de vraag of er in Bloemendaal en in Sant poort vroeger een Rijnarm heeft ge stroomd, hoopt de heer B. J. Wieland Los binnenkort nadere mededelingen te doen. Ook elders in Velsen zijn belang wekkende vondsten gedaan, o.a. bij de Gildenlaan, waar in een veenlaag stuk ken steen, scherven, beenderen, enz- werden aangetroffen, alsmede dij Beeckestein, waar zich blijkens de aan wezigheid van houtskool, visafval en tai. xijke zaden en vruchten van onkruiden vroeger een nederzetting moet hebben bevonden. In het Algemeen Verslag van de Provinciale Staten va;n Noord-Ho]Hand op een aanvullende begroting van het Wegenfonds, dienst 19 wiordt met klem aangedrongen op de voorbereiding van de plannen yoor de aanslui tende wegen op de tunnelbouw bij Velsen. Het merendeel van de leden der Staten is van oordeel, dat „straks het volle rendement van de verbeterde oeververbindingen moet worden verkregen". Kunnen Ged. Staten niet een volledige opening van zaken geven? Het is uiteraard een werk, dat belang rijke sommen zal vragen, maar het is voor de economische ontwikkeling van de provincie dan ook van het grootste belang Sommige leden vestigen de aandacht op het plan in 1956 de tram Zandvoort- Amsterdam op te heffen en dit vervoer middel te vervangen door bussen. Men zal er zich dan rekenschap van moe ten geven, dat vooral in de seizoen maanden een opstopping zal ontstaan bij de spoorwegovergang van Heemste de. Aan het bouwen van een tunnel ter plaatse z'al men moeilijk kunnen ontko men, zo is het algemeen oordeel. Het een en ander zal tijdig moeten geschie den en daarom wordt het oordeel van Ged. Staten gevraagd, alsmede wanneer men met de werken meent te kunnen beginnen, wanneer hier al toe besloten wordt. De noodzakelijkheid van een tun nel kiemt des te meer, wanneer men rekening houdt met de plannen van de N.S. om een kwartier-dienst Amster dam-Den Haag te laten rijden. Meerdere leden vragen of er geen aan leiding bestaat de bruggen in de pro vincie van een breder wegprofiel te voor zien Verschillende leden merken op, dat deze begroting geen bijdragen voor de wegvakken, als nog niet uitgevoerd vermeld, in het verslag secundaire we gen zijn' opgenomen. Wanneer denken Ged. Staten met de uitvoering van deze wegprojecten een begin te maken De meeste leden zijn zeer tevreden over de bedrijfsresultaten van het P.E.N. GEBOREN: P. C. J. M. Hogeboom van BuggenumBarnhoorn, z; D. J. Walst—Robertus, z; J- H. van den BrinkDieperink, d; G. Attema Kwakkel, d; H. S. Mol—Erdin, 2 d. ONDERTROUWD: M. G. Visser en A. M. Krenz; A. A. Hoff en M. W. Hoedt. GETROUWD: E. L. van Lent en C. Houtkooper; J. M. Broekman en A. P. van Zandvoort; J. A. Eekhof en W. M. G. de Vries; M. Sikking en J. A. Ron de; J. Kroon en A. Osinga. OVERLEDEN: H. C. Barendrecht, 75 j., Gasthuisvest; M. van Bijnen— Leentvaar, 54 j„ Koninginneweg; G. Pol, 65 j„ Spaarne; H. Zwart, 80 j., Houtmarkt; F. Silkens, 75 j„ Lijster straat; J. van der WerffSchuit, 79 j., Jansweg; E. Pieéte, 49 j., Javastraat; H. W. de Rijk, 79 j., Prinsen Bolwerk. in 1953. Over de tariefsverhogingen wordt niet gelijk gedacht. Ged. Staten overwegen echter een verlaging. Enkele leden geven de voorkeur aan onder grondse leidingen boven bovengrondse in de bebouwde kommen der gemeenten. De kabelering zal waarschijnlijk op moei lijkheden stuiten, omdat er een gebrek is aan monteurs. Bepleit wordt daarom, öf een opschorten van het plan, öf een geleidelijke uitvoering. Van deskundige zjjde is destijds be toogd, dat bij de totstandkoming van Naar wij vernemen, zal binnenkort een der gebouwen van Bethesda Sa repta aan de Hazepaterslaan weer in gebruik genomen worden door de Chr. Ver. voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem. Het ligt in de bedoeling een deel der chroni sche- patiënten van Meer en Bos te Heemstede naar Haarlem over te bren gen. Er is nog geen beslissing geno men omtrent de bestemming van de overige gebouwen. Voort vernemen wij, dat men in 1955 rasse vorderingen hoopt te maken met de voorgenomen bouw van een groot ziekenhuis nabij het Cruquiusgemaal in de Haarlemmer meer. De vergunning voor de bouw is inmiddels afgekomen en het wachten is nog slechts op het opheffen van de bouwstop. Het ziekenhuis zal 600 bed den kunnen bevatten. Het kantoor van de gemeente-ont vanger, dat met ingang van vandaag gevestigd is in de Grote Houtstraat nr 1 (hoek Grote Markt) zal, behou dens voor dringende gevallen, Donder dag 30 en Vrijdag 31 December geslo ten zijn. het zg. Deltaplan, belangrijk minder wa ter zal worden afgezet in de Lek. Waar de grote plannen voor de infiltratie van de duinen zijn gebaseerd op de water winning uit de Lek, lijkt het nodig te dezen aanzien zekerheid te hebben, voor men met grote kapitaalsinvesteringen verder gaat. Kunnen Ged. Staten hier- ovr geruststellende mededelingen doen? zo wordt -gevraagd. Sommige leden be treuren het dat ongeveer 5000 land- en tuinbouwbedrijven nog niet zijn aange sloten op het waterleidingnet. Verschillende leden maken zich be zorgd over de bouwstop, waardoor een vertraging zou ontstaan in de uitvoe ring van de nodige verbeteringen aan de provinciale ziekenhuizen Hebben Ged. Staten er bij de Regering op aan gedrongen, dat de mogelijkheid wordt gelaten deze verbouwingen spoedig te verwezenlijken? zo wordt gevraagd. Donderdag 30 December Hoog water: 6.46 u. en 19.02 u. Laag water: 2.23 u. en 14.44 u. (Niet officiële 3% Ned. 1953 - 3'/i Ned. 1953 31/. Ned. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 3(4 Ned. 1954 3-3% Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bei. tac. lnschr. Ortbk. 1946 3 pCt. Ned. Handel Mij. cert. A.K.I). Van Berkel'S Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Ken. Hoogovens cert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon Ned. Stoomb. Mij. Ned, Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. Cert. koersen) Vorig slot 1021/4 IO21/4 100% 101 100% 99% 204% 3091/4 1591/2 258 255 281 380% 254 323% 267 991/4 179% 1881/4 156% 135% 1251/4 Opening 29/12 lOOi/j 3141/4 388% 328 539 100 191 1571/j 1351/i 125 (4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric. General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 27/12 48% 104% 69% - 45 93% 102% 77% 27% 37% 74% 69% 59 52% 78 24% 69% Stemming: 28/12 49% 108 70% 45% 94% 103% 771/4 27% 38% 75% 70% 60 53% 79% 24% 71 vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2