Kaski onthult noodtoestand bij katholiek lager onderwijs WITSMINE Ontstellend tekort aan leerkrachten Kan regering bijspringen in stormschade? F het oude iaa' 'n roxv .ja gïaafy! Religieus toneel op Leekenspel-congres Treinen op de Duitse snelwegen? Discussies over de voordracht AFLUKIN- ft O Friese zeedijken op zware proef gesteld Rampenfonds overweegt vergoeding in persoonlijke sfeer Opdracht aan Gabriël Smit Totalisa tor-omzet boven 8 millioen Minister Cols nog niet hersteld IN 1966 EEN TEKORT VAN 3.420 ONDERWIJZERS WOENSDAG 29 DECEMBER 1954 PAGINA 3 ELKE DAME weet het: verfraait Uw teint 't Is of gij de vlam nitblaast zó prompt dooft zuurbranden op de maag - met een of twee Rennies. Ondergelopen polder te Ridderkerk Vertraging bij kade ophoging Want de gezelligheid is dan verzekerd. Door zijn volle geur en zachte smaak verhoogt Roxy de sfeer. Van Oud- tot Nieuwjaar, van 't ene pakje op het andere blijft Roxy even lekker Omdat het een karaktervolle sigaret is, gemaakt voor karaktervolle mensen. Een soort rups, die één brede spoorstaaf als het ware opslokt Stellendammers vragen directe maatregelen Telegram aan minister TWEE DODELIJKE ONGELUKKEN OVERLEDEN NA VAL UIT TREIN Tragisch ongeval te Veendam Vrouw onder trein gedood Middelhuis op Oudejaars avond voor de radio Rijkslandbouwwinterschool uitgebrand Geheim van S.U.S.- krant geldt tot Oudejaar Katholieke Illustratie Advertentie De laatste dagen is onderzocht, hoe de Friese zeedijken in de vorige week de zwaarste beproeving in hun bestaan hebben doorstaan. De dijken hebben zich" over het algemeen prachtig ge houden, ofschoon zij meer hebben moe ten doorstaan dan het maximum, waarop bij de aanleg en de verzwaring was gerekend. Niettemin is voor tienduizenden gul dens schade aangericht. Tussen Har- lingen en Zurich is het fietspad dat langs de rijksweg Harlingen-afsluitdijk loopt, over een afstand van 4 kilometer ernstig verzakt. Het zal geheel op nieuw moeten worden gefundeerd. Ook de dijkglooiing is tamelijk zwaar beschadigd. Er is onder meer een gat in geslagen van 10 bij 5 meter. Ondanks het feit dat de dijken het gehouden hebben is' men in Harlingen toch niet helemaal gerust op de toe komst. De dijken zijn namelijk bere kend op een hoogste waterstand van 3.20 m. NAP. De laatste jaren is de stand echter al drie maal een halve meter hoger geweest. Waterstanden van 4 m. NAP. zijn volgens deskundigen zeker niet onmogelijk. In opdracht van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Op voeding te Den Haag heeft het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de toekomstige behoefte aan onderwijs krachten bij het katholiek lager onderwijs. De conclusies van deze studie zijn over het algemeen zeer somber, en in zijn voorwoord zegt prof. dr. G. H. L. Zeegers, directeur-generaal van het Kaski, dat men in de eerst volgende jaren uitsluitend met noodmaatregelen op korte termijn het onder wijs zal kunnen gaande houden tenzij er een sterke omslag in de conjunc tuur optreedt, die het aanbod van leerkrachten zal stimuleren. Advertentie Het Kaski komt o.m. tot de ontstellen de conclusie, dat bij realisering der ma ximale mogelijkheden, als .b.v. verlaging der klassedelers van 37 tot 30, in de jaren 19551960 een jaarlijks tekort aan aanmeldingen op katholieke kweekscho len zal zijn van 2475. Het gemiddelde aantal aanmeldingen zal voor het tijd vak 1955—1960 ongeveer 2M maal zo hoog moeten liggen als in het tijdvak 1950—1954. Wanneer het onderwijsbeleid in Ne derland bescheiden doeleinden stelt, dan zal het aantal aanmeldingen toch nog Advertentie Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U on middellijk. Talloze lijders aan bran dend maagzuur nemen ook Rennies bij voorbaat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. EnRennies zijn nog smake lijk óók. In Den Haag is thans in overweging of en zo ja in hoeverre het mogelijk aal zijn de getroffenen bij de storm van de vorige week tegemoet te komen in de schade welke zij geleden hebben. Deze kwestie heeft thans drie facet ten. Ten eerste is er de vraag of het Nationaal Rampenfonds, dat nog over enige millioenen het juiste bedrag is niet direct op te geven vanwege de nog lopende verplichtingen beschikt van gelden, welke in 1953 zijn binnenge komen, ook bij deze stormschade hulp zal verlenen. Het Rampenfonds springt volgens zijn statuten bij in geval van een nationale ramp. Onderzocht wordt nn of de gebeurtenissen van de vorige week daaronder vallen. Bovendien moet men nog een juist in zicht krijgen in de omvang van de scha de in de persoonlijke sfeer. De eerste uitlatingen van de directeur van het Rampenfonds, generaal P. Alons, duiden er inmiddels op, dat het wellicht mo gelijk zal zijn enigszins bij te springen. Men zal dan wel enige projecten, wel ke nog op stapel staan in verband met de Februariramp van 1953 en die ge financierd zouden worden uit de reste rende gelden van het fonds, moeten af schrijven. Ten tweede is aan de orde de vraag of de overheid ook in dit geval de ge dupeerden zal helpen. Dit punt zou Maandag aan de orde komen in de ver gadering van de ministerraad. Van de kant van de getroffenen uit lijkt het weinig verschil te maken of men nu door de watersnood van 1 Februari 1953, dan wel door de storm van 23 December 1953 schade heeft geleden Voor de overheid speelt echter mee, dat men destijds hulp verleend heeft om een economische catastrophe in het rampgebied te voorkomen, doch dat dit niet direct behoeft in te houden, dat de slachtoffers van iedere volgende natuurschade nu ook bij de regering terecht kunnen. Een deel van de scha de kan men wellicht aanmerken als een gevolg van de ramp van 1953, maar moet men in het algemeen de schade lijke consequenties van het dalen van de bodem en het rijzen van de zee spiegel van Rijkswege vergoeden? Dit aspect van de zaak wordt nog bestu deerd. Tenslotte heeft men nog te maken met een bedrag van drie a vier milli- oen gulden aan buitenlandse giften, dat niet bij het Rampenfonds, doch bjj de re gering is binnengekomen na de Fe bruariramp. Wat deze gelden aangaat: het lijkt niet te verwachten, dat zij nu zullen worden aangewend. Een inter departementale commissie voert over de besteding van deze gelden voor doel einden in verband staande met de Fe bruariramp reeds geruime tijd overleg met verschillende organisaties. altijd met 60 pet. moeten stijgen. Zelfs wanneer men in de komende 60er ja ren genoegen zal nemen met 80 kinde ren per klas, dan dienen toch nog altijd ieder jaar zich 400 méér kweekschool leerlingen aan te melden dan thans het geval is. Het Kaski verwacht, indien er geen stijging in de aanmelding zou ko men, in 1966 een tekort van 3420 leer krachten alleen bij het katholiek lager onderwijs. Globale ramingen tonen aan, dat het openbaar en protestants-christelijk lager onderwijs zich in een gunstiger positie bevinden. Daarom zullen landelijk geno men, de aanmeldingen voor het katho liek onderwijs iets meer dan 50 pet. moeten bedragen van het aantal, dat voor alle richtingen tezamen wenselijk is. Dit relatief grote aandeel in de aan- voerbehoefte wordt veroorzaakt door de snellere toeneming der katholieke on derwij sbehoevende generaties tussen 1954 en 1966 en door de omstandigheid, dat een achterstand bij de deelneming aan het ULO-onderwijs moet worden ingehaald. Een van de voornaamste factoren, waarop het Kaski zijn berekeningen baseert, is (naast verschuiving, vervan ging, overlijden e.d.) de katholieke be volkingsprognose. Het Instituut neemt daarvoor gemiddelde cijfers aan. Op 1 Januari 1966 zullen van alle Nederland se kinderen tot 4 jaar er minimaal 47.7 pet. katholiek zijn, maximaal 49.7 pet. Van 59 jaar 46.6 pet. respec tievelijk 48.3 pet.; van 1014 jaar 45.5 pet. respectievelijk 46.9 pet. en van 15 19 jaar 44 pet. respectievelijk 44 pet. Thans is het gemiddelde percentage aanzienlijk lager. Het verschil zal in de komende jaren in de scholen moeten worden opgevangen. Uit het voorgaande is voldoende ge bleken, dat slechts een sterk verhoogde deelneming aan de katholieke onderwij zersopleiding de oplossing voor het vraagstuk der onderwijzerstekorten zal kunnen brengen. De capaciteit van het bestaande opleidingsapparaat is daar voor vermoedelijk te gering. Het Kaski constateert daarbij, dat de verspreiding der externaten in hoge mate inefficiënt is, en geeft verder, uitvoerig met rede nen omkleed, aan, welke maatregelen genomen moeten worden ten aanzien van de katholieke kweekscholen. Advertentie In een buitengewone raadsvergadering heeft de gemeenteraad van Ridderkerk Dinsdagavond gesproken over het on derlopen van de in deze gemeente ge legen polder Voordonkersloot en Woude tijdens de storm van 23 December, ten gevolge waarvan 140 gezinnen een goed heenkomen moesten zoeken. De vertegenwoordigers van alle frac ties gaven er blijk van geheel achter de maatregelen van B. en W. ten aan zien van de vóór en na de ramp ge troffen maatregelen te staan. Zowel de burgemeester als de wethouder van Openbare Werken lieten uitkomen, dat niets is verzuimd om het onderlopen van de polder te voorkomen. Reeds vóór de ramp van 1 Februari 1953 heeft het gemeentebestuur pogin gen aangewend deze polder een grotere beveiliging te geven. De lange duur van de onderhandelingen met de daarbij be trokken instanties hebben er echter toe geleid, dat eerst 23 November op kos ten van de gemeente kon worden be gonnen met bet ophogen van de kade langs de rivier. Ondanks het risico dat men loopt met het uitvoeren van een dergelijk werk in dit jaargetijde, zal dit met kracht worden voortgezet. On middellijk na het onderlopen van de polder heeft het gemeentebestuur alle maatregelen getroffen om de polder zo spoedig mogelijk droog te krijgen. De burgemeester roemde de voortref felijke wijze, waarop de door de com missaris der Koningin in het leven ge roepen rampenorganisatie zich onder leiding van kolonel Termaten heeft ge- tveerd. 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange Daar was om te beginnen de stijl van voordragen, die pater dr. Nic. Ferquin S.J. de eerste dag met zijn leerlingen geïntroduceerd had. Er kwam een com pleet forum aan te pas, voorgezeten door dr. H. Fortmann, dat een menigte van vragen kreeg te beantwoorden. Pa ter Perquin hield consequent vast aan zijn standpunt, al distancieerde hij zich (Van een correspondent) Wie van Neuss naar Keulen rijdt kan sinds enkele maan den geregeld auto's zien stilhouden bij een opening in een nogal hoge omheining. De chauffeurs hangen ver uit hun zitplaatsen naar bui ten, schudden het hoofd en rijden verder. Zij hebben het speelgoed van de Zweedse millionnair Axel Wenner- Gren gezien en geloven het verder wel. Maar wat zul len ze straks staan te kijken als de allernieuwste plannen van deze industriebaron van wel zeer groot formaat ver wezenlijkt worden. „Alvveg" Wenner-Gren wil namelijk een sneltrein op de snelwe gen brengen, waar hij ener zijds hoopt de ruimte te vin den voor zijn sensationele sneltrein, en anderzijds de automobilisten hoopt te hel pen, die bij gebrek aan een afscheiding in het midden tussen de twee eenrichtings- verkeersbanen 's avonds met gedoofde lichten moeten rij den om hun tegenliggers niet te verblinden en hier door ongelukken kunnen veroorzaken. Hij meent, dat de betonnen pilaren van zijn trein het ei van Columbus zullen zijn. Wat is nu eigenlijk deze snelwegtreiu-droom? Wen- ner-Gren meent, dat in deze moderne tijden de trein in zeker opzicht „achter lijk" is, dat wil zeggen: terwijl alles en iedereen tot ongelofelijke snelheden komt, is de trein op grond van zijn vorm en door de rails gebonden aan een zeer beperkte snelheid. Hij wenst een railsysteem te bou wen van slechts één betrek kelijk brede spoorstaaf, die op dwarsliggende betonnen paaltjes rust. Deze pilaren zijn ongeveer anderhalve me ter hoog en nemen mede door de diagonale opstelling weinig ruimte in. Over deze spoorstaaf „jaagt" dan een soort rups die bij wijze van spreken „de rail op slokt". De zijwanden hangen namelijk aan beide kanten van de rail nog zover naar beneden, dat de trein er niet alleen niet kan aftuimelen, maar zelfs met bijzondere veiligheid de scherpe boch ten kan nemen zonder snel heid te minderen. Bovendien heeft de trein van „binnen" een bepaald systeem waardoor hij aan de rail vastzit. De passagiers zitten er zeer gemakkelijk in en worden met super snelheden naar hun plaats van bestemming gebracht. Men heeft in Duitsland zeer veel belangstelling voor dit project, dat vooral van waarde kan zijn voor de ver bindingen tussen enkele gro te steden, in hoofdzaak in het Ruhrgebied en dat be looft betrekkelijk goedkoop te zijn. De grootste moei lijkheid tot nu toe was de terreinen te vinden waar de baan gebouwd zou kunnen worden. Ook de firma Krupp te Es sen heeft reeds belangstel ling getoond voor het pro ject, dat nog dichter tot de werkelijkheid gekomen is doordat de heer Wenner- Gren enige tijd geleden de meerderheid van aandelen gekocht heeft van een staal fabriek. Zoals gezegd: de moeilijk heid waren de terreinen! Wenner-Gren is nu, zoals het Hamburger Abendblatt weet te melden, op de ver lossende gedachte gekomen de auto's te „helpen". Het ge beurde namelijk geregeld, dat auto's op elkaar botsten om dat ze met gedimde lichten op de zeer drukke „Auto bahnen" rijden moesten. De tegenliggers hadden te veel last van grote lampen door dat bijna nergens de groene afscheidingen zijn opgeko men, die men er met grote moeite geplant had. „Zijn" betonnen pilaren (Van onze speciale verslaggever) De tweede dag van het werkcongres, dat „Ons Leekenspel" te Bussum organiseerde ter gelegenheid van zijn vierde lustrum, werden de deelnemers ruim 250, onder wie vele religieuzen geplaatst voor enige speels opge worpen discussiepunten, die zo'n grote verdeeldheid van inzicht openbaarden, dat het niet mogelijk was tot een communis opinio te komen. Hetgeen overigens niet wegnam, dat de discussies voor velen verhelderend hebben gewerkt. van bepaalde interpretaties, die de jon gens van hun zelf gekozen gedichten ge geven hadden. .,De jongen heeft het recht binnen bepaalde grenzen te spelen zoals hij het ziet, niet zoals wij het zien." Anton Sweers lanceerde zijn bezwa ren: valse romantiek. Joop Biekman deed er nog een chepje bovenop: een exuberantie van gebaren, ten koste van de tekst; de dichter kan nooit bedoeld hebben, dat de voordrager er een gym nastiekoefening van maakt. En dan pater Perquin weer: Zoals zij spelen, wordt het gedicht dieper doorleefd dan in een orthodoxe voordracht. De pro's en con tra's vlogen heen en weer; men kwam er 's avonds zelfs nog eens op terug. Te weinig werd o.i. echter benadrukt, dat een paedagbog als pater Perquin be halve liefde voor de poëzie zijn leerlin gen ook nog iets anders wilde meege^ ven. Niet minder interessant was de vraag of er verschil bestaat tussen amateurtoneel en lekenspel. Zo ja, waarin? De meningen liepen hierbij minder uiteen. Het amateurtoneel was afgezakt tot het spelen van „draken"; het lekenspel was er een reactie te gen; veel amateurgroepen spelen thans lekenspel. Vervolgens het religieus toneel. Zakt het af? Vermindert de belangstelling? De meeste groepen kunnen het niet aan, was de algemene klacht. Maar wan neer de uitvoering op peil staat, is de belangstelling er wel degelijk. Men mag eisen, dat het aansluit op de moderne tijd. Amateurtoneel Amateurtoneel of lekenspel? Belang rijker is de vraag of er een specifiek amateur-repertoire bestaat. De heer Harrie Mommers sprak er gistermid dag over en behandelde de factoren, die dit repertoire bepalen, o.a. tijd, kosten, publiek. Er is gelukkig een kentering in de publieke smaak; men staat cri- tischer tegenover het gegeven en ver langt via het toneel aan het denken ge zet te worden. Dit wijst de amateurs in de richting van het beroepsrepertoire, dat echter niet direct overgenomen «loet worden. Wat Harrie Mommers vertelde, liet Kees Spierings zien. Hij bracht enige spelers van zijn amateurgroep mee, de souvereine Rederijkerskamer „Moses' Bosch", die fragmenten uit het eigen repertoire speelden. De congressisten constateerden een verheugende ver scheidenheid, variërend van „Million nair tegen wil en dank" tot „Mari- ken van Nimwegen". Tenslotte zagen zij een bewonderenswaardige vertol king van „Elcerlyc" in de bewerking van Jan Engelman, uitstekend van dictie en met suggestieve muziek op de achtergrond Was dit amateur- teurtoneel of lekenspel? Maar doet deze vraag na dit spel nog wel iets ter eake? kunnen nu de zo gewenste afscherming geven. Maar zijn trein rijdt met een minimum snelheid van 200 km en zou de zenuwen der automobilis ten, die om de haverklap zo'n monster op zich af zien ko men resp. langs hun auto's heen zien en horen bruisen, wel eens op een zware proef kunnen stellen. Wat hier de doorslag zal geven staat nog niet vast. Men kan zich ook voor stellen, dat de eentonigheid van de grote autowegen nog erger wordt door de enor me hoeveelheid betonnen pilaren, die ook niet bepaald afwisseling brengen in het landschap. Vast staat, dat de bouw van een „Alweg"-trein in het mid den tussen de rijwegen vlug zou kunnen gebeuren: men kan op de medewerking der verkeersautoriteiten vermoe delijk rekenen, want men ziet niet alleen de noodzaak van vluggere verbindingen in, maar de heer Wenner- Gren is bovendien persona grata. Ook bijvoorbeeld bij Bondskanselier Adenauer! De Zweedse industrieel heeft er de centen voor om geheel op eigen houtje zijn plannen te verwezenlijken; hij heeft ook getoond over doorzettingsvermogen te be schikken en invloedrijke man nen voor zijn plannen te kun nen interesseren. Indien de tegenwerking van de Duitse spoorwegen (die er misschien wel belang hij hebben hun eigen diensten te „ontlasten") en der automobilisten niet te groot zal zijn, krijgt het Rijn land vermoedelijk de primeur en wel tussen Keulen en Op laden. Het is misschien een allereigenaardigst idee, maar de heer Wenner-Gren heeft gedurende zijn hele leven ge toond geen hersenschimmen na te jagen en geen geld over de balk te gooien. Religieus toneel In de avonduren concentreerde de aandacht zich weer rond het religieus toneel. Eerst aan de hand van een in leiding door Guillaume van de Graft, die het structuurverband tussen litur gie en drama uiteenzette voor velen is dit verband zoekgeraakt en de li- i turgische afkomst van het toneel be handelde. Gelukkig is een groeiend herstel van deze reactie merkbaar. In dit kader werd M. Nijhoff ge noemd, wiens spel „De ster van Beth lehem" een waardige apotheose vorm de van de tweede dag. die door het optreden van ds. Van de Graft reeds een oecumenisch cachet gekregen had. Het spel werd onder regie yan Harmen Zondervan gebracht door de Leidse Oecumenische Spelgroep, die de dichterlijke kracht van Nijhoff's tekst in een sobere zegging alle recht liet wedervaren. Het was een voor recht zó het mysterie van Kerst mis nog eens diep te mogen doorle ven. Is spelen in versvorm vaak niet te moeilijk? werd 's morgens tijdens de discussie gevraagd. De Leidse groep gaf het duidelijkste antwoord. En reeds bij voorbaat onderstreepte Anton Sweers het met de mededeling, dat „Ons Lee kenspel" als bekroning van dit con gres aan Gabriël Smit opdracht gege ven had een religieus spel in verzen te schrijven. N. S. De omzet van de totalisator op de Nederlandse banen is in het afgelopen jaar boven de acht millioen golden ge stegen. Zulks betekent een vermeerde ring van nog geen half millioen gol den in vergelijking met 1953. In de cij fers van de totaal omzet zijn de omzet ten voor liefdadigheid begrepen. Het overzicht ziet er als volgt uit: Totaal omzet totalisator: f 8.276.359; Duindigt: f 2.978.895,50; Hilv. f 2.998.515; Mereveld: f 808.727.50. De omzet in in Alkmaar met zeven courses bedroeg f 652.159,50 en in Groningen met tien courses f 512.331,50. De kleine banen, veertien in totaal, hadden een omzet in 1954 van f 262.698. Tenslotte kan nog worden medege deeld, dat de 300 meter-banen in 1954 een omzet hadden van f 63.041; weder om een kleine teruggang in vergelij king met vorige seizoenen. Een aantal „voor de tweede maal ge troffen en verontruste bewoners van Stellendam'' heeft Dinsdag een telegram gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera; de bewo ners zeggen o.a„ dat er „Nu, Dinsdag middag. nog geen vordering (is) ge maakt met sluiten der gaten. Bij provi sorisch herstel blijft Stellendam aan ge vaar blootgesteld. Afdoende verhoging en verzwaring dringende noodzaak". Zo als gemeld is tijdens de storm van Don derdag j.l. de dijk van de polder Molen gors op vijf plaatsen doorgebroken. In het ziekenhuis te Veghel zijn twee slachtoffers overleden van verkeers ongelukken, die zich Maandag in Uden hebben voorgedaan. Maandagmorgen kwam de 26-jarige bromfietser C. de Krey in botsing met een "voetganger. Hij kwam te vallen en werd met een zeer zware hersenschud ding opgenomen. Maandagavond is hij in Veghel overleden. Maandagmiddag werd het tienjarige dochtertje Tiny van de landbouwer P. van Dieperbeek bij het oversteken van de wég door een -auto gegrepen, waar door zij levensgevaarlijk gewond werd. Dinsdagmorgen is zij in het ziekenhuis bezweken. De val, die de 28-jarige G. van Hooy- donk uit Nieuw Ginneken, Maandag avond onder de gemeente Rosmalen uit de Dieseltrein van Oss naar Den Bosch maakte, blijkt dodelijk geweest te zijn. Het slachtoffer is Dinsdagmorgen in het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch aan zijn kwetsuren overleden. Een tragisch ongeluk bij de water molen van het Waterschap Zuidwen- ding-Kibbelgaarn te Veendam heeft verslagenheid teweeg gebracht in deze streek. De 8-jarige Henkie van der L. uit Zuidwending was met enkele broertjes en vriendjes in de buurt van de watermolen aan het spelen. De jon gen werd door een draaiende as, die buiten de muur stak, gegrepen. Het kind werd met grote snelheid rondge slingerd en zwaar verminkt. In deze toestand werd het kind later gevonden, toen men het ging zoeken, omdat het nog niet thuis was gekomen. De as deed vroeger dienst voor tractoraan- drijving. De politie stelt een onder zoek in. Op de onbewaakte overweg bij het z.g. Wijde Gat in Staphorst is Dinsdag middag een inwoonster van Staphorst door een trein gegrepen en gedood. De vrouw, de 57-jarige J. P.-B. zou de overweg per rijwiel oversteken. Daar een trein uit de richting Zwolle nader de liet zij deze eerst passeren. Klaarblij kelijk heeft zij daarna niet de trein ge zien, die uit tegenovergestelde richting, uit Meppel naderde. De vrouw werd door deze gegrepen en meegesleurd. Zij werd vrijwel op slag gedood. Advertentie Laat U de jaarwisseling niet bederven. Gebruikt daarom tijdig tegen verkoudheid en griep Minister Cals zal niet, zoals werd ver wacht, bij de aanvang van het nieuwe jaar zijn werkzaamheden kunnen her vatten. Na zijn terugkeer uit Zwitser land, waar hij voor herstel zijner ge zondheid enige tijd verbleef, had hij reeds het contact met het ministerie weer opgenomen, toen hij tijdens de Kerstdagen tengevolge van een longont steking werd gedwongen wederom rust te nemen. Oudejaarsavond half zeven zal de KAB-voorzitter J. A. Middelhuis in een vraaggesprek met Louis Beumer, propaganda-leider van de KAB, voor de KRO zijn indrukken geven over het afgelopen jaar, voor zover betreft de problemen, waarmee speciaal de KAB te maken heeft gehad. Hij zal daarbij tegelijkertijd een motivering geven van de grote propaganda-actie „Naar de 400.000 waarvan het startschot valt in een KRO-uitzending op Zondagavond 9 Januari. Door onbekende oorzaak is Dinsdag avond de Rijkslandbouwwinterschool te Berkum in de gemeente Zwollerkerspel geheel uitgebrand. De organisatoren van de Sla Uw Slag-actie delen mede, dat het geheim van de S.U.S.-courant geldig blijft tot 31 December 1954 des nachts om 12 uur. Bezitters van couranten, die een foto vertonen van de voetbalwedstrijd, waarbij de bal in het net verdwenen is, kunnen zich dus nog aanmelden tot dat uur. Aanmeldingen, die na 1 Ja nuari 1955 binnenkomen, kunnen geen recht op een prijs meer doen gelden. In het eerste nummer van de nieuwe jaargang geeft de redactie van de K. I. een overzicht van de belangrijkste en meest interessante reportages, artikelen etc., welke in 1954 in het blad zijn ver schenen, en kondigt tegelijkertijd aan wat er in het nieuwe jaar zal worden gepubli ceerd. Daartoe behoort ook een reportage van een reis met het grootste schip van de Nederlandse marine, het vliegdekschip Karei Doorman. J. W Hofwijk vertelt bij veel eigen foto's, hoe hij Oudejaarsavond 1953 heeft gevierd in het hartje van de onmetelijke Nullarborwoestijn in Australië; het verhaal wordt nog vervolgd. De serie reportages over de Kolen- en Staalgemeen schap wordt besloten door een laatste, weer rijk verluchte artikel „Naar een Euro pees ideaal". Willem van Veenendaal ver haalt op zijn gewone boeiende wijze van zijn laatste jaren bij de K.L.M., vóór zijn overgang naar de Voorlichtingsdienst van de luchtmacht. Jan Glissenaar, van de jeep expres, schrijft over Nederlandse theeplan ters, oud-Indischgasten aan de Kaspische zee. Verder is er een in humoristische toon gehouden causerie over het amateurstoneel in Nederland, met zeer geslaagde tekenin gen. De karakteristiek van de week is gewijd aan de nieuwe Zuid-Afrikaanse pre mier. Hans Srtijdon. Jan Cottaar vervolgt zijn overzicht over het sportjaar 1954.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3